Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

kvietocek7
26. sep 2010

ahojte mamicky
chodi tu este aj annag?
alebo poradi mi @strapco13 alebo @prsky? co pomaha pri upchatej prsnej zlaze? dik dik dik

prsky
26. sep 2010

@kvietocek7 ahoj, chodi aj annag, ale pri upchatom mliekovode pomoze nahriat pred dojcenim prsnik a casto na postihnuty prsnik prikladat, dbat na spravne prisatie. pripadne sprcha a jemna masaz postihnuteho miesta, po dojceni zas prilozit studeny obklad, vraj pomahaju studene, nasekane kapustove listy. ak mas na bradavke biely pluzgierik, tak ten treba prepichnut sterilnou ihlou. viac v clankoch:
http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/02/upchat...
http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/02/biela-...

amunet
26. sep 2010

ahojte potrebujem poradit
nas maly ma nieco cez 2 tyzdne je celkom pokojny aj dlho spinka, plne dojceny ale papa pomalinky a staci mu jeden prsnik, uz som mala 3x horucku ☹ , stale odsavam, hrcky ani stvrdnutie nemam, len dost bolestive prsniky, neviete cim to moze byt.
Maly mava aj tvrde brusko asi ma vela plynov, nevie si dobre odgrgnut, obcas stone
dnes po kojeni a to papal nezvykle dlho sa dovrackal, mala som pocit ze vsetko co zjedol,ale potom kludne zaspal papat znovu nepyta, som sa naplasila, cim to?!
kaka asi tak 2-3x za den je to normalne?! cika normalne do kazdej plienky

kvietocek7
26. sep 2010

@prsky velmi pekne dakujem 😅

prsky
26. sep 2010

@amunet dojcene dieta zvycajne netreba davat odgrgavat http://dojcenie.wordpress.com/2010/06/25/potreb...
ja som tiez mala zo zaciatku bolestive prsia, nieco akoby svalovicu, upravou laktacie sa upravilo aj to. co sa grckania tyka - male dojciatka maju velmi nezrely trakt a aj manipulacia s dietatkom moze sposobit vrackanie (napr. aj davanie odgrgavat alebo prebalovanie po dojceni). inak odsavanie zvysuje tvorbu mliecka, preto odsaj vzdy len tolko, aby sa ti trochu ulavilo. pri teplote treba dat teplu sprchu alebo obklad a jemne pomasirovat prsnik, odsat, aby netlacilo (ale nie vela) a po dojceni zas studeny obklad, pripadne tvarohovy alebo kapustne listy (pokrajane alebo potlcene, aby posobila ich stava). viac o bolestivych prsiach tu http://dojcenie.wordpress.com/category/bolave-p...
kakanie je v norme od niekolkokrat za den (aj pri kazdom dojceni) po raz za dva tyzdne. 2-3 mesiacoch sa zvykne frekvencia upravit.

amunet
26. sep 2010

@prsky momentalne mam 39,2 teplotu riadnu zimnicu a boli ma cele telo prsia ani nehovorim ☹ nemala by som ist dr. ked sa mi to stale opakuje, ale atb mi asi neda, pri dcerke mi nikdy nedal, mala som to 2x
ked sa maly povrackal potom si strasne grgol, tak asi potrebuje grgnut, asi nevieme spravne dojcit ked prehlta vela vzduchu
mohlo byt to vracanie aj stoho?! este stale spinka uz vyse 2h, velmi pokojne, dufam ze bude vsetko v poriatku

vejula
26. sep 2010

@amunet ja som mala teplotu až okolo 40 ked som mala upchaty mliekovod... Trvalo to 3 dni, bola som u lekara ten mi dal len oxytocin nech sa prsia poriadne do dna vyprazdnuju. Potom mi teplot prešli a ATB neboli potrebne, ale ked sa ti to opakuje určite by som navštivila gynekologa

bibi1711
26. sep 2010

ahojte kocky, mam problem z ineho sudka. sestra mi dnes volala, ze ma znamu, ktora ma maleho synceka, ma asi jeden mesiac, mozno aj menej...a dava mu kravske mlieko... ☹
ako mame argumentovat, aby svoje konanie zvazila, ake su rizika? nekoji na radu pediatricky, lebo maly nepriberal podla jej predstav a nutrilon mu mamicka nedava, lebo jej smrdi....poradte prosim

prsky
26. sep 2010

@amunet jasne, grckanie moze vyplyvat z toho, ze sa zrejme nie celkom dobre prisava, alebo nestiha spracovat silnejsi prud mliecka. tvoj problem s teplotami je v nedostatocnom vyprazdnovani prsnikov - staci upravit to a bude po probleme 🙂 pomoze ti tento clanok (budes vediet, ako si pomoct a predites teplotam) http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/02/upchat...
co sa tyka dojcenia, pozri si toto: http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn... a http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b...
je tiez mozne, ze mas nadprodukciu (co je uplne bezne tak kratko po porode) a malemu moze vadit rychlejsi prud mliecka = nevie si s nim tak dobre poradit a aj preto sa moze nahltat viac vzduchu. neodtahuje sa pri dojceni? nestrieka ti mliecko, ked sa odpoji, alebo nevyteka mu z ust pocas dojcenia?
treba upravit laktaciu, takze naj by bolo odsavat co najmenej, len na "uvolnenie" tlaku v prsniku.

gabika7706
26. sep 2010

@bibi1711 ☹ 🤐 to je sila, pediatricka namiesto toho, aby ju podporila v dojceni, nakaze umele mlieko, uz to je zle a nie este obycajne kravske mlieko ☹ maly moze mat traviace problemy alebo alergie v buducnosti...

zuzuz1
26. sep 2010

@amunet ahoj... nie som si ce ziadny odbornik a vlastne prsky ti povedala vsetko ale chcem ta podprorit... presne to co opisujes s prsnikmi som si prezila ja... a to celkom nedavno... minulu nedelu s lavym prsnikom a v utorok s pravym.... je to bolestive ale mne pomohlo prikladat maleho aj ked je to des... on to vytiahne... teda mne to pomohlo... aj teda obklady presne ako prsky vravela... treba si tym asi prejst... vravim so slzami v ociach a s dokopanym manzelom ale prezili sme to a uz mame pokojne kojenie... vela zdaru a stastia 🙂

amunet
26. sep 2010

@prsky dakujem clanky si precitam
praveze pri papani je kludny, papa pokojne, len pre mna je to bolestive lebo mam na jednom velku trhlinu na bradavke
len mlieko mi samovolne medzi kojenim kvapka
zo zaciatku mu to ide tassie ale potom ked roztaha tak mu to tecie dobre si myslim, vela pritom oddychuje

prsky
26. sep 2010

@bibi1711 kravske mlieko nie je potrebne ani pre dospeleho cloveka, pre dojca je uplne nevhodne a to okrem ineho preto, ze vysoky obsah bielkovin a mineralov (najma sodika) pretazuje traviaci system dietata a vedie k porucham hospodarenia organizmu s tekutinami, nasledkom coho moze dieta casto vracat, hnackovat. Casto pri skorom zavedeni kravskeho mlieka dochadza k dlhodobym nasledkom ako su rozne alergie, chudokrvnost, traviace problemy, dokonca moze vzniknut alergia na KM (hlavne jeho skorym zavedenim - dokonca moze byt tato alergia tak silna, ze nebude moct jest ani kyslomliecne vyrobky). Vyskumy spajaju skore zavedenie KM s neskorsim vyssim vyskytom obezity, cukrovky a poruchami funkcie obliciek.
Keby toto nepomohlo, tak neupravene KM (ci uz surove alebo varene) neobsahuje potrebne vitaminy a zelezo, zatial co UM hej (aj ked oproti MM ani UM nie su zazrak)

ale neviem, ci presvedcite...bratancova konkubina davala od 2 mesiacov malemu KM zahustene pudingom a ked jej to pediatricka vyhovarala, tak ju oznacila za kravu a isla ju menit 😲 🙄

prsky
26. sep 2010

@amunet aha...takze mozes mat uz aj mykozu...treba vela vetrat (chodit bez podprdy aspon), trhlinu sa snaz davat do kutika ust a natierat bradavky canestenom v tenkej vrstve vzdy po dojceni - pred dojcenim nezmyvat. keby trhlina nechcela miznut, tak ju natri framykoinom/bactrobanom (ale je na predpis) po kazdom dojceni - do 3 dni by sa mala zahojit. A jednoznacne treba skontrolovat prisavanie, lebo trhliny vznikaju hlavne vdaka nespravnemu prisatiu.
Ak bude problem pretrvavat, vypln annag dotaznik, bude ti vediet lepsie poradit https://spreadsheets.google.com/viewform?formke... alebo oslov nejaku laktacnu poradkynu vo vasom okoli - je lepsie vidiet a posudit dojcenie - rychlejsie sa problem vyriesi (http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po...).

strapco13
26. sep 2010

@majinka85 v prvom rade netreba dodrziavat ziadne intervaly co sa tyka kojenia...kojit treba na poziadanie..tj, vzdy ked su babo zapyta + aktivne ponukat prsniky, ale nenutit, takisto dlzka kojenia je podla toho ako dieta ma chut, hlad, ked sa chce "iba" napit pije kratsie, ked aj najest, tak dlhsie..mliecko sa tvori aj pocas kojenia, cize neda sa vyit prsniky do dna, rakisto je normalne, ked niekedy satci na jedno kojenie jeden prsnik, inokedy chce oba, niekedy ten druhy iba nacne
no a podla toho sa odvija stolica...od zltej po zelenu, od do kazdej plienky po raz za niekolko dni..stolicu ries iba ak by nejak velmi zapachala, alebo by babo bolo nespokojne, bolave
kojene deti si nemusia grgat, pokial je spravna technika kojenia, ale pokial je silny tok a dieta sa nahlta vela vzduchu tak si odgrgnut musi..potom je dobre mu este dat trosku cucnut /mozno si len podudle/ a mal by zaspat..pisem mal..lebo moj bo presne opacny spal a budil sa az na papanie a potom do neho udelo 220 voltov a spat ani za svet..asi mam redbll miesto mlieka...ale teraz sa uz uspava na prsku konecne 😵 ...najlepsie je ak ho chces kojenim uspat tak ho po kojeni nechat v tej polohe ako si kojila..cize nedavat ho zbytocne grgat, prebalovat /cize to ze ho prebalis pocas kojenia a potom este dokojis je v tomto pripade vyhoda 😉 /
koloko vydrzi spinkat?..tie grimasky..moze mu byt teplo, zima, nepohodlne..alebo zistil , ze pri nom nie si a chce ta pri sebe,
pucit sa moze kvoli prdikom..niektorym detom vadi u matky v strave mlieko a kojaci caj, inym zase kojaci caj pomaha..cize ak ho pijes, skus vynechat a ak ho nepijes tak skus zacat

marianas
26. sep 2010

Ahojte.
Nepíšem o probléme s dojčením, no chcem Vás poprosiť na odkaz k téme ako uspať bábätko v kočíku, spomínali ste to tu viaceré. Môj malý má 4 mesiace, v kočíku mi najskôr hodinu plače a potom zaspí na max. 10 minút. Von chodíme doobeda i poobede približne po hodine a pol. Ďakujem.

elinka27
27. sep 2010

ahojte surne potrebujem pomoc, v noci ma zacal boliet lavy prsnik, od spodu asi do polovice.Boli ma aj bradavka,stipe ma.Musim si prsnik podopierat rukou lebo ma to boli ked mi len tak visi,do podprsenky si dat ani vobec nemozem.Ked som z neho kojila a zacalo sa mi potom nalievat mlieko,boleli to strasne. 😖 Zacala ma triast zima,asi sa mi to zapalilo.Co mam robit?Ako mam zmiernit bolest?Odsavanie mi ide tazko,boli to, mam aj napriek tomu z toho prsnika dojcit?A co si mam na to vobec dat?Bojim sa ze dostanem teploty, uplne mi je zima celu noc som nespala.

zuzkat1
27. sep 2010

@elinka27 ked sa tazko odsava tak pomoze horuca sprcha..uvolni sa trochu mlieko... teple obklady a mne pomohol nastruhany zemiak.. ten stahuje zapal ..ten nastruhas a das do gazy a tak do podprdy...inak je dobre nepouzivat podprdu (ked tam zrovna nemas zemiak) bradavku natieraj niecim co mas aj bepanthen je na to dobry,alebo ja som mala babylove na bradavku taky krem no je ich viac v lekarni ti daju...niektore vraj netreba zmyvat ale ja som umyvala vsetko lebo som sa bala aby kvoli inej chuti potom neodmietla kojenia... kojit nielenze mozes ale musis (pokial ti nejde hnis- to zistis tak ze trochu si pred kojenim vytlaćis a ked je ciste tak koj) kojenim sa ti to najviac uvolni... vraj pomaha este kapustovy list (daj kapustu do chladnicky potom ju vyber a jemne porozlacaj rukou aby sa uvolnila stava a sup do podprdy..alebo tvaroh (ten sa tusim nahrieva v mikro ale bacha nech nie je horuci) albo vinove obklady (vino plus voda..viacej vody..ale neviem presny pomer) tiez vlazne... no a z vlastnej skusenosti viem, ze jedine co ti fakt pomoze je kojenie z toho prsnika..ja somplakala od bolesti ale inak to nejde...raz som to rozkojila (moj treti zapal)ale prve dva som skoncila na ATB...este ak ti stupne teplota nad 38 tak skus paralen ale ak ani na druhy den nejako neklesa tak ja by som sla k dr... su uz atb co mozes aj ked kojis.. no snad som trochu pomohla...

zuzkat1
27. sep 2010

@elinka27 este mi napadlo skutocne co je uplne super na bradavky, mne to najviac pomohlo... multi-mam compresses sa to tusim vola...su to take akoby "naplaste" na bradavku..je to trochu drahsie,ale bolest v bradavke ma presla z vecera do rana a to som mala kusod odhryznuty...mala sa cinila... je tam tusim 10 kusov po jednom balenych v tej krabicke a je to napustene takou tekutinou... ak mas ranu tak to bude trosku stipat inak to len chladi... je to super..pomaha to🙂

jja
27. sep 2010

@zuzkat1 a kde si kupila tie naplaste na bradavku?

jaruska8
27. sep 2010

Ahojte baby, my sme teraz vo fáze superrýchleho napapania sa, doteraz sme papkávali aj extréme dlho, bežne 40 min a teraz 10-15 min z oboch prsníkov. V noci možno trošku dlhšie. Ale malá pravidelne kaká a stolica je praženicová, tak hádam si dá aj to zadné. A papkáva tak po dvoch hodkách a niekedy aj po troch, štyroch. Sranda je, ako už vie dať najavo, že má dosť. No a zaspávanie na cicíku??? Ešte sa to sem-tam stane, hlavne v noci, cez deň málinko. Včera večer by aj zaspala, ale potom... Potom sa 2x pokakala. 😀 😀 😀 😀 😀 😀

akdarka
27. sep 2010

@jaruska8 ja dufam, ze do tej fazy prideme tiez - teraz veru min.tych 40 minut 🙂

zuzkat1
27. sep 2010

@jja normalne v lekarni...ono ja to volam naplast..ale nelepi to🙂 to len prilizis a podprda to fixuje

carodejnica
27. sep 2010

@elinka27 ak ťa štípe bradavka môže tam byť už aj mykóza, na štípavú bradavku sa mne osvedčila mastička Canesten, alebo hocijaká iná mastička s obsahom clotrimazolu (napr. imazol), ale keď si ju budeš v lekárni kupovať nezľakni sa, keď ti lekárnička povie, že to nepatrí na bradavky, oni sa v tom nevyznajú... mastičku nemusíš pred dojčením umývať...
- všeobecne platí, že z boľavého prsníka musíš dostať mliečko, t.j. aj dojčením (resp. odsávačkou, ale mne sa nedarí odsávať - buď to neviem, alebo sa mi proste vtedy mliečko nespúšťa, keďže je to vec psychiky a odsávačka ako bábätko nevyzerá 😉 , odsajem tak 20ml) - ja som to riešila v takom režime, že som 2x po sebe dojčila z boľavého a raz zo zdravého prsníka...
- raz som síce aj tak skončila na ATB, ale mne vtedy doktorka povedala, že prvá pomoc pri zápale prsníka je Ibalgin, utišuje bolesť a zároveň má protizápalové účinky, odvtedy to používam - pri náznaku bolesti zmením režim dojčenia a dám Ibalgin a zatiaľ sa mi vždy darí zápal odvrátiť (neviem, čo povie annag na ten Ibalgin, ale myslím, že by to mohlo byť ok, či?)
tu ja viac článkov k téme boľavé prsníky http://dojcenie.wordpress.com/category/bolave-p...

jaruska8
27. sep 2010

@akdarka Okolo toho tretieho mesiaca, vraj skoro všetky dietky takto papkajú. veru, ja som doteraz mala pocit, akoby som kojila celý deň, teda, som šťastná, že kojím, ale trvalo to dlho. 😀 😀 😀 😀

akdarka
27. sep 2010

@jaruska8 no potesila si ma, ja som tiez mala pocit, ze kojim cely den + isty cas prikrmy UM takze nervy najvacsie 😖 ale teraz uz cisto kojime a prisla som na to, ze je casto iba unaveny (zle spinka cez den) a nie hladny ako som si niekedy myslela - to vsetko vdaka radam annag + lakt.poradkyne z mamily 🙂 som hrda, ze som to nevzdala a uz cisto kojime!
jejda, ja som tiez povodom z NZ 😉

jaruska8
27. sep 2010

@akdarka tak to je super, že si to takto zvládla, ja som mala zo začiatku tiež problémy, hlavne si treba veriť a nepočúvať rady typu: Máš málo mlieka, nechápem ako toto niekto môže povedať. Ľudia majú všeobecne málo znalostí o dojčení, je to škoda a potom sa zbytočne prechádza na UM. Aj niektoré baby na nete zbytočne prejdú na UM, len preto, že vraj malé plače a asi mu nestačí. Ja som mala tiež nejaké problémy, hlavne v tých veľkých horúčavách, ale s pomocou kamošiek a netu som si všeličo zistila a som tomu rada. 😉 😉 😉

zuzkat1
27. sep 2010

@jaruska8 to poznam.. u nas som aj ja skoro spravila to ze som presla na UM... kamoska radila daj UM ja som dala a maly sa upokojil... dalsia ta vobec nekojila, mama ze ona nevie,ona kojila kazde 3 hodiny a bol pokoj ze tieto moderne sposoby nepozna.....jediny co tvrdil ze UM je blbost a ze nech nedavam bol moj manzel😀 pritom o dojceni nevie ani ň🙂 no a mala ma 8 mesiacov a stale kojim aj 12x za den,lebo je to taka mala zavislacka🙂 este nepozna ani caj ani vodu a papa len obed a olovrant (aj to sa potom este dokoji) takze kazdej babe radim vydrzat🙂 😉

anic1
27. sep 2010

Dobrý deň, potrebovala by som s niečím poradiť.
Zdá sa mi, že malinkú (16 dňovú) prekrmujem, lebo po papaní si len málokedy odgrgne a potom grcká. Kojím ju každé 2 hodiny, doktorka mi povedala, že jej mám dávať buď menej alebo tak často nekojiť. Ale ked jej nedám tak sa hnevá a ešte chce papať. A za tie 2 hodiny sa mi prsia dosť nalejú, tak som aj rada, že sa napapá. Za skoro 2 týždne pribrala 500g.

strapco13
27. sep 2010

@carodejnica hej Ibalgin mozes
@anic1 kojit sa ma na poziadanie, cize ziadne intervaly..dieta neprekrmis kojenim, lebo ak nechce sat nebude, iba si tak dudkat..kojenie nie je len o jedeni, je to aj o upokojeni, zisteni, ze mama je stale tam
ze grcka..a co..vygrcne iba to coju tlaci v brusku /inak vacsina deti co grcka nepozna bolest bruska/ a deti maju nezrely traviaci system a akakolvek manipulacia /aj pokusy o odgrgnutie/ sposobia grckanie
a kojenie dieta nemusi odgrgavat..lebo pri spravnej technike nenasaje vzduch, cize nema co odgrgnut
prestudij si clanky na http://dojcenie.wordpress.com/ ..je to stranka o kojeni a moznych problemoch a ich riesenia