Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

tittika
19. sep 2010

Ahojte maminky, potrebujem poradit 😢 nasmu 2 tyzdnovemu syncekovi asi nestaci kvalita (s kvantitou podla mna nie je problem|) mojho mliecka lebo sa kazdu hodinu budi papat ( 2den) 😢 v nemocnici aj doma sme do teraz pekne kojili cca 15 minut a spinkali cca 3 hodinky, teraz tiez kojim 10-15-20 minut kedy ako ale vydrzi mu to len hodinku 😢 v noci ocko utekal do lekarne pre umele mliecko (milupa hipoalergenna) ale malinky nechcel papat , neviem ci mu vadila flaska (tommee tippee) alebo samotna chut umeleho mliecka. este noc dve a budem ako zombi 😔 velmi tazko si odgrgava ak si vobec odgrgne, vzdy spime na boku, sem tam mu malinko mliecka vytecie ale nie je toho vela...mame prejst co najskor na umele mliecko aby sa mi potom nevycerpaval ze nevie kludne spinkat?alebo skusit len na noc umele a cez den kojit?

carodejnica
19. sep 2010

@ewana73 ahoj, ja som mala presne ten istý problém, postupne sa to upravilo - zlepšilo, moja malá sa postupne naučila jesť aj väčšie kúsky a väčšie množstvo... dodnes ju dojčím, a nie je taký jedák ako možno iné nedojčené deti, ale prospieva, tak ma to netrápi... a treba si ešte uvedomiť, že do 1 roka je to DOJČA (od slova dojčiť) a podávajú sa PRÍ-krmy, čiže tvoria len časť jedálnička.. dôležité je nenútiť, ale stále ponúkať ... u nás tiež veľmi pomohlo, keď som jej zhruba od jedného roka začala dávať presne to isté čo jeme aj my, len málinko slané a málinko okorenené (my si dochutíme na tanieri), takže jej to akosi viac zachutilo, ako tie nemastné neslané gebuzinky.. 😉

domeli
19. sep 2010

@labutka, dík.
@gabika7706, taktiež ďakujem a rovnako prajem veľa zdravíčka.

zuziq
19. sep 2010

@tittika "slabe" materske mlieko snad ani neexistuje.. pocula som uz vela krat, ze davali robit rozbor materskeho mlieka ale nestretla som sa s tym, ze by bol vysledok taky, ze mlieko nie je kvalitne.. A tusim aj tu na konikovi jedna baba pisala, co robi priamo v laboratoriu kde robia rozbor MM ze urobili uz asi 10.000 rozborov a ani jedno mlieko nebolo "slabe". urcite nezacinaj dokrmovat ak mas dost mlieka! je to zaciatok toho, ze mliecko postupne odide, pretoze ked ho dokrmis o to menej bude pit a o to menej mlieka sa ti postupne bude robit. a to by bola obrovska skoda. chce to len pevne nervy aj ked je to tazke ( viem o tom svoje) ono sa to urcite upravi. Neviem ako dlho vam trva kojenie a ci ti pri tom nahodou nespinka (to bol nas problem a maly sa tym padom vzdy malo najedol)

zuziq
19. sep 2010

@tittika kamaratka inak mala asi po troch tyzdnoch od porodu to iste... nastastie par noci vydrzali a malicky zacal krasne papat a je z neho jedak 😉

domeli
19. sep 2010

@tittika ahoj,
určite Ti tu poradia čochvíľa skúsenejšie mamičky a odporučia stránku annag - tam nájdeš ozaj odpovede na najrôznejšie otázky o dojčení, aj na Tvoj dotaz. Ja za seba iba poviem, že my sa takmer od narodenia kojíme každú hodinu, v lete to bolo aj častejšie a niekedy aj celú hoďku - papáme, driemkame, cuckáme. Nie je to nič neobvyklé - pravidlo č. 1 je kojiť na požiadanie. Tiež sme si neodgrgávali, ale ak dieťatko kľudne papá, nemusí si odgrgnúť a už vôbec ho na to netreba budiť. Pozri si spomínanú stránku a tam toho nájdeš až-až o dojčení. Určite nedávaj UM, ak máš mliečka dosť. Časom toto rozhodnutie nedokrmovať oceníš. Veľa šťastia a radosti z kojenia prajem!

dulkagabulka
19. sep 2010

@tittika ...veeeeeelka škoda davat umele mliečko...naozaj velka škoda...
v prvom rade si treba ujasnit...sama v sebe...či chceš kojit...chceš?alebo to sem pišeš preto,aby ti odsuhlasil niekto umele mliečko??

ak kojit chceš, tak aj budeš...všetko je o trpezlivosti...kojenie je v hlave..nikde inde...a dolezite je tvoje odhodlanie...ja som napriklad vobec žiadnu flašku,ani umele mlieko nekupovala...vnutri som vedela, ze skratka budem kojit..ina alternativa pre mna ani neexistovala...zelezi na tebe, či chces, alebo nie...
a tiez na tvojich blizkych,ako ta podporia
🙂
tvoje dieťatko si estelen zvyka na režim...ak budes trpezliva, vsetko sa časom upravi...
to že dietatko sa vzdy prisaje este nemusi znamenat,ze je naozaj aj hladne...mozno potrebuje pritulit, prihovorit sa, popestovat...a kludne ho mozes kojit aj kazde dve hodiny...casom si prestavky predlzi...
ak pije kludne, nepotrebuje si odgrgnut, staci ak bude naboku...
ak vydržis, bude ti omnoho lahsie...kojit...ako davat umelač...chce to len vydržat tie krizy.jednou prave prechadzaš...
dalsie bude cca v 6-8 tyzdni, dalsia v 3 mesiaci, potomv 6-tom..
v tych obdobiach su tzv. rastove špurty,kedy dietatko potrebuje častejšie pit..a ty teraz potrebuješ vela oddychovat...vela ležat s babom v posteli 🙂)aby ste si na seba zvykli..

annag
19. sep 2010

@tittika

pre istotu mi vyplň prosím i dotazník, aby sme našli príčiny nepokoja Tvojho dieťatka - čo nie vždy súvisí s dojčením, ale môže
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/dotazn...

- hlavne sa neboj svoje bábätko dojčiť i z obidvoch prsníkov pri jednom dojčení. AK na jednom prsníku nepije, ponúkni mu i druhý prsník, aby sa dobre zasýtil. Veľa mamičiek sa totiž zbytočne bojí ponúkať obidva prsníky ...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...

annag
19. sep 2010

@barbora87

s bradavkami pred pôrodom netreba robiť nič. Na tvare bradaviek totiž nezáleží, bábätko pije mliečko spod dvorca - musí sa teda jazýčkom oprieť a uchopiť čo najväčšiu časť dvorca , bradavkou mliečko len vyteká. Veľmi veľa prvorodičiek má bradavky trošku "ploché, vpáčené", po niekoľkých priloženiach sa však krásne vytiahnú a aj mamičke-prvorodičke sa bábo ľahko prikladá. Bábätko sa dokáže prisať na prsník s prakticky akýmkoľvek tvarom bradavky. Hodnotenie tvaru bradaviek sa považuje za prvý krok, ktorý spôsobuje neúspechy pri dojčení. Tvoje prsíčka a Tvoje bradavky sú tie najlepšie pre Tvoje dieťatko.

Dôležité pred pôrodom je naštudovať si vopred správne prisávanie a prikladanie sa bábätka. A byť s bábätkom po pôrode od prvých chvíľ, neodkladať ho sestričkám kvôli oddychu ... AK sa bábätko nedostatočne dojčí prvé hodiny a dni po pôrode, zvyknú sa na cca 3. deň tak naliať a opuchnúť prsia, že sa bradavka stratí v tvrdom, opuchnutom dvorci a bábätko sa nedokáže prisať, resp. mliečko sa nedokáže pod silným tlakom z prsníka dostávať vonku (ani dojčením, ani odsávaním). Ale ani tu nie je problém v tvare bradavky, problém je v dvorci, ktorý je príliš tvrdý a opuchnutý. A v týchto chvíľach sa veľmi nesprávne spraví diagnóza "ploché bradavky", poradia sa mamičkám klobúčiky, čo vedie k nesmiernym problémom pri dojčení. Pritom stačí stláčať dvorec tesne okolo bradavky pred pokusom o priloženie tak, aby zmäkol a bábo ho mohlo správne uchopiť a mliečko mohlo vytekať. 🙂

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...

annag
19. sep 2010

@demii

musím posúdiť celé dojčenie , aby sme našli príčinu odmietania prsníkov ,prosím, vyplň mi dotazník:
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/dotazn...

annag
19. sep 2010

@ivv

8 mesačné bábo sa dobrovoľne neodstaví. Má na to väčšinou príčinu - ak pozná fľašu, ak pije veľa iných tekutín, ak je choré... neviem z týchto pár viet povedať príčinu, ale ak ju nútiš do príkrmov a zrejme i tak trochu do dojčenia, mohla si vytvoriť averziu voči všetkému. 8 mesačné bábo je veľmi tvrdohlavé a akonáhle pocíti nátlak, bude tvrdo protestovať a robiť pravý opak. Takže možno to chce len nádych, prestať nútiť či do jedla , či do dojčenia, využívať čas, keď má náladu, keď je ospalá - ak funguje dojčenie v polospánku, tak ho využívaj ako sa len dá.

barbora87
19. sep 2010

@annag velmi pekne ti dakujem!vsetko nastudujem

tittika
19. sep 2010

maminky dakujem za rady, stranku annag studujeme 😵
nasmu dietatku sa asi nepaci v postielke...dnes poobede plaaakal ako o zivot, prebalila som ho dala do nasej postele do stredu, kym som si umyla ruky zaspal 😕 a spinkal este 1.5 hodiny, cize vydrzal bez papania 2.5 hodiny, potom ked sa prebudil , prebalila som , kojila a isli sme na prvu prechadzku 30 min. pekne spinkal, nechali sme ho doma v kociku spinkat, teraz sa uz prebudza tak ideme sikovne okupat aby vydrzal kym dostane papanicko , inak papal o 16.15 🙂 🙂 🙂 som zvedava aka bude dnesna noc...a ci bude problem s postielkou, ze ci ju nema na zlom mieste alebo sa mu paci v nasej???

annag
19. sep 2010

@ewana73

jedna z najväčších chýb, ktoré sa v súvislosti s príkrmami robia, je obmedzovanie dojčenia. Bábätko teraz krásne prosieva, priberá, má zabezpečený prísun všetkých potrebných živín - vďaka materskému mlieku. Ak mu jeho prísun obmedzíš, obmedzíš mu i prísun živín a môže hroziť skutočné neprospievanie bábätka. Bábätko sa rozpapá napriek tomu, že má dobrý prísun mliečka. Resp. práve vďaka tomu. Deti, ktoré majú malý prísun mliečka, papajú často ešte horšie, stagnujú na váhe ... ako píše čarodejnica - jeho čas ešte len príde, príkrmy ponúkaj, ale nenúť , aj malý kúsok sa počíta. A skús ho nechať papať samého, nech si sám vezme lyžičku a možno i čo to spapá, deti sú zvedavé a rady napodobňujú dospelých , no sú i tvrdohlavé a nemajú rady nátlak, chcú robiť všetko samé .... 🙂

annag
19. sep 2010

@tittika páči sa mu vo Vašej psoteli, resp. páči sa mu všade tam, kde Teba (či aj ocka) cíti 😉 🙂

strapco13
19. sep 2010

@barbora87 ja som tiez mala ploche bradavky /uz nemam, drobec ich vytahal 😀 " a kojime sa vyse 10 mesiacov, ziadne klobuciky nic sme nepotzrebovali, len to chce na zaciatku davku trpezlivosti, kym sa drobec prisaje spravne..pomohlo mi ked som si prstami splostila dvorec /zmackla zhora a zdola/, povytiahla a tak strcila malemu do pusy
a vela bab ma pri prvom dietatku ploche bradavky..netrap sa , bud kludna a pojde to..stres spravi horsie ako plocha bradavka 😉

barbora87
19. sep 2010

@strapco13 dakujem si zlata...jeee 10mesiacv to by som bola najstastnejsia na svete

gabika7706
19. sep 2010

@barbora87 neboj, vsetko bude OK, ak budes chciet kojit, tak kojit budes 😉 Ja som bola v nemocnici uplne stastna, ze sa Martin prisal (na rozdiel od jeho sestry), vsetko bolo OK, no laktacna sestra mi povedala, ze bude super, ked sa stretneme (byvame na tom istom sidlisku) napr. o 4-6 mesiacov a poviem jej, ze kojim...No a kojim uz 10.mesiac. Neboj sa dopredu, ak budes v strese z toho, ci to pojde alebo nie, bude to mat vplyv na tvorbu mliecka, takze hlavne pozitivne 🙂

barbora87
19. sep 2010

@gabika7706 ok pokusim sa 🙂 skusim si o tom vsetkom viac nastudovat potom budem kludnejsia 🙂

aktak
19. sep 2010

@strapco13 dakujem, tiez som si tak myslela ale mozno sa doktorka pomylila alebo ja som zle pocula ale takto som si to pametala, no kazdopadne nam dnes na Kramaroch potvrdili meteorizmus, nevies mi poradit aby malickej pomoct? lebo ten rev je naozaj hrozostrasny, dakujem 😔

strapco13
19. sep 2010

@aktak skus sab simplex, espumizan, biogaia
ty skus nejaky cajik rascovy alepbo feniklovy..ale niekedy ho naopak treba vysadit, lebo skor naduva
uprava kojenia..ak mas silny tok, babo sa moze nahltat vela vzduchu..tak treba pred kojenim trosku odstriekat a kojit proti gravitacii

aktak
19. sep 2010

@strapco13
biogaiu davam 2 tyzdne, zlepsila sa len stolica a el bolesti nie, asi to na tie kvasinky nestaci, neviem
sab simplex ani espumisan moc nezaberal, ale doktorka poradila skusit extra velke davky tak uvidim skusim
mam male prsia, ked sa mala prisaje, zacne tahat, a po cca pol minute sa prsia zdazu naleju a zacne striekat mlieko co by sa ale bez prisatia nestalo takze mozem jedine vybrat bradavky z ustociek a pockat kym najsilnejsi prud prejde, je pravda ze nekedy sa odpoji aj sama a vezme do ust az ked prud ustane
feniklovy caj nepijem len obcas, a probiotika sebe davat tiez len obcas ale teraz ked uz viem diagnozu ze je to naozaj preto tak skusim vsetko velmi striktne dodrzat a ak to tak je tak by mali byt vidiet zmeny, dakujem este raz

gabika7706
19. sep 2010

@aktak my sme mali Infacol, tak skus namiesto Espumisanu...

estterka
19. sep 2010

@tittika ahoj,mame rovnaku situaciu doma,mala spinka len so mnou v posteli,alebo obcas sama v nasej posteli,pripadne v kociku.tiez sme rozmyslali,ci nemame postielku na zlom mieste ale dnes som ju tam ulozila a prvykrat v nej zaspala.. potrebuju nas ti drobci mat pri sebe,najlepsie spi nasa so mnou v objati 😉

zuzkat1
20. sep 2010

ahojte baby ahoj @annag .... prosim vas ja len potrebujem zistit ci mozem otehotniet aj ked este nemam menstruaciu... malu kojim aj 12x denne a nemienim s tym prestat,ale chcela by som druhe mimi... tak ci je sanca? chcem ju kojit dlho ale menzes stale nikde...za normalnych okolnosti by som sa tesila,ale ked chcem mimi tak.... jedna znama povedala ze jej doktor odporucil prerusit dojcenie ak chce mimi,lebo ze treba vyvolat menstruaciu tak toto u mna neprichadza do uvahy...preto sa pytam ze ako to vlastne je....
myslela som si ze ked zacne papat obedy a potom olovrant a tak, ze sa znizi pocet kojeni a nejak sa to upravi,lenze ona si len zobne a dokoji sa...mam pocit ze kojim castejsie ako predtym...aj v noci aj 5-6x... nevadi mi vstavanie,len mi ide o to druhe mimi🙂

zuzkat1
20. sep 2010

@ewana73 uz ti sice baby radili ale ja mam doma to iste tak len na upokojenie 😉 moja ma 8 mesiacov a teoreticky by podla tabuliek mala spapat na obed 250g🙂 tak to ona ma na tyzden🙂 kojim ju asi 12x za 24hodin a aj v noci sa budi 5-6x... pribera tak 200-300g za mesiac...ma len 7,5kg🙂 a co? je zdrava, spokojna, pribera (to je fuk ze kolko) takze ja to vobec neriesim, ze neje (ani ja by som tie gebuzinky nejedla😀 )

zuzkat1
20. sep 2010

@tittika annag ti poradi,ale podla mna UM nedavaj...ked ho nechce to podla mna znamena ze hladny nie je... mozno len chce byt s tebou...moja 8mesacna baba sa koji tiez kazdu chvilu a to uz ma aj prikrmy... a v noci sa mi budi 5-6x... dieta sa stale meni, tak neporovnavaj ze co bolo pred tyzdnom ..ani to co bolo vcera nie je dolezite, kazdy den moze byt iny🙂 neboj budes kojit este dlho🙂 len daj ked chce🙂 moja dr tvrdi ze neexistuje zle materske mlieko🙂 upokoj sa a sleduj co maly potrebuje...ked si v strese citi to aj on...

zuzkat1
20. sep 2010

@ivv ahoj..moja ma take dni ze napr cele poobedie nechce papat mm... a ja teda vezmem odsavacku a odsajem.. a neodstavuje sa mi...to mi ani nenapadlo🙂 jednoducho ma nieco dolezitejsie na praci🙂 inak papa len oded a olovrant... aj to len par lyziciek...potom nasledujuci den papa normalne .. a zas ma potom chvile ked odmietne,lebo ma surnu hru,alebo sleduje nasho psa,alebo pocuje nieco vonku...no proste ona je stale taka zanepraznena ze nema cas na kojenie🙂

zuzkat1
20. sep 2010

@domeli ja som mala 39teploty a brala som ATB a dojcila som.. angina ako svet☹ len pytaj take ktore mozes uzivat pocas dojcenia je ich viac...ja som mala zinnat ten tusim aj babatka mozu brat ked su chore...a ucinkuje velmi rychlo🙂

ivv
20. sep 2010

dobre ranko,

@annag dakujem velmi pekne za odpoved. asi to bude tym.. miernym natlakom.. 😔 . asi by som mala prestat citat net, lebo ked citam ako babatka vo veku nasej adelky papaju prikrmy v objeme 200-250ml, popritom vypiju 180ml mlieka (UM) a este aj piju cajik, tak mi pride, ze nasa mala toho zje strasne malo.. 😖 . vcera napriklad jedla krasne, doobeda 2x MM, potom jogurt, obed MM pred spanim, poobede skoro cela sklenicka slepacej polievky s krupicou, poobede 2x MM, potom kasa a na noc MM, v noci 2x MM 🙂 . vacsinou je to ale 2/3 z tohoto a este aj so snazenim lyzicky aby pristala v puse 😠 . takze s tym prestanem 😅
ono .. mna strasne myli to, ze ak som pred troma mesiacmi pisala ze "asi stracam mlieko" a znova pred dvoma tyzdnami, tak to stale plati, co je teda asi blbost, ale mala fakt pije strasne malo a teda moje prsia nesvedcia ze by tam toho bolo vela 😉. tak sa ju snazim "dokrmit" 😠 . a MM je vlastne jedina tekutina ktoru okrem tej, co je v tuhej potrave dostava. ak neratam dve cucnutia vodicky z flase, ale to je skor pre adelku zabavka ako realne napitie sa 🙂

@ewana73 ako tak citam, sme na tom trochu podobne s tym papanim nasich drobcov..