Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

prsky
16. jan 2011

@zuzi2 no zalezi od toho, co na prsniku realne robi...takto sa to da tazko posudit... ak sa jeduje az potom, co pil a netecie mu mliecko z pusiny ked prsnik pusti, tak sa hneva, ze mu mliecko ide pomaly (lebo mliecko sa tvori aj pocas dojcenia a dobre prisate babo si ho vytiahne, problemy mavaju skor deticky, ktore maju cumel alebo poznaju prikrmovanie z flase) a vtedy treba prsniky striedat - aj viackrat za 1 dojcenie a stlacat prsnik a fajn je futbalova poloha...ak mu mliecko z pusiny vyteka, ked sa odtrhne a tebe miecko samovolne vyteka alebo dokonca strieka, tak mas silny tok mliecka a ten mu moze prekazat - vtedy treba volit polohy proti gravitacii (dieta lezi na tebe alebo ma vyssie hlavu ako prsnik), priskrtit tok mliecka pripadne trochu odstriekat pred dojcenim

plienocka
16. jan 2011

Ahojte, chcem sa spýtať, či máte niekto podobný problem a ako ho riesite. Mám 6 mes chlapčeka, je plne dojceny. Asi 10 dni podavam prikrm k obedu. V noci sa mi začal budievat každú hodinku-dve, ale netaha len dudlikuje a pochvilke hneď zaspi. Pokial mu prsnik nedam, place. Skúšala som tisenie, cajik, gel na zubky..všeličo možné. Ale utisi sa a zaspinka len na prsniku. Cumlik nepouzivame, nerada by som.. Ak ste mali niekto podobný problem, poraďte prosím ako ste to vydrzali, príp vyriešili

prsky
16. jan 2011

@plienocka to nie je problem, to je normalny vyvojovy stupen u babatka 🙂 proste sa potrebuje uistit, ze si tam a ze splnis jeho zelanie...existuje vela rieseni, zalezi vsak na tvojom pocite a pristupe k materstvu a tiez od tvojho dietatka...moje riesenie bolo, ze som vedela spat pri dojceni, prsicko som proste dala a spala dalej...nejak vychovne na dietatko v tomto smere posobit sa da od 1 ale skor od 1,5 roka, kedy uz rozumie, co mu hovoris a dokaze do istej miery akceptovat tvoje nie...ja som za smer vo vychove a pristupe k dietatu, kedy mu plnis vsetky zelania (dojca s tebou nemanipuluje, potrebuje istotu) co najskor - dietatko, ktore si je iste, ze sa uspokoja jeho potreby nema tendenciu ich potom "vyzadovat" len preto, aby sa uistilo, ze mozno mamina/tatino budu mat naladu ich splnit.
ak nechces dojcit v noci, tak sa mi zda schodny aj pristup prekopovej z knihy "kdyz dite nechce spat" - dietatu das pravidelny rezim, budes predvidatelna - ked sa rozhodnes v noci didu nedat (ale pozor, ani ziadnu nahradu, lebo v noci sa spi), tak ju nedas, ale budes pritomna a budes reagovat na jeho pocity (zoberies ho do narucia, jemne pohojdavas a prihovaras sa mu (napr. ja viem, ze by si chcel/a didu, ale je noc, v noci sa spi)..6m dieta tomu nebude rozumiet, ale bude mat aspon istotu tvojej pritomnosti...inak ona odporuca hojdanie v sieti, lebo kineticky pohyb deti upokojuje.

annag ma pekne clanky k tejto problematike na svojej stranke:
http://dojcenie.wordpress.com/2010/05/11/o-dojc...
http://dojcenie.wordpress.com/2010/10/22/nepres...
http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...
http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...

elinka27
16. jan 2011

@prsky je to vyslovene po kojeni, a je to len mozno minutka a vrati sa farba normalna, ked to obelie trochu to svrbi,ale len ta spicka bradavky,takze asi este stale mykoza,len teda uz len na jednom prsniku,ale asi preventivne natieram oba

elinka27
16. jan 2011

@estterka ja natieram uz asi 2 tyzdne, mne presli priznaky asi po tyzdni, ale ja som ani nevedela poriadne ze mam mykozu az na zaklade toho ze sa tu o tom baby bavili som si to nejak dovtipila ze do kelu toto tusim mam aj ja, mna nic nebolelo ani nesvrbelo, len mi proste obeleli vzdy bradavky po kojeni a az potom zacali svrbiet. S tym natieranim ja neviem presne ako to uz hovorila,ale ja to striedam takto mi to viac vydrzalo a mast dlhsie posobila

prsky
16. jan 2011

@elinka27 jj - je to stale mykoza

elinka27
16. jan 2011

@prsky uz sa s nou trapim 4 mesiace dokola,je nejaka realna sanca ze prejde?

prsky
16. jan 2011

@elinka27 je, ale fakt na dlhe lakte...treba podporit aj imunitu (svoju aj dietatka)..pomaha nejest cukor (sladke), probiotika...lebo za normalnych okolnosti si vie telo s candidou poradit same, pri oslabenej imunite sa ma moznost viac rozmnozovat ...

elinka27
16. jan 2011

@prsky no ja beriem Nutrolin B tak neviem co by som este mohla, malej davam Dophilus probiotika, no jedine co nedokazem dodrzat je nejest sladke,praveze som sa v poslednej dobe nejak rozjedla co sa toho tyka asi budem musiet naozaj to nejak vypustit

estterka
16. jan 2011

@elinka27 no lebo treba 8krat denne natriet minimalne,a to teda musim po kazdom kojeni obidve 😉

elinka27
16. jan 2011

@estterka no tak moja niekedy papa aj kazdu hodinku tak to ja by som ju uz mala minutu 😀 ale dobre vediet mozno malo natieram preto neprechadza, skusim castejsie

angellinka
16. jan 2011

@prsky prave som si precitala od annag clanky o zavadzani prikrmov 😉
okrem toho aj nejake ine.Som velmi zmatena,aby som nejak neublizila mojej dcerke.
ale zacnem inac.Mojm syn je uz vyse roka na bezlepkovej diete.Ma stanovenu gastroenterologom dg.celiakia.
Dojcila som ho 13 mes.Plne dojceny bol 6 mes.Zavadzat potraviny som zacala postupne.Lepok az v 7.mes,postupne,v malych davkach.Co by si mi poradila pri mojej dcerke? 🙂 je plne dojcena.Zatial sme len na zeleninke 😵
Dakujem za vsetky rady.Pekny vecer

prsky
16. jan 2011

@elinka27 to je uplne prirodzene, ked mas premnozene kvasinky, tak sa ti sladke ziada...aj ja mam teraz strasnu chut a mam hnusny vytok zasa, takze sa snazim zdrazat, davam si probio zhora aj zdola, tak dufam, ze si s tym telo co najskor poradi

@angellinka fu, nie som expert, ak mate v rodine celiakiu, tak asi najlepsie poradit sa s pediatrom a gastroenterologom, ktorym doverujes po odbornej stranke, hlavne si nechat vsetko vysvetlit, ze preco tak a nie inak (pripadne sa spytaj toho synovho gastroenterologa na nazor ohladom tychto novych smernic - najdes link na annaginej stranke)..ale vo vseobecnosti plati, ze najlepsie je zavadzat lepok od zaciatku zavadzania prikrmov popri vydatnom dojceni, ktore dietatko ochrani. ja by som postupovala zlatou strednou cestou..tabulku aj dokument, ako na to najdes tu: www.kojeni.net/prikrmy.php - +- tak nejak som postupovala pri dcerke a zhoduje sa to aj s tym, co nam odporucala pediatricka (mlada, ma dost nacitane a aj cerstve skusenosti, kedze ma 5rocnu dcerku)

elinka27
17. jan 2011

@prsky ja zvazujem,ci by som predsa len nemala s tym ist ku koznej.Inak v tehotenstve s malou som mala mykozu aj ja, a este aj na nohach ☹ potom to preslo a teraz sa jej nemozem zbavit na prsiach 😖 no snad uz ta univerzalna mast zaberie,ja nemam bolesti nic,ale svrbi to pocas a po kojeni obcas, a teda biele bradavky po kojeni,inak nastastie nic

sofhia
17. jan 2011

cvici tu niekto aj aerobik a zumbu, a koji pri tom? je to OK ? dakujem.

martinka123
17. jan 2011

@prsky Ahoj,mohla by som sa poradit? Mam trojtyzdnovu dcerku,ktoru kojim.Narodila sa s vahou 4300g...pri odchode z porodnice sme isli 4100g...po tyzdni a par dnoch sa mi prestali nejak plnit prsia...predtym som ich mala vzdy po chvili tvrde a pevne,potom mi zrazu zmlandraveli a ja som zacala uvazovat ze asi mame problem,dovtedy malicka sa napapkala a pekne spala.Po tych skoro dvoch tyzdnoch som skusala laktacnu poradkynu(dve sa na mna vykaslali,jedna cez telefon,druha mi ani neodpisala na mail,co som bola z toho trocha sklamana) tak som si zavolala kamaratke,a poradila mi odsavat odsavat odsavat,homeopatika,vela pit,spravne babatko prilozit a casto...proste vsetky veci co som vedela,ale napriek tomu som cez vikend mala malu prisatu nonstom a minuly tazden sme sa pekne rozpapkali.Papala cca kazde tri hodky a vazila som ju pred a po a vytiahla si takmer vzdy rovnako 70ml z jedneho(trvalo to cca 15 min) a este 30 az 40 ml(z druheho) este dakych 10 minut...a atkto som to striedala,vzdy som zacinala prsnikom,z ktoreho pila menej.Ale posledne dva dni je to uubohe.Prsia sa mi mam pocit ani po troch hodinach vobec nenaplnuju,ona potiahne zoparkrat a spi a cely den takto.Budim ju kazde tri hodiny ale ona je tak rozospata ze netaha.Tak sa vzdy snazim co to odsat ale viac ako 10ml nedam a to si tak stlacam prsnik ze ma to az boli,vobec sa mi nedari odsavat.Homeopatika(ricinus) som uz minuly tyzden vysadila po tyzdni,pijem tri litre denne minimalne..iba vodu,kojenecke caje,vineu.Mala za tyzden pribaral cca 120g(domaca digitalna vaha) ale vobec sa mi nebudi na hlad.Kojime:
od 5tej do 6tej,
o 9tej ju budim,zaspi okolo 11tej dovtedy je striedavo na prsniku,alevacsinou podriemkava alebo sa zlosti ze netecie,
o 13tej dalsikrat papame,
o 19tej do vecera 21ej uz nespi a to sme furt na prse,alebo sa kupeme,placeme(vecer teda dost vela) o tej 21vej zaspi a zobudi sa okolo
2 az 3 ,napapa sa a spi dalej do tej siestej.

Aj plienok sa mi zda ze ma posledne dva dni menej mokrych...su mokre,teda cika ale niesu tak premocene ako povedzme minuly tyzden.Co sa tyka kakania,je "sprcnute" takmer v kazdej,farba normalna.
A co sa tyka odsavania,mne to vobec nejde.Fakt par kvapocok po polhodine trapenia,mala okrem vecerneho placu sa mi nejavi ze by bola hladna,ale vecer teda bojujeme.
Prosim ta velmi pekne o radu uz som zufala a revem jak male decko,aj ked si poviem ze nemozem proste neviem to udrzat.
Dakujem velmi pekne.

martinka123
17. jan 2011

som tam zabudla napisat ze medzi 13tou a 19tou je este jedno kojenie o 16tej 😉

prsky
17. jan 2011

@elinka27 no to je na tebe..ak mykoza pretrvava niekolko tyzdnov, tak je lepsie ku koznemu zbehnut

@sofhia akekolvek cvicenie je v tehu v pohode, pokial sa neprepinas a zdravo sa stravujes (=ziadna redukcna dieta)

@martinka123 pocit plnych prsnikov sa u kazdej maminy skor ci neskor strati a tak to ma byt, lebo telo si zvyklo na svoju novu funkciu a vyraba uz len tolko, kolko dieta pije- cize sa nevycerpavaju zdroje nadprodukciou. ovela viac, ako hmotnost pred a po dojceni (tym sa len zbytocne stresujes) je dolezite, ci je malicka spokojna (deticky plakavaju aj z inych dovodov ako pre hlad, ale ak place tak primerane, tak je spokojna) a cika. Odsavanie ti nejde preto, lebo pri odsavacke ziadna z nas nema taky spustaci reflex, ako pri babatku + dobre prisate babatko si vie vytiahnut mliecko aj spod lopatky, co odsavacka nedokaze. Dalsi dolezity fakt je, ze mliecko sa tvori aj pocas dojcenia.
Takze moja rada: hlavne sa upokojit, sledovat svoje dieta, ale nie prehnane a nie vsetky jeho fyziologicke pochody a nie pri kazdom dojceni (ak mas potrebu dieta vazit, tak staci raz tyzdenne)...proste tak podla pocitu si zhodnotit den. Treba sa naucit, co babulka na prsniku robi = ci aktivne pije (http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b...) - nemusi pocas dojcenia pit cely cas aktivne, to ani malinke dojciatko nedokaze, prenho je dojcenie tazka praca a musi este popri tom vela oddychovat a dudka si aj "len tak" na upokojenie - preto sa nam maminam zda, ze dojcime cely den. Ked sa ti zda, ze malo aktivne pila, skus stlacit prsnik, ked prechadza z aktivneho dojcenia sa na "dudkanie" (http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca... pises, ze robis, ale prosim, neublizuj si, jemnucko, bud k sebe citliva 😉 .
Dalej - mala uz nie je zas uplne malilinka, takze ju skus nebudit na dojcenie, ale nechaj jej volny priestor na vypytanie si mliecka, je mozne, ze je typ babatka, ktore si dokaze na jeden sup vytiahnut viac mliecka..ak mas pocit, ze ju musis budit, aby sa vobec najedla, rob tak hlavne cez den. Ked sa hneva, ze jej nic netecie a nepomaha ani stlacanie prsnika, prehod ju na druhy prsnik. Velmi dolezite pri dojceni je samozrejme spravne prisatie (ale kedze sa nestazujes na ragady, tak to mate zrejme v poriadku) a tiez spravna poloha (niekedy moze byt dietatko v nie celkom spravnej polohe a musi sa namahat udrzat sa na prsniku, co ho vycerpava).
ak nechces odkladat mliecko do prikrmov, odsavat nie je potrebne. pre prospievanie dietatka je dolezita (s)pokojna mamina, dojcenie na poziadanie, spravne prisate babo v spravnej polohe - tak si vie vytiahnut dostatok mliecka. a tiez treba mat na pamati, ze pre male dojca je dojcenie sa praca a nebude pocas celej doby, co je na prsniku pit vela mliecka...ono ho to unavuje, aj si pri dojceni oddychne, aj si len tak podudka (a pritom tiez prijme nejake mliecko) - to je tiez velmi dolezita sucast dojcenia ... takze sa skus uvolnit, uzivat si dojcenie a svoju dcerku 🙂

sofhia
17. jan 2011

@prsky dakujem za odpoved, si sa pomylila, nemyslela si tehu, ale pri kojeni, vsak? nie, dieta nebude, jem vsetko. akurat sladkosti chcem vynechat a bielu muku. teda ak sa zadari. inak budem jest a jem vsetko.

prsky
17. jan 2011

@sofhia jj...spravne, nie tehu, ale pri dojceni...to vies, kojo a tehudemencia v jednom 😀

leishmania
17. jan 2011

chcela by som sa opytat ci je ok ak moj maly - 5t chce byt stale prisaty ked nespi, vydrzi max pol hod bez prsa, ato ho stale zabavam, nosim inak by bol stale prisaty, alen po pol hodkeuz place... ma to jak cumel, nakolko cumel nechce... mam to nechat tak nech je prisaty kolko chce? alebo sa snazit nnech vydrzi dlhsie?

zahrika
17. jan 2011

@leishmania mam rovnaky problem.. cumel nechce.. cicik stale, ked ho kojim, tak aj hod, hod a pol a za chvilu zas pyta.. myslela som ze nemam mlieko ale asi mam ako som zistila, len niekedy mu asi nestaci, ja neviem.. alebo to je psychologicke.. neviem

leishmania
17. jan 2011

@zahrika mojho jednoducho ine veci nnebavia, on je taky maly cickovy narkoman 😀 a neviem ci ho oducat od toho ci to same prestane ked ho zacne zaujimnat okolie a mam ho teraz nechat na cicku kolko chce

zahrika
17. jan 2011

@leishmania dr mi povedala, ze na to doplatim, vraj nieje dobre ho tolko tam nechat, ze bude z toho mat fakt len ten dudel. Ze z vychovneho hladiska..ale ked on potom iba reve alebo ho musim nosit a skakat na fitlopte dokola.. hruza

sofhia
17. jan 2011

@leishmania no ja som tiez toto riesila, ale same to akosi preslo, mne mala - teraz mame 2,5 mesiaca v takom obdobi od cca 3 tyzdnov tiez takto chcela byt stale na mne...ale vacsinou aj zaspala, a tak, ked mi zaspala som ju zvykla polozit niekam, a zvykli sme si... neboj, ono to prejde. akurat vecer kojime dlhsie, ale uz som tiez na nu obcas tvrdsia, lebo mi zaspava vzdy na prsniku,uz ked ma boli chrbat po hodine sedenia na posteli v noci, aby zaspala.... a ked nic, tak ju supnem muzovi, idem spat, a ona pri hrani zaspi. nasa teiz odmieta cumel.
deticky rastu rychlo. nie som sice laktacna poradkyna, no ja som tiez nechavala malu, nech je na mne kolko chce, je to krasne citit malinku, a nebude toto trvat vecne.

prsky
17. jan 2011

@leishmania je to normalne, urcite bradavku nezneuziva ako cumel, len mu je prijemna tvoja blizunka pritomnost...na tvojom mieste by som skusila nosit ho v satke/vaku/ernonomickom nosici (nie klokanke)...zrejme potrebuje citit tvoju blizkost...treba sa naucit rozoznat, co maly robi na prsniku...nechat ho aktivne sa napit, oddychnut, ked zacne znova cuckat, tak stlacit prsnik a ked mas pocit, ze je najedeny a aj si len tak podudkal (po cca 45min-hodinke), tak ho skus odpojit a trosku ho nechat len tak na sebe alebo ho nosit po byte v satke a robit si svoje - on bude spokojny, teba nebude boliet chrbat ani ruky ... moja Lala bola na mne prilepena nonstop...ked nebola na prsniku, vo vani alebo sme necikali/nekakali ci neprebalovali, tak bola v babyvaku (pri malom budem mat satku) ... ono su babatka, ktore proste potrebuju citit tesny kontakt s maminou/tatinom

prsky
17. jan 2011

baby, take male babatko jedna instinktivne, chce byt pri mamine, citi sa pri vas bezpecne...chceli ste mat deti, tak im holt v tomto ranom stadiu musite dat, co si pozaduju - oni vas nevyuzivaju, ani si ich neucite...ono sa to u takto malinkych babatiek meni kazdu chvilu...o par tyzdnov uz budu mat aj ine zaujmy ako len didu, teraz je to zatial ich cely svet...cim viac budete odpovedat na potreby svojich deticiek teraz bez zamyslania sa, ci je to tak spravne a preco to tak kamoskine dieta nerobi, o to lepsi vztah budete mat v buducnosti (ak to v buducnosti moc nepokaslete 😀 )
ono to tak strasne rychlo uteka...vychutnavajte si tie male stvorenie, kym vam dovolia 🙂

prsky
17. jan 2011

@zahrika tvoja pedka je asi stara skola...rob vsetko, co na dietatko funguje, nehovorim, ze to musi byt akurat skakanie na fitlopte, lebo dietatko si samozrejme zvykne na to, co mu ponuknes, ale urcite pravidelny pohyb (napr. v koliske, sieti)...mne sa osvedcilo nosenie ako som pisala kusok vyssie...do minimalne 8 mesiacov bola velmi casto na mne, ale vyplatilo sa...moja dcerka proste potrebovala tesny kontakt so mnou a ja som jej ho dopriavala, kym ho chcela, aby nadobudla istotu...postupne zacala svet preskumavat svojim tempom a teraz sa sice tiez este nosime, ale uz davno nie doma 🙂

leishmania
17. jan 2011

@prsky dakujem, aj skusam satku, ale je v nej strasne nervozny, jak citi ze je pri cicke chce sa prisat tak len hlada aplace v nej...mam skusat dalej? ze si na nu casom zvykne?

@sofhia dakujem za skusenost...vydrzatteda par tyzdnov..

prsky
17. jan 2011

@leishmania su deticky, ktore sa nerady nosia, ale to by si zistila uz pri noseni v naruci...daj tomu cas, kazdy den ho spokojneho a napapaneho hod do satky a ponatriasaj sa s nim po byte, spievaj mu/prihovaraj sa mu/ukazuj mu...nasa si zvykla do 3 dni...a co je tiez velmi dolezite, ze si musis byt pri satkovani ista aj ty, nie, ze ked ho do nej davas, tak uvazujes, ci ho davas dobre, ci v nej bude spokojny...lebo ak mas pochybnosti, dieta ich prejavi ... ono to znie ako klise, ale fakt to tak funguje...a tak je to aj s dojcenim..ono je to do velkej miery ovplyvnene psychikou maminy a jej podvedomim - ono sice si povieme, ze chceme dojcit, ale ked mame niekde vo vnutri cervicka, tak sa ten cervicek prejavi

a tiez..teraz budem vyznievat mentorsky a je mi jasne, ze starat sa o male babo je narocne,ze si unavena, v istych situaciach neista...ale pokus sa aj v slovniku, ktory pouzivas, vynechat slova ako musim vydrzat, to pominie, ale naladit sa na svoje dieta a uzivat si jeho pritomnost a jeho nalepenie sa na teba..ono to naozaj bude trvat len chvilu..onedlho bude mat 1. sviecku na torte a budes sa divit, kde tie mesiace zmizli a co sa za ten cas z toho maleho bezbranneho klbocka stalo za zvedaveho tvorceka 😉 btw...bola som na tom pred dvoma rokmi podobne - a myslela som si, ze to dieta sa odo mna hadam nikdy neodlepi a preco nemoze pekne same aspon chvilinku lezkat...no a teraz sa tesim na druhe a dufam, ze bude nosive 😀