Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

rony253
4. feb 2009

my ideme v piatok na kontrolu a ockovanie, ale keby jej daco bolo, tak by asi nechcela nic, alebo by som si to nejako inak vsimla.

rony253
4. feb 2009

a laktacna sestra mi povedala, ze mozem odsavat, len kazde 3-4 hodiny, tak ako je mozne, ze ty hovoris, ze mam stale odsavat?

annag
4. feb 2009

roni, pozri môj album, aj taký z liekov alebo o čosi väčší. Najmä ušká môžu byť problém, bábetko keď saje musí aktívne využívať čeľusť, jazýček, musí ťahať, z fľaše to ide samé, určite musíš trpezlivo skúšať, možno len bola vystresovaná, zmeň polohu a hlavne nie nasilu

rony253
4. feb 2009

ale to by si ich asi chytala, keby ju boleli, a ona neukazuje ziadnu bolest, ale ta flasa co ma tu Avent, samo z nej netecie z tej musi tiez tahat. ja som jej ich skusala stlacat, a nic sa nedeje. Annag, dakujem sa podporu a pomoc, budem skusat dalej, nejakou hravou formou. mam jej skusit dat aj teraz v noci, z poharika. A k tomu odsavaniu si mi nic nenapisla

tamilla
4. feb 2009

Ahoj anag a vsetky mamicky, tuto temu som dnes nasla 1x bohuzial. Pretoze ja som kojenie nezvladla uz v porodnice mi ju zacali prikrmovat MM a doma som kombinovala MM s UM. Pred kazdym papanim som ju kojila z oboch prsnikov ale to sa len tak pomojkala, pretoze potom z flase zjedla celu davku. Vinimocne sa stalo, ze po kojeni nepitala UM. Vydrzali sme do 5,5 mesiaca. Inak mne sa prsia vobec nenaliali. Ostatne mamicky zapasili s plnymi prsnikmi tvrdymi ako kamen. To nepoznam, stale aj pocas tehotenstva aj ked som kojila tak som stale nosila rovnake podrsenky ako pred otehotnenim. Skusali sme este vporodnici vsetky mozne polohy, homeopatika, caje a nic. Hanka len plakala a plakala, ona vlastne plakala celych 7 tyzdnov a potom zrazu zo dna na den usmievave babetko 🙂

Chcela som sa teda opytat ci nevies kde som robila chybu, chceme mat este min jedno dietatko a bola by som najstasnejsia na svete keby som mohla plne djcit.

P.S.: Odsat sa mo podarilo max 15ml z oboch prsnikov asi po 20 min.

annag
4. feb 2009

rony, treba odsávať aspoň toľko a také množstvo, koľko pije bábetko, 4 hodiny je veľmi dlho, to si laktáciu neudržíš, pretože mliečko sa tvorí len v často vyprázdňovanom prsníku a písala si, že odsaješ len 150 ml za 3 hodiny - obidva prsníky. Ty odsávačkou neodsaješ určite toľko čo vysaje bábo. Po 2 hodinách , dokonca po hodine sú už prsníky - prsné žľazy plné. 3-4 hodiny sú maximum, koľko môže pri dojčiacej žene byť. Opakujem, pokiaľ je zdravá, tak to treba na ňu nechať, v noci jej dokrm nedávaj, vtedy sa bábo ľahko chytí aj prsníka.

annag
4. feb 2009

tamilla, zajtra odpoviem 🙂

rony253
4. feb 2009

annag, dakujem urobim vsetko co bude v mojich silach. len nechapem, preco, tieto rakuske sestricky mi kazali kazde 3-4 hod. To je malo, 150 ml, babo vypije viac. Lebo ked ju normalne kojim, chce papat kazdu hodonu a pol az dve hodiny a ked som jej dala vypit 150 ml. tak bola spokojna aj tri hodky. od 18 dec do dnes pribrala 740 gr, t.j. 7 týždnov to znamena 105 gr, za týžden. Zda sa mi aj nejaka stíhla, ale je dlha to bude asi tým ma asi 67 cm, ale v piatok budem mudrejsia.

margab
5. feb 2009

ahoj Annag.Opat ta raz chcem poprosit o radu.Moj maličky ked ho kojim z laveho prsnika,zacne byt asi po 5ich monutach akysi cudný.Myka sebou akoby bol nervozny a natahuje mi bradavku.Ked ho priložim k pravemu prsniku,tak sa pekne dopapa.Mlieko pritom mam aj v lavej,tak neviem,žeby bolo slabšie?A chcela by som sa ešte opytat,ako a kedy treba odsavat,pretože ja neodsavam,ale asi by som mala začat.A čo s odsatým mliečkom,viem že sa dava zmrazovat,ale v čom?V sklenenej flaštičke? Tak zatial tolko.Otazok by som mala milion,ale nechcem posobit ako uplny dement Ahoj,Maja

annag
5. feb 2009

rony - ak papala každú 1,5 hodinu, tak by si mala presne v tomto intervale aj pokračovať, pribrala celkom dobre

zelmirka1
5. feb 2009

annag prepac ale pisala si rony ze 4 hodiny je vela, ja tiez dojcim na poziadanie ale niekedy mi to vyjde aj na 4-5 hodin, v noci dojcim ako kedy 2 az 3x podla toho ako sa maly zobudi a cez den davam tiez ako chce, niekedy po 2 hodinach ale napr. ked chodim von tak spi v kociku velmi dlho a nepapa aj 4 hodinky. Myslis ze neudzim dost mliecka? Lebo v poslednej dobe sa jeduje na prsniku ked sa mu hned nespusta mliecko, lebo musi chvilu riadne tahat a potom citim ze uz je to dobre. Doteraz som nemala problem, odsavala som len prve dva mesiace
teraz uz nie. Vcera som skusala vecer a moc mi to neslo, radsej som to nechala tak lebo predtym som bola zvyknuta ze tecie moc ked sa prsia nalievali. Mliecko sa spustilo po 1-2 minutach ale malicko nie ako kedysi co ma vystrasilo. ?

annag
5. feb 2009

zelmirka, vôbec nie, ani prestávka 8 hodín nie je problém, problém by bolo dojčenie raz za 8 hodín stále. Dojčenie môže byť rozložené v priebehu dňa rôzne - podľa toho, ako si určí bábetko - keď je hore, každé dve hodiny aelbo každú hodinu, potom s dlhšou prestávkou ... Je možné, že po dlhšej prestávke si bábo vezme obidva prsníky, alebo si bude prsník pýtať častejšie, trebárs každú hodinu. Takže ak ho dojčíš podľa jeho želnaia, je to OK.
Tvorba mliečka sa Ti ustálila presne na takú úroveň, ktorú vypije, preto si musí prsník rozpumpovať poriadne aj sám, to doteraz nemusel, a preto sa hnevá. Deti si ľahko zvyknú na pohodlný prísun mliečka - i z prsníka, preto aj uprednostňujú niekedy jeden pred druhým. Ak chceš spúšťanie urýchliť, tak si musíš vyrobiť viac mliečka - buď častejším prikladaním, dojčením z obidvoch prsníkov - ale musí malý sám chcieť alebo dosávaním. Iná možnosť nie je. 🙂 Každopádne si z oneskoreného spúšťania ešte nemusíš robiť žiadne starosti, hlad je potvora, malý si mliečko vytiahne, len nesmie poznať iné - napr. fľašu. 🙂

annag
5. feb 2009

margab, pokojne sa pýtaj, nikto učený z neba nespadol a Tvoje otázky majú logiku 😀

- ľavý prsník bude o čosi menej produktívny - mliečko sa v ňom síce dobre tvorí, ale netečie tak rýchlo ako v druhom. Deti idú zásadne cestou ľahšieho odporu - uprednostnia prsník, z ktorého mliečko ľahko a rýchlo tečie. Mliečko tečie von niekoľkými prúdikmi - vývodmi, keď tečie len z jedného - dvoch a slabým prúdom, je to rozdiel, než keď tečie z niekoľkých prúdikov a silným prúdom. Je to úplne v poriadku a môžeš to nechať tak ako robíš - dáš ľavý, menej produktívny a potom sa dopapá pravým. Ak by si to chcela vyrovnať, tak by tomu ľavému bolo treba pomôcť - častejším dojčením z neho a odsávaním z neho po každom dojčení a hocikedy,keď by si mala čas. Tým by sa v ňom produkcia zvýšila. Na začiatok s ním dojči často z futbalovej polohy. Vtedy pije bábo z výborne zásobenej časti prsníka. Počas dojčenia môžeš prsník aj stláčať - pozri môj album - keď končí s aktívnym saním, prsník stlačíš, mliečko začne tiecť rýchlejšie, aktivuješ viac mliekovodov, malý začne tiež viac piť, keď bude prestávať piť, zmeníš polohu prstov a opäť prsník stlačíš, aktivuješ iné mliekovody ... to stlačenie môže trvať asi pol minúty.

zelmirka1
5. feb 2009

dakujem annag...si ma ukludnila...fakt to pomoze lebo najdolezitejsia je psychicka pohoda maminy potom aj babetko je krasne spokojnucke...verim ze budem krasne dojcit dalej...

margab
5. feb 2009

Dakujem Annag.Je super vediet,že vždy je tu niekto,kto poradí a pomože.Ďakujem

bimbia
5. feb 2009

ahoj annag, tak uz mam znovu otazku. sipkovy caj moze malej zastavit prdy? a ake caje by som mala pit? uz druhu noc sme maly strasne revy a doteraz spavala pekne. tak ze by kolika ☹

annag
5. feb 2009

bimbia, šípkový čaj má skôr laxatívny - preháňací účinok a močopudný. Môžeš piť čaje pre dojčiace matky alebo detské - fenikel, aníz, rasca, kôpor .... a čo sú to strašné nervy, malá sa napínala , kopala nôžkami? alebo grckala, štikútala? po akom čase od dojčenia boli nervy? pukala, napínala sa aj počas dojčenia?

bimbia
5. feb 2009

teraz som si spravila caj fenikel-rasca-aniz. takze tento si mozem robit kazdy den aj za hrniec? myslim ze sa stale prehybala, a stale sa mrvila a vobec ju neslo utisit nicim. ona pri dojceni velmi casto prdi a dost casto zacne tlacit a musim ju dat z prsnika dole a hlavne v noci sa hniezdi aj par minut kym si prdne. inak neviem ci som ju nepokazila aj dudlom. ona ho nechcela a teraz pri zaspavani jej ho davam. a neviem stale je akasi nesvoja. a inak stale ma celu dlan v ustach a este k tomu si tam dava aj po jednom prsty a potom stale grca a ja uz si fakt neviem rady. bola sice nespavec ale za to bola celkom fajn ale toto, chcem naspat svoje dievcatko. inak tie revy su okolo polnoci. a teraz sa uz ani nezahra s hrazdickou co dokazala aj hodinu a len si cmula prsty a stale mrnka a uz neviem co by som jej vymyslela. a prestala rozpravat. kazde rano sme sa rozpravali aj hodinu a teraz len tie prsty v ustach a nic. a potom len mrnkanie a rev. tak neviem.

annag
5. feb 2009

bimbia, ten reflux ešte len začne kulminovať, takže jeho prejavy sa zvýšia, začne ustupovať až okolo polroka. Najviac sa preukazuje niekedy medzi 2-4 mesiacom. Dávaš Nutriton na zahustenie mliečka?

Reflux má spojitosť s kolikou, pije malá veľmi hltavo? Dojčíš ju vo vyvýšenej polohe? Je normálne, že pri dojčení prdká i kaká, pri dojčení sa pohnú črievka a deti sa ľahšie vypukajú či vykakajú. Skús ju na prsníku aj trošku podržať ak Ťa to nebolí, ľahšie sa vykaká. Ćaj si môžeš robiť aj každý deň, ale zase to nemusíš preháňať, stačí trištvrte litra - liter. Pi čistú vodu okrem neho.

misutovo
5. feb 2009

Ahoj Annag,

dnes sme boli na prevazeni a doktorka nas chvalila ze sme pekne pribrali, takze sa asi trosku sekla vtedy s tymi 300 gramami. 🙂

Len sa jej nepacila ta zelena stolica ktorej sa stale nevieme zbavit. 😖 Jedine zelezo co primam mimo toho co je v potravinach je v napoji Gravimilk, ktory pijem kazde rano a tam je v jednej davke 2,76 mg Fe.

Mne sa to nezda ze by to bolo vela. Doktorka povedala ze zelena stolica byva ked je babo hladne lenze to jej zas nesedelo s tym vahovym prirastkom. 😒

Tak nam dala nadobku na odobratie vzorky a poslu to na rozbor. Naozaj neviem co by to mohlo byt. Mlieko aj tvaroh som vysadila uz pred skoro dvoma tyzdnami, takze to tiez nepripustam.
Zaujimave akurat je, ze taku najviac zltu stolicu podobnu prazenici (tak ako ma byt) ma vzdy len okolo 11:00 ked ju prebalujem. Inokedy vzdy zelenu.

Nechapem 😒 😒

Snad nic vazne. 😖

bimbia
5. feb 2009

annag, predpisali nam nutrilon ar, neviem ci je to na zhustenie alebo len aby jej nieco ostalo v zaludku. no nechcela ho. ani z flase, lyzicky ci zo striekacky. tak som to vzdala. je to ten ar? alebo nejaky iny? kojime sa iba po leziacky ale dnes som skusila aj po sediacky. a dokonca mi radili aj v babyvaku. len neviem ako na to. ona sa stale hybe a neviem ako si ju mam riadne chytit aby bola spokojna. aj album som pozerala. ale zajtra bude manzel doma tak to skusim prinajhorsom mi trochu pomoze. neboli ma prsnik ale ked tlaci tak stale prsnik pusti a chyti a tak dokola tak ju posadim aby sa mohla vykakat. na zaciatku dost hltavo

annag
5. feb 2009

bimbia, dojčenie po ležiačky pri refluxe nie je ideálne, skús polohu tanečník, resp. hocijakú, v ktorej bude hlávka vyššie než bruško a nôžky.
Nutrilon AR a Nutriton nie je to isté, prvé je UM - náhrada MM - to samozrejme nehceš ani Ty, nielen malá 😉 , Nutriton je prášok - zahusťovadlo , ktorým môžeš zahustiť svoje mliečko i obyčajné UM. Obsahuje svätojánsky chlieb, dačo podobné ako je zemiaková škrobová múčka, kukuričný škrob... - mliečko zahustí a bábo ho ľahšie udrží v brušku. Odsaješ si trošku svojho mliečka a pred každým dojčením ho malej dáš prijateľným spôsobom - lyžičkou, pohárikom, striekačkou ... podobne ako sirup od teploty.

contessa
5. feb 2009

Ahoj annag,

chcela by som ta poprosit o radu.
Mam 5 tyzdnovu dcerku,ale v poslednom case pocas dojcenia zacina plakat.Pekne sa prichyti,potiahne a po 1-2 minutach sa rozplace. ☹ Je to z obidvoch prsnikov rovnake.Mlieka mam dost,skor si myslim,ze bude problem,ze jej rychlo tecie a nestiha preglgat.Zaujimave je,ze tento problem mame len cez den.V noci pekne spinka,dojcim 2-3 za noc a malicka pekne papa.No cez den sa mi kruti.Skusila som dojcit s prestavkami s tym,ze ju davam odgrgnut,dojcim prevazne v polohach ktore su vhodne pri refluxe aj ked ho nema,len skusam co je pre nu najvhodnejsie.Ked sa rozpace a dam jej cumlik,tak ten taha ako o zivot.Takze ked chcem aby sa aspon trosku napapa tak striedam prsnik s cumlikom. 😒 Hrozna kombinacia,ze? 😖 Nemoze to byt ani z unavy,co som si najskor myslela,ked tak zacala plakat po kupani.Ale teraz to robi aj ked rano vstane oddychnuta.Pravy prsnik mam stale plnsi,tak aj castejsie ju prikladam k nemu,ako dosiahnut aby boli prsniky priblizne rovnako naliate? Doporucujes,castejsie striedanie prsnikov,alebo skor po jednom ich vyprazdnit do "prazdna".Ked dojcim z jedneho prsnika,tak z druheho mi volne vyteka mlieko.Podkladam si ho plienkou,aj ked pravdupovediac je to dost otravne.Asi sa mi mali narodit dvojicky! 😀 Aby neslo tolko mlieka do plienky.Skusala som si aj podlozit nadobu,ale to je este narocnejsie na drzanie.Myslis si,ze je to dovod k odsavaniu?Odsavala som zo zaciatku,ale nechcem si odsavanim zbytocne zvysovat jeho tvorbu.
Velmi pekne ti dakujem za odpoved.
A klobuk dolu ze tu stihas davat rady pri 3 detoch. 😉

anna181
5. feb 2009

Ahoj Anan, znova som tu a prosim o tovju radu.
Maly je hypoton. ( mame hyton. lahkeho stupna ), kojim, zatial stale cez klobuciky, ale sem tam chyti aj prsnik. Ale problem je, ze ked pred tyzdnom pribral 300 g, o tyzden nepribral nic :( teda zostal na tej istej vahe. Pediat. odporuca dokrmovat, kedze mam mliecko moje v mraznicke, mozem aj tym , a mozem aj hned odsatym? Odporuca dat 20-30 ml. po kazdom kojeni. Aky to bude mat vplyv na tvorbu mojho mlieka? Lepsie odsat po kazdom kojeni a dat mu to mliecko? Ci dat mu to z mraznicky? Proste maly musi pribrat a ja by som rada dokrmovala mojim mlieckom... Aj ked z flasky, co uz.... Zatial krasne zoberie klobuciky, ak budem casto odsavat budem mat dost mliecka??? Ja viem, ze mas neg. postoj ku klobucikom aj to chapem, ale teraz je pre mna dolezite, aby maly zosilnel a ked sa da tak z mojho mliecka, kedze pravdepodobne nedokaze odsat aj to zadne mliecko... Co si o tom vsetkom myslis??? Strasne krasne dakujem za tvoju odpoved!!!

monikat75
5. feb 2009

Ahoj annag, aj ja by som ťa chcela poprosiť o radu. V sobotu sa mi upchal na prsníku jeden mliečny vývod a našťastie sa mi ho podarilo uvoľniť - nahrievaním a odstrekovaním, ale odvtedy mám veľmi bolestivú bradavku, veľmi ma bolí pri kojení. A včera večer som mala pocit, že sa mi ten prsník začína zapaľovať /ja som totiž už mala zápal prsníka pri staršej dcére/, veľmi ma bolí hlava ale teplotu nemám a prsník mám na dotyk na jednom mieste - presne tam, kde som si odstriekavala - veľmi bolestivý, ale pritom hrčku tam nemám. Čo by si mi poradila, mám si dávať teplé obklady, alebo nahrievať soluxom či častejšie kojiť z toho boľavého prsníka? Vopred ďakujem za tvoju odpoveď.

annag
5. feb 2009

anna181 - napíš mi ako často teraz dojčíš a koľko trvá dojčenie, či aj z obidvoch prsníkov, som presvedčená, že došlo ku chybe pri prevážení, pretože výkyv 300g a nič je veľmi, veľmi nezvyčajný, takže ešte mi napíš, či máš možnosť ho na niečom vážiť, resp. či ho môžeš k pediatričke ísť prevážiť po pár dňoch

monikat75 - napíš, v akej časti prsníka bol zápal, v akých polohách dojčíš, a ešte pozri dôkladne bradavku, či na nej nie je pľuzgier, resp biela bodka - bodky

monikat75
5. feb 2009

Annag ja dojčím v sedavej polohe a v občas aj poležiačky, zápal je na ľavom prsníku vpravo, a na bradavke mám takú bielo-červenú bodku, ale nevyteká mi z nej nič /lebo som čítala že pri zápale môže vytekať z bradavky hnis/.

anna181
5. feb 2009

Ahoj Anna dakujem za odpoved. Veru ani mne sa to nezdalo, ale co uz mozem narobit :(
Zial vazit nemam na com :( A do poradne idem bud. piatok.
Dojcim z jedneho prsnika min. 20-30 minut a potom asi pri kazdom druhom dojceni si vypyta aj druhy prsnik. Dojcim cca kazde 3-4 hodiny. V noci ho budim, lebo zriedkavo vstane sam.
Odkedy sme prisli z poradne, uz papal aj z prsnika aj z flasky a veru vypil 30 ml.
Inak v poradni vazia na obyc. vahe, nemaju digit.
Dakujem velmi pekne za rady a prajem pekny vecer.

annag
5. feb 2009

monika, tej bodky sa musíme zbaviť, pretože pravdepodobne upcháva jedno z vyústení mliekovodu, mliečko nemôže ísť von. Keďže píšeš, že je aj červená, je možné, že tam máš aj infekciu. Pľuzgierik, kožtička tam nie je ?
Do sterilnej misky nalej prevarenú horúcu vodu, nechaj ju vychladnúť tak, aby bola čo najviac teplá a namočíš si do nej sterilnú gázu, tampón a dáš si takýto teplý obklad asi na 10 minút. Potom by bolo ideálne bábetko priložiť na prsník klasickou, resp priečnou polohou - teda tak, že bude jeho brada smerovať k začervenanému miestu čo najviac. Bodku by mohlo bábetko vytiahnuť. Ak ju nevytiahne, tak si daj opäť takýto obklad a pokús sa prsník ručne cielene odsávať tak, aby si stimulovla dvorec v mieste kam smeruje zápal. Tá biela bodka je zahustené mliečko, ktoré zablokovalo mliekovod a mliečko z neho nemôže ísť von. Alebo choď do sprchy, do vane a skús si odsať tam v teplej vode.
Po tejto kúre si sprav obklad zo slaného roztoku - do 2,5 dcl preverenej vychladnute vody rzopustíš pol čajovej lyžičky soli - tento obklad bude vlažný, cca 10 minút a jeho úlohou je dezinfikovať šetrne bradavku. Potom si na ňu nanes zatiaľ len čistý lanolín, resp. bepanthen mastičku, ale ak máš doma napr. Framykoin, tak by bolo lepšie pár dní natierať bradavku ním, resp. bactrobanom - to sú lokálne ATB, aby sme zlikvidovali infekciu.

annag
5. feb 2009

anka, pokiaľ by sme brali do úvahy fakt, že ozaj nepribral, tak treba zvoliť iný postup:

mliečko máš, len ho malý vypije menej a menej priberá. Netreba teda urobiť nič iné, len dojčiť oveľa častejšie - aspoň každé dve hodiny aj v noci a bude priberať ako drak a zakaždým z obidvoch prsníkov - ak si vezme. Takto si vypije oveľa viac než 30 ml a bude krásne priberať. Tie intervaly sú ozaj veľmi dlhé, zvlášť pri dojčení cez klobúčiky

anka, veľmi, veľmi Ťa prosím, skús to takto, pretože klobúčiky a fľaša sú pred dojčenie doslova vražedná kombinácia. Okrem toho, ak treba dokrmovať, tak nie hneď po dojčení, ale s istým časovým odstupom, pretože informácia o plnom brušku do mozgu prúdi s oneskorením - minimálne po polhodine - hodine - dovtedy však môžeš dať opäť prsník. Ak už dokrmovať, pozri môj album - kŕmenie z pohárika, toto musíš zvládnuť - minule to takto krásne zvládla martinka35,teda jej dcérka, ktorá mala novorodeniatko, ešte ten večer úspešne začala dojčiť. Ak dokázala dokŕmiť pohárikom ona novorodenca oveľa väčším množstvom, tak Ty 30 ml musíš zvládnuť. Opakujem, je to absolútne zbytočné, pretože Ty mliečko máš, malý si ho dokáže vytiahnuť, len mu musíš dať šancu vytiahnuť si ho - častejším dojčením. Ani jedno z mojich detí v takomto období nevydržalo bez prsníka dlhšie než 1,5 hodiny a to som riadna dojka 😀 a deti mali vynikajúci sací reflex mliečko mi stierka. Pre malého sú tie doterajšie intervaly zjavne veľmi dlhé.