Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

addaa
8. mar 2009

Annag ďakujem veľmi pekne za radu. Inak on 3 dcl na skoré ráno sťahuje už skoro tri mesiace. Je celkovo veľký jedák, stála chodí a otvára pusinku a ukazuje nám, že chce papať.
Dnes som mu na skoré raňajky popučila banánik okolo piatej, zapil trochou čajíku a spinkal do pol deviatej ako vždy. Neviem, či je to dobrá voľba na žalúdok tak skoro ráno. Druhé raňajky boli chlebík s masielkom a syríkom a polka ablčka s dvomi ovsenými piškotikmi. Až večer som mu dala milk. Ale akosi nechutilo, stiahol len 1,5 dcl.

S tým sojovým ešte počkám. ďakujem strašne krásne za tvoje rady.

zuz11
8. mar 2009

Ahoj Annag,
zasa otravujem ale my sme sami problem kam sa pohneme....
maly ma v hlavicke tie lupienky alebo supinky alebo ako sa to vlastne vola 🤐
nechcem mu na to davat ziadnu chemiu a tak som zacala potierat normalnym olivovym olejom panenskym a vycesavam to hrebenom takym zubkovym hustym.... som si myslela ze ked to podchytim tak sa toho zbavime ale nie mam pocit ze sa to stale vracia 🤐 co odporucas a je ucinne? 🤐
pri malej som nic taketo neriesila tak som v tomto zaciatocnik 🤐
dik za kazdu radu lebo som zufala 🤐

tekvica
9. mar 2009

zuz11,
pytas sa sice annag, ale my sme mali tiez tie supinky, tiez som davala olej- olivovy, mandlovy, nepomahalo, navyse babetko je velmi vlasate, takze to islo o to tazsie, nakoniec som kupila krem od biodermy ABC- detska rada, je to specialny krem na tieto problemy a ustupuje to.
treba to riesit, moze sa to rozsirit na obocie, za uska a tak...

annag, ja sa znova chcem opytat 🙂
ak nahodou babetko spi takmer celu noc- ma 11 tyzdnov, pritom viem, ze nocne kojenie je dolezite pre tvorbu mlieka, ale on sa niekedy naje o 9 vecer a potom az o 4 rano, tak moze sa mi zastavit tvorba mlieka?
ci ho mam zobudit v noci aspon raz, nech sa naje?

a mozem jest pukance, nebude maleho boliet brusko? predsa len je to kukurica... a mam na nu strasnu chut 🙂

dakujem

sterea
9. mar 2009

Ahojte žienky, potrebovala by som od Vás radu. Čakám dvojičky a predpokladám, že budem musieť od začiatku prikrmovať. Než sa domňa pustíte, ja viem že mliečko od maminky je najlepšie ale asi genetické predispozície neoklamem 🙂, v našej rodine ženy obvykle nekojili lebo nemali mliečko, tak sa obávam že to bude aj môj prípad a chcem byť na to pripravená ☹.

Akú UM by ste mi doporučili pre novorodencov?

Je pravda , že pri dvojičkách mi lekár môže predpísať UM na lekársky predpis , t.j že jednu krabicu zapalatím v lekárni a druhú mám zadarmo?

cil
9. mar 2009

tekvica, som zvedava, co napise annag, ale ja som minule zjedla cele pukance..a mala bola uplne v pohode (ma 12 tyzdnov)
Ja mam inu otazku, neviem, kam to patri: dojcim a som chora (2. den), mam zapalene hrdlo, teplotu, nadchu. Na co si mam dat pozor? Co sa odporuca? Mala sa mi zatial zda zdrava.

zuz11
9. mar 2009

sterea, skus sa pridat aj sem
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...
tam najdes mamicky dvojiciek, urcite sa podelia s tebou o kopec poznatkov a skusenosti s dvojickami 😉

annag
9. mar 2009

zuzi, mne sa ten olej osvedčil, aj keď som mala dve deti vlasaté - ale olej som vždy nahriala, ja dojčím tak, že bábo mám položené na podložke pred sebou, takže kým si papá, ja votriem olej a pomasírujem a potom veľmi jemne strhávam šupinky dolu lekárskou pinzetou s oblými koncami aby som nedajbože bábo nepichla - stačí šupinky nadvihnúť, ak sú dlhé vlásky, netreba ich vyťahovať celkom preč. Ale nie hrebeňom nadvihovať - to je buď neúčinné, alebo naopak, bolestivé.
Mne sa olej pri šupinatej pokožke osvedčil (aj pri liečení bercových vredov sa takto používa na okolitú pokožku) , potom dieťa pod vodu, hoci sú šupinky vo vláskoch, voda ich zmyje,čo zvýši sa dá vyčesať, nasledujúci deň to isté, je lepšie nerobiť to dlho, aby sa pokožka nepodráždila, umytie z oleja je tiež dôležité. Ale verím, že môže pomôcť i zmäkčujúci krém, tam je skôr riziko alergickej reakcie ako u každého krému. Podstata je šetrne oddeliť šupinku - maz od pokožky , teda šupinka sa musí niečim zmäkčiť , aby sa dala vytiahnuť.

annag
9. mar 2009

tekvica, ak je všetko OK, tak tá prestávka nie je na 11 týždňové bábo dlhá, dobre sa vyspi, o pár týždňov sa to aj tak zmení

pukance - v pohode, oni sú už nenafúknu ako normálna kukurica a prečistia črevá, myslím, že sa nemáš čoho obávať

annag
9. mar 2009

cil, nič nenarobíš, dojči naďalej, ak malá ochorie, tak z toho, že na ňu dýchaš, ale z MM to nebude. Naopak, to ju skôr ochráni, pretože obsahuje látky, ktoré vírusy a baktérie ničia. AK máš vysokú teplotu nad 38,5 daj si paralen, aby si sa o ňu vládala starať. Aj keby ochorenie neustupovalo a bolo by treba ATB, môžeš v pohode dojčiť. veľa zdravíčka

annag
9. mar 2009

sterea, jasné, ak sa dojčenie nepodarí, treba UM, mamičky v tej diskusii Ti poradia, UM Ti predpíše pediater, ideálne je vždy sa s ním o takýchto veciach radiť, je to dôležité aj pri výbere mliečka, ale v zásade by to malo byť hypoalergénne mliečko, ako je to s platením neviem . No je to vždy dobré konzultovať s lekárom, čo pozná zdravotný stav detí, nie čo ktorá mamička odporučí.

- už len dodám, že to, že mamičky v Tvojej rodine nedojčili, neovplyvňuje fakt, či Ty budeš alebo nebudeš dojčiť a koľko mliečka budeš mať. Iba ak si niečo také vsugeruješ. Museli by ste mať nejakú vrodenú chybu - napr. by Ti chýbali mliečne žaľazy, ale na obidvoch prsníkoch asi ťažko, inak je to viditeľné, lebo prsníky by mali veľmi zvláštny tvar , také jamy by na nich boli, alebo by si mala geneticky zdeformované bradavky.... Potom to už je skôr o hormónoch, no tam sa asi o genetike príliš hovoriť nedá a to by si už teraz vedela. Keby si mala podozrenie na anatomickú chybu v prsníkoch, jednoduchým ultrazvukom by sa to dalo potvrdiť či vyvrátiť.

Dva prsníky máme preto, aby sme mohli dojčiť dvojčatá. Spočiatku je to trošku ťažšie najmä kvôli manipulácii s dvoma detičkami, ale ak máš pomoc okolia, dá sa to, a veľa mamičiek dvojčiat dojčí veľmi dlho. Určite také nájdeš aj v odkaze, čo ti dala zuzka. Ak by si niečo chcela vopred vedieť, rada Ti poradím.

klementina
9. mar 2009

ahoj Annaq,
citam si pravidelne tuto temu a si fakt super, ta obdivujem, ze dokazes vsetkym babam pomoct a ze tomu venujes cas.
my s kojenim nastastie problem nemame, len sa ta chcem spytat, neviem, ci sa zaoberas aj spankom, ale skusim. Moja mala ma mesiac aj par dni a od zaciatku ako sme prisli domov chodi spat az okolo polnoci, niekedy si to aj natahuje a vcera sla spat az o pol druhej rano, vstava sice potom okolo desiatej, jedenastej, ale aj tak sa mi to nezda moc v poriadku, aby take malo babo chodilo spat tak neskoro. ved vsade pisu, ze spanok do polnoci je najzdravsi. Chcela by som sa ta spytat, ci nevies nejaku fintu ako sa to da upravit, aby chodila spat skor? skusame aj pravidelne kupanie a masaz o osmej, s tym ze ju dame potom do postielky, ale tam vydrzi tak pol hodinu a je hore. lekarka mi povedala, ze ju nemam budit cez den, lebo dost velku cas dna prespi, tak samozrejme si to potom v noci nahradza. povedala mi, ze sa to upravi casin. len neviem ako, ked si ten spanok este aj posuva.
ak by si vedela co s tym, budem ti velmi vdacna. dakujem

alline
9. mar 2009

Som velmi rada, ze niekto nacrtol temu "Annag", mne neskutocne pomohla a este stale pomaha. Mala som vysoke horucky a zapal a tak krasne mi ustupuje zapal po radach annag, ze to je az neuveritelne. Patri je VELKA VDAKA. Zlata zena a to ma tri deti o ktore sa musi starat, klobuk dole... Este raz dakujem za rady a hlavne za ochotu poradit. SKVELA ZENA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 🙂

annag
9. mar 2009

alline, ďakujem 😵

annag
9. mar 2009

klementika, takéto malé bábo ešte vlastne nerozlišuje deň a noc a svoje intervaly spánku a bdenia si delí na základe hladu a iného nepohodlia. Takže rovnako ako spí cez deň, tak by mala spať aj večer a v noci. Teda bábo sa zobudí, napapá, ponosí, odgrne, prebalí a malo by opäť zaspinkať - do cca 2, ma 3 hodín. Ak sa však tento čas prešvihne, bábo je také unavené, že zaspať vôbec nedokáže.

Čo ja odporúčam mamičkám a častokrát to pomôže, je posunúť kúpanie výrazne skôr, ak ani to nepomôže, tak až na ráno. Pretože kúpanie, masáž je pre bábo veľká námaha, záťaž, ktorú nedokáže spracovať. Takisto bábo nedokáže spracovať večer ani veľa iných podnetov, hoci pozitívnych. Deti majú také citlivé vnímanie a krehkú nervovú sústavu, že večer potrebujú maximálny kľud, čo najmenej vzruchov, prítmie, vypnúť hudbu, dokonca niekedy aj minimum prihovárania sa ...

Skús teda úplnú zmenu - okúp bábetko možno už o 17.00, teda v čase, keď ešte nie je veľmi podráždené, je čerstvo naspaté a nie je príliš hladné. Pokús sa ju uložiť na nočný spánok , zatemni okná, nedaj sa rušiť inými členmi domácnosti, nadojči ju hoci aj poležiačky a takú ešte v polospánku - polobdení ju prehoď do postieľky, nemusíš zatvárať dvere celkom, môže vnímať tiché zvuky zdiaľky, necíti sa osamelá, no nie sú tak blízko, aby ju rušili. Treba skúšať , na každé bábo platí čosi iné, no dôležité je do tých 2 hodín aby zaspalo, vtedy bude oveľa lepšie.

talinka
9. mar 2009

ahoj annag,
pocuvala som a pocuvam na teba same chvaly 😵 (dufam, ze nevadi tykanie 😕 )
Ja som z temy novembrove mamicky 2008 a skusim aj ja sa tu poradit....
Mam synceka Tomaska (nar. 1.12.2008), krasne, zdravo vyzerajuce, vazi 6200g a meria cca 59 cm...navonok culy, mily, dobry, nema bolesti s bruskom, koliky reflux, nic...plne ho kojim...no ale pred mesiacom mu zacali zelene kaky a boli stale zelene tak sme sli na vyter po 2 tyzdnoch ,ale bol ok, bez nalezu, vysadila som vsetky mliecne vyrobky, a doktorka povedala, ze pokial pekne pribera a vyzera spokojne, netreba to riesit...uz sa aj kaky zacali lepsit boli prazenickovejsie, ani nie vodove, spenene a viac zltozelene a mozno 1x denne len zelene ako spenat,ale v stredu a v sobotu tam bolo uz aj troska krvicky co ma dost vydesilo..dnes sme teda boli na chirurgii a ani tam nic nezistil ...vysetril ho prstom zospodu a prehmatal mu brusko, hned sa tam vykakal tak zeleno vodnato a mal tam zas krvicku...troska 😝 takze nevieme, ze co...vyter ok, z chirurg.hladiska tiez ok, tak na papier napisal ze mame ist niede do detskej fakultnej nemocnice na KOLONOSKOPIU !!! 😅 ale to by museli maleho uspat a mne sa do toho moc nechce....neda sa to nejak inak risiet? alebo z coho alebo co by o mohlo vlastne byt???som fakt hotova....nechcem ho dat uspat a zbytocne trapit ,aj ked samozrejme nechcem nic zanedbat..to je jasne...ale mam vnutorny pocit, ze mu nic nie je...aky mas na toto nazor? Velmi dakujem za odpoved!!! 😵 😵 😵

annag
9. mar 2009

talinka, a koľko máš mliečka? je ho veľmi veľa alebo akurát? Je po nadojčení prsník na pocit prázdny? Ako často dojčíš?

klementina
9. mar 2009

dakujem annaq a tie dve hodiny sa ju mam snazit udrzat aby nespala? lebo cez den niekedy zaspi aj skor ako za dve hodiny. dakujem

annag
9. mar 2009

klementinka, nie, jasné, aj skôr môže zaspinkať, dve sú maximum pre pre také bábo, absolútne sa ju neusiluj držať nasilu hore, tým by sa všetko ešte zhoršilo

talinka
9. mar 2009

annag, myslim, ze mliecka mam dost, pribera, ze vraj dobre ,posledny mesiac 600g, ale teraz napr. za tyzden len 50g od minulej nedele do vcera...podla mna mliecka mam tak akurat...ani vela ani malo..velmi sa mi naleju len pocas noci,kedze kojim tak o desiatej vecer a potom sa budi okolo 5-6 na dalsie kojenie....alebo ked nekojim tri hodky ,ked spinka na balkone napr....inak kojim cca kazdu 1,5 hodku....co je dost casto....takze cca 8x za den..niekedy je na mne prisaty 0,5-1 hodinu co na mne aj spinka a niekedy je najedeny aj za tri minuty a viac nechce....po nadojceni som nikdy nemala prsnik prazdny, vzdy tam ostava...len niekedy je viacmenej vycucany taky lahky,ale nikdy nie prazdny

annag
9. mar 2009

talinka, takže problém môže byť v tom, že pije prevažne predné mliečko, ktoré obsahuje veľa laktózy a nestíha ju spracovať, čo môže viesť k takýmto problémom.

Takže skúsime to takto - dojči dve dojčenia z pravého prsníka, dve dojčenia z ľavého prsníka. Ak to nepomôže do 2 dní, prejdeš na 3x 3 dojčenia.

100% však rob neustále tak, že pri tých častých dojčeniach do 2 hodín mu vždy ponúkni ten istý prsník. Prsník ku koncu dojčenia stláčaj tak, aby si vyťahal zadné mliečko. Teda keď prestáva piť, prsník stlač na pár sekúnd, začne aktívne piť, keď bude prestávať,prsty uvoľni a opäť stlač, opäť začne pekne piť ....

Aj mliečko odsávaš?

nikollette
9. mar 2009

ahojte..
nechcem zakaldat novu temu, mozno mi poradite tu..
kedy zacina babtko dvihat hlavicku????
A kolko by malo vypit cca 3 tyždenne babatko,a v akych casovych intervaloch.. Dakujem 🙂

klementina
9. mar 2009

dakujem.vyskusam, snad sa nam to spanie zlepsi. a este jedna otazka- mozem chodit do sauny ak kojim?

talinka
9. mar 2009

annag, velmi pekne dakujem , vyskusam to teda tak, aj ja si myslim, ze bude nieco take,,teda aspon uprimne dufam, ze to nie je nic ovela vaznejsie....mliecko odsavam ako kedy, ked mam velmi naliaty prsnik...alebo aj teraz skusam, dnes som si zacala odsavat pred papanim, nech je tam toho predneho mliecka co najmenej....
takze budem davat z jedneho,ale zaroven si to druhe odsavat, aby nebol velmi naliaty, aj ked pravy mi tvori viac mlieka,kedze ho castejsie vyuzivam... 😉 dakujem a mame ist aj na tu kolonoskopiu? lebo ja nechcem.....

annag
9. mar 2009

talinka,

najprv sa pokúsime do neho dosať zadné mliečko a až keď nepomôže, choď na kolonoskopiu. Ja verím, že to bude zadným mliečkom. Všetky príznaky tomu nasvedčujú. Do konca týždňa by sme mali vedieť, na čom si. Máš stanovený termín?

Keďže si doteraz aj odsávala, musíme ísť na to radikálnejšie, lebo mliečka máš veľa, bábo prsníky nevyprázdňuje. Pretože odsávanie je pre Teba teraz kontraproduktívne, musíš prestať mliečko odsávať prakticky úplne, až na pár výnimiek prvý deň:

- dnes teda dáš ako som písala predtým - dva krát z jedného , dvakrát z druhého. Ale dnes už vôbec nič neodsávaj. To bude dnes.

Zajtra ráno vstaň o hodinu skôr ako dojčíš a obidva prsníky úplne do dna odsaj. Potom celý deň dojči tak, aby si dojčila niekoľko dojčení za sebou iba z ľavého prsníka .Až kým nebudeš mať pocit, že je ako vechtík prázdny, prejdeš na pravý. Ak budeš cítiť, že pravý je extrémne plný a malý sa nedokáže naň prisať, tak z neho odsaj trošku pred dojčením a tak ho prilož. Potom dojči niekoľko hodín z pravého prsníka až kým nebude opäť ako vechtík. A takto pokračuj až do ďalšieho rána. Malo by to výrazne pomôcť.

Neboj sa, že budú prsníky naliate, vydržíš. AK by sa stalo, že zajtra večer pred dlhou prestávkou o 22.00 sú prsníky naliate, tak si ich odsaj úplne do dna - tým predídeme upchatiu. Teda zajtra budeš odsávať ráno a maximálne už len raz - večer.

Nasledujúce ráno vstaň o hodinu skôr na odsávanie iba v tom prípade, že budú prsníky preplnené, ak nebudú, tak už neodsávaj, iba dojči podobne ako deň predtým. Možno už bude tvorba natoľko znížená, že budeš môcť dojčiť klasicky - jedno dojčenie ľavý, druhé pravý - uvidíme.

Môže sa stať, že z ľavého prsníka to budú zajtra napr. 3 dojčenia za sebou, a z pravého 4. Nevadí. Dôležité je, aby boli obidva prázdne až do dna. AK by sa stalo, že v ľavom sa po tomto zásahu tvorba zníži až príliš, tak to potom napravíme. Takmer každá žena má totiž rozdielnu produkciu prsníkov, po takejto redukcii to bude viditeľnejšie, ale to nevadí. Pre nás je teraz dôležité, aby sa dopracoval k zadnému mliečku.

dúfam, že si ma pochopila 😀

annag
9. mar 2009

klementinka, z hľadiska dojčenia môžeš, len z hľadiska šestonedelia ešte počkaj.

annag
9. mar 2009

nokollete, v druhom mesiaci by malo bábo udržať hlávku dlhšie než 5 sekúnd, v 3 mesiaci už dokáže pásť koníčky - otáčať hlávkou v polohe na brušku, držať sa na predlaktiach

- ide o bábo na UM alebo dojčené?

nikollette
9. mar 2009

A mne nik neodpovedal ☹
z ekolko bvy malo vypit 3 tyzdnove mimco,a v akych intervaloch.. lebo z prska cez klobucik vzdy vypije malo, ani neviem kolko tak preto davam svoje MM z flasky,,aby som videla kolko vypije..

A ze kedy zacinaju dvihat hlavicku same...

Dakujem

talinka
9. mar 2009

annag, dakujeeeeem 😵 😵 😵 si velmi zlata....no je to dost zlozite,ale ved si to parkrat precitam a pochopim 😀 neviem posudit ale aj tak, ci mam toho mliecka az vela, kedze to prezivam 1x v zivote,ale asi ano..ale uz sa mi tak nenalievaju ako predtym...asi sa to upravilo a pokial ide o odsavanie, fakt malo odsavam a ked ja tak tiez to nie je ani deci mliecka...no idem sa riadit tvojimi radami a potom dam vediet urcite, ci sme sa dopracovali k zadnemu mliecku, bodaj by bol problem tu...Tomina ma malokedy uplne vypije, nakolko pokazde ked kojim,je aj doba na jeho spinkanie, takze najprv cuca , zaspi, zas cuca , spinka a tak dokola ...aspon behom dna je to tak, ze zaspava na mne pricucnuty 😝 viem, ze to nie je najlepsie....ale tak to u nas je 😝

a co sa tyka kolonoskopie nemame stanoveny termin, len odporucenie chirurgy ist do gastroenterolog. ambulancie a poradit sa tam a prip. na tu kolonoskopiu a este nieco....co som zabudla nazov... 😅

talinka
9. mar 2009

nikollette, tu predpokladam odpoveda iba annag, 😉 musis byt trpezliva a cakat na jej rady, tu si nepisu dievcata navzajom medzi sebou, tu sa pytas priamo tejto milej zenusky 😵

talinka
9. mar 2009

annag, a ked spominaju saunu, napadlo ma a co solarko a kojenie? Mame totiz solarka,ale neodporucali sme ho tehotnym ani kojacim zenam...