Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

ninny
16. máj 2010

vejula, tieto homeopatika su fajn 🙂
Berú sa 3x denne 5 granuliek (cmuľať) - majú takú sladkú dobrú chuť...
Držím prsty 😉

prsky
16. máj 2010

jaj a ja prsnik v noci nevytahujem, ani neviem, kedy vypadne 😅 proste ju prehodim na druhu stranu, strcim didu a spim

ninny
16. máj 2010

prsky, skúsila som to a nevydržala som - nedať mu v noci prsník... vlastne tak ako som písala vyššie, prvé tri noci to bolo fajn, nebudil sa ani tak často a zaspal v mojom objatí bez toho aby som mu dala didu... ale na štvrtú noc sa to už nedalo... bol mrzutý, plakal, nechcel inak zaspať... tak som to ukončila a odvtedy to neriešim, zakaždým keď chce dám mu /čo je stále🙂/
Sem som napísala preto, lebo som si nebola istá, či robím správne... keďže mám pocit, že sa budí len zo zvyku... možno sa chce zakaždým uistiť, že som pri ňom a pomojkať sa.. je to také moje tulitko 🙂)
Už to bolo na dobrej ceste... spinkal krásne... a v noci sa zobudil max. 3 krát... takto bolo tri noci po sebe a ja som sa tešila, že bude dobre.. ale znova to začalo... neriešila by som to, ale vidím rozdiel keď spí v noci dobré a keď sa často budí - je umrčaný, zle vyspinkaný....

rimmel
16. máj 2010

ninny aha no tak to je super ze nechces aby spal sam..ale vidis to asi aj tak nemas na vyber, ak chce cece das lebo ak nedas co sa stane? bude plakat 😀 ale podla mna, teda ja by somto nechala tak a davala cece, nemyslim si ze sa budi zo zvyku,to je blbost 😉 podla mna to robis spravne, drzim palce 😉

rimmel
16. máj 2010

prsky to jak? 😕 😀 😀 😀 z kade ti vypadne? haha ja sa tu rehocem, si to totiz predstavujem , ja cece musim vybrat z podprdy a nasmerovat nech sa nepreberie viac..

rimmel
16. máj 2010

ps ninny mozno ked sa v noci castejsie budi nieco ho trapi a to ho sprevadza potom aj dnom..kto vie.

annag
16. máj 2010

vejula

a podľa čoho si vlastne zistila, že máš málo mliečka? 🙂 Na pocit ho možno máš menej, no bábo ho stále prijíma až až.

Otázka nestojí koľko má mamička mliečka otázka je - koľko bábo mliečka prijíma. Tvoje bábätko ho prijíma dosť. Na prisníku pekne pije, je spokojné , má režim, o akom tu iné mamičky len snívajú. Dokáže prespať aj 4-7 hodín, kaká 4 krát za deň, ciká do každej plienky. AK bábo prijíma málo mliečka - tak sa na prsníku hnevá. Vtedy sa dá o kríze hovoriť. Nič tomu nenasvedčuje. Doteraz si zrejme dojčila podľa nejakých intervalov, tvrdošijne len z jedného prsníka. No o tom, či má bábo piť i z druhého prsníka, rozhoduje ono samé. Ak sa Ti stane , že bude po dojčení nepokojný - ponúkni mu prsník druhý. Zasýti sa a všetko bude OK. Možno v noci bude piť len z jedného, cez deň či večer z obidvoch. No a čo ? Nech pije ako sa mu páči. Takže vždy, keď bude hore a po dojčení nezaspinká, nezabudni, že už mohol medzičasom opäť vyhladnúť a prsník mu ponúkni . Možno budeš keď bude hore dojčiť aj každých 20 minút, možno každú hodinu. Určite je však fajn dojčiť tesne pred ďalším spánkom, aby sa bábo dosýtilo a zároveň ľahko upokojilo a uspalo.

Odsávanie má zmysel, ale prvoradé je dojčiť na požiadanie. To si doteraz nerobila - (intervaly , len jeden prsník)

Začať dokrmovať v tejto chvíli by bolo zbytočné, máš predsa druhý plný prsník. A máš bábo, ktoré s ana prsníku NEHNEVÁ (ak odmyslíme čas keď kaká) . 🙂
http://dojcenie.wordpress.com/2010/04/20/neviem...

ninny
16. máj 2010

rimmel, díky, si zlatá 🙂 Prestanem to riešiť.. vyrieš sa to samo a možno ani neni čo riešiť a tak to ma byť.... len keby ráno nevstaval pred šiestou 😀
Nevyzerá, že by ho niečo trápilo, bolelo... je to veselé, usmievavé dieťatko.... samozrejme, občas ma aj on svoje dní.. ale kto ich nemá.. 😝

annag
16. máj 2010

dojčenie znižuje riziko - po menopauze rakoviny prsníka, vaječníkov, typ II diabetes, hypertenzie, kardiovaskulárnych chorôb. Takisto má v dlhodobom hľadisku ženy dlhodobo dojčiace majú znížené riziko zlomenín spojených s úbytkom kostnej hmoty. My síce v tehotenstve a pri dojčení dávame bábätku veľa vápnika, no zároveň máme zmenený metabolizmus tak, že dokážeme vynikajúco vstrebávať vápnik cez črevá . Tým nedochádza k jeho vysokým stratám a úbytok kostnej hmoty počas tehotenstva a dojčenia je malý. K jej obnove ako pred tehotenstvom dochádza už do roka od začiatku prikrmovania.

výsledky štúdií dnes sú vzhľadom na pozitívny vplyv dojčenia a dlhodobého dojčenia prakticky za jedno. Buď potvrdzujú jeho blahodárny vplyv, resp. minimálne potvrdzujú, že nevplýva na ženu negatívne. Stačí si prezrieť NCBI register štúdií z celého sveta. 🙂

annag
16. máj 2010

dojčenie zaznáva "odborná" verejnosť, ktorá si ani nedá tú námahu pohrabať sa v odporúčaniach a štúdiách, ktorá nevie o dojčení ani toľko čo ja, možno je to dané jazykovou negramotnosťou, možno frustráciou lekáriek, ktoré samé dojčili len veľmi krátko. Neviem 😒

rimmel
16. máj 2010

jee diki moc annag! 🙂

rimmel
16. máj 2010

ninny 🙂

annag
16. máj 2010

ninny

áno, je to zo zvyku, Tvoj malý je zvyknutý na Tvoju lásku a pozornosť. Keby nebol zvyknutý a pripútaný k Tebe, tak by si mu bola ukradnutá a odmietal by Ťa. Vie, že keď prsíčko z x príčin potrebuje, tak ho dostane. To, že vyžaduje prsíčko má svoju príčinu o ktorej vie asi len on. Ty mu len pomáhaš , aby svoj "problémik " vyriešil. Dojčením . Keďže pár nocí nesmel mať prsíčko zakaždým podľa jeho potrieb, trošku ho to zneistilo a môže mať problém dokonale sa uvoľniť. O pár nocí sa to vyrieši - hneď ako sa utvrdí, že ozaj o prsíčko bojovať nemusí. No a samozrejme, príčina môže byť nepohodlie, horúco - zima, chrápajúci tatko 😅 , príliš veľa podnetov cez deň, podvečer ....

annag
16. máj 2010

ivv uvar ju 8 minút v cca 250 ml vody - vznikne hrozne silný odvar, ten si môžeš zmiešať s iným čajom, aby si to vôbec zvládla vypiť 😀 . Uvarené semienka nevyhadzuj, tiež ich môžeš zjesť. Semienka môžeš i naklíčiť ako hocijaké iné na vlhkej vate a podávať ich do šalátov zeleninových atď.

ninny
16. máj 2010

annag, ďakujem.. krásne si to napísala 🙂 tak ako vždy.. a už to neriešim.. veď čo môže byť krajšie ako pocit, že Ťa niekto potrebuje, ľúbi... 🙂
Práve som bola pri ňom.. je nádherne ako zo zatvorenými očkami otvorí pusinku a hľadá prsník.... 😉

annag
16. máj 2010

jja

a šatku si skúsila ? šatka pomôže bábätku odstrihnúť sa od okolia. je na mamičke, cíti ju koža na kožu, a zároveň mu môžeš odkryť - zakryť hlavičku podľa potreby, Keď je bábo úplne zakuklené v šatke, v pohode zaspinká . Ona len nevie dnu spinkať, čo je normálne , v takomto počasí je to jasné.
Pri najstaršej dcérke ,často to tu spomínam , mi pomohlo - ľahnúť si večer do postele (možno už o 18.00) vziať knižku, teplý čajík a ona si cuckala i dve hodiny. Ja som s tvárila dôležito ako zamestnaná matka dojčením 😅 , no bol to v skutočnosti úžasný relax, kedy som si čítala knihy jednu za druhou a z hrozných dní s stali tie najkrajšie. 🙂

vejula
16. máj 2010

annag vdaka za odpoved. No ja mam ten pocit, lebo už je obmedzene to pitie množstvom mliečka. PRed tým papal kolko chcel a stale mu išlo, a teraz ku koncu je to bieda, preto som z toho taka mimo. ˇYe už nemôže papať kolko chce lebo ku koncu mu už pomaly nič nejde. Dnes už kojim z oboch prsnikov pri jednom kojení, a stále som v napätí či ked sa zobudí bude mať dosť na to aby znova sladko zaspinkal. Ja viem že som asi až moc precitlivelá a berem si to priliš ku srdcu, ale dojčeniu som toho obetovala dosť vela, neuživam lieky ktoré som uživala pred tehu a je to pre mna stále trochu ťažké, ale velmi tro chcem zvladnuť. A nechcem aby ma niečo zablokovalo v niečom čo tak strašne chcem 😔 Asi to znie trochu divne že??? No lepšie to napisať neviem.

annag
16. máj 2010

ninny - dojčenie a vzťah k bábätku je o tom, že vypneme v hlave racio a zapneme cit 🙂

vejula
16. máj 2010

ninny aj tebe dakujem za odpoved 😉

ninny
16. máj 2010

annag, ja som celkovo dosť citlivý človek a takýto prístup mám aj k synčekovi... len občas začnem "vymýšľať", keď už nevládzem... ale som si vedomá toho, že to všetko patrí k tomu.. a tak to ma byť... nevymenila by som ho za nič na svete 🙂

vejula, nie je za čo... držte sa 🙂

dobrú noc 😉

annag
16. máj 2010

vejula - veď práve. Ty si sa len zľakla ako som už písala niekde vyššie. Mala si doteraz druhý plný prsník mliečka - a napriek tomu si sa bála. Strach je dokonca v priamej súvislosti s množstvom mliečka - s hladinou prolaktínu. Prečo by nemal dosť ? Mliečko sa ozaj non stop tvorí ako bábo prsník pije tak už sa v ňom mliečko dopĺňa, prsník je ako hrnček var. kým je dopyt, tak v ňom mliečko stále bude.
Mliečko sa startiť nedá , ak mamička nedáva cumeľ, fľašu - tak vždy bude dojčenie fungovať na princípe aký dopyt, taká ponuka. Tie mýty, ako sa mliečko náhke stratí - to sú len výroky mamičiek, ktoré robili nevedomyk série chýb a nenapravili ich.

aha ešte k bradavkám - nesmú Ťa bolieť ani pri častom dojčení , potom sa mliečko ťažko spúšťa a prsníky zle vyprázdňujú.

daj si pozor na prisatie - ideálne je asymetrické a bolo by fajn pár dní ich preliečiť Canestenom
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...

ninny
16. máj 2010

Ešte som niečo chcela..

Ked´ som čakala Sebka, často som myslela na to... či ho budem môcť kojiť alebo nie... kedže v našej rodine, z mojej i manželovej strany, žiadna žena dlho nekojila, najviac moja sestra 2 mesiace (teraz má tretie bábo a verím, že už to bude dlhšie), tak som sa bala či to "nezdedím".... pretože som veľmi chcela, aby som mohla kojiť čo najdlhšie...

a potom som natrafila na túto stránku.. a pochopila som, že veľa je v hlave a v tom, že žena chce... ja som si proste povedala, že budem kojiť... a takto to aj je.. a chvalabohu /klop, klop/ nemala som ani ten najmenší problém..
aj keď viac krát som mala pocit, že mám "málo" mlieka... a vtedy som si v duchu hovorila "Sebkovi tečie veľa mliečka" .. a ono sa poriadne spustilo /možno som si len namýšľala, ale verím, že veľa je v psychike, v hlave.. v tom, že proste chcem...

A aj keď Sebko už papa všetko možné, stále mliečko neodmietne.. kojím ho tak 3-4 krát za deň.. keď si vypýta.. a často sa mi stane, že mi mlieko samo od seba začne tiecť... a vtedy som len rada 🙂

anib
16. máj 2010

ahojte, len tak som kuk sem a vidim,ze zazivas ninny to iste co ja, nasa Bianka ma 1 rok, je stale kojena, od tretieho mesiaca len z jedneho prsnika - praveho, takze velkosti rozne 😀, no a mame len 4 spodné zubky, ten stvrty sa uz tyzden tlaci, je uz v polke, no a zaspavame o pol deviatej-deviatej, spime do pol siedmej,pol osmej a v noci sa budime tak 3-4x na papanie, tak 2 x sa napapa,a 2x len pocucka, lebo uz pred mesiacom sme sa oducili od cumlika, inak je zlate, kludne, vesele dieta, no v noci sa zobudi, sadne si,trosku preberie, potom hned postavi a chce ist ku mne na ruky, akonahle ju vezmem,uz sa dava do lahu,tak sup na postel a cuckat,napapa sa a je hotova,hned ju prelozim do postielky a spinka, no po polnoci uz chce ist spat k nam. Cez den mi spinka este tak 2x , doobedu 1,5-2hod, poob hodinku vacsinou doma,lebo von chce vsetko sledovat,takze nezaspi. A cez den ju kojim, rano, doobedu pred spanim a poobede pred spanim. 🙂 Urcite mame velmi citlive dietka, ked nas chcu tak citit pri sebe lasky nase. A Annag super zena, vzdy dobre poradi, neviem neviem,bez jej rad,ako novacik - cerstva mamina pred rokom, ktovie,ako by som dopadla s kojenim. 🙂 🙂 🙂 papa

annag
16. máj 2010

ninny, jasné, vidno to 🙂 🙂

problém je, že nás okolie zneisťuje a núti neustále racio využívať tam,kde nepatrí - počítať, hodnotiť. Odkiaľ má bábo vedieť, že 2 dojčenia v noci sú v norme a 5 už nie? Alebo dojčiť sa len 365 dní od pôrodu a 366 deň už nie, lebo to už je zlozvyk?

My sme zneistené už v tehotenstve, kedy sa z neho robí choroba, zneistené sme pri pôrode, lebo je považovaný za lekársky úkon, a po pôrode sme zneistené a nútené dodržiavať postupy ako pri nejakej liečbe, kde musí byť dodržaný liečebný poriadok a režim.

rivatha
16. máj 2010

Ahoj annag, je to uzasne, ze tu pises a ze mas na stranke tolko clankov, ktore sa nam zidu vsetkym. Najma ked lekarky nas matu a niekdy nechtiac aj ostatne blizke okolie 🙂
Chcela by som sa ta spytat, co robim zle. Malicky papa a pribera pekne, niekedy viac, niekedy menej, ved to je normalne. Prsniky striedam a pomaham malickemu casto stlacanim (ako si mi tu asi pred skoro dvomi mesiacmi poradila). On vsak dokaze papat aj 45 minut, aj hodinu, samozrejme s prestavkami a nestlacam vzdy. Co je vsak horsie, on akoby nemal dost ani potom. Niekedy sa "odpoji" aj sam pokojne, inokedy (a to je dost casto) nie, hneva sa, ak ho odoberiem. Az sa hanbim, ale vtedy mu dam nachvilku cumlik 😕 , pocucka pol minutky - minutku a akoby sa preberie z nejakeho polospanku alebo co to je a je bdely, spokojny, usmieva sa a nezda sa, ze je hladny. Alebo uplne zaspinka. Niekedy potrebujeme dakam ist a podobne a jednoducha sa neda, aby si pocuckaval tak dlho. Ked sa da, jasne, necham ho pit aj cuckat, kolko vladze, aj v noci, neberiem to ako problem, len ked sa to velmi dlhe dojcenie viackrat opakuje cez den, neviem, co robit, premyslam, ci moze byt tak hladny a ci je to ok. Nenasla som o tom na stranke clanok, respektive neviem, co to znamena alebo cim to moze byt, ze niekedy sa pekne napije, oddychne a je spokojny a niekedy nie a nie sa napapat. Je to mnozstvom mliecka alebo jeho naladou? Mozno to nie je problem, no budem rada, ak mas nejake vysvetlenie alebo radu. Dakujem 🙂

anib
16. máj 2010

ninny, super si to napisala, presne to som zazivala aj ja, a este tie otazky typu a to este fakt kojis??? 😠 a s tym spustanim mliecka a to,ze je vela ,, v hlave,, presne, ja som sa jej privravala pri kazdom kojeni, tak vnutorne stastna a pokojna a mliecko sa fakt spustalo, je to super, neviem, ci sa mam este pokusat z druheho rozkojit, v 3 mesiaci lavy odmietla,asi tiekol pomalsie, urobila som chybu,rychlo som dala ten,ktory tiekol rychlejsie a ten druhy pomalsie, neviem,ci sa to vrati do normalu,ked prestanem kojit,ale co, mozno pri druhom babatku sa to casom napravi 😀

vejula
16. máj 2010

annag ja si bradavky natieram bepanthenom, môže byť??? Skusim to kojenie čitalla som si to kukala obrazky tak som zvedava ako to pôjde v reali.

ninny ja som tiež hrozne chcela kojiť a asi preto to teraz tak preživam. Nechcem pripustiť že by som malemu nedokazala dať mliečko. Ale na druhej strane sa toho velmi bojim, včera večer som už plakala pri kojení ked som videla ako vyzeraju tie moje mlandrave prsia 😅
My mame v rodine dosť mliečka. Mamina odkojila 4 deti a posledné ked mala 41 a kojila ho až do svojich 44 rokov. Ale hovorila mi že mala obdobie ked už vôbec nemala mliečko uplne jej odišlo a chcela dať malemu UM. No ten ani za svetr chytiť flašku vrieskal ale flašku nechytil a tak mamina lyžičkou popri svojom prsniku pušťala malemu mliečko aby si myslel že to je z prsa. To trvallo 3 dni - totalne sucho absolutne nič. A verte či neverte po troch dnoch si ten krpec tie prsa rozťahal, a mamina kojila do jeho 3 rokov 😀

lemge
16. máj 2010

ahojte annag a dievcata.
prispejem mojou skusenostou z min.tyzdna....
moj gynekolog mi na prevent.prehliadke zahlasil,ze by som mala s dojcenim uz prestat 😕 nechapala som a ani nechapem-jednoducho mala som v hlave zafixovane ze dojcenie je ci uz po psychologickej stranke uzitocne, tak aj po tej gynekologickej..
a vraj to uz je len pre mna dobre...ako keby dcerka z dojcenia osoh uz ani nemala...normalne ma zaskocil! 😠 ze dieta sa zle odnauca ked je starsie,a ze treba odstavit nie postupne,a prsia zafacovat obvazom,a ak nahodou pride dalsie tehotenstvo,to uz ani nehovorim...akoze cim mi moze dojcenie uskodit??alebo dcerke 😅??nerozumiem...no co by ste na to povedali??
je normalne.aby mal gynekolog k tomuto taky postoj?

samozrejme som ho neposluchla,ani si jeho rady k srdcu neberiem.ja to jednoducho este tak necitim,aby som mala s tym seknut.zatial nam to tak vyhovuje.
dojcenie je najkrajsie posolstvo pre zenu,treba si ho vazit.dievcata pokial mozte dojcite deticky co najdlhsie.

annag
16. máj 2010

parketacka, malý krásne prospieva, pije veľa mliečka, ciká, kaká. Fľaša a 70 ml mliečka na tom nemá absolútne žiadnu zásluhu. Všetko , čo opisuješ bude skôr nervozitou , tým, že ste si na seba ešte celkom nezvykli. Večer nemá kolku pre bruško - on je len príliš prestimulovaný. A celé je to asi o tom, že sa Ty sama cítiš veľmi zle. V prvom rade treba veľa papať a všetko. Normálne skús sezónnu zeleninu, ovocie, postupne i všetky "rizikové" potraviny. Musíš jesť, inak budeš podvyživená, unavená - to na mliečko zle vplýva a najmä na bábätko. Ono cíti, že sa cítiš Ty zle a naopak. Ak bude Tebe dobre, bude i jemu.

skús si prosím prečítať tieto články, fľašu odlož 😝 😅 . Ideálne by bolo skúsiť nosič - šatku, vak .... Tým si odľahčíš ruky, nebude Ťa to zaťažovať, nebudeš na bábo prenášať svoj nepokoj.

http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...
http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...
http://dojcenie.wordpress.com/2010/05/11/o-dojc...

vejula
16. máj 2010

a ešte som sa chcela spytať. Je pravda že sa tvori mliečko viac ked žena chodi bez podprdy??? A maličkeho už vôbec nemam mavať v zavinovačke??? LEbo ked kojim po sediačky väčšinou len v zavinovačke a po ležiačky aj bez.