Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

egyptanka
31. jan 2010

Ahoj Katka,
potrebujem poradit, po necelych 20 mesiacoch som dostala menstruaciu, mala to citila asi uz pred prichodom, lebo v poslednych dni, sa len prisala a nesala, len dudkala a akokeby nechcela spustit vypudzovaci reflex, maximalne par krat posala, ale potom sa zacne krutit, odtrhavat od prsa, zacne byt na prsniku nepokojna. Zatial sa nastastie nestalo, ze po ponuknuti sa neprisala. Skusala som aj to, ze som stlacala prsnik, ale hned ju to znervozni a odtrhne sa od prsnika. Ale tym, ze len dudle citim, ze rapidne klesla produkcia mlieka. V poslednej dobe zacala prespavat aj noc, resp. sa budi maximalne raz za noc a aj to je opat o dudlovanie a nie o sani.
Mam pockat kym sa jej chut vrati? Ma zmysel davat si bylinky na tvorbu mlieka, ked o to mlieko nejavi nejak zaujem? Je potrebne odsavanie?
Obavam sa aby mala dost mlieka, lebo ine mliecne vyrobky nejedava ... raz za cas na chlebik Lucinu, ale zje len par kuskov.
Taktiez ja sa citim velmi slaba a vystavena, neviem ci neciti aj to, ze v mlieku nie su ziadne vitaminy, lebo mi nechuti jest. Mam si radsej kupit nejake vyzivove vitaminove doplnky, aby som aspon nejake vitaminy dostala do seba?
Nechcem prist o mliecko, chcem kojit co najdhlsie, vcera som si aj poplakala, ked sa len vecer prisala a po 5 minutach dudlania sa odtrhla, nic nepopila a bez nejakeho ukludnenia som ju musela ulozit do postielky.
Myslim si ze odstavenie v necelych 10 mesiacoch je este dost skoro ...
Dakujem za rady ...

annalena
31. jan 2010

ahoj annag, uz si mi raz poradila, tak dufam, ze mi pomozes aj teraz. moja mala, necelych 5 mesiacov, uz 3. den odmieta uplne prsnik. ak sa vobec prisaje, tak sa po 4-5 tahoch s ukrutnym revom pusti a place, prehyba sa, az kym ju nezdvihnem na ruky. a na dalsi pokus sa neprisaje uz vobec, znova len revy akoby som ju z koze drala. prikladala som ju potom aj kazdu hodinu, skusala som uz aj vacsiu pauzu 5 hodin, ale nic....proste vobec nechce. a cim viac ju nutim, tym viac sa brani. v noci sa budi aj kazdu hodinu, ale je to to iste, co cez den. maximalne 5 hltov a koniec. je nervozna, cely den umrncana. zacala aj menej cikat, teplotu nema, chora byt nevyzera...jedine, co sa zmenilo, ze ju ockovali pred 5 dnami, zvladla to inak vcelku dobre (nemala teplotu ani inak sa to neprejavilo, vten den bola este spokojnucka), tak neviem, ci aj toto moze byt este nasledok. dnes som do nej dostala trosku nesladeneho slabeho fenikloveho caju (vodu vypluvala), cca 30 ml, viem, ze to nieje spravne, ale aspon nejake tekutiny predsa musi mat....nevies mi prosim ta poradit. Dakujem ti velmi pekne.

jaj a este jedna vec, posledny tyzden po kazdom kojeni grckala, tak neviem, ci to s tym suvisi nejak...

annag
31. jan 2010

annalena - prvotný dôvod mohlo byť očkovanie, no v tejto chvíli už môže reagovať na tokmliečka. AK sú prsníky preplnené, tak sa jej zle pije , mliečko jje prudko tečie, to ju dráži. Skús pár ml mliekča pred dojčením odsať a až tak ju prilož - môžno sa chytí. Ale dojči ju až keď si trošku oddýchne . Ak prsníky odmieta, je dôležité udržať si laktáciu - prsníky si odsávaj pravidelne. A zajtra sa ozvi.

http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/odmiet...

annag
31. jan 2010

egyptanka - áno, počas menzesu sa to stáva. Možno je i nezvyknutá na oneskorený tok mliečka. ten môže byť spôsobený i tým, že sa necítiš dobre. Bylinky nepoškodia, ak sa laktácia trošku zvýši, tak mliečko sa jej spustí rýchlejšie a bude spokojnejšie a dlhšie piť. Takže si daj smelo všetko čo na podporu laktácie máš a bude opäť dobre. 🙂

annag
31. jan 2010

julinka99 - veľmi sa teším. Prosím, ešte natieraj Imazolom, aj týždeň - dva - ono to na prvý pohľad vyzerá vyliečené, ale spóry tam sú, treba dobre bradavky preliečiť. Lebo inak sa Ti to môže opäť vrátiť. 🙂

monivo
31. jan 2010

Dobrý večer, dostala jsem na vás kontakt jako na odbornici přes kojení 🙂

20.1. se nám císařským řezem narodila dcera Terezka a to v 28+1tt. Ráda bych se zeptala ohledně kojení, co mohu udělat proto, abych o mléko nepřišla, abych malou mohla kojit i poté, co si ji přivezeme domů, počítám tak po cca dvou měsících. Pořídila jsem si el. odsávačku Avent, odsávám každé 3hodiny, i v noci. Piju kojící čaj a jím homeopatikum Ricinus 5ch. Jsem dnes 11den po císaři a odsávám cca 60ml. Je to málo či akorát? Předem moc děkuji. Všude jsou sice rady, ale řekla bych, že toto je jiný případ. Je přeci rozdíl, jestli kojím nebo jen odstříkávám, ne?

annag
31. jan 2010

geri, nejde o len o celkovú váhu, ale i o tempo rastu - o jednotlivé prírastky aké od narodenia boli. Mlže to byť dobre, ale nemusí.

janulka182
31. jan 2010

Ahoj Annag. No porodna vaha bola 3000 g.

janulka182
31. jan 2010

Prepac, sme registrovane so sestrou cez jeden PC tak tu mame v tom zmätky 🙄 .

annag
31. jan 2010

kisska - pri dojčení po CR platí vlastne to isté. Bábetko má byť priložené čím skôr a dojčené na požiadanie. Ak to nejde, mamička si potrebuje prsníky odsávať - kolostrum ručne aspoň každé 3 hodiny. Ak si pozrieš fotky, ktoré tam mám priložené i odkaz na video Unicef breast crawl - mamičky ležia na chrbte, bábetko si samé bradavku nájde. Ale sestričky Ti v pohode môžu takto bábo po ležiačky prikladať na prsník i neskôr počas celých 24 hodín- presne ako to vidíš na tej fotke. Lieky, ktoré počas CR dostaneš, sa v MM prakticky neprejavia. Bábetko môže byť ale liekmi ovplyvnené - lebo na neho zaúčinkujú ešte prostredníctvom placenty. Môže byť teda spavé, V tom prípade je o to dôležitejšie prsníky odsávať - čo sa dá i po ležiačky - vytláčať vzácne kvapky kolostra. Tým môžeš zabrániť bolestivému naliatiu prsníkov na 3-4 deň. Ak tomu napriek odsávaniu nedokážeš zabrániť, tak pomôže zmäkčovanie dvorca a opuchu RPS metódami, ktoré uvádzam v článku ploché bradavky, resp. i prikladanie kapsutných listov..

http://dojcenie.wordpress.com/prve-chvile-s-bab...
http://dojcenie.wordpress.com/prve-chvile-s-bab...

to znamená, ak niečo potrebuješ, tak to, aby Ti bábo nosili na dojčenie tak často,ako to bude bábo potrebovať. Problém je v tom,že sestry majú kopec práce a je pre ne jednoduchšie bábo napojiť fľašou , než sa naťahovať s prikladaním bábetka k bezvládnej mamičke ... neviem, ak sú možnosti - lebo mamičky sú zvyčajne na jiske a nikto cudzí tam nesmie. Niekde je však možnosť mať pri sebe manžela, dulu ... , ktorá práve s prikladaním bábetka pomôže...

annag
31. jan 2010

anib - ka by malá prsník neodmietla, prečo by si z neho nemala dojčiť 🙂 , otázne je, či to malá bude chcieť. Ale z pohľadu dojčenia je to úplne jedno, z jedného môžeš dojčiť aj dva tri roky 😀

napísala som článok o príkrmoch. Schválne som tam nepísala rôzne recepty a ani poradie jednotlivých potravín. Ono je to tak trošku mýtus podobne ako so stravou dojčiacich mamičiek. Deti môžu jesť vlastne všetko, čo dobre tolerujú . Zásada je nezaťažovať obličky soľou a korením. Začínať s potravinami, ktoré sú minimálne alergény, postupne to stupňovať tak, že bábo okolo roka papá prakticky všetko, čo dospelý. Len to zvyčajne papá zdravšie pripravené : My si dáme vyprážený rezeň, bábetku ho udusíme či opečieme 😅 . A pri príprave platí i zásada, že sa jedlo má postupne podobať normálnemu jedlu ako ho jedia dospelý. Teda napr. z kašovitého mixu mäsa, zeleniny a obilniny prejdeš postupne na nakrájané kúsky mäska so zeleninovým šalátom a ryžou.

Takže tie dlhočizné zoznamy, kde je presne rozpísané, akú zeleninku môže v 6.7.8.9.10. či 11. mesiaci treba brať s nadhľadom. Myslím si, že väčšina mamičiek, čo si v takých zoznamoch listuje , sa občas zhrozí a vystraší, či nenávratne nepoškodila zdravie svojho bábetka, lebo zjedlo brokolicu v 6. mesiaci a nie až v 7. ako písali 😅 . Z odborného hľadiska ide o neopodstatnené obavy.

http://dojcenie.wordpress.com/category/zavadzan...

a či si zvykne an spoločnú posteľ - na dobré sa ľahko zvyká, je to možné 😅 Ide o uhol pohľadu, ja si to napr. neviem vynachváliť, spať s mojou maličkou a vnímať jej spokojné odfukovanie 😅

kisska
31. jan 2010

annag - dakujem velmi pekne, som rada 😉 Islo mi o to, aby som nebola "zbytocne" tvrdohlava, ked budem chciet aby mi malu doniesli co najskor(nebola som si ista, ci po sekcii nenastupuje laktacia neskor). Dufam, ze sa vsetko podari a pojdem len so spinalom, tak budem moct poprosit sestricky, aby mi malu dali hned po osetreni. Ak nezmenili postupy, tak by som mala mat moznost byt s MM aspon cez den... Ja by som im velmi rada ulahcit pracu tym, ze im odoberiem starostlivost aspon o jedno dieta 😉 Este raz velmi pekne dakujem

anib
1. feb 2010

annag dakujem Ti velmi pekne za rady aj za super info o stranke, krasny den 🙂

aleela
1. feb 2010

Dakujem za rady, mam problem s castym dojcenim, uz si mi odpovedala. Avsak si nemyslim, ze by som malal slaby tok mliecka. Nasla som este jednu poradnu kojeni.net a tam mamicke s podobnym problemom radili predlzovat babatku intervaly, nejako ho zabavit medzi papaniami (vraj si z mamicky robi cumlik). Tak som skusila to, predlzujem mu cas (zatial len dva dni), zabavam ho stale nejako(hrackami, pesnickami, rozbalujem ho, cvicme na brusku.....) a vcera som dojcila uz len kazde 2 hodiny, k veceru uz castejsie. Neviem preco sa tak casto pyta na prsnik, lebo v kociku vydrzi kludne 2,5 hodiny bez mliecka. Tak som zvedava ci mu to vydrzi a ci sa mu trosku zlepsi spanok(cez den), lebo spinka, sa mi zda, dost malo. Myslis, ze je to spravny postup?

annag
1. feb 2010

aleela

-ak si bábetko robí z mamičky cumlík, má to vždy nejakú príčinu. Niekedy ju spoznáme, niekedy nie. Každopádne vždy stojí za to, hľadať dôvod, pomôcť bábetku v jeho nepokoji. Moje deti cumeľ nikdy nepoznali, pričom každé malo inú povahu, správanie.... Ako som to zvládla? Tým, že som bábo pozorovala, načúvala , vždy som sa snažila bábetku vyhovieť.

"Hranie sa na prsníku, oblizovanie prsníka ... má svoj dôvod. Novorodeniatko na prsníku zaspáva, ak reaguje na tok mliečka. O čosi staršie bábetko sa pri reakcii na tok mliečka hrá. 3 mesačné sa začne v takej situácii zlostiť a prsníky začne odmietať. Hrať sa s prsníkom, púšťať sa od plného prsníka môže pri silnom toku mliečka. ALe to predpokladám, dobre poznáš a z predpokladala som, že by si spomenula ak by o silný tok išlo, ako mu mliečko z pusinky vyteká, že pije nepokojne, hltavo ...

Samozrejme, bábo môže prsníky vyhľadávať nielen pre hlad. Dojčenie má viac funkcií, jednou z nich je uspatie bábetka. Ak bábo málo spinká, dožaduje sa prsníka, prisaje sa , často si mliečko ani nespustí a začne driemať. Ty mu to neumožníš, prsník vytiahneš, je podráždený a opäť sa po chvíľke prsíčka dožaduje. Bábo potrebuje spinkať veľmi veľa v jeho veku. Maličký po cca 2 hodinách chodí spinkať - to je veľmi fajn, avšak spinká dosť krátko. Deti, ktoré spia v byte spávajú často len veľmi krátko, môžu byť preťažené. Teda problém môže byť práve v spánku. Preto tak často spomínam a vyháňam mamičky vonku. Deti vonku zvyčajne spia veľmi dobre, dostatočne dlho. Dobre si oddýchnu, po dobrom spánku sa spokojne napapajú, potom sa vydržia chvíľočku i pohrať, sú z nich vysmiate bábetká. Kvalitný spánok je rovnako dôležitý ako kvalitné papanie.

Napriek tomu by však v jeho veku aspoň po prvom dojčení po každom (hoci krátkom) spánku mal byť spokojný, dostatočne sa napapať a spokojne sa pustiť. A to nerobí. On sa podľa Tvojich slov nepustí, po dojčení je nespokojný, prsníka sa naďalej dožaduje. To znamená, že má chuť papať ďalej. Je rozdiel, ak sa bábo po efektívnom dojčení pustí, a rozdiel, ak bábo efektívne pije napriek stláčaniu prsníka len krátko a prsníka sa nepustí, len ho oblizuje, hrá sa .... Skús to tak urobiť aspoň raz, daj mu prsíčko, bude piť krátko, začne ho oblizovať, stiahneš ho z prsníka. O 5 min. bude nespokojný, priložíš ho na ten istý, ale opäť ho bude prakticky po pár ťahoch len oblizovať .... , vtedy ponúkni i prsník druhý. Keď som si pozrela časy, ktoré si uvádzala, malý zaspí väčšinou až vtedy, keď dostane papať i z druhého prsníka.
To, že bábo dobre priberá a prospieva ešte neznamená, že nepotrebuje papať ešte viac. O tom, či má alebo nemá bábo dostať i druhý prsník by malo rozhodovať ono samé.Ak prvý nepije, len saje naprázdno, malo by ísť i na druhý prsník. Tomu hovoríme dojčenie na požiadanie. 🙂

annalena
1. feb 2010

annag dakujem dakujem dakujem 🙂 mna by v zivote nenapadlo, ze by pricinou mohli byt plne prsniky. nemala som totiz ten pocit, mavam prsniky makke, akoby som ani nekojila 🙂 , je pravda, ze tieto dni boli trosku plnsie, ale nevenovala som tomu pozornost, nebolo to neprijemne ani nic podobne. ale malej to asi fakt vadilo. a ja blba som jej este stlacala prsniky...som si myslela, ze sa chce rychlo napapat a pomaly jej tecie. vcera v noci ked sa zobudila som teda najskor trochu mlieka povytlacala a nechala som ju, nech si sama najde prsnik. mala sa chytila, parkrat potiahla, s revom pustila, ale znova otocila hlavu spat k prsniku...toto zopakovala asi 5x a potom sa prisala a pila, pila, pila....az zaspala. co sa u nej fakt nestava. po hodine a pol bola znova hore, tak sme to cele zopakovali a to sa uz prisala hned a tiez pila akoby v zivote nejedla. chudatko, normalne mam vycitky, ze som ju tak vyhladovala ☹ a potom spala krasne 4 hodiny. dnes bola ako vymenena, spokojna, usmievava. uz sa aj prisala hned, trosku sa sice pomrvila, ale inak to slo.
co som si ale vsimla, ze nejak zacina skor preferovat pravy prsnik...bolo to tak aj predtymto, a aj dnes pila skoro len z praveho. tak este uvidim ako to bude dalej...
v kazdom pripade dakujem velmi pekne, je naozaj uzasne to, co robis a ako rychlo vies "zdiagnostikovat" problemy 🙂

annag
1. feb 2010

monivo, gratulujem ku bábetku , nech je zdravé a nech ste čím skôr spolu doma 🙂 môžeme si tykať?

- odsávaš veľmi pekné množstvo 🙂

- v tejto chvíli sa skutočne nedá nič iné robiť, len poctivo odsávať. Teda každé 3 hodiny či cez deň, či v noci. Môžeš i častejšie, ale určite nie menej často. AK sa niekedy stane, že sa mliečko nespustí a odsaješ napr. len polovicu než zvyčajne, tak si daj prestávku , prsníky pomasíruj, vypi niečo teplé, daj si teplý obklad a o cca polhodinu skús odsávať opäť. Prsníky totiž musia byť pri každom odsávaní vyprázdnené čo najviac. Odsávaj vždy obidva prsníky a spolu tak cca 20 minút.

- ideálne je kombinovať ručné odsávanie s mechanickým. Pretože pri ručnom odsávaní dokážeš veľmi dobre stimulovať nervové zakončenia pod dvorcom, mliečko sa lepšie spúšťa a teda i prsníky sa lepšie vyprázdnia. Kombinovaným odsávaním sa dosiahne jednoznačne z dlhodobého hľadiska vyššia produkcia mliečka

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/odsava...

- dôležité je,aby si mohla dojčiť bábo hneď ako to bude možné. Aj keď ide o predčasniatko, nepotrebuje piť fľašou či cez klobúčiky, zo sondy môže prejsť rovno na dojčenie. Dojčenie sa spája s menšou desaturáciou kyslíka než kŕmenie z fľaše. Pri kŕmení cez klobúčiky bábo veľmi zaťažuje, nedokáže účinne stláčať dvorec a tým sa ťažko dostáva k svojmu mliečku. Preto si už vopred dobre naštuduj správne prisávanie bábetka. Zisti si, ako to beží vo Vašej nemocnici, či ho budeš môcť rovno dojčiť, ak nie, aké sú dôvody. Skús medzi mamičkami zistiť, či sú tam laktačné poradkyne, ktoré vedia správne poradiť .

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...

- správne priloženie je alfa omega úspešného dojčenia, práve ono je kľúčový moment, na ktorý sa hneď po odsávaní treba zamerať

- ak sa mliečka prechodne tvorí menej a bábo sa musí dokrmovať, dá sa to robiť priamo na prsníku pomocou hadičky. Aj v prípade, že budeš musieť dávať fortifikátor, tak ho môžeš dávať pomocou cievky - suplementora.

http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/musim-...

annag
1. feb 2010

janulka182 - teraz už aj ja, prosím Ťa, zopakuj mi to celé 😀

annag
1. feb 2010

annalena - super, teším sa, nech už ide všetko ako má, držím palce 🙂

monivo
1. feb 2010

annag, moc děkuji za odpověď. S tím vykáním jsem se nějak zapomněla. Normálně si tu se všemi také tykám 🙂

Přesně odsávám takto. Po třech hodinách, nejdříve jedno a pak druhé prso. Každé vždy min. 10min nebo dokud stále mléko vytéká. Z levého to jde hůře. Třeba teď večer jsem odsála 70ml, z levého 30ml, z pravého 40ml. To je v pořádku?

Dnes jsem si všimla, že miminka, která jsou již dost velká již nekrmí sondou, ale stříkačkou, prý si to miminka tahají sama.

Kombinace s ručním - jak konkrétně časově? Opět po třech hodinách? Jednou ručně a za další 3hodiny odsávačkou? Nebo to zkoušet ručně v pauzách? Je možné ručně odsát stejné množství jako odsávačkou? Nedokážu si to představit, je to hrozná práce 🙂

Rodila jsem v Podolí, Ústav pro péči o matku a dítě. Laktační poradkyně přišla hned, co mě přivezli z JIPky a hned jsme to ručně zkoušely. A jakmile se bude blížit propuštění domů, tak si myslím, že to taky tak funguje. Prý se praktikuje "rooming", že je maminka pozvána do porodnice a tráví cca týden s miminkem na pokoji, kde se "seznamují", učí se péči apod. A tam je určitě laktační poradkyně k dispozici taky.

Ještě mi, prosím, poraď, co s odsátým mlékem. Do porodnice mohu vozit vždy jen čerstvě odsáté mlíčko těsně před odjezdem do porodnice a to do jejich nádobky. Pak ještě odsaji tam. To co odsaju během dne či noci nechtějí. Toto se praktikuje pro maminky, které jezdí každý den, jako já. Má smysl, abych zamražovala pro vlastní potřebu?Přeci jen to vydrží jen 3měsíce. Zásobníky nějaké mám, ale za pár dní bych měla mrazák asi plný 🙂 Ale na laktační banku toho mám málo.

Předem moc děkuji za odpověď.

janea
2. feb 2010

ahoj Katka,chcela by som sa Ti podakovat za velku pomoc, ktoru som od Teba dostala v zaciatkoch dojcenia, co teda vobec nebolo lahke. Dnes ma moj syn skoro 6 mesiacov, stale veselo dojcime, este vlastne nic ine ako materske mliecko nepapal, uz davno mame dvojnasobok porodnej vahy a tesime sa na prvu mrkvicku;) DAKUJEM ZA VSETKU POMOC A PODPORU a prajem hlavne spokojnu a zdravu rodinku🙂 ahoj

ewana73
2. feb 2010

Ahoj Katka.v prvom rade chcem napisat,ze ta velmi obdivujem ako to vsetko sthas popri detoch a praci fungovat este aj tu na nete a ochotne odpovedat nam mamickam 🙂 .
Chcem ta poprosit o radu ohl.nadprodukcie mliecka.Precitala som si aj tvoje clanky na tvojom webe o dojceni,o znizeni laktacie,.... ja mam tiez problem s nadprodukciou,prsia sa mi nalievaju kazdu noc a niekedy aj pocas dna ked maly dlhsie nepapa.odsavam prsia ked su uz velmi neliate aby sa maly vedel prisat,no cim viac odsavam,tym viac sa mi mlieko tvori.do nedavna papal maly pravidelne kazdu hodinu a teraz je to uz aj s dvoj troj hodinovymi prestavkami a hlavne v noci.ked sa mi naleju musim odsat aj v noci.uz som z toho velmi unavena a vycerpana a najhorsie je ze maly do nedavna pil moje mliecko aj z flase takze som sa mohla od neho vzdialit no teraz flasu do pusy nevezm,a ak vezme nevie sa vobec prisat a ak sa prisaje dlho nevydrzi pit.nechce ani cumle.mam zamrazeny plny mrazak mliecka a neviem co s nim a je mi luto ho vyliat do umyvadla ☹ . bojim sa ,ze ked zacnem so znizovanim laktacie,ze budem mat malo mliecka.neviem ci sa da s tymto nieco robit a budem rada ked mi poradis,vyplnila som aj tvoj dotazik. dakujem velmi pekne

annag
3. feb 2010

ewana73 -
máš a od začiatku si mala výraznú nadprodukciu, preto sa i maličký tak natrápil s kolikou. Aj dnes ak sa občas
problém s kakaním objaví, je to pre nadprodukciu.

Keďže si zvyknutá odsávať, tak odporúčam odsať si prsníky len raz za 12 hodín, vždy obidva až do dna. Následne dojčiť viac dojčení za sebou z toho istého prsníka. Možno vydržíš dve dojčenia, možno i tri. Keďže veľmi často dojčíš, tak začni radšej tak, že mu do 3 hodín ponúkneš vždy ten istý prsník, druhý bude plný stáť. AK by pred priložením nedokázal vziať prsíčko do pusinky, tak mu pár ml odstrekni do plienky ... len aby sa mohol prisať. Dojčením viackrát na jednej strane sa laktácia postupne trošku utlmí. Odsávanie ráno a večer Ti pomôže vydržať dojčenie na jednej strane. AK sa po cca týždni laktácia neutlmí, tak to predĺžime na 4 hodiny, potom na 5 .... Inokedy prsníky neodsávaj, práve to, že prsník stojí plný až na prasknutie spôsobuje, že sa laktácia v prsíčku trošku utlmuje. Hromadí sa tam vtedy inhibítor, ktorý laktáciu tlmí.

som veľmi rada, ak odmieta fľašu a cumeľ 😅 , prosím, ani ho na to neuč. Si mamičkou, bábo potrebuje byť s Tebou, nedá sa od neho utekať. Len v nevyhnutnom prípade, a ak to ozaj je nutné, nech mu dajú pár ml mliečka lyžičkou či pohárikom. Viem , že to vyzerá ako banalita, ale práve tým sa uchrániš toho,čoho sa obávaš - že predčasne dojčenie skončí, lebo malý bude prsíčka odmietať. To, že sa laktácia zredukuje na normálne množstvo je potrebné, lebo súčasný stav zaťažuje Teba i maličkého. Bábo, ktoré je dojčené na požaidanie si svoje mliečko samé vyrobí, ak sa ho prechodne tvorí menej, bude sa častejšie dojčiť. Tak o mliečko určite neprídeš. No fľaša potrebná ozaj nie je a práve ona je príčinou, prečo sa dojčení končí oveľa skôr než to chce bábo.

http://dojcenie.wordpress.com/category/preco-nie/
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mam-ve...

ewana73
3. feb 2010

Katka,velmi pekne ti dakujem za rady.Vyskusam teda odsavat raz za 12 hodin a ponukat prsniky tak ako si to napisala.To s tou flaskou som myslela tak,ze sa od neho potrebujem vzdialit za mojou pracou,ktoru za mna bohuzial nikto neurobi 😢 , nie preto ,ze by som od neho chcela utekat aj ked niekedy raz za velky cas by som potrebovala totalne vypnut a ist niekam s kamoskami aspon na jednu kavu 😀 . Skusali sme aj mliecko s lyzickou ale to nepomaha,pre neho je to malo,on papa az kym si nenaplni brusko,inac bude plakat.Teraz to riesime tak,ze ak potrebujem pracovat,moj muz ide so mnou,on ide potom s babom na prechadzku a ked sa uz budi ,ze je hladny,tak rychlo pribehne za mnou 😀 .Ale to sa vzdy praktizovat neda.

Este raz velka vdaka za radu.Zelam vsetko dobre Tvojej rodinke 😉

olifcek
3. feb 2010

Ahoj Kati,

prosim Ta, je cosi pravdy na tom, ze ked budem papat kazdy den tvaroh, budem mat viac bielkovin v mm a tym i moja malicka? chcem sa vyhnut tomu, co mi odporucil lekar...x;o(

dakujem

annag
3. feb 2010

olifcek - bielkovinami ktoré ješ Ty neovplyvníš množstvo bielkovín v Tvojom mliečku., Materské mliečko obsahuje úplne inú bielkovinu než kravské. Jedine čo sa môže stať je, že bábo negatívne zareaguje na príliš vysokú hladinu alergénov - kravská bielkovina je silný alergén, na ktorý sú niektoré deti citlivé.

annag
3. feb 2010

ewana, chápem. Napriek tomu je dôležité fľaši sa všemocne vyhnúť - riešite to veľmi dobre. AK bude bábo hladné, bude piť i z pohárika, ide to a dá sa to naučiť pomerne ľahko. V princípe id e o to, že mu tekutinu nevlievaš do pusinky, el len priložíš okraj lyžičky či pohárika k spodnej pere a ono si jazýčkom bude tekutiny lízať ako mačiatko.

annag
3. feb 2010

janea - ale nám to rýchlo utieklo, teším sa 😉 😵

annag
3. feb 2010

monivo, väčšina z nás má jeden prsník produktívnejší než druhý - je to v poriadku, odsávaj, koľko sa dá. Kombinované odsávanie je najlepšie robiť pri jednom odsávaní. teda Začne napr. ručne chvíľu jedne prsník, chvíľu druhý, pokračuješ odsávačkou a ešte na konci posledné kvapky odsaješ i ručne. AK nepôjde nevadí, hovorím o optime, ale rob tak, ako Ti bude vyhovovať.

MM môžeš pri mínus 18 stupňoch skladovať 6 mesiacov až rok. Je to tak podľa medzinárodnej laktačnej ligy i iných svetových inštitúcií, platí to tak na americkom kontinente i v Západnej Európe... Tri mesiace platí pre naše laktačné banky, kam ide mliečko iným deťom. A je to tak trochu pozostatok zo starých čias. 3 mesiace platí pre mliečko, ktoré nie je uskladnené pod mínus 18 stupňov, niekedy neboli bežné mrazničky, ktoré dokázali mraziť až pod mínus 18 stupňov ... čiže mliečko môžeš potom využiť na príkrmy po polroku. 🙂

egyptanka
3. feb 2010

Ahoj Katka,
menzes pomaly konci a vyzera ze som boj o udrzanie mliecka vyhrala. V pondelok ked som krvacala najviac tak mala sa uz ani prisat nechcela, odstrkovala prsnik aj som si strasne poplakala, lebo som nechcela o mliecko prist.
Resp. o mliecko by ani tak neslo, ale o ten pocit, ked sa mala aspon prituli ku mne a je iba moja a nic ine ju v tom case nezaujima len ja. 😵 Zacala som odsavat, odsavam nadalej (i ked len tri krat do dna, moje zive striebro treba strazit a nahanat po byte 🙂 ... ale kazde zachranene ml sa rata). Vcera sa uz aj prisala a pila ako keby som jej nikdy nedala pit. Nikdy som nemala rada odsavanie, ale zacalo ma bavit najme ked som jej dnes dala MM do jedla tak otvarala ustocka a velmi jej chutilo.
Takze este raz dakujem ... a verim, ze sa budeme dojcit este straaaaaasne dlho. 🙂