Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

smejkoh
10. mar 2011

@66moni1 mne pomaha feniklovy caj a vela vela pit

66moni1
10. mar 2011

@smejkoh dakujem ale ja pijem pijem medzi krmenim 1,5až 2l tekutin,ani kavu nepijem.ale dakujem za radu vyskušam .

leelo
10. mar 2011

@66moni1 mliecko sa nestrati len tak z nicoho nic. chybaju detailnejsie informacie o tom ako sa dojcite, ale skus si ho castejsie prikladat, aj po hodine, jednoducho stale, to ti laktaciu najlepsie pomoze zase rozbehnut. lezte spolu aj cely den v posteli a spite a dojcite sa a tak dokola.
dolezita vec: zahod flasu a UM. ak si ho tym dokrmovala, tak prave toto ti znizilo tvorbu mlieka. dalej zahod cumlik, dojci na poziadanie a skontroluj spravne prisatie tu (mohlo byt pokazene pouzivanim flasky/cumla):
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...

plus pozri si dalsie clanky na uvedenbej stranke, napr. v sekcii Ako dojcit

ayshka
10. mar 2011

@66moni1 a preco si myslis, ze mas malo mliecka?...lebo po tretom mesiaci sa tvorba mliecka zvykne ustalit a prsia uz nie su na pocit take naliate ako v prvych mesiacoch, ale to neznamena, ze sa mliecko straca, je to normalny jav. Tvorba mliecka sa prisposobuje potrebam dietatka a kolko ho vypije tolko sa znovu v prsnikoch vytvori. A ako casto kojis? Syncek prospieva?

66moni1
10. mar 2011

pocit mam lebo vzdy ked sa napapa tak ešte pyta a už mu netečie. skušala som aj mlieko čo mam v mraziaku ale to tiež nechce ani cez flašku ani lyžičkou. papame kežde 2 až každe 3 hodiny a v noci sa naje večer o 19tej a spi do pol jednej to sa napapa a spi zas az do 5 tej. a pokračujeme dalši den. stale si saje palec ked je hladny. no ked sme boli na kontrole tak bolo všetko ok až teraz mam taky pocit.dakujem 🙂

ayshka
10. mar 2011

@66moni1 zvysit tvorbu mliecka si mozes castejsim dojcenim, ponukaj mu stale ked si pyta aj nepyta 😉 aj kazdu hodinu, materske mlieko je rychlo stravitelne a za 2-3 hodiny uz musi byt znovu hladny. Je mozne ze mas menej mliecka, ale to sa da napravit 🙂 Ponukaj mu vtedy ked je kludny, pred spanim, ked sa zobudi... a nechaj ho na prsniku tak dlho ako chce. Skontroluj ci je dobre prisaty na prsnik, nepouzivaj cumlik.
+ tu su tipy ako podporit laktaciu aj ked je malo mliecka, skus prestudovat 🙂
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/ako-po...
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mam-ma...

ahojcek
10. mar 2011

Ahoj, annag,

môj drobec (bude mať 3 mesiace) si pred cca týždňom začal moc žužlať palec - hlavne vtedy, keď je pocikaný; nie vždy chce vtedy aj papať. Cumeľ zatiaľ v ústach nemal. Mám výčitky, že keby som sa mu vedela viac venovať, tak by to nerobil, ale jeho o 2 roky starší braček je trošku náročnejší a hlučnejší, tak sa neustále snažím utíšiť ho, aby mladší mohol aspoň trochu spať. Nevážim ho (prvý mesiac pribral cca 1kg, druhý cca 700g - štartoval z 3030g a 49cm, teraz má 61cm), takmer každý deň má aspoň 1x žltú kaku, v noci sa kojí cca 2- 3x po 4 hodinách. Cez deň by si chcel viackrát len tak žužlať didinku (ak nám to starší umožní; pritom sa mi aj viackrát spustí mliečko), ale dá sa to dosť zriedka. Starší spáva s manželom, ja s mladším (od začiatku spí so mnou v posteli). Staršieho musím uspávať ja (ležím pri ňom a spievam, alebo čítam), takmer stále pri ňom zaspím a o čtyri hodiny utekám na plač mladšieho do druhej izby. Často uprostred noci idem za starším, keď ho manžel nevie utíšiť a znova pri ňom zaspím ☹ . Mám obavy o tvorbu mliečka. Čo všetko môže znamenať to žužlanie palca? Nemôže mať potom krivé zuby? resp. problém s kožou na palci? Čo s tým môžem robiť? Cumlík by som mu nechcela dávať. Pomôže, kebyže si ho naučím na šatku? ... ibaže v šatke sa mu nepáči tvárou ku mne a opačne si ho nechcem dávať. Alebo je nejaký úväz aj tvárou dopredu?
Vopred vďaka & pekný deň 🙂 .

mariana0915
10. mar 2011

@66moni1 ahojjjjjjjjjjjjjjj
neskusala si napriklad aj niejake homeopatika na podporu tvorby mlieka???????????ja si dam ked mam pocit že mam malo mliecka aj caj pre kojacie matky aelbo aj caj fenikel rasca a aniz,ktory predavauj normlne v obchode a taktioey mi pomahali,ked som jedla, cerealie s mliekom 🙂
ešte mi aj vravela magistra že pomaha aj 2dcl cierneho piva,lenže mne pivo nechuti takže neskusala som 😀

držim prsteky nech amte vela mliecka a nemusis prikrmovat lebo dojcenie je ta najlepsia vec 😀
hlavne nestresuj 😀

strapco13
10. mar 2011

@ahojcek so satkovanim by ti vedela pomoct @emjee ...ale urcite su aj uvazy tvarou vpred..satka je super napad 😉 alw kludne ho skus mat aj tvarou sebe a dat ho tak aby mal prsnik blizko..tak si on moze dudkat a ty sa mozes venovat starsiemu
zuzlanie palca vacsinou znamena tolko, ze si objavil palec 😉 skus mu vtedy vzdy ponuknut prsko, ci nechce

emjee
10. mar 2011

@ahojcek satka vam prospeje obom, vlastne vsetkym trom (ty budes mat cas na oboch, mladsi bude spokojny, ze je pri mame, starsi, ze sa mu mama venuje), satka vyrazne napomaha dojceniu, ale tvarou dopredu urcite nie 😔 pozri v mojom clanku https://www.modrykonik.sk/fotoblog/emjee/clanok... odstavec Ako? skus radsej uvaz na bok, ked potrebuje maly vidiet mimo teba
aj ked je jeden uvaz v satke s tvarou do sveta, kde sa sedi akoby v tureckom sede a teda babo nekopiruje celkom telo nosiaceho, ale je to len pre deti, ktore uz vedia minimalne drzat hlavicku ak nie dokonca sediet - uvaz sa vola budha

awalancha3
10. mar 2011

@vikuska. .dakujem, si velmi milá

matja
10. mar 2011

ahojte dievčatá, chodí sem teraz annag? Prípadne mi vie niektorá z vás pomôcť cez IP, či môžem brať jeden liek počas dojčenia? Moc ďakujem. Potrebujem to dosť súrne, preto sa poteším každej pomoci.

strapco13
10. mar 2011

@matja kludne mozes hodit nazov lieku sem, alebo aj mne do IP 😉

estterka
10. mar 2011

ahojte,chcem sa vas opytat..mame plno flasiek,co sme podostavali a nevyuzili a daju sa na to kupit take tie nasadky,na ucenie,vyzera to ako tie hrnceky,len je to z latexu a makke,mozme to neskor pouzivat? ked ja mam strach,aby sa mi neodstavila alebo nepokazila prisatie,ani cumel nemame. rada by som dojcila co najdhsie,aj roky este 😅

olifcek
10. mar 2011

@estterka ahoj, naustok? Kludne.

estterka
10. mar 2011

@olifcek ahoj,ano.len som si nebola ista,ci moze byt aj makky..kedy ste zacali s "pitim"?

olifcek
10. mar 2011

@estterka kludne i makky. No, pijeme len sem tam, ked si oliv vypyta, mozno raz za tyzden? Niekedy raz za 2 tyzdne... Ale neviem odkedy...december? Januar? Ked bude teplo a nebude stacit mm, budeme i kazdy den pit. Pijeme cistu, prevarenu vodicku, vychladenu

mamcas
11. mar 2011

ahojte mamicky 🙂
Prosim Vas chodi sem este Annag? Potrebovala by som jej radu ale na internu postu mi neodpisuje. :(

bubelko
11. mar 2011

@mamcas tak skus napisat sem a baby ti poradia, alebo priamo @strapco13 alebo @biehn ci @prsky 😉

mamcas
11. mar 2011

Tak teda sem davam mailik ktory som jej poslala 🙂 snad mi poradite 🙂 dopredu dakujem 🙂
Ahoj Annag,
Ako inak, aj ja Ta idem poprosit o radu ohladne dojcenia.
Precitala som uz velmi vela rad na tomto fore od teba, ale stale sa v nich na 100% neviem najst.
Zacnem pekne po poriadku.
Moj syn ma skoro 10tt, rodila som cisarskym rezom a s dojcenim som mala problem od zaciatku. V nemocnici mi ho prikrmovali vecer a niekedy aj v noci, lebo bol hladnucky, hoci som ho prikladala casto, ale casovo obmedzene, lebo tak mi povedali. :( Doma som prikrmovala uz len par dni, lebo som sa rozhodla ze proste budem kojit tolko a atak dlho ako si maly vyziada. A aj nam to odvtedy ide, ale stale, stale riesim nejake problemiky suvisiace s tym. Mozno je to len moj pocit, ale nie som proste standartne kojaca maminka. Cez den kojim tak kazdu hodinku, okrem casu ked malinky spi v kociku (nikde inde nespi). Problem nastane ked prideme z vonku, je uz vacsinou dobre hladny tak vydatne pekne papa, ale oba prsniky vypije tak za max 20minut a este sa jeduje a taha a taha a nic mu chudatku nejde. Aj striedam vtedy prsia a aj tak to nepomaha. Este spomeniem ze zo zaciatku som kojila vzdy jedno kojenie, jeden prsnik. Ale asi take tri tyzdne je to tak ze musim davat oba prsniky ale casto mam pocit, ze nestacia a ze by este vytiahol keby bolo co.
No a k tomu mne mliecko vobec nevyteka, spim bez podprsenky uplne v pohode, ani ked mam v noci raz naliate prsia ani vtedy z nich nic nejde len tak same od seba. Navyse na zaciatku som sa naozaj snazila odsavat, ale vobec mi to neslo. :( max som odsala 10ml rano a to bolo vsetko. Vecer vobec nic. viem ze sa vytvara tolko mliecka kolko si maly vytiahne alebo ja odsajem, ale kedze mi odsavat nejde a maly taha a taha a nejde mu tak dlho ako chce, co mam robit? Homeopatika som uz jedla a nic. Cajiky pijem stale a tiez nic. Budem velmi vdacna ak mi napises radu co mam robit aby sa tvorba mliecka naozaj zvysila. Na dojceni mi velmi zalezi a uz sa naozaj tych 10tt snazim aby to slo
Dakujem velmi pekne uz dopredu a prajem krasny den

biehn
11. mar 2011

@mamcas
Nemáš možnosť sa obrátiť na nejakú poradkyňu v mieste svojho bydliska? Zoznam nájdeš na stránkach Mamily. Z popisu situácie sa nedá usúdiť, či ide o nejaký problém, je možné, že je všetko úplne v poriadku, poradkyňa pri osobnej návšteve zodpovie Tvoje otázky, pozriete sa spolu na dojčenie, naučí Ťa ako posúdiť, či je dostatočne výdatné z hľadiska príjmu mliečka a ak by náhodou zistila, že nie je, tak prvou pomocou je úprava techniky dojčenia a technika stláčania prsníka, ktoré môžu zvýšiť príjem mlieka, až následne zásahy zvonku (napr. zvýšenie tvorby mlieka). Po jednej návšteve poradkyne budeš okamžite vedieť, ako na tom ste, kde je problém a aké sú možnosti jeho riešenia.

mamcas
11. mar 2011

@biehn dakujem, ale raz som s jednou volala a nejako sa sem nehrnula. :(
Stlacanie skusam, nic sa vtedy nezmeni. Prisatie je podla videi spravne. Priberat tiez pribera pekne. Ak ma niekto nejaku radu budem vdacna. 🙂 dakujem

leelo
11. mar 2011

@mamcas to, ze ti nevyteka mlieko z prsnikov, neznamena, ze v nich nic nemas. bud rada, s vecne mokrou podprsenkou je otrava a zvyknu sa tam usidlit kvasinky.
pises, ze maly je nespokojny, nic mu netecie. to moze byt len tvoj subj. pocit. ak dodrziavas zasady spravneho dojcenia (na poziadanie,spravne prisatie, bez umelych nahrad) a este prsniky prestriedas a prestriedas aj polohy + stlacas, tak dojcis spravne.
malemu moze vadit nieco ine. moze mu byt teplo a dalsich milion pricin. davas odgrgavat? nedavaj.
je uplne normalne, ze deti sa najlepsie prespia vonku, v kociku. to vobec neries a vyhovej mu.
mas satku/nosic? mozno by s pinkal aj takto a nemusela by si pochodovat hodiny vonku.
z osobnej skusenosti, moj maly spaval v kociku aj 4 hodky a potom bol velmi culy, aktivny, preslo to az do vecerneho nepokoja a tiez som mala pocit, ze nic v prsich nemam. pritom teraz viem, ze to bolo odrazom jeho unavy a aj mojej nervozity.
mozno by si mala annag vyplnit dotaznik a poslat jej ho na mail, nie sem do ip.

mamcas
11. mar 2011

@leelo dakujem velmi pekne 🙂 ja viem ze ked nevyteka nic to neznamena, to som napisala len ako opis mojho kojenia. No asi to bude ta vecerna unava uz u maleho, lebo staci aby sme boli doma hodinku a uz sa zase tvari ze chce hajat, takze asi preto sa aj jeduje. No tu satku som mala pozicanu ale je to hrozne zlozite a neslo nam to moc. Nejaky iny nosic musim vymysliet a vyskusat.
Ten dotaznik najdem prosim kde?
este raz dakujem

leelo
11. mar 2011

@mamcas 🙂 ked chce spinkat, dopraj mu to. bud sup do kocika, alebo si lahni s nim, pripadne skus este raz tu satku/ nosic. satka je minimalne tak jednoducha ako nosic, ver mi 😉 ked som to dokazala ja... a satkujeme dodnes.
pozri tuto diskusiu:
https://www.modrykonik.sk/forum/na-nosenie/babysatka/

dotaznik je tu, na stranke annag, skus si popozerat aj viacere jej clanky, isto sa tam najdes:
https://spreadsheets.google.com/viewform?formke...

podla mna ide u vas o to, aby si ziskala istotu, pocuvala instinkty a skor o malicku upravu rezimu. toto riesili miliony mamiciek pred tebou a este aj budu riesit 😉

ahojcek
11. mar 2011

@strapco13 , vďaka za odpoveď, ... len ... on si žužle ten palec hlavne vtedy, keď neprídem včas (najmä kôli staršiemu) - má ho ako upokojenie, keď je pocikaný aj hladný. Častejšie je to, keď je pocikaný a po prebalení väčšinou nechce prsník. Už nefunguje to, že si trochu vypil vždy, keď som mu ho ponúkla. Napije sa iba vtedy, keď to sám uzná za vhodné (drvivou väčšinou dá vopred signál). Kebyže si ten palec necucá tak intenzívne, tak ma to netrápi ☹ . Kôli tej intenzite to neviem brať tak, že si iba objavil palce ☹ . Starší to nerobil - vtedy som sa však točila iba okolo jedného dieťaťa.

biehn
11. mar 2011

@mamcas
Ak skutočne nie je možné toto skonzultovať s poradkyňou, je vždy ťažké na diaľku jednoznačne povedať, či je všetko v poriadku, ale:
Čisto z toho, čo píšeš - ak bábätko dobre prospieva a priberá, je zrejmé, že prijíma dostatok mlieka pre pokrytie jeho výživových potrieb - s tvorbou mlieka teda pravdepodobne, ak môžem takto na diaľku, netreba nič robiť. Mlieka nebude treba s pribúdajúcim vekom vytvárať čoraz viac a viac, ako je to v prípade dieťatka na umelej výžive, množstvo materského mlieka, ktoré vypije napr. 5-mesačné výlučne dojčené, dobre priberajúce a prospievajúce dieťa je len o asi 10-15 % vyššie ako množstvo materského mlieka, ktoré vypije napr. 1-mesačné výlučne dojčené, dobre priberajúce a prospievajúce dieťa. Takže ak dobre bábätko priberalo v posledných týždňoch a naďalej dojčíš na požiadanie, nenaťahuješ intervaly medzi dojčeniami, nerušíš niektoré dojčenia cumlíkom či tréningom spánku po celú noc, nemalo by sa nič zásadné stať, čo by ohrozilo tvorbu mliečka. Treba naďalej sledovať ukazovatele dostatočného príjmu mliečka - bábätko by malo cikať a kakať vo frekvencii a množstve, na ktoré si zvyknutá a k tomu sledovať priberanie v poradni pediatra.
V situácii, že ide o dobre priberajúce dieťatko je úplne normálne, bežné a žiadúce, ak si dieťa pýta dojčenie každú hodinu, rovnako je normálne, že okolo 3. mesiaca po pôrode sa optimalizuje tvorba mlieka a prestáva vytekať pomedzi dojčenia. Čas strávený na prsníku aj striedanie prsníkov si reguluje bábätko. Schopnosť odsať či odstriekať si mliečko nemá výpovednú hodnotu s ohľadom na dostatočnosť tvorby mlieka.
Ak sa synček hnevá ku koncu dojčenia, môže reagovať na znížený tok mlieka - môže pomôcť stláčanie prsníka alebo prehodiť na druhý prsník a tam stláčať. Ale môže sa hnevať aj preto, že chce spinkať a nedá sa mu zaspať.
Šatka alebo iný nosič by mohli výrazne pomôcť, dá sa tak často dojčiť a pritom si robiť svoje aktivity, alebo uspávať dieťa pri svojej práci. Chce to trošku tréníngu, ale šatka je skutočne asi najjednoduchšia varianta, možno by ti pomohli nejaké inštruktážne videá, napr. na YouTube. Alternatívou je potom babyvak alebo ergonomický nosič.

mamcas
11. mar 2011

@biehn Dakujem velmi pekne, ani nevies ako si ma potesila 🙂 Ja si stale niekde vo vnutri myslim ze mam dost mliecka, ale ked mi to furt niekto zpochybnuje, potom som aj ja z toho nestastna. Maleho vazim kazdy druhy den pred kupanim a vzdy je vysledok ze pribral, takze som spokojna. A tiez budem nadalej kojit na poziadanie aj ked niekedy mam pocit ze uz sa to neda, ale da a co by som ja pre malinkeho nespravila 🙂
No a k tomu spanku. S tym mame problem od narodenia, on proste sam od seba nevie zaspinkat. Vie len na prsniku a ked ho polozim hned je hore. Teraz som si nasla system ze ho kojim zababuseneho v deke kde sa nemoze pomaly ani hybat a tak ked ho polozim tak aspon chvilu pospinka. Tie satky sa mi pacia len si to akosi neviem predstavit. Skusat som to skusala ale nejako som sa v tom nenasla. Skusim este nejake ine formy nosicov a urcite nejaky vyhovujuci najdem. 🙂
Som velmi rada, ze existuje toto forum a dakujem Vam vsetkym ktore ste mi venovali svoj cas a poradili 🙂 Dakujem a prajem pekny vecer 🙂

biehn
12. mar 2011

@mamcas
Niet za čo 😉
Je úplne normálne, že bábätko nechce spinkať samo, niekoľko mesiacov po pôrode je odkázané na reguláciu rôznych telesných funkcií (najmä telesnej teploty, dýchania a srdiečka) na matku. Niektoré detičky dokážu spať ďalej, po tom, čo ich uspíme, ak sa nechajú najskôr upadnúť do hlbšej spánkovej fázy, čo ale trvá niekoľko minút. Ak ho medzičasom položíš a zobudí sa, je potom nervózny. znova zaspať je už veľmi ťažké a odrazí sa to aj na celkovej predráždenosti večer.
Ja považujem za ideálne riešenie "skrotiť" šatku 😀 Pre mňa osobne bolo najlepšie priamo vidieť mamičky, ktorým to ide a učiť sa pozorovaním. Možno by Ti pomohlo si niekoho takého nájsť. Viem napr. že kedysi (neviem či ešte stále) bol na www.nosenie.sk zoznam mamičiek ochotných ukázať používanie babyvaku, alebo sa skús spýtať u Vás v Materskom centre, či tam niekto taký nechodieva, dnes už toto býva súčasť kurzov predpôrodnej prípravy. Treba určite pošpekulovať aj nad inými nosičmi. Ak sa v nosiči dá dojčiť, keď synček zaspí, môžeš fungovať ďalej a nemusíš čakať, kedy konečne bude natoľko tuhý, aby sa dal preložiť. Nosiče matku veľmi oslobodzujú, škoda to nevyužiť. Držím palčeky.

elinka27
12. mar 2011

@prsky @strapco13 bolia ma bradavky ked sa mala prisaje, hned ako zacne pit to prejde.Ta bolest je taka akoby som ich mala zodrate, vystipane.Zeby opat mykoza? 😠