Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

rimmel
21. máj 2010

mne radili tiez jest ak musim iba paracetamol 😉

strapco13
21. máj 2010

ibuprofen..z pribaloveho letaku
Tehotenstvo a dojčenie

Skôr ako začnete užívať akýkoľvek liek, poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom.

Ženy, ktoré v priebehu liečby Ibuprofenom 400 STADA otehotnejú, to musia oznámiť svojmu lekárovi. S používaním ibuprofenu u tehotných žien nie je dostatok skúseností. Ibuprofen 400 STADA sa môže používať počas prvých šiestich mesiacov tehotenstva len pod kontrolou lekára. Ibuprofen 400 STADA sa nesmie používať v posledných troch mesiacoch tehotenstva vzhľadom na zvýšené riziko komplikácií pre matku a dieťa.

Malé množstvo liečiva, ibuprofénu a jeho metabolitov sa vylučuje do materského mlieka. Pretože

doposiaľ nie sú známe vedľajšie účinky na dojča, pri krátkodobej liečbe nie je potrebné prerušiť dojčenie. Ak je ibuprofén predpísaný na dlhodobú liečbu alebo vo vysokých dávkach na liečbu reumatických ochorení je potrebné zvážiť skoré ukončenie dojčenia.

hena55
21. máj 2010

strapco to znie desivo ked si spomeniem ze po porode mi hned doniesli flasticku s Ibuprofenom a cely pobyt v nemocnici mi davali dva denne k lozku ak by som mala bolesti po siti a potrebovala ho. Snazila som sa ich nejest ale...sem tam som nejky dala.Hadam to nie je az take zle s tym ibuprofenom ked ho davaju na oddeleni i ked....zas tie nase nemocnice. ☹

strapco13
21. máj 2010

@hena55 ..to co si pobrala..to spada do kratkodobej liecby 😉 ..dlhodobou sa mysli denno denne, tyzdne, mesiace

hena55
21. máj 2010

Vdaka strapco🙂 uz je mi to jasne.
Tak som zas raz nepravom ohovorila nase nemocnice 🙂 🙂 🙂

strapco13
21. máj 2010

@hena55 ....my lekari nie sme az take svinky 😉 😀

annag
21. máj 2010

k ibuprofenu, náš dvorný pediater a odborník na dojčenie 🙂 Dr. Newman odporúča ibuprofen do 2400 mg za deň teda 6 x 400 mg tabletka za 24 hodín. Riziká spojené s liečbou sú v drvivej väčšine prípadov výrazne nižšie než riziká spojené s ukončením dojčenia. Je málo liekov, ktoré sa skutočne pri dojčení nesmú užívať , dokonca sa väčšinou z každej skupiny liekov dá vybrať liek, ktorý s dojčením kompatibilný je. Ibuprofenový prášok sa dokonca pridáva do mastí na liečbu bradaviek - ak mamičky cítia až príliš veľkú bolesť.

lelask
21. máj 2010

annag dakujem 🙂 za povzbudivu odpoved.

annag
21. máj 2010

k prirasteným jazýčkom - tendencia neprestrihávať jazýčky je tiež dôsledok kultu umelej výživy 😝 . Pri kŕmení z fľaše sa táto záležitosť stala nepodstatná. Keďže drvivá väčšina zdravotníkov nevie o dôležitosti správneho prisávania nič, tak netušia, že by to fakt mohla byť skutočná prekážka pri dojčení. Takto sme sa trápili s jednou mamičkou z Írska . Zistili sme, že problém je v uzdičke, no nemal ju kto prestrihnúť. Laktačné sestry tvrdili, že tam sa to nestrihá už dvadsať rokov ...

strapco13
21. máj 2010

hej..a potomm sa strihaju uzdicky starsim detom..posielaju ich logopedicky..ze nevedia spravne vyslovovat niektore hlasky

@annag ..este by som sa chcela spytat na tvoj nazor ohladom tych nemliecnych kasi..samo, zarabane s MM...tie mliecne chcem zaviest co najneskor...aj ked mne chutili..dojedala som ich na vyske po mojekj sesternici, ked uz z nich vyrastla...nemusela som si varit veceru pri uceni 😅

egyptanka
21. máj 2010

Ahoj Katka,
zial zo zdravotnych dovodov budem musiet odstavit svoju Natalku, co mi je nesmierne luto ☹ , skusam jej davat aj UM, ale odmieta. Chcem sa spytat ako odstavit dieta, Naty prespi celu noc, kojim uz len rano, pred spanim na obed a vecer.
Ako dolezite je dat mlieko malej ... jogurty papa, milaciky, sem tam omilosti aj Lucinu, vecer nema problem s mliecnou kasou ... striedam instantne alebo z kravskeho mlieka.
A vobec si neviem predstavit ako zacat den bez dojcenia. Teraz ked sa rano zobudi tak ju prebalim, nadojcim este sa blaznime v posteli a po takej pol hodine 40 minutach vstaneme, obriadime sa, spravim chlebicek alebo jogurt na ranajky. Resp. to uz su take ranajkodesiata. To dojcenie rano mi pripada tak strasne samozrejme.

A druha otazka ... v jednom casopise som sa docitala, ze sa da zmerat skladovacia kapacita prsnikov na mlieko. Ze su zeny s velkou skladovacou kapacitou a nemusia casto dojcit a tie co tu kapacitu maju malu a preto dieta vyzaduje caste dojcenie, lebo prso nevie viac mlieka ulozit. Mam tomu rozumiet tomu tak, ze ked som mala problemy s nedostatkom mlieka, ze v pripade dojcenia druheho (a dalsieho) dietata sa tato situacia bude opakovat, lebo moja skladovacia kapacita je urcena a neda sa s nou nic robit?

annag
22. máj 2010

@egyptanka , áno, viem, že Ťa toto rozhodnutie čakalo , nádherne dlho si dojčila najmä pre ťažké obdobia, zdravotný stav, ktoré si prežívala, super 🙂 🙂 🙂

malá nemusí nevyhnutne piť mlieko, pokiaľ jej zabezpečíš dostatočný prísun mliečnych výrobkov, či už v podobe jogurtov, syrov, kaší .... Podľa EU odporúčaní po roku už môže bábo ak sa nepodarí presvedčiť ho na UM aj plnotučné kravské mlieko(resp. mlieko iných zvierat). Spolu potrebuje prijať cca 400-500 ml mliečnych výrobkov a mlieka za 1 deň. Podľa všetkého to prijíma, je to OK. 🙂

odstaviť - nájdete si iný rituál, určite si empatická a keď si ju budeš často mojkať, venovať sa jej , tak to pochopí . Zatiaľ už ponúkaj viackrát za sebou ten istý prsník. Napr. ráno jeden prsník, poobede, večer druhý. A o pár dní jedne deň len jeden prsník, druhý deň, len druhý prsník. Tak za cca 5 -7 dní by sa mal tok mliečka rapídne znížiť. To jej uľahčí odstavenie.

toto je taká typická manipulácia s informáciami o dojčení, ktorá má za úlohu mamičky zneistiť. Určite to bolo vytrhnuté z kontextu , hoci som článok nečítala. Ale podľa výsledku, k akému si dospela, som o tom presvedčená.
Každý prsník je iný, každá matka má iné prsné žľazy , ktoré majú nevídanú schopnosť meniť sa a prispôsobiť sa dopytu - tvoriť dostatok mlieka pre všetky deti. Ak sa laktácia vďaka správnemu prisatiu a efektívnemu dojčeniu naplno rozvinie, prsná žľaza sa natoľko zväčší, že dokáže vytvárať dostatok mlieka pre viacero detí či pre laktačné banky.

Ten článok bol možno urobený z niektorej zo štúdií, ktoré skúmali ako sa mení prsník a funguje laktácia . No je ťažko také čosi posudzovať, pretože to, do akej miery je prsná žľaza rozšírená záleží od daného dojčenia konkrétnej mamičky. A môže byť pri každom dojčení úplne iná. Štatisticky majú naopak väčšie problémy dojčiť mamičky s nadmerne veľkými prsníkmi .
A možno to bol článok, ktorý spomínal pôvodne anatomické anomálie prsníkov. Vzácne sa objavia mamičky, ktoré nemajú prsné tkanivo vyvinuté, resp. im časť tkaniva chýba, napr. i vplyvom operácie.... V takom prípade sú deti v drvivej väčšine prípadov schopné dojčiť, len zrejme budú dojčiť častejšie. Také prsníky majú charakterisktický tvar a je to fakt rarita.

Vyzerá to, že celý ten článok čo spomínaš, popiera podstatu dojčenia. Dojčiť na požiadanie. Dojčenie stavia do úrovne kŕmenia. Ale my vieme, že bábo sa často dojčí pre x príčin, pre únavu, smäd, strach, bolesť, ak mu je zima či cíti sa samé. A ak mu tečie dobre mliečko, tak to využije a na silný tok mliečka bude reagovať - začne piť vždy, keď sa na prsník dostane. Intervaly si vytvárajú deti samé a raz papajú každú hodinu, inokedy každé 4. Rozmýšľať nad nejakou skladovacou kapacitou je absolútne zbytočné a zavádazajúce. Ty si dokázala naplno dojčiť jedno dieťa, určite dokážeš i druhé a je vysoko pravdepodobné, že pri ďalšom bábätku to pôjde oveľa lepšie, pretože už máš skúsenosti, už si matka . 🙂

skladovacia kapacita, to museli vymyslieť v Amerike 😀

annag
22. máj 2010

@strapco13

obilnina je samozrejme vítaná v jedálničku bábätka. Ale to neznamená, že musí mať podobu mliečnej kaše. My môžeme bábätku v rámci pestrého jedálnička podávať rôznym spôsobom a najmä tak,ako mu to vyhovuje. Sú deti, ktoré kaše zbožňujú a naopak, iné ju nemusia a odmietajú ich. Ale nič nám nebráni pridať ich ako prílohu k mäsovo zeleninovému príkrmu. napr. pohánku podobne ako ryžu či zemiaky. Alebo mu podávať nemliečnu kašu primiešanú k ovociu. Napr. ovsená kaša uvarená vo vode s jablkom. Aj instantná nemliečna kaša sa môže pridávať na zahustenie do rôznych príkrmov. Napr. do ovocného pyré. Samozrejme, ak dokážeš mliečko odsať alebo máš zásoby MM je to fajn, no určite to nie je nevyhnutné. Bábo, ktoré je dojčené, prijíma dostatok mlieka dojčením a nepotrebuje zvyšovať mliečnu dávku. Spapá nemliečnu kašu, zapije ju dojčením - no čo mu viac chýba ku šťastiu 😅

rimmel
22. máj 2010

baby potrebujem niekomu vysvetlit presne preco sa nemaju davat mliecne kase kojenemu dietatu? teda tie co sa zarabaju s um, dakujem 😉

rimmel
22. máj 2010

teda ak to naozaj tak je, ja som si to tak doteraz myslela.

annag
22. máj 2010

rimmel. Preto, lebo UM je skryté zavádzanie umelej výživy do života dojčeného bábätka. Je to vlastne umelé mlieko zmiešané s obilninou. Ak bábo dostane takúto kašu, už nemôžeme hovoriť, že bolo iba dojčené bez umelého mlieka. Je to vlastne podpora výrobcov a obchodníkov s UV. Tak,ako to píšem v článku, ktorý mnohých nasrdil 😅 . Dojčené bábo nepotrebuje mliečnu kašu , nepotrebuje zvyšovať mliečnu dávku, obilniu môže dostávať aj inak, - viď príspevok o riadok vyššie.

http://dojcenie.wordpress.com/2010/05/19/kruty-...

rimmel
22. máj 2010

dik annag dufam ze neva ak ta skopirujem a dam do ineho prispevku? 😉

rimmel
22. máj 2010

annag prepac ak si najdes cas zodpovies totooooo? 😅
toto mi jedna holka napisala :

ja chcem len jednu odpoved: ked da matka kojenemu decku od 4.mesiaca SVOJVOLNE kasu s UM, co sa stane.pomozem ti otazkami:
poskodi sa mu traviaci trakt?
poskodi tym svoje zdravie?
bude trpiet nejakymi chorobami?
odstavi sa samo do materskeho mlieka?

annag
22. máj 2010

jasné 😀

rimmel
22. máj 2010

alebo ak chces a mas cas mozes sa presunut prosim do kojencov na ceskom koniku ? konkretne latvia ta tamcaka 😀

luly13
22. máj 2010

ahoj, annag,
rada by som sa spytyla, ci je ok, ked v noci doodsavam prsik, z ktoreho maly pil do uplneho prazdna a druhy, ktoreho sa ani nedotkol "nacnem", lebo je uz tvrdy, ale odsajem tak 30ml, aby sa tie tvrde miesta pohli. maly sa na prve nocne kojenie budi po cca 5hod, potom po asi dvoch. tak sa mi zdalo, ze ked uplne vyprazdnim oba, ten co je na rade sa nestihne uplne naplnit. takto vlastne kopirujem jeho papanie cez den, ked mu niekedy nestaci jeden. nacne druhy a dalsie kojenie zaciname samozrejme druhym.
maly sa mi cez den zacal opat paprcit na konci kojenie. myslela som, ze mu nejde mliecko. tak som stlacala o sto sest. nakoniec som zistila, ze opak je pravdou. kojenie koncime cigaretovym uchopom, aby mliecko tak netieklo a adamko sa mohol ududkat :D

annag
22. máj 2010

optimálne je plne dojčiť 6 mesiacov. Prikrmovanie pred 6 mesiacom sa nespája so žiadnymi výhodami. Naopak, spája s rizikami, ktorými zavedením nejakého príkrmu bábätko vystavíme. Do 6 mesiacov dokáže dostatočne dojčené bábo na požiadanie dostávať všetky potrebné živiny a nemusí sa tak zbytočne zaťažovať ťažko stráviteľným príkrmom.

zvyšujeme riziko predčasného odstavenia, pretože intenzita dojčenia sa môže vplyvom zavedenia príkrmu neprirodzene znížiť. Naviac, mamička, ktorá sa rozhoduje pre kašu predčasne zrejme cíti nejaké problémy s dojčením. Je možné, že vplyvom nejakých chýb jej bábo neprijíma dojčením dostatok mlieka. Ak sa najskôr nepokúsime chyby odstrániť, iba ich utlmíme zavedením príkrmu, riziko predčasného odstavenia sa zvyšuje ešte viac. Na príkrmy by sme mali prechádzať ideálne v čase vynikajúcej tvorby mliečka.

Mliečna kaša sú vlastne dva významné príkrmy (obilnina plus UM). Pričom UM obsiahnuté v nej je potenciálne silný alergén. AK bábo negatívne zareaguje na kašu, nevieme, či je to UM v ňom obsiahnutým alebo obilninou. Ak navyše podáme lepkovú obilninu, tak ani nevieme, či nejde aj o reakciu na lepok, takisto potenciálne veľmi silný alergénom. Takže bábo v 4 mesiacoch zbytočne bábo vystavíme 3 významným rizikám . pričom ak zareaguje negatívne, netušíme, čo to spôsobilo. Bábo sa niekoľko dní, týždňov, mesiacov môže trápiť kým sa skutočná príčina nájde a odstráni. Načo to robiť, ak nemusíme?

Zavádzanie príkrmov je spojené so zvýšeným rizikom črevnej infekcie - vďaka manipulácii s nádobkami, lyžicami , postupom pri príprave. Koniec koncov samotná instantná kaša nie je sterilná a môže byť kontaminovaná. Bábo v 4 mesiacoch má predsa len o čosi nezrelší imunitný systém než bábo v 6. ak kašu podávame fľašou s cumľom ako riedku, tak riziko odmietania prsníkov sa prudko zvyšuje.
Načo teda takéto riziká podstupovať, ak nemusíme? 😕

annag
22. máj 2010

luly13, odsávaním si zvyšuješ laktáciu a tým i potenciálny hnev na prsníku . Radšej nechaj prsíčka stáť plné , prsníky si o pár dní privyknú. Ak sa Ti zdá, že mu jedne nestačí, môže to byť len ako píšeš silným tokom,alebo potrebou odgrgnúť. Vtedy ho zdvihni, nech si grgne a opäť prilož na ten istý, prípadne prsník i stláčaj. AK máš v noci takéto plné prsia, tak zrejme vôbec druhý rpsník nepotrebuje ani cez deň a je za tým čosi iné.

mneme
22. máj 2010

ak sa mozem zamiesat ku kasiam:
@strapco namiesto "kase" davam na vecer uvarenu obilninu - najcastejsie ovsene a prosne vlocky (obcas pohanku, ale ta u nas moc nefici) - dam ich do hrnca, trosku zalejem vodou (cca. 1:2), pod pokrievkou necham zovriet a potom odokryte dojst. uvarenu obilninu zmiesam s cerstvym ovocim (fajn je aj varit obilninu so susenym ovocim, ale to u nas tiez bohuzial nemalo uspech). povodne som to chcela robit s mm, ktoreho som mala plny mrazak. zial, musela som ho vsetko vyliat, lebo moja dcerka rozmrazene mm odmietla a ked som citila ten jeho zapach, ani som sa jej necudovala 😖 mala som ho hned po odsati pasterizovat, ale vtedy som na to nepomyslela 😔 na zaciatku som to este mixovala, teraz to podavam len tak a mam kasu na veceru zo 100% prirodnych a vyzivnych surovin. pred spanim samozrejme este dojcim. okrem toho od urciteho veku dostava obilninu aj ako prilohu k obedu - ryzu, kuskus 😉
@rimmel k argumentom proti mliecnej kasi, ktore uvadza annag, by som osobne doplnila este to, ze mliecna (ale aj nemliecna kasa z obchodu) je instantny vyrobok, t.j. je to potravina poriadne chemicky upravovana a aj riadne prisladzana, je to skratka cista umelina ci uz sa rozrobi s mm alebo nie 😝 kazdy kto dba na zasady zdravej vyzivy sa predsa vyhyba polotovarom, nechapem, preco by to potom mal davat svojmu dietatu. nemyslim si, ze dieta na instatnych kasiach bude nejako trvalo poskodene na zdravi, v principe to nie je ziadna tragedia, ale podla mna odpoved na vsetky styri otazky, ktore uvadzas, je potencialne ano 😉

luly13
22. máj 2010

cez den, ked papa, tak to tak presne robim. radila si mi to tak pred cca 2tyzdnami. menim aj polohy priecnu s futbalkou. ked si myslim, ze uz vazne netecie, dam na druhy a znova papka. sam sa potom odpoji a je spokojny. ale nie je to pravidlo, ze chce papat z oboch. medzi tym davam aj odgrgavat.
odsavala som preto, aby som podporila laktaciu (uzivam aj more milk) 🙂, pred casom som si totiz myslela, ze mam malo mlieka. no asi budem musiet znizit davkovanie , lebo ked papka, tak sa na zaciatku az zakuckava, ako pahltne papa a najnovsie nam zacal aj grcat a nadranom ho trosku potrapia prdiky. to si myslim, ze moze byt v spojeni s kravskou bielkovinou, kedze som po dlllhej dobe zacala jest jogurty.
prisanie, myslim, mame uz OK.
mas, prosim. nejaky tip, kde moze byt iny problem?
dakujem 🙂

olifcek
22. máj 2010

☹ tie prikrmy zneju tak tazko, narocne, bleeee

hena55
22. máj 2010

ja som tiez rychlo zavrhla kase ci uz mliecne alebo nemliecne od detskych vyobcov. Robim to presne tak isto ako mneme. Len ked niekedy nestiham tak mam jednu v zalohe. Tu co sa zaraba s vodou. Ale len ked k nej prinuchnem a zacitim tu hnusnu umelinu je mi luto ze som to nezvladla inak. Kupujem ale aj instatntne kase pohankove, spaldove atd v Raciolke. A este na margo toho kolko je tam cukru.......asi mesiac som malej davala spominane kase lebo som sa bala aby tolko obilnin nezatazovali jej travenie. Tak som zaradila tieto. Vysledok je taky ze uz mi nezie tu citu bez cukru.Ani nahdou.Musim jej tam davat javorovy sirup ak chcem do nej dostat inu ako tu presladenu ☹

shaarka
22. máj 2010

@annag,
tak som tu zas! uz ked som si myslela, ze mam vsetko pod kontrolou, univerzalna masticka zabrala, bravdavka sa lieci, bolest ustupila, sacia technika zvladnuta natolko, ze mozem dojcit v jednej pohodlnej koliskovej polohe na oba prsniky... super!
tak som sa zial zoznamila so syndromom bielej bradavky!! 😢 😢 😢 prevazne na prsniku, ktory bol vzdy v pohode.
je to vydrzatelne, aj ked neprijemne a biela odkrvena cast je studena ako lad.
do akej miery to vadi? mozem si tym ublizit alebo pokazit kojenie?

snazim sa, aby Teo urobil vzdy velku pusinku, ked berie bradavku do pusy. aj sa mi zda, ze sa mi to dari, ale jeho prve tahy mliecka su tak silne, ze mi prevrati oci 😀 potom je to ok, kojenie je fajn. tak vobec nechapem, kedy k tomu vycicaniu bradavky dochadza... 😒

dakujem za nazor. 😵

prsky
22. máj 2010

@luly13 zakuckava sa zrejme pre silnejsi prud mliecka a ked sa ten prud snazi prehltnut dole, moze sa stat, ze sa nahlta aj vzduchu a ten potom robi v brusku sarapatu. inak len uzivat nieco na podporu laktacie mnozstvo mliecka nespravi - mliecka pribuda hlavne dojcenim a odsavanim 😉
@hena55 no ale ked mas otvorene balenie v zalohe, pozor na spotrebu - otvorena kasa sa ma zjest do 30 dni
@shaarka ak myslis Raynaudov fenomén, tak ten by mal vymiznut spolu s vyliecenim mykozy a upravenim prisatia. Neprekaza v dojceni.

prsky
22. máj 2010

@shaarka este ma napadlo, ze ked na zaciatku citis bolest, tak zrejme mykoza este neodznela, Teo nema nahodou v pusine soor?