Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
25. jún 2010

@kkiki

nikto si nepraje hladovať bábätko a ak dlho chudne a ide o jeho život, je dokrmovanie samozrejme nutné. No my vieme bábätko dokrmovať priamo na prsníku pomocou cievky, UM sa vďaka tomu podáva dočasne ako liek a po krátkom čase sa vďaka dojčeniu a dokrmovaniu priamo na prsníku laktácia môže naplno rozvinúť. Na rozdiel od kŕmenia fľašou, pri ktorej sa potreba UM zvyšuje až na 100%. Nie som si istá, či si také niečo mala možnosť skúsiť. Mamičky, ktoré už dojčili trebárs len ráno sa dokázali naplno rozkojiť v priebehu pár dní - týždňov ...

prsky
25. jún 2010

@miska1981 malej v pusinke este nemusis soor vidiet, ale moze byt tam (je pravdepodobne, ze ked mas infikovane bradavky, tak je infikovana aj mala). annag ti urcite cez ip poradi - treba viac info 😉
@ivv puuuha, tak to nasa za jej vnuckou zaostava aj teraz - ja som v poslednom case rada, ked zje aspon jablcko, hrozienko a banan + trochu obeda za den a k tomu litre MM - nejak nechce nic jest 🙄

latvia
25. jún 2010

@annag neviem kde byvas, ja som brala skusenosti z naseho mesta, ked vidim deti zavesene na prse ciganky 😉 ale viem, ze vela ich dava presne to co pises (teda okrem UM 😀 )

@leelo za seba mozem povedat, ze aj ked mlieko tecie a je ho dostatok, nie vzdy je dieta spokojne.....takze to mizive percento trochu zvys na male percento 😀

ja nemam problem s tym ze uz nekojim, ale zajaciqov prispevok bol dost nevhodny a jej rozcarovanie nad tamtou temou potvrdzuje aj prispevok co dala sem....takze myslela to velmi podobne ako to pisala 😝 viem ze do istej miery to myslela inak,ale veta typu dieta nenaberie sebavedomie ak nieje dojcene.....no ako si ju mam vysvetlit? ludia by sa najprv mali vzit do pocitov a situacie toho druheho a potom vyjadrit nazor, inac z toho budu taketo vojny...

kkiki
25. jún 2010

@hathor1231 mala som v tu chvilu na vyber dve moznosti bud UM alebo nemocnica, kedze moje dieta od vahy co nas pustili z nemocnice pustili nic nepribralo, ale schudlo pol kila .... a kojila som spravne 🙂 do dna ked nas chceli hospitalizovat som robila co som mohla , nepisala som si sice s anag ale tiez som sa radila s poradkynou ... a ked sa tu chce clovek objatit to vlastne nejde , lebo automaticky je vtom moje vlastne ospravedlnenie sa zato ze som to nezvladla 🙂

leelo
25. jún 2010

@strapco13 to o sestricke bol priklad. poukazujem na to, ze casto to byva vonkajsi faktor, co zasiahne v neprospech.
ja ma z porodky len tie naj skusenosti.
len presne ako pise annag- ten pocit viny nevzbudzuje horda dojciacich fanaticiek, ale prave kult UM

hathor1231
25. jún 2010

@annag zaujimave,ze o tej cievke som len citala,ale v nemocke mi ju neponukli... len flasku alebo "poharik"... je skoda,ze nie kazda mamicka ma takuto podporu a nedostane sa ku pomoci. mna sice mala navstevovat laktacna poradkyna ale ta prisla po takmer 3t a to uz sme sa rozkojili len vdaka tebe... keby som sa tu na MK nedocitala a teba nestretla,tak mi tie support centra aj tak nic nepomozu... prosto aj laktacne poradkyne veselo propaguju flasky a len slovne mamicke poradia aby sa snazila ( 🙄 ) kojit... to bola moja skusenost...

annag
25. jún 2010

@strapco13

laktačná psychóza je tiež do veľkej miery mýtus. Laktačná psychóza nemá súvis s "udrelo jej mlieko od hlavy", je to forma depresie, ktorú už väčšinou mala mamička pred tehotentsvom . Moderné antidepresíva sú s dojčením kompatibilné a podporovať takúto matku v dojčení sa odporúča . Pretože matka, ktorá nedojčí sa vlastne dostáva do ešte väčšej depresie, lebo je frustrovaná a nesie si pocit viny a zlyhania ako ženy. No ak v dojčení pokračuje, dávky antidepresív sú spravidla nižšie a z dlhodobého hľadiska i po odstavení má veľmi dobré vyhliadky na zvládnutie svojho ochorenia.

prsky
25. jún 2010

@olifcek no ja teda vrasky na cele mam aj napriek prekrvenym prsiam 😀 ale tie ma tak netrapia ako tie hnusne skvrny, co ich zvyraznuju - fnuk

bubelko
25. jún 2010

ja som takmer tiez kvoli zapali prestala kojit. a to som bola aj za laktacnou - a nie raz. skratka ta bolest - jonasa som ani prolozit nedokazala, len s prestavkami pumpovat a aj to mi slzy tiekli prudom, k tomu teploty a doma okrem babatka este aj druhe dieta, ktore mamku potrebuje, manzel si musel brat dovolenku, skratka som toho mala plne zuby. povedala som si este raz a koncim. skratka som uz nevladala. ked si spomeniem, ako som sedela na gauci u laktacnej a revala ako male decko, tak mi teda veselo nie je. 😖
a pri lukasovi sme dokrmovali mlieko. po pravde si z jeho prvych tyzdnov nepamatam nic okrem toho, ze som ho nakojila a isla spat. nosili ho manzel so sestrou, davali aj flasku a ja som sa snazila postavit na nohy.
teraz som sa pri jonasovi dost casto manzela zo zaciatku pytala a toto robil aj lukas? a on mi na to, ano robil 🙂

leelo
25. jún 2010

@latvia zajaciq napisala, ze flasa neda sebavedomie. co sa asi zhodneme, a niekto to tu aj pisal, myslim strapco, ze treba aj po krmeni flaskou ten osobny kontakt, koza na kozu, narucie, tutkanie 🙂
ale chapem, ze boje budu. pre uz zmienovany pocit viny. vo mne je napr.aj vtedy, ked mam rozpravat o svojom dietati kamoske, ktora deti mat nemoze...

kkiki
25. jún 2010

@annag radili mi ako mohli vtedy ... ja som mala dost velky problem po cisarskom , po vpichnuti ihly na omrtvenie ma na druhy den po zakroku bolela hlava neuveritelnym sposobom a to pokracovalo dalsich 6 dni ... vracala som z tej bolesti 5 krat denne a to aj napriek infuziam aby sa mi nezrutil organizmus som sa snazila spustit mliecko ... ked ma pustili domov tak stellinka pekne papala, ale asi to mliecko stalo za milu jarmilu ... a moj organizmus bol uplne strateny po tej strasnej 6dnovej migrene ... ta bolest sa mi vracala dalsie 3 roky ... ked som sla rodit teraz , pichali mi anestezu specialnou ihlou aby sa nedostavili tieto strasne bolesti , pomohlo a ja som sa hned ako ma odpojili od infuzie a mohla som sa postavit co je 24h zacala oliverka prikladat a ver sestricky neverili ako mi to ide , odchadzali sme z nemocnice a olinko papal z prsicka 50ml 🙂 tesila som sa velmi ze to nedopadne ako u stellky, ale radost mi presla medzi 6-8 tt ked zacalo bolenie hlavy a pust ... lekarska veda je velka a ja sa jej pravdupovediac prd rozumiem , ale asi tie zassahy zle vplyvaju na moj organizmus ... teraz som rozhodnuta ist pod narkozu ... a zase sa bude snazit ako najviac mozem 🙂 tiez to bol pre mne krasny pocit , ale mam uz po tych skusenostiach aj ine priority ...

hathor1231
25. jún 2010

@kkiki hrozba nemocnice by ma asi tiez zlomila... 😔 hlavne,ze ste v poriadku 😉 kukam,ze je na ceste dalsi drobcek,tak skusis pri nom 😉
tie to mate viacej mimusiek,mate vycitky,ze ste jedno kojili kratsie ako druhe 😕 urco chcem este jedno,ale asi budem porovnavat a budem sa snazit,aby druhe mimco nebolo znevyhodnene 😀

annag
25. jún 2010

@hathor1231

áno, je to všade rovnaké ,, dokonca v západnej Európe sú laktačné poradkyne veľmi ovplyvnené kultom UV, ich "liberálny" pohľad na fľašky, cumle je veľmi cítiť. Preto je tam dĺžka dojčenia ešte kratšia než u nás.

strapco13
25. jún 2010

@leelo ja som pochopila...beriem zdravotnikov v tomto ako vonkajsi faktor 😉

kult UM a pediatri...moja pediatricka ma vyvvesene plagaty s UM, aler ma tam aj plagaty o MM..nikdy mi nedoporucila UM..jednak nastastie nebol dovod, jednak aj inym matkam, radi o MM..pocujem, ked sme u sestricky

lenze...v telke tiez bezi plno reklam a nekupujeme vsetko..ide o schopnost odolat...o informovanost

preco laktacne nie su zahrnute do zakladnej zdravotnej starosltlivosti a ich sluzby nepreplaca poistovna?

@annag ..to je otazka na teba...robia nieco laktacne, aby ich sluzby boli preplacane poistovnou /netvrdim, ze nerobite/, len chcem vediet, ci postovne o vas vedia 😅 ..lebo poistovne neradi davaju peniaze..a lacnejsie je pre nich podla mna zaplatit laktacnu, ako preplacat mesacne UM HA, alebo nejake vysetrenia neprospievania deti

annag
25. jún 2010

@kkiki

držím palce, hovorí sa do tretice všetko dobré 🙂

latvia
25. jún 2010

@leelo ja si nemyslim ze prso by malo vytvorit sebavedomie....ako bolo povedane, vytvara to maznanie a vztah matky k dietatu, nie prso.takze ak matka flaskuje a popritom sa dietatu venuje a mazna sa s nim, tak ma rovnako zdrave sebavedomie ako kojene....a matka,ktora koji a nemazna sa a nevenuje sa, neurobi zdrave sebavedomie len kojenim....o tom to predsa nieje...
a tiez slova ako nemate ani paru o com dojcenie je, ma (ako popudlivu povahu 😀) irituju 😝 dalo sa to proste napisat aj jemnejsie

annag
25. jún 2010

@strapco13

laktačné poradkyne u nás do nedávna neboli vôbec organizované, takže presne , robíme málo , nesmierne chýba lobbing a váha niečo presadiť , zato lobbing výrobcov UM nechýba - viď prenatal boxy v pôrodniciach plné informácií a pomôcok ako čo najrýchlejšie odstaviť bábätko

strapco13
25. jún 2010

@annag ..ja som nemyslela poporodnu depresiu, baby blues..tie sa daju zvladnut liekmi aj s kojenim..a na dedinske povery ala mlieko udrelo do hlavy neverim..ale rozvinuta laktacna psychoza je nebezbecna pretoze matka je schopna zabit dieta a tam je nutne prestat kojit ☹

kkiki
25. jún 2010

@hathor1231 nikdy som nemala vycitky co sa mliecka tyka ... ked mala stellinka rok spadla mi z troch metrov z galerie na podlahu ... tato vycitka mi doteraz rezonuje v hlave , lebo som bola unavena a uz som nemala silu ju nahanat a potom sa to stalo :( akoby pri nej stal sam anjel a nic iba okrem hematomov na ockach a popraskanej lebecnej kosti ale len kusok tomu dietatku nic nebolo :... a toto je moja vycitka ze som tam nebola .... a ak by sa stalo u tretieho babatka to iste co mojim dvom ze nebude mliecko , dam mu umele ak by mu slo o zivot a nebudem mat vycitku nikdy ... teraz mam deti pod dozorom ako orol a neexistuje ze sa mi nechce ...

leelo
25. jún 2010

@strapco13 dobra otazka, velmi rada si pockam na odpoved annag 🙂 myslim, ze poistovne o nich vedia velmi dobre, aj MZ, ale...

annag
25. jún 2010

@latvia

až tak rovnaké to nie je - pretože stimulácia bradavky pri žene spúšťa oveľa viac oxytocínu, ktorý má podstatný vplyv na vzájomnú väzbu, na fyzický i psychický vývoj dieťaťa ako i na zdravie mamičky.

annag
25. jún 2010

@strapco13

áno, ale je to depresia , ktorá sa dá liečiť antidepresívami a odstavenie vôbec nie je nutné - pretože dnešné lieky sú bezpečené pre dieťa i matku

latvia
25. jún 2010

@annag ano, teoria 😉 tak ako aj o hormonoch stastia pri porode....u niekoho proste nefunguju...

hathor1231
25. jún 2010

@annag mne v porodnici hned ta support povedalal,ze my europanky sme v kojeni neuveritelne,vraj ma pocit,akoby nam to bolo prirodzenejsie a dokazeme sa viacej popasovat s trapenim,co ku kojeniu patri... mne sa nepaci celkovo vztah aky tu maju matky a deti...


@latvia vies ako,ak ti ide kojenie od zaciatku super a nemas ziaden problem,tak sa to nerata lebo si si ho nemusela vybojovat 😀

leelo
25. jún 2010

@annag taku vahu nikdy nebudete mat ako ti, co podplacaju pediatrov a kupuju zariadenia do ordinacii/na oddelenia. je to vsetko prehnite po 30 rokoch temna a teraz to prehniva navyse vladou penazi. musi sa stat nieco, co to zvrati a zmeni cele myslenie spolocnosti, inak tahate vzdy za kratsi koniec, aj ked sa rozkrajate

latvia
25. jún 2010

@annag to,co mysli strapco, si zenska neuvedomuje, ani nepamata, nema pocit depresie, nezdoveri sa nikomu.....proste zrazu da dieta na pekac,posoli a hodi do truby.....

annag
25. jún 2010

@latvia

hormóny fungujú, inak by sme zomreli, Keby nebolo oxytocínu, tak neporodíš ...Tvoje telo ho dokáže vylučovať presne ako každému človeku, aj na jedlo sa Ti vďaka nemu isto niekedy zbiehajú slinky, ak niekedy nefugoval, tak preto, lebo mu v tom bránili iné hormóny. Ako spomínala strapco - bábo sa od nej odťahovalo, jasné, cítilo jej bolesť - fyzický stres, ktorý prenášala na bábo - adrenalín, kortizón....

hathor1231
25. jún 2010

@kkiki teraz si to presne vystihla 😉 sice dost kruty priklad 😔
co je galeria? kazdopadne dodatok ako vysoko to bolo mi stacil...

latvia
25. jún 2010

@annag nepochopili sme sa 😉

annag
25. jún 2010

@latvia

predchádza tomu zmenené správanie ženy - tie ženy sú liečené antidepresívami a ony účinkujú a môžu sa o bábo bezpečne starať - či už dojčia alebo nie