Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

beton
28. sep 2012

@chomik hihihi, konecne sa tu v poradni mozeme aj zasmiat, ako ta maly skusa a trenuje... Prisiel cas na prvu vychovu. Mne toto robili vsetky deti, preto sa smejem. Presne viem , o com pises. Jedina rada je...no , no, no, mamku to boli auau. Nemozes toto robit. Ked neprestane, odstavit od zdroja a mlecko nedat. Potomdas opat o chvilu. Ide o to, aby si dieta spojilo svoje spravanie s dosledkom. Ked robim pri dojceni gymnastiku, mliecko nedostanem... Vela radosti zelam.

ivanka.7
28. sep 2012

@silviamudronova len dalej dojci na poziadanie, mne dcera v tom prvom a druhom mesiaci tiez priberala kilo za 3 tyzdne, potom sa to upravilo a teraz pribera tak pol kila za mesiac (uz sa vela hybe, tak sa to zrovnalo). Dojcila som ju aj kazdu polhodinu, ked bolo treba. Teraz niekedy vydrzi aj tri hodiny, ale ked ma neustaly program - cesta, prechadzka v satke, nove prostredie a pod. Niekedy ju zas dojcim kazdych 45 minut. Koliky mala do tych asi 3 mesiacov (nie nejake sialene) a tiez mi ludia vraveli, ze nie je dobre, ked ju tak casto dojcim, ale urobila som si po svojom a dobre bolo. Teraz nema ziadne problemy 🙂

beton
28. sep 2012

@silviamudronova tvoj problem nie je problemom. Je to opis stastnej situacie, ked dietatko krasne rastie a pribera a dojci sa. Je to ideal. Jedine riesenie tejto situacie vidim vo vymene doktorky (aj ked je otazne, ci bude ina,cest vynimkam).ziadny rozumny clovek nemoze mamicke tvrdit, ze jej dieta od mm prilis pribera. Je to holy nezmysel, ktory odporuje prirodzenemu systemu vyzivy mladat akehokolvek druhu. Prilis priberat od um sa da, je to takmer pravidlo. Ale to nie je prirodzena vyziva dietatka. Ak tvoja lekarka niekedy zavadila o to, ake su principy dojcenia a zachovania tvorby mm, nemohla by ti poradit dieta rezimovat a davat vdojceni intervaly. Sama vidis, ake dieta z toho nepokojne. Nevies ho inak utisit ani upokojit. Dojcenie je pre dieta sposob, ako vyriesit nielen hlad a smad, ale aj bolest, samotu, strach, teplo, poit fyzickej blizkosti. Dojcenie sluzi na preklenutie obdobia medzi vnutromaternicovymvyvojom a prvymi samostTnymi krokmi. To iste plati o noseni. Je dobre, ze ju nosite. Potrebuje to. No ak sa chce dojcit, netreba jej to odopierat. Odopieranim dojcenia dostava telo signal, ze liecka ma tvorit menej. A to vcase, ked tvorba este nie je ustalena. Takze takouto radou lekarky sa moze stat jedine to, ze namiesto "prilisneho priberania" od mm, budete skor ci neskor prilis priberat od um. Teste sa z bezproblemoveho dojcenia, ktore vam tu mnohe mamicky mozu iba zavidiet a nepokazte si to nemudrymi radami niektorych mudrych doktoriek.

silviamudronova
28. sep 2012

@beton Ďakujem za povzbudzujúce slova, tiež som mala taký názor, teraz som sa v tom len uistila.

miskaska
28. sep 2012

@silviamudronova tak nas mal tiez problem s bruskom, este ma, ale je to uz lepsie...cele dni sa len pucil a pucil...pripisovala som to castemu kojeniu, ale potom podla mna to skor bol nezrelostou traviacej sustavy..a stale kaka par krat do dna. Na radu laktacnej som zacala kojit len z jedneho prsnika, ak sa pytal na prsnik skor, tak som mu zase ponukla ten isty..Niekedy sa babatko potrebuje len upokojit a citit maminku. Pre mna to je uzasna vyhoda, pretoze vzdy ked velmi place, viem ako ho upokojim.

anjelik007
28. sep 2012

@annag ahoj anag, pomáhaš s radami ešte čo sa týka dojčenia? lebo ja by som surne potrebovala poradiť. vďaka

zfidorka
28. sep 2012

@anjelik007 annag tu uz nechodi, ozvi sa priamo laktacnej poradkyni, ktoru mas najblizsie
http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-do...

anjelik007
28. sep 2012

@zfidorka v´daka

beton
28. sep 2012

@anjelik007 annag funguje na stranke http://dojcenie.wordpress.com ale mozes sa podelit s problemo, poradime aj tu :o)) a podla zasad WHO samozrejme

beton
28. sep 2012

@curly6 v prvom rade bude potrebne dat do poriadku prisatie, ktore uz po flaske pravdepodobne nie je spravne. ale este stale sa prisat vie, co sama vidis podla polobdeleho dojcenia a v noci. to je dobre. tieto fazy treba vyuzivat cim viac. spravne prisatie ti najlepsie na mieste upravi laktacna poradkyna http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-do...
ale v zasade by malo vyzerat spravne prisatie a pitie babatka takto
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojcen...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b...
je pravda, ze je uz vacsi, ale aj u takychto deti sa da spravne prisatie dosiahnut.
flasku by som odstranila. pokial je dojceny, tak do 10 mesiacov si v pohode vystaci bez inych tekutin, takze ho zbytocne nematme a neprelievajme na ukor dojcenia.
ked sa uz teda ja prisaje, ale sa hneva kvoli netecucemu mliecku, tak to je uplne typicky znak strajku po ochutnani flasky alebo cumlika. na to trpezlivost a odstranit tieto zabijaky dojcenia :o)) na urychlenie spustania mliecka pomoze psychika, prestavovat si, ako sa spustia, vodopady mlieka a pod. este k tomu pridat stlacanie prsnika
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojcen...
Robis spravne, ze prsnik ponukas, do cca 1,5 roka plati zasada prsnik aktivne ponukat, lebo dietatko ma vela inej "prace", abz na dojcenie myslelo. preto je udrzanie tvorby v tomto case zalezitostou mamicky, takze to robis mudro. Este by bolo dobre odsledovat, ze ked ho aj mas na prsniku, ci len dudluje alebo aj naozaj pije. lebo len riadnym sanim sa podporuje tvorba mliecka u teba. dudlovanie je pre dieta tiez dolezite, ale prsniky potrebujeme vyprazdnit. skuste sa vela nosit v satke, nosici, spat aj cez den spolu v posteli, aj v noci, idealne na holo, konktakt koza na kozu riesi vela probleom s dojcenim a aj strajkujuce deti si prsnik opat oblubia, ked k nemu maju pristup. verim,z e sa podari.

luly13
28. sep 2012

@beton dakujem, uz sa na nas mrkla aj laktacna a musime zlepsit aj prisatie,lebo glga vela vzduchu. Taktiez mam velmi silny spustaci reflex. A tym sa zakuckava. Vsetko vyvysene mame, aj sa nosime 🙂. Asi fakt len vydrzat. 😉

silviamudronova
28. sep 2012

@miskaska presne, aj moja malá sa len puči a puči, tiež som to pripisovala častému kojeniu, a ďakujem za radu skusim jej tiež ponuknúť ten istý prsník.

strociatka
29. sep 2012

baby, mam problem. Malej idu strasne stazko zubky, nareve sa neskutocne a uplne odmieta prikrm. To ale este stale nie je problem. K veci: zlyhala som a nasadila dudlik. Slo to krasne, kojenie, sem tem papanie a do toho ten zazracny vypinac urevaneho dietatka (dudlik). ALE teraz mam pocit, ze mam coraz menej mlieka, mala strasne slabucko saje a vypije len to, co jej omylom natecie do pusinky pri dudlovani prsnika, uz to nie je riadny tah. Prsniky sa mi uz malo co nalievaju, dost to citim, predtym ma mlieko priam tlacilo a uz som citila, ze musim kojit, lebo asi prasknu a teraz ked idem kojit, mam pocit, ze nie je z coho! Samotne kojenie trva tak cca 1minutu, ale dudlovat je schopna aj cely den, bez efektu 😢

Co robit? Ako odstavit od dudky uz zavisle dieta na dudliku? Ako zvysit tvorbu? Da sa to este vobec zachranit?

tin007
29. sep 2012

@strociatka pri kojeni, ked ucitis, ze sa mala jeduje, lebo jej netecie, tak si stlacaj prsniky, tak si podporis aj tvorbu mlieka, aj malej sa bude lahsie tahat. Mozes si skusit zacat trochu odsavat, aby si si zvysila produkciu a pripadne davat mliecko malej do prikrmov, tie by ti mohla zjest, ked tam bude citit mm. K dudliku neporadim, ten sme nemali.

strociatka
29. sep 2012

@tin007 jeduje sa, stlacam aby tieklo, ale je toho malo, zacala na vahe stagnovat a aj co to pochudla ☹

tin007
29. sep 2012

@strociatka V takom pripade si myslim, ze treba odsavat a dokrmovat cez suplementor pocas kojenia, ale na toto by si mala mat k dispozicii laktacnu. Mam kamaratku laktacnu poradkynu tu z Dubravku, dam ti kontakt do IP?

strociatka
29. sep 2012

@tin007 jasne

beton
29. sep 2012

@strociatka odstranit tu vrazednu zbran. Lahnut spolu do postele, nosit sa, kontakt koza na kozu. Nacvicit spravne prisatie, najlepsie upravit osobne s lp. A potom na cievku na prsnik. Pripadne vynechaj prikrmy, aby dieta malo este vacsiu motivaciu sa prisavat. Cumlik je vzdy riziko a s problemom treba ratat. Da sa vsak riesit. Dojcit sa aj v noci, to ma lepsi vplyv na tvorbu mliecka. Ked nieco, pis. Drzte sa.

rough
30. sep 2012

@chomik moj maly 11 mesacny robi presne to iste🙂 naviac, normalne dojcenie u nas funguje len ked je velmi hladny alebo sa uklada na spanok, to si pekne lazka a taha, no pocas dna, a hlavne vecer, to je riadny telocvik, toto dojcenie. Ja musim lezat na chrbte, a on si po mne lozi a na striedacku si cucne raz z laveho, raz z praveho prsnika, samozrejme bradavky vselijako natahuje, skruca, dava frcky, presne ako si opisala, cvakne do zubov a odtiahne sa, uz mi parkrat zosmirgloval pokozku....ja ho nemozem dojcit na verejnosti, lebo on ma prsa okrem stravy aj na hranie🙂 mno, ale moja chyba, ze som mu to od zaciatku dovolila. Ale mne ani mm to nevadi, len babky sa nad tymto sposobom dojcenia pozastavuju🙂 inak k tomu problemu, mne si uz asi bradavky zvykli, a pokial fakt silno nekusne, tak to natahovanie uz neboli🙂

strociatka
30. sep 2012

@beton celu noc sme spali bez dudky a teraz som ju tiez uspala bez dudky, ale bojim sa ju prelozit do postielky, ze ju zobudim a bude chciet dudulu, co ted?

beton
30. sep 2012

@strociatka vyskusaj prelozit. ked si pokusy kvoli starsiemu dietatu nemozes dovolit, tak uspavaj po leziacky na posteli a potom sa skus odkotulat. niektore deti sa vsak aj na toto budia. tak potom pomoze jedine spanie v nosici alebo satke. tam sa urcite nepreberie, kedze bude stale na tebe. my spime este v kociku na balkone, tak skus aj to, ak mas moznost. ked sa aj preberie, tak uhojdam opat k spanku. blahozelam k dobrej noci.

strociatka
30. sep 2012

@beton zatial bojujeme, noc OK, cez den spala len hodinku doobeda a odvtedy ju neviem uspat. U nas kocik ani nosic nikdy nefungoval, to su mobilne zariadenia, v ktorych nikdy nespala a nespi, zial, ostava len ta postel. Tak dufam, ze to prezijeme 😕

beton
30. sep 2012

@strociatka tak ona z tej zmeny asi bude trosku nervozna, ale aspon mate viac prilezitosti sa upokojovat na prsniku. verim, ze to bude len lepsie a lepsie.

strociatka
30. sep 2012

@beton asi nie, prave mi zacalo druhe dieta prudko zvracat, takze som dala dudulu, aby som mohla ist vyumyvat ovracanu kupelku, inak ako na prsniku nespi, nemozem nic robit, druhe dieta vraca uz 5x, nemozem byt stale len v posteli s malickou ☹

strociatka
30. sep 2012

@beton som zufala, neviem bojovat na dvoch frontoch naraz 😢

beton
30. sep 2012

@strociatka nemas niekoho, kto ti moze pomoct?babky, surodencov, ocka pripadne nejaku dtudentku zaplatit na par dni? Keby si lahla do postele s oboma? Teda ak to nie je crevna chripka
Radsej s ruskou cez usta. Naozaj neznesie nosenie? To by ti mnohe ulahcilo. Ja by som bez nosica neprezila den.velmi ma mrzi, ze sa ti to takto skomplikovalo. Jasne, ze sa staraj o starsiu.vyuzivvaj kazdu volnu chvilu na priklafanie mensej. Hlavnr, aby to prisatie bolo.spravne. To si kontrolovala? Lebo aj nekonecne prikladanie, ked prisatie nie je spravne tvorbu mliecka nezvysi. Vyuzi v kazdom pripade noc. Vtedy sa aj skor prisaje. Syarsie bude dufajme spat. A nocne dojcenie je na tborbu mliecka najefektivnejsie. Drzim vam palce. Hlas sa, ako pokracujete.

strociatka
30. sep 2012

@beton tak veru, vobec nikoho, ziadne babky, ziadny surodenci, sme tu uplne sami, vlastne som sama na vsetko, lebo manzel chodi domov az vecer z prace. Ale teraz sa nam to aj tak skomplikovalo, manzel prave vezie starsiu na pohotovost, vracala uz 14x a strasne ju boli brusko. Prisatie si chcem urcite dat skontrolovat, ale ak sme infekcni, tak k nam nikto asi nepride. Malicky pampusik chce byt stale so mnou, najradsej pricucnuta na prsku. V noci sa koji len raz, ale pekne vytiahne vsetko co tam je, ale tym to konci, rano uz len cucka a hra sa a to je cely den. Cumlik dostane len na to uspatie, inak ho vobec nepotrebuje. Mne sa vsak tym jej nekojenim sa strasne znizila tvorba mlieka. Este pred mesiacom mi mlieko striekalo aj cez 2 metre daleko a teraz neviem odsavackou vytiahnut viac ako 5-10 ml 😢

beton
30. sep 2012

@strociatka uff. Dufam, ze to dobre dopadne. Prisatie si mozes pozriet zatial na stranke mamila.sk
Otvorene velke usta. Spodna pera vyhrnuta dovonku, to mozes spravit aj prstom v priebehu fokcenia. Hlavicka v miernomzaklone.nos volny. Pupok a nos v jednej priamke. Pritlacis medzi lopatkami o seba. Spite v noci spolu? Aspon jedno dojcenie by bolo dobre medzi 1 a 5 rano. Skus ju prilozit v spanku. To, kolko odsajes ta nemusi znepokojovat. Ked je dieta spravne prisate, mlecko si vytiahne, aj ked ty nic neodsajes. Nepapa prilis vela prikrmu alebo inych tekutin? Skus zohnat senovku grecku a benedikt lekarsky. A zatial sasnazprikladat a upravit prisatie sama kym sa z toho cirkusu nedostanete. Nezavidim, rob co mozes. Kolko sa da, aby si mala opat prsnik oblubila. Cievkou na prsniku zabezpecis, ze mliecko hned pojde. Toto totiz cumlikovym detom najviac vadi, ze treba cakat. Nacvik spravneho prisatia sa da tiez robit cievkou po prste.

strociatka
30. sep 2012

@beton praveze mi teraz uz tyzden nepapa vobec nic, nechce absolutne ziaden prikrm a je uz aj dost velka (10mes) tak je strasne moc vyrusitelna, pri kojeni robi stojky na hlave, vsetko ju zaujima a to kojim v spalni, zavreta a stiahnute rolety. Nemoze to byt tym, ze jej teraz intenzivne idu zuby a velmi zle to znasa?