Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

prsky
20. feb 2011

@amima kazda mamina aj dieta su naozaj ine ...co je pre niektoru caste, pre inu je pohodicka (ja som dojcila kazde 2,5h, boli aj obdobia, dokonca po roku a pol,kedy sa budila aj po 1,5 hodine - hlavne ked som mala skuskove a ona citila moje napatie a nejak mi to nevadilo - alebo aspon nie vzdy - ale to bude aj tym, ze ja pri dojceni v pohodke spim) ... a ano, moze to castejsie vyzadovanie MM v noci suvisiet s tym, ze cez den davku nedostava a snazi sa to dobehnut v noci (ale nemusi, deti sa menia v tomto dost casto, okrem toho okolo 8m dochadza u deticiek k separacnej uzkosti, tak sa moze chciet "iba" ubezpecit, ze tam si).. aj preto by bolo vhodne po prikrme ponuknut prsnik na zapitie (miesto caju/vody).

denne73
21. feb 2011

@prsky áno cumlík už bohužial pozná. Nedalo sa inak, stale plakala, ked som jej dala cumel spočiatku ho vypluvala , no neskôr už chytila. Taktiež sa jej dosť často štikuta , tak som začala davať aj po troške fenikl.a rasc.čajiku. Skušala som ju pri čikutani aj priložiť , že snád aj to pomôže , ale nezabralo. HM?? to ma vôbec nenapadlo , že to môže mať súvis s tým , že mi začala prsnik pušťať. Ďakujem za za rady. Ja sa ani tak neriadim časom, to som ti napisala, že asi tak privližne rovnako je to každy den. Si vypýta papať tak po dvoch , troch hodinkách. 😉 😉 😉 😉

akdarka
21. feb 2011

dievcata prosim o radu ci sa moze pri dojceni nasledovne uzivat lokalne: Eryfluid (erytromycin) - dermálny roztok a Locoid lipocream 0,1% (to je nejaky kortikoid) - derm.krem...kym zacnem tak mi to prosim "schvalte" 😀 😀

ayshka
21. feb 2011

@amima ja mojmu davam ked papa do ruky aj poharik s naustkom a prevarenu alebo dojcensku vodu na zapijanie. Je to dobre nech sa uz uci pit aj z poharika a ked nie som doma a je smadny tak ma aspon vodicku. Stale vsak hlavnou tekutinou je mliecko to mu mozes ponukat aj medzi prikrmami.

ayshka
21. feb 2011

@akdarka o tom ake lieky, presne davkovanie a dlzku liecby by ti mal urcit lekar, ktory ti ich predpisal a mala si ho informovat ze dojcis. Kortikoidy sa do mlieka dostavaju, takze urcite to musis prekonzultovat s lekarom a erytromycin je antibiotikum takze to tiez prechadza do mlieka.

strapco13
21. feb 2011

@akdarka locoid mozes, to beru uz novorodenci ak maju exemy a v podstate lokalne lieky mozes 😉 a erytromycin je ATB ktore sa moze davat aj detom..cize kludne mozes obe 😉

akdarka
21. feb 2011

@ayshka dr vie, ze dojcim ale rada by som pocula aj nazor skusenych lakt.poradkyn, ktore vedia o tejto problematike casto viac ako prakt.lekar.a niekedy to ma dr „na haku” bohuzial. Ale dakujem za tvoj nazor.

akdarka
21. feb 2011

@strapco13 dakujem velmi pekne 😉 hor sa do liecenia

ayshka
21. feb 2011

@akdarka ja len aby babo bolo ok, ale ak ti to predpisal dr a este aj tu schvalila strapco13, tak skore vyliecenie prajem 🙂

akdarka
21. feb 2011

@ayshka mne tiez ide o syna a aby bol ok a kedze povedomie prakt.lekarov o dojceni je zle tak som sa chcela poradit so strapco (dufala som, ze zareaguje 😉 ), ktora je lakt.poradkyna + dr, takze mam zaruku spravnych info aj vzdy s odovodnenim. 🙂

norikk
21. feb 2011

ahojte, ake cmulacie cukriky na hrdlo mozem, ak kojim??

susann83
21. feb 2011

Ahojte babulky pomocnicky.
Zas si k vam idem po radu. V piatok tu bola laktacna poradkyna kvoli klobucikom co pouzivame od nemocky. Trosku nam poopravila polohu a maly krasne papal. Teraz cez den papa bez klobucikov, vecer ked uz sa velmi jeduje a v noci mu zvyknem dat s klobucikom. No dnes uz od rana (pol 4) papa cisto bez klobucika.
A teraz moj problem: dnes uz neviem kolkykrat spinka, je to nezvyk, lebo zvykol bud vonku spat alebo v satke. Doobeda spinkal pol hodinku alebo viac, potom na obed v satke 1,5 hodiny, potom po papani tiez pol-tristvrte hod.zas sa napapal a teraz zas spi. A pred tym pil vzdy z oboch prsnikov, teraz bez klobucika len z jedneho takych 20-30 minut, a este v nom aj ostane mliecko.
Teraz som uuuuuplne mimo z toho. Lebo vraj hladne deti su spave. Dufam, ale ze by hladny nespal tak kludne.
Stolicu ma horcicovu, oproti tej, co mal pri klobucikoch zmenila farbu. Predtym zvykla byt sem-tam zelenkava. Takze to je pozitivna zmena.
Viem ze netreba sledovat cas a intervaly a podobne. Ale predosle tyzdne bol v kuse na prse a malinko spal, a teraz opacne, na prse chvilu a spi vela.

prsky
21. feb 2011

@susann83 pokial dost cika, nie je treba robit starosti..male dojciatka maju vela spinkat...ono aj pocasie je teraz take, ze sa lepsie spi (moja dcerka dnes potiahla 2,5hodiny, co je nezvyk, kedze spava max 2 - skor 1,5h). pri dojceni cez klobuciky byva v prsnikoch nadprodukcia, takze plnsie prsniky a skutocnost, ze mu staci teraz MM z 1 prsnika, mozu este suvisiet s tym. tvoj syncek uz by sa na hlad budil...spave byvaju skor novorodeniatka

prsky
21. feb 2011

@norikk najlepsie kloktat salviu a homeopatika (napr. homeogene9 ci oscilo)

susann83
21. feb 2011

@prsky dakujem ti za odpoved. tak to som rada, ze novorodeniatka su spave. hadam by tak kludne nespal, keby je hladny 😉
a podla teby si vytiahne dost, ked sa este neprisava uplne idealne? prisava sa viackrat za kojenie, ale niekedy sa podari na prvykrat. uz tie videa z Katkinej stranky viem hadam naspamät 😀

prsky
21. feb 2011

@norikk salvia = florsalmin 🙂

prsky
21. feb 2011

@susann83 neviem, aky silny mas spustaci reflex, ale pri nadprodukcii zvykne mliecko aj samovolne vytekat (nehovoriac o prvych tyzdnoch po porode), takze podla mna mliecka ma zrejme dost - sleduj hlavne, co na prsniku robi, ak aktivne pije (=napusta mliecko do ust a potom prehltne), tak mliecko do bruska dostava 😉

prsky
21. feb 2011

@susann83 no nie kazde male dojca je spave (o tom by ti niektore maminy mohli popisat roman) - ale typicky novorodenec a male dojca by mali mat na praci hlavne spanie, papanie a kratku zabavku - papanie, kupkanie, prebalovanie, prezliekanie - to vsetko su aktivity, ktore male babatko este dost unavuju, takze v podstate by malo malinke babo vacsinu dna prespat (pricom niektore babatka prespia vacsinu casu na prsniku 😉 )

susann83
21. feb 2011

@prsky hej, ako pises, mliecko vyteka, niekedy ked sa odpoji, tak jeden prud strieka, to necham vystriekat a dam mu dalej. ale ten silny prud mam pocit, ze mu nevadi, lebo ked uz netecie, tak sa hneva a musim rychlo prejst na stlacanie 😉 lenivec maly 😀 ale pauzy v brade ma, tak pije
tak hadam to bude ok a dnes dohana vsetky tie neprespate dni 😝

susann83
21. feb 2011

@prsky no hej, aj ja som si do porodu, resp. do prichodu z nemocnice myslela, ze by mal vacsinu dna prespat, ale zvykol byt minimalne 4 hodiny hore a to v kuse bol na prsniku. pre to sa teraz tak cudujem.
este katka mi pisala, ze bez klobucika si lepsie a rychlejsie vytiahne to mliecko. takze to tak bude a vlastne teraz je ozajstne dojca, co prespi den 😵 a ja neviem co s volnym casom 😀 adoteraz ked som ho polozila, za par minut sa zobudil a dnes si spinka vo vankusi na kojenie ako nikdy 😵
dakujem este raz 🙂 🙂

prsky
21. feb 2011

@susann83 NP .. hlavne, ze je maly spokojny 😉

carodejnica
21. feb 2011

Toto je zaujímavá správa 😵
http://veda.sme.sk/c/5775996/chute-sa-ucime-od-...

"V prípade dojčiacich matiek, ktoré jedli dostatok zeleniny či ovocia, mali aj ich deti neskôr chuť na tieto potraviny. Naopak, iné chute mali deti, ktorým bola podávané umelé dojčenské mlieko."

ayshka
21. feb 2011

@norikk mne v lekarni dali mullerove pastilky, su to bylinkove na cmulanie a mozu ich aj deti. Je ich viac druhov s vitaminom C a aj chutovo su vyborne 🙂

katkav
21. feb 2011

ahojte baby, vie mi niekto poradit, niekde som citala, ze z nocneho kojenia sa mozu kazit zubky, myslite, ze je to pravda, alebo iba dalsia fama? dakujem. Este by som aspon pol roka chcela kojit, tak ma to zaujima 😉

carodejnica
21. feb 2011

@katkav niekde tu na MK annag napísala k téme nočné dojčenie versus zubný kaz dosť vyčerpávajúci príspevok, myslím, že to bolo tuná https://www.modrykonik.sk/forum/staram-sa-o-dietatko/kazde-dieta-sa-vie-naucit-spat-realne-skusenosti/ - ale jej príspevok admini vymazali že bol mimo tému 😕 😒
@annag - ak máš niekde ten príspevok " nočné dojčenie versus zubný kaz" uložený, mohla by si to dať na svoju stránku, zaujíma to viac mamičiek aj v mojom okolí.. ďakujem ! 😵

estterka
21. feb 2011

@carodejnica je to aj tu,ale treba to pohladat dozadu.

marianas
21. feb 2011

@prsky Ahoj. Viem, že Ty si tu písala, že si chodila do školy popri dojčení. Ja mám skoro 9 mesačného synčeka a asi od marca tiež začnem chodiť do školy, našťastie len cez víkendy na cca 5 - 6 hodín. Zvládne to malý bezo mňa a počká si na mliečko? Lebo je to taký malý ceckáčik 😀 . Príkrmy sa nám pekne rozbehli, no neviem, či mu napr. manžel môže dať 2 príkrmy po sebe bez môjho mliečka, lebo doma zapíja príkrmy MM, aj keď niekedy nie hneď, no po chvíli si cucne. Ak máš prípadne nejaké dobré rady k takémuto dojčeniu, poprosím Ťa o ne. Vopred ďakujem.

ollako
21. feb 2011

Ahojte potrebujem radu, mozno povzbudenie...zo zaciatku som nemala problem s kojenim mojho druhorodeneho, vsetko islo ako po masle, krasne sa vie prisat, krasne papal presne ako na videach pauza v brade a krasne spinkal...asi urobili aj dost skusnosti z kojenie prveho syna, ktoreho som kojila 15 mesiacov... 🙂 ... no a kedze prvy syn ma 2,5 roka, je pochopitelne, ze este stale sa mu treba dost venovat, a tak som pristupila k tomu dat drobcovi cumlik, aby som si nasla cas aj na prveho syna, domacnost atd...do teraz bolo vsetko OK, No malinky dovrsil 3 mesiace a nastala zmena, moje preplnene prsia su uz na normale a on sa mi jeduje pri kazdom kojeni, trva mi asi 1-2 min, kym sa mliecko spusti tak silno ako on potrebuje...niekedy menim jedno kojenie prsniky aj dva krat, dokonca mam pocit, ze nie su na normale,ale mam mliecka pomenej, pretoze uz nepomaha ani stlacanie a do 10 min mi ich vyprazd tak, ze ked si bradavku stlacim ide iba par kvapiek, pripadne nic,.. inak dojcim na poziadanie, cumlik davam uz len ked ideme von pripadne v noci, , moj problem vsak spociva v tom, ze starsi syn stale troska ziarli a od kedy ma braceka, chce spinkavat s maminou v posteli, tak ako kym bol kojeny....no chcela by som si aj ja oddychnut a mladsieho syna v noci tiez mat pri sebe , kedze by som cumlik mohla vypustit a aj v noci dat na poziadanie prsnik , bez vstavania , rano by som bola iste viac oddychnuta, mozte poradit, ako toto vyriesti, bohuzial postel starsieho syna sa neda dat blizsie k mojej, a bojim sa, aby mladsiemu v noci niekto z nas neublizil, na vonkajsiu stranu ho samozrejme nedam , aby som ho nahodou v noci nevytlacila...tak baby radte , kedze obe deti by boli najradsej so mnou, ako to spravit? Preto aj mladsiemu davam v noci cumlik celkom pekne spinka v postielke budi sa 2-3 x za noc na papanie, medzi tym vsak musim vstat a dat cumlik, ked mrnci... 😒

annag
21. feb 2011

@carodejnica

572 strana to bola - áno posnažím sa 😀

annag
21. feb 2011

@marianas

áno, anžel môže dať dva príkrmy, i vodičku - dojčenie bude mať, keď prídeš domov 🙂 ideálne je potom spať s bábätkom, aby si vynahradilo aspoň čiastočne stratený čas 🙂