Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

vejula
27. máj 2010

ozaj kočky mzslite že môžem si dať nejake veci na tvorbu mliečka, neuškodi to teraz ked mam ten upchaty mliekovod???

vejula
27. máj 2010

@shaarka a ked pusti a vyskušaš či z neho ide mliečko tak ide??? ČI ti ho vyprazdni tak že už z neho mliečko nevystriekne? LEbo moj pusti že už nejde a mne ide ked skusim prstami 😕 neviem kde je chyba

shaarka
27. máj 2010

vejula, ked sa snazim este odstriekat, tak vyjde jedna kvapka, o par minut zas kvapka.
najprv som si myslela, ze to je tym, ze pravou rokou neviem tak dobre odstriekat, ako lavou lavy prsnik. ale myslim, ze chyba nie je v mojej zrucnosti ☹
tych 5 kvapiek, co som pisala, vyjde po dlhsej pauze.

bubelko
27. máj 2010

vejula: no mne to laktacna vtedy zakazala, ale pockaj aj na ine nazory. 😉

olifcek
27. máj 2010

@vejula to je bra otazka veru..

vejula
27. máj 2010

@shaarka no tak vy pekne vyprazdnujete do dna, snad sa to aj my naučime
@annag ozaj čo si pisala o tom pluzgieriku ja mam čosi na bradavke tak na boku ale nieje to biele, tak to asi nebude to. Ja by som si to inak ani nevšimla. Je to normalne takej podobnej farby ako bradavka... Aky môže byť ten pluzgier? Ako to ma vyzerať? A ma ten pluzgier, ak to je teda on nejaky suvis s upchatym mliekovodom???

lenocka84
27. máj 2010

annag chcela by som sa opytat, ked je maly uz vylucne na UM mozem mu denne davat uz aj pit cajik? napr. len feniklovy, alebo rascovy? nakolko neviem ako to je ked je na Um
dakujem

zuzkaoko
27. máj 2010

ahoj @annag,
veľmi ťa prosím o pomoc a radu... takmer týždeň mám problém,dcéra mi začala odmietať piť z ľavého prsníka,ťahá tak 3minúty /mlieko v ňom mám,lebo odsajem z neho odsávačkou aj ručne/,potom je nervózna, krúti sa a vypľúva,znížila sa mi tvorba mlieka v tomto prsníku a pravý mám podstatne väčší a tvrdý/zrejme nadprodukcia/,keď pije z pravého,tak nieje žiaden problém,lebo jej ľahko tečie.Viem,že som si tento stav zapríčinila sama,nesprávny prikladaním dcérky,keďže mi radili kojiť z oboch prsníkov pri jednom krmení,chcela by som to napraviť,ale už si neviem rady...prsník odsávam často,aby som to opäť naštartovala,ale dcéra ho odmieta,teraz sme sa trápili 45min,nakoniec som ju musela opäť priložiť na pravý,aby sa ukľudnila....postupovala som ako radíš na svojej stránke,keď sú rozdielne prsníky,ale nepomáha to,neviem si poradiť s jej odmietaním...ďakujem

selyma
27. máj 2010

tak to by j mna zaujimalo, pretoze aj ja kojim z oboch, nikto mi samozrejme nepovedal ako dojcit treba. Zatial vsak taky problem nemam, no dufam, ze ma minie

prsky
27. máj 2010

@lenocka84 cajik urcite nie ani ked je na UM a preto, lebo (citujem annag) Pri bylinkách je jedno veľké riziko, nepozná sa väčšinou ich presný mechanizmus účinku, nepoznajú sa všetky účinky , ktoré môžu na bábätko mať. Preto na ne bábo môže zareagovať zle. Okrem toho, spôsobujú zvýšené riziko nedostatku železa a iných minerálov, pretože látky v nich obsiahnuté , napr. taníny, na seba viažu minerály. A tým sa pre bábo stávajú nedostupné.

lenocka84
27. máj 2010

prsky a cistu dojcensku vodu mozem?

shaarka
27. máj 2010

@lenocka84, ked sa smiem spytat, tak ty uz nekojis? co sa stalo? drzala som ti velmi velmi silno palce, ked som kdesi v teme citala, ze krmis cievkou (ci rurkou, ci co)...

lenocka84
27. máj 2010

shaarka nie nekojime, mliecko uz nie je, tak sm ena umelom
krmili sme cievkou, ale koncilo mlieko, tak som ho uz netrapila

shaarka
27. máj 2010

leni, ako si zistila, ze koncilo? ty si len odsavala, ci maly ol aj prisaty?
ja teraz stresujem, ci nekonci mliecko (teraz ma baby ukamenuju, ze nech nestresujem 😀 )

lenocka84
27. máj 2010

maly netahal, a pri odsavani a odstriekavani nic neslo, skusala som dalej, a ked ani 3 dni nic, uz asi skoncilo
keby sa maly snail mozno by roztahal, ale furt sa nevie chytit
uchop ma super, ale nesaje

olifcek
27. máj 2010

moja mala ma dnes cely den zelenu stolicu...siceraz bola horcicova...ale kaka nejak casto a je cely den na prsniku...viac ako inokedy...viac cucka...zeby rastovy skok? este mam k tomu lavy stale tvarohovy,chjo...na pravom sa uz trosku zlosti, asi mliecko vycickala za cely den, kde mi vela prestavok nedala...to bude tazkych par dni, chjo...

lenocka hlavne, nech je plne brusko, ked sa neda, tak co uz...ale mozno sa Ti s annag podari este mliecko rozbehnut, hm?

lenocka84
27. máj 2010

olifcek, tak skusam ho prikladat ci nahodou, ale zatial nic
uvidime

olifcek
27. máj 2010

@lenocka84 jo, je to tazke, ked nesaje ☹

lenocka84
27. máj 2010

budeme skusat dalej

nevesta
27. máj 2010

@lenocka84 velmi som ti drzala palce 😔 skoda, ale poznam to nezvladla som to pri prvej dcerke, tak viem, ako sa citis... Ale neni to koniec sveta, skusala si to naozaj, nielen pre dobry pocit a za to ta velmi chvalim 😉 🙂 Vodicku mozes davat, ak mas pocit, ze nieje babo hladne 😉

leelo
27. máj 2010

@lenocka84 a prst ti saje? skus si vypytat oxytocin al.si daj predpisat Costi...

lenocka84
27. máj 2010

nevesta obcas mam pocit ze je smadny, lebo po napapani a odgrgani cumle prstiky o dusu, a hlavne ked je teplo

leelo ano saje, a velmi slusne
co je costi??

annag
27. máj 2010

@olifcek

hlavne ak dojčíš veľmi často, nemusíš cítiť nadprodukciu - dávaš vaickrát za sebou ten istý prsník?

leelo
27. máj 2010

@lenocka84 costi je tabletka na baze prolaktinu, podporuje tvorbu mlieka. je na predpis. laktacna ti ho nespominala? vlastne tieto vsetky veci funguju, ked sa zaroven dojci, teda je babo prisate. skus vzdy dat prst a hned na to prilozit, prst, prilozit...
ale to si robila, vsak?!

annag
27. máj 2010

@lenocka84

ak bábo pije z fľaše, tak rovnako ako bábo dojčené potrebuje i naprázdno sať - len aby sa upokojilo. To sa mamičkám javí ako hlad a ony majú tendenciu neprimerane zvyšovať dávky mlieka resp. čaju. Potom si bábätká až príliš roztiahnu žalúdok. riešením by mohla byť fľaša, z ktorej tečie mlieko veľmi pomaly.

bábo kŕm v Tvojom náručí, v polohe akoby sa dojčilo - môžeš i koza na kožu, môžeš podobne ako pri dojčení nechať bábo v náručí i zadriemať. Tým sa to bude viac podobať dojčeniu a bábo bude mať z kŕmenia aj iný pôžitok než zasýtiť hlad či smäd.

s inými tekutinami veľmi opatrne práve pre hore spomínané dôvody. Deti si zbytočne zaťažujú obličky, lebo sa to ľahko zvrhne na niekoľko dcl tekutín navyše. Okrem toho hrozí zle vstrebávanie živín (napr. anémia) a takisto i menšie prírastky na váhe.

olifcek
27. máj 2010

@annag ano, ako si mi kedysi radila...menim po 2-3 hodinach...i ked dnesny den som striedala castejsie, kvoli lavemu, ktory je zase upchaty, ale ide z neho, len uz reze bradavka, cize uz zajtra bude fajn x;) no na boku citim take akomodrinku....mala som hrcku, prilozila som si horuci cajik, hehe, ktory popijam, inak bych dala thermofor a masirovala x;o)

olifcek
27. máj 2010

@annag a jo, ja nadprodukciu uz necitim skoro nikdy, ale dnes je oliv aktivnejsia ako po ine dni...vlastne uz treti den je ina...

lenocka84
27. máj 2010

@leelo anoo tak sme to skusali, podla rad annag

@annag vzdy ho krmim v naruci, vzdy zaspi na mne, az potom ide do postielky
davku som mu uz 2 tyzdne nedvihla,
mliecko mu tecie pomaly, ma najmensiu dierku, z viacerych som testovala ktora tecie najpomalsie, aby si to viac menejreguloval sam
takze ani tej vody mu nemam davat?

annag
27. máj 2010

@zuzkaoko

rozdielne prsníky má každá mamička. A ak sa to podporí napr., horším prisávaním ,uprednostňovaním jedného prsníka pred druhým, rozdiel sa prehĺbi. Ide ozaj skôr o kozmetický problém.

Žena dokáže uživiť jedno dieťa, ale aj dvojčatá či trojčatá - prsníky sa prispôsobia. Dokáže sa prispôsobiť i slabý prsník a opäť sa rozbehnúť, no niekedy je to príliš veľká námaha, najmä preto, lebo odsávanie mamičku unavuje a zaťažuje, treba si položiť otázku, či to stojí za ten stres.

proces by sa dal urýchliť zvýšením laktácie - napr pomocou bylieniek, liekov) no tie pôsobia na obidva prsníky a silný prsník by bol ešte silnejší. No to sa dá zvládnuť následne zmenou rytmu dojčenia (uprednostniť slabý prsník pred silným)

ak Ti na tom veľmi záleží, tak si zožeň napr . tablety more milk, senovku , ideálne Costi 10mg - vďaka ktorým sa laktácia zvýši i v slabom prsníku, bábo bude na ňom ochotné piť

dôležité je upraviť prisatie a snažiť sa o čo najlepšie prisávanie najmä na slabom prsníku

shaarka - to je asi i pre Teba

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/ako-po...

annag
27. máj 2010

@lenocka84

nedávala by som najmä preto, lebo je to predčasniatko - jeho zásoby železa sú aj tak nízke (ak neberie železo v kvapkách už teraz) , on potrebuje rásť a prijímať živiny, nie prázdne tekutiny .....