Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

cikyta
23. máj 2009

Annag,ved to ja som zle pochopila 😅
Ale inak ešte dakujem bohu,že moja malá Silvinka je taká,že či jej dám bradavku,či flašu,či tento klobučik včera,všetko si vezme pekne do pusky a ťahá.
Teda-všetko okrem dudlíka ☹

janzi
23. máj 2009

annag prosim ta, mohla by si ma usmernit, ako casto mam malu kojit, teraz ked sme presli na prikrmy, aby som mala dostatok mliecka, chcela by som ju koji ako dlho sa bude dat, dufam ze aspon do 1,5r. Papame zatial zeleninku na obed a kojim malu kazde 2,5 . Papa zhruba okolo 7,30, 10,00 potom zeleninka a zase kojenie o 15,00, 17,30, 20,00 a 1x v noci, vacsinouu sa budi medzi 12,00-3,00.

petkapo
23. máj 2009

Ahojte!

Annag - velmi prosim o radu alebo o usmernenie ohladom dojcenia. Syncek ma 5 tyzdnov, pri narodeni mal 3880g a kedze sa pri porode napil plodovej vody, hned po narodeni strasne vracal, takze cely cas v porodnici bol na infuziach (kvoli teplotam z dehydratacie), na dojcenie mi ho nenosili a ked som prisla za nim na novorodenecke, mohla som ho krmit len z flase. Takze v nemocnici som si ho prilozila k prsniku mozno len 2-3 krat, uplne bezvysledne - nechcel sa vobec prisat. Po prepusteni domov (v sprave mal napisane, ze je plne dojceny!!!!!!!) som si zacala odsavat mliecko a krmit z flase, lebo sa stale odmietal prisat, rukami sa odtlacal od prsnika. Po asi dvoch tyzdnoch sa mi s maminou pomocou podarilo horko-tazko ho presvedcit aby sa prisal (to mi az mama trochu poradila ako ho vlastne drzat, ako si sformovat prsnik - kedze v nemocnici mi nikto nic nepovedal), takze som absolvovala jeden den s dojcenim, ale kazde jedno som kompletne cele preplakala od bolesti a prepotila tricko aj nohavice, co ma oblieval studeny pot. Myslim, ze nie som padavka a nejaku bolest znesiem, ale toto bolo proste nieco nenormalne. Cize som znova nastupila na odsavanie a flasky. Lenze cim dalej tym viac je to zlozitejsie a otravnejsie, o strate casu ani nehovorim (z flase mi pije aj 45 minut a potom este odsavanie, vyvaranie flias atd, atd...). Okrem toho - odsavanie sa urcite nevyrovna detskym ustam a uz druhykrat v priebehu troch tyzdnov mam zapaleny prsnik, asi z toho, ze mi stale nejake mlieko v prsniku zostava.
Mlieka mam myslim dost - podla toho co odsajem (kazde tri hodiny od 150 do 200 ml z oboch prsnikov). Syncek mi pije kazde tri hodiny cca 130-150 ml, v noci menej - budi sa 2x za 12 hodin. Skusala som ho este prikladat, ale odmietal. Bradavky mam sice kratsie, ale nie vpadnute, horsie je, ze mavam tak naliate prsia, ze sa mi nedaju mu moc natlacit do ust. Este som si vsimla, ze ked pije z flase, spodnu peru si taha do ust spolu s cumlikom.
Trosku sa aj bojim ci pri odsavani odsajem dobre aj zadne mlieko, lebo sice pribral 600g za 3 tyzdne, ale ma stale zelene trosku vodnate stolice a tie su vraj z hladu - z predneho mlieka ☹

Budem velmi vdacna za akukolvek radu, lebo by som velmi rada svojho syna dojcila priamo z prsnika a hlavne bezbolestne. Dufam, ze este nie je neskoro na napravu.

Dakujem!

annag
23. máj 2009

cikyta - dnes možno fľaša nerobí problém, zajtra môže - teda fľaša, cumlík, klobúčik - všetko je veľmi zradné a nevieme, kedy nás prekvapí. Keby mamičky tieto "pomôcky" nepoužívali, tak by určite množstvo z nich nikdy neprešlo krízami či predčasným odstavením. Sú zákerné práve v tom, čo opisuješ - spočiatku ich negatívne účinky vôbec nevidno ... Ak odmieta cumlík, je to perfektné 😉 🙂 Potom sa , prosím, ozvi, či mastička pomohla - treba ju aplikovať aspoň 14 dní po zmiznutí príznakov - opäť - infekciu na prvý pohľad nevidno, ale stále tam je ...

annag
23. máj 2009

janzi - pokiaľ ju budeš aj naďalej dojčiť na požiadanie, tak môžeš dojčiť určite aj rok a pol . Ide leto, to je fajn, lebo deti v lete potrebujú piť častejšie - to znamená, že malá si bude aj prsíčko pýtať častejšie - možno na pár hltov , vždy jej to treba umožniť. Pokiaľ budeš dojčiť veľmi často - napr. si v horúčave bude pýtať každú polhodinu - hodinu - tak jej daj do 2 hodín vždy ten istý prsník, resp. sleduj, či prsník zakaždým skutočne dopila až do dna. Správnym vyprázdnením prsníka dávaš totiž prsníkom impulz, aby sa v nich tvorilo stále dosť mliečka. No a samozrejme by bolo fajn, aby si si uchovala nočné dojčenie - ideálne je neučiť bábo prespať celú noc, nechať to na dieťatko - nočné dojčenie je vynikajúce na podporu laktácie - hoci len jedno - dve. 🙂

anib
23. máj 2009

annag, dakujem za odpoved. Co sa tyka tej zltacky - v nemocnici, kde som rodila v Banskej Stiavnici - bola len trochu zlta, nebola ani pod lampou, iba som ju mala asi 4x dat na 15min k oknu k slniecku. Tak myslim, nic vazne.
Co sa tyka toho dojcenia s klobucikmi - ostala som teda prekvapená, lebo co som kukala mliecka ide cez ne dost, a mam teda obavy bez nich kojit. Malej sa ,,smyka pusinka na prsniku,, a je pravda, ze to bude nesprávne prisata, inak ma silny saci reflex, tak au au pomysliet. Som z Detvy.

annag
23. máj 2009

petkapo -

veľmi rada by som Ti osobne pomohla , no v tejto chvíli budeme potrebovať osobné poradenstvo - idem čím skôr zohnať kontakt na poradkyňu dojčenia z Prešova, ktorá Ti ukáže, ako si bábo správne priložiť tak, aby Ťa dojčenie nebolelo a aby si bábo vytiahlo dosť mliečka. Poradkyne sú mladé, také isté mamičky ako my všetky a prežili si rovnako všelijaké problémy s dojčením, dokážu veľmi pomôcť - niekedy stačí mamičke ukázať raz, ako si bábo priložiť ... Vy ho budete musieť naučiť prisávať sa na prsník - chce to trpezlivosť, ale šanca , pomerne vysoká, tu stále existuje 😉 🙂

Maličký je podľa opisu zmätený fľašou a cumľom , no zároveň môže mať krátku uzdičku - kuk môj album - ak jazýček prirastený, bábo si ho nedokáže vytiahnuť až pred spodné ďasienka - to sa dá ľahko odstrániť

kým nájdem kontakt,
- skús si, prosím, pozrieť odkazy na videá Newmana v mojom albume - je tam ukážka prisatia bábetka v priečnej polohe, aj video, ako vystúpiť bradavku pred dojčením
- prsník pred dojčením trochu odsaj -ak je prsník naliaty, bábo sa prisáva veľmi ťažko - niekedy ho treba odsať aj viac

no a ešte opíšem, ako by sa mohlo správne prisatie podariť - je to opis tých videí:

Vyskúšaj priečnu polohu - z nej sa ľahko prechádza do futbalovej, tiež veľmi dobrej polohy - v našom prípade si ho len posunieš viac k pravému boku a dáš pravý prsník:
Pi priečnej polohe napr. na ľavý prsník si bábo položíš na vankúš pred seba bez perinky. Chrbát máš opretý, si pekne vystretá, nie zhrbená nad bábetkom. Pravou rukou si malého chytíš popod hlávku a ramienka - palcom spredu, ostatnými prstami zospodu až cez pravé líčko, akoby boli vankúšik pre neho. Dlaň a zápästie sa opiera o jeho krk a ramienka rovno a pevne. pozri v mojom albume celý druhý rad fotiek. Rukou - lakťom si ho pritlačíš k svojmu telu, tak, aby sa akoby ovíjalo okolo Tvojho tela. Ľavou rukou prsník pridržiavaš ďaleko od dvorca, vystrekneš trošku mliečka a bábetko prisunieš k prsníku tak, že jeho spodná pera bude čo najnižšie od bradavky - tak, aby malý po prisatí mal v puse veľkú časť dvorca zospodu. V tejto chvíli sa pokúsiš o čo najväčšie ústa - prisuň malého rýchlo k bradavke a bradavkou mu prejdi hornú peru od jedného kútika k druhému - len hornú, ak sa to nepodarí, odsuň ho a znovu pritiahni a prejdi od kútika po kútik. Akonáhle ju otvorí, malého presuň na prsník: hlavičku malého pritom zakloníš a to tak, že mu zatlačíš na ramienka - tým sa mu sama zakloní a dostane správny smer - malý uchopí najmä spodok dvorca, brada sa mu bude dotýkať prsníka, noštek nie, ten bude mierne odklonený - bude sa mu dobre dýchať. Brada je prvá, ktorá sa pri priložení dotkne prsníka. Je to tzv. asymetrické priloženie - teda brada sa dotýka prsníka, noštek nie, bradavka smeruje na horné podnebie - stimuluje sací bod. Pera je ohnutá dovonka -, líčka sú počas pitia nafúknuté, nie prepadnuté.

- prsník sa nesmie hýbať, musíš ho držať , ale ďaleko od dvorca
- malého prikladáš k prsníku, nesmieš ho prsníkom naháňať

- počas dojčenia využívaj stláčanie prsníka - teda keď vidíš, že bábo po skutočnom pití prechádza do cuckania, prsník na pár sekúnd stlač - bábo začne pekne piť (prsník chyť čo najďalej od dvorca akoby si išla odsávať - prsty dole, palec hore - do tvaru písmena C) , keď bude prestávať, prsty uvoľni a opäť stlač - opäť začne piť .... takýmto stláčaním prsníka predlžuješ aktívny čas na prsníku - vtedy bábo si vypije viac mliečka . Stlač pevne, ale nie bolestivo, s prstami nepohybuj, len stlač tak, aby si zvýšila tlak v prsníku a mliečko tieklo rýchlo. Keď už stláčanie nefunguje, ponúkni prsník druhý a pokračuj rovnako. Ak druhý prsník bude odmietať - nie je hladný a netreba ho nútiť. AK by bábo bolo nepokojné aj po vypití druhého prsníka, vráť sa opäť na prvý, druhý .... Dojči dovtedy, kým stláčanie prsníkov funguje - teda kým bábo ozaj pije. Samozrejme, môžeš ho nechať i cuckať prsník, no maj na pamäti, že vtedy už ide o uspokojenie iných potrieb. Napr. sa chce tulkať, mojkať, cítiť bezpečne, upokojiť .... - začni stláčať už v úvode dojčenia, preotže malý je doposiaľ zvyknutý na plynulý tok mliečka od začiatku

ak bábo ozaj pije mliečko, vidíš, ako mu počas dojčenia pri pití klesá hlboko brada, pri poklese nastáva pauza - vtedy má bábo plnú pusu mliečka, po návrate brady počuješ, ako mliečko preglglo. Ak už bábo na prsníku nepije mliečko, iba cucká , pohyby sú plytké, jemné, rýchle, bez pauzy, prsník ľahko vytiahneš.

Skúste si tie videá prezrieť spolu s mamkou - je super, že Ti takto pomáha - možno sa Vám to spolu podarí.

Okrem toho, kým sa nespojíš s poradkyňou - dávaj maličkému aj 20 x denne do pusinky ukazovák alebo prostredník tak na cca 5 minút - Prstom pošteklíš pery bábetka, môžeš mu odsunúť spodnú peru ak bude treba a prst vlož do pusinky, nemusíš spočiatku veľmi hlboko, sám si Ti po prisatí umožní posunúť prst aj hlbšie. Prst vlož bruškom
prsta nahor, musíš ho držať rovno, nesmieš ho ohnúť - jazýček budeš prstom udržiavať, tlačiť naň tak, aby bol rovno a vpredu nad ďasienkom . AK sa na prst chytí a bude ho sať a bude to v čase kŕmenia, skús ho priložiť na prsník.

Stolica je podľa opisu v poriadku, maličký priberá - máš veľa mliečka a správne si postrehla - odsávačkou nikdy neodsaješ prsník tak dokonale ako bábo - tým pádom prijíma menej na tuk bohatého mliečka. Stolica však nie je hladová - vodnatosť a zelené zafarbenie je spôsobené nestrávenou laktózou, čo sa odstráni, keď sa nám bude maličký prisávať. Hladová stolica vyzerá inak - je to tmavo zelená, páchnuca stolica s prímesou hlienu a krvi, bábo zjavne neprospieva.

Bradavky Ťa aj štípu, pália, svrbia po odsávaní či pomedzi odsávanie?

annag
23. máj 2009

anib, prečítaj si, prosím, príspevok vyššie pre petkapo - ako bábo priložiť . Takisto skús prsník pred priložením odsať - možno sa to podarí - pretože ak sa Ti prsia príliš nalievajú, bábetku sa zle prisáva, dokonca sa nemusí prisať vôbec a klobúčikmi to ide, lebo pri nich stláča dvorec len veľmi jemne - v krátkodobom hľadisku možno pomôžu - bábo sa cez klobúčiky napapá, no z dlhodobého hľadiska klobúčiky vždy znamenajú úbytok mliečka , hrozia upchaté mliekovody, zápaly či predčasné odstavenie.

Pozháňam kontakt aj na poradkyňu pre Teba - ale možno to bude až zo Zvolena, Lučenca ...

elfi1
23. máj 2009

annag chcem sa spytat - uz som pisala ze maly niekedy po kratkom piti (5-7min) sa odpoji (bud ho dam odgrnut alebo ak moc nehltal tak ani nie) a potom sa nechce znova prisat. ale je vidiet, ze chce, len kruti hlavkou a ked sa aj prisije, tak sa stale pusta a mrnci akoby mu nieco vadilo.
moze byt ze chce len cuckat - dudkovat a hneva sa, ze mu odtial nieco tecie? ze vlastne nechce jest? lebo ja som si myslela, ze je zvyknuty na silny prud mliecka a ze ked uz je prsnik takmer prazdy, tak mu to tecie pomaly. ale skusila som stlacit a mliecko tam bolo a dokonca aj striekalo.
lebo ked aj chvilku potom pije, tak nakoniec to prejde len to cuckania a zaspi.

ja som potom zmatena, ci sa snazit prilozit, alebo uz nie

nikuska22
23. máj 2009

annag,

potrebovala by som zase poradit. asi pred 2 mesiacmi si mi radila, ze mam prestat dojcit s klobucikmi, to sa mi podarilo, dojcim bez nich, ale mlieka nemam aj tak dost...lekarka mi kazala malu prikromovat, ale vznikol z toho jeden velky chaos. ja teraz vobec neviem, kedy mala place od hladu a kedy od unavy. tak napr. dnes som ju iba dojcila, ale citila som, ze v prsnikoch nemam velmi vela mlieka a videla som na nej, ze sa hneva, ze jej uz nic neide, ale nutrilon odmietala, nechapem, preco. cely den bola o hlade a zbytocne som robila asi 5 davok nutrilonu, nicoho sa nedotkla. snazila som sa ju stale prikladat, zacala velmi tahat, bolo vidno, ze je vyhladovena, ale za kazdym mala malo. ja uz fakt neviem, co mam robit. cez den mi vobec nespi, vzdy sa budi po 15 minutach na to, ze je hladna. ja by som ju najradsej iba dojcila, ale iba s dojcenim pribera velmi malo, tak lekarka vravela, ze ju nemam trapit. ked som zacala dokrmovat, tak pribera na tyzden tak 125 g, bez dokrmovania ovela menej...
nevies mi poradit, kolko by tak mala vypit na den. o tyzden bude mat 4 mesiace... .ked sa narodila mala 2900, teraz ma 5300 g. mozem este aj teraz nejako zvysit tvorbu mlieka? odsavat nemam cas, lebo mam este dvojrocnu dcerku a som na nich uplne sama cez den, manzel sice pride vecer z prace, ale to som ja taka unavena, ze keby ze mam odsavat este aj v noci, tak to nezvladnem fyzicky ani psychicky....

t_i_n_a
23. máj 2009

Ahoj annag. prosim o radu.
mam dcerku uz ma 6 mesiacov. 5 mesiacov, som kojila bez akychkolvek problemov. po piatich mesiacoch sa mi objavila hrcka a prsnik uplne zatvrdol. octanovymi obkladmi, masirovanim sa mi to podarilo uvolnit. ale tento problem sa mi stale opakuje. teraz prsnik mam tiaz zatvrdnuty, nie velmi, ale je taky napaty a citim ze nie je taky ako ma byt. masirujem, nahrievam teplou sprcho, obklady octanove. ale nejde mi to uvolnit. ani odsat rucne ani odsavackou. ked si masirujem prsnik tak citim take male tvrdu gulicky po takych zatvrdnutych hluzach. neviem o s tym. na bradavke sa mi objavili take male akoby pluzgieriky. malej to nejde vytahat. uz neviem co s tym. prosim ta porad., vdaka mmoc.

annag
23. máj 2009

elfi - áno, hnevá sa , že mu tečie a chce ho mať len ako cumlík,no mliečko mu tečie. Nenúť ho, ak nechce, tak nechce, upokoj ho inak - napr. nosením ... . skús si zapísať dojčenia za 24 hodín - kedy si dojčila z ktorého prsníka, ktorý sa viac nalieva - lebo už mám z toho zmätok - aby sme tú tvorbu trošku upravili - aj akú má stolicu a ako často

annag
23. máj 2009

nikuska - napíš mi do IP - ako často dojčíš, či dávaš vždy obidva prsníka, koľko dokrmuješ na jednu dávku a koľko za 24 hodín spolu. Ako dlho už dokrmuješ

annag
23. máj 2009

tina - pľuzgieriky opatrne, sterilnou ihlou, alebo nad ohňom vydezinfikovanou a vychladnutou prepichni - pod kožtičkou sú vyústenia niektorých mliekovodov, mliečko z nich nemôže vyjsť vonku a zostáva v prsníku. Mala by si cítiť okamžitú úľavu - buď mliečko vystrekne, alebo nie - vtedy choď do sprchy a dôkladne ručne mliečko odstrekni. Potom prilož bábetko, následne prsník odsaj a dojči čo najviac dnes celú noc.

elfi1
23. máj 2009

annag - posledne dni ma stolicu uz len 1-2 krat za den. vacsinou je to rano, ked sa aj rano v postielke tak puci a kruti. tak potom sa po rannom papani pokaka. ma stale taku redsiu prazenicovu stolicu

s tym nalievanim mam dojem ze prave sa nalieva viac. ale je to niekedy tazke rozoznat. ked niekedy vypije menej napr. z praveho tak ho tam dam este aj pri druhom krmeni a aj mu to staci. vtedy sa riadne naleje lavy. ale niekedy to je opacne.
tu produkciu asi necham teraz tak. budem to riesit vzdy podla stavu prsnikov a budem sa snazit neodsavat zbytocne. aj tak odsavam len raz v noci a niekedy ani to nemusim - zalezi ako sa napapa vecer a ako dlho spi.
snazim sa to robit aj tak, aby sa to jednotlive noci striedalo - jednu noc musi dlhsie kvoli spaniu "cakat" a byt viac naliate jedno a druhu noc druhe prso.

no myslim, ze troska sa ta produkcia znizila. teraz nastava problem vtedy, ak dlhsie spi cez den (nejake 3-4 hodky) - to zatial ale nie je pravidlo. a potom v noci.
ale silny prud je stale, ale kojime vacsinou v lahu a tak sa to celkom da.
teraz som bola troska zmatena len tym jeho pocuckavanim a jedosenim sa. skusim ho teda namiesto opatovneho prikladania uz len ponosit na rukach

dakujem velmi pekne za rady

t_i_n_a
24. máj 2009

ahoj annag
dakujem za radu. pluzgieriky som prepichla asi tri. vobec to neslo lahko, lebo boli take makke.
kazdopadne. mliecko mi nevystreklo. az po viacerych stlacaniach mi islo mliecko. ale nie vela. ziadna velka ulava neprisla. asi som neprepichla ten spravny pluzgierik alebo ja neviem. bola som aj v sprche, ale zistila som ze druhy prsnik mam tvrdy ako skala, tak som v sprche nahrievala obi dva. malickej som dala potom vypit mlieko z toho druheho zatvdnuteho. celkom pekne ho vytiahla, ale dnes rano mam na nom zase take tvde hluzy. no a ten prsnik co som si prepichovala tie pluzgieriky, ten je rovnaky. mlieko mi z neho nejde stale von, ani rucne ani odsavackou ani mala ho nemoze vypit. uz neviem co robit. tie mliecne kanaliky sa daju uvolnit aj nejako inak, alebo treba zase prepichnut nejaky pluzgierik??? dnes rano totiz uz na tej bradavke take pluzgieriky nemam. tak neviem ako postupovat???? ked si masirujem prsniky, tak citim po nich take male guloucky, ako nejaky drobny piesok. to sa ma rozmasirovat??? alebo ako???

annag
24. máj 2009

tina, pravdepodobne ide o dlhodobejšiu zástavu mliečka - pľuzgieriky sa objavili kedy? tento problém sa ťahá súvisle celý mesiac?

- v podstate sa nič iné okrem dojčenia a odsávania nedá v tejto chvíli urobiť. AK je mliečko dlhodobo zastavené, tak sa prsník dlhšie uvoľňuje, ale k uvoľneniu určite časom dôjde vlastne aj bez akejkoľvek liečby. Teplotu nemáš? Hrčky sú zakaždým inde? Dôležité je, aby tam nikdy pľuzgieriky neboli, teda ak sa nejaký objaví, hneď ho prepichni.

AK máš doma infra lampu - dostať ju v elektre, nestojí až tak veľa - je to lampa s takou červenou žiarovkou - nahrieva hlbšie prsník než dokáže teplý obklad, mliečko sa môže ľahšie uvoľniť. Nahrievaj si prsník s ňou.

Dojči tak, aby brada dieťatka smerovala k hrči - tam, kde je brada, odtiaľ dokáže bábo vytiahnuť najviac mliečka - zaraď najmä futbalovú polohu, alebo si bábo polož na posteľ a nahni sa nad ňu správnym smerom - je to krkolomné, ale dobré aj preto, že mliečko tečie v smere gravitácie.

Bolo by fajn, ak by si skočila na gynekológiu do nemocnice a poprosila ich o oxytocín - dáš si po kvapke do nosnej dierky pred dojčením, mliečko sa môže ľahšie spustiť. - Lepšie k nim ako ku svojmu gynekológovi, lebo oxytocín býva u nás iba v injekčnej podobe a gynekoĺog ho nemusí mať.

Ak máš bolesť, užívaj Ibalgin-Ibuprofen 400 každých 6 hodín

Ak nič nejde odsať, neodsávaj, ľahni si a len dojči , veľa oddychuj - upchaté mliekovody sú záťaž pre mamičku.

Počas dojčenia prsník stláčaj - jemne okolo hŕč alebo ten, čo je plný -
teda keď vidíš, že bábo po skutočnom pití prechádza do cuckania, prsník na pár sekúnd stlač - bábo začne pekne piť (prsník chyť čo najďalej od dvorca akoby si išla odsávať - prsty dole, palec hore - do tvaru písmena C) , keď bude prestávať, prsty uvoľni a opäť stlač - opäť začne piť .... takýmto stláčaním prsníka predlžuješ aktívny čas na prsníku - vtedy bábo si vypije viac mliečka . Stlač pevne, ale nie bolestivo, s prstami nepohybuj, len stlač tak, aby si zvýšila tlak v prsníku a mliečko tieklo rýchlo.

ak bábo ozaj pije mliečko, vidíš, ako mu počas dojčenia pri pití klesá hlboko brada, pri poklese nastáva pauza - vtedy má bábo plnú pusu mliečka, po návrate brady počuješ, ako mliečko preglglo. Ak už bábo na prsníku nepije mliečko, iba cucká , pohyby sú plytké, jemné, rýchle, bez pauzy, prsník ľahko vytiahneš.

Keď prsník masíruješ, rob to len veľmi jemne tak, aby si si nenarobila modriny - prsník je veľmi citlivý, rob len tak, aby si nepociťovala ešte väčšiu bolesť než máš.

Klobúčiky náhodou nepoužívaš? Lebo by to mohlo byť aj kvôli nim ....

blau
autor
24. máj 2009

Ahoj Anka,dakujem ti velmi pekne aj za povzbudenie. Uvidime ako nam to pojde dalej, dufajme , ze fajn. Pekny den prajeme 🙂

t_i_n_a
24. máj 2009

ahoj annag
tento moj problem mi prisiel asi pred mesiacom. ako som uz bola pisala 5 mesiacov kojenie bez akychkolvek problemov. po 5 mesiacoch mi pravy prsnik totalne stvrdol. bola som u doktora - dal mi oxytocin kvapky. doporucil octanove obklady a kladol doraz, ze po kojeni musim cely prsnik vysat uplne aby tam nezostalo ziadne mliecko. po tych kvapkach sa mi to uvolnilo a mala to potom cele vypila. asi tak 5 dni v pohode. po piatich dnoch zase to iste. to som si uz uvolnila len tymi obkladmi sama som si odstrekovala mliecko a mala pila. po par dnoch mi to preslo. potom asi 2 tyzden v pohodicke. a v pondelok tento tyzden sa mi objavila zase hrcka pod pazuchou ale laveho prsnika. ale to som hned vedela aj preco, lebo v noci som malu mala nejako zle danu ked papkala a mala som ten prsnik stlaceny a ono tam to mlieko asi vsetko zostalo. no ale toto mi behom dna preslo - pomohol obklad a nasledne mala to vypila. no a vo stvrtok vecer sa mi to zase objavilo na pravom ale vo velke miere. a neviem dovod. obkladmi mi to povolilo. prsnik mam makky, ale taky napaty vo vnutri proste citim ze tam nieco je. no a nasledne zacal blbnut aj ten lavy.
esste sa chcem spyytat, tie pluzgieriky - to su vlastne tie ragady??? alebo nie???
klobuciky som pouzivala ked sa mi to urobilo prvy krat, lebo som mala bradavku az krv isla. ale potom som to zrusila a teraz ju nepouzivam. aj ked vcera ked som tam uvidela tie pluzgieriky, tak som ich chcela zacat pouzivat.

horucku nemam. tie hrcky su prave ze stale na tom istom mieste. a niektore su normalne take ostre ako keby mi tam niekto piesok nasypal.

prosim ta a nejake obklady nepomozu????

a vies co som si este vsimla, ze v tom prsniku co mam taky blby uz dlhsie tak nastane velke uvolnenie mliecka ked v tom druhom zacitim take pnutie, myslim, ze to je ze v tom druhom sa mi tvori mlieko a v tom druhom sa uvolni. moze to byt??? skoda len ze, sa uvolni len malo.

preco sa mi to stale vracia???

prosim ta este. chcem sa este spytat, ze ked sa koji a po kojeni je nutne vsetko zvysne mliecko odsat, tak ako mi radil moj gynekolog??? lebo ja mam dojem, ze cim viac sa ten prsnik vyprazdni tak sa tym viac mliecka vytvori a je to potom zacarovany kruh, lebo dietatko ho vsetok nevypije. to by sa nerobilo nic ine len kojilo a odsavalo. aky mas ty na to nazor???
a este prosimm ta je lepsie davat pit raz z jednoho a raz z druheho alebo pri kazdom kojeni z obidvoch. ja som davala raz z jednoho a raz z druheho. vsetko fungovalo v pohode. ale teraz neviem co je lepsie, spravne????

margab
24. máj 2009

Ahoj Annag.Davno som nepisala,a aj teraz pišem koli kamaratke,ktora si nevie dat rady,tak si ma napadla ty,či s tym nevieš poradit.Kamoška ma takmer 8 mesačneho chlapčeka,a ten jej nechce pit absolutne žiadny čaj,ani vodu.Proste nič.Tak sa chudera bojí,aby sa v tych horučavach nedehydroval Vieš prosim ta poradit,čo robit?Dakujem a prajem krasny den.pa-pa,Maja

petkapo
24. máj 2009

ahoj annag!

dakujem velmi pekne za rady. Pozrela som si vsetky fotky aj videa, tak dnes vyskusam a uvidim ci sa mi nieco podari.
Pozerala som sa malemu do ust a myslim, ze ta uzdicka je v poriadku. Aj som si spomenula, ze ked som pediatricke spominala, ze sa maly nechce prisat, pozerala mu do ustociek - asi na tu uzdicku - a hovorila, ze usta ma v poriadku.

Chcem sa este opytat - naozaj dojcenie moze byt bezbolestne? Alebo predsa len nejaku bolest musim citit?

Co sa tyka bradaviek - pocas odsavania (mam elektricku odsavacku) nestipu, nebolia, nesvrbia ani nepalia - az po odsavani niekedy trosicku svrbia, ale to si niekedy ani neuvedomujem. Trochu mam obavy z toho, ze mi dost vela mlieka odteka - vzdy to aj citim, lebo mam take akoby trpnutie v dvorcoch a na bradavke a to uz viem, ze mi tecie mlieko - takze ich mam dost casto vo vlhku, hoci si menim prsne vlozky takmer kazde dve hodiny. Hrozi mi infekcia alebo zapal? To mlieko mi totizto na bradavkach dost zasycha a tazko sa umyva ☹

Mam kontakty na 4 laktacne poradkyne tu u nas v PO. Mam teda niektorej zavolat? A ako take poradenstvo funguje? Len cez telefon alebo aj osobne stretnutia? A kolko to stoji?

annag
24. máj 2009

blau , prajem Vám všetko dobré 🙂

annag
24. máj 2009

Majka, pokiaľ kamoška stále dojčí a dojčí na požiadanie, tak sa určite nemusí báť o bábetko. Dojčením si vytiahne dosť mliečka, ktoré mu okrem uhaseného smädu dodá i potrebnú energiu - väčšina detí sa "naučí" piť až okolo 9-12 mesiacov, skrátka, ak maličký bude pociťovať smäd a z prsníka mu bude málo, tak určite začne piť aj čosi iné než prsník. 🙂

annag
24. máj 2009

petkapo

- určite prosím niektorej zavolaj aby Ti prišla poradiť ako si bábo správne priložiť - väčšinou príde rovno k Tebe domov a väčšinou je to bezplatne - robia to dobrovoľníčky úplne zadarmo, alebo len za preplatenie cesty - treba sa spýtať rovno pri telefonáte.

Dojčenie musí byť bezbolestné - niekedy spočiatku trošku bolí, kým si bradavky nezvyknú na slinky a tlak pusinky, no nesmie veľmi bolieť a v žiadnom prípade nesmú vznikať ranky na bradavkách. Pokiaľ dojčenie bolí - tak sa bábo zle prisáva - drží v puse len bradavku a nie dovorec, alebo zriedkavejšie je na bradavkách infekcia.

Bradavky treba držať v suchu - pokiaľ si doma, chodievaj odhalená - manželovi sa to môže páčiť 😉 a bradavky sú na vzduchu a v suchu. AK sú v mokrom, hrozí infekcia.

Máš nadprodukciu mliečka a to bol asi aj dôvod, prečo sa bábetku nedarilo správne prisať na prsník , teraz už budeš zrejme potrebovať pomoc poradkyne . Každopádne je potrebné zatiaľ pred pokusom o priloženie prsník čiastočne odsať .

annag
24. máj 2009

tina

- gynekológ Ti poradil v danej situácii správne - z prsníka dojčiť a odsať všetko mliečko. No hneď po uvoľnení mliečka treba s odsávaním prestať, pretože môže nastať taká situácia ako u Teba - tvorba mliečka sa zvýši , tvorí sa ho viac než bábo dokáže vypiť, tým pádom sa prsníky zle vyprázdňujú a dochádza k novým a novým upchatiam. Odsávanie treba vylúčiť tak, aby sa opäť tvorba mliečka vyrovnala s požiadavkami bábetka.

- klobúčiky určite nepoužívaj, pretože cez klobúčiky nedokáže bábo nikdy dobre vyprázdňovať prsník - stláčať účinne dvorec a dochádza k upchatiu či následnému zápalu a úbytku mliečka

- tie pľuzgieriky nie sú ragády, ragády sú trhlinky v bradavke - kuk môj album. Pľuzgieriky môžu vzniknúť pri poranení bradavky - pľuzgierik nad ragádou sa naplní krvou - tzv. krvavý pľuzgier alebo sa niektorým ženám vytvorí akoby tenká kožtička a tá vlastne uzatvorí vývod mliekovodu - tzv. mliečny pľuzgier.

- teraz Ti pomôže len správne prisatie bábetka a správne vyprázdňovanie prsníka - takže dojči tak, ako som písala predtým - stláčaj prsník a sleduj, či bábo na prsníku skutočne pije - ak pije, tak mu brada hlboko klesá a vzniká v nej pauza - vtedy má bábo pusu plnú mliečka, následne sa vracia späť a mliečko pregĺga. Ak už len cucká, tak sú pohyby plytké , bez pauzy , bradavku ľahko vytiahneš z pusinky. Vždy dojči na jednom prsníku kým stláčanie funguje, keď už nefunguje, tak ponúkni bábetku druhý prsník - ak si ho vezme, bude ho piť, ak nie, tak ho nenúť. Podľa toho, čo uvádzaš, by mal bábetku stačiť jeden prsník - ak ho budeš stláčať, nebude treba odsávať a zrejme si ani druhý prsník následne bábo nevezme. Teda zrejme bude stačiť jedno dojčenie jeden prsník, druhé dojčenie druhý.

Pocit pnutia ktorý počas dojčenia pociťuješ je let down reflex - mliečko sa spúšťa z hĺbky prsníka pod dvorec vplyvom hormónu oxytocínu. Ten pôsobí počas dojčenia naraz na obidva prsníky, preto mnohé mamičky pri dojčení vidia či cítia, ako bábo z jedného prsníka ťahá mliečka a zdruhého zároveň mliečko vyteká. Je to v poriadku.

Obklady si môžeš dávať naďalej napr. ako doteraz octanové - no tu ide hlavne o dojčenie a vyprázdnenie prsníka pomocou stláčania. Na tie maličké hrčky nemysli, oni sa v priebehu niekoľkých týždňov s najväčšou pravdepodobnosťou samé vstrebú.

Dúfam, že dnes už bolo lepšie 🙂

t_i_n_a
24. máj 2009

Annag dakujem moc za rady.
este sa chcem spytat na tie pluzgieriky. nie som si ista ako maju vyzerat, lebo mam na bradavke vela takych hrbolcekov a neviem co mam prepichnut. prave idem kojit a pred tym som si isla trochu odstreknut mlieka lebo som mala prsnik velmi tuhy. mliecko islo ale vsimla som si ze mliecko islo iba tak zo stredu bradavky ale z vrchnej casti bradavky nic. a prave tam mam stale take zatvrdnute miesto. tak asi to tam mam stale zablokovane. neviem ci mam hladat stale nejaky ten plluzgierik a prepichnut ho, lebo vcera vecer som tie pluzgieriky mala fakt take ocividne, ale dnes tam nic take nemam. a prosim ta ked sa ten pluzgierik neprepichne, tak sa ten mliekovod neodblokuje???
s tou mojou tvorbou mlieka je to fakt blbe. tvori sa mi ho vela a ked ide kojit musim najskor odstreknut aby prsnik zmekol a potom az kojim, lebo keby neodstreknem tak mala to vsetko nevypije a mne to tam zostane. je to zacarovany kruh.
dnes som skusala rozne polohy kojenia. celkom nam to slo. ale navacsia sranda bola ked som chcela ist tu polohu co si opisovala, ze si ma lahnut nad malu, tak si predstav ze mala sa mi zacala rehotat na plne usta. takze sme to ukoncili, nechcela sa uz ani prisat.
cize podla teba, ked sa prsnik uz uvolni, netreba po kojeni odsavat??? moze sa tam mliecko ktore mala nevypije kludne nechat a ziadny problem by nemal vzniknut???
a neda sa obmedzit tvorba mlieka aj niecim inym este?? napr. stravovou???
tato moja otazka je fakt super, lebo ked si predstavim ze po porode som zase mala problem ze som mala mliecka malo. teraz zase vela.
este jedna vec, ako sa da dostat do tvojho albumu, sorry ale neobladam ako to tu funguje. som novacik.
diky moc.

anib
24. máj 2009

ahoj annag, no tak od rana sme skusali kojit bez klobucika a celkom nam to islo, len poobede sa mala najprv prisala - pila pekne asi 15min a potom zdriemla a uz sa nevedela narychlo prisat, tak plakala a plakala a nakoniec zaspala, ale ked sa zobudila - opat sa pekne prisala a pila najprv efektivne a potom s prestavkami dokopy 40min. Skusala som si najprv bradavky umyt studenou vodou, aby vystupili a potom som ju rychlo prilozila, islo to, no musim sa naucit spravnu polohu - ta moja je nieco medzi priečnou a futbalovou, iba ruka za krkom baba ma bolela. Myslis,ze si mam kupit tu odsavacku mlieka? - lebo ju doma nemam. A kojim tak, ze raz z jedneho - raz z druheho a myslim,ze jej to staci,lebo po pol hod ju dam odgrgnut a uz zaspinka, tak hadam je to dobre, ci nie?

egyptanka
24. máj 2009

ahoj annag, rada by som sa informovala ako zistim, ze babatko vyprazdnilo prsnik a ze ho mozem prehodit na druhy?

janca704
24. máj 2009

Ahojte, a speci Annag. Uz si mi pred casom poradila, tak sa obraciam na teba znova 😅 Aj ked, ako pozeram, radia sa tu najmä maminy malilinkych babatiek, tak trosku budem vytrcat 😅
Drobec ma cerstvo rok, kojeny 6mesiacov, potom prikrmy - klasika 😉 Kojim ho doteraz, hoci uz len v noci a rano, za 24hodin to je 3-4krat. V priebehu dna si este (6mesiacov) odsavam mliecko na vecernu kasu. No v poslednych dnoch cez den neodsajem takmer nic ☹ (dnes ledva 20ml), preto sa bojim, ci neprichadzam o mlieko a ci ho bude dostatok na noc. Prve dve nocne kojenia su v pohode, prsniky sa v priebehu dna pekne naplnia, no 3 a pripadne 4(ranne) kojenie su uz take o nicom, aspon mam taky pocit. Maly sa aj jeduje, zrejme mu nic netecie...

Tak mam teraz obavu, ci s kojenim nedobrovolne koncime ☹ Takisto sa obavam prechodu na UM a ako to poriesim v noci bez kojenia 😒 Alebo je to v poriadku takto? Este ma napada, ci to nema suvis so stresom, posledny tyzden nie som celkom v pohode 😖

Dakujem 😉

annag
24. máj 2009

tina -pri každom mojom príspevku vpravo je ikonka fotoaparátu, na ňu klikni a zobrazia sa Ti albumy

- pokiaľ žiaden pľuzgierik nevidíš, tak nič neprepichuj - pľuzgierik sa pretrhne časom i sám - presne ako pľuzgier na nohe ...

- z dlhodobého hľadiska je potrebné odsávanie zrušiť - jeden - dva dni budeš mať plnšie prsníky, ale ony si zvyknú a tvorba mliečka sa zníži - celý problém máš práve pre nadprodukciu - aspoň vidíš, ako sa dá úžasne s laktáciou pracovať - ak je mliečka málo, stačí viac dojčiť či odsávať a zrazu je ho veľa a naopak, ak ho chceme zredukovať, treba dojčiť z prsníka zriedkavejšie.

- takže zatiaľ - neodsávaj, iba dojči - len pokiaľ sa nemôže prisať tak trošku odsaj pred dojčením - ale len pár ml 5-20. Namiesto odsávania prsník počas dojčenia dôkladne stláčaj okolo hŕč a najmä ku koncu dojčenia. Dojči zatiaľ jedno dojčenie ľavý, ďalšie dojčenie pravý ... zrejme to ale upravíme ....

- s takým veľkým bábo to už sranda je 😅, muselo byť veselo 😅

- ešte mi napíš ako často asi dojčíš