Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

janulka182
5. jan 2010

Ano, uz mame kupene Infants Dophilus, davame ich zatial len druhy den. Dufam, ze zaberu a vsetko sa vrati, do normalu. Flasky sterilizujem po kazdom pouziti, tak ja uz neviem ☹ . Takze nemusim sa nic bat? Nemoze sa jej nic stat? V stvrtok ideme na to gastro, tak dufam, ze keby cosi, tak to tam zistia. Svokra s mojou maminou na mna tlacia, ze mam okamzite prestat odsavat a nemam jej davat moje mlieko ked nim "viditelne ublizujem svojemu dietatu". Sa mozem aj na smrt uplakat po takychto slovach 😢 .
Neviem, kde s tym odsavanim robim chybu. Mam rucnu odsavacku od Aventu. Naozaj sa snazim odsavat uplne, ale viem, ze zapaly svedcia o tom, ze sa mi to asi nedari. Prsniky aj masirujem.

annag
5. jan 2010

hababa -

takýto "problém" má veľa mamičiek. Je to skôr preto, že niektoré mamičky spanikária, ak majú prsníky na pocit prázdnejšie, majú pocit, že je mliečka málo, aj keď ho je dosť. Začnú prsníky často ponúkať, bábo pocuckáva, striedajú prsníky... podporia laktáciu a mliečka je zrazu nadbytok. Ak ho je nadbytok a prsia sa zle vyprázdňujú, o pár dní dôjde k útlmu, lebo v plných prsníkoch sa hromadí inhibítor, ktorý laktáciu tlmí. a takto sa to krúti dookola. Okrem toho, niektorým mamičkám kolíše haldina vápnika v krvi v súvislosti s mesačnou periódou a to môže spôsobovať trošku nižšiu tvorbu mliečka od ovulácie po menzes.

ako sa prejavuje nedostatok mliečka u Vás? bábetko je nespokojné.....

veronikapp
6. jan 2010

annag beriem spat- dnes rano som nasla zubok! 😀 Hned som kludnejsia...
Este k tomu lepku- vcera som dala prvy krat ovsene vlocky do jablcka na desiatu, ale ake mnozstvo? Dala som asi 1 pol. lyzicu, nie je to vela? Lebo potom mi nechcela velmi obedovat. Su vlocky take syte? Alebo nechce papat kvoli tomu zubku? Zase som citala, ze psenicna je velmi aresivny silny alergen, pre deti s AE uplne nevhodny... Tak teraz ozaj neviem, ci mam tu dietu dodrziavat az tak striktne, lebo za chvilu nebudem moct davat nic... Co myslis?
Este by som sa chcela opytat- kazdy hovori inak- nasa neurologicka VRAJ povedala, ze dojcenie po 6. mesiaci dietata je len o pohodlnosti matky, lebo materske mlieko neobsahuje vsetko co by malo /alebo je to len pokus mojej mamky.../. Viem, ze to nie je celkom pravda, ved aj crievka su viac ,,odolne,, pre prienik alergenov ako pri UM. Ale- ak teda ja zjem nieco nevhodne, co vyvola napriklad take zelene hnacky, tiez som dost dieta alergizovala... Musim povedat, ze naozaj som 6 mesiacov poriadne nejedla, tak 3 jedla do okola, vsetkemu moznemu sa vyhybala, no prisli Vianoce, tak som si uz trochu dopriala. Teraz ozaj neviem co je horsie- nechranene crievka alebo alergizacia mojim mliekom...

cikyta
6. jan 2010

Annag-velmi pekne dakujem.(Ten čaj nám kázala pediatrička,ked malá kašlala.A myslela som,že po 6 mesiaci sa už LEN z môjho mliečka dostatočne nenapije.)Ešte raz-dakujem.

matyldy
6. jan 2010

Ahojt. Prosím vás, čo mám robiť. Mám 3-mes. dcéru a už pár dní nemám vôbec mmlieko v jednom prsníku. Prsník stimulujem, odsávam, prikladám a stále nič. Samozrejme mám už rôzne veľké prsníky. Čo mám robiť? Ďakujem.

nadka001
6. jan 2010

Ahojte..asi by som sem nemala pisat..ale najprv si precitat prispevky, lebo odpoved na moje otazky by tam urcite boli..ale je ich tolko, ze neviem kde zacat..tak sa dopredu ospravedlnujem (urcite sa to uz pytalo vela mamiciek).
Neviem co mam robit.. a sice.. mam 6 tyzdnove babatko. Na zaciatku bol moj problem - ploche bradavky. V nemocnici mi dali maleho asi pol dna po porode, aby sa skusil prisat..medzitym mu davali umelu stravu z flasky. Vobec mu to neslo..nevedel sa prisat, chytit moju bradavku ani s klobucikom. Tolko plakal, az ho zobrali a ja som bola len rada, lebo som sa nemohla na to pozerat a dali mu z flasky. Stale mi hovorili, ze sa to zlepsi..ale nie. Tak ze si budem odsavat.. od zaciatku mam strasne malo mliecko, odsajem si tak 20 ml (odsavam kazde 3 hodiny, ale od 12. v noci do 8 rana si neodsavam.. to je asi chyba :( ). Takto to fungovalo asi 4 tyzdne. Potom som iba tak nahodou doma dala malemu s klobucikom prsnik, nech to este predsa skusi a prisal sa. Odvtedy si ho davam na prsnik tak 3x denne, ale on akoze saje aj hodinu a nic nevysaje, ked si skusim s odsavackou, tak tam mam zas 20ml. Potom mu dam flasku a niekedy ma problem pit aj z flase (ked je pomyleny prsnikom, po chvili sa preorientuje a uz je to ok).
Pisem, lebo neviem..mam to nechat tak,ze si odsajem 20ml ..to mu dam a ostatne umela vyziva ?
Jem vsetko, normalne..neviem preco nemam mlieko :(..
Inak maly papka pravidelne kazde 3 hodiny, aj spinka pekne..skoro cely den. Mame uz zabehnuty rezim, tak neviem ci je dobre to teraz nejako narusit (prikladat ho casto a dlho..alebo ako).
Preco maly akoze saje, ale on je hladny nakoniec (iba taky ututkany..mliecko ma aj na brade, ale to je podla mna iba trosicka, co mu staci na upokojenie a ututkanie, zaspanie..ale iba na chvilu) a ja si odsajem tolko ako keby nesal. Ako dlho ma papat ? Je normalne, ked je to hodina ?..
mam tolko otazok, ze by som asi mala zavolat nejake laktacnej sestre.. viete mi niekoho poradit ?
Zijem v zahranici.
dakujeeeem

zabka4
7. jan 2010

Ahojte potrebujem surne poradit.asi na 10 den od porodu som zacala krvacat a vypadavaly zo mna velke kusy krvnych zrazenin,tak som musela ist na precistenie maternice.stratila som tak velke mnozstvo krvy,tak musim uzivat sorbifer.dovtedy som kojila ale potom sa mi mlieko zacalo stracat.nasadili mi atb kvoli teplotam a ked som prisla domov a atb som dobrala nechala som si 2 dni pauzu a potom som chcela malu znova kojit ale nechcela prisat by sa aj prisala ale ked potiahla rozplakala sa a dalej uz nechcela.krmili sme ju nutrilonom z toho vracala,tak sme presli na sunar a z toho tiez vracava.najradsej by som ju znova kojila ale neviem ako obnovit mlieko.poradte mi prosim alebo mi dajte kontakt na tu lakt.poradkynu.mam z toho hlavu v smutku.dakujem

nadka001
7. jan 2010

ja som nad tym v noci rozmyslala.. asi mi napisete co vsetko spravit, aby sa to rozbehlo..
asi by som ho mala prikladat co najcastejsie a bez nutrilonu..ale my uz mame rezim, cele by sa to pokazilo a nie je zaruka, ze ja budem mat dostatok mlieka..
asi ho budem prikladat iba cez den na nejaku pol hodinku a okrem toho co najcastejsie odsavat, aby to mal z flasky.
Ja sa iba bojim toho, ze spravim vsetko co treba, ale aj tak tonepojde..resp. pojde chvilu a o mesiac zas nebudem mat mlieko..teraz vsetko funguje, pekne spinka aj cez dena j v noci a nechcem ho trapit. ☹
Je mi strasne luto, ze sa to nezacalo skor..urcite by som spravila vsetko aby to fungovalo.

mirka73
7. jan 2010

annag
ako zistim, ze malinka papa z prsnika mliecko do dna? mam dojem, ze si zoberie len to, co lahko tesie na zaciatku, a potom papame aj kazdu hodinu...a aj to mam pocit, ze je stale hladna ☹

blau
autor
7. jan 2010

Ahoj Anka. Tak ja poslusne hlasim, ze maly Luca sa odstavil sam. Kojili sme teda skoro 23mesiacov a to aj vdaka Tebe..
Krasny den Vam zelam vsetkym 😉

bambina
7. jan 2010

ahojte, vedeli by ste pomoct mojej svagrine_
2 mesacneho synceka koji, avsak posledne 2 tyzdne zacal maly velmi vystrajat pri kojeni. doslova je velmi nervozny hned ako si ho prilozi k prsniku, nechce pit. tak prestanu. o 5 min zacne plakat lebo je hladny tak si ho prilozi znova a to zacne pekne pit. trva to stale viac menej pri kazdom kojeni.
celkovo je potom pocas celeho dna nervozny, malo spinka. pekne kaka, takze koliky sme vylucili. davala mu caj z flase a aj to odstavila aby nebol zmateny z cumla a prsnika. aky este moze byt dovod?
dakujem za kazdu radu

danka24
7. jan 2010

dakujem annag urcite najdeme spolu niejake riesenie.. 😵

sloto
7. jan 2010

ahoj annag, prepac ze zase otravujem ale idem si zase po radu. dnes sme boli na 11 mesacnej poradni. doktorka malu pomerala, povazila a vyslo ze ma 8730 gramov a 78 cm. od poslednej poradne pribrala 340 gr. co sa doktorke zdalo byt malo a tiez sa jej zda ze je velmi chuda. ja malu stale plne kojim, UM nedavam vobec - to som uz par stranok dozadu pisala ze aj pomerne casto kojim. ale doktorka sa vyjadrila v tom duchu ze by som jej mala zacat davat i UM, ze jej to asi nestaci. usudila to z toho, ze je chuda (aj ked ona je cela po tatinkovi a on vyzeral v jej veku presne tak isto) a z toho, ze sa mi v noci budi aj tri krat na kojenie. ze je to moc casto a ze je asi hladna. ja neviem - ale podla mna, ak jej vecer pred spanim dam i kasu a este ju aj nakojim tak asi nemoze byt hladna nie? co si myslis? je potrebne dokrmovat i UM? alebo netreba a staci ked ju budem nadalej len kojit. zabudla som napisat, ze mala papa i jogurt kazdy den a plus ta kasa vecer pred spanim - davam jej nutrilonacke. porad prosim - a este raz dakujem.

annag
7. jan 2010

sloto, samozrejme že by to bol nezmysel . Ak by sme brali do úvahy len kašu a jogurt, tak už pomaly tieto dve dávky pokrývajú jej mliečne potreby. Neexistuje, aby pri toľkom dojčení mala malý prísun mliečka. Bábo okolo roka potrebuje za 24 hod cca 400-500ml mlieka, resp. mliečnych výrobkov (ak je na UM) . Ona sa má zasýtiť tuhými, predovšetkým nemliečnymi príkrmami. Hladná nie je, budenie 3 krát za noc v jej veku je absolútne normálne.

pozri si do tabuliek, ktoré uvádzam, ale myslím si, že je úplne v norme 😉 sú deti, čo priberajú ešte menej (moja Anička nie je výnimka 😅 )

http://dojcenie.wordpress.com/category/dojcenie...

tinuskaha
7. jan 2010

ahoj annag pisala som ti IP ale nejak mi to nechce odoslat tak to skusim takto.
boli smednes s malym u dr.kde ho vazili a mal len 5920g.preco to len?lebo par dni pred vianocami ho vazili a mal 5900g.nerozumiem.pocas sviatkov pekne papal.denny rezim
6:00 MM
9:00MM
12.00prikrm + MM
15:00 18:00 MM
21:00kasa+MM
v noci sa nebudi dr.navrhovala UM a ze mam zacat davat tuhu stravu aj na ranajky
kde je chyba?mam slabe mlieko?stolicu ma normalnu 1x az 2x do dna.nebudi sa s placom ze je hladny davam mu papat kazde 3hod lebo mame taky rezim Nijak sa nezlosti ani neplace(ako niektore deti)ked sa mi neskorsie spusi mlieko.co robit?UMnechcem davat.podrastol o cca 2,5cm v pondelok mame prist na prevazenie.porad prosim dakujem pekne

tin007
7. jan 2010

tinuskaha skusim ti zatial poradit ja a annag urcite nieco napise, ked bude mat cas
ked pozeram do tvojho pasu, tak korigovany vek je o 3 mesiace menej, cize alex ma asi 8 a pol mesiaca klasickych (cize 2-3 prikrmy denne su ok)
mate nejake obmedzenie co sa tyka stravy kvoli alergiam, ci intoleranciam (napr. lepok, bkm ci ine potraviny), ci ine prekazky? ak nie, pridaj rano (napr. medzi 6 a 9) ranajky z kuska rozka, trochu chrumiek, ovocie - banan, jablko, hruska, ale aj kusky uvarenej mrkvy, trochu uvarenej ryze... nech si to berie sam do rucky (aj si bude trenovat motoriku, aj to moze povzbudit jeho zaujem o jedlo, kedze sa bude aktivnejsie zapajat).

neviem, ci bude annag so mnou suhlasit, ale ja by som pridala jedno nocne kojenie, a to tak, ze si supnes maleho k sebe do postele a v polospanku mu das prsko (je to diskutabilne, lebo ak ti spi celu noc, tak to si vyhrala zlaty los, a mozes mu naburat cely spanok, ale zas z nocneho mlieka deti dobre priberaju, je tucnejsie)
UM by som urcite nedavala, mlieka ma dost, zbytocne by si ho miatla cudzou stravou

tin007
7. jan 2010

mirka, ak nema mala nazelenalu stolicu (ktora by znamenala vacsi podiel predneho mliecka, obsahuje viac cukrov, ale teraz nechcem tresnut ci sacharozy alebo laktozy), pribera, tak si pravdepodobne vytiahe aj zadne mlieko. skus si po kojeni este stlacit prsnik, aby si videla,ci vyjde take priesvitnejsie mlieko, alebo skoro smotana. ak ide smotanka, tak si urcite cucla aj zadneho mlieka. to,z e si pyta po hodine moze byt v rastovom spurte, alebo skor v tom, ze ma iny problem (reflux, plyny, unava a pod.)

annag
7. jan 2010

tinuskaha - súhlasím s tin, a vôbec by som si z 20g nič nerobila. Otázne je, ktoré váženie vôbec bolo správne. Je absolútne normálne, ak bábo, ktoré je na príkrmoch priberá menším tempom. Samozrejme , nutričné potreby sa dajú dopĺňať tuhou stravou a keďže je predčasniatko, skutočne najlepšie jedlo je pre neho dojčenie bez UM. Smelo pridaj jeden- dva príkrmy, neviem, čo mu už dávaš, ale mal by obsahovať mäso i sacharidy - zemiaky, ryža, cestoviny. Výborné je napr. avokádo, lebo obsahuje veľmi veľa tuku a je podobne ako banán len málokedy alergénom. A ozaj sa možno i v noci, resp. nadránom nájde čas, kedy sa mrví, je len v polospánku, a mohol by sa nadojčiť . Nie je anemický? Berie železo?

annag
7. jan 2010

bambina, môže to byť veľa príčin, jedna z nich môže byť i reakcia na tok mliečka - pomalý alebo silný, nesprávne prisávanie .... Ale nechcem len taká hádzať do vetra príčiny, radšej nech mi vyplní dotazník

https://spreadsheets.google.com/viewform?formke...

annag
7. jan 2010

mirka73 - bábo pije pekne, ak mu mliečko tečie dobre. AK začne tiecť pomaly, tak sa správa ako opisuješ. Pomaly mu môže tiecť aj preto, že sa horšie prisáva.

skús si pozrieť a využívať techniku stláčania:
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...

ak by to nepomohlo, ozvi sa.

annag
7. jan 2010

nadka01 - podľa opisu malý na prsníku cez klobúčik nepije, len saje naprázdno akoby cumlík. Podmienkou, aby bolo dojčenie úspešné je dobré prisatie. Malý sa cez klobúčik nedokáže ani k tomu málu dostať. Bohužiaľ, v nemocnici si dostala mizernú pomoc a takto to dopadlo. V tejto chvíli by si musela byť s laktačnou poradkyňou, s ktorou by si sa naučila bábo prikladať a zároveň ho dokrmovať UM priamo na prsníku pomocou suplementora. 😔 Ak nemáš v okolí pomoc, jedná možnosť je odsávať si mliečko a pridávať mu ho k UM, lebo každá kvapka sa počíta. Aby sa laktácia viac rozbehla, musíš odsávať predovšetkým pravidelne, minimálne každé 3 hodiny i v noci.

annag
7. jan 2010

matyldy, nič iné ako píšeš sa vlastne nedá robiť, jedine ho stimulovať extrémne často, trebárs i každú hodinu ho odsávať a dojčiť z neho pri každom dojčení - vždy s ním začať. Ale v zásade sa nemáš čoho obávať, dá sa úspešne dojčiť len z jedného prsníka , po odstavení sa v priebehu pár mesiacov rozdiel medzi prsníkmi viacmenej vyrovná.

annag
7. jan 2010

veronikapp - zelená stolica u dojčeného dieťaťa pokiaľ je inak spokojné, dobre prospieva ... je normálna, nie je to hnačka v prvom slova zmysle. Našla si zrejme i príčinu, vyšiel zúbok .... Malé množstvo alergénov je v MM vhodné, lebo imunitný systém si akoby zvyká na tieto alergény , posilňuje ho to. Žiadnu diétu nedrž, je chyba, ak mamička bezdôvodne polroka nič neje, skutočne je málo potravín, ktoré alergiu spôsobia a každé bábo reaguje na inú, väčšinou je to spomínaná kravská bielkovina, ale môže to byť čokoľvek. Na to máme jednoduchý test - zješ danú potravinu a sleduješ reakciu, ak sa nič nedeje, budeš to jesť. Osobne som terza pri malej mohla jesť všetko okrem orechov, spočiatku jej vadil tvaroh. Treba to skúšať ... a najmä pri bábetku na príkrmoch ide skôr o reakciu na tuhý príkrm než o reakciu cez mliečko. Je jednoznačné, že bábo lepšie toleruje príkrmy, pokiaľ sa zároveň dojčí, i spomínaný lepok. Takže ak teraz kaká divne, najskôr to bude príkrmom. Môj syn napr., neznášal akýkoľvek olej , čo je dosť zriedkavé - opäť, každé bábo je iné...

Samozrejme, dojčenie minimálne celý prv rok je veľmi dôležité a je to po celý prvý rok podstatný zdroj všetkých živín. Ale samozrejme i neskôr.

annag
7. jan 2010

blau, tak to je nádherná doba, rada to čítam a veľmi sa teším 😵 😵 😵 😵

tinuskaha
8. jan 2010

tin annag dakujem krasne maly si este do rucky nic nechyta alergie nema ziadne,anemicky sme boli zo zaciatku daval som mu malltofer neskor nutrilite zelezo,v novembri nam robili KO vsetko v norme.
ako casto moze biely jogurt?dakujem.a co MM musi ho papat kazde 3hod?lebo niekedy nechce hlavne ak mu dam tuhu stravu,obcas sa len po strave chce akoby napit.dakujem

nadka001
8. jan 2010

dakujem.. budem odsavat co najcastejsie 😉 ..dufam, ze pri druhom babatku uz budem kojit naplno

sunea
8. jan 2010

Ahoj Katka, mam par otazok, ale nie su akutne, pockam aj dva tyzdne na odpoved, v pohode 🙂

1. Je mozne udrzat laktaciou dlhodobejsie, aj ked sa dojci len v noci (1-3x), ale vypije mliecko az do dna niekedy z oboch prsnikov, niekedy len z jedneho?
2. Je mozne, ze skoro 7-mesacne babo uz nechce cez den pit z prsnika, lebo az teraz si uvedomilo, ze flasa je lepsia (nas pripad) alebo to moze byt sposobene jednoducho tym, ze je babo strasne zvedave, vnimave a na dojcenie sa nemoze sustredit (obzera sa, stale ho nieco zaujima - gumicka na teplackoch, polozeny pohar na stole, spadnuta ponozka na zemi apod.)?
3. Ked cez den nechce ine tekutiny okrem UM, moze si tym nocnym pitim tieto tekutiny akoby doplnat?

Dakujem a prajem pekne zasnezene dni, deticky su urcite vo svojom zivle 🙂

janula.k
8. jan 2010

ahojte 🙂 dufam, ze som tu spravne 😉 Potrebujem poradit. Dnes v noci som sa zobudila na to, ze mam cely vrchny diel pyzama mokry..samozrejme tieklo mi mliecko..a to az po bruchu..prsia boli plne, pripravene explodovat..Mam si kupit nejaku odsavacku, ak ano, aka je vhodna..alebo mozem skusit odsavat aj rucne, tak ako to robili nase maminky..ale neviem techniku.. 😒 Inak dojcim tak kazde dve hodinky, niekedy castejsie, ale stalo sa, ze aj po 4 hodinach..kedze maly spinkal..tak ako tuto noc..Prosim, poradte, ako mam postupovat..

janula.k
8. jan 2010

jaj a este som zabudla..zrejme problem bude aj ten, ze ked maly taha, tak mu ide to mliecko prilis rychlo..lebo mu aj tri krat pocas kojenia to mliecko zabehne...tak sa chvilku dusi.. ☹

tin007
8. jan 2010

tinuskaha ja by som jogurt este nedavala, lebo mlieka ma dost, kedze tak casto kojis, skor hocikedy cez den kusok ovocia, zeleniny, par chrumiek do ruky, kusok rozka na zuzlanie a pod. to avokado, ktore spomina annag natieram malemu na chlebik, chuti mu to neuveritelne 🙂 na zelezo mozes uvarit lupanu sosovicu (predavaju v obchodoch so zdravou vyzivou, tym, ze nema supku, skoro vobec nenaduva, kusok mrkvy zemiacik, sosovica, nakoniec trochu olivoveho oleja, roztlacit alebo mixnut) a tiez cviklu (pred varenim postruhaj na hrubo).