Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

opica
10. máj 2010

shaarka...nebud, neskor sa ti to vypomsti. dieta sa samo zobudi, ked je hladne. jedine,ak ma zltacku, tak to treba riesit, inak naozaj neodporucam budit.

mneme
10. máj 2010

shaarka, opica ma pravdu. pokial syncek dobre prospieva, t.j. nespi kvoli tomu, ze sa nevladze hlasit na davky plus umelo mu nepredlzujes intervaly medzi jedlom cumlikom, je nezmyselne budit ho kvoli jedlu. sam si zapyta, kedy bude chciet 😉

rimmel
10. máj 2010

ani ja by som nebudila 😉

shaarka
10. máj 2010

fiiiiiiiha...
zajtra mam stretko s laktacnou, dufam, ze bude mat rovnaky nazor ako vy 😵

sunea
10. máj 2010

Mne zase detska dr. vravela, ze takeho maleho urcite budit na papanie, ze intervaly nesmu byt moc dlhe (dehydratacia). Take male deti maju velmi hlboky spanok. Raz sa mi stalo, ze som z unavy zaklapla budik a nevstala som, zobudil sa nad ranom, vyhladovany, precikany, nervozny a potom mi trvalo skoro 2 hodiny, kym zase zaspinkal. Ja som inak budila 1x v noci. Ked mal dva mesiace, uz sa v tej dobe zacal budit sam (zacal sa mrvit, stacilo rychlo prilozit, napil sa a spal do tej siestej-siedmej rano v pohode). Ale Annag ti poradi najlepsie.

lenocka84
10. máj 2010

dievcence mam otazku, ked chcem maleho krmit cez prst a cievku, do striekacky dam mlieko, napojim cievku,a spolu s prstom do pusy ze? a maly to ma ako sat, ci to mu ma tiect ci ako to je?
dakujem

nevesta
10. máj 2010

Lenocka, http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/musim-...
http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content...

Na koniec nedas striekacku, ale normalne flasu s cumlom a ustrihnes vrch cumla, aby ti cievka lepsie drzala...

bobocka
10. máj 2010

mila annag a dojciace mamicky.mam dost zvlastny problem (z mojho okolia mi mamicky poradit nevedia)moj syn ma sedem a pol mesiaca.je kojeny a samozrejme je uz aj na prikrmoch.moj problem je v tom,ze ked mal asi mesiac,tak sa mi spravili na lavom prsniku ragady.bolelo to strasne a ja sm ho z toho prsnka pat dni nekojila.bradavka sa zahojila a kojila som dalej.no problem bol v tom,ze som ten prsnik ani raz za tych pat dni nevyprazdnila (ako prvorodicka co kojila prve dieta som netusila,ze by som to robit mala) no a odvtedy je ten prsnik nejaky mlandravy.je tam sice mliecko,no vobec sa mi nenaplna.maly ho odmieta aj ked ho ponukam.pocucka par krat no hned sa zacne zlostit a vypyta si pravy prsnik.tam je spokojny.no uz asi dva mesiace nepoznam pocit naliatych prs.kedysi som po troch hodinach mala prsnik(ten pravy)uplne naliaty az som si pred kojenim musela odstiekat a trosku to aj bolelo a teraz nic.maly sice papa stale a ked si prsnik stlacim,tak vzdy par vapiek vyjde,no aj tak sa bojim,ze mlieko stratim.menzes som dostala pred dvoma mesiacmi (teda uz skoro troma) a vzdy ked ho mam tak beriem homeopatika ricinus communis 5ch ,lebo mam pocit,ze vtedy mam mliecka este menej ako obycajne.kazdy den pijem dva krat caj pre dojciace mamicky.poradte mi prosim ak docielit aby sa mi prsia znovu nalievali (teda aspon trochu viac) a ako mam docielit aby aj lavy prsnik bol rovnako dobry ako pravy.citala som clanky o mamickach co si adoptovli deticky a dojcili ich,tak musi predsa existovat nieco co by tomu mojmu lavemu prsniku pomohlo.teple sprchy to vsak nie su ☹ vopred vam dakujem za odpovede.privitam akykolvek napad 🙂

lenocka84
10. máj 2010

nevesta a tu flasku necham normal stat, ako je, alebo je treba naklanat ci ako?
sorry ale som z toho blbaaa

olifcek
10. máj 2010

ked dostaneme menzes a budeme kojit, mame fakt menej mliecka?

nevesta
10. máj 2010

no ja som raz tak prikrmovala a polozila som sii ju na stolik vedla seba, ale ideal je, aby ti niekto tu flasku drzal a cievku v mliecku, bo mne sa aj tak dost krutila 😉 Ale je som dokrmovala priamo na prse, mozno po prste to bude ine...

lenocka84
10. máj 2010

nevesta a ked ju prepcham cez tu dierku v cumli, koniec dam do mliecka a zvyskom manipulujem, to by slo nie?
no uvidime, vyskusame

strapco13
10. máj 2010

bobocka..ak si chces zvysit produkciu tak jednak prikladaj drobca castejsie, pi vela tekutin a po kojeni si skus odsat este z toho presnika co si kojila..mozno zo zaciatku len par kvapiek..ale telu das signal, ze treba viac tvorit a ono sa to rozpumpuje
to ze uz nemavas tak naliate prsia...to je len pocit..ide o to ako sa maly sprava..pises ze na pravom je spokojny..tak v nom mas potom mliecka urcite dost
pisalo sa tu o liekoch podorujucich kojenie..nech ti tvoj lekar predpise Costi...je to na nieco ine..ale vedlajsi ucinok je prave spustenie laktacie, celkom si baby pochvaluju aj More milk plus..niekde predtym som tu hodila link na objednanie
a hlavne pi dostatok tekutin..a skus sa nestresovat

opica
10. máj 2010

sunea...co lekar to iny nazor. uvidis, co odpise annag.
my sme nikdy nebudili a to ja mam dieta, co od narodenia spavalo 6-8 hodin minimalne jeden spanok. je tu nedehydratovany (narodil sa v juni a to som mu nedavala nic okrem materskeho mlieka do 6, 5 mesiaca). aj starsie dieta, resp. dospely clovek, ked je smadny tak sa zobudi. pravzeze, keby si si precitala odborne clanky, tak sa dozvies, ze malym detom sa velmi casto strieda REM a nonREM spanok, cize sa strieda ta cast spanku, kedy spi tvrdo a plytko.
poznam kocku, co dieta budila a doteraz ma problemy so spankom. moje dieta som nikdy nebudila a od 7 mesiacov spava 12 hodin v noci v kuse 😉

mneme
10. máj 2010

hm, ja som nebudila ale ani tak dobre nespi 😀 ide o to, ze treba vyuzit cas, kedy je dietatko hore, na efektivne dojcenie, ponukat casto a uistit sa, ze skutocne pije, nielen cucka. podstata pravidla dojcit na poziadanie podla mna nezahrna budenie na krmenie 😉

nevesta
10. máj 2010

Lenocka, drzim palce, daj vediet, ako to islo 😉 Ale skus prikrmit na prse, ak uz musis, bo vtedy ti aj stimuluje tvorbu mliecka...

leelo
10. máj 2010

lenocka, flasa al. ina nadoba s mliekom by mala byt v polohe vyssie ako je hlava babatka, aby sa urobilo fyzikalnym zakonom zadost. mozes si ju trebars strcit do vrecka na koseli.
idealne je dokrmovat na prsniku, kedze sa chces vratit k dojceniu. prilep si cievku na prsnik tak, aby mala 1 mm presah cez bradavku. pripadne si objednaj suplemenor:
http://www.medela.de/D/breastfeeding/products/n...

shaarka
10. máj 2010

fakt tvrde argumenty... len cim sa riadit? 😀
budit alebo nebudit? to je otazka! 🙄

strapco13
10. máj 2010

shaarka..v noci nebudit, nechat ho riadne vyspinkat...aby pochopil, ze v noci sa spinka a cez den sa papa a hrajka
dieta sa zobudi v noci iba na podnety..hlad, nepohoda...to da najavo
nemusis sa bat, ze by sa dehydroval...tak dlho zac noc netrva 😉 a cez den to dobehne

mneme
10. máj 2010

bobocka, k teme rozdielne prsniky pozri tu

http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/02/rozdie...

to, ze sa ti pri takomto "velkom" babe prsniky nenalievaju, je ok, netreba sa lakat. ak chces slaby prsnik rozchodit, v prvom rade je dobre zvysit laktaciu ako ti radi strapco (senovka grecka, Costi). pri kazdom dojceni sa snazit ponuknut aj ten slaby, napr. ked sa ti mliecko spusti sikovne ho presunut tak aby si sa len naklonila druhou stranou a babo nepresuvala. samozrejme, slabemu prsniku sa pokusit pomoct odsavanim, ak mas odsavacku a energiu. ale najlepsie je dojcit viackrat za sebou z toho slabeho prsnika - ja mam tiez jeden menej produktivny a obcas mu musim pomoct tym, ze si nanho dcerku zavesim na celu noc 😉

bobocka
10. máj 2010

ahojte.dakujem za rady.ten more milk plus znie fajn (no fuuuha,je dost drahy) a ten liek costi...no ja som si to nasla na nete a tam sa piseze sa to dojciacim matkam neodporuca,ze to moze mat neziaduci vplyv na miminko.tak teraz neviem.ten link co si postla mneme je super.len u mna je problem to,ze ja odsavat nemozem.teda mozem ale nejde to.mam elektricku odsavacku a aj dnes som skusala a za 10 min mi odsalo asi 5ml a bradavku som po tom sice nemala bolavu no poriadne bordovu ☹.takymto stylom by som asi vela neodsala.)a rucne sa mi tiez podari len par kvapiek vytlacit .tu odsavacku som skusala aj na ten lepsi prsnik a tam mi to odsavalo este horsie ako na tom zlom.

mneme
11. máj 2010

bobocka, v tomto pripade vobec nejde o to, kolko odsajes, ale aby si stimulovala prsnik. na mnozstvo sa vykasli, odsavaj ho aspon 3-4x denne 15 min., pokojne aj naprazdno
more milk je ozaj drahy, namiesto neho radsej uzivaj senovku grecku, dostanes ju v cajovniach
pozri aj tu
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/ako-po...
na vacsine liekov je napisane, ze ich dojciace matky nesmu, costi (dompredion) odporuca svetovy odbornik na dojcenie dr. Jack Newman, s nim sa dari rozbehnut aj tzv. adoptivne dojcenie. mne ho na moju ziadost predpisala dcerina pediatricka a zafungoval stopercentne 😎
ale inak sa v principe na toto vsetko mozes vykaslat, pretoze mozes pokojne dlhodobo dojcit aj s jednym prsnikom 😵

sunea
11. máj 2010

mneme, nas krpec dobre spaval od narodenia (jedine ked sa prerezavali zuby, tak sa to na cas zhorsilo). Od 7,5 mes. spava celu noc (10 hodin) a do 8 mesiacoch mi spaval 4x denne. A prve 2 mesiace som ho na papanie budila, potom sa budil sam, nemam pocit, ze som mu tym uskodila 🙂

mneme
11. máj 2010

sunea, neprovokuj, lebo budem zavidiet 😀

bronula26
11. máj 2010

ahojte baby, potrebujem prosim poradit
moj maly drobec ma 4 tyzdne, porod som mala cisarskym, takze mliecko sa mi rozbehlo na 3 den po cisarskom
prsia som mala velke, naliate ale drobec bol malinky, a nevedel prso udrzat, tak som cely tyz odsavala a davala som mu mliecko z flasky
ked sme prisli z nemocky domov, kojila som, ale po par dnoch som uz dala aj umele mliecko (Nutrilon 1 HA)
stava sa mi totiz toto: niekedy ked ho kojim, taha ako divy, uz si vie pekne aj prsnik udrzat, napapa sa a spokojne zaspinka , prespi tak 2 - 3 hod (kojenie trva tak max 45 min) a niekedy (ako aj dnes v noci), zacala som kojit o 1.00 a este o 3.30 bol hore a stale som ho mala na prsnikoch, on medzitym podriemkava, spanok trva tak 10 - 15 min a potom sa zobudi a pokracujeme v kojeni
neviem, mam ho takto dlho trapit, hlavne v noci? lebo on je stale hladny a potom aj taky mrzuty ze uz ani prsnik po tych dvoch hod nechce vziat do ust. tak som mu dala UM a vypil v pohode celu davku a potom kludne zaspinkal
co mam robit? prosim poradte, uz som z toho zufala, tak strasne by som chcela len kojit, lebo som si vsimla ze z toho UM mava aj bolesti bruska, strasne sa puci, vypina ☹

prsky
11. máj 2010

bronulka, UM by som nedavala vobec, vo flasi tiez nie...novorodenci piju z nasho pohladu dost casto, takze maminam sa zda, ze cely den nic ine nerobia, len dojcia. UM dost zatazuje traviaci trakt, preto aj babatka viac spinkaju. mrzuty nemusi byt od hladu, moze ho pobolievat brusko, moze mu byt prilis teplo alebo zima, alebo chce byt proste cicikany. ak sa ti predsa len zda, ze je to od hladu, tak skus zefektivnit satie z prsnikov - on mozno vacsinu casu cucka a nepije (kuk sem, ze ako spoznat, ci pije: . http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b...). precitaj si clanky od annag http://dojcenie.wordpress.com/, budes viac v obraze 😉

annag
11. máj 2010

ahojte, ospravedlňujem sa za môj výpadok 😔 , dnes budem odpovedať.

prihodila som nový článok, ktorý ma dosť zabavil a aj trošku vyčerpal 😅 , je dlhý, ale snáď ho niekto aj dočíta 😀

http://dojcenie.wordpress.com/2010/05/11/o-dojc...

evamarcel
11. máj 2010

Ahojte, Annag a ostatné mamičky dnes som pri hladaní odpovede na moj problem natrafila na fore pokec o rezime od Gina Ford, neviem mate s tym skusenost? Mam taky problem ze moj drobec sa zacal casto budit v noci na dojcenie uz po hodine a pol dvoch a musim povedat ze sa aj poriadne napapka, to vstavanie prezijem ved co nespravi milujuca mamicka ale problem je v tom ze on mi cez den nechce papat ked tak len trosku pocucne a hotovo. Zaciname s prvymi prikrmami a mam taky pocit ze moj chlapcek ma rezim jedenia v noci a nie cez den uz som mu aj davala zemiacik aj mrkvicku ale vela toho nenajedol akoby ani nebol hladny . Co som citala o knihe Giny Ford tak vraj sa da upravit spanie a dojcenie v noci tak ze moze dieta od 23 az do 7hod. rana spat. Je to fakt realne?

bronula26
11. máj 2010

dakujem prsky, su to naozaj zaujimave clanky...
asi robim chybu ja, pretoze v tom prvom clanku je taka tabulka na porovnanie, kedy je dojcenie ok, a kedy su nejake problemy... a veru ze podla toho robim dost chyb... ☹
takze dakujem ti za radu, a dnes uz skusim kojit "po novom" a uvidime 🙂 dufam ze to bude lepsie 😵

lenocka84
11. máj 2010

annag prosim ta, ak mam syna predcasne narodeneho, mozem ho tiez v noci nechat spinkat, kym sa sam nezobudi na jedenie?
alebo ho budit, normal v tych 3 az 3,5 hod intervaloch