Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

mentolka28
16. feb 2010

annag,
tak nakoniec som ho nakojila v noci o pol 1, lebo to sa uz nedalo vydrzat. Dnes rano som este raz zavolala do nemocky a spytala sa na anesteziu no a dokelu, dali mi midazolam. som si na nete o tom precitala a fakt trebalo pockat tych 24 hod. Ja som mu dala po 14 hodinach. Dufam ze mu nic z toho nebude. ☹

annag
16. feb 2010

mentolka, pozrela som do databáz - riziko znamená najmä v tehotenstve - vtedy má dokázaný vplyv na zdravie nenarodeného dieťatka. No je kompatibilný s dojčením. Americká asociácia pediatrov ho má zaradený v 3 kategórii anestetík z 5 stupňovej škály ako stredne bezpečné, nebála by som sa. Skús však napísať "ilijanka" - je od fachu, určite Ti dá presnejšiu odpoveď koľko tam toho mohlo byť po 14 hod.

zuzik25
16. feb 2010

ahoj annag, rada by som ta poprosila o radu. Mala ma 10 mesiacov a stale kojim. Len ako prechazdame postupne na prikrmy, tak produkcia mliecka klesla a ja mam pocit, ze ho mam malo. Uzivam teraz aj homeopatika, ale uz nezaberaju tak ako volakedy. A ked ju kojim, tak sa stale niekam musi obzerat, kazdy ruch ju zaujima, neustale sa odtrha. Uz ani necitim nalievanie prsnika, ked sa spusti mliecko, len obcas. Kojim ju rano okolo 6 - 6:30 podla toho ako sa teda zobudi, vecer pred spanim a v noci 1 - 2 krat (ale vacsinou len raz). Z flasky pije len cajik, ale ucime sa uz na poharik. Ostatne vsetko papa pekne lyzickou, s jedenim teda nemame ziaden problem, spapa vsetko co jej dam. Ked som je ponukala prsnik napr. po obede, ze miesto cajika, nechcela uz.
Kedze kojenim velmi nezistim, kolko toho vypila, nerada by som, aby mala mliecka malo.

kika25
16. feb 2010

Chcela by som sa opytat otazocku...mam 6tyzdnoveho synceka ktoreho dojcim. Chystam sa k zubarke dat si porobit zuby a zaujimalo ma ci mi moze dat zubarka injekciu na lokalne znecitlivenie...neprechadzaju tie latky do mliecka? Popripade si mam to mliecko potom odstriekat a nedavat ho malemu?
Vdaka za odpoved.

bianca7
16. feb 2010

ahoj Annag.Uz davno sme nepotrebovali Tvoju radu 🙂 ,ale traz zrejme budeme.Malicky ma 6 mesiacov,stale ho kojim a dost casto,niekedy az kazdu hodinku,no pije kratko.Uz 6 dni papame prikrmy-mrkvicka,teraz mrkva zo zemiakmi.Trochu sa uz nam zmenila stolica,vyzera ako taka mrkvova kasica,ale dnes som v nej objavila okrem hlienov(co mame fakt strasne davno) par krvavich niti...co to moze byt?mam sa znepokojivat a volat doktorke alebo je to z prikrmov?Trochu som sa zlakla kedze co co,ale krv v stolici sme este nemali... Dakujem krasne za odpoved!

petal
16. feb 2010

mentolka mas IP

annalena
16. feb 2010

kika25 ak mozem odpovedat za annag 🙂 lokalne anestetika su bezpecne pocas kojenia, cize kludne mozes hned po zubarovi normalne kojit. 😉 rovnako aj celkova anesteza, ak je spravne vedena a pouzite vhodne narkotika (vhodne aj pocas kojenia), tak bolo dokazane, ze v MM dosahuju po operacii max. 1% (dokonca sa uvadza niekde este menej ), cize vplyv na babatko je viac ako zanedbatelny. u nas v nemocnici maminy koja hned ako sa k tomu po operacii citia a udrzia babatko.

dufam, ze annag suhlasi 🙂

kika25
16. feb 2010

vdaka annalena,chcela som mat istotu 😉

fidosk
16. feb 2010

Potrebovali by sme pomoct kde moze byt problem, vcera sa nam maly syn skoro zadusil pri kojeni, manzelka ho kojila a zabehlo mu a dost velmi, nevedel sa nadychnut a nepomahalo o ani natriasanie otacanie dole hlavickou, musela prist aj sanitka, nastastie sa s toh dostal a nechali si ho na jednu noc v nemocnici na pozorovani, doktori potvrdili ze je vsetko v poriadku ale dnes som ich doniesol s nemocnice a pri kojeni mu opat zabehlo ale nastastie v tomto pripade to bolo lepsie ked sme ho otocili len manzelka sa o neho teraz velmi boji pri kojeni, taha dost rychlo az pazravo, viete mi poradit co mu moze byt alebo ako sa tomu vyvarovat aby mu nezabiehalo a aby sa nedusil?

annag
16. feb 2010

fidosk,

manželka má príliš silný tok mliečka. Synčekovi mliečko strieka do pusinky , je to akoby Tebe striekala voda do úst zo záhradnej hadice. Veľa sa dá odstrániť správnou polohou, ak to nepomôže stojí za úvahu utlmiť trošku produkciu mliečka. Pretože silný tok mliečka sa vždy spája s nadprodukciou. No nadprodukciu má väčšina mamičiek po pôrode a časom sa i sama často utlmí.

Problém môže byť i v neprirodzenom predlžovaní intervalov, napr. ak mamička nasilu dodržiava nejaké pravidelné intervaly v dojčení , alebo ak bábo ide na prsník príliš hladné a nie už pri prvých známkach hladu. Napr. ak sa najskôr prebaľuje, váži atď. Veľmi častým dôvodom je i používanie cumlíka. Cumeľ totiž dokáže klamať bábo i mamičku a tým neprirodzene predlžovať intervaly medzi dojčeniami.

Skús si prečítať tieto články,
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mlieck...

ak to nepomôže, nech mi manželka vyplní dotazník , no naj riešenie je skontaktovať sa osobne s laktačnou poradkyňou, ktorá dokáže Váš problém rýchlo napraviť.
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/dotazn...

ilijanka
16. feb 2010

ahojte, ako píše kolegyňa annalena, správne vedená celková anestézia nie je prekážkou kojenia prakticky hneď po zákroku, keď je toho mamička z hľadiska zotavenia možná, mrzí ma, že sa veľmi často hovorí pacientkam, že majú čakať 24 hodín. V dnešnej dobe sú k dispozícii bežne také anestetiká, ktoré môže dostať aj kojaca mamička, len treba na to lekára anestéziológa upozorniť 😉.

kdezee
16. feb 2010

mam jednu otazocku..maly bude mat 6 tyzdnov a je plne kojeny..vcera vecer pri kojeni strasne plakal a tak zvlastne knucal..myslela som si ze si chce odgrgnut ale ani to nepomohlo..prisal sa, pustil, plakal a tak dalej..tak som vymenila prsnik ale ani to nepomohlo..nepomohlo ani ked som ich par krat vymenila..myslela som si ze nemam asi dost mliecka tak som ho isla uspat..ked sa ukludnil tak som ho skusila znova prilozit a uz zacal jest normalne..aj ked nie dostatocne lebo zaspinkal..moze ten plac znamenat to ze mam malo mlieka?..a dnes vecer znovu plakal aj ked nie az tak velmi ako vcera ale po odgrgnuti a vymene prsnika sa sice este trochu mykal ale uz normalne papal...neviete co to znamena? dakujem za odpoved 😉

lucka75
16. feb 2010

ďakujem ti Annag, vypísala som dotazník.

annag
16. feb 2010

annalena, petal, ilijanka - ďakujem veľmi pekne za podporu mentolky. 🙂

Skutočne aj rada chcem mamičky upozorniť, aby ste s lekármi vopred komunikovali a prejavili záujem dojčiť čím skôr. AK nebudeme na lekárov tlačiť aj my ako dojčiace mamy, tak sa situácia u nás nezmení. Lekári sú tu pre nás a je ich povinnosťou urobiť maximum pre nás i naše deti. Naše deti majú právo na optimálne podmienky na rast a výživu. Teda majú právo byť dojčené a nikto im nemá právo ľahkovážne dojčenie upierať.

annag
16. feb 2010

kdezee - nezačal teraz inak spávať aj počas dňa? ak mal dlhšiu prestávku od popoludnia, mohol byť unavený. Detičky sa takto večer správajú a nie je to hladom. Skôr to je únavou a preťažením. Postupovala si však ukážkovo. Tak to treba urobiť, ideálne je, ak bábo v takej chvíli upokojíš inak, uspíš. Keď si trošku oddýchne, tak sa už zvyčajne dobre napapá.

http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...

annag
16. feb 2010

lucka75 - napíšme Ti do IP.

kocurko1
16. feb 2010

Dakujem Annag, otazku som uz nepisala, velmi mi pomohol clanok- ked babo nespi v noci. Mame teraz 9 mesiacov a obdobie, ked sa z nicoho nic objavi zub a nocneho kojenia kazde 3hodiny. (Predtym pekne pospala aj 7hodin)
Inak je to bezne, ze babatku sa na hornom dasienku miesto jednotiek objavia hned ocne zubky? Dolne narastli pekne jednotky. Budem rada, ked mi hocikto napise nazor alebo podobnu skusenost. Dakujem

kdezee
16. feb 2010

annag..vidis to ma nenapadlo..mrncat a plakat zacina vecer pred ulozenim na buvanie ale niekedy uz aj cca okolo piatej..tak asi to bude tou unavou lebo maly je taky ze cez den nevie spat dlhsie ako polhodinu 😒 ...tak dakujem pekne za odpoved ja uz som si myslela ze mam malo mliecka alebo co ja viem co 🙂

zuzanakonik
16. feb 2010

annag, poprosila by som o radu - neviem ci je to nezmysel, ale skutocne sa mi zda, ze stracam mlieko z jedneho prsnika. je to vobec mozne? v priebehu dvoch hodin som ho skusala 4x stimulovat odsavackou a takmer nic. druhy prsnik sa zda byt plny. vsimla som si to len dnes, ked som malu dojcila, tak po par "tahoch" sa zacala certit a tak som ju skusila dat na druhy (ten ktory sa mi zda byt o.k.) a tam uz pila v pohode. nemam ziadne zvlastne priznaky, pocity a pod. proste zrazu tam nie je mlieko. prosim ta co mam robit? doteraz slo vsetko v poriadku a dokonca mi pred par dnami po vazeni velice gratulovali, ze mala pribera (na dojcene dieta) nad priemer a zrazu toto. vopred velmi pekne dakujem za radu!

ivush
17. feb 2010

annag, rada by som počula tvoj názor resp. radu ako ďalej postupovať...som týždeň po pôrode, kojenie sa nám krásne rozbehlo 2 dni po...včera mi však vybehla teplota na 39, tak som to hneď večer riešila návštevou skúseného gynekológa, ten to zhodnotil ako teplotu z mastitídy, hoci prsník som nemala tvrdý, ale bol začervenaný...paralenom sa mi podarilo teplotu do ráno dostať pod kontrolu, hneď som teda začala i s ATB. Problém je, že dnes sme s tým prsníkom celý deň bojovali, dcérka sa prisaje, začne sať, ale po chvíli zaspáva (čo doteraz nebolo a viem, že to takto detičky robia pri nedostatočnom toku mliečka). Takto sme to skúšali dookola, ale bolo evidentné, že sa z neho nevedela najesť. Prsník nie je stvrdnutý iba červený, ale zdá sa mi práve akoby sa odrazu menej napĺňal, hoci ju prikladám a tvári sa, že saje z neho. Akoby bolo niečo vnútri upchaté....Hľadala som si i povestnú bielu bodku na bradavke, nakoľko s ňou mám bohaté skúsenosti z predošlého kojenia, ale nenašla som ju. Dávam si aj obklady z vína a teraz skúsím kapust. list.
Len neviem, či si mám dávať skôr chladné obklady ako sa dávajú bežne pri zápale alebo masírovať pod teplom, aby som uvoľnila tok mlieka...Vopred Ti ďakujem za reakciu.

ivv
17. feb 2010

annag,
potrebovala by som Tvoju radu. mam doma 5 a pol tyzdnove babatko. plne dojcime, par krat sa stalo ze som prikrmila UM cez striekacku, dovod bol ten ze ja som bola z celodenneho kojaceho maratonu totalne vystavena a detto moje prsia.. mala zaspala raz-dva. ale ako hovorim toto sa stalo len dva krat.
aky mame problem? no hlavne ten, ze dojcim kazdu hodinu.. 😕 malicka ceyz den spi malicko. zvacsa to vyzera takto: po zobudeni papame z jedneho prsnika - 20-30 min, ak zaspava, budim a davam druhy prsnik, potom zaspi na cca 20 min, potom sa ju snazim udrzat bez placu aspon hodinu a odznova cely maraton od zaciatku..
neviem predlzit ten cyklus na aspon dve hodiny. ja viem ze sa ma prikladat kolko si dieta zapyta, ale je toto ok?
chcela som predlzit cas medzi dojcenim kocikovanim vonku, ale ani tam mi nechce dlhsie spinkat.. po pol hodine bezime domov s placom 😒.
nedari sa mi ani odsavat, cez den su totiz prsia tak makke ze sa na ne skratka odsavacka nechyta..
mala ma asi mlieka dost cikame a kakame o dusu.. a aj sem-tam vytecie vela mliecka ak sa jej neda odgrgnut.
co s tym?
dakujem moc 🙂

annag
17. feb 2010

ahojte, pridala som článok o dojčení dvojčat

http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/17/dojcen...

kocurko1 - som rada, ak si si pomohla, je normálne, ak vyjdú iné zúbky ako jednotky

annag
17. feb 2010

kdezeee - bude to jednoznačne nedostatok spánku , polhodinové spánky sú príliš krátke na to, aby bábo načerpalo nové sily ...

annag
17. feb 2010

zuzankakonik,

akákoľvek hoci len malá preferencia jedného prsníka pred druhým sa môže postupne takto prejaviť, nič hrozné sa nedeje, lebo môžeš dlhodobo dojčiť len z jedného prsníka. ALe to je zatiaľ predčasné. Začni pri každom dojčení slabším prsníkom, stláčaj ho pri dojčení a až keď sa bude odtŕhať, hnevať tak ponúkni prsník silný. A môžeš slabý i odsávať aj viackrát za deň, hoci len pár kvapiek. Keď jej bude stačiť na jedno dojčenie slabý prsník, ozvi sa.

annag
17. feb 2010

ivush, na uvoľnenie mlieka treba teplý zábal, dobré je popýtať si od gynekológa oxytocín, ktorý by ti pomohol spustiť mliečko. Je dôležité ho vyprázdňovať a zápal prejde za pár hodín. O mastitíde sa nedá hovoriť, keďže zatiaľ nemáš hrču. No ak si už začala brať atb tak v nich pokračuj.

http://dojcenie.wordpress.com/category/bolave-p...

annag
17. feb 2010

ivv - asi to bude len v "režime dňa a nie v dojčení, no aj tak rada posúdim dojčenie

http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/dotazn...

zuzanakonik
17. feb 2010

dakujem annag, aj som sa akosi sama dovtipila a nabehla som na takyto system, plus po dnesnom skoro-celodennom stimulovani odsavackou mam pocit, ze uz sa to trosicku zlepsuje 🙂 ale ta panika! zrazu som si uvedomila, ze som ani len vzdialene nikdy na temu umele mlieko alebo dokrmovanie nepomyslela. prepac, ale dobre si napisala - ak BUDE stacit slaby prsnik na jedno dojcenie mam sa ozvat? dakujem este raz!

tara33
17. feb 2010

annag - dakujem 🙂 po porode sa ozvem ako nam ide tandem 😉
este mala otazocka, teraz v 2. tehu ma trapia krcove zily a dr mi predpisal tabletky detralex - mozem ich brat aj ked este kojim ? Dr mi tvrdil, ze by nemali poskodit babetko v brusku, tak dufam ze ani syncekovi, ktoreho kojim 😕 Aj ked najradsej by som to vyriesila bez tabletiek 🤐
Prajem krasny vecer 🙂

andrea12737
18. feb 2010

Ahoj annag,
mam otazocku... aky vplyv maju cigarety na kojenie? mliecko,tvorbu mliecka,vstrebavania sa skodlivin do mliecka..meni sa chut mliecka? dakujem za odpoved

lin18
18. feb 2010

Zdravím! Mám možná trochu hloupý dotaz, ale odpověď jsem nikde nenašla...od kdy se začíná tvořit zadní mléko? Já nekojím, mám ploché bradavky, takže mlíko odsávám a dávám z lahvičky. Poslední cca týden už neodsaju tolik mléka jako dřív i přesto, že odsávám každé dvě hodiny, abych prsa stimulovala. A navíc jsem si všimla, že zatímco dříve se na mléku po uskladnění v ledničce tvořila tuková vrstva, teď je tam tuku hodně málo. Kubík navíc má asi týden průjem..cca 8 plínek za den...vodové hovínko. Podle doktorky to může být i z hladu...ale já mám přehled kolik z lahvičky vypije a míň než dřív to rozhodně není. Takže pokud by se zadní mléko začínalo tvořit až teď a já ho neodsála tak by Kubík vlastně jenom pil vodové mlíčko. Mám odsávačku Avent Isis...elektrickou.
Děkuji za odpověď