Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

kdezee
21. mar 2010

nevesta dakujem za link..som zvedava ci to zaberie 😒

annag
21. mar 2010

😅 , som to písala len tak od stola v kuchyni s malou na prsíčku 😅 , budem rada, ak sa i tento pohľad na dojčenie - materstvo - bude šíriť ďalej , určite aspoň polovica otázok, ktoré dostávam, sa týka práve nespavosti, naviazanosti na mamičku. 😀

hababa - a ako ciká - aká je plienočka po cca 3 hodinách? Ak sa bábo dojčí na požiadanie, tak by smädné nemalo byť. Mal by mať v sebe samoreguláciu a ak by bol smädný, tak by pil aj čosi iné. Ako často papá? Dožaduje sa prsníka často?

- práve v týchto dňoch , okolo 8 mesiaca ak sa doteraz nechytil, by mohlo dôjsť k zmene. Nemá o jedlo zatiaľ vôbec záujem? Ani sám, ručičkami, nemá chuť ho zobrať do ručičiek ? Neláka ho papať ani keď vidí jesť iných?

Nemalo by mu nič významné chýbať, zásoby železa už môže mať nižšie, takže to by mohla lekárka posúdiť - ale poradne sú v jeho veku ešte časté - práve na to, aby sa podchytili i takéto veci, malo by stačiť spomenúť to v poradni. Nedá sa donútiť bábo papať, jedine experimentovať a ponúkať a skúšať čo mu bude chutiť.

annag
21. mar 2010

kdezee

nevesta Ti dala správny link - tok mliečka zrýchliš počas dojčenia práve stláčaním prsníka. Z dlhodobého hľadiska treba zrejme podporiť laktáciu - teda dojčiť často - prsníky aktívne ponúkať trebárs i každú hodinu ak bábo nespí, pri jednom dojčení ich prestriedať i viackrát. A môžeš pridať všetky možné čajíky, bylinky ...

annag
21. mar 2010

andre, máš riadnu nadprodukciu, skús pridať aspoň o hodinu dlhšie - teda do cca 4-6 hodín z jedného prsníka - koľko vydržíš, čím dlhšie vydržíš, tým lepšie. A dávaj si veľký pozor na čo najlepšie prisatie - mal by sa chytiť na rovnaký prsník. Bábätko by sme mali prikladať na prsník, ono by si nemalo prsník len naslepo chytať. - teda ešte raz si dôkladne prosím prezri asymetrické priloženie. Ak sa nevie na daný prsník chytiť v jednej polohe, skús inú - napr. priečna - futbalová ... Šalviový, mätový čaj pi pravidelne. Kým sa laktácia neutlmí, jemu sa logicky zle pije z preplneného prsníka a môže byť situácia prechodne ešte horšia. Ale efekt, ktorý dosiahneme práve tým, že prsník stojí viac hodín plný a nevyprázdnený, sa raz určite prejaví.

Keďže máš nadprodukciu, malý si vyvoláva reflux, treba mu pomôcť polohovaním, ak je nepokojný, je možné, že potrebuje byť prakticky non stop vo vertikálnej polohe - ideálne v šatke .

-

hababa
22. mar 2010

annag, plienocka je mokra tak zhruba po 4 hodinkach, v podstate mame nizku spotrebu plienok, prebalujem 4x za 24 hodin, kedze ani nekaka...v noci ho nebudim na prebalovanie,

dojcim ho 10-11x za 24 hodin, niekedy pije malicko, ale v noci papka mliecko pekne

ked ho kupem, tak casto oblizuje vodicku, ale ked mu nukam, tak velmi nechce....skusala som cajik, ten nechce vobec a takisto ani doma urobene stavicky nechce

rucickami chce brat jedlo, dava si do pusinky, skusala som mu davat aj kukuricne chrumky nesolene, tak si to daval do pusinky, ale drhol sa na tom....ked mi jeme, pozera nam do taniera a packa nam po nom, ale nedavala som mu z neho, lebo nejeme velmi vhodne veci 🙂))

prstikova1
22. mar 2010

Ahoj
chcela by som sa spýtať niečo čo súvisí i nesúvisí s dojčením. našla som niekoľko článkov o vplyve športovania na chuť mlieka vplyvom vytváraniá kyseliny mliečnej. vedela by si mi poradiť, kedy je najlepšie venovať sa športu, či pred alebo po dojčení, alebo či máte nejaké vlastné skúsenosti.

andrea12737
22. mar 2010

Ahoj annag,
uz si mi niekolkokrat velmi dobre pomohla, a len vdaka tomu doteraz dojcim.. 😵 teraz mam dalsi problem...mala je uz cely tyzden placliva, posledne 2noci boli nepokojne, nic ju nebavi, nechce normalne papat, hned place, prsnik ju neupokojuje, v noci je hore aj kazdu hodinu..na prvom ockovani nam bolo povedane ze nam idu zubky no presiel mesiac a pol a stale nic..neviem ci je to tymi zubkami..stolicu sme nemali 8dni, inak sme ju mavali kazde 5 dni..prdka si vo velkom, no smradlavo 😕 ako keby jedla slaninu, ci klobasu 😅 😀 nevedela by si mi s tym poradit, co by to mohlo byt? Chora nie je, teploty nie su, ani sopliky ci nieco podobne..nic.. dakujem.

nany100
22. mar 2010

ahoj annag, ďakujem za odpoveď 😉 ...budem teda naďalej v noci dojčiť podľa Adelkinho priania... 😉

krakulka
22. mar 2010

Ahoj Annag, dakujem za odpoved, 😉 s cumlikom zatial bojujeme, ale snazime sa. 😉
Andrejkovi vadi pravdepodobne kravske mlieko, bryndza, adicka, tvaroh. Jogurty som skusala a vizera to, ze ich celkom znesie. Ja dufam, ze to prejde, ze to je len tieto prve tyzdne. Pre istotu som si kupila sojove mlieko, z ktoreho som si uvarila ovsenu kasu.

Chcem sa spytat, Andrejka poslednou dobou pri kojeni trapia prdiky. Vzdy ho to vyrusi a nejaky cas bojuje - kope vrchnou nozickou a snazi sa poprdkat si. Samozrejme z kojenia ho to vyrusi a ma problem potom chytit znova bradavku. Skor sa mi to stava na pravom prsniku. Niekedy si ho uz ani nechyti. Lebo pociatocnym prilozenim a kojenim si ju "rozmoci" - ak vies co myslim, a potom sa len hneva, jeduje a nie si ju zobrat do pusinky. Aj ked mu prsnik hocijako stlacim - snazim sa mu bradavku splostit, nic nepomaha. Musime prejst na druhe prso, ale aj tam tom po minutach spravi. Niekedy je asi po kojeni aj hladny. ☹ Ale ked zaspinka, nechcem ho zase budit a davat mu pit znova.
ako mu mam pomoct, aby si bradavku znova pekne chytitl, kde robim chybu?

annag
22. mar 2010

hababa - jasne, nemusíš mu dávať Vaše jedlo, ale môžeš si jeho jedlo naložiť do svojho taniera a nechať ho jesť samého - nech skúša sám, ručičkami, keď vidí, ako spolu s manželom večeriate - deti sú zvedavé a veľmi rady napodobňujú dospelých 🙂

neprijíma až tak málo tekutín, no smelo mu ak je hore a je aktívny , ponúkaj prsíčko opakovane, hoci len na pár hltov

julianka99
22. mar 2010

Ahoj milá Annag,
no už neviem ako dalej tak sa idem s Tebou poradiť... Fakt neviem čo to môže byť....
Moja dcerka dobre prospieva, plne ju kojim a už tri dni prikrumujem mrkvičkou a teraz už aj zemiačkom... Problem je v tom, že mi už dve noci hrozne plačka zhruba od pol noci... doteraz pekne spinkala a kojila som ju len raz cca o tretej hod rano... plače akoby ju čosi bolelo ale ja vôôbec neviem čo... netuším.... kolika to podla mna neni... stolica je pravidelná... jediné čo ma napadllo sú zubky len v ústočkach nič nevidím... :(((
NEvieš mi prosím poradiť... ??? žeby nejaké sny? 🙂)) fakt neviem 😒

annag
22. mar 2010

andrea12737 , to keby som vedela 😀 , neviem, ale zúbky sú potvorky, dokážu bábo veľmi dlho trápiť - ak si vylúčila ochorenie, tak najskôr pôjde fakt o zúbky. 😝 😅

annag
22. mar 2010

prstikova1

športovať môžeš, najmä ak začneš organizmus zaťažovať postupne. Zvýšené množstvo kyseliny mliečnej sa môže objaviť len pri enormnej záťaži a napriek tomu to väčšine detí nevadí. Smelo cvič, najlepšie je cvičiť po dojčení, keď má bábo väčšiu prestávku. Niektorým deťom môže viac vadiť slaný pot , preto je fajn po cvičení sa najskôr osprchovať a až tak bábo priložiť. Cvičenie je súčasť zdravého životného štýlu a je fajn nájsť si naň - na seba čas aj popri starostlivosti o bábo a domácnosť. Každý šport je možný, jedine si môžeš dávať pozor na nadmernú záťaž rúk a ich zdvíhanie nad hlavu, čo niektorým mamičkám môže spôsobiť horšie vyprázdňovanie prsníkov.

annag
22. mar 2010

krakulka

nadmernú plynatosť môžu spôsobovať práve alergény kravskej bielkoviny. Ak si spozorovala, že mu mlieko nerobí dobre, bolo by to treba potvrdiť. Ideálne je vynechať komplet všetko mliečkne na cca dva týždne- ale dôsledne , i sušené mlieko napr. v čokoláde .... . A potom postupne pridať kyslomliečne produkty a až tak mlieko. Pretože ak zle raguje na Acidko, tak by mal rovnako zle reagovať i na jogurty - pretože jedno i druhé sú už fermentované produkty, kde je kravská bielkovina naštiepená. Počas tých dvoch týždňov si vápnik dopĺňaj aj tabletkami. (kombináciu vápnik-horčík)

problém s prisatím - pozri si prosím opakovane ako sa bábo prisáva. Pretože podľa opisu si malý len naslepo chytá prsník - bradavku, čo je presne naopak - my by sme mali bábo prikladať k prsníku . Ak mu držíš hlávku a pritisneš ho k prsníku, tak by nemal mať problém rýchlo sa prisať. No a tu tiež hrá veľkú rolu práve cumeľ - bábo neotvára zrejme pusu dokorán
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...

annag
22. mar 2010

julianka99

- zavádzanie príkrmov sa často sprevádza s zhoršeným spánkom, ozaj za tým môžu byť práve príkrmy. I keď samozrejme, môžu to byť aj zúbky. Je to obrovská zmena pre malé telíčko - tráviť len materské mliečko a tráviť pevnú stravu. Skús jej pridávať i probiotiká v kvapkách.

mneme
22. mar 2010

annag, dnes som nahodou narazila na tuto reportaz. ty asi poznas, mozno pre ine mamicky pre zaujimavost na margo tvojho clanku o dlhodobom dojceni. priznam sa, na chvilu mi to riadne vyrazilo dych

https://www.youtube.com/watch?v=uHRyRCHuQ7g
katja78
22. mar 2010

Annag - nemám pocit, že by sa Hanka nudila, a medzi ľudí chodíme málo. Zapýta si mliečko aj uprostred hry. Nikdy som ju nenechala vyplakať, od štvrtého mesiaca spáva medzi nami. Fakt mi to teraz tak nevadí, ako pri staršej, nič nerátam, beriem to tak, ako to je. Neviem proste nájsť príčinu, prečo toľko vyhľadáva prsník ☹ Cez deň, aj v noci.

Ono pekne sa to píše, ak si napr. 12-mesačné dieťatko pýta mliečko 3-4 x denne. Ale ak si z nejakej neznámej príčiny začne pýtať 1-2x za hodinu,.....

Chcela som vedieť, čo si myslíš o tom, keby som jej začala ponúkať aj kravské mlieko.

lienockaa
22. mar 2010

ahoj annag..syn bude mat pozajtra dva roky, doteraz bol dojceny..nezdalo sa mi, ze by sa prsnika uz chcel vzdat, ale otehotnela som a uz mu to asi nejako nechuti, tak dnes vecer zabudol na svoje mliecko a zaspal uplne bez problemov, bez placu..ja by som rada vedela, co teraz s prsiami..nakolko som uz jeden zapal prsnika mala-este ked mal maly dva tyzdne-a dalsi uz mat nechcem, nechcem teraz v tehotenstve zbytocne uzivat potom na to lieky..mam to mlieko odstriekat?alebo radsej nie?alebo len do ulavy, trosku?..mali sme uz len toto jedno kojenie pred spanim..ked sa k nemu uz nevrati, tak asi aj skoncime s dojcenim, hoci mne teda doktor dojcit v tehotenstve vobec nezakazal..no nasilu uz malemu nukat prsnik nechcem..co ty na to?ako dalej?

csina
22. mar 2010

mneme...tak, napriek tomu, že som to pozerala bez zvuku, bo mi tu drobec spí, tak som pointu pochopila a som mierne v zozpakoch... 😅 ja som malú dojčila tiež dlho, 3 roky a zvláštne sa na mňa dívali, najmä svokra... 😀 aj teraz už ma častuje radami typu, najviac pol roka a dosť...ako ju teraz odpálkujem...?? 😀 😀 vždy som totiž vravela, že tak ako bábätko vie, že má začať, príde čas, keď bude cítiť, že stačí....no ale teraz ...sama neviem... 😅

fialllka
22. mar 2010

tak ja som z toho videa zostala mierne v soku .... ako dojcim malu dovtedy ako bude sama chciet ale toto sa mi zda uz dost prehnane .....

mneme
22. mar 2010

csina, odporucam pozriet si so zvukom. to, co hovori ta baba dava v istom smere zmysel. napriek tomu to sposobuje nemalo rozpakov. pre mna je to skratka fascinujuce a vyvolava to kopec otazok.

spalka
22. mar 2010

mneme, ja mam z toho videa teda tiez zmiesane pocity, ale asi nikto nan nepovie - super, krasne, aj ja to tak planujem spravit 😀, mne sa to zda uz moc, je to predsa velke dievcatko

veronika2509
23. mar 2010

Ahoj annag, dcérka bude mať o 3 týždne 6 mesiacov, ktorú plne dojčím (s dobrými radami od teba 🙂 ), a chcela by som vedieť, keď začneme s príkrmami a mliečko sa začne doplňovať tuhou stravou či mám niečo robiť na udržanie laktácie? Nebude treba odstriekavať mliečko keď bude miesto cuckania ako do teraz mať napr.na obed zeleninku a čím ďalej viac iného papaníčka. Teda budú sa prsia nejak samé prispôsobovať takémuto režimu alebo ich stále bude treba pravidelne odsávať? Veľmi pekne ďakujem

olifcek
23. mar 2010

no i mne pride uz divne kojit tak velke deti...urcite to neplanujem 😀

spalka
23. mar 2010

mneme, len aby to nedopadlo takto 😀

https://www.youtube.com/watch?v=l8orUaCJ0GY
julianka99
23. mar 2010

Dakujem Annag... asi to tak bude.. dnes zase spala ukážkovo 🙂)) a ešte mi napadlo, nevieš mi poradiť nejakú stránku o príkrmoch...?? Neviem vôbec ako často za den jej môžem dať príkrm a ako dalej postupovať... Dakujem pekne 🙂

spalka
23. mar 2010

julianka
http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/10/prve-p...
http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/10/prve-p...
toto je priamo od annag, inac toho mas v knizkach a na nete habadeeeeej

katrinb
23. mar 2010

mneme- no nechcem vyzniet akozla matka...ale toto je uz vela....no rrovno vam poviem, divne mi je z toho videa....fu
spalka - trefne 😀

olifcek
23. mar 2010

chcem ist von, no Oliv mi zaspinkala po pape...ked ja obleciem, bude hajat, ale co ak mi grcne? nevyknem s nou hybat, ked sa napapa a zaspinka..hmmm?

olifcek
23. mar 2010

pardon, to do inej temy malo ist.