Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

blau
autor
7. feb 2009

keby bola hladna, tak nezaspi. Nechaj ju chvilku pospinkat a potom jej ponukni prsko znova. UPlne v klude. Ona uz citi asi stres ako ty velmi chces aby papala. Nechaj ju oddychnut aj ty si oddychni uvar si cajik ukludni sa a mliecko bude a potom si spravte intimco a ponukni jej prsko v takej polohe aka ti vyhovuje, Experimentovat s polohami zacni ked budete obidve kludnucke 😉

bimbia
7. feb 2009

no papala dobre az do dvanastej a potom nechcela o stvrtej a jedla az o siestej a aj to sme sa museli rozpravat a potom som si namocila prst do mliecka mojho a hned som jej dala prso ale teraz ani zasvet len rev a priznam sa odsala som si trochu a dala flasu a tu sala.

bimbia
7. feb 2009

a to sme doriesili laktacnu krizu a teraz toto ☹

blau
autor
7. feb 2009

Velmi to riesis a stresujes sa aj malu. Nedavaj jej flasu pokazis si to. Neboj sa ona si vypyta, ked bude hladna. Ale hovorim ti vsetko pekne s kludom. Nesmies ju nutit, ked placka to ju vytocis este viac. Ponos ju zaujmi ju spevom a hlavne ostan v klude a potom ponukni prsko. Uvidis vsetko bude dobre... 😉

annag
7. feb 2009

bimbia, ona je len unavená a fľašu odlož. Fľašu v takomto prípade žiadne dieťa neodmietne, zobudí sa o hodinu a je dobre. To sa bežne stáva, ozaj sa len upokoj. Hladné dieťa nezaspí, bude o mliečko bojovať. Netráp malú ani seba, zaspí na polhodinku hodinku či viac, zobudí sa a bude dobre.
Toto nie je bojkot prsníka či odmietanie v zmysle, už nikdy sa nepsisajem. Iba ju dráždiš ak ju nútiš papať. Nezabúdaj, dieťa na prsníku má byť len ak samé chce. Jedla o 18:00 prečo by musela o 20.30, má kedy papať aj neskôr, keď sama uzná za vhodné 😉 🙂

blau
autor
7. feb 2009

A citam ta aj s tym grckanim. Neboj sa to grckanie je normalne, zahusti to nutritonom. Aj nas maly grckal a este aj teraz mu vybehne a to uz bude mat rok. Deticky z toho vyrastu. Urcite je to stresujuce aj ja som sa bala. Mne doktor povedal,ked som sa pytala ci mu mam davat nutriton povedal , ze nie ze kojenie je najlepsie. Drz sa len rad Anky. Urcite sa ti zda vela, ked grcka ale skus si rozliat na zem poldecak a uvidis, ze to take mnozstvo nieje. A ked i aj po grckani spinka, tak sa neni coho bat. 😉

annag
7. feb 2009

pozri koľké tu do Teba hustíme, tak nás poslúchni a bude OK 🙂

bimbia
7. feb 2009

tu flasu mi povedal tato, ja som nechcela ale aby nebola hladna. ja viem ze nemusi byt hladna len sme sa okupkali a vzdy potom papame. tak neviem. cely den som na teba myslela annag ked mi odmietla prsnik.

amatula
7. feb 2009

no co bimbia lepsie?vidis ze ti to aj annag potvrdila 😉 😉 klud a hlavne klud 😉

bimbia
7. feb 2009

amatula
tak sa snazim, ale ty dobre vies ake je to tazke ostat v poho. ale asi si k nej idem lahnut. ale uz teraz sa bojim co ked ho nebude chciet ani v noci.

amatula
7. feb 2009

klud hlavne a neboj sa ona dobre vie co je pre nu najlepsie a hladna neostane..nemysli zbytocne popredu co bude......viem ako sa citis aj ked ja som iny pripad 😀 mna deti len tak lahko neviviedli z rovnovahy 🙂
lahni si odychuj a nemysli na to 😉

bimbia
7. feb 2009

tak to skusim. ozvem sa zajtra

skrecok
7. feb 2009

Bimba, musis byt kludna a nepanikar. Neboj sa, asi nema chut papat, v noci resp. rano bude urcite hladna a bude chciet prsnik.

oliverkaa
7. feb 2009

Ahoj annag.maly ked sa zobudi, spinka cca 2 hodinky, je velmi nervozny, aj spanok ma nekludny, silno place,je tazko ho upokojit, je hladny lebo si papa rucky a ked ho prisajem na prsnik tak velmi rychlo saje a potom sa rozplace,ked sa ukludni tak mu ponuknem druhy prsnik ale -to iste.Neni to pri kazdom kojeni ale skoro pri kazdom.Neviem co to moze byt?Prosim Ta o radu.Dakujem

annag
7. feb 2009

oiverkaa, napíš mi presne ako často papá a ako dlho trvá dojčenie a po akej dobe na prsníku začne plakať, koľko má plienočiek pocikaných - malo by ich byť cca 6-8 za 24 hodín a koľko kaká a akou farbou a skús porátať, koľko krát a v akom čase sa takto hnevá

oliverkaa
7. feb 2009

Annag,tak papa cca 2-3 hodinky,dojcenie trva 10-15 min,hnevat sa zacne niekedy hned po minute a niekedy je to az po 4-5 min, pocikane plienocky ma viac za 24 hod,10urcite.Denne kaka tak 3-4 krat, stolica je zlta,vysadila som upne mliecne vyrobky tak stolicu ma zltu.Spravili sa mu vyrazky na dupke su take cervene s bielym,uplne zo zaciatku som pouzivala bepanthen,neskor som pouzivala sudokrem tak som ho vcera vysadila a natieram mu dupku naspat s bepanthen ale zatial ziadna zmena.Dnes sa hneval pri kazdom kojeni.nemoze to byt aj z toho ze je velmi hladny a nevie sa nasytit?

annag
7. feb 2009

oliverkaa, ak sa hnevá po 4-5 mesiacoch a mliečko sa Ti krásne od začiatku spúšťa, tak za ten čas je napapaný a je to v poriadku. Ak sa začne hnevať už po minúte a je to fakt len občas, tak je to preto, že ešte nie je hladný, resp. je viac unavený či podráždený, než hladný. Obidva problémy treba riešiť tak, že ho nebudeš nútiť a počkáš, kým si prsník sám opäť nevypýta.

Každopádne, nepokoj na prsníku je určite spôsobený aj inou príčinou, niekedy sme hovorili o refluxe, podľa správania sa mu veľmi podobá, hltavé sanie, cmúľanie palčekov, krátke minútové pitie. Ešte napíš, či často štikúta, či stále grcká , či ho polohuješ non stop - v postieľke, v kočíku, po jedení, či mu mliečko aj zahusťuješ Nutritonom,

oliverkaa
7. feb 2009

ano,maly ma reflux, stale grcka,aj velmi casto stikuta, stale ho polohujem,vsade som mu vyvysila polohy ,on je velmi nepokojny velmi sa myka tak to mliecko z neho stale ide vonku.Nie mliecko mu nezahustujem.

annag
7. feb 2009

oliverka, keďže je stále takto nepokojný a zle sa mu papá, bude treba zahusťovanie vyskúšať. Takže si zaobstaraj Nutriton, resp. niečo podobné čo majú v UK, začni s menšou dávkou a pomaly ju zvýš - budeš musieť odskúšať množstvo, ktoré mu bude vyhovovať. Podáš mu ho pred každým dojčením buď lyžičkou, pohárikom, striekčkou do vlastného odsatého mliečka. Aj pri spinkaní vyskúšaj polohy, pri ktorých bude lepšie spinkať - ľavý bok, pravý bok, chrbátik ale i bruško - no to ho musíš sledovať , najlepšie s monitorom dychu

- mliečne výrobky nejedz dlhodobo, ak sa stolica upravila, pretože medzi refluxom a alergiou na kravskú bielkovinu existuje súvis, preto aj Nutrinon musíš zahusťovať do vlastného mliečka, nie do UM, to by narobilo zrejme ďalšie problémy

ešte k vyrážkam, tam to vyzerá na kvasinkovú infekciu, bolo by mu treba nejakú antimykotickú a zároveň antibakteriálnu mastičku čo sa dáva aj na zadoček, u nás sa dáva väčšinou Imazol, skús dačo také v lekárni kúpiť (účinná látka je clotrimazolum), skontroluj mu aj pusinku, či v nej nemá soor - biely povlak podobný mliečku, bradavky a dvorec Ťa nebolia, neštípu, nesvrbia?

ozvem sa až ráno, idem kŕmiť 🙂

oliverkaa
7. feb 2009

annag,tak to vyskusam,dufam ze zozeniem nieco podobne ako nutriton.Bradavky ma nebolia,niekedy ale to len na zaciatku kojenia,mala som s nimi problemy na zaciatku ale kupila som si Lansinoh-lanolin a to mi pomohlo.Myslim ze soor nema,jazycek ma taky biely ale vyzera to v pohode.Dakujem Ti pekne si velmi zlata.Dobru noc 🙂

iwanna
8. feb 2009

ahoj annag alebo niekto kto mi bude vediet poradit. moj malinky ma v stolici take akoby zlte hlieny. je cisto dojceny. Je to v poriadku? dakujem za odpoved

misutovo
8. feb 2009

Ahoj Annag,

rada by som sa ta spytala ohladom dudlika.

Moze dudlik osalit hlad babatka? Davala som jej v poslednej dobe castejsie dudel, sa mi zdalo ze je potom taka pokojnejsia a kludnejsia. Za 4 dni sme ale schudli 30g tak neviem ci ju tym dudlom neosalim a ona si potom pyta menej papat. Davam jej papat len ked place alebo ked ma dlhsiu pauzu.Co si myslis?

Dakujem.

graziela
8. feb 2009

Ahoj Annag,
uz si mi radila v teme, ktr. som zalozila ohladom kojenia, ako casto a tak...poradila si mi, ponuknut vzdy obidva prsniky, aby sa mi nezastavila laktacia, kedze moj drobec prespi skoro celu noc, resp. budi sa len 1x na kojenie...snazims a to dodrziavat, hlavne rano a vecer, aby neboli prestavky take velke...
Jedna vec ma ale este stale trapi...niekedy cez den, ked maleho kojim, sa spusta mliecko akosi pomaly...neskoro...stava sa to bud doobeda alebo vecer... a maly sa pritom aj dost hneva a odvracia sa od prsnika, akoby ho vobec nechcel...ale pritom sa vzdy otoci spät a otvara pusu, ale potiahne raz, dva razy a zasa pusti a otoci sa...niekedy to takto urobi aj 20x a potom sa konecne mliecko spusti a papka uz dobre...Ja neviem, ci je to tym, ze mi uz zacina odmietat uplne cicik alebo este nie je hladny, ked takto vyvadza...lebo niekedy mi to pripada, ze si da, len aby sa nepovedalo...a pritom ho kojim naozaj uz malo za den - 4-5x...V noci a hned rano s tym problem nie je, vtedy sa aj mliecko rychlejsie spusta, aj maly pekne papka...
Dakujem za rady...

martina46
8. feb 2009

annag, nemas prosim nejake skusenost - odozvy mamiciek - na porody s dulou? moze pritomnost duly nejako pozitivne ovplyvnit start dojcenia? zamyslam sa nad tym, samozrejme velmi vyrazne dopredu 😀 , lebo si dobre pamatam nase prve "prilozenie", komentar sestricky na moje ploche bradavky a styl prilozenia - natiahnut bradavku a nejako ju vopchat do pusy malej 😝 nastastie som vedela, ze plocha bradavka nemusi byt problem (ani nebol!) ale k veci.
proste mimo atmosfery, ktoru moze dula vytvorit, za predpokladu, ze je aj laktacna poradkyna, moze to byt celkom fajn, mat pri porode a prvom papani takehoto pomocnika.....
mimochodom, k mojmu odstavu, uz nemusim odstriekavat, ale velmi casto sa mi pocas dna stava, ze sa mi "chce" spustit mlieko, vravela som to manzelovi a vravi mi - aspon vidis, ako to funguje, ked si v pohode, ked uz o nic nejde..... tu mi je jasne, v akych nervoch som stale zila... ci to bude fungovat atd...potom to ani nefungovalo 😒 no verim, ze nabuduce to uz moze byt uplne inac.
tak kojeniu zdar!!! 😉

annag
8. feb 2009

iwanna, trošku hlienov je úplne v poriadku aj biele kúsky v nej 🙂

annag
8. feb 2009

misutovo, áno, pri malom bábetku je také niečo možné, bábetko oklame a môže pokaziť správnu techniku prisatia sa na prsník. No Tvoja malá krásne doteraz priberala, je to silné a mocné dievčatko. Mliečka máš dosť, laktáciu si pekne rozbehla, takže mm veľké pochybnosti, že by ozaj schudla. Nevznikla nejaká chyba vo vážení? Stále ju vážiš každý deň? Vážila si na tej istej váhe? Vážila si ju naposledy pred 4 dňami? Aký mala posledný prírastok pred týmto čo schudla?

annag
8. feb 2009

graziela, spúšťanie mliečka je ovplyvnené vôľou mamičky a najmä dostatočnou stimuláciou bábetka. AK malý nemá chuť mliečko si rýchlo spustiť, riadne prsník rozpumpovať, tak si ho nepustí. Okrem toho, tým, že si začala prikrmovať a menej dojčiť, tvorba mliečka sa znížila, prsia sa už samé nenalievajú. Malý bol doteraz isto naučený, že sa o spúšťanie mliečka nemusí príliš snažiť. Ale ver mi, ak bábo chce, tak si mliečko vydoluje. Čím dlhšie budeš dojčiť v takomto vyššom veku, tým častejšie zažiješ pocit, že mliečko ťahá až kdesi od chrbta . On už cez deň prsník veľmi nepotrebuje a už je pre neho skôr hra a cumlík než zdroj obživy. No aj také pocuckanie má svoj význam, dojčenie nie je len o nasýtení sa. 🙂

annag
8. feb 2009

martinka, ešte som sa nestretla s mamičkou, ktorá by si dulu pri pôrode nechválila a nedojčila. Ale takisto dobrá a empatická pôrodná asistentka dokáže pri pôrode divy, dokonca si myslím, že počas pôrodu majú tieto ženy pre mamičku väčší význam než lekár. Lekár je tam najmä na ten záver a "keby niečo". Pokiaľ je dula aj laktačná poradkyňa, čo väčšinou je, môže pozitívne ovplyvniť nielen štart, ale aj celé dojčenie. Týka sa to najmä prvorodičiek, mamičiek čo majú za sebou neúspešné dojčenie, zdravotné problémy či strach a depresiu.

Prvé priloženie bábetka do 30 minút po pôrode, ideálne hneď ako sa narodí je veľmi dôležité, pretože spúšťa všetky tie veľmi dôležité a nám už známe 😀 hormóny zodpovedné za tvorbu mliečka. Bolo by fajn dohodnúť si s takouto dulou aj následné návštevy a pomoc v prvých dňoch. Až príliš často sa stretávam s mamičkami, čo prídu z pôrodnice prakticky nerozkojené resp. s obrovským množstvom chýb a neistoty.
🙂

zelmirka1
8. feb 2009

annag
prosim ta nemas skusenosti s cmulanim palceka ? pozrela som temu co maminy pisali ale niektore uviedli ze bez problemov sa toho dieta zbavilo a niektore ze to pretrvalo az do zakladnej skoly. Moj maly je plne dojceny, dudlik nikdy nechcel, teraz ho ma len vonku v kociku ale zacal si strasne cmulat palcek. Cez den staci chvila ked ho nebavim a uz ma palcek v pusinke, v noci ho tiez velakrat pocujem ako cmula a saje naozaj velmi silno. Bojim sa ze si znici dasienko aj palcek a hlavne ze mu to ostane ako zlozvyk. Myslis ze mu mam vnucovat dudlik ? Nepokazim si tym dojcenie ?

zelmirka1
8. feb 2009

ozaj nemal by uz niekto tuto temu premenovat na "Poradna Annag" alebo "Prosime o radu annag" ?
takto ochotne a trpezlivo radit maminkam by si uz zasluzilo riadnu odmenu ...
😀