Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

gabii83
27. apr 2009

dakujem annag, moje vazi 7 kg a je plno dojcena tak naraz vytiahne kolko?? tak vela?? liter cely den ci naraz, zda sa mi to vela naraz 😔 😝 😅

gabii83
27. apr 2009

bika ja som to uz zistila je tema biogaia ja som to dala uz od 2 mesiacov....
a ze vraj jedine u nas je to tak ze od 3mesiaca, daj kludne jej to aj ja som to dala...

cauko
pekyn vecer

miluska.h
27. apr 2009

ahoj annag, dakujem za rady. dnes sme boli v poradni u pediatricky a zistili sme, ze maly schudol 20gr ☹ lekarka naordinovala nutrillon kazde 2,5 hod 60 ml, lebo ja mam malo mliecka. mam odsavat a ked to bude 60ml, tak ho mam malemu dat. problem je v tom, ze mi poobede nechcel po tej 2,5 hod. papat...

annag
27. apr 2009

miluska.h

všetko napravíme, napíšem do IP, neboj nič 😉

annag
27. apr 2009

gabi, za celý deň (za 24 hodín) 😀 , naraz by to ani dospelý asi nezvládol 😀

annag
27. apr 2009

bika - prakticky každý liek , ktorý mamička užíva a je systémový, teda nie lokálny - ako napr. mastička antibiotická , môže prenikať do MM. No ak mamička liek užje, najskôr ho spracuje jej organizmus - teda sa prefiltruje cez pečeň a obličky a až tak sa dostane do MM- to percento, ktoré z lieku prechádza je veľmi maličké tak okolo 5%, niekedy viac, inokedy oveľa menej. Ale je to určite veľmi máličko. ATB ničia baktérie, no nielen zlé, ale aj dobré - dobré sú napr. probiotiká, ktorými sú osídlené črevá Tvoje i Tvojho bábetka. ATB teda môžu trošku črevnú flóru poškodiť - dobré baktérie zničiť , človek má potom pár dní napr. hnačku, tráviace problémy. Počas užívaní ATB si môžeme pomôcť práve probiotikami. MM samé osebe probiotiká obsahuje, teda až tak nutné to nie je, no záleží od každého bábetka ako zareaguje, probiotiká mu nepoškodia. Problematické lieky počas dojčenia sú skôr lieky ,ktoré tlmia vnímanie - sedatíva alebo onkologické lieky ... no väčšina bežných liekov sa užívať môže. V letákoch sú takéto vety vždy napísané, výrobcovia sa tak chránia pred prípadnými žalobami. Je totiž neetické robiť testy na mamičkách a deťoch, takže databázy liekov sú skôr reálne výsledky z praxe.Lekári majú k dispozícii databázy liekov, ktoré sa v skutočnosti užívať môžu a tiež aj vedia o potenciálnych nežiaducich účinkoch pre bábo.

annag
27. apr 2009

vivien, napíšem Ti do IP, aby sme sa pár dní sledovali. Samozrejme , že je to možné, si statočná mamička,nedala si sa zlomiť zlým začiatkom, už si urobila veľa, tak to trošku doladíme a budeš dojčiť aspoň rok 😉

bika10
27. apr 2009

Gabii, vďaka

Annag, ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď. Upokojila si ma, tak to tie ATB radšej využívam, nech som už konečne zdravá. Ani pre malú určite tiež nie je dobre, že som stále chorá, aj mliečko trochu štrajkovalo, keď som mala teploty...
Ešte raz vďaka 🙂

annag
27. apr 2009

bika, určite je pre bábo i Teba lepšie ATB využívať, už sa trápiš dlho, to dojčeniu vôbec neprospieva. Veľa zdravia 🙂

lanada
27. apr 2009

Ahoj Annag

Poprosím ťa o radu. Mám trojtýždňového Riša. Pôrod bol cisárskym rezom a s epiduralkou. Ako ma všetci presviedčajú - dva nepopierateľné dôvody prečo nebudem mať dostatok mlieka a zbytočne sa trápim-aj tak zachvíľu budem musieť prejsť na dokrmovanie a neskôr úplne na UM.
Ale to nechcem. Problém je, že naozaj nie som si istá či mám dostatok mlieka-malý je veeľmi hlučné dieťa a vlastne celý deň je o rukách,kolísaní na fitlopte a kojení...Malého prikladám k prsníku aj každú hodinu, podľa jeho plaču - pred čím ma vyslovene varovali aj v pôrodnici a aj pediatrička. Proste má jesť až po dvoch hodinách. Ak chce včašie-mám málo mlieka a musím dokrmovať..
Malý plače často, papá dosť nervózne, cez deň spí veľmi málo..v kočíku von je ešte nervóznejší a naše prechádzky končia tým že ho donesiem domov na rukách čičíkajúc a s kočíkom v druhej ruke. Noc už býva lepšia-prespí aj päť hodín a hneď po papaní zaspí.
Pri kojení často zaspí. Mlieko po kojení si z ľavého prsníka už nijako nedokážem vytlačiť - a tak tápam či mal dosť, z pravého aj po dokojení niečo málo vykvapká. Mlieko mi netečie, nepotrebujem vypchávky do podprsenky kvôli odtekajúcemu mlieku. Necítim naliatie prsníkov, no napriek tomu malý papá a ja len dúfam že tam má dostatok mlieka. Prikrmovala som v pôrodnici Bebou a doma ešte asi štyri dni raz za deň. Chcem zvýšiť tvorbu mlieka a tak ho prikladám kedykoľvek si zažiada. S bebou som skoncovala-chcem to nejak prelomiť a byť len na MM napriek všetkým protestom ako týram dieťa hladom a mám ho prikŕmiť..Stolicu má žltú, mokrých plienok dosť..priberá vraj dosť pomaly..asi chcem len vedieť či má zmysel ho ďalej "týrať" bez Beby..má?🙂Ďakujem

annag
27. apr 2009

lanaa, si perfektná, máš odhodlanie a chuť dojčiť, neboj sa, všetkým neveriacim Tomášom dokážeš , že Tvoje mliečko je pre synčeka to najlepšie na svete a že mu stačíí. Napíšem Ti do IP , pár dní budeme v kontakte a bude dobre. 😉 🙂

aktak
27. apr 2009

zabludila som sem tak napisem svoj nazor ak mozem 🙂
ak ma maly 3 tyzdne a posledne dni ho len kojis a on pribera kaka a cika, tak mas mliecka akurat 😉 skor ho boli brusko, to je moj nazor
moj Adamko mal taku koliku ze som mesiac nervacila ze urcite nemam mlieko ked tak place, davala som mu prsnik tiez kazdu hodinu aby konecne prestal plakat, a ked "dopapal" plakal zas a to som sa hned zacala obavat ze mal malo 😖 nosili sme ho den noc, striedali sme sa v noci, skakali na fitlopte, kocikovali, ale UM som mu nedala, kojila som kedze priberal a cakala ze bude lepsie........po 3 mesiacoch kolika odoznela, maly zrazu krasne papkal kazde 3 hodiny, do 6 mesiacov bol len kojeny, do 8mich so slabymi prikrmami tiez, ked mal rok som ho odstavila
viem ze je to strasne pre teba ked place a tvoje prsia niesu podla teba naliate, ale mliecko sa nie kazdej zene tvori stale a vela, mne sa tvori hlavne ked zacne sat, po chvili zacne striekat, kazda zena to ma ine, skus byt v pohode, najst si dobru polohu na kojenie, pomahat malemu s bruskom masirovanim a nejak tie 2 mesiace este vydrzte, bude lepsie uvidis 😉

gabii83
27. apr 2009

dakujem annag.
ja vypijem litera naraz, no som nerozmyslala co pisem...
pekny zvysok dna 😀

annag
27. apr 2009

aktak, krásne si to napísala 😉 🙂

gabi - aha 😀 , tak na zdravie 😅

ginepra
27. apr 2009

ahoj annag
aj ja mám malú otázočku - kakanie
moja dcérka má 3 týždne, kakala žlto s hrudkami, teraz sa však stolica zafarbuje trocha do zelena, dnes som zbadala, že kaká riedku penu. nevieš, čo to znamená? plne dojčím, mali sme soor, bol chvíľu problém s papaním, asi ju bolela puska. ďakujem

lanada
28. apr 2009

Ste ma šokovali žienky-samozrejme pozitívne🙂
Čakala som nejakú odpoveď behom týždňa - veď ti píše spústa babeniek annag..ako si ten čas dokážeš nájsť? Mám len jedno dieťa a nestíham ani riad umyť..
Aktak - no možno koliku má, fakt som v tomto ako analfabet-zvykáme si na seba, spoznávame sa, no aspon už neplačem s každým jeho plačom ako prvý týždeň🙂Vždy som myslela že kolika je keď bábo nemôže kakať a nemá vetry-nie keď to všetko funguje..
Dnes idem do poradne, tak budeme vážiť a budeme múdrejší. Len tŕpnem aby niečo nabral keďže som mu zrušila Bebu.
Ešte raz vďaka-napíšem viac po príchode z poradne, nech to (ne)priberanie mám aj v číslach

annag
28. apr 2009

lanada, o týždeň by mohlo byť neskoro 😀 .... ak odstrániš problém, ktorý sme objavili, tak žiadna Beba nebude 😉 🙂

annag
28. apr 2009

ginipera -asi máš veľa mliečka, však? napíš mi , ako často dojčíš, či pri jednom dojčení dojčíš z obidvoch prsníkov, či aj odsávaš, ako dlho trvá jedno dojčenie, musíš nosiť prsné vložky - mliečko samé vyteká počas dojčenia , pomedzi dojčenie

ginepra
28. apr 2009

asi mám dosť aj keď mám malé prsia... pri kojení niečo vytečie z druhého do prsnej vložky. samočinne nevyteká, len keď veľmi dlho maličká nepije. niekedy sa snažím len z jedného, keď odstavím, prebalím a zasa si pýta, dám aj z druhého. dojčenie nestopujem, odhadom tak 15 - 20 min ako kedy... neodsávam, keď potrebujem, odsajem len máličko. Ďakujem, Annag.

bambulla
28. apr 2009

ahoj annag...prosi o radu aj ja mi sme krmeni UM a vzdi po papani mi maly dost vygrcne mozes mi niejako pomoct? tie kvapky alebo tabletky BIOGAIA su na co vlastne???

dionova4
28. apr 2009
michaelamia1902
28. apr 2009

anna prosim o radu mam problem ako vivien pisala o nom na strane 96 len neviem ako si jej poradila, moja mala ma 8 tt a ja malo mliecka kojim ju tak 6-7 niekedy 8 x za den , po kojeni si mlieko odsavam, ale ku veceru je ho strasne malo, tak nikedy aj dokrmujem

aktak
28. apr 2009

annag chcem ta poprosit o radu, pre kamaratku
je po cisarskom (6 tyzdnov), v nemocke maleho navykli na flasu a ona to striktne neriesila takze casto mu dava aj svoje odstriekane z flase, potom na prsniku je nervozny ze mu to nejde a k tomu ma aj strasne velke prsia takze ledva dycha a ledva chyti bradavku, prdi dost ale koliku nema nijak strasnu, len obcas place, bola som tam, skusala som ho nakojit a zdalo sa mi ze tah ma poriadny, len prisatie neni uplne idealne ale ani uplne zle, asi zdeformovane flaskou, tak neviem co jej mam poradit, verim ze je to pre nu tazke ked odmieta tahat z prsnika, lebo vie ze to iste dostane aj z flasky, nevedela som jej poradit co s tym, co si o tom myslis? (mlieko jej ide zda sa lahko, len stlacila nad bradavkou a vystreklo, to som ja vzivote tak nemala a kojim v pohode)

annag
28. apr 2009

ginepra - aj bábetko často štikúta, grcká?

annag
28. apr 2009

bmbulla - tie kvapky sú na črevné tráviace problémy - ak bolí bruško , bábo má koliku . Na grckanie je skôr AR - antirefluxné mliečko a ešte lepšie - upraviť papanie na menšie dávky a častejšie. Napr. pre bábo je lepšie vypiť každé 2 hodiny 100ml než každé 3 150ml - teda treba hľadať optimum aké množstvo mliečka bábetku vyhovuje na jeden raz a okrem toho bábetko polohovať - teda vyvýšiť matrac, odgrgávať v zvislej polohe, spinkať na boku a veľa bábetko nosiť. 🙂

annag
28. apr 2009

micahelamia, niekedy problém vyzerá rovnako, ale nemusí byť rovnaký. Takže mi napíš do IP

- ako často bábo papá - teda napíš počet dojčení za 24 hodín
- ako dlho trvá dojčenie
- či ponúkaš obidva prsníky pri jednom dojčení
- či dojčíš cez klobúčiky
- koľko dokrmuješ - presne za 24 hodín a čím - MM aj UM?
- koľko mliečka dokážeš odsať
- či bábetko aj grcká, štikúta, či máva koliku
- akú má stolicu
- aký má prírastok - teda napíš všetky váhy, ktoré vieš
- v akej polohe dojčíš
-či máš problémy s bradavkami
- či sa Ti prsia niekedy nalievajú, či mliečko aj samé vyteká

ginepra
28. apr 2009

anna, dcerka dost stikuta, hlaavne ked ju po kojeni a odgrgnuti polozim - odkrcne a potom stikuta...
tak som ju troska polohovala, aby mala vyssie hlavic´ku...
vdaka

annag
28. apr 2009

ginepra, a keď sa prisaje na druhý prsník po prvom, tak ho pije už len trošku ? V akých inetrvaloch asi papaá, často pocuckáva - teda napr. pije len minútu . dve?

annag
28. apr 2009
annag
28. apr 2009

aktak - jednoznačne sa treba skontaktovať s laktačnou poradkyňou - aj jedna návšteva jej môže pomôcť, je z BA, nebude to problém. Bábetko musí okamžite prestať kŕmiť s fľašou.Takže hneď ráno nech sa jej ozve, ukáže je správne prisatie i dojčenie a bude dobre. Nesprávne prisatie sa na diaľku veľmi ťažko rieši, fakt to chce vidieť naživo.

http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po...