Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

wieruss
26. dec 2011

@simi251 no 3 tyzdne mame za sebou a je to v celku sranda, papa viac trochu, takze par dni som musela davat aj druhy prsnik pri papani, ale teraz uz sa mliecka spravilo zas dost a staci jeden 😀 akurat ma bolievaju prsniky vecer, no hlavne ze prospieva malicky.... inak feniklovy cajik treba dat pozor, ked si ho das vela ma presne opacny ucinok, zvysuje plynatost , ale v malom mnozstve je vraj prospesny 🙂

elenaakiko
29. dec 2011

ahojte 🙂 potrebujem poradiť, čo by mi pomohlo na rozbehnutie kojenia. synček má 2 mesiace a ja mám stále menej a menej mliečka. zo začiatku som mala mlieka, že by som aj dve deti mohla kojiť 😀 a teraz zrazu nič, beriem aj homeopatiká, pijem čaje, jem pravidelne, dodržiavam pitný režim a nič nepomáha ☹ som z toho zúfalá, malého musím už aj dokrmovať-doktorka nám kázala. tak veľmi som chcela kojiť 😢 takže mamičky, ktoré mi viete poradiť vopred ďakujem 😵

enka2
29. dec 2011

@elenaakiko ...ak už musíš dokrmovať (aj my sme museli) skús po cievke.......tak mi to odporučila laktačná poradkyňa.....a neboj sa možno sa to ešte rozbehne....len pokoj.....žiaden stres..... 🙂

stvura
29. dec 2011

@elenaakiko a mozem sa spytat aku ma vahu, ze doktorka ti kazala ho prikrmovat? Ja mam totizto obe deti velmi drobne, utle a nikdy som sa neriadila tym co "doktorka kazala" pretoze som vedela ze to nie je "pismo svate". Najlepsie je neustale prikladat, neviem ake mas intervaly dojcenia, no mliecko sa rozbehne jedine ak je neustaly kontakt matka-dieta. Takze ak sa da ho mat stale na prse, kedykolvek si to vyziada aj v desatminutovych intervaloch, dobre, no drahe homeoptaikum je moremilk, i ked podla mna homeopatika suvisia so psychikou a kto je na ne naladeny mu pomozu, kto nie, tak sa nic neudeje.

andrii
29. dec 2011

@elenaakiko ....iba prikladať,prikladať,prikladať. často.ja ked som strácala mlieko,tak som malého aj v noci budila aj každú hodinku a prikladala.a kojila som až dva roky 🙂 .ostatné robíš správne-pitný režim,ešte treba pohodu,kľud a chcieť-veľa je o psychike 😉

prsky
29. dec 2011

@elenaakiko 1. aky dovod uvadza vasa pediatricka k prikrmovaniu UM? 2. ako casto sa syncek dojci? ako dlho? co na prsniku robi (=pije aktivne?) kolko ma pocikanych plienok denne? je spokojny po dojceni? pouzivate dudel? 3. neprikrmovat flasou, ale cievkou, ale este predtym, ako prvykrat dokrmis, zavolaj si radsej laktacnu poradkynu

prsky
29. dec 2011

@andrii iba prikladat nestaci, co na tom, ze dieta lezi na prsniku, ked z neho nepije alebo pije nedostatocne alebo ma zlu techniku? 😉 + dojcit dva roky je krasne, ale je to take minimum, co by mali deticky zazivat 😉

bleble
29. dec 2011

Milé maminky, rada by som vám dala do pozornosti dánsku značku Hevea, ktorá vyrába 100% kaučukové cumlíky, hryzátka a iné doplnky a hojdaciu postieľku Mawok vyrobenú vo Švédsku, ktorá pomáha deťom zaspať, pomáha predchádzať syndrómu náhleho úmrtia dojčiat , kolike, predlžuje čas spánku, zlepšuje rozvoj svalstva a motoriku a zaručuje prirodzený a hladký prechod z matkinho lona do života "vonku" 🙂

prsky
29. dec 2011

mile maminky ( @bleble )- cumlik je jedna z pricin, preco sa deticky nedojcia alebo dojcia kratko a preco odmietaju prsnik, preto cumlik ziadna laktacna poradkyna neodporuci ziadnej mamine!!! viac tu:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojcen... (o cumliku bod 4. )
http://dojcenie.wordpress.com/category/preco-nie/ (cumlik, flasu, klobuciky, cajik, ...)

andrii
29. dec 2011

@prsky ...samozrejme,že dieťa pri prsníku nemá spať a technika je tiež samozrejmosťou...ty si koľko kojila?...myslím,že v dnešnej dobe kojenie do dvoch rokov celkom úspech 😉

stvura
29. dec 2011

@bleble myslim ze v poradni dojcenia nema co reklama na dudliky co hladat...
@prsky
@andrii baby, mi vieme co robit, ide o to poradit tej co sa pyta aby dojcila a dojcila co najdlhsie (to dokedy je individualne a treba to nechat na mamicke a dietatku)...

lenko
29. dec 2011

@prsky
@andrii
ja som staršieho kojila tri roky. 🙂 Aj s problémami, ale všetko sa prekonalo. Je podstatné správne prisatie, s cumlom, či bez.

prsky
29. dec 2011

@andrii ja dojcim tandemovo trojrocnu a 9mesacneho 😉

stvura
29. dec 2011

@andrii ja inac dojcim uz vyse 3r a 4m az na jeden den po porode kedy mliecko nebolo...starsieho do 2r a8m, tandem bol velmi narocny (oboch i ked nevyzeraju mam vydatnych stravnikov) a uz potom len malu 😉 ...u nas sa teda ani jedno nehodlalo odpojit, dojcila som cele druhe tehu (aj teraz v 6m tehu dojcim a malej chuti...) 😉 😎

prsky
29. dec 2011

@stvura ved som dala otazky, cakam odpovede, poradim, jej som o cumloch nepisala nic, pisala som tej, co reklamu hodila a pripadnym citatelkam .. je fakt, ze s cumlom ide prisatie tazsie (i ked nie kazda mamina sa stretne s problemom, ak nema problem s bradavkami alebo neprospievanim dietatka) a ak sa aj problem vdaka cumlu neobjavi hned, moze sa po par mesiacoch, ked vela cumlikovych deti bojkotuje prsnik .. laktacne by ti vedeli o tom pisat hodiny ... proste radsej cumel nedat ako potom lamentovat ...

prsky
29. dec 2011

@andrii a sak som pisala, ze 2 roky je krasne, ale malo by to byt bezne 😉

bleble
29. dec 2011

@prsky Vola sa to vsetko o dojceni a poznam x maminiek, ktore aj dojcia aj davaju detom cumlik. navyse nikde nie je napisane, ze sem musia chodit iba tie co uspesne dojcia. V ponuke su aj hryzatka, hracky do vody alebo hojdacia siet Mawok. Nikomu nic nevnucujem 😉

stvura
29. dec 2011

@prsky jasne, ved mi sa citame v temach o dojceni, takze az druhy odstavec bol k tebe 😉 . Ja osobne mam odpor voci cumlikom (sama som ho ako dieta nechcela a odmietla), takze svojim detom som ho ani nedala (v nemocnici som bola saboter) a hoci vsetci krutili hlavami, ze je to potrebna vec, tak ma nepresvedcili a svoj nazor som nezmenila 😀
@bleble nejde o to ze dojcia i napriek cumlikom a flaskam (ta co sa pytala moze byt prave vinimka co sa jej to nepodari), ale forum nie je pre firmy...to je prispevok v rozpore s pravidlom fora! 😖

bleble
29. dec 2011

Ospravedlnujem sa ak vas to obtazuje, admin ma pravo zmazat prispevky podla jeho uvazenia.

prsky
29. dec 2011

@bleble ako pise @stvura kazda mamina pozna dalsiu maminu, ktora dava detom cumlik a dojci ... ako som uz pisala vyssie, niekedy to je kompatibilne, ale skor preto, ze je dieta velky hlados a/alebo ma maminka taky spustaci reflex, ze to vyvazi aj nie celkom spravne prisatie a ak sa vyhnu o par mesiacov neskor aj bojkotu prsnika ci hryzeniu do bradaviek (lebo toto cumlikove deticky s oblubou robia maminkam, ked sa prerezavaju zubky), tak si to mamina ani vsimnut nemusi. LP vsak dennodenne riesia problemy s dojcenim, ktore tkveju aj v pouzivani cumlikov a dokrmovani flasou (kedze v nasich porodniciach sa tvaria, ze ked po narodeni dietatka 4 dni bez problemov fuknu babu flasu, tak sa nic nedeje).
a sem chodia hlavne tie, co nejaky problem maju, pomaly kazdej sa tu hned na uvod pytame, ci pouziva cumel. viem, ze ponukas aj ine veci, ale ten cumel je v tomto fore vec, na ktoru som mala potrebu upozornit.

admin necita vsetko, leda tak, ze by sme tvoj prispevok oznacili za nevhodny, ale tak mozno posluzi tato debata tomu, ze sa maminy aspon nad (ne)pouzitim cumla zamyslia 😉

wieruss
29. dec 2011

mamicky prosim o radu, posledne 2 dni sa maly strasne jeduje na lavom prsniku asi tak kazde druhe krmenie, prisaje sa a cuca (niekedy hodne pazravo az sa zakucka) ale po chvili sa rozculeny odtrhne a mne mlieko doslova strieka prudom z prsnika stale, potom sa pravdaze prisat hned nechce, ale prisaje sa a zas za chvilu to iste.... ako mam prsnik "opravit" aby mliecko tak nestriekalo a malicky sa pekne krmil ? Lebo takto zbytocne bojujeme pri kojeni, kym na druhom prse si spokojne cuca aj ked mam napr. prsnik naliaty v noci po dlhsom spanku...

xlucia
29. dec 2011

@wieruss normalne. odstriekaj prv nez ho prilozis aby sa uvolnil tlak.

wieruss
29. dec 2011

@xlucia ale praveze prsnik neni ani naliaty... tak preto sa mi zda cudne, ze tam je taky tlak, ze mliecko strieka . nerada by som kojila len z toho praveho, kde je maly spokojny, lebo aj tak je ten trosku vecsi (nalieva sa viac ) a prehlbovat rozdiel medzi nimi nechcem 😅

prsky
29. dec 2011

@wieruss je to v 600nedeli uplne normalne, mas v prsniku este nadprodukciu (z druheho ti nestrieka?). najlepsie je nechat spustit "sprchu", ked sa babo odtrhne, nechat mliecko vytiect do plienky a potom dietatko na prsnik prilozit. odtrha sa preto, ze nestiha ten silny tok mliecka prehltat a vadi mu to (= neje pazravo, zakuckava sa preto, ze mu vela tecie, to akoby tebe niekto lial polievku do ust cez lievik s privelkym otvorom). najlepsie by bolo teraz dojcit po dve dojcenia z jedneho prsnika, aby sa nadprodukcia znizila. u kazdej maminy to trva individualne dlho, niektorej staci na upravu den-dva, inej tyzden aj viac. nechceme zas privelmi znizit produkciu, takze treba opatrne. ak sa po 2-3 dnoch neupravi trochu laktacia, dojci 3 dojcenia z toho isteho prsnika. ak sa druhy prsnik tak nepreplna, tak na tom prsniku neznizuj dojcenia az tak. nikto nema oba prsniky rovnake, ja mam napr. silny spustaci reflex aj ked uz nemam nadprodukciu, ale v lavom je silnejsi ako v pravom a na pocit lavy produkuje viac mliecka (ale mna cucaju 2 deti, takze to je trochu o inom).
odsavanim by si si stimulovala produkciu, tomu sa teraz potrebujes vyhnut...ak mas preplnene prsniky, tak odstriekaj rucne, ale len to, co ta najviac tlaci, aby si sa vyhla zapalu, inak neodsavaj. hned ako sa produkcia mliecka upravi, prejdi na klasicke dojcenie (raz jeden raz druhy)

wieruss
29. dec 2011

@prsky nie, z druheho tecie pekne pomalsie, z neho sa aj dlhsie krmi, ale zas je na nom velmi spokojny: aby som to zhrnula : - LAVY prsnik je na pocit prazdnejsi, ale rychlejsie ide z neho mliecko, z neho ked pije maly kucka a mliecko strieka... mam vsak pocit ze je tam mliecka menej
- PRAVY prsnik je plnsi, rychlejsie sa nalieva mlieckom (je vecsi) ale mliecko ide pomalsie a maly je na nom spokojnejsi...
Takze mam kojit 2 kojenia z laveho a potom 2 kojenia z praveho? to neviem ci sa bude moc dat, este z praveho ano ale z laveho dve kojenia asi nedam 😒
Inak kojim od zaciatku tak, ze prsniky striedam kazde kojenie.

prsky
29. dec 2011

@wieruss hm..tak najprv skus tak, ze striedaj prsniky tak ako doteraz (ze jedno kojo, jedna dida), akurat, ze ked zacne striekat a maly sa odpoji, tak nechaj mliecko vystriekat do plienky (alebo ked ti je luto mliecka, tak do nadobky) a ponukni prsnik, potom co prestane samovolne tiect, znova. ak zacne znova striekat, skus cigaretovy uchop (=chytis dvorec medzi ukazovak a prostrednik - akoby si drzala cigaretu - a drzis stlaceny) - tym sa spomali tok mliecka. ked budes mat dojem, ze by uz tak striekat nemalo, tak prsnik pusti

wieruss
29. dec 2011

@prsky dakujem velmi pekne za radu, vyskusam ten cigaretovy uchop najblizsie, snad to pomoze 🙂 inak kucka niekedy aj na druhom prse, tak preto som napisala ze je pazravy 😅 😀

prsky
29. dec 2011

@wieruss ono take male babo ma este malu pusinu, ked zacne rychlejsie tiect, tak moze mat problem, s vekom sa to bude len lepsit a hlavne ziska aj trening,takze bude za chvilu profik a nadojci sa aj v stojke 🙂

silvia.t
30. dec 2011

Ahojte baby, je tu medzi nami aj nejaka laktcna poradkyna?? potrebujem poradit 😒

zfidorka
30. dec 2011

@silvia.t skus na www.mamila.sk najst a kontaktovat nejaku priamo (v ke je ich viac) 🙂