Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

oliverkaa
31. jan 2009

Ahoj mame sa fajn,malicky je zlatucky akurat nas stale trapi to hnevanie na prsniku. Papa,papa a po cca 3 min zacne plackat,natahuje bradavku.Upokojim ho tak niekedy vezme prsnik naspat a niekedy nie,ale potom je hladnucky ale po 10 min sa prihlasi hlad. Je to dost casto co takto vystraja.Je to v poriadku?Dakujem

bimbia
31. jan 2009

annag,
asi po desiatich, a druhy neskusam lebo prisaje sa aj na ten len ho velakrat pusti. inak niekedy papa celych dvadsat minut ze sa prsnik neda vytiahnut. chcela som sa spytat ci si mam kupit elektricku odsavacku ked mi nejde rucnou mozno tou to pojde. co si myslis?

misutovo
31. jan 2009

Annag, rada by som sa este opytala ohladom odsavania.

Ako som pisala s odsavackou sa trapim a odsajem po kojeni max 10 ml. Ma odsavanie vyznam resp.vplyv na tvorbu mliecka aj ked skoro nic neodsajem? Teda inak povedane stimuluje tvorbu mliecka len ked to mlieko z prsnika dostanem von alebo aj to sanie odsavacky ktora vlastne nic neodsaje?

Dakujem.

tanitta
31. jan 2009

Ahojte..
Annag...takze zhrniem nase nedokrmovanie:

zacali sme...vcera 16.40 psnik odvtedy bol hore a stale pomrnkaval potom pospal 1/2hodinky a 19.20psnik(15min)... zase pospal 20minut a o 20.20 psnik(15min)....zaspal az o 23.30. tesne predspanim mal este prsnik(10min Pra+Lavy)... vydrzal spat do 0.30....a potom to zacalo.... sli sme kojit... nastal boj o prisatie sa...po 50minutach marneho snazenia sa prisat som to vzdala ☹ mala som dokusane bradavky..... pritom bol hore ked sa prisal a nespravne a zuzlal len bradavku hltavo...jedoval sa od hladu... celych 50minut...menila som polohy kojenia... ale marne...to priasvanie ho prebralo natolko ze bol hore az do 4.30...takze noc sme vobec nezvladli.... papal 2x cez flasku...prvy krat 40ml len to bolo po tom boji hned.. a druhy krat o 4°°-110ml..... od 4.30 spal az do 9°°... potom sa prisal bezproblemu ale potiahol asi 10x a zaspal ako dudek a nie a nie ho prebudit.....takze spal od 9.15 az do 13.30... potom siel zase na prsnik prisal sa pekne a pekne papal 10min pravy a 5min lavy potom zaspal a viac nechcel......teraz je 15.50 a stale spi......
...otazka...ovplyvnilo kojenie UPLNE NARUSENIE REZIMU ??toho spanku bolo celkovo o dost menej 80% bol hore za cele to obdobie od 16.40vcerajsku az do cca toho rana 4.30... takto nikdy nebol dlho hore ked sme papali cez flasku... 😕 .....dakujem

annag
31. jan 2009

tanitta, jasne, však si mu zobrala zdroj, na ktorý bol doteraz naučený, jeho štýl bol, prečo sa namáhať na prsníku, ak mi vzápätí niečo bez námahy nalejú do hrdielka, musel to byť pre neho veľký šok. Ale ak pochopí, že fľaša nebude, tak mu aj prsník bude dobrý, super, že prišla prvá poriadna prestávka po riadnom nadojčení, to potrebuje ako taký odrazový mostík . Mohol by to byť ten správny zlom, uvidíme.

O čo ide - malý je ochotný sať iba predné ľahko tečúce mliečko, čo sa podobá papaniu z fľaše, treba mu trošku pomôcť pri dojčení - takže pokiaľ sa dá a nebude prsník odmietať, tak ich pri jednom dojčení vystriedaj aj viackrát, aby mu mliečko rýchlo tieklo. Okrem toho, pozri v mojom albume stláčanie prsníka - keď bude na prsníku prestávať aktívne sať, prsník na cca pol minúty stlač - stlačíš mliekovody, mlieko pôjde rýchlejšie, malý začne opäť sať, keď bude prestávať, zmeň trošku polohu prstov a opäť prsník stlač ... atď.

Ak sa bude hnevať a nebude sa chcieť prisať, tak ho nenúť - len ho ponos, pokús sa ho upokojiť, možno zadrieme, až keď sám začne prsník opäť pýtať, tak mu ho ponúkni, určite sa nesnaž bojovať o prisatie - vezme si, keď bude hladný. On už nie je bábetko, čo by mohlo na jedenie rezignovať aj keď je hladné. Zásadne mu treba dať prsník, len ak sám chce.

Zatiaľ si prsníky stále intenzívne odsávaj, aby si si udržala vysokú laktáciu. Nechaj ho pospať, ale samozrejme, kontroluj počet plienok (6-8 pocikaných za 24 hodín, peknú stolicu). Keď by si bola zúfalá a chcela ho dokŕmiť, pokús sa ho dokŕmiť pohárikom, pozri moje fotky. A ozvi sa, ako pokračujete - hoci aj o polnoci.

🙂

annag
31. jan 2009

misutovo, aj tých 10 ml je dosť, z 10 sa stane 20 ..., ale keďže si sa už tak krásne rozkojila, už nemusíš odsávať po každom dojčení, stačí už zaradiť iba udržiavacie odsávanie pomedzi dojčenia - teda keď má dlhšiu prestávku. Napr. ja odsávam večer keď malú uložím asi po hodine - dvoch od posledného dojčenia(,ak sa nezabudnem, keď tu vypisujem, potom odsávam aj o 23😀). Teda bohato stačí, ak si odsaješ a zamrazíš mliečko raz - dva krát do dňa, len si urči hranicu, akú chceš odsať a každý deň odsaj rovnako - napr. 100ml. Budeš oveľa spokojnejšia v období, keď bude bývať malá večer mrzutá. 🙂

annag
31. jan 2009

bimbia, a keby si jej ponúkla prsník skôr než o 3 hodiny, tak ho odmietne , nie je hladná?

- Skús stláčať prsník pri dojčení - keď prestáva sať a mala by sa začať odtŕhať, prsník stlač na cca 30 sekúnd - mala by zase aktívne sať, keď bude prestávať, polohu prstov zmeň a znovu prsník stlač ....pozri môj album - tak zvýšiš rýchlosť, mliečko jej bude rýchlejšie tiecť a nebude sa púšťať prsníka. Určite jej vždy ponúkni aj druhý prsník, papá totiž v dosť dlhých intervaloch, bolo by treba na pár dní dojčiť aspoň každé dve hodiny, malá sa dostáva do obdobia rastových špurtov bábetiek, bude musieť zrejme piť častejšie. Ako často papá v noci?

Skús odsávať asi hodinu po dojčení, prsník si nahrej, daj si teplý čaj, prsník si predtým rozmasíruj a aj bradavku si môžeš trošku čistou rokou stimulovať aby si vyvolala spúšťací reflex - pozri môj album. Najskôr začni odsávať veľmi rýchlo aby sa mliečko spustilo - aj viac než 5 minút, až keď sa spustí, tak tempo spomaľ. Určite sa Ti to podarí aj obyčajnou odsávačkou - akú máš značku?

Celý problém je v tom, že intervaly sú dosť dlhé, o to viac, že dojčíš len z jedného prsníka (takže prsník je vyprázdňovaný až každých 6 hodín)

annag
31. jan 2009

oliverka, napíš čo najpresnejšie - ako často dojčíš, či z oboch prsníkov, kedy sa asi hnevá, resp. si zapisuj 24 hodín, ako ste dojčili a kedy sa hneval , aby som to lepšie mohla posúdiť , koľko má pocikaných plienok a aká je stolica

tanitta
31. jan 2009

Annag...kakali sme odvcera asi 4x...farba taka zeleno-zlta...je pravda ze ked mal flasku tie plienocky boli omnoho viac mokre 😕 .... dnes boli asi len 2pocikane plienocky....
nakoniec sa zobudil o6.30 doslal prsnik... tahal pravy asi 10min... lavy ledva prisal ale podarilo sa na 3min potahat.. a zase spi....odsavat mam vzdy po kojeni? alebo pockat nejaku hodinku?...dufam ze to nevzdam... ☹

tanitta
31. jan 2009

o 16.30 nie o 6.30

annag
31. jan 2009

tanitta, odsávaj po dojčení určite a aj vždy, keď sa Ti zdá, že sú prsníky plnšie - aspoň dva tri krát. Keď vysal prsník, máš pocit, že prsník zmäkol, že ho vyprázdnil? Práve preto bude dobre po dojčení odsať, aby sme videli, koľko asi vypil. Kakal pekne 4x je až až, len tie plienočky sleduj. Vieš, ja to na diaľku neposúdim. Neviem posúdiť, ako účinne saje, za 10 minút je bežné dojča v pohode najedené, ale u Teba, keďže bol naučený na fľašu to neviem. Ani tú aktivitu neposúdim, lebo celú noc bol hore. Nemáš ho ako odvážiť pred a po dojčení? Odsaj teraz to mliečko a napíš, koľko si odsala, či bol prsník prázdnejší než býval pri dokrmovaní

zuz11
31. jan 2009

annag, ako citam kazdej skoro odporucas si odsavat, myslis ze aj ja mam? ja sa tesim ze konecne nemusim lebo pri Hanke som musela a davali sme jej aj stiekackou lebo si nedokazala vela vytiahnut tak sme ju dokrmovali cerstvym odsatym ale kedze maly sa napapa a zvacsa ma tie 3 hodinove intervaly tak sa mi odsavat nechce aby sa mi tvorba prisposobila dopytu aky mas na to nazor?

inak tie kvapky sab simple nie su navykove? 🤐

tanitta
31. jan 2009

Annag...takze vydrzal spinkat od posledneho kojenia 2,5hodiny..potom sa zobudil a pekne taha najprv len jedno prso potom ked sa viac prebudil potahal aj druhel... prsia mi zmakli...po kojeni som odsala este 30ml....ale niekedy mi prsia zmeaknu len napolovicku citit tam este nejake zatvrdliny....
... tiez som sa zamyslala nadtym ked poodsavam mliecko este po kojeni maly mi zacne po odsati este pytat... 😨 ... dokrmit??...prsia su uz prazdne...vdaka

annag
31. jan 2009

tanitta, no výborne, myslím, že vytiahne mliečka dosť,na svoje dávky sa pekne budí, skúšaj ho dojčiť aj z futbalovej polohy, tá je výborná, lebo z nej tečie dobre a veľa mliečka. Určite ho nedokrmuj, mliečko aj po odsatí v Tvojom prsníku zostáva nahromadené, hoci sa Ti to vôbec nezdá. Mliečko sa vytvára non stop, aj počas dojčenia či odsávania, okamžite sa dopĺňa prsník novým mliečkom, preto ak je bábo veľmi hladné, tak si dokáže mliečko vydolovať aj keď bol prsník práve odsatý. O polhodinku - hodinku po dojčení je už prsník prakticky naplnený na celú dávku. Som zvedavá, aká bude noc, len si zapisuj počet plienok, aby sme boli v obraze. Myslím, že ste na veľmi dobrej ceste a bolo to len o Tvojej odvahe. 😵

geegee
31. jan 2009

ja len potesim baby, co sa im nechce odsavat, ze su na tom niektore aj horsie, napriklad ja 😀 ...ja odsavam kazdu kvapku mlieka, ktoru moje dieta spapa a je toho dost - maly ma skoro 9kg a 5 a pol mesiaca 😉

annag
31. jan 2009

zuzi - kvapky nie sú návykové, môžeš ich dávať v pohode, hoci ich účinok je diskutabilný 🤐

- nemusíš vôbec odsávať, ja však odporúčam mamičkám, najmä tým, čo dojčia prvý raz, odsávať si mliečko tak raz denne čisto z psychologického hľadiska. Deti bývajú večer podráždené a mamičky si to zväčša vysvetľujú nedostatkom mliečka. Takto mamička vie, že mliečka má dosť, viac než bábo pije. Okrem toho, ak je mliečka veľa, ľahko tečie, rýchlo sa napapá a je kľudnejšie. Po 6 týždňoch sa mliečka zvyčajne prestáva tvoriť nadbytok, mamičky sa zľaknú a začínajú zbytočne dokrmovať.

- no a samozrejme, odsávať treba aj vtedy, ak sa z nejakých príčin začalo tvoriť menej mliečka než bábo potrebuje. Okrem častého prikladania vtedy veľmi pomôže aj odsávanie. O pár dní je po probléme.

- a odsávať treba aj vtedy, ak bábo zrazu prestalo menej piť , teda kvôli udržaniu laktácie- ak je choré ....

annag
31. jan 2009

geegee, krásne si ho vykŕmila , super, som veľmi rada, že sa držíte a že si prekonala aj krízu 😵 😵 😵

zuz11
31. jan 2009

aha dik, lebo mne sa s tym babrat nechce 😀 kedze mam co robit 😀 😀 😀
takze pekny zvysok vikendu 😉

kosicanka1
31. jan 2009

mila annag, potrebovala by som tvoju radu. mam 19mesacnu dcerku, ktoru dojcim a teraz som tehotna. chcela som este trosku vydrzat dojcit, ale bohuzial strasne zle sa citim, uplne vycerpana tehotenstvom aj dojcenim, bradavky a prsia mam neskutocne citlive a dojcenie boli. moje pomale pokusy o odstavenie uplne zlyhali, simonka je tzv. prsofil. nevies mi poradit, ake maju mamicky skusenosti s odstavenim sokom? totiz buduci vikend by som chcela odist na dva dni, so simonkou ostane ocinko s mojou maminkou a este pride na vypomoc aj moja sestra sa pohrat. dufam, ze na mliecko za tie dva dni zabudne... a prisla by som az v pondelok rano... ako to vidis? da sa to?

geegee
31. jan 2009

annag, priznavam, uz neodsavam tak casto, teraz idem 4x za dnesny den...ale v chladnicke mam uz teraz 350ml, takze zatial stiham. Zabera to strasne vela casu a ak nahodou zacne MM ubudat, tak dam UM. Mala som ciel, vydrzat aspon do pol roka na MM, to sa mi snad podari...este skusim nahradzat postupne obed prikrmom, mozno budem mat dost MM, uz sa musim venovat aj druhemu synovi a domacnosti a nie odsavat cca 5 hodin denne, aj ked, rada by som 🙂 No neviem, ci sa mi podari udrzat si mliecko trebars pri 3 odsavaniach denne.

geegee
31. jan 2009

annag, a co mozem povazovat za nocne odsavanie? Odsavam takto okolo pol 11, a potom az rano, niekedy o pol 6, niekedy o pol 8...velka pauza? 😅 Nedokazem sa uz vykopnut v noci z postele 😔 😅

annag
31. jan 2009

zuzi, pekný a pohodový víkend 🙂

annag
31. jan 2009

kosicanka - mám s tým veľmi dobré skúsenosti od iných mamičiek, je to výborný nápad, malá je už vo veku, keď by to mala pochopiť. Ozvi sa, či sa podarilo, držím palce. 🙂

kosicanka1
31. jan 2009

no si ma potesila, annag, tiez dufam, ze to vyjde, dnes nemala svoj den a dojcila som ju skoro kazdu druhu hodinu, proste hroza, 19mesacne dieta??? strasne
a ja som na konci so silami, sme sa rozhodli ist takto drasticky na to s manzelom, uz aj mamku a sestru som dohodla. len som chcela vediet, ze ako to brali deticky, ci neplakali velmi bez mamy, a ako to prebehlo, ked sa mama vratila...

euphoria
31. jan 2009

Mila Amag,
ak si pamatas, mala som pred troma dnami na bradavke pluzgierik, radila si mi ho prepichnut. Hoci som si na dalsi den isla kupit ihly aj gencian, pluzgierik zmizol. Su to uz dva dni. Prsia ma nebolia, stvrdliny nemam, no ta bradavka je akosi dost citliva. Najma vecer pri dojceni. Asi po minute od zacatia satia bolest ustupi..Da sa to vydrzat, no rada by som to mala v poriadku. Porad mi prosim...

Este by som Ta rada poprosila o jednu radu. Mala ma prave pat mesiacov, o 5 tyzdnov sa chystame na lyzovacku na cca tri dni. Chcela by som malu naucit, aby v pripade potreby mohla papat z flasky moje odsate MM. Dnes sme to prvykrat skusali,ale vobec sa jej nedarilo.Bola nervozna a plakala..Skusali sme aj z lyzicky, ale nic...Doposial som ju iba dojcila..

kosicanka1
31. jan 2009

euphoria, ak mozem, tak k druhej tvojej otazke ti poviem, ze nasa simonka do dneska nevie pit z flase, nikdy sa to nenaucila, a to sme vyskusali vsetky flasky a vsetky cumliky, presla zo slamky na poharik

annag
31. jan 2009

geegee -ak máš mliečka dosť, nie je to veľká pauza. 22.30 je už nočné (od 22-do 5.00 je noc 5 je už prvé ranné) , ale v podstate ide o to, aby si si odsávanie rozdelila rovnomerne v rámci 24 hodín. Určite budeš mať dosť MM aj po príkrmoch - veď to sú už len dva týždne. A potom tá potreba prudko klesá, záleží, ako sa chytí, ak nebude alergický, zaradíš postupne aj jogurt, syry a 2-3 deci MM a bude mať dosť.

euphoria
31. jan 2009

kosicanka,dakujem, hoci si ma nepotesila🙂 Citala som vela o tom, ze niektore babatka sa na flasku uz nenaucia.Ja po tom ani velmi netuzim, no musim ju naucit prijat potravu inym sposobom ako z prsnika, inak si ani trosku nezalyzujem resp.sa od nej nepohnem a nikto mi ju nepostrazi bez moznosti dat jej pit alebo papat 🙂

geegee
31. jan 2009

annag, dakujem. Ani nevies, ako si ma potesila 😵

kosicanka1
31. jan 2009

no nasa simonka ked bola vo veku tvoje viktorky, tak ju raz strazila moja mamka a po lyzickach u nej vychlipala odstriekane moje mliecko skoro deci a pol. mamka vravela, ze to bola fuska, ale slo to.