Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
18. okt 2009

lenk30

to, čo v tomto veku odsaješ odsávačkou nám nič nehovorí o tom, koľko mliečka máš v prsníkoch. Maličký má nechutenstvo, Ty si chorá - to je nepríjemná situácia, ktorá sa môže skončiť i odstavením, ale bude to normálne, ak sa tak stane., Zatiaľ si nemyslím, že je čas UM. Určite sa Ti nejaké mliečko tvorí a malý ak bude ochotný piť, mliečko si spustí , hoci z na pocit prázdnych prsníkov. Malý nechce papať preto, že je chorý - treba mu dať čas, ponúkaj, ale nenúť, dávaj mu aj iné tekutiny - čajík, vodu z pohárika .... . Môžu ho bolieť ušká , bruško, ani my keď sme chorí, nechceme jesť či piť .

takže si uvar čajíky na dojčenie, spi s ním v jednej posteli, oddychujte obaja, tulkajte sa spolu ... a on sa podľa mňa ešte chytí . držím palce, dať mu teraz keď je chorí UM aj tak nie je ideálne riešenie , malo by sa zavádzať, keď je bábo fit podobne ako akékoľvek iné jedlo

annag
18. okt 2009

chorý som chcela, píšem v rýchlosti ach tá zložitá slovenčina 😅

seeweed
18. okt 2009

Ahoj annag, prosim velmi o pomoc. Uz som pisala pred nedavnom ohladom dcerky. Velmii sa mi na prsnikoch kruti pri kazdom papani, niekedy az tak, ye mam problem ju udrzat 😒 Nevies, cim by to mohlo byt? Mliecko evidentne vytiahne, kedze pribera okolo 100g tyzdenne. Dakujem velmi pekne.

lenk30
18. okt 2009

annag, ďakujem za radu.
Chorá som už len ja, malý je od večera bez teploty a na výzor úplne fit. normálne sa hrá, vykrikuje, džavotá......práveže kým bol chorý, tak bol non stop prisatý, lebo nič iné nechcel a teraz odmieta

badzova
18. okt 2009

ahoj annag,
viacere kocky pisali, ze ti mozem napisat, ze by si mi snad mohla poradit...
mam dcerku ma 12 dni a mam problem s kojenim...
neviem, ci to mam rozpisovat sem pripadne do IP...?
dakujem Sona 😉

annag
18. okt 2009

leni, je normálne, že bábo po takomto akútnom ochorení nemá chuť do jedla aj pár dní - mal teplotu, preto prsíčko pil, potreboval tekutiny , dnes je lepšie a už nechce - fakt to takto býva

soni - napíšem do ip

sloto
18. okt 2009

ahoj annag. chcem sa ti veeeelmi podakovat za tvoju podporu, asi to zabralo, lebo dnes sa mi veru prsia naliali riadne. malu som prikladala kazdu chvilku, aj ked spravila len zopar hltov, lebo tam nic nebolo ale dnes sa mi mliecko vratilo a teraz navecer som mala prsia ako kamene tvrde, takze som stastna. musim sa priznat ze som kupila i sunar i nutrilon, ale nic z toho vtedy nechcela tak som bola nutena ju stale prikladat. davala som si i homeopatilka a pila strasne vela caju a vody, tak asi aj toto pomohlo. este raz sa ti chcem podakovat, zase mi tvoje odborne rady pomohli.

vinka
18. okt 2009

No aj ja sa ti zas chcem úprimne podakovať lebo čo som si prečítala dnes tvoju odpoved som sa upokojila,že ked nebude papať z oboch tak budem ju kojiť s jednej ale budem kojiť. 😀 Pospala som si s malou na obed a ona ked sa zobudila a priložila som si ju na lavú stranu tak pekne sa rozpapalá.No musela som najprv na pravú oklamať a potom prešupla na lavú.A začala ťahať a vydržala tam určitú dobu.A večer už pekne ťahala skoro asi 10 min.Joj ale som bola šťastná. 😀 😀 Annag fakt ešte raz velkéééééééééé Dakujem. 🙂

lenk30
18. okt 2009

annag, dík za ukľunenie. dúfam, že ešte sa trošku pokojíme. na začiatku som si vravela, že aspoň do pol roka, teraz že do roka........

paskova
19. okt 2009

Ahoj annag, chcem ta popraosit o radu. Chcela by som malu odstavit, lebo uz kojim iba v noci. Vlastne to nie je ani kojenie, iba mi zuzle bradavku, mozno, ze par krat potiahne ale nic viac. UM pije v pohode, lenze nechce cumel, tak tie noci su desne. Je hore aj kazdu pol hodinu, puci sa, place kym jej nevopcham bradavku do ust. Problem je ten, ze manzel je v zahranci, vrati sa az o mesiac, som na nu sama, tak neviem ako mam ist nato. Neviem ju nechat vo noci revat, tak mi prosim ta porad ako dalej. Dakujem

okta
19. okt 2009

Ahoj Annag, opäť by som potrebovala poradiť, takže prosím, ak môžeš, napíš mi svoj názor. Budúci týždeň ma čaká operácia žlčníka. Mám sedemmesačného syna, ktorého dojčím. Myslela som, že s operáciou počkám, kým ho odstavím, ale pre opakujúce sa koliky to musím riešiť teraz. Veľmi by som chcela pokračovať v dojčení aj po operácii, hoci mi niektorí lekári odporúčali ukončiť dojčenie pred zákrokom, vraj je už dosť veľký na UM, s čím ja vôbec nesúhlasím. Takže môj plán: ak bude voľná nadštandardná izba, môžem malého vziať so sebou - to by vyriešilo veľa vecí. Po narkóze však nesmiem nejaký čas dojčiť, niektorí hovoria 24 hodín, jeden lekár dokonca povedal tri dni. Nemáš skúsenosti s takouto narkózou, keď pôjde o laparoskopický zákrok? Ako dlho skutočne nedojčiť? Počas toho času, čo nemôžem dojčiť, budem mlieko odsávať - asi v dvojhodinových intervaloch - malý sa dojčí takmer každú hodinu, no snáď tento interval bude stačiť. Mám susedu, ktorá má o mesiac mladšiu dcéru, tá sa ponúkla, že môjho malého môže cez deň dojčiť ona. Je to možné? Hrozí pri tom detičkám alebo jej nejaké riziko? V noci bude kŕmený mojím odstriekaným mliečkom, skúsime lyžickou, prípadne striekačkou. Koľko by vlastne mal na to jedno "dojčenie" vypiť? V prípade, ak jeho "náhradná" dojčiaca mamička z nejakých dôvodov nebude môcť dojčiť aj jeho, koľko MM by mal vypiť za 24 hodín? Už mesiac bojujeme s príkrmami, ale moc mu nechutí, takže veľmi sa na príkrmy spoliehať nemôžem, zje tak max. 2 čajové lyžičky a to už je úspech. No a ešte nás čaká boj so zaspávaním, lebo zaspáva výlučne na prsníku - žiaden kočiar, žiadne nosenie... proste nič nezaberie...nemáš ešte na toto nejaký tip? 😉 Budem vďačná za každú tvoju radu.

mata1976
19. okt 2009

ahoj Annag, poslala som Ti odpoved do IP.

skrecok
19. okt 2009

Ahoj mila Annag,
po dlhsom case sa ozyvam s mensim problemom. Na bradavke mam velku bielu bodku, predpokladam ze mam upchaty mliekovod. Chcela som sa Ta spytat ci mozem kludne prepichnut ihlou a vytlacit, alebo to mam nechat tak....? Sice ma to este neboli, ale pre istotu sa pytam.
Dakujem velmi pekne a prajem pekny den.

vivien22
19. okt 2009

ahoj annag, potrebovala by som poradiť, neviem či je táto téma iba o problémoch s dojčením, ale nikde som nenašla radu o spánku bábätka. Ak my vieš alebo niektorá z vás viete poradiť, bola by som vám hrozne vďačná. Môj 7.mesačný synček má problém s večerným zaspávaním. Začalo sa to pred týždňom v sobotu. Do vtedy sme zaspávali pekne na posteli, ja som ho hladkala aj trošku kolísala a malý pekne sám zaspal. Potom som ho preložila do postieľky a pekne spinkal. Teraz však príde večer a malý je strašne umrnčaný, nervózny. Nevydrží chvíľu na jednom mieste, nie to ešte ležať pri mne. Nechce ležať, stále sa otáča na bruško a keď mu to nechcem dovoliť, začne kričať a zlostiť sa. Nechce byť ani na rukách, ani sa uspávať na rukách. Stále sa len krúti a zvŕta a strašne sa zlostí. Snažíme sa dodržiavať každý deň zabehnutý rituál. Už sme vyskúšali aj nekúpať sa večer ale nič nepomáha. Zaspávanie nám trvá od 20-tej do tej 22. aj to ho už potom dám do kočíka a tam nakoniec zaspí. Neviem si to vysvetliť, čo sa mohlo stať. Som už z toho zúfalá. ďakujem za každú radu.

pypy
19. okt 2009

Ahojte prosim som 2tyz. po cisarskom a neako mi nejde moc kojenie
pijem vseliake caje, pijem mliecko a moje prsia nie su neake naliate ako by mali byt alebo to nemusia byt??
Davam si aj kvapky co mi dali v porodnici a mala pije kazdu hodinu
myslite ze sa to zlepsi???

dakujem

annag
19. okt 2009

okta, pypy - odpoviem do IP (pypy - IP je interná pošta hore na stránke vedľa loga modrý koník)

ostatné zajtra odpoviem, lebo už ma zahltila IP ....ďakujem za trpezlivosť

skrecok - bodka sterilnou ihlou preč , je to lepšie než čakať na upchatý mliekovod

ahojcek
19. okt 2009

Ahoj, annag,

please, help! : dnes o cca 22:15 (keď sa drobec prebral) som zacítila veľkú hrču v pravom prsníku hore a na vnútornej strane (malý je najčastejšie kojený poležiačky v posteli, spí s nami), malý to nevyťahal, dokonca trochu aj odmietal, tak som ho dokojila s ľavým. Vyskúšala som odsávačku (elektrická medela), ale tam som vyťahala iba pár kvapiek (snažila som sa cca 10min.). Teraz chcem počkať, pokým uplynú 2 hodiny a znova ponúknem drobcovi pravý prsník. Veľmi sa obávam nejakého zápalu a upchatia mliekovodu - ešte sa mi to nestalo. Drobec má 10,5mes., cca 7.2kg, príkrmy moc nepapá, už sa mu snažím ponúkať každú chvíľu celý deň, ale: v stredu mu potvrdili ťažkú anémiu (asi preto, že je takmer výlučne dojčený - ale keď mi stále moc nechcel príkrmy ☹ ), tak mu dávam Maltofer - kázali mi, aby som mu 1 hodinu pred a 2 po nedala nič jesť (kôli vstrebávaniu železa) - to sa samozrejme nedá, tak sa snažím dodržať aspoň hodinu pred a hodinu po mu "nič" nedať (kvapky podávam na kexíku, aby som ich do neho dostala, lyžičku nemá moc v láske). Chcela som dodržiavať všetky nové pravidlá pre prikrmovanie, ale pediater mi odporučil, aby som mu už dávala z môjho taniera iba jemne osolené. Drobec má rád kukuričné chrumky nesolené (občas sa dostane aj ku soleným) a keksy Marína (tatinko mu dal aj soletky a tiež mu chutili). Dnes som do neho dostala 3 lyžičky hustého príkrmu (hov. mäso so zeleninou) a to je u nás úspech. Prvé dve lyžičky pekne otvoril ústa, potom to dlho spracovával, tretiu už dostal oveľa neskôr, keď otvoril ústa iba "náhodou". Vymenili sme lyžičku za menšiu, občas akceptuje moju lyžičku a ak žiadna lyžička nefunguje, dávam mu príkrm na prste. Zdá sa mi, že za posledný týždeň trošku viac pribral, než za posledné cca 3 mesiace. Dlho sme sa motali okolo 7kg - priberanie sa nám takmer zastavilo po druhom štandardnom očkovaní a schudol aj pri teplote, ktorú mal pri prerezávaní prvého zúbku v ukončenom 9.mesiaci. Teraz má 2 dolné rezáky a práve sa mu prerezali 2 horné rezáky. Cumlík už dávno nepoužívame.
Ešte mi napadlo: Drobec papá mliečko tak, že pokým sa nenasýti, tak pekne leží vedľa mňa. Potom sa dá na štyri (vedľa mňa) a robí gymnastiku (vyrovná nohy a vystrčí zadoček úplne von, kýve sa na strany), pričom je stále prisatý. Občas ma zabolí (asi je to) mliečna žľaza (?), keď si prehadzuje hlavu na druhú stranu a nenadvihne ju. Čo robiť, ak by toto bol dôvod hrče v prsníku? Môže byť toto dôvodom?

Čo mám robiť s tou hrčou v prsníku a ako zladiť drobcove príkrmy, aby som neprišla moc rýchlo o mliečko?
Ďakujem.

ahojcek
19. okt 2009

Ešte doplnenie:
- ku drobcovej váhe: keď sa narodil, mal 2,42kg, teraz cca 7,2kg, posledné cca tri mesiace sa pohyboval okolo 7kg (najprv ho zastavilo v priberaní očkovanie, potom schudol pri teplote; rastie v pohode; pomalšie priberanie a "nejedenie" v detstve môže byť aj "zdedené" po tatinkovi).
- ku hustote príkrmov: keďže nemá moc v láske lyžičku, keby boli redšie, ľahšie by sa mu prehĺtalo (takže skúšam hustejšie), ale tiež by som do neho dostala iba tri lyžičky a redšie sa ťažko ponúka na prste.

ahojcek
19. okt 2009

Znova ja 😅 .

annag,
dočítala som sa o prepichovaní mliekovodu ihlou (dúfam, že ju stačilo iba zaliaťvriacou vodou 😅 - bola som trochu netrpezlivá) a zabralo to - HURÁÁÁ!!! Takmer všetko je už odsaté aj vysaté 😀.
Ospravedlňujem sa, že som skôr písala, ako hľadala špeciálnu tému 😅.
Prosím Ťa o odpoveď ohľadom príkrmov, podávania Maltoferu a uchovania laktácie v potrebnej miere.
Dobrú noc a krásny deň 🙂,
ahojcek

ksivcova
20. okt 2009

ahoj annag,velmi pekne Ta prosim o radu..moj synček ma 3 mesiyce a asi mesiyc a pol ma zalavym uškom taku malu gulku.Ked som to povedala dr.tak mu to len ohmatala a nepovedala na to nič..som stoho strašne nervozna a bojim sa čo to može byt kedže sa to mojej dr.neračilo mi to povedat...Dakujem vopred za radu.. ☹

vanda_3394
20. okt 2009

Ahoj annag,
Aj ja mam otazku. Ide o problem s mojou dcerkou. Dnes ma 7,5 tyzdna a takmer od zaciatku sa trapime so znacnym grckanim. Minuly tyzden jej pediatricka diagnostikovala reflux a odporucila nam polohovat ju a krmit Nutritonom. Polohujeme a Nutriton davam tak raz-dvakrat-ako stihnem. Zatial som nespozorovala nejake vyrazne zlepsenie. Neboli sme na sone, ale grcka aj prudom, oblecenie menime niekolko krat denne, grcka hned po nakrmeni- vtedy mliecko, aj neskor, polhodinku, hodinku aj dve po nakojeni – to je to uz taky tvaroh. Je plne kojena, ja som po cisarskom reze, hned prvy den po narodeni mi ju priniesli a prisala sa. Potom to bolo trochu horsie, lebo som skoro nemala mliecko, plne prislo az na treti den, dovtedy tahala ako sa dalo a sem tam dostala umelu vyzivu. Vtedy este negrckala. Ja kojim vacsinou z jedneho prsa, na dalsie kojenie ponuknem druhe. Casto mi pri kojeni zaspi, prvu minutu-dve taha ako o zavod a potom pospava. Problem je aj to (asi aj hlavny), ze casto place. Place pred jedenim, po jedeni, rano, cez den a najma vecer.Place tak, ze jej az nedochadza dych a strasne scervenie. Vydrzi plakat naozaj dlho. Cez den toho vela nanaspi, zaspi jedine ak ju nosim v zavinovacke a cely cas mam pri sebe, alebo ak s nou idem von na prechadzku. Aj to s kocikovanim a spanim vonku je novinka, lebo donedavna som nevedela, ako daleko s nou mozem v kociku ist, lebo sa castokrat zobudila, zacala plakat a nedala sa utisit ani prskom, ani ak som ju prebalila, teplejsie obliekla, dala dole nejake oblecenie. Teda, cez den si mimo kociara a mna pospi taku pol hodinku- hodinku. Tak pred tyzdnom to bolo trochu viac, pospala aj dve hodky, teraz sa to ale zhorsilo. A vecer- to je kapitola sama osebe – uspavame ju obidvaja s manzelom aj dve hodiny. Vcera dokonca od osmej do pol dvanastej. V noci krmime dva krat, tak okolo druhej a pol piatej. Rano krmime casto, aj styrikrat, v hodinovych intervaloch, lebo stale place a mne sa zda, ze je hladna. Vecer zase trocha potiahne a potom zacne bradavku vypluvat a plakat, taha a taha, akoby jej neslo mliecko. Vtedy jej ponuknem aj druhe prso. Pribera myslim dobre – porodna vaha 3170 g, po odchode z porodnice 3050g, o tri tyzdne 3630, o dalsie tri tyzdne 4250g. Je problem v sposobe dojcenia alebo v niecom inom? Pouzivam polohu poleziacky, klasicku priecnu a bocnu. Ako vyriesit to plakanie a grckanie? Porad prosim.

annag
20. okt 2009

vanda - už si mi veľa napísala, ale ešte mi čosi treba upresniť a možno budeme viac dní v kontakte - napíšem do IP - nájdeš ju celkom hore vedľa loga modrý koník - grckanie sa dá ovplyvniť úpravou dojčenia - možno i vo Vašom prípade. Jej plač, nepokoj - to všetko sa odvíja od refluxu , ktorý skúsime eliminovať. Nutriton zatiaľ nedávaj .

ksivcova
21. okt 2009

ananag asi nemaš čas no aj tak čaka na Tvuju rau dakujem

petulig
21. okt 2009

ahojte..annag potrebovala by som sa na nieco opytat. Som v tomto nova🙂 mala ma mesiac a streidaju sa nam dobre a zle noci. Napr. vcera sme sa nosili a plakali od desiatej do druhej co ju brusko bolelo. Niekedy sa napapa v klude za 15min a spinka a niekedy je schopna jest aj tri hodiny ( to hlavne vecer) s tym ze pat minut taha odpoji sa a potom znova., Vtedy sa ale vzdy prisaje po tych piatich minutach ako keby mesiac nejedla, hltavo a hlada kruti hlavickou a kym sa trafi tak naberie tolko vzduchu, ze podla mna z toho ju boli brusko.Moze to byt z toho? Lebo na stravu si davam velky pozor. Da sa tomu nejak vyhnut? Papame cca po 3 hodinach vnoci aj 4 niekedy, ale len ked pokojne zaspi. daakujem vopred za pomoc

annag
21. okt 2009

ksivcova - hasím čo horí 😔 - venujem sa dojčeniu a nie som lekár, no bude to zväčšená lymfatická uzlinka - to sa stáva ak bábo prekoná nejaký vírus, infekciu - napr. ušiek, nošteka, zúbkov .... ak je inak v poriadku - čo lekárka zrejme i usúdila pri vyšetrení, nemusíš sa trápiť, časom sama zmizne

annag
21. okt 2009

petuling - večer sa dožaduje prsníka pre únavu, preto tak papá hltavo - je to aj téma pri deťoch na UM, ktoré sa tiež večer akoby nevedia "dojesť" pijú obrovské objemy a napriek tomu vyzerajú stále hladné a aj skutočne pijú - takto sa uanvené a podráždené deti správajú. Treba im pomôcť zaspinkať (ľahko sa píše, ťažko realizuje 😅 ) ale posúdim celé dojčenie , napíšem do IP

petulig
21. okt 2009

len ona mi aj kope nozickami, prdi, kruti sa tak mi to vyzera ako bolest bruska. Napisala som ti IP..mozno robim chybu aj tam ze ked sa mi zobudi ona je hned hladna a place a pred kupanim jej vzdy trosku dam ay tak velmi nekricala a potom po kupani ju dotlacim. Ci to mam vydrzat a nedat jej a napapat ju komplet az po kupani.ci to kuskovanie nie je zle. Vidno na nej ze je unavena ked mi zaspi na prsniku chvilku si oddychne a znova. A vnoci ked je kludna jej staci tak malo..nechapem

andrejka77
21. okt 2009

ahojte ...mozno mi niekto poradi mam 2mesacne babetko a v poslednom case stale jak si prdne a to prdi dost nahlas sa hned aj rozplace.a hoci kedy od tej 2 hodiny v noci hoc spinka stale len tlaci a puci sa ale nezobudi sa .prespi od tej pol noci do rana do 6 hodiny.podla lekárky je vsetko ok.dik za radu 🙂

kafulienka
21. okt 2009

ahoj andrejka77,

moja mala robila presne to iste, co tvoja, pucenie, tocenie sa, prdkanie atd okolo tretej - stvrtej rano, niekedy sa zobudila, niekedy nie...okamzite to prestalo, ked som zacala praktizovat nasledovne:
plne ju kojim a v noci som ju nechavala po napapani bez odgrgnutia na prsniku - proste zaspala, tak som ju nerusila. Teraz sa napapa, ale ideme poriadne odgrgavat - sedi mi na nohe, drzim s jednou rukou obe jej rucky pod pazuskami, hlavka ovisne a ja jej klepkam jemne po chrbatiku a takto vygrgame aj tri krat...potom ju ulozim a o takych desat minut sa zacne trosku mrvit, tak viem, ze musi odgrgnut znovu - odgrgneme a spinka potom krasne az do dalsieho papania - my odvtedy nemame ziadne ranne "koliky". Ten nahromadeny vzduch proste robil nad ranom galibu....
Bala som sa, ze ju preberiem a nebude chciet spinkat - ale mala aj ked sa preberie, pekne zaspinka. Vyskusaj, verim, ze to pomoze aj vam.
🙂

martina1305
22. okt 2009

Katka ahoj, nasa 9-mesacna mala ma niektore dni zelenu stolicu. Napr. zaciatkom tohto tyzdna mala taky mix oranzovo-zelenej a dnes rano uz len cisto tmavozelenu. Su ale aj take dni, ked ma peknu oranzovu aledo do hneda stolicu.
Volali sme s nasou pediatrickou a ta to klasifikovala ako hladovu stolicu (rychly rast, vela mlieka, malo inej stravy). Odporucila nam menej davat mlieko (stale sme na MM) a viac tuhej stravy. Mas aj ty takuto skusenost, prosim?