Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
13. feb 2011

@lucinka83

áno, napr. 2 dojčenia ponúkaš slabší, 3. silný bez ohľadu na to, ako ho vyprázdni. silný stojí raz tak dlhšie plný a tým sa v ňom trošku laktácia brzdí a naopak, slabší je vyprázdnený častejšie, laktácia sa v ňom zvyšuje - veľký pozor si daj na správne prisatie - musíš mať istotu, že sa prisáva správne , ak chceš prsníky vyrovnávať . Samozrejme, ak na slabom reaguje na tok mliečka a je hladný, ponúkni i silný

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b...

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...

bambusko
13. feb 2011

@annag v mozille, ale dnes uz je to ok 🙂

lucinka83
13. feb 2011

@annag dakujem velmi pekne, je pravda, ze nie vzdy sa prisaje idealne :/ stava sa to najma v noci, koji sa velmi casto a osatav potom spinkat na prsniku, tak kojim poleziacky a vtedy to prisatie nie je semtam uplne ok

happy8051
13. feb 2011

@annag dakujem za odpoved. a este mam otazku... moja Natalka je stale plne kojena (aj vdaka radam tu z temy) nedavam cajik, vodu a takmer vobec ani cumel, len pri zaspavani, potom ho sama vypluje
potrebovala by som vediet, kolko stvormesacne babo vypije na jedno kojenie, aspon priblizne... potrebujem buduci tyzden vecer na niekolko hodin od malej odist a bude s nou babka. nakrmi ju z poharika, len neviem, ake mnozstvo mliecka by som mala odsat a nechat v chladnicke. nemam predstavu, kolko mala na jeden krat vypije. kojenie trva cca 15 minut a cely cas intenzivne pije
dakujem

susann83
13. feb 2011

@annag dakujem ti. Tak asi to je ok, lebo pije pekne. Len ma 5-6 plienok za den, niekedy skor 5 ako 6. To nevadi? Lebo vsade citam, ze by malo byt 6-7. Kaka takmer do kazdej, niekedy len do jednej nie. Pribera podla mna super, minule 300 za 8 dni, teraz 290 za 10.
A este, ako viem ze uz pije to zadne mliecko? Ked uz musim stlacat prsnik?
Snazim sa aj zbavit tych klobucikov, ale sa mi este nepodarilo. Nejak nevie chytit spodnu cast dvorca, s tym bojujeme, a vcera som to aj na fotke videla co nas mm fotil, ze to nie je idealne. Ale poobede, ked sa zobudi, a ponuknem mu bez klobucika, tak pije, len z praveho, ale vacsinou len kym mu dobre tecie, ani stlacanie nepomaha :((

prsky
13. feb 2011

@happy8051 s mnozstvom si nerob starosti, ak nie je zvyknuta pit z poharika (ci inak alternativne), je mozne, ze odmietne papat uplne - ako moja - a dobehne papanie po tvojom navrate...ja som nechavala v chladnicke okolo 100ml, ale cele to vzdy skoncilo vo vylevke 😖

@susann83 predne mliecko sa od zadneho neda jasne odlisit..aby si si bola ista, ze sa dostane aj k tukovejsiemu mliecku, treba nechat vypit prsnik "do dna" (to je tak priblizne povedane, lebo prsnik nikdy nie je uplne prazdny). stlacaj prsnik ked vidis, ze dietatko prechadza z aktivneho sania do "dudkania" (=ked neprehlta). pripadne skus gravitacne polohy pri dojceni (fotbalova - najlepsie s vankusom na dojcenie - ta je fajn aj pre nacvik prisatia http://kojeni.net/spolstarem.php#poloha2 ci http://kojeni.net/ostatni.php#poloha4 ci http://kojeni.net/ostatni.php#poloha1). na nacvik prisatia je fajn aj poloha tanecnik http://kojeni.net/vsede.php#poloha2

susann83
13. feb 2011

@prsky dakujem ti, si zlata 🙂
Tak som si aj myslela, ze do dna nechat vypit. Len v noci to nejak nejde, ale cez den a hlavne vecer menim strany zoparkrat, tak sa k tomu zadnemu dopracuje.
Uz len skusat to prisatie...
Ty to uz mas za par, drzim palce k bezproblemovemu porodu 🙂))

midsumergirl
13. feb 2011

@annag
dakujem za rady 😵 skusala som jej davat pri ptvych znamkach prebudenia a bolo to lepsie, teraz ju aj zacina vsetko okolo zaujimat tak je lepsie ked nie je uplne zobudena..niekedy mam pocit ze sa hneva ked jej mliecko tecie vtedy sa ju snazim prisavat asymetricky, niekedy mam pocit ze je netrpezliva a nechce sa jej cakat kym sa jej mliecko spusti a niekedy jej prsnik vyslovene prekaza a uprednostnuje cumel..prsnik jej ale ponuknem vzdy skor ako cumlik...co mas na mysli pod tym drastickym tlmenim???prsniky striedam, z toho isteho kojime len ak si mala pyta skor ako po 2 hodinach alebo mam pocit ze sa pred tym poriadne nenapapala

bobocka
13. feb 2011

baby chcem sa opytat,ze ked moj misko je 95%dojceny z jedneho prsnika ,tak aka je sanca,ze druhe dietatko bude dojcene rovnako z oboch? aka je tam sanca,ze bude dojcene z oboch ak aj pocas tehu bude misko dojceny a aj po porode a teda to bude potom tandemove dojcenie ( a je to vobec mozne?) a aka je sanca,ze to bude dojcenie uz po tom ako sa misko odpoji (myslim to tak,ze on sa odstavi,ja otehotniem a potom budem to druhe babo dojcit).chceme sa snazit toto leto a uz dopredu by som chcela vediet ake mam sance na klasicke dojcenie toho druheho dietatka.jednoznacne ho ale dojcit chcem,ale to je asi kazdemu tu jasne 😉

annag
13. feb 2011

@bobocka

šanca dojčiť z oboch prsníkov je veľká - čo bolo príčinou prečo si prešla len na jeden prsník? mala si zápal, alebo sa bábo nevedelo prisať ....?

annag
13. feb 2011

@midsumergirl

s laktáciou sa dá pekne pracovať, dá aj veľmi rýchlo a úplne za pár dní úplne odstaviť a naopak, za pár dní vytvoriť dostatočnú tvorbu mliečka .... ale z Tvojho príspevku som nemala pocit, že by bolo treba produkciu tlmiť - a ani nie je , stačí prikladať bábo pri prvých známkach potreby dojčiť sa. Verím, že sa cumľa zbavíš a eliminuješ tým riziká do budúcnosti 😉 🙂

annag
13. feb 2011

@susann83

Ale poobede, ked sa zobudi, a ponuknem mu bez klobucika, tak pije, len z praveho, ale vacsinou len kym mu dobre tecie, ani stlacanie nepomaha

- to nemusí byť len tým, že len kým tečie - bábo sa dokáže bez klobúčika najesť veľmi rýchlo a klobúčik vyžaduje, lebo si chce len naprázdno pocuckať klobúk má ako cumeľ

prosím, dobre i prezri odkazy na videá - pozorovať dojčenie je pre Teba veľmi dôležité - rozpoznať, či pije, alebo len robí sacie pohyby -
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b...

do Bratislavy vôbec nechodíš?

susann83
13. feb 2011

@annag ahaa, to ma ani nenapadlo, ze by to mohol vyuzivat ako cumel. Spekulant jeden!! Ale zas, ked mu dam este to iste prso s klobucikom, tak taha dalej
Do Bratislavy sem-tam chodime, mame tam kamaratov.
Myslis kvoli laktacnej poradkyni? V piatok ku mne konecne dojde velmi dobra kamaratka a jej kamaratka je laktacna, tak dufam ze nieco vymyslime.
Dakujem za link, ta tvoja stranka je u mna stale otvorena ;) a v kuse tam nieco pozeram 🙂

bobocka
13. feb 2011

@annag no popravde moja sprostost bola pricinou 😠 proste mal misko asi 7-10dni a mne sa riadna ragada spravila.ale fakt velika.strasne to bolelo,kazde jedno prisatie som prerevala.tak som si sama naordinovala,ze prestanem z toho prsnika dojcit kym sa neda aspon trochu do poriadku.tak som kojila len z praveho a vzdy ked som kojila z praveho,tak to bolave lave mi tiez tieklo.no ja som si neodstrekavala,nechala som to tak.to bolave lave prso bolo naliate strasne,tvrde ako skala,no ja som nevedela,ze aj odstriekat z neho treba. a tak po piatich dnoch ked sa mi bradavka dala do poriadku som tam maleho prilozila a uz sa mu zle tahalo,mliecko bolo strasne huste.no a zacal to prso odmietat.niekedy som ho tam udrzala a cele dojcenie som na nom absolvovala ,inokedy sa po minute odtiahol a uz viac sa tam prisat nechcel,tak som ho dokojila z praveho.tak to pokracovalo dalej az to po par mesiacoch preslo do stadia,ze som kazde dojcenie zacinala z toho zleho prsa a dokoncila s dobrym.inak potom mojom nestastnom patdnovom vypadku sa mi uz to prso ani poriadne nenalievalo.to dobre prave bolo riadne naliate a mliecka tam bolo habadej a to druhe lave bolo sice tiez naliate,ale tak trochu,s tym dobrym sa to nedalo ani len porovnat.teraz je to stale tak,ze kazde dojcenie zacinam s tym zlym lavym a vzdy to prve miskovi ponuknem,no aj tam skoncime na pravom a tam dokaze byt podstatne dlhsie.
lenze poslednou dobou chce castejsie a cuckania.proste dlhsie ako minutu tahat mi nevydrzi.potom sa odtiahne,ja mu zas ponuknem a on si pocucka-potiahne 5x a zas sa odtiahne,a takto ho este par krat presviecam a dost.on proste uz ten jeden samotny dlhsi tah nema.fakt sa bojim,ze sa takymto stylom skoro odstavi.ale on o mliecko zaujem ma,len netaha dlho.neviem ako ho mam "donutit" aby tahal menejkrat a dlhsie.
preto chcem aj kurz laktacnej poradkyne este pred druhym porodom absolvovat,lebo pre mna je dojcenie velmi dolezite,casom som zistila ake je uzasne dojcit a aky skvely osoh pre dieta i matku to ma.a pri druhom dietatku chcem mat uz vsetky mozne info o dojceni,aby som uz podobne sprostosti nerobila 🙂 (tehotna este nie som,snazit sa budeme od tohto leta a teda mam nieco okolo roka cas 😉) ale zas cim skor,tym lepsie,lebo budem moct potom aj mojmu okoliu radit 😉

rossinia
14. feb 2011

baby neviete nahodou ze ci mozem ist na lymfodrenaznu masaz aj ked kojim?maly uz papa skoro vsetko a kojim tak 3-4x denne.dakujem

nanika
14. feb 2011

moze mi prosim niekto poradit, ako mam postupovat, ked budem o dva mesiace nabiehat na liecbu, pri ktorej nemoze byt moja dcera dojcena(liecba je rocna, neda sa dojcenie len prerusit)? Neviem ani na nete k tomu najst tie spravne linky, alebo stranky, kde by mi niekto pomohol. Neviem, ci mam zacat uz teraz postupne odstavovat, alebo az o dva mesiace s tym seknut zo dna na den :( Taktiez neviem, ci moze byt od 1 roka, ak dcerka prikrmom este moc neda, na mliecku nestle bifidus, co je od 1+ alebo je lepsie, kedze vacsinu jej stravy tvori len mliecko, davat Bebu, alebo Nutrilon 3. Dakujem za kazdu pomoc.

miskap
14. feb 2011

@nanika Ja si myslím, že by bolo lepšie postupne odstavovať, aby to nebol pre malú šok. A takisto tvoje prsníky si musia zvykúť a znížiť produkciu mliečka. Vyskúšaj viac zavádzať príkrmy, ročné dieťa nepotrebuje umelé mliečko, ak mu dáš dostatok mliečnych výrobkov. Môžeš dávať syry, acidko, jogurty. Ale, ako píšeš, keďže nechce príkrmy, budeš to mať ťažké. S výberom umelého mliečka ti neporadím, musíš vyskúšať, ktoré jej bude chutiť. Držím palce

annag
14. feb 2011

@rossinia

môžeš, lymfodrenážna masáž sa dokonca používa i priamo na prníkoch tesn epo pôrodoch, keď sa prsia nalejú vplyvom zadržiavanie vody 🙂

annag
14. feb 2011

@bobocka

tak to nebude v ďalšom dojčení problém - prsník mliečko tvoril, no vplyvom nedostatočného vyprázdňovania sa v ňom laktácia utlmila - správne prisatie od začiatku bude prevenciou na to, aby sa situácia nezopakovala. 🙂

annag
14. feb 2011

@susann83

áno, kvôli poradkyni - správne prisatie na prsník je základ úspešného dojčenia, ak dávaš klobúčiky, bábo sa prisáva na klobúčiky , nie na prsník - a to je veľký rozdiel

- viackrát si prosím prezri ten link kedy bábo pije a kedy len robí sacie pohyby - je to veľmi dôležité

bobocka
14. feb 2011

@annag tak sa tesim 😉 pri druhom uz budem mat dostatocne info a urcite si lepsie poradim a dojcit sa bude o sto sest 😀 dakujem za pozitivne info 😉

katka888
15. feb 2011

bambulky, mozete mi poradit?
ako je to s dojcenim pocas tehotenstva, teda druhej polky tehotenstva?
stretla som sa s nazorom, ze nekojit, lebo babo v brusku nebude mat dost vyzivy a stretla som sa s nazorom, ze prave naopak, babo v brusku dostane to co potrebuje a z toho dovodu uz mlieko nema tolko vyzivy, ze uz nema vyznam kojenie vacsieho babatka.
dalej som sa stretla s tym, ze starsie detis a vtedy mozu same od seba odstavit, lebo uz ta skladba mliecka im nemusi tak vyhovovat, ze si ani nepytaju a stracaju o kojenie zaujem. to vizera byt nas pripad a neviem, ci mam malu "nutit" do kojenia, alebo uz ani nie. sama si uz "nevypyta" a ked sa jej snazim 1-2x denne dat, tak niekedy minutku popije, inokedy len potiahne par krat a uz sa hra ako s cumlom a otoci sa.
viete poradit ako to asi moze byt?

strapco13
15. feb 2011

@katka888 ani jeden ani druhy nazor nie su spravne....ono je to v podstate zariadene tak, ze ako prve si berie babo v brusku, potom mliecko a potom ty..takze pokial sa ty citis OK..maju deti to co potrebuju..po vyzivovej stranke.
pokial nemas rizikove tehu alebo ine problemy alebo nemas zakazany sex, tak kojit mozes 😉
no, niektore deti sa odstavia, pretoze im vadi zmena chuti, mnozstva, ci toku mliecka..niektore potom nabehnu na tandemove kojenie po porode..ine nie...dieta neprinutis sat
ale do cca 2 rokov urcite plati kojenie na pozadanie..cize aj aktivn ponukat prsnik..potom ponukat samozrejme mozes ale da sa aj "neponukat, neodmietat"

katka888
15. feb 2011

@strapco13
dakujem, zatial skusam system jej aspon 1x ponuknut, nech trosku posaje, uvidime ked sa babo narodi, ci nabehne zase na papanie.

strapco13
15. feb 2011

@katka888 ponukaj castejsie kludne...ponukaj, nenut
moj si pyta casto.. pitie je asi minutu dokopy /ak prezeniem/..inak sa vyslovene bavka s prsiami 😀 😀 😀 je to jeho naj hracka

katka888
15. feb 2011

@strapco13
diky... ved ponukatr ponuknem a ci bude papat minutu alébo tri glgy... ked je to tak, ze nie je problem s mlieckom alebo nieco ine, tak budeme nadalej. len ju ideme ucit na to, aby vydrzala bezo mna par dni, ze ju naucime na starkych, tak uvidime, ako to pojde

lenja123
15. feb 2011

Dobrý deň, môžte mi niekto poradiť? Syn - 3 mesiace - mi začal odmietať prsník!! Od narodenia nebol dokrmovaný, nemala som s kojením žiadne problémy. Je pravda, že zo začiatku pije prerušovane, vadí mu prílišný tok mliečka, ked nestačí hltať, ale po chvíli sa to upraví a pije pekne. Vždy pil lepšie v spánku, to sa napapal bez prerušenia na jeden krát. Teraz náhla zmena - dva trikrát potiahne a začne sa hnevať, skúšala som aj odsať prsník pred kojením, aby mu netieklo tak veľmi, ale nepomáha, proste ako cíti, že niečo ide, tak sa začne hnevať. Pritom je už hladný, včera to začalo a riešila som to tak, že som ho vždy najprv uspala a tak nakojila - ale bolo to fakt neunosné, plakal od nervozity a hladu, ale papať nechcel. Nerozumiem tomu. Rozmýšľala som, či som niečo nezjedla, lebo to vyzeralo, že mu mliečko nechutí, ale neprišla som na nič. Ešte musím dodať, že predchádzajúce dve deti robili presne to isté, ale až okolo roka - tým sa vlastne samé odstavili. Ale nemôžem a hlavne nechcem odstaviť trojmesačného drobca - tak čo mám robiť ? ďakujem za odpovede

strapco13
15. feb 2011

@lenja123 v prvom rade sa skus ukludnit..viem, ze sa to lahko napise a tazko splna..ale dietatko reaguje na tvoj stres.
Nepises, ci mate cumel...ten tiez moze sposobit bojkot prsnika
snad ti pomozu linky
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/odmiet...
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/hnevan...

marianas
15. feb 2011

Ahojte. Chcem len napísať moje 2 postrehy: Dnes som bola s malým u lekárky, lebo mal virózu s teplotami a hnačkou a keď som povedala, že ešte dojčím, doktorka so sestričkou skoro padli zo stoličiek. Vraj som asi jediná, ktorá dojčí tak dlho!!!!!! A to má malý len 8 a pol mesiaca. No hrôza. Veď aj mi dávali také rady, že keby som sa ich držala, už dávno nedojčím - malý pomaly priberal, kázali mi dávať UM, v lete sa hnevali, že mu nedávam čajík a pod. Asi by sa malo zaviesť povinne vzdelávanie pediatrov o dojčení.
A ešte niečo veselšie. Po narodení malého sme dostali kopu darčekov, mimo iného aj cumeľ. Filipko ho používa ako hračku, no v poslednom čase si ho strčí do pusinky, ale opačne, čiže zrezanou časťou hore, pod nosom má kus plastu a pod pusinkou výkroj. Zasmeje sa na mňa, cumeľ vypľuje a vezme inú hračku. No a včera sme boli v obchode, cumeľ bol v kočíku, ja som vyberala veci z regálu, keď k nám pristúpila jedna pani, strčila cumeľ malému do úst a povedala, že ho musí mať, aby ho neuriekli. Zostala som v šoku, že čo si to vôbec dovolila, a že ešte dnes tomu ľudia veria. Ako v 15. storočí. Katastrofa.