Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

leelo
27. apr 2010

nevidela som. ja to o rozkojeni viem vpodstate z vlastnej skusenosti (pouzivanie supmenentora) 😀

strapco13
27. apr 2010

super..ze sa ti to podarilo...a dostala si aj nejake lieky alebo len cisto s pomocou suplementora..v reflexe tej zene dali..vraj nejake na bolest, ci nevolnost, ich vedlajsi ucinok je spustenie laktacie 😕

leelo
27. apr 2010

ja som suplementor pouzila na prechod od dokrmovania flasou naspat k plnemu dojceniu.
brala som Costi, to je jediny liek schvaleny americanmni ako naozaj laktagogum. je na zaludok - vedl.ucinok podpora laktacie, hehe 😎

strapco13
27. apr 2010

tak a viem nazov..ten v telke nemohli povedat....preco to baby pri problemoch s laktaciou potom bezne nedostanu na predpis

nastastie ja mam mliecka dost..a maly prospieva

leelo
27. apr 2010

niektori lekari to predpisu, ale to musi byt najprv na popud lekt.poradkyne. ziaden lekar ti to sam nenavrhne, ze pocul som , ze existuje taky a taky liek, nechcete? to sa nestane. ale UM pozna a poradi, naordinuje kazdy 😀
btw aj ja som mala mliecka dost, ale nikto sa nepozrel malemu do pusinky, aby zistili, ze ma ankyloglossiu...

strapco13
27. apr 2010

ved to sa pozera este v porodnici????aspon u nas...ja uz som par strihla a aj odoperovala

leelo
27. apr 2010

"u nas" nie. tu totiz v lekarskej obci nie je jasna zhoda, ci to naozaj prekaza pitiu. pritom som sa dopatrala, ze v minulosti to v nemecku porodne asistentky dokonca pretrhavali nechtom, aby mohlo babo pit. holt, casy sa menia 😉
teraz som sa dopocula o mamicke na slovensku, ktorej syncek mal silnu zltacku, tak sa na kontrolu pozabudlo a zistli mu to tiez az v 4.mesiaci

strapco13
27. apr 2010

ja som to strihala aj novorodeniatku..hned na druhy den mamicka dakovala,ze drobec saje bez potiazi
a co, ze malo zltacku..to je sekundovy zakrok?..mlieko je tam o to dolezitejsie

leelo
27. apr 2010

no nam absolutne nekontrolovali v porodke, viem, ze na slovensku sa to bezne robi.
ten pribeh inej maminy poznam sprostredkovane, ale viem, ze mu robili vsetky mozne pecenove testy ci co, ale na toto im nezvysil cas.
zakrok je fakt sekundovy, moj maly ani nezaplakal a to mal skoro 5 mesiacov. teraz na nas cely den vyplazuje jazyk dlhy ako tava 😀
o tomto sa dost malo vie, lebo sa to kontoluje. ale ak nahodou prapadnes sitom, tak nevies potom prist na pricinu neprospievania ani za nic...

mima595
27. apr 2010

strapco - ja som dostavala Cerucal a potom este jeden liek - zacinal na D - teraz neviem presne nazov - tiež je proti nevolnosti a vedlajsi ucinok podpora laktacie...teda doslovne vypudzovanie mlieka ... dostavala som to v porodnici, aby sa rozbehla laktacia....

zajaciq
27. apr 2010

baby, ale ja nemam alergie len sezonnu jarnu sennu nadchu (len ma stipu oci a kycham) , inac nie som na nic alergicka. ja tie citrusy zacnem asi riesit, ved to je brutal obmedzovanie slobody 😀 😀 😀 😕

olifcek
27. apr 2010

zajaciuq paq si to vykompenzujes, ked bude velka a bude zlostit, zakazes ist tyzden von a za pc na net 😵 😵

prsky
27. apr 2010

jej baby, ten reflex bol super, ja som zapla a nahodne davali akurat reprizu a boli tam dve reportaze o dojceni a celkom sa mi lubili

a na toho alergologa - radsej no comment 🙄

my ideme zajtra na MMR...bojim bojim

olifcek
27. apr 2010

coo je mmr?

olifcek
27. apr 2010

uz viem , tak to drzim palce, velmi, velmi, velmi

leelo
27. apr 2010

Ahoj Katka,
Len ma tak napadlo, v suvislosti s tym tolko sklonovanym stanoviskom ESPGAHN a lavinou, ktoru to sposobilo - nemoze byt problem niekde doslova medzi riadkami, teda nie je to zle prelozene? Netusim, ci to lekari maju spristupnene v originaly, alebo to dostavaju prelozene v casopisoch. Mne sa to v originaly zda uplne jednoznacne, ale zase asi nevie kazdy lekar anglicky a viem, ako vyzera nekvalitne urobeny preklad 😒
Mozno uvazujem zvlastne, ale neda sa mi zmierit sa s predstavou, ze by tolko pediatrov bolo mechom udretych...

carodejnica
28. apr 2010

pre všetky fanúšičky dojčenia, ktoré sú na Facebooku - šup sem http://www.facebook.com/group.php?gid=116871758...

leelo
28. apr 2010

carodejnica, done!

mneme
28. apr 2010

konecne 🙂

martina46
28. apr 2010

katka, prosim o radu, posledne 2 - 3 dni sa mi stava pri odstriekavani, ze mi ide tazko mliecko von. pritom sa nic nezmenilo - myslim okonosti, ziaden stres, proste vsetko ostatne je tak ako predtym. pred odstriekanim si prsia nahrejem tak ako predtym. je to take, ze mi proste aj pri spusteni ide to mlieko von tazsie, pride ten pocit naliatia prsnikov a kde nic tu nic...
nevies prosim, co by to mohlo byt? a ako z toho von. ja to mlieko vyzmykam, v podstate aj to mnozstvo vacsinou co predtym, no trva to dlhsie a je to ovela namahavejsie, miagam tie ubohe prsia, ze az ☹
dakujem dakujem 🙂

martina46
28. apr 2010

aha a este som zabudla doplnit, ze mi nejde tym padom odstriekat vsetko nemam pocit vyrazdnenych prsnikov, pritom sa mi vidi, ze zhruba v tych intervaloch, co odstriekavam, odstriekam vzdy rovnako ako predtym 😕 😅 to je divne....

annag
28. apr 2010

martinka, pri dlhodobom odsávaní , keď už bábo nestimuluje bradavky - dvorce sa to stáva, je to náš známy oxytocín 😅 . Akým spôsobom odsávaš? ručne, odsávačkou? kombinuješ? ako často odsávaš? čím - ako nahrievaš?

annag
28. apr 2010

ahojte, - mene Mamily uvítame každú z Vás, ktorá sa do skupiny Mamila na FB pridá a zároveň pozve svojich známych. Mamila je združenie nadšencov v dojčení podobne ako som ja 😅. Pomáhame mamičkám vo voľnom čase , odchádzame na celé hodiny k mamičkám od svojich vlastných detí, manželov, radíme po nociach na maily, cez fóra bez nároku na odmenu....No stále drvivá väčšina slovenských mamičiek nedostáva pomoc pri dojčení , resp. dostáva pomoc nesprávnu a mätúcu. Členstvom v skupine sa o nás dozvie viac a viac mamičiek, možno sa viaceré stanú tiež poradkyne. Budú mať prístup k správnym informáciám, ktoré im pomôžu dlhodobo a s radosťou dojčiť svoje bábetká. A možno sa nájde i pár nadšencov, ktorí nám prispejú na činnosť, na inzeráty, letáky, cestovné . Je pre nás totiž neprijateľné spolčiť sa s výrobcami fľašiek, cumľov či umelých výživ a štátu na zdraví detí nezáleží, radšej ako na poradenstvo pri dojčení prispeje na umelé výživy. 😝 😅 ďakujem

annag
28. apr 2010

leelo, jasné, z kuloárov vieme, že je to len preto, že si niekto niečo zle vysvetlil, preložil, nekonzultoval s tvorcami materiálu . A ďalej sa to už len šíri, každý si čo to domyslí, pripíše a panflet je na svete. Lenže lekári sú vzájomne kolegiálni, nebude jeden na druhého ukazovať prstom. Skrátka sa to skonštatuje a život ide ďalej. 😠

annag
28. apr 2010

mima595 , asi si brala to isté čo leelo, domperidon, u nás pod názvom Costi, viac je známy pod názvom Motilium. Skutočne vynikajúco zaberá a v zahraničí sa bežne mamičkám prepisuje. Pod názvom Motilium je registrovaný aj u nás a bez predpisu, no nedováža sa momentálne. Na trhu je teda len pod názvom Costi a to si treba dať predpísať.

Cerucal je čosi podobné, je to metoclopramid, v zahraničí známy pod názvom Reglan. U neho sa však viac môžu prejaviť vedľajšie účinky pre mamičku . závrat, úzkosť, nepokoj až depresia. Je to veľmi ťažké rozlíšiť, keďže takto zle sa cítime po pôrode i bez liekov 😅

obidva lieky však užívajú i deti, patria k liekom kompatibilných s dojčením. Tej pani v reflexe pomáhala tiež poradkyňa Mamily.

mima, dostávala si lieky v našej nemocnici či si bola v zahraničí?

jja
28. apr 2010

annag , mozem sa ta spytat? moja mala je posledne dni nejaka nervozna...mozno to ma aj zo mna...pisem bakalarku...takze k veci...vecer sa nevie dostat do spanku, nic sme nezmenili, kupkame pred 6 ako aj predtym a predtym to islo lahko. pekne zaspinkala , bez placu. posledne dni place aj do 8...stale pyta papat....aj jej dam, potom si odgrgne, trosku aj vyjde von, ale malinko...a o 5 minut chce zase prso....mam pocit ze jej uz moc preplnena....
co mam robit?

annag
28. apr 2010

strapco, fúha, čo sa to tu deje? musím si tú reláciu pozrieť, ale toto už je fakt priveľa. Ešte dve - tri takéto návštevy v Dámskom magazíne a mamičky prestanú dojčiť preistu celkom, však nebudú svoje deti tráviť vlastným mliekom .... 😔

jja
28. apr 2010

este jedna ve, malinka mi predtym pekne spinkala v noci, budili sme sa asi iba dvakrat na papanie a teraz je to skoro kazdu hodinu. cim to bude?

annag
28. apr 2010

jja , môže samozrejme cítiť stres,bábetku stačí čo i len maličká zmena v správaní okolia, môže sa tam odrážať nedostatok kvalitného spánku počas dňa. Čím horšie spí bábo cez deň, tým horšie zaspáva a spí v noci. Môže sa jej len meniť rytmus spánku a bdenia a potrebuje chodiť spať v inom čase. Môže byť viac prestimulovaná podvečer. Skús jeden deň vynechať kúpanie a uspať ju na nočný spánok skôr, než sa "plačlivá" hodinka začína.

zajaciq
28. apr 2010

ja uz som clen a hned som aj poslala 5 invitations v ramci FB mamickam a tehulkam 😵