Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

janula17
21. apr 2010

strapco - ja som skusala to odsavanie tiez kvoli ranke, ale malemu nestacilo z jedneho ☹ z flase mi to nechcel, takze sa trapim vselijak na preskacku, raz mu dam, potom nie a liecim..... davam si kalciovu masticku aj repikom potieram.....len dnes sa mi ta ranka prilepila na prsnu vlozku a ked som to odtiahla tak zase krv ☹ neviem fakt co s tym

strapco13
21. apr 2010

janula..aj ked ma annag zabije 😅 ..ja sa tesim, ze drobec po 2 mesiacoch chce flasku a konecne sa hojim....tiez jeden prsnik, to nestihal utiahnut a maly nechcel nic ine..tak som 2 mesiace kojila v strasnych bolestiach...ja mam bradavku rozcesnutu do tvaru znacky mercedes a do hlbky bolo 5 mm..teraz uz len v strede diera do 1 mm..uz niekedy kojim z neho - ked sa mi nechce odsast, alebo som mimo domu, to netaham so sebou flasky, odsavacku a sterilizator...a ked nejde elektrina, ze neviem malemu zohriat...ale este je to citlive

annag
21. apr 2010

janula17,
nečítala som celú diskusiu ešte, ale :
trhlinka, ktorá sa objaví náhle po niekoľkých mesiacoch úspešného dojčenia je na 99.99 % spôsobená cadidou a treba antimykotikum - teda Canesten (=Imazol, = Candibene) mastičku. Na trhlinku je ideálne pridať i kortikoid, ktorý síce nelieči infekciu, ale veľmi rýchlo potláča prasklinky. No to by Ti musel predpísať kožný. Napriek tomu Canesten by mal zabrať veľmi rýchlo.

vysaď všetky ostatné mastičky .klaciovú, repík ..., aby si predišla alergickej reakcii. musíš to hlavne veľa vetrať , prsné vložky nepoužívaj radšej žiadne, ako sa Ti to má priliepať. Resp. zmeň značku . Krv, infekcia bábetku nevadí, je s ňou dlhodobo v styku. Môžeš v dojčení pokračovať. Práve fľaša, cumeľ, klobúčik či čokoľvek iné predlžuje čas hojenia, lebo spory kvasinky v nich zostávajú a neustále sa pokožka infikuje. Rovnako treba pozrieť pusinku bábetka, či nemá biely povlak - soor v puse.

janula17
21. apr 2010

tak to teda klobuk dole, s takou ranou sa trapit tak dlho, ze si to vydrzala s kojenim.... ja to nemam take velke, no ta bolest teda az sa mi prsty na nohach tocia 😅

annag
21. apr 2010

strapco

lepšie je prsník odstaviť a dojčiť len z jedného (prsník začne o pár dní produkovať dostatok mliečka), ako naučiť bábo na fľašu. Práve ňou ako spomínam sa to všetko kazí - cumeľ, fľaša je neustály zdroj infekcie, nech sa staráš o hygienu akokoľvek

takéto riešenie bohužiaľ zvyšuje riziko predčasného odstavenia a infekcie sa zbavíš oveľa pomalšie

strapco13
21. apr 2010

janula..a co som mala robit?..ked maly flasku odmietal..cize by odmietiol aj UM..a navyse ja sa kojenia vzdat nechcem
ja som si musela podlozit maleho vankusom, aby som do necho nezatala nechty /reflex/, do druhej ruky tiez vankus a vreckovku do ust, aby som nerevala a nerusila drobca, plakala som riadne
a on si tak nerusene a spokojne papkal...no ked mi ju obcas rozcucol do krvi a kukol na mna a na lici mal mliecnokrvavy flak...som mala pocit, ze mam miesto mlieka jahodove granko 😅

janula17
21. apr 2010

juj annag dakujem, vyskusam ten Canesten teda.... nemali sme doteraz ziadny problem s dojcenim, aj poloha je myslim ok. Myslim ze zabku nema, aspon som mu nic take nezbadala v pusinke. Ta ranka mi tak mokva, akoby to hnisalo, a po kojeni a ked sa prilepi tak krvaca. Dufam ze zaberie 🙂

annag
21. apr 2010

janula17, osobne som dojčila na krvavých, celých červených bradavkách a dvorcoch viac než rok. Bohužiaľ, pod "liečbou" kožnej, ktorá mi nasadila nevhodnú a neúčinnú terapiu, a ktorá mi jednu bradavku poznačila asi navždy. 😝 😅 Preto ak nejaký postup odporúčam, nie je to len preto, že taký protokol existuje, ale i vlastná skúsenosť. Infekciu sme si doniesli z pôrodnice. Neprajem žiadnej z Vás, aby sa to tak rozšírilo, čím skôr sa začne správne liečiť, tým lepšie. Súčasť liečby je zrušenie cumľov, fľašiek atď.

annag
21. apr 2010

janula, zaberie, hoci o čosi pomalšie možno, uvidíme, do týždňa sa ozvi ako sa darí

strapco13
21. apr 2010

annag..skusala som..nestacilo malemu...mne by nevadilo kojit castejsie...lenze jemu bolo na jedno kojenie malo z jedneho prsnika /kojila som jedno kojenie z jedneho, o 3 hodky z druheho/..ten jeden to proste neutiahol, maly reval od hladu, tak som aj tak musela dat ten bolavy prsnik..tak to nemalo vyznam, tak som kojila aj z bolaveho
odsavam do flasky cca 2 tyzden..maly prsnik neodmieta, pusinku ma cistu, zadocek vyhadzany nema
ja neobhajujem svoje riesenie...proste som to riskla, lebo uz som zacala mat paniku z kojenia, ked mal ist na ten bolavy..skor toto, ten stres by viedol k strate mliecka

annag
21. apr 2010

strapco, ale je zlé, že to ešte stále máš , bolo by treba nasadiť účinnejšiu liečbu, už si nepamätám, aké maste sme nasadili? 😅 ?

strapco13
21. apr 2010

annag...skusala som canesten, batrafen, Kalciovku, namiesanu Bactroban 15g+ Beloderm 15 g+ Fluco sandoz 150mg x 4 kapsule, teraz som na cicaderme, mala som aj lanolinovu a biocompress, vetrala som

maly ma proste silny tah /aj na zdravom mam pocit, ze mi mlieko taha az z paty...sa naucil, lebo ja mam strasne silny tok mlieka..mi streka aj 7 silnych prudikov, este stale si viem ostriekat palec na nohe, ked sedim s vystretymi nohami 😀 /...tak mi to vzdy rozcucol..jedine tak sa mi to hoji, ked sa mi drobec tej bradavky nedotkne ☹

strapco13
21. apr 2010

a skusala som aj Pimafukort, hypermangan

strapco13
21. apr 2010

ale pisala som teraz kvoli inemu problemu
toto uz neriesim 😅 ..mne sa teraz ta bradavka rapidne zlepsila, vydrzim este tyzden a flasky zrusim ...nevyhodim, nech,m na cajiky na leto 😀

strapco13
21. apr 2010

ale najprv odpovedz ostatnym..moj problem nie je taky zavazny 😉 ..len drobec obcas vymysla

annag
21. apr 2010

krakulka

myslím si, že v danej chvíli robíš maximum, malý si môže i poplakať trošku, dôležité je, že na jeho plač reaguješ , že si pri ňom a nenecháš ho plakať samého a opusteného. Možno môžeš viac experimentovať, priložiť si ho po sediačky i v posteli, po stojačky ... časom sa to asi naučíš. No ak nejde, nevadí, ozaj je dôležité to, že si pri ňom. Väčšina detí cez deň máva plytký spánok a zle sa im spinká, opäť - postupuješ veľmi dobre, ono sa to postupne napraví. Ak fungujú prechádzky, využívaj ich. O pár týždňov už bude viac aktívny, už ho bude zaujímať okolie, začne sa sám viac hrávať niekde pri Tebe a už to bude celé jednoduchšie. To,že ho všeličo budí je normálne, už to nie je novorodenec, ktorého nezobudí ani výbuch z kanónu, je to vnímavé zdravé bábetko. Skutočne sa mi to všetko páči, takto to s bábetkami býva, má na to všetko ešte ozaj veľmi dobrý "režim" a môžeš byť spokojná 😅

a veľmi sa teším , že mu je lepšie na bruško 🙂 Čaje sú droga, ich účinok je rôzny, často sa ani nevie, na akom princípe vlastne fungujú, obsahujú veľa neznámych zložiek atď., treba ich piť obozretne. Preto sa čaje neodporúčajú podávať ani malým deťom, lebo ich reakcie môžu byť úplne iné než u dospelých.

annag
21. apr 2010

monik3

v čom to môže byť:
- ak bábetko používa cumeľ - môže sa slabšie prisávať a môže si intervaly medzi dojčeniami neprirodzene naťahovať
- ak málo spinká po obede -takto sa často správajú deti, ktoré majú málo spánku, ktoré sú prestimulované

Skús hľadať príčinu niekde tu, ak je hore viac než cca 2 hodiny a nezaspí, môže byť veľmi podráždená. Treba jej pomôcť viac spinkať, či už nosením v šatke, spávaním v spoločnej posteli, prechádzkami vonku atď.

Skús namiesto cumľa ponúkať prsník. Využívaj stláčanie prsníka a čo najlepšiu polohu pri dojčení.

Mliečko sa tvorí non stop, no podvečer môže byť bábo viac hladné, Ty viac unavená a mliečko sa môže horšie spúšťať. Mliečko sa tvorí non stop, i počas práve prebiehajúceho dojčenia, smelo môže ak nespí ponúkať prsníky i častejšie, trebárs aj každú hodinu. No ak v noci jeden prsník stačí, sama sa pustí a zaspí , netreba jej druhý dávať. (ak ju samozrejme neklame cumeľ) Nemám dosť informácií, no podľa toho čo opisuješ, pije mliečka dosť, len by možno niekedy chcela piť častejšie, možno by chcela naopak skôr spať než piť.

annag
21. apr 2010

jana17

a dávaš ju aj odgrgávať? ak áno, tak to zruš , lebo práve pokus o grganie bábo preberie.

dojčenie nie je len kŕmenie, ak sa bábo dostatočne napapá, môže na prsníku i cuckať naprázdno, čo ho väčšinou rýchlo a ľahko uspí. Malá by nebolo ochotná keď sa preberie vziať si prsník opäť?

- bradavka- to bude ranka, ktorá už je infikovaná kvasinkou. Takže ako som písala vyššie, chce to Canesten (=Imazol, =Candibene) . Klobúčik je v tomto prípade absolútne nevhodný, lebo liečbu bude zbytočne predlžovať.

keďže používaš klobúčiky, mala by som posúdiť i jej prospievanie, lebo bábo, ktoré pije cez klobúčiky môže mať problém dostať sa ľahko k svojmu mliečku. Bolo by fajn sa ich čím skôr zbaviť. Skúsime to napraviť, ale vyplň mi prosím dotazník

http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/dotazn...

annag
21. apr 2010

janka3.12

jasné, môže ho to bolieť. Treba skúšať lyžičku, pohárik ... ak by to išlo ťažko, môžeš mu časť dávky mlieka nahradiť napr. jogurtom

annag
21. apr 2010

jcn

jasné, má to význam. Smelo tak pokračuj, začni vždy pravým. Zrejme to ľahko nepôjde, lebo tehotenské hormóny tomu budú brániť, no aspoň sa Ti uľaví od bolesti. Držím palce, nech Ti dojčenie (a ak plánuješ i tandemové) dlho vydrží 🙂

monicka101210
21. apr 2010

ahoj annag mna len zaujalo co si odpisala monik3 lebo tiez robi moj maly to iste a pises ze moze ponuknut prsnik i kazdu hodinu a nebude maleho potom boliet brucho?lebo moj by jedol potom v kuse a uz teraz ma 6300g a to ma len dva mesiace ked sa narodil mal 2800g dakujem

rimmel
21. apr 2010

jee dik baby za taku rychlu odpoved..ono ja vobec nestresuje, ak to tak z mojho prispevku vyznelo, nam to tak vyhovuje, iba mam obavy koli nemu, ze ked pojdem do tej skoly ako zvladne to zaspavanie bez prsnika ..ci by pre neho nebolo lepsie ho predtym odstavit a vyhnut sa tym tazkostiam...viete aby potom nemusel mat stresy aj z odstavovania aj z toho ze je bezo mna naraz 😔
inak s vami suhlasim, tiez by som najradsej bola kebyze sa odstavi sam , kludne aj v 3-4rokoch..

annag
21. apr 2010

kikus29

Tvoje mliečko je to najlepšie, čo môžeš svojmu dieťatku dať. Materské mliečko je samé o sebe hypoalergénne. No ak sa do neho dostanú alergény cez stravu mamičky, bábetko môže negatívne , citlivo reagovať - nie na MM, ale na ten alergén, ktorý sa do neho dostal.

Dojčenie v takomto prípade je o to dôležitejšie, keďže každé UM je vytvorené z kravského mlieka, nemala by si ani zďaleka vhodnú náhradu za MM, veľmi by sa bábetko trápilo, kým by si zvyklo na nejaké umelé mlieko. Buď šťastná, že dojčíš, svojmu bábetku dávaš maximum.

keďže musíš mlieko vynechať, je potrebné vápnik nahrádzať inak - potravinami, ktoré obsahujú veľa vápnika a smelo i v podobe tabletiek, aby si mala dobrý prísun vápnika. 🙂

strapco13
21. apr 2010

annag..ked budes mat cas...citam s tvoje odpovede a zaujalo ma to tandemove dojcenie
babatko potrebuje kolostrum...to sa tvori aj ked sa dojcenie neprerusi?..a ako zvldne novorodenec nadbytok mliecka?
ak mas niekde clanky, hod sem prosim Ta link

annag
21. apr 2010

aha, kikus, teraz čítam, že Ťa trápi i priberanie, napíš mi do IP, aby sme to posúdili podrobne, no s vynechaním mlieka to nemá žiadny súvis.

strapco13
21. apr 2010

annag..si skvela..obdivujem ta a klobuk dole 😉
skoda, ze laktacne poradkyne nie su preplacane zdravotnou poistovnou a nemaju zmluvy s nemocnicami, ludia o nich nevedioa casto..a potom tu teba takto zneuzivame 😅

bibi1711
21. apr 2010

Ahoj katka,
mam taku otazku...mala bude mat rok, do 6.mesiaca bola vyhradne dojcena. Este stale ju kojim. trosku ma trapi jejspanok nocny.chodi spinkat oklo pol osmej, uspavam na prsniku. Strasne casto sa vsak udi. Ale fakt casto. Niektore dni do polnoci aj 6krat,po polnoci aj 10krat.nehovorim, ze vsetky dni, su aj lepsie, ale nie je ich vela. Niekedy este horsie. spinka s nami v posteli, prsko vsak stale vypluvne a potom sa zobudi a place, musim ju najst, lebo srasne cestuje.som dost unavena. nevies, co by pomohlo? velmi dakujem za kazdu radu.

selyma
21. apr 2010

Chcem sa podakovat anne g za odpoved. Len to, na poradni. Mala za mesiac pribrala kilo, takze to asi nebudem met nedostatok mlieka, presne ako mi anna g radila. Dakujem. Manzel ale dnes nedovolil ist s malou poobede von, lebo fukalo, ale vyskusam davat ju von aj neskor, ked ma tu vecernu nervozitu.
Este raz dakujem

annag
21. apr 2010

ivv

tvorba mliečka logicky poklesla s dlhou nočnou prestávkou, prsia sa takto krásne prispôsobujú - ak sa častejšie vyprázdňujú, je mliečka viac, ak menej často, zareagujú a tvoria ho o čosi menej - toľko, koľko bábo potrebuje. AK si odsávala prvé mesiace, tak si si udržiavala nadprodukciu, ktorú má po pôrode väčšina mamičiek. A tá sa postupne sama upraví a mliečka sa tvorí akurát., presne ako sa stalo Tebe.

ak by si chcela opäť odsávať, musela by si začať odsávať najskôr častejšie, viackrát za deň, aby sa opäť ešte viac zvýšila hladina prolaktínu. Spočiatku by to bol na jeden raz malý objem, ktorý by sa postupne zvyšoval. Ale tiež by som sa nejako netrápila odsávaním.

prespať celú noc môže, len pozor - intervaly medzi dojčeniami neprirodzene predlžuje cumlík alebo i spanie v postieľke ďaleko od mamičky. Každopádne si dobre oddýchni, aby si vládala okolo polroka opäť vstávať veľmi často (ale možno nie, možno bude spať dobre už stále 😅)

annag
21. apr 2010

rimmel

postupuješ správne, len Ťa úprimne obdivujem, že máš silu chodiť 8-10 krát za ním 😀 . no tak to by mňa nedostali 😅 .

osobne som to robila (robím) takto:
- bábo išlo spať večer samé do postieľky, samozrejme po dojčení a až kým som nešla i ja, spalo v postieľke , teda do cca polnoci . Niekedy som medzitým dojčila raz, inokedy 5 x . Keď som hore, tak mi nevadí skákať k bábetku 😅

- no a keď som išla do postele, bábo som si vzala k sebe. I teraz tak robím, ani nečakám, či sa malá preberie alebo nie, beriem si ju spiacu a to sa už dojčí koľko chce a kedy chce, netuším, spím. Odhadom, niekedy len raz, inokedy asi aj 5 krát, možno aj viac - závisí od obdobia. Časté budenie je fyziologické pre tento vek, bábo sa v noci budí, neubližuje mu to a tak to vlastne má byť. Je to normálne. Skôr je výnimočné, aby sa bábo dobrovoľne v noci nebudilo.

- obdive deti sa mi odstavili bez jedinej slzičky a následne i prespali celú noc vo svojich postieľkach. Bábo, ktoré k tomu dospeje, sa z toho teší a nemá dôvod plakať. Funguje to 😉