Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
20. jún 2010

@busni

http://dojcenie.wordpress.com/2010/05/02/zavadz...

- predchádzanie anémie - železo z MM sa vstrebáva veľmi dobre. To, či bábo bude anemické skôr ovplyvňuje zásoba železa, akú malo vytvorenú pri pôrode, kedy bol prestrihnutý pupočník. Anémia vzniká často pri prechode na príkrmy ak sa nevhodne postupuje - ak sa znižuje počet dojčení, dávajú namiesto dojčenia iné tekutiny, najmä čaje. A ak sa zavádza mäso oneskorene. Mäso by malo byť medzi prvými príkrmami , lebo železo z neho vie vyťažiť bábo lepšie než nehemické železo zo zeleniny (tam musí byť zabezpečený i výborný prísun vitamínu C).

leelo
20. jún 2010

@annag takze k zeleninke aj nejaku stavu s vit.C? a ked citrusy nemozeme este? moze sa teda podavat zelenina s ovocim naraz?

busni
20. jún 2010

dakujem, ste ma upokojili 🙂, necham to tak a zacnem az koncom jula, bude uz domaca mrkva, zemiaky aj cukina + maso tak to zvladneme 🙂
inac som tej mojej pediatricke doniesla aj dva plagaty z konferencie o dojceni - take pekne su, ze nech si ich vyvesi namiesto reklami na Nutrilon a Nestle vyzivu, co ma v cakarni, tak sa tvari ze dobre. no asi som jej trochu liezla na nervy, ze sa prilis staram, aj ked nie som lekar 😀 😀 😀 - tie plagaty a potom ta nezhoda o prikrmoch.....

leelo
20. jún 2010

@busni vidis, super napad s tymi plagatmi, aspon si ju trocha prebrala z letargie a tesenia sa zo sponzorskych darov 😀
tie modre velke plagaty, co boli na stole? tie v unicef farbe?

busni
20. jún 2010

@leelo ano tie, take modre, na jednom boli styri fotky spravneho prisatia aj s popisom - velmi pekne spracovane a na druhom vyhody dojcenia, fakt pekne 🙂
jedine, mi ako zarytej latkarke trochu vadilo to logo pampers, ale to je uz len take emocionalne vymyslanie 😉

busni
20. jún 2010

kamoska, co bola so mnou na tej konferencii je farma reprezentantka homeopatickej firmy a chodi vela po pediatroch a hovorila, ze ani jeden nema v cakarni nieco o podpore dojcenia ☹ tak vzala z tych plagatov viacero, ze urobi popri praci trochu osvety 🙂

leelo
20. jún 2010

@busni vies, bez pampersu by bola cela BFH iniciativa na slovensku takpovediac stratena. je to celosvetovy partner unicefu.
ja som si tiez chcela vziat, teraz si mi to pripomenula 😉
a jasneze pediatri nemaju taketo materialy, ved by isli proti kolosalnemu biznisu flias a UM.
moja pedka tu ma este aj ramy obrazov, kde ma detske obrazky, s logom vyrobcu umelej vyzivy

bubelko
20. jún 2010

@leelo > to v nemecku alebo na slovensku ma pediater tie obrazky s logom vyrobcu umelej vyzivy?

leelo
20. jún 2010

@bubelko tu v nemecku 😀 alette, poznas? pediatricku na sk nemam stalu, ale vzdy natrafim na dobre reprezentantky tohto remesla 😝

bubelko
20. jún 2010

@leelo > alette nepoznam
inak u mojho pedatra nie je ziaden palgat s logom. co mi dal, bol jedalnicek od nestle - ale na moju ziadost, ked som sa pytala na prve prikrmy. rovno mi v nom ale skrtol davky UM, lebo kojim. je tam ale super vysvetlena postupnost zavadzania zeleniny, masa a ovocia.
ale inak som s nim mala teraz skvely zazitok - pytala som sa ho, ci mozem dat UM. idem totiz na svk a nema ako prepravit odpumpovane mlieko bez toho aby sa mi rozmrazilo. jednu davku ano, ale ostatne nie. a chcem ist do opery (ale do rakuska na pol dna), tak som nevedela, co malemu dat jest. a on mi na to - ak chcem prejst na UM tak mam dat 2, ale kvoli jednemu razu nech neblbnem, ze je to skoda a ze radsej nech mu daju miesto MM prikrm.
a tiez mi povedal, ze nech vydrzim do roka kojit, potom mozem prejst na normalne mlieko a nemusim kupovat UM. a to nestle je tu doma 🙂

bubelko
20. jún 2010

@leelo > inak na svk som s detmi u lekara zatial nebola - nikdy. som zvedava, ci to takto dopadne aj teraz, ked idem na mesiac. 😕

leelo
20. jún 2010

@bubelko pocuj, neblazni s tym UM, ved to by bolo ako kupovat parochnu a nosit ju, ked mas pritom krasnu vlastnu hrivu 😀 😀
maly si na tvoje mliecko pocka. a ked nie, tak prikrm, presne ako vravi dr. ja som sa velmi bala ist od maleho na konferenciu s newmanom, ale zistila som, ze malemu vobec nechybam a radsej zaspal na 4 hodiny v kociku, ked ma tam nevidel 😉
ale vazne: bolo to dobre casovo zorganizovane, s obednou pauzou, takze som stihla prist, nakojit, dat obed, nakojit a mohla som dalej ficat na prednasky. takze budes iste aj ty prijemne prekvapena 😉

ivush
21. jún 2010

Kočky, neviete mi niektorá z vlastnej skúsenosti poradiť - mám zapálený prsník, teplota mi po 24hod klesla, ale mlieko sa mi nie a nie dostAť von, prsník je naliaty, tuhý a maličká sa prisaje, ale keď jej nejde tak ako je zvyknutá tak sa max. rozčertí a odťahuje....čiže nespolupracuje a nepomáha mi ho uvoľniť (a to ani tesne po nahriatí)...nemáte niektorá nejakú fintu na baby v takejto situácii???

bubelko
21. jún 2010

@leelo > no ved ma aj pediater sfukol, ale to vies, ked hladas riesenie, tak obcas nevidis to spravne a potrebujes impulz. ani ho davat nebudem, nie som sisi 🙂 ja som sa pytala kvoli tomu jednemu razu, nie ze by som chcela prejst na UM. 😉
ale to bolo hlavne na ukazku, ze nie vsetci pediatri su taki, ze ked spomenies UM, tak ti hned daju do ruk vzorku a povedia, no ved skuste. a ako hovorim - nestle kraj 🙂
len na tej opere deti budu na svk a ja v rakusku, takze kojenie cez prestavku nehrozi 😀 ale nemam strach, ze by umreli od hladu. ono to akurat vyjde, ze dostane mliecko pred spanim a to co pije na olovrant, dostane zeleninku, pripadne ovocie.

@ivush > pred kojenim daj teply zabal, po kojeni studeny - najlepsie tvarohovy. a tak stale dokola. a masiruj a masiruj a masiruj. plus pozoruj, ci ti teplota zase nevybehne. klesla ti sama, alebo po liekoch?

ivush
21. jún 2010

@bubelko no práveže tých 24hod neklesala ani po paralene a pak klesla sama bez lieku...
No a keď vytláčam po kvapkách mlieko, tak ide take škaredé žlté, husté, mazľavé...no nedivím sa jej, že ho nechce piť, ale mne to odsávanie ide ozaj po kvapkách, čiže celé prso tak neodsajem, neuvoľním.

bubelko
21. jún 2010

@ivush > skus tie zabaly a masirovat a pumpovat kazde 2 hodky (tak mi kazali v nemocke pri zapale). ak sa to nezlepsi, chod k lekarke, aby sa ti nevytvoril absces 😒

denka1
21. jún 2010

Ahojte.Necitala som tuto temu ,pretoze nemam tolko casu,ale chcela by som sa opytat.Pri kojeni mojej malinkej mi tecie dost rychlo mlieko.Niekedy sa stane,ze az hapka,ako nestiha prehltat a dnes sa uz zacala aj hnevat.Proste jej vadi,ked mliecko rychlo tecie a nakoniec to vzda a zacne plakat,tak,ze prsink potom odmieta.Mlieka mam dost,to viem,som rada a stastna,ze kojim,ale velmi ma trapi tento problem.Co mam robit,aby to mliecko tak rychlo netieklo.Malinka pekne pribera a buclatie,ale ide ma porazit,ked si ju prilozim a za chvilku zacne plakat a odtahovat sa.
Dufam,ze mi niekto poradi,kto mal podobny problem.Skusala som aj klobuciky,ale tie sa strasne rychlo naplnia a to je potom este horsie.Takze sa takto trapime.

leelo
21. jún 2010

@bubelko ja som si uz vsimla aj pred tym, ze tvoj pediater je lepsi ako pediatricky co poznam. hlavne ten vztah k dojceniu - niektore zeny-lekarky vystupuju ako roboty bez srdca, pritom ony same dojcili (aj to co pisala prsky o tej svojej o tom svedci), co tvoj pediater isto nie 😉
mozno z podobneho dovodu mi nesedia ani zeny-gynosky, tie z mojej skusenosti su strasne chladne...
inak to alete, co som ti vcera spominala, je nestle, dnes som to videla v obchode 🙂

zelam pekny zazitok z opery a iste to bude bez akychkolvek komplikacii, potom daj vediet.
p.s.: skoda, ze si neprisla na sk o nieco skor, stihla by si newmana, to bola ina symfonia 🙂

bubelko
21. jún 2010

@leelo > je fakt dobry, nielen co sa kojenia tyka, ale vseobecne jeho pristup k detom. preto k nemu cestujem 25km do druheho kantonu 🙂
tak to maju aj tu, ale nevola sa to alette 🙂
no newmana by som si isla pozriet, hoci nesuhlasim so vsetkym, ale urcite to stalo za to 🙂

annag
21. jún 2010

@ivush

možno vyzerá mliečko škaredo, ale je v poriadku - ona reaguje najmä preto, lebo tlak jej neumožňuje mliečko vytiahnuť,máš upchatý mliekovod, to mliečko zhustlo - vlastne už to prechádza. Pomáha ozaj nahriatie, aj celé hodiny ho nahrievaj, napr,. čo máš doma tvaroh, slivkový lekvár - niečo, čo dobre drží teplo zohrej v mikrovlnke a prilož na prsník. Môžeš použiť i fén, len pozor na bradavku a dvorec , aby si si citlivú pokožku nepopálila. AK máš biely pľuzgierik na bradavke, treba ho prepichnúť sterilnou ihlou .... každopádne, ako si zistila, prejde to i samé , lebo mliečko sa vtrebe do okolitého tkaniva. Prsník však neustále ponúkaj, aby ho stimulovala, hoci i akoby naprázdno.

annag
21. jún 2010

@denka1

máš nadprodukciu. Som rada, ak to neriešiš klobúčikmi 🙂 Nadprodukcia sa dá tlmiť, no najskôr by bolo fajn skontrolovať , či sa bábo prisáva dobre na prsník a či je dojčené na požiadanie. Radšej mi prosím vyplň dotazník, aby sme čosi nezanedbali

http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/dotazn...

http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mlieck...

annag
21. jún 2010

@leelo

jasné, prečo by si nemohla dávať ovocie plus zeleninu dokopy? nemusí byť len vo forme šťavy. Citrusy, jahody, ríbezle, šaláty,kapusta, vňať petržlenová... a čo ja viem kde všade je vitamín C 😅 - to všetko bábo i v druhom polroku môže. treba sledovať reakcie. Je veľa detí, ktoré napr. citrusy v pohode papajú, sú krajiny, kde napr. pomarančová šťava patrí medzi prvé príkrmy 😅 . Jahody sú tuším i v kupovaných výživách .... samozrejme, najlepšie je dávať najskôr overené ovocie urodené v našom podnebí, je čas marhúľ, no skúšať môžeme pomaličky všetko. Šťavy riedené a v malom množstve môžeme primiešať i k príkrmu.

zuzana12345
21. jún 2010

@annag
ahoj, potrebovala by som poradit, neviem, kde nastal problem, trva to asi tyzden, maly mi odmieta prsniky, v noci sa napapa pekne (oba 10min.) aj nadranom, ale cez den je to hrozne, parkrat si potiahne a spusi plac, kope nohami ani ruky su neni v klude, dva dni (2x za den) mu ponukam z flasky a to spapa vsetko 100ml, doteraz papal z kazdeho po 10min. a hned zaspinkal, dakujem 🙂

ivush
21. jún 2010

@annag
No len práve to je teraz u nás problém, že ona sa nechce na ten prsník prisať, takže mi ho nestimuluje :( Nervózne potiahne 1-2x a začne sa čertiť a odtláčať preč a potom ju už na ten prsník neviem dostať späť...

bubulacik
21. jún 2010

ahojte mam otazku kamaratka ma 3 tyzdnovu dceru kojila ju asi tyzden a pol a potom jej zacalo rednut mlieko ked si odsala mlieko tak asi po pol hodke sa jej tam objavila voda a bol jej vacsi pomer ako mlieka. teraz mlieko nema a chcem sa spytat cii ho moze dako obnovit a ci sa to da...

prsky
21. jún 2010

@bubulacik riedke mlieko neexistuje. to, co kamoska odsala, je predne mliecko, ktore obsahuje viac vody ako tuku. obnovit laktaciu by este mohla a to spravnym prikladanim dcerky /kde je dopyt, je aj ponuka/ - viac tu: http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mam-ma...

vhodne by bolo, keby sa urychlene stretla s laktacnou poradkynou vo vasom okoli http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po...

prsky
21. jún 2010

@ivush ona sa asi certi preto, ze jej nejde takym prudom, na aky je zvyknuta. skus prsnik pred jeho ponuknutim stimulovat (odsaj trocha, nahrej ho)

@zuzana12345 zahod flasu, tou problem len zhorsis http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/odmiet... v noci su deti ochotnejsie pit aj z pomalsie tecuceho prsnika, cez den taka ochota nebude - pri piti z flase sa nemusi tak namahat, prud je kontinualny. takze obrnit sa trpezlivostou a ponukat prsniky, ale nenutit. laktaciu si udrzis odsavanim. on vyhladne a bude mu dobry prsnik aj cez den

jja
21. jún 2010

dievcence, mam na vas otazku. chcela by som ist pozriet do nemocnice jednu znamu, ktora ma tyzdnove babenkom , ale babo ma zltacku, je pod tym modrym svetlom. chcem ist s Kajkou, nemoze to ona chytit, ak by ho nahodou dali kamoske na izbu prave v tom case ked tam budeme?

aleela
21. jún 2010

jja, ta novorodenecka zltacka nie je infekcna 😉

ivush
21. jún 2010

@prsky

mne sa zdá, že sa nechce prisať, lebo ten prsník sa nevyprázdňuje a celý je taký naplnený a aj okolo dvorca a tým pádom ho nevie-nechce tak uchopiť...veď skúšam možné i nemožné a ona stále odmieta a už ozaj neviem ako ďalej...jednak veď ja nemôžem byť so zap. prsom dlho a aj ona sa nevie len z jedného pri každom dojčení tak dobre najesť... ☹ Zatim fungujeme ako-tak, ale dnes som videla, že cikala menej ako obvykle ☹
Skúsim ju ešte priložiť v noci rozospatú, možno poťahá.... 😕