Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

shaarka
24. máj 2010

asi zacnem krivat, hehehe... z laveho mi kvapka nonstop a plno, uz od porodnice 😀

olifcek
24. máj 2010

@shaarka mne z praveho zvykne, ale malokedy uz...len ked si oliv urobi dlhsiu prestavku ako zvykne

annag
24. máj 2010

@shaarka

nerozumeli sme sa, asi som to nezrozumiteľne napísala, dojčíš aj z plného, myslela som to napr. takto:

10.00 slabý
11.00 slabý
12.00 silný
14.00 slabý
15.00 slabý
17.00 silný

plus silný ak sa bojíš hŕč aj odsať raz za 12 hodín

ak mu však slabší nestačí na jedno dojčenie, tak potom zakaždým začni slabším a dokonči silným, nevadí. Okrem toho pomôže i odsávať slabší, hocikedy si spomenieš, napr. 5 min. každú hodinu , vždy, keď si nájdeš čas pomedzi dojčenie

shaarka
24. máj 2010

ok, teraz je to uz jasnejsie.
ano, slabsi na jedno dojcenie nestaci, musim davat aj silny.

a este co sa tyka rezimu dojcenia, tak u nas to vacsinou (az na par odchylok) vyzera 3 tyzdnoch doma takto:
cca od polnoci spi asi 4-5 hodin.
dojcim, a ked uz zaspava na prsniku a ma dost, lahneme si spolu do postele a necham ho uplne zaspat zuzlanim bradavky (uz nepapa, len zaspava). to trva max. dve hodiny, vacsinou ale staci hodina. potom ho prekladam do postielky a spi dalsie napr. 3-4 hodiny. potom je rano, cca 8-9-10 hod.
cez den sa budi sam po nejakych 2-3 hodinach po zaspati a zas sa dojcime, vacinou hodinu, potom sa hodinu hrame, kym nezaspi. to sa zopakuje tak 2-3x (v zavislosti od toho, kedy sa zobudil po nocnom spanku).
potm prichadza zlaty klinec programu: ked sa zobudi podvecer okolo 18-20 hod., tak dojcime a hrame sa a placeme a uspavame a tak dookola az do polnoci, ked bud zaspi sam, alebo (ak je velmi unaveny, a asi prestimulovany) ho ukludnim zas poleziacky na prsniku.

tym som sa chcela opytat, ci je to takto ok - a tym som aj chcela oponovat, ze tie casy, ktore si napisala na dojcenie a stridanie prsnikov, nie je mozne dodrzat...
alebo robim este niekde nejaku chybu? ☹

leelo
24. máj 2010

@shaarka annag tie casy dala ako priklad. ty dojcenim na poziadanie nemusis dodrziavat ziaden harmonogram, riadis sa babom a jeho potrebami

shaarka
24. máj 2010

@leelo, to mi je jasne, ze tie casy su ako priklad. nechcem tu vyzerat ako debil, ale skratka som len chcela napisat, ze nie je sanca, aby som za 7 hodin (ako v priklade annag uviedla 10-17 hod.) vystriedala prsniky podla rozpisu 6x!
ked tak premyslam, tak ja kojim asi 6-7x za 24 hodin, tak neviem, ci toto striedanie mozem dodrzat, aby som este viac nieco nepobabrala.

ale ked maly potrebuje oba prsniky, tak je to asi aj tak bezpredmetne... ci? 😅

annag
24. máj 2010

sharkaa - samozrejme, bol to príklad, chcela som tým ukázať i to, že je normálne, ak slabý prsník dávaš v častejšom intervale (vypije menej na jeden raz, bude papať skôr) a po dojčení zo silnejšieho vydrží dlhšie ... to by platilo pri akomkoľvek intervale

- ak mu na jedno dojčenie nestačí jeden prsník, je to bezpredmetné 😅

- ale, dojčenie nie je len kŕmenie, pekne si to opísala v režime Vášho dňa 🙂 a práve to môžeš využiť na zvýšenie produkcie slabšieho prsníka:

využívaj slabší prsník na uspávanie, na to pocuckávanie - nenutritívne sanie. Lebo ak stimuluje bradavku, oxytocínový reflex sa objaví viackrát v tom čase - mliečko sa reflexne počas trebárs hodinky - dvoch na prsníku spustí niekoľko krát. Čím dlhší čas bábo na prsníku strávi, tým viac mliečka sa v ňom bude tvoriť 🙂

shaarka
24. máj 2010

ok, vdaka za uistenie, ze vsetko robim dobre 😅
dufam, ze to prinesie ovocie 😵

uz len ta koza mykooooza hnusna.

flipinka
24. máj 2010

Ahoj Annag,

pisem za kamosku, snad jej poradis co ma robit, ma taky trochu netradicny problem: jej dcerka podla doktorky privela pribera a je tucna - narodila sa s hmotnostou 3500g, teraz ma mesiac a ma 5500g. Malicku len koji, no je pravda, ze velmi casto papa, je taky papkac od narodenia, je schopna cucnut si v priebehu 2 hodin vzdy po troske aj 15x, ked nespi.
Doktorka jej povedala, ze to nie je normalne, ze tolko jej nevazi ani ziadne dieta na UM v tom veku a ze musi to kojenie obmedzit a staci ked jej da jest nanajvys kazde 2,5 hodiny.
Ja som kamoske tvrdila, ze to je blbost a ma robit tak ako doteraz a pocuvat ako si povie malicka, no kedze je to jej prve dieta, je zneistena doktorkou a boji sa, ze z dcerky spravi tucibombu. Tak sme sa dohodli, ze si necha poradit od skusenej laktacnej poradkyne, preto sem pisem.

hathor1231
24. máj 2010

@annag k tomu mliecku. tu dostane mimi z laktacnej len ak je naozaj predcasne a potrebuje ho, inak nie. kamaratka mala narodenu v 27tt a kym nemala mlieko,tak dostala z laktacnej, potom kojila ale po 3m stratila mliecko a dalsie uz mala nedostala z laktacnej,takze dostala flasku... tu nie je taka ochota davat do laktacnej pretoze vela mamiciek ani neskusi kojit,nie je tu kojenie az taka samozrejmost ako u nas...
a my sme asi prave koli tomuto dostali alergiu na kravsku bielkovinu... ale to je len dohad...

evamarcel
24. máj 2010

Ahoj Annag a ostatné mamičky,
niečo som zazrela že ste písali o mykoze na bradavkách to ako vyzerá? Lebo ja mám na jednom prsníku skoro celý dvorec dočervena a taký šupinkatý akoby som mala ekzém trošku viac ma bolí keď z neho malý papka mam pocit akoby mi ho pricvikol a pritom ked papka z druhého tak je to úplne v pohode neboli.
A ešte sa chcem spýtať je úplne v poriadku keď ma môj drobec otočený režim na papanie v noci sa poriadne naje skoro každé dve hodiny papka a cez deň si ani nepýta snažim sa ho prikladať ale veľmi často odmieta niekedy papa aj po 4-5 hod. Niežeby som bola neochotná v noci vstávať ale sa mi zdá že to nočné jedenie mu škodí pretože sa budí lebo mu treba kakať purkať a sme pri prebaľovaní a cvičení niekedy hore aj 1 hod. má potom taký rozbitý nočný spánok čo je podľa mňa dosť dôležitý a nie je v noci spomalené trávenie? je to normálne alebo čo robiť aby si to otočil nemáte niekto takýto problém? ďakujem za rady.

zajaciq
24. máj 2010

@flipinka ahoj, ty mas doma styri male kocky ??? 😵 😵 😵

newyorkgirl
24. máj 2010

ahojky maminky, chcem sa iba opytat na radu... mam tyzdnoveho chlapceka, nemame este nejaky rezim, kojime sa ked si vypyta... len sa chcem spytat, neviem ako striedat prsniky, ked si vypyta viackrat do hodinky, tak davam stale z jedneho ak je tam vacsi interval, dam uz z dalsieho, ci je to takto OK 😕
annag, dakujem za rady na stranku este pred porodom, krasne sme sa rozkojili po porode, co som rada, ziadne prikrmovanie ako na SK v nemocnici, pekne sme sa iba prikladali k prsniku od zaciatku a stacilo mu to, co som bola prekvapena, sice sme schudli 300g, ale tak dufam, ze uz budeme len priberat 😵

prsky
24. máj 2010

evamarcel.... k bradavkam: http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/02/bolave... zroluj nizsie, je tam foto a tu je k mykoze viac (vratane liecby) http://dojcenie.wordpress.com/2009/12/08/dojcen....
k papaniu: no 6m dieta ma uz cez den aj ine zaujmy ako len papkanie. a nezacali ste s prikrmami? vtedy niektore deticky uz nemaju tolko miesta pre mliecko a docuckavaju ho v noci. ja mam 18m dcerku a cuckame sa v noci stale, ale zas sme si nevytvorili taky ritual ze kakanie a prdkanie v noci - to si odbavujeme predtym 😉 cize odpoved je, ze je to normalne. k zmene treba istu davku trpezlivosti - inak ono sa to do roka zvykne menit dost casto. nejake oducanie je realne az okolo roka-roka a pol, ked uz budes vidiet, ze ti dieta rozumie - vtedy mu budes vysvetlovat, ze je noc a vtedy sa spinka (teda ak nechces oducat dieta ferberovou metodou=vyplakanie).

prsky
24. máj 2010

@newyorkgirl zalezi, ci ti syncek pije, alebo len nenutritivne "cucka". ak pije, tak mozes menit prsniky, ak sa "len" upokojuje, tak priloz k tomu istemu. ide o to, aby sa prsnik aj vyprazdnoval. takze ak mas pocit, ze sa syncek najedol a o hodinu chce papat znova, ponukni mu druhy prsnik. ak sa nenajedol, len zahnal smad prednym mlieckom, alebo sa mojkal, tak priloz k tomu istemu

prsky
24. máj 2010

@newyorkgirl mozno ti pomoze k zorientovaniu sa tento annagin clanok http://dojcenie.wordpress.com/2010/04/20/neviem...

vejula
24. máj 2010

čavte kočky, ja mam akusi zimnocu a bolia ma prsia. Môže to byť nejako spojene s mliečkom alebo tak??? Počas kojenia som to ešte nemala 😒

prsky
24. máj 2010

@vejula teplotu nemas? moze ist o zaciatok zapalu prsnikov alebo upchaty mliekovod. kuk sem, ci sa v tom nevidis http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/02/upchat...

vejula
24. máj 2010

37,5 ☹ sakriš

shaarka
24. máj 2010

baby,
stretli ste sa s niecim takym, ako som nedavno pisala? pluzgier?
presla som si tu www, ale ten pluzgier, o ktorom tam annag pise, nie je to, co som mala ja. ja som nemala malu bielu gulicku na bradavke, ale akoby vyzuzlanu jednu hrudku bradavkovu. ale nie bielu, ale do priesvitna! uplne ako nejaky pluzgier naplneny vodou... neskor asi sam praskol, trosku oschol a trosku je krvavy, chrastavy... co je to?

shaarka
24. máj 2010

vejula ☹

prsky
24. máj 2010

@shaarka netusim 😅

vejula
24. máj 2010

ja som sa pozabudla a 2x kojila z jedneho prsnika čiže ten druhy sa mi zatial velmi naplnil maly ani z neho piť nemohol lebo sa avil, je možne že tak rychlo by sa zapalil???

prsky
24. máj 2010

@vejula nestresuj, mas asi len plnsi prsnik, tak sup sup dat ho prirodnej odsavacke a bude dobre...ak nepomoze, tak horuci vudu (tak teplu ako znesies) a pomasirovat. pred dojcenim ho trosku odstriekaj, aby tak nestriekalo a pripadne nadojci v takej polohe, aby ho nedusilo

prsky
24. máj 2010

ze horuci vudu 😀 horucu vodu to malo byt 😉

vejula
24. máj 2010

dakujem idem na to. Dala som si aj polku panadolu nech ku malemu vladzem v noci vstavať ked som takato. Ešte raz vdaka

annag
24. máj 2010

@shaarka

bol to ṕľuzgier, nemusí byť biely, môže byť priesvitný 🙂 . bolo to na tom prsníku, čo sme teraz riešili (čo som sa ťa pýtala o opis bolesti?)

strapco13
24. máj 2010

@annag ..len sa chcem pochvalit..sme uz 2. den bez flasky...dnes ma ten prsnik nebolel..takze pokracujeme 😵 😵

newyorkgirl
24. máj 2010

@prsky on si prave robi take pauzy a vidim aj citim ze pije... len ked chce po pol hodke, lebo si zdriemkol, tak som myslela ze mu prave dam este z toho prveho, nech nepije iba predne mliecko z oboch napriklad.... ale pije pekne aj zadne sudiac podla stolice...

selyma
24. máj 2010

Ahojta, prosim o radu. Boli ma strasne hlava a nemama paralen. Mozem ked dojcim novalgin alebo acylp?