Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

olifcek
17. apr 2010

prsky dakujem za upokojenie . je faktom, ze sa uz hybe, ak teda nie je pricucnuta, tak ,,vystraja,,-sali sa, no este nevydrzi dlho x;o) este stale je najradsej pricucnuta...

no mne sa nepaci, ked mamicky dojcia babatka v restike a to tak, ze doslova si prsnik vylozia takmer na stol...mne sa lubi, ked je to decentne, ked je prsnik pod plienkou...x;o)

zajtra sa chystame do mesta, som zvedava, ci malicka vydrzi aspon hodku a pol v kociariku, potom skocime do aidy, nakojim ju, nechame ju odgrgnut a pojdeme pomalicky dom. no uvidime, co na to povie moja ,,sefka,, x;o)))

annag
17. apr 2010

umelá výživa, ťažko to nazvať mliekom, je vlastne zneužívanie lieku na komerčné účely . Bol to pôvodne liek pre deti, ktoré nemôžu byť dojčené. Kontraindikácií dojčenia či zo strany matky alebo zo strany dieťaťa je minimum. Nevoľa dojčiť je spôsobená nevedomosťou , ktorú v nás výrobcovia podporujú.

Tiež som sa s negatívnymi reakciami poriadne ani nestretla nestretla, možno len ako prekvapenie či údiv. Prsky, tabu je to už pre malé dievčatká, minule takto pri pohľade ako dojčím klopila očká 8 ročná kamoška mojej dcéry. 😔

Mojej mamka vraví, že keď to teraz všetko vidí, že je fajn dlhodobo dojčiť, nosiť .... cíti sa spätne nesmierne ochudobnená. Ale aj u generácii našich mám a starých mám bolo všeličo možné. Moja stará mama pred 46 rokmi porodila syna ako 41 ročná, bola pre ochorenie očí v nemocnici skoro počas celého tehotenstva až do 7 mesiacov po pôrode. Primár očného oddelenia malej okresnej nemocnice jej vybavil samostatnú izbu, kde ho mala celé tie mesiace pri sebe a mohla ho dojčiť. Tak neviem, či by sme dnes taký prístup našli v slovenských nemocniciach. 😅 Starká je dnes už nebohá, no ešte zažila svoje pravnúčatka a v dojčení ma neustále podporovala, sama dojčila dlhodobo všetky 3 deti, bola nevzdelaná, no inštinktívne tušila, že je to tak správne. 🙂

annag
17. apr 2010

olifcek, pekné motto 😀 , dobre to vymysleli tu na koníkovi 😅

jasné, nemusíme dojčiť tak, že to každý vidí, už len s ohľadom na bábo. Je to intímna chvíľka, ktorú by si malo bábo uži bez toho, aby bolo rušené okolím, v prítmí, tichu, ukryté v hlbinách šatky či pod oblečením, pod plienkou sa i bábo cíti lepšie. 🙂

olifcek
17. apr 2010

annag dakujem 😵

olifcek
17. apr 2010

ja som sa dozvedela, ze nas mamina kojila velmi kratko...vraj mala malo mlieka...mam 3 surodencov...ale dodnes pamatam, ako stoji v kuchyni nad dvoma flaskami a odstriekava mlieko do nich 😀

prsky
17. apr 2010

baby, ja byvam v Stupave, ale nas vyskyt je vacsinou v parkoch v Blave 😀

ono to nie su akoze krive pohlady, len take akoze sa ma snazia nevidiet, lebo je im to trochu neprijemne a zaroven akoby mi chceli poskytnut sukromie, lebo by to mohlo byt neprijemne mne - nehovorim, ze na mna maju cumiet alebo co, ale spravat sa normalne akoby som ani nedojcila 😉

inak aj svokor s muzovym svagrom radsej vypochodovali z obyvacky, ked sme prisli na prvu navstevu a mala chcela papat...mne ani nedoplo, ze by som sa mala niekam vzdialit, lebo sak by som prisla o polku rozhovorov, kedze novorodenec sa dojci aj hodinu 😉 a okrem toho mne prislo skor blbe lahnut si na cudziu postel a dojcit tam 😅 takze od vtedy som zacala byt ohladuplnejsia na pocity druhych - ved jaska, ze ne kazdemu to musi byt prijemne, aj ked to podla mojho vnimania nie je nieco, co by si zasluhovalo taku pozornost

olifcek...ja plienku nepouzivam, lebo by som bola viac odhalena ako zahalena, kedze moja diablica sa neustale hmyri a musi aj pri dojceni na vsetko vidiet. v restikach sa nevyskytujeme takmer vobec - ked, tak sa dojcime v parku na lavicke 😉. raz som ale dojcila v restike pri jedle (este ked bola malinka), lebo inak by som si to jedlo mohla rovno nechat zabalit...Lala bola totiz od narodenia na mne stale prilepena, dokonca som si s nou v babyvaku a neskor manduce nemohla do jej cca pol roka ani sadnut, lebo inak revala a nemohol si ju vziat a nosit ani nikto iny, len ja - to obdobie nastastie pominulo a dnes sa uz aj v bugine necha povozit, najma svojmu tatinovi 🙂 a to som si inak vypocula, ze ako so mnou cvici a ze ju mam proste nechat revat a hotovo

inak jedna profka, co ma ucila na PdF UK, dojcila svojho teraz uz 10rocneho syna do 3 rokov (siri osvetu po studentkach 😀 ) a tiez hovorila, ze ked dojcila v parku, tak boli aj reakcie typu:"fuj, to ako mozete a takto na verejnosti", po "to je take krasne, mozem si vas odfotit?" 😀

olifcek
17. apr 2010

prsky i moja mala je taka...len pri mne, tesne vedla mna a na mne....uz musim zacat skusat manducu, snad ju nakoniec nebudem musiet predat, ze sa jej v nej nebude pacit...teraz som sa rozhodla poriadne ju napapat mlieckom, nech spi, no ona uz mala dost, tak ma vyplula, hech...ale spi ako zajacik, takze ju zatial nepresuniem, lebo bude hned hore...

olifcek
17. apr 2010

teraz sa okolo mna obtocila, takze...chjo 😅

prsky
17. apr 2010

olifcek...ja na manducu nedam dopustit, esteze ju a podobne ergonomicke nosice vymysleli, inak by mi odisiel chrbat a ruky by som mala vytahane po kolena 😀 a do autobusu je to tiez nenahraditelna pomocka pre nas 😉

katja78
17. apr 2010

Kati - podľa mňa korene tej nevôle dojčiť siahajú trochu ďalej, súvisia najmä s tým, že matky väčšinou museli ísť do práce od pol-ročných detí. Nehovoriac o mýtoch, na základe ktorých sa k novorodencom a neskôr dojčatám choval zdravotnícky personál, novorodenecké sestry, lekári, učili takémuto zaobchádzaniu aj matky a rodinných príslušníkov. Proste bývalý režim vychoval maminy tak, aby dojčili raz za 3 hodiny, nechali deti vyplakať, povinnou výbavou boli dudle, fľašky, dieťa výlučne v postieľke, vo veľkom sa budovali jasličky. Všetko ostatné nezapadalo do tabuliek (vyrobených podľa "sunarových detí") a chápalo sa ako problém.
Ešte potrvá, kým sa negatívneho vplyvu tejto doby zbavíme. Nová doba priniesla a stále prináša druhý extrém - komercionalizovanie všetkého, z čoho sa dá vybiť aspoň nejaký zisk.

Už dávnejšie rozmýšľam, ako asi kŕmili svoje deti obyčajní, nevzdelaní ľudia, povedzme v 19.st.. Je o tom niekde vierohodná zmienka? Domnievam sa, že matky určite dávali na svoj inštinkt ,a ak to bolo možné, dojčili, pokiaľ deti chceli a kým vládali. Ženy bývali zrobenejšie, podvyživenejšie, napriek tomu vedeli porodiť viac ako 3 deti. Bohužiaľ ale sa nedožívali takého veku, ako dnešné ženy. Je aj celkom možné, že keď sa rodina zmohla na vlastnú kravu, alebo kozu, aj ho prikmovali.
Čo sa týka tuhej stravy, nemali odkiaľ vedieť, kedy je ten správny čas na začiatok príkrmov, tak asi popri dojčení, plus-mínus kravskom mlieku, dávali miminkám koštovať to, čo bežne jedávali.

annag
17. apr 2010

katja, máš pravdu, no tie korene siahajú ešte oveľa, oveľa ďalej , vždy sa našli matky, ktoré dojčiť nechceli, ktoré sa báli o svoje prsia a postavu.

UM sa začalo vyvíjať už na začiatku 20 storočia, postupne sa zdokonaľovalo a okolo 70 rokov si všetci mysleli, že je to lepšia voľba než MM. Pred umelou výživou to riešili dojky, čo naoko vyzerá fajn, no sa spájalo to s ďaleko väčšou krutosťou, pretože väčšinou dojka svoje dieťa dojčiť nesmela, dala ho na výchovu inde a dojčila za peniaze cudzie dieťa bohatých rodičov. Resp. kŕmenie mliekom iných zvierat. Rozhodnutie nedojčiť sa spájalo takmer s istou smrťou, preto taká veľká úmrtnosť pred prvým rokom života.

tu sú dva výborné články, ktoré dávajú prierez históriou dojčenia v češtine. Odporúčam všetkým mamičkám
http://www.praktickagynekologie.cz/pdf/pg_04_03...
http://www.praktickagynekologie.cz/pdf/pg_04_04...

katja78
17. apr 2010

Jeej - určite prečítam, vďaka za link.
Myslela som to tak, že so socializmom sa doba zmenila v tom, že UM bola kŕmená väčšina detí, vo veľmi skorom veku, hoci nemuseli byť. V prvopočiatkoch vývoja UM, bola podľa mňa snaha naozaj nájsť vhodnú alternatívu MM (ako píšeš "liek"), aby sa znížila úmrtnosť detí práve v tom kritickom prvom roku.
A čo sa týka rozhodnutia nedojčiť svoje dieťa kvôli postave a platiť za to dojkám, ktoré tým ohrozovali vlastné deti, v minulosti sa to (podľa mňa) týkalo menšinovej vrstvy bohatých, zámožných rodín. 🙂

annag
17. apr 2010

jasné, určite je to tak, myslím, že UM sa tak začalo zneužívať od začiatku, ako konieckoncov všetko, na čom sa dá zarobiť , obchodníci s dobrým čuchom na to prišli okmžite😀

susik77
17. apr 2010

annag: to je zaujimave, tiez som nad tum premyslala ako to robili tie dojky, ked dojcili cudzie dieta-ze kde mali vlastne....

Aj ja si to teraz s Terezkou uzivam, ze dojcim v pohode, aj ju nosim teraz v Ergu. Ovela viacej si ju uzivam a precitujem vsetko ako ked som veroniku dojcila len ciastocne a od 8.mesiaca uz bola uplne na UM. 😖

annag
17. apr 2010

susik77 , určite veľa z nich pridájalo paralelne obe deti, no vždy zrejme jedno strádalo a bolo kŕmené aj čímsi iným. presne ako spomínaš - nemohla byť naraz doma pri svojom dieťati (svojich deťoch) a zároveň aj dojčiť u dieťa susedov.

prajem Ti, aby si si také pekné materstvo užívala čo najdlhšie 🙂

mima595
17. apr 2010

annag - dik za odpoved
ja tu flasu 1x denne - 120 ml davam vecer po okupani - od narodenia sme mali aj 6 flias denne, potom som to redukovala, až sme sa dopracovali k tej jednej davke denne - dokonca sme mali aj obdobie 5 dni bez flase, ale potom maly dostal sople, kratko pil, bol mrzuty... takže som to pochopila zle, ☹ a znova sa vratila k tej 1 flasi - ja si totiž velmi neverim ohladne materskeho mlieka, že ho mam dost, hlavne skrz tu stitnu zlazu a tak som sa dala ovpplyvnit.... ☹

este k tym prikrmom - co si mi radila davat namiesto UM - tiež som nad tym uvazovala, aj som sa radila s detskou lekarkou, lenže maly znova chytil slabsiu virozu - sopliky + zachripnutie - tak ona odporucila radsej pockat s prikrmami, až kym nevyzdravie - co ty na to?

a este jeden postreh vam napisem - my sme boli na tyzdnovej dovolenke, kde bolo aj pár parov dochodcov - vek tak 75 - 80 rokov. Vladka som na ranajky nosila v babysatke, lebo boli svedske stoly, tak som stale dokola chodila a nosila na stol, kym sa MM nenajedol a nevzal si Vladka na ruky - inak bol hned krik - on musí byt v pohybe - sedenie neuznava 😉
no a moj postreh - casnicky, kucharky - vek tak okolo 40 -50 - to ako ho nosite, to tam mu je pohodlne_, to mu nie je horuco?
tak si myslim - asi je mu fajn, ked neplace 😉

a tie stare panie boli jednoducho uzasne - jedna, ked nas zbadala, hovori svojmu MM - vidis, aj ja som tak nosila svoje deti, pamatas.... 🙂
a druha nam prisla k stolu povedat, že aki sme skveli rodicia, že ako to vieme s detmi 🙂 - až i slzy vyhrkli do oci - len neviem, ci to nemyslela ironicky, že nase dvojicky konecne nebehali po jedalni, ale sposobne jedli 😀 😀 - prosim na 5. den pobytu 😎

katja78
17. apr 2010

Katka - veľmi dobé články, aj ja odporúčam prečítať 😉

susik77
17. apr 2010

annag: dakujem 😵
ja som si povedala uz pred porodom, ze si chcem terezku co najviac uzit, pretoze uiz dalsie deti neplanujeme. vela veci sa snazim robit lepsie ako pri veronike-je to fajn mat druhe dieta, teraz vidim z casoveho hladiska-u verci tie priciny a dosledky ...
hlavne stravovanie, pitie z flasky a pod....

zuzuxx
18. apr 2010

Katka, chcem ta poprosit o radu. Natalka uz asi 3ti tyzden vyzaduje prsnik na zaspanie. Zo zaciatku som to brala ok, ze hadam ju to prejde ale zatial sa nic nezmenilo, prave naopak. Nechcem, aby takto zaspavala, lebo potom si neodrgne a celu noc sa budi. Budi sa asi kvoli tomu, ze ju tlaci brusko, ale aj preto, ze sa prebrala a zase si chce pocuckat, aby zaspala. Pre mna to uz zacina byt neunosne, neviem pri kojeni spat, ani malu nechcem nechavat v nasej posteli. Nezaspala by som, ked viem, ze ju mozem kedykolvek prilahnut.
Od tohto casu sa velmi casto v noci budi. Predtym pekne zaspavala sama v postielke, spustila som kolotoc a ona zaspinkala.
Da sa to nejako odnaucit alebo co robit? 🙄
Uz aj cez den vyzaduje prsnik na uspanie, ani sa poriadne nenapapa, iba pocucka, zaspi a pri najmensom pohybe sa samozrejme preberie.
Dotaznik som ti posielala uz davnejsie (komunikovali sme cez mail "amiexx")
Flase nepouzivame, dudlik skusam, ale nechce ho, stale vypluva, ale pasticky by si cucala stale...

lodgermaniacka
18. apr 2010

Ahojte maminky, nestiham všetko prečítať, určite to tu bolo spomenute, ale mam týždnove babo a popraskane bradavky, ked papa tak mi krvacaju, maly mi po napapani vygrcne s mliekom aj krv, a to sa mi nepáči 😒 rozmyšlala som či nebude dobre preliečiť si to a zatial mu dať UM, ale to asi nie, alebo poradte prosím nejaku liečivu mastičku, dakujem velmi pekne

mneme
18. apr 2010

lodgermaniacka, o ragadach sa docitas tu

http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/02/bolave...

http://dojcenie.wordpress.com/2009/12/08/dojcen...

popraskane bradavky su dosledkom nespravneho prisatia, takze dbaj na asymetricke prilozenie a spravne prisatie - babo ma mat v puse takmer cely dvorec, nielen bradavku, bradicku ma mat zaborenu do prsnika, nostek volny. aby si si ulavila od bolesti, skus ho prilozit tak, aby mal prasklinku v kutiku pusinky

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...

kedze UM podavane vo flasi deformuje sposob, ako sa babo prisava + kazda podana flasa znizuje tvorbu mliecka v prsnikoch, pomohol by ti tvoj napad akurat tak z kaluze do blata 😅

mne na ragady v porodke pomohla lanolinova mast od medely. existuje ich vela druhov, zabezpec si taku, ktoru netreba pred dojcenim zmyvat, napr. bepanthen . na popraskane bradavky inak existuje vela receptov, ziadny iny nemam odskusany, ale pocula som, ze pomaha aj prikladat vrecusko zeleneho caju 😉

nevesta
18. apr 2010

A vetrat a vetrat 😉

zzz77
18. apr 2010

Annag
Dakujem za pomoc, teraz 4 den si natieram bradavky canestenom a uz citim vyrazne zlepsenie, teda vrela vdaka , mnohokrat dakujem 😉 😵 😵

prsky
18. apr 2010

lodgermaniacka...nam v porodke este hovorili ze posekat v chladnicke schladene kapustove listy - nemam ale odskusane, nastastie som tvoj problem nemala

zuzuxx...kuk jeden z Katkinych clankov http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko.... ono je prirodzene, ze babatko zaspava na prsniku (moja tak zaspava doteraz) - odgrgnut netreba. Je uplne normalne, ze babo, ktore pred tyzdnom este normalne same zaspalo a prespalo pomaly celu noc sa zrazu budi aj 1000x - ono moze mat mnoho dovodov, ktore ani nemas sancu zistit. Ked nechces, aby s vami spala v posteli, treba jej vyvinut nejaky vecerny ritual - napr. dojcenie, pesnicka s pohojdavanim, do postielky a spat (take lahke to ale nebude 😉 ) - hlavne ju, prosim, nenechavaj vyplakavat samu v izbe ani na 10 sekund (aj ked je tu jedna taka tema, kde sa maminky utvrdzuju v spravnosti takehoto zaobchadzania s dietatom). Skus si precitat temicky o spani na vyssie uvedenej stranke, mozno tam najdes model pre seba - kazde dietatko je ine, maminka si ho urcite pozna a nejaky vzajomne vyhovujuci sposob spinkania si urcite najdete

prsky
18. apr 2010

som to blbo napisala...tie listy nielen posekat, ale ich aj posekane prilozit na bradavky 😉 😀

lodgermaniacka
18. apr 2010

velmi pekne dakujem všetkym za rady 😉 nam aj v nemocnici na antoskej detsky primar-inak super človek 🙂 poradil nejaku mastičku, ktora vraj vylieči bradavky do 24h, len som zabudla kupiť a neviem či tam môžem isť zazvoniť 😀 vo štvrtok nas prepustili tak by si nas hadam pamätali 🙂
prsky, moja spoluležiaca si tiež prikladala kapustne listy, ale to mala velmi naliate a tvrde prsia, ale hadam to môže pomôcť aj na bradavky, no poskušam, viem že odstavenie nie je dobry napad, len ked som videla čo vygrckal, až mi zle prišlo, že ho trapim ☹

helkaj
18. apr 2010

lodgermaniacka,
problém s bradavkami som mala aj ja....vyskúšala som rôzne maste ako cicadermu, z DM od Babylove, mne najviac pomohol B-panthen z lekárne. Robila som to aj tak, že z prsníka, kde som mala veľmi prasknutú bradavku som si mliečko odsala a dala potom malej vo fľaške (pozor na to, aby si nezvyklo bábo na fľašu, u nás to nebol problém). Takto som prsník nepoužila aj 2 dni. Tiež som na noc odložila podprsenku, pretože to vetranie ako spomína nevesta bolo dôležité. Aj keď som pri kojení "zatínala" zuby.......jednoducho naozaj platilo to, že bradavky si na svoju úlohu zvykli a kojili sme potom bez bolesti. A kojíme až doteraz.

rimmel
18. apr 2010

ahojte, annag poprosila by som o radu. 😔

stale kojim, maly ma uz 13mesiacov, narodil sa predcasne a bol slaby, slabo tahal zaspaval na prsniku, cize sa takto naucil zaspavat pomocou prsnika a tento mozno to nazvem zvyk mu ostal az do dnes, este som to neriesila nakolko nam to tak vyhovuje, cez den spi dvakrat, vzdy idem s nim do jeho izby lahneme na matrac a dam prsnik a on krasne zaspi. v postielke vlastnej nespi, nakolko sa v noci casto budi a pyta prsnik na spatne uspanie.
preto som zvykla spat s nim aby to nebolo narocne aj pre mna.
v posl.dobe ale chodievam spat do mojej izby aby sa naucil spat "osamote" ale samozrejme, stale za nim chodim ked sa zobudi, zamrnci, chce ma.
kojim casto aj 8-10krat denne vratane noci.
vodu som zacala ponukat v 11m a teraz krasne pije pocaj jedla ci po jedle a vlastne kedy chce, ponukam.
s jedlom nemame problemy.
problem je v tom, ze neviem ci to takto robim spravne? ze sa v onci budi, ze je takto nauceny ..nebolo by pre neho lepsie prespat celu noc?
a ako to bude prebiehat s odstavenim? zatial neplanujem,najlepsie by bolo kebyze sa odstavi sam, no to neviem kedy bude, rada by som prestala kojit v 2rokoch.
je vobec MOZNE odstavit dieta bez placu? ☹ to je vlastne moja otazka do buducna, ako odstavit dieta bez placu? ako ho naucit spat bez pomoci prsnika bez placu? ci som naivna???

ps. niekedy sa stane ze prsnik v noci nepotrebuje, staci pohladenie, dokaze zaspat v naruci ked sme vonku a je total hotovy.ale doma, ked som tam ja, proste musi mat prsnik, je tak nauceny. 😔
a noc vyzera tak ze najprv vydrzi spat 3hodiny potom sa zobudi a ptom sa uz budi kazde 1-2hod.
parkrat vydrzal 5-6hod vkuse ale to ozaj iba parkrat.

dakujem za pomoc.

rimmel
18. apr 2010

este dodam, zacinam skolu tento sept, cize maly bude mat (pravdepodobne) pestunku na 4dni v tyzdni na 3-5hodin a neviem co bude s jeho spankom 😢 ako bezomna zaspi? hovori sa ze deti su adaptabilne a nejako uz zaspi, no co ak nie.

rimmel
18. apr 2010

este k tomu budeniu opravujem sa , budi sa tak 1-2-3 hodiny. naozaj zavisi od jeho nalady alebo ci mu idu zubky ..ked mame dobru noc, hore je iba 4krat 🙂