Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

rivatha
18. máj 2010

Baby ahojte, dufam, ze to nie je velmi od veci v tejto teme 🙂 Co hovorite na dojcenie a zumbu? Citala som ten clanok annag o cviceni, potesilo ma to, no predsa len je zumba narocnejsia ako napriklad aerobik, tak sa chcem radsej poradit ako potom banovat. Vydrzim aj bez nej, no velmi ma bavila pred tehotenstvom a rada by som sa trochu isla odreagovat a zatancovat 🙂 Mate skusenost? Mozem raz za tyzden po vecernom dojceni pohopsat myslite? O mliecko sa takto prist neda, ci ano? 😕

rivatha
18. máj 2010

Hm, teraz som si vsimla v clanku vetu, ze akykolvek sport mozeme, tak sa teda do toho pustim postupne 🙂

patrix
18. máj 2010

ahoj mamicky 🙂
chcela by som vas poprosit o radu ...moja priatelka ma 5 tyzdnoveho synceka, ktory jej velmi malo pribera..za tyzden pribral len 30g. chcela by som jej poradit ale uz neviem ako, ona by chcela velmi dojcit, len pani doktorka jej uz chce vypisat UM. snazi sa ho dijcit co najcastejsie, aj v noci ho budi na kojenie, vypije jej len asi 30-40ml na jedno kojenie bez ohladu na to kolko je na prsniku. aj jej strava je v poriadku snazi sa jest pestro a berie aj vitaminy. ak mi viete poradit budem velmi vdacna 🙂

prsky
18. máj 2010

patrix..vytlac kamoske clanky z www.dojcenie.wordpress.com. to, ze je na prsniku dlho neznamena, ze vacsinu casu pil, takze treba skontrolovat prisatie, zistit, ci pije a pomahat (ak je slabsi prud mliecka) stlacanim prsnika. tieto napady najdes tu:

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...

ak je to velmi urgentne, skuste kuknut, ci nemate v okoli laktacnu poradkynu: http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po...

a vypiste annag dotaznik, bude vam vediet skor pomoct: https://spreadsheets.google.com/viewform?formke...

prsky
18. máj 2010

a hlavne nech sa nestresuje, podstatnejsie ako priberanie je, ci je maly spokojny, kolko pocikanych plienok denne ma a aku stolicu ma - o tom sa tiez docita v katkinych clankoch 😉

patrix
18. máj 2010

dakujem ti velmi pekne 🙂 ved prave ze maly je ocividne spokojny a nic mu nechyba ( aj stolica je ok aj pocikane plienky ) prave preto by nechcela davat UM, len ti lekari si nedaju povedat 😉 . aj pri prvej dcerke jej povedali ze mala malo pribera amusela dokrmovat, lenze mala samozrejme presatala chciet prsnik a tak jej museli dat aj lieky na zastavenie laktacie...ale co uz hadam to nejako zvladne 😉 a dakujem este raz

annag
18. máj 2010

ml patrix

len by som dodala - ak vypije napr. 40 ml na jedne raz, nie je to také zlé. No dôležité je, aby takto pilo počas dňa veľakrát. Napr. bábo vypije rovnaké množstvo ak sa dojčí 7 krát po 80ml za 24 hodín ALebo či vypije 14 krát 4za 24 hodín , výsledok je ten istý 560 ml. (samozrejme, je to len príklad, bábo pije zakaždým iné množstvá, to bolo len na vysvetlenie)

kamoška možno len nevie dobre rozpoznať, kedy bábo ozaj pije, kedy nie. Takže to musí dobre sledovať , zrejme bábo bude piť krátko, ale veľmi často - a tým si svoju dávku vypije.

podstata dojčenia je však čo najlepšie prisatie, čo by bolo fajn riešiť s poradkyňou.

annag
18. máj 2010

rivatha, potom nám pošli video 😀 (žartujem 😅 )

vejula
18. máj 2010

ahojte...

chcem sa spýtať, da sa nejako vyliečiť od tej mykozy aj pusinka maličkemu nech sa mi to nevracia ked si to vyliečim tym canestenm??? Kupila som gencianku ale teraz mi dievčata v druhej teme povedali že sa to už neodporuča tak teraz neviem čim. Poradite mi???

prsky
18. máj 2010

gencianka sa sice neodporuca, ale na rychle preliecenie je fajn...namiesto gencianky mozes pouzit sodu bikarbonu (navlhcit na prste namotanu gazu, ponorit do sody bikarbony a poriadne vytriet pusinku - moze sa objavit aj trochu krvicky - tak mi povedala nasa doktorka)

prsky
18. máj 2010

a btw...gaza je vraj fajn aj na cistenie zubkov, ak si drobci nechcu nechat cistit kefkou 😉

vejula
18. máj 2010

a soda bikarbona sa môže??? To som nevedela, tak teda vyskušam, vdaka prsky 🙂

prsky
18. máj 2010

hej, soda sa moze 🙂

vejula
18. máj 2010

vdakaaa 🙂

prsky
18. máj 2010

s radostou 🙂

rivatha
18. máj 2010

annag 😀 By si sa chcela pobavit, co? 😀
Inak, este mi napadlo spytat sa, ci mam tempo nejako zmiernit a setrit sa alebo nie je nutne pri ziadnych kreaciach? 😅 To tusim v clanku nepises. Pripadne to najdem a odpoviem si tu hned vzapati samomluvne sama 😀

mneme
19. máj 2010

rivatha, zumbu cvicim naplno, nijako sa nesetrim. chodim pocas dcerkinej vecere, ked sa vratim, oplachnem sa, okupeme ju a idem ju ulozit, t.j. "udojcit". pije krajsie ako cez den 😉

patrix
19. máj 2010

annag dakujem pekne 🙂 ved ona sa ho snazi prikladat co najcastejsie, ale hadam to uz nejako zvladne 🙂 dakujem pekne este raz

prsky
19. máj 2010

patrix...nech skusa aj dalej prikladat co najcastejsie, ale odsledujte aj efektivitu pitia (napr. podla tych clankov alebo zavolajte niektorej laktacnej, stoji to za to) 😉

vejula
19. máj 2010

kočky viete niektorá čo znamená ked maličký pije a za každým ako sa pricucne a začne piť tak začne tlačiť a vystierať sa??? Myslite že to môže byť aj tým ak ma v pusine tu mykozu???

prsky
19. máj 2010

vejula...mozno mas slabsi spustaci reflex, alebo naopak, silny tok mliecka, moze sa snazit kakat -moznosti je viac ..robi to aj v noci? "puci sa" na zaciatku dojcenia, alebo cely cas? netrpi refluxom?

rivatha
19. máj 2010

mneme, dakujem ti, si zlata, potrebovala som si byt ista 🙂 Tak sa tesim! Nech sa ti dari aj malickej 😵

csina
19. máj 2010

milá annag....ozývam sa po dlhšom čase, opäť potrebujem od teba dobrú radu...mám pocit, že moje mliečko akosi nestačí a zubami nechtami sa držím len dojčenia, neviem však, či nie na úkor malej...ešte pred pár týždňami papala pekne z jedného prsníka a vydržala aj 3-4 hodiny, teraz papá z oboch a do hodiny pýta znova. Je mi to zvláštne lebo Timka nikdy nebola príliš ceckavé bábo, myslím tým, najedla sa a hotovo, žiedne maznanie, len tak cuckanie u nej nebolo. Papala tak 5-10 min a potom sa pustila. Teraz často pozorujem, že cucká naprázdno, niekedy sa aj hnevá a cucá aj 20 minút a viac, ak je to večer od únavy pri tom zaspí. Trochu sa prespí a o 20-30min je s plačom hore a pýta a hľadá...Niekedy po 10 minútach prázdneho cuckania vidím, že párkrát prehltne, očividne sa poteší a ťahá o život, potom zase cucká a ak už netečie tak na mňa spýtavo hladí, až mi srdce puká. Ale snaží sa to usilovne rozťahať baba jedna, len neviem, či si s tým poradí sama. Prsia mám väčšinou poloplné alebo prázdne. Tak som sa tešila a užívala si to, keď bolo všetko o.k. Poraď prosím...

vejula
19. máj 2010

prsky praveže na začiatku ani nie, skôr ku koncu, ale určite mliečka nema malo lebo mu teče z pusy ked sa puči 😅

zuzana39
19. máj 2010

ahojte,prosím Vás je normálne,že ked si chcem odsať mliečko,tak viac ako 30 neodsajem? mám pocit,že prsia mám prázdne,som len 12 dní po porode a hrozne by som chcela kojiť,bojím sa či mám dosť mliečka ☹

nany100
19. máj 2010

ahoj zuzana, ja som nikdy nič odsávačkou neodsala, moja odsávačka je doteraz naša slečna 😉 ...prsia by mali byť mäkké, buď rada, že nemáš naliate a bolestivé...nestresuj sa, ak kojíš na požiadanie bábätka a neplačká od hladu, tak nie je dôvod panikáriť...isto máš mliečka dosť 😉 ...ja som zo začiatku kojila aj každú hodinu cca 30 min. lebo malá chcela stále prso, ale časom sa to upravilo 😉 ...držím palce

prsky
19. máj 2010

vejula...to,ze mu tecie z pusiny moze byt prave mliecko, ktore vyteka...ked mu teda aj ku koncu tecie mliecko, mozno sa praveze hneva, ze si nemoze len tak nenutritivne pocuckat 😉

zuzana...ako pise nany, naj odsavacka je dietatko - vdaka nemu sa aktivuje spustaci reflex. pocit prazdnych prs neznamena, ze mas malo mliecka - ono take uplne plne na prasknutie su iba urcity cas po porode, kym sa laktacia upravi podla dopytu babatka (preto aj prichadzaju tzv laktacne krizy, kedy babo rychlejsie vyrastie a zvysi sa jeho spotreba mliecka - vtedy staci castejsie prikladat, mliecnym zlazam to do par dni "dopne" a zvysia produkciu - mliecko sa vytvara aj priamo pri piti, takze sa nemoze stat, ze by nic netieklo, iba sa moze babo hnevat, ze netecie prudom a musi sa trochu namahat. precitaj si clanocky od annag na www.dojcenie.worpress.com, najdes tam urcite odpovede na vacsinu otazok okolo dojcenia 😉

vejula
19. máj 2010

ahaaa, no lebo ja mu ešte potom ku koncu zqačnem prso stlačať nech mu ide, a asi prave to robim zle, že???? Vdaka prsky.

rimmel
19. máj 2010

annag

ak si este pamatas..zase minulu noc hrozne vela sa budil a uz si nemyslim ze je to tym ze tam s nim niesom. Zacalasom zase chodit spat k muzovi lebo mna z toho straasne boli chrbat ked spim s nim.

ja som si myslela ze vekom sa to bude lepsit, je normalne aby sa 14m dieta budilo 10krat za noc?! ☹