Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

bimbia
1. feb 2009

annag,
mam balonikovu. tak budem skusat aj par kvapiek je lepsie ako nic. dnes som skusala tu futbalovu polohu ale ked som ju zdvihla hore tak znej vyletelo vsetko mlieko co vysala. tak neviem ale este vyskusam. pozerala som si album, je to super pomocka. dnes som zacala skracovat kojenie na 15 min a uvidim ci jej bude stacit. mi mame ten nestasny reflux a tak si myslim ze aj to je jedna z pricin toho jedovania. mame dokonca aj take jedenie ze papa 10 min a potom tak grca ze vygrca aj to co zjedla predtym ale potom si nepyta, myslim ze ju boli potom zaludok a tak jej ho nechavam oddychovat a cakam kedy si vypyta ale ona vydrzi tie tri hodiny zatial v pohode. tak skusim po tych dvoch hodinach po 10-15 min. a este by som sa chcela spytat. malinka stale rozhadzuje s tymi rucickami co som spominala, (viem ze si nemozes pamatat vsetko 😀 ). len neviem ci to nie je nejaka neurologicka vada alebo co. nemoze v noci vobec spinkat bez zvezovania. vydrzi tak cca hodinu a potom sa mykne a uz je po spanku a tak ju musim zviazat. aj cez den ked ju dam spinkat tak dnes to vydrzala prvykrat hodinu a pol. co je pokrok ale v noci to je strasne. prejde to? alebo to mam zacat riesit s doktorkou? nerada by som ju zbytocne vodila po lekaroch.

martina
dakujem za radu urcite to skusim. 🙂 len ta stimulacia mi nejak nejde. kamoska ma tu elektricku a je velmi spokojna tak si ju mozno iba poziciam a skusim.

annag
1. feb 2009

amatulka, teda papá len raz za 24 hodín a máš toľko mliečka?

annag
1. feb 2009

bimbia, netráp sa s odsávaním, mliečka máš dosť. Mala by papať trošku menšie množstvá na jeden krát, presnejšie napapať sa koľko chce, ale zbytočne ju nenechávať na prsníku cuckať, lebo aj z cuckania sa napapá a preplní bruško, potom bábo grcká. Takže to skrátenie v takomto zmysle bude veľmi vhodné. Z futbalovej polohy Ti grckala preto, lebo z nej tečie mliečko ľahko a veľa, takže sa rýchlo bruško zaplní. Ak jej to nevyhovuje, dojči ju len z polohy, keď bude mať hlávku vyššie než telíčko - pozri napr. poloha tanečník v mojom albume.

Niektorým deťom aj s refluxom vyhovuje spinkať na brušku alebo na boku. Na brušku by to bolo o to lepšie, že by nešermovala toľko s ručičkami, no musela by si ju dobre strážiť, ideálne s monitorom dychu. Ale na bok ju vyskúšaj, ak tak nerobíš - a treba zistiť, ktorý je pre ňu lepší. Detičky bežne s ručičkami rozhadzujú, ale pri niektorých neurologických ochoreniach to môže byť sprievodný jav. No myslím, že by také niečo už pediater dávno odhalil, každopádne to povedz lekárke, aspoň Ťa ukľudní..

bezaz
2. feb 2009

ahojte, tak my sa trapime, raz lepsie, raz horsie
annag please potrebovala by som zasa poradit, lebo najnovsia moda je, ze vecer pred jedenim sa mala pekne vyhecuje a nechce vobec jest.. pritom je urcite hladna, muz ju musi brutal ponadhadzovat, aby sa ukludnila a az po nejakych 10-15minutach chce jest.. strasne mi to ide na psychiku, ked si ju prilozim a ona spusti strasny rev, ani si nepotiahne, len jej dam prso du ust a reve a reve.. a na oboch prsnikoch 🙄

annag
2. feb 2009

bezaz, zjavne je už veľmi unavená a podráždená, neviem, kedy ju kúpeš - je ten plač pred či po kúpaní? Treba jej asi trošku zmeniť režim

bubinko83
2. feb 2009

annag,treba davat prkmovanemu babatku ešte niečo na pitie okrem MM pokial dojčim? 😖

bezaz
2. feb 2009

annag od narodenia je kupeme o cca 20.30, aj z vlastnej pohodlnosti, lebo potom spinka aspon do tej 7.. 😅 v poslednom case placka aj pred kupanim, ked je vo vodicke, tak sa jej to paci a hned ako ju vyberiem a zacnem utierat tak zasa place..

annag
2. feb 2009

bubinko, nemusíš, mliečko v tomto období tvorí aj pitný režim, príkrmy sú len zákusok, pokiaľ nemá zápchu a často dojčíš, nemusíš - je jedno, čím si príkrm zapije, tu skôr ide o nácvik pitia z pohárika, takže ponúkať z pohárika môžeš, ale nemusíš sa trápiť, koľko z neho vypije, stačí pár hltov, postupne si zvykne - niekedy až okolo trištvrte roka - roka -

bubinko83
2. feb 2009

annag,dakujem.No stolica je trošku tuhšia teraz tymi prikrmamy.Aky čajik by som mu mohla dat ak sa nebude moct vykakat?

annag
2. feb 2009

bezaz, kúpanie je pre bábetko náročný úkon po psychickej i fyzickej stránke. Bábetká večer bývajú viac podráždené, ich nervový systém je nezrelý, často sa nervozita spája s kolikou. Kúpanie bábetkám zvyčajne pomôže sa upokojiť, ale za istých podmienok. Dieťatko by malo byť pred kúpaním oddýchnuté a spokojné a nie veľmi hladné, preto ju skús kúpať keď nie je dlho zobudená, prípadne ju aj nakŕm na dva razy - pred kúpaním i po ňom. Takže posuň kúpanie o nejaký čas dopredu, možno bude stačiť len polhodinka, hodinka. Napriek tomu môže spinkať aj do rána, máme rovnako staré deti - ja kúpem teraz o 18.00 a spí do 7.00 - 7.30 (samozrejme pomedzi to ju v noci dojčím), čas sme už menili viackrát a posúvala som ho od 20.00 až sme došli k terajšiemu optimu - 18.00.

annag
2. feb 2009

bubinko, podstatná je hlavne voda , môžeš skúsiť najprv vodu, a potom hocijaký detský čajík, lebo fenikel, harmanček .... všetky pomáhajú deťom sa vypukať i vykakať. Stolica môže byť tuhšia, nemá byť suchá a bábetko ju má vykakať relatívne ľahko. Môžeš robiť aj príkrmy o čosi redšie .

bezaz
2. feb 2009

annag no mala zvycajne od tej 19 hysterci, to beriem, ze je uz unavena, okolo 19.30 zvykne tak na pol hodku zaspinkat, budime ju pred kupanim.. kojenie si prisposobujem tak, aby jej vychadzalo po kupani, teda aby nebola este moc hladna, ked kupeme..
oki skusime dnes okupkat skor.. hadam sa vyspim.. 😅 a moc dakujem.. aj som si poplakala, je to strasny pocit, ked dieta place o dusu na prse a ty ho nevies upokojit 😢

amatula
2. feb 2009

ahoj annag
no papa aj v noci tak asi 3- 4razi...a potom rano....a vecer...to mu musim dat lebo mlieko mi uz tak strasne tecie 😒
po prvom synovi ked som odstavila sa mi mlieko tvorilo este rok po odstaveni,bola som vtedy na sono a uz to nevadilo.bolo to v malom mnozstve......ale teraz nepocitujem ze by som mala menej mlieka......zatial..........

dakujem

bubinko83
2. feb 2009

annag,on sa vykaka pekne iba trošku viacej tlači a stolica je tuhšia,ale nie sucha.Take to bude asi v poriadku.ale dakujem Ti 🙂

annag
2. feb 2009

amatulka, to papá ešte dosť veľa, ak by si chcela laktáciu veľmi znížiť, musíš dojčiť viac dojčení len z toho istého prsníka. Tvoj mozog si asi nechce pripustiť, že by mal tvorbu mliečka utlmiť.

Dojči ho takto: pravý prsník ráno, ľavý večer a v noci. Takže pravý príde na rad opäť až ráno a ľavý až večer. Ráno si pravý prsník najskôr úplne odsaj, asi hodinu pred dojčením, až tak malého nadojči a pokús sa teda vydržať do nasledujúceho rána. AK by si nevydržala, tak si ho ešte jeden raz odsaj - napr. večer, ale nedojči z neho. To isté ľavý - najskôr ho večer úplne odsaj ak bude plný - asi hodinu pred dojčením a potom ho dojči celú noc len z neho. Aj s ním sa pokús vydržať do nasledujúceho večera, ak by si nevydržala, tak ho odsaj uprostred dňa.

o čo ide - musíš znížiť frekvenciu dojčení. Odsávaním zle stimuluješ prsník, takže by sa aj mliečka malo tvoriť menej.Zároveň odsatím pred dojčením môžeš predĺžiť čas,kým bude prsník znovu extrémne preplnený. Minimálne na pravý prsník , ktorý bude vyprázdňovaný raz za 24 hodín, by to malo pomôcť a tvorba v ňom by sa mala výrazne znížiť. Uvidíme, ako sa to bude ďalej vyvíjať. Daj mi každý deň hlásenie, ako postupuješ, aby sme to prípadne upravili. Bolo by dobré počet dojčení v noci znížiť. Skús mu ponúknuť vodičku ak sa dá oklamať aspoň pri niektorom dojčení. Bolo by dobré, ak by si spala v inej miestnosti a k nemu prišla len na dojčenie aby trvalo krátko a aby Ťa necítil.

annag
2. feb 2009

bubinko, pokiaľ sa pekne vykaká, tak sa vôbec netráp, tuhšia stolica podobná dospelým je už podávaním príkrmov normálna.

martina46
2. feb 2009

annag, ako citam, co si pisala amatulko, tiez to mam asi este v hlave nevysporiadane (ak by mala zrazu chcela kojit, hned jej stastna dam 😵 ), stale este musim odstriekavat, dnes rano skoro deci a to len na ulavu, len rozmyslam, ci by to bez liekov nebolo rovnake 😒 dost ma to depta, pri kazdom odstriekani mi pride velmi smutno, revem ako mala 😒

bubinko83
2. feb 2009

annag,tak sme ok.Dik 🙂

bimbia
2. feb 2009

annag,
uz druhy den badam na malej strasnu nervozitu. tak ja uz fakt neviem ci je to tym ze nie je napapana alebo ci jej nahodou nejdnu zubky. je strasne nervozna. doteraz byvala taka kludna. uz jej davam hoci kedy papat. ani neviem presne po akom case. dufam ze sa to zlepsi. rano papala len z jedneho prsnika a hned zaspala co sa mi este nestalo. v noci som jej dal o dvanastej o tretej o pol siestej a rano o tristvrte na devet a potom o pol jedenastej. tolko sme uz davno nepapali. ale stale sa mi zda ze je hladna. aj ked jej dam z oboch. este dnes skusim do vecera a potom sa ozvem. a k tomu spinkaniu - spi stale na boku. este inak ani nespinkala. a na brusku si vzdy hned zdvyha hlavu a nejak tam nechce ostat ale skusim ju dat nasilu ked bude velmi unavena.
zavidim amatulke ze ma tolko mliecka aj ja by som chcela.(ahoj amatulka) 🙂

amatula
2. feb 2009

ahojky annag
no ja si to ani neviem predstavit ked sa mi naleju prsia mam ich na prasknutie a bolia 😖
a v noci by som to chcela obmedzit uz som to velakrat skusala ale on pokial mu nedam prsnik vrieska ako o dusu ze zobudi asi aj ssusedov 😅 ked dam prsnik napije sa a spi dalej 😒
a cajik on vobec nechce ani cucnut ma problem vypit mlieko s flase 😅

annag
2. feb 2009

amatulka 😅 , dojčíš ešte veľmi veľa, preto sa ja mliečka toľko tvorí. Napísala som Ti, ako sa to dá výrazne obmedziť i v krátkom čase. Podstatou je dojčenie viackrát z jednej strany . Čím viac sérií dokážeš, tým je mliečka menej, pretože v nevyprázdnenom prsníku sa hromadí inhibítor, ktorý produkciu mliečka tvorí. Teda čím menej často prsník vyprázdniš, tým menej mliečka sa v ňom bude tvoriť. Takže minimálne skús to, že budeš dojčiť aspoň dve dojčenia vždy z tej istej strany, potom tri .... Naliate prsia bolia strašne,chápem, ale je to otázka jedného dňa pokiaľ sa nevyprázdnia, problém je, aby si to vydržala, tá tvorba sa podstatne zníži.

annag
2. feb 2009

martinka , malá už úplne prsník odmieta? mala si pocit, že dojčíš, malá si málo vytiahne a prsia sa Ti nalievajú?

annag
2. feb 2009

bimbia, večer napíš, koľko mala pocikaných plienočiek, či má svetlý moč, či a akým kakala. Každé dve hodiny dojčíš a častejšie si nepýta? Ak si nepýta, vydrží spinkať, prečo by si mala mať málo mliečka? Po 6-8 týždňoch sa mliečka tvorí toľko, koľko bábo spapá, ak jej v intervaloch nebrániš, nemáš mať prečo málo mliečka, máš ho akurát. Nenúť ju spinkať na brušku ak sa jej nepáči, len ak by sa jej páčilo, iba by si ju viac vynerváčila. Napíš aj, či grckala, či štikúta, či počuješ, ako sa jej mliečko v brušku mieša a aj ako často papala a či z obidvoch prsníkov. Ako a kedy sa prejavuje tá nervozita? Na prsníku je pokojná? Pustí si prsník po najedení sama?

martina46
2. feb 2009

Annag, už úplne odmietla. Nie, že by sa neprisala, ale iba cmúľala a keď sa spustilo, buď nepila, alebo sa odtrhla ☹
Už 3.deň nekojím a ona si na prsník ani nespomenula ☹

annag
2. feb 2009

martinka, tak sa netráp, veď to je to najlepšie čo sa mohlo stať - sama sa odstavila, netrápila si ju. Tak to má byť.
Prečo by si mala zlikvidovať mliečko zo dňa na deň, vôbec sa nemusíš sťahovať a robiť si z plných pŕs problém, si doma, raz - dva krát do dňa mliečko odsaj, zamraz a uvidíš, ako pekne plynule ho bude ubúdať, ešte aj urobíš prospešnú vec, mliečko jej zamiešaš do kašičky, do omáčok, do UM. Veď každá kvapka jej aj v tomto veku urobí dobre, stále má Tvoje mliečko veľa prospešných látok. Aha ja odsávam a vieš ako sa mi synátor polepšil v jedle, teraz už dávam aj Adelke a tiež sa jej zvýšila chuť do jedla, niekedy zje aj dve večere. A odkedy majú MM tak nie sú vôbec chorí - samozrejme, môže to byť súhra okolností, no myslím, že MM tam svoj podiel aj tak má. 😉 🙂

bimbia
2. feb 2009

annag,
na par otazok uz teraz. to brusko som skusila a nic. tak ju budem davat na bok. vcera grckala strasne ale dnes sa jej celkom dari, zatial 🙂 a stikuta dost casto hlavne ked jej nieco vyjde do krku a zhltne to. brusne pochody pocut strasne casto a hlavne v noci. inak som sa chcela aj spytat ze prdime iba v noci a aj to ju budi lebo sa musi zahniezdit. a ta nervozita je uz druhy den cely. predtym sa vedela so mnou rozpravat aj 45 min ale teraz ju to nemavi. a hrat sa s hrazdickou vydrzala aj hodinu sama ale teraz pri nej len stale mrnci a hudre si a jeduje sa.
stale ma v ustach ruku ale to mala aj pred tym tak je mi tazko posudit ci je hladna. dnes spala zatial iba 2x pol hodinu a teraz po reve zaspala tak uvidime kolko a ak to nebude dlho tak dam papat a pojdem von. inak sa jej vyhodil nejaky exzem na tvari tak ci ju to nesvrbi. ani na prsnikoch nie je kludna a nepusti ho sama. nikdy. teraz pred spanim som jej skusala ale vobec sa nechytila iba plakala. tak som ju uspala

misutovo
2. feb 2009

Ahoj Annag,

zas mame trampoty. Prve 2-3 tyzdne som ju nakojila trosku popestovala a spalo sa. Teraz sa napapa z oboch prsnikov, zda sa mi ze jej uz aj staci (neviem ako to mam zistit ci ma dost, ona si prsnik sama nepusti najradsej na nom zaspi). Dam ju spat a o chvilu je zas hore a mam pocit ze je hladna tak ju prilozim, trosku si odsaje a zas mi zaspi. Vcera sme takto nacvicovali cely den. Ani sa poriadne nenapapala ani nevyspala.

Dnes sa rano krasne napapala (10-15 min oba prsniky) a spala taku hodinu a pol. Hned po kojeni som odsavala (ani nie 10ml).
Ked sa zobudila zas som dala oba prsniky (po kojeni sa nepodarilo odsat nic), zaspala a za 5 min bola zas hore ze je hladna. Tak som ju prilozila a dost sa jedovala na jednom aj na druhom. Skoncilo to cmulanim a zaspanim.

Rada by som si neako preverila kolko vlastne vypila. Mam vahu tak by som ju mohla po kojeni vazit. Kolko by mala za den vypit? (Ma 1mesiac aj 1tyzden).
Alebo mam zas pomenej mliecka?

Dakujem za radu.

paskova
2. feb 2009

Ahoj Annag, aj my mame dalsie trampoty. Dnes ma dokina objednala na stredu ku ocnej na preplach ocneho kanalika. Vsade cita, ze je to strasny horor, mala ma k tomu este aj nadchu. Moze sa to aj vtedy robit? A neviem ani to, ci sa to opakuje, alebo sa to spravi raz a bud pokoj?
Ak s tym mate skusenosti poradte prosim. 😒

amatula
2. feb 2009

annag ja viem mas to somnou tazke 😀 😀 tak ja este nieco vyskusam z tvojich rád..
dakujem 😉

bimbia
2. feb 2009

annag,
kakala 2x, trochu prdnute do plienky 2x, a pocikanu mala kazdu plienku.
8,45- 1 prsnik
10,30- 1 prsnik
12,30- 2 prsniky
14,00- nechcela
15,00- nechcela
17,40- 2 prsniky

ale ja vobec necitim ze mi mliecko pristupuje. tak neviem. uvidim co v noci a ked si vytlacim tak je to iba taka voda, skoro ziadne biele mliecko. tak neviem ci to psychicky vydrzim. mam makke prsia ako vatu.
jeduje sa pri kazdom kojeni lebo skoro stale tlaci do plienky ked ideme papat. alebo prdi. ja neviem ci si nepyta, zatial nejak nejaci ale stale mrndzi a ma v ustach ruku. tak uz neviem