Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
23. mar 2010

katja78 - môežš jej ponúkať i kravskémleko,a le načo -nedojčené bábo ho potrebuje priať tak cca 400ml za deň v jej veku, a to je vrátane mliečnych výrobkov. To znamená, môžeš to hravo pokryť jogurtami, syrmi , acidkom .

jasné, chápem, to som dala ako príklad, príčin môže byť strašne veľa, aj smäd , hlad , ďalšie tehotenstvo 😅 , žiarlivosť na súrodenca či iného člena domácnosti, bábo sa často dojčí, ak na neho čosi lezie , aj viac dní pred vypuknutím ochorenia, alebo v čase zúbkov .... nevie rozprávať, ťažko je to niekedy zistiť. Tiež dojčím, a tiež dojčím niekedy len 3 krát za deň a inokedy snáď aj 15 x. Aj dnes mi mamka vraví - tak to už je nenormálne, nečudujem sa, ak taká mamička odstaví - lebo sa prisávala každú chvíľu, vrtela sa ... no určite jej dôvod v tej chvíli bola nuda - vola ma vlastne hrať sa - a aj tak bolo, akonáhle som vytiahla hračky, na prsíčko zabudla ...

annag
23. mar 2010

lienockaa

áno, tehotenstvo je častý impulz na odstavenie bábätka a ak už prestal oň javiť záujme, nemá zmysel ho nútiť. 🙂 S prsníkmi netreba robiť vôbec nič, maximálne si pár ml odsať pár dní na úľavu, no prebytočné mliečko sa ľahko vstrebe a postupne sa stratí - v tvojom prípade sa postupne začne normálne tvoriť opäť kolostrum 🙂

annag
23. mar 2010

veronika2509 . prsia sa postupne prispôsobia novému stavu, ideálne je postupovať tak, e k dojčeniu pridávaš príkrmy, jedno dojčenie sa tak úplne nestratí, len sa možno skráti jeho čas. Čiže v pohode môžeš dojčiť pomedzi príkrmy , nič neodsávať - dojčenie bude pokrývať smäd bábätka, iné tekutiny ešte viac týždňov - mesiacov nebude potrebovať

http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/12/pitny-...

janka2110
23. mar 2010

annaq chcem ta poprosit o radu:mam dcerku Alessandru.Kojim ju podla potreby aj kazdu chvilu ako si vypyta.Uz asi 2 dni je strasne nervozna a stale place nechce spat..ked zaspi iba na rukach pocas kojenia a ked ju polozim sa zobudi.Prsia mam uplne makke myslela som ze mam malo mlieka...ale dcerka pije obcas sa pri tom krci..ale skusala som si pocas kojenia stlacat bradavku a mlieko mi tecie..takze ho asi nemam malo?alebo je slabe ze jej nestaci?ja neviem..v noci som jej skusala dat cumel ale nechce ho vypluva ho.no ale skoro celu noc sme hore pretoze ona stale cucka...nie vzdy pije to citim....

lienockaa
23. mar 2010

annag-dakujem krasne za odpoved..🙂ani dnes si uz nedal, radsej chcel rozpravku pred spanim precitat..vcera som si trosku odsala, fakt len minimum..neviem kolko ml, lebo ja len rukou som si odstriekala..odsavacku som nevytiahla..🙂dnes postup asi zopakujem a dufam, ze sa to naozaj vstrebe rychlo..zatial vyzeraju byt prsia v pohode..ale je mi luto, ze mu uz nedavam mlieko..☹ tak ale dufam, ze bude druhe babo a znova budem moct tak dlho dojcit.. 😉

annag
23. mar 2010

mneme 😀

pre našu kultúru je určite prijateľnejšie vidieť také dieťa s fľašou s cumľom plnou mlieka - fľaša u 6-8 ročného dieťaťa nie je nijako v našej spoločnosti nezvyčajná. Dojčenie určite áno, no je to len otázka posledných rokov, dojčenie veľkých detí - až do cca prerezania prvých stoličiek tu bolo vždy, často matky dojčili paralelne viacero detí naraz - a často to bola otázka prežitia, resp. takéto dlhodobé dojčenie stále existuje v iných kultúrach. Nemyslím si však , že by sme sa mali "obávať" toho, ako sa bude náš školáčik (či mladoženáč 😅 )ešte dojčiť. Pokiaľ po cca dvoch - troch rokoch prestaneme prsíčko ponúkať a budeme len dojčiť na požiadanie, tak sa dieťa zrejme odstaví výrazne skôr, už len preto,lebo sa bude chcieť vyrovnať starším. Dojčenie po 2-3 rokoch má trvať tak dlho, ako dlho to matke a dieťaťu vyhovuje. Im to zjavne vyhovuje - tej mamine to vyhovuje a je v tomto smere aktívna a dojčenie u dievčat stále podporuje. Keby na ne aktívne pôsobila a vysvetľovala im svoju potrebu ukončiť dojčenie, tak by boli už dávno odstavené. Údiv v nás je daný tým, že niečo také v bežnom živote nemáme možnosť vidieť. Lenže, koľko mladých dievčat v živote nevidelo nejakú ženu dojčiť? Dojčenie stále nie je spoločenská norma, norma je fľaša s UM. Je zázrak, že tu vôbec niekto dojčí hoci len pár mesiacov , nieto aby trvalo tak dlho 😅

deny32
23. mar 2010

Ahoj Annag,
som nova v tejto teme a chcem Ta poprosit o radu... mam dojicky, ktore boli doteraz plne kojene. Minuly tyzden som odsavala, nakolko bolo potrebne im podat fortifikaty do MM a teraz mni mlieko prudko kleslo... chlapci ppkali doteraz cca 80-90ml, tewraz mm ledva 30, ak vydrzia 2 hod, tak 40ml.. skusam od rana casto prikladat, dopapaju, odgrgnu a potom zasa.. po hodine satia sa akotak nasytia a troska pospia, inac placu, asi od hladu. Ako to mam prosim riesit? Je mi ich velmi luto, lebo mam pocit, ze su hladni a uz unaveni z mrncania a placu a nervozity. Skusam ich mojkat a chcu spat len na rukach, len ked manzel nie je doma, tak je to s dvoma problem. Beriem homeopatika na podporu laktacie, pijem caje, vineu, tekutin som aj predtym pila cca 5-6l denne. Mam uz obavy, ci to vydrzim a kladiem si otazku, ci nie je lepsie im dat UM, aby boli napapkani....
Vopred dakujem za odpoved a rady... Denisa

annag
23. mar 2010

lienockaa , tak má odstavenie vyzerať - bez slzičky , bez stresov , super 🙂 . Držím palce, aby si si dojčenie opäť užívala tak dlho 🙂

annag
23. mar 2010

janka2110 - vyplň mi prosím dotazník
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/dotazn...

annag
23. mar 2010

deny32

a keď si odsávala, pili mliečko z fľaše a nedojčila si vôbec - resp. ako to prebiehalo?

deny32
23. mar 2010

Annag, cez dedn som odsavala a v noci kojila.. niekedy som kojila aj cez den... ioni su nedonosenci takze aj v nemocnici pili z flase a aj boli kojeni.. nie je problem s prisatim, alebo ze sa im nechce tahat. Skusala som aj odsat, a je ho este menej ako si vytiahnu. Mala som aj dost velky stres v nedelu.. moze to byt aj tym?

katja78
24. mar 2010

Annag - ďakujem za odpoveď 🙂

zrejme je to tak, že Hanka je trochu náročnejšia ako bola Maruška v jej veku a naozaj treba zisťovať, či prsník nehľadá kvôli smädu, hladu, hre,...Tým, že je najmladšia, stále má čo sledovať a učiť sa od staršej, hráva sa s jej hračkami a možno sa naozaj dosýta nenaje, nenapije a spolieha sa, veď mamin prsník je tu nonstop.
Tehotná nie som (minulý týždeň som mala negat. test), choroba nás dúfam neprekvapí a zúbky by sa veru mohli ukázať nejaké nové, už dlhšiu dobu ich má 6 🙂

Som trochu spokojnejšia, lebo som v jej správaní videla čosi nenormálne 😅 Máš pravdu v tom, čo je v našej spoločnosti norma. Kým som nemala vlastné deti, o dojčení som nemala ani páru. Dúfam, že ak sa moje dcéry stanú raz maminkami, budem im vedieť poradiť 🙂

briketa
24. mar 2010

chcem sa opytat - ako dlho je dojcenie najdolezitejsie?
syna som dojcila dva roky, no tentokrat je mi dojcenie vyslovene neprijemne. mala, plne dojcena mi zhodila zo styroch na sest mesiacov dva kilogramy (v sest mesiacoch a dvoch tyzdnoch vazila 4.9 kg), co je strasne vela, tak som musela zacat prikrmovat - je pekne, nemam s nou problem. je jej uplne jedno ci sa dojci, alebo je kasu zamiesanu s umelym mliekom, alebo je ovocie. chcem to vyuzit a po jednom roku naozaj odstavit.

evamarcel
24. mar 2010

Ahoj Annag,
prosim ta o radu resp. ubezpec ma ze je to v poriadku mam 4.5 mes. synceka ktoreho iba kojim. Cez den sa snazim ponuknut mu prsnik po troch hodinach, on si ho akosi placom nepyta niekedy sa vobec nechce prisat alebo pocucne len kratko a pusti sa. V noci vstavame presne kazde tri hodiny a vtedy pekne papka. Lekarka mi povedala ze v noci taky velky chlapec musi vydrzat aspon 5-6 hod. Mne to pripada presne naopak v noci papa kazde dve apol az tri a cez den vydrzi 5 hodin bez papania. Mam obavu ci je to dobre takto naopak lebo ako potom s prikrmami ked treba papat cez den 5krat a on cez den mi tak malo papa. Moze to byt tym ze mu nevyhovuje poloha pri kojeni alebo ma v ustockach ten povlak neviem ako sa to vola a preto nechce papat ale to by potom nepapal ani v noci alebo nie? Prosim porad mi. ☹

martina46
24. mar 2010

Katka, je mozne, ze aj ked mi mlieko nestrieka po odtrhnuti sa malej, ze sa odtrha kvoli silnemu toku? myslim, ze nadprodukciu nemam, prsia naliate vobec nemavam. dnes rano papala po 5 hodinach, to by u mala byt hladna, no toto mi robila cely cas, nieco zjedla horko tazko a uz potom zaspala. proste, ked sa spusti mlieko, odtrhne sa. obcas sa zakucka, prsni zo zaciatku ani preto nestlacam.
vcera bola u mna laktacna, no vtedy papala celkom pekne, potvorka, na zaciatku sa ale prisala az na 3.x. este jena vec, mlaska pri papani, prisaje sa dobre, no potom akoby uchop uvolni, ostane zle prisata, musim furt bradicku napravat. laktacna mi povedala, ze zrejme to robi prave kvoli tomu toku mliecka, ze akoby zacvakne, aby jej menej tieklo. robi to viac na jednom prsniku - z toho mi ale ide tazsie odstriekavat. tak mam trochu zmatok v tom.

nikush
24. mar 2010

ahoj annag...chcem sa opytat nie ohladom dojcenia...maly si kvalitne cuca ruky, teda aj cele paste ale castejsie 2 prsty...pozorovala som kedy to robi, ale ta furt. zacinaju sa mu bnalievat dasna, ale on tie prsty nekuse ale cuca...mam mu ich vyberat? dokonca aj ked je na bruchu tak to robi...

martina46
24. mar 2010

katka, este doplnam k mojmu dotazu, precitala som si z mamilackej stranky toto:
http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po...
a tie priznaky celkom sedia, az na to, ze nemam naliate prsia a po odtiahnuti mi mlieko vobec nestrieka.

anicka164
24. mar 2010

Ahoj annag, prosím, pomohla bys mi? Mám strašně vysušené bradavky, občas to dost svědí. Mám suchou kůži i na rukou, je to taková ta reakce na chlad, myslíš, že to s tím může souviset? Mažu je občas Bepanthenem, ale moc to nepomáhá. Kdyby tam ale byly nějaký kvasinky, tak by bradavky byly bílé, ne? Nevíš, čím to může být?
Děkuju moc a přeju pěkný den

barbarka
24. mar 2010

ahoj annag, ja by som tiez potrebovala poradit, maly bude mat 4 mesiace a odmieta mi jedno prsko. trapi ma to najma z estetickych dovodov. na tom prsku mam vpadnutu bradavku ale maly si ju dokaze vytiahnut., chapem ze mu je podhodlnejsie zdruheho,ale rada by som to este nejako zachranila. Nevies ako by sa to dalo? uz je tam velmi malo miecka odsajem tak 20ml, a maly sa prichyti tak 1x za den aj to protestuje. v noci nam to praveze nejde vobec. dakujem za kazdu radu.

annag
24. mar 2010

deny32

fľaša je vždy zradná a takto sa dokáže vypomstiť. Tu nejde len o to, ako sa bábo prisáva, ale i o to, že deti a staršie deti o to viac, dokážu veľmi rýchlo zareagovať na rozdielny tok mliečka z fľaše a prsníka. Ak sa stretnú s fľašou, tak sa stanú netrpezlivé. Očakávajú okamžitý a plynulý tok mliečka. Ak laktácia z nejakého dôvodu poklesne (u Teba poklesla práve tým, že si prerušila plné dojčenie a začala si dojčiť len čiastočne) , tak sa mliečko začne spúšťať oneskorene, jednotlivé vypudzovacie fázy sa objavujú v dlhších intervaloch. Na toto deti , ktoré poznajú cumeľ a fľašu reagujú s hnevom. Prečo Ti laktácia poklesla - pretože odsávaním nedokážeš prsníky vyprázdniť tak dobre ako to dokáže bábo svojím saním. A ak si k tomu odsávala i menej často než boli zvyčajné intervaly v dojčení, tvorba mliečka musela poklesnúť.

Laktáciu by bolo treba podporiť - teda pokračovať v takomto častom efektívnom dojčení, v čajíkoch .. . skús si zohnať senovku grécku, benedikt lekársky i tablety more milk ak máš peniažky. Ak by sa Ti napriek tomu zdalo, že už nevládzeš a že pijú veľmi málo na prsníkoch a uvažovala by si nad dokrmom, je potrebné ich dokrmovať nie fľašou, ale priamo na prsníkoch pomocou cievky - suplementora. Vďaka nemu sa nebudú na prsníkoch hnevať, nezačnú ich odmietať a dobrým saním - vyprázdňovaním prsníkov sa i produkcia opäť zvýši.

keďže si z KE, odporúčam Ti skontaktovať sa s laktačnou poradkyňou, ktorá skontroluje prisatie, naučí Ťa stláčať prsník a prípadne Ti i ukáže dokrmovanie na prsníku:

Mgr. Mária Krupová - 055 642 12 70, 0902 250 670: po-pi len v popoludňajších hodinách, víkend - neobmedzene krupova.m@gmail.com

každopádne skús stláčanie prsníka:
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...

tam nájdeš i videá, kedy bábo pije, kedy len saje naprázdno - lebo hodinu zrejme nepijú, určite veľa času z toho len cuckajú. A kľudne ich prikladaj aj každú hodinu - je normálne v takejto chvíli dojčiť extrémne často.

nikush
24. mar 2010

barbarka ja dojcim uz asi 2 tyzdne z jedneho prsnika, nakolko druhy maly odmieta, lebo je v nom ooooooovela slabsi tok, no ziaden esteticky problem zatial nemam 🙂 snad ani nebude. viac ti neviem poradit

annag
24. mar 2010

briketa

schudla ozaj veľmi veľa a niečo nebolo v poriadku. Je fajn, ak sa príkrmov chytila, každopádne by stálo za to hľadať príčiny doterajšieho chudnutia.

- nedá sa povedať, dokedy je dojčenie najdôležitejšie. Ono je totiž rovnako dôležité tak dlho, ako si to praje dieťatko. Dieťa, ktoré je dojčené na požiadanie a má k dispozícii dostatočný prísun mliečka sa pred 2 rokmi dobrovoľne neodstaví. Ak k odstaveniu dôjde, ide o odstavenie predčasné, ktoré má nejakú príčinu, len ju nie vždy zistíme. Väčšinou je príčina to, že prsníky mamička aktívne neponúka, a bábo napr. v zápale hry, objavovania sveta, nadmernom pití iných tekutín ... sa začne dojčiť málo, čím sa i laktácia výrazne utlmí. Následkom je reakcia na pomalý tok mliečka a predčasné odstavenie.

prečo Ti je dojčenie teraz nepríjemné ? je to len psychická záležitosť alebo Ťa dojčenie bolí - bolia Ťa bradavky, resp. sú citlivé na dotyk, chlad ...?

o dojčení a potrebe dlhodobého dojčenia píšem tu:
http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/20/dlhodo...

barbarka
24. mar 2010

nikush ja uz teraz mam pravy prsnik oveeela vacsi. vidno to aj cez tricko. v lete ideme na 2svadby, v satach to bude dost vidno. 😒 no bola by som rada keby sa este nejak dal zachranit, ale urcite kvoli tomu dojcit neprestanem. 🙂 a z toho druheho ti uz mliecko uplne odislo?

nikush
24. mar 2010

barbarka...este neodislo celkom, ale je to asi tak ako u teba co sa objemu tyka 😒 , no divne je, ze ked ho kojim a ten si nahodou pritlacim rukov tak z neho jaka taka kvapka vyjde 😒 ... a u teba ani vypchavkami sa to kustik nezmenilo?...ja idem teraz na svadbu po velkej noci a tote svoje obrie prsia mam problem vopchat do podpiri numero E...keby mi splasla ta slaba tak to by bol teda rozdieeeeel 😀

annag
24. mar 2010

evamarcel

dieťa môže nepapať i neikoľko hodín, ale len môže. Ak potrebuje papať často, je to normálne, fyziologické, pre dieťa v jeho veku absolútne typické. Deti sa budia a dojčia veľmi často, niekedy i každú hodinu. Máš normálne dieťa a dojčíš ho normálne 😅

- veľa detí v jeho veku má akoby otočený režim, viac papajú v noci, menej cez deň . Napr. i preto, lebo cez deň nemajú čas, objavujú svet, zaujíma ich všetko naokolo. V noci si to vynahrádzajú. Príkrmy veľa zmenia, je vysoko pravdepodobné, že začne pekne papať cez deň, ale je zároveň možné, že bude v noci i naďalej papať relatívne často .

- ale, za odmietaním prsníka keď je bdelý môže stáť viacero príčin, i spomínaný biely povlak - soor. Pretože pod povlakom je sliznica zapálená, čo mu môže spôsobovať bolesť pri dojčení. Bolo by fajn ho vyliečiť. Ďalej to môžu byť zúbky, iné ochorenie, môže to byť reakcia na tok mliečka a aj spomínaná poloha pri dojčení. Skús to posúdiť, skús ho dojčiť v polohe ako v noci, aj cez deň v čase, keď je ešte ospalý - v polospánku.

barbarka
24. mar 2010

nikush u mna to uz teraz poriadne vidno, neviem si predstavit ako to bude vyzerat do leta 😒 mne este otial nieco ide ale uz je to bieda a pripadam si ze maleho tyram ked ho nutim na ten "zly " prsnik ☹ podprdu budem musiet vypchavat, zatial nosim este svetre tak to tak nevidno, ale v trickach ach jaj. no mozno zavedieme novu modu 😀

annag
24. mar 2010

nikush, budú to zrejme zúbky, nemusíš mu ich vyberať, ale môžeš mu dávať žužlať i čosi iné, čo sám objaví a bude mu to vyhovovať, často to je i nejaké kuchynské náradie - varecha ... 😀

annag
24. mar 2010

anicka164 ,ak by boli dvorce a bradavky so súvislým bielym povlakom, tak to by už bol extrém, ktorý sa obajvuje vzácne. Častejšie sa kvasinky prejavujú len tak, ako opisuješ, napr. svrbením štípaním .... takže skús klasiku - Canesten, mal by zabrať rýchlo. Natieraj po každom dojčení, v tenučkej vrstve len aby sa koža leskla a pred dojčením neumývaj.

možno nájdeš čosi podobné tu:
http://dojcenie.wordpress.com/2009/12/08/dojcen...

annag
24. mar 2010

barbarka, v jednom prsníku sa Ti už mliečna žľaza zmenšila na takmer pôvodnú veľkosť. Ak by si chcela rozmer aspoň ako tak vyrovnať, tak v tejto chvíli by pomohlo iba opätovné naštartovanie toho prsníka - keďže bábo z neho pije už len raz denne, tak jedine odsávaním. Ak máš chuť, skús prsník odsávať veľmi často, hoci krátko - stačí 5 min. aj každú hodinu. A samozrejme, bábo prikladať hoci i pri každom dojčení ak bude chcieť, hoci len na pár ťahov. Výsledok by si mohla pocítiť po cca 2-4 týždňoch. Ale dobré vypchávky to istia 😅

lelask
24. mar 2010

Ahoj Katka,prosim ta zase o pomoc 😒 . Mam pocit akoby mi obudalo mliecko,Do teraz som kojila zakazdym len z jedneho prsnika a posledne 2-3 dni musim prsniky striedat. Saska aj zacala skracovat intervaly medzi krmeniami na 2 hod. niekedy aj menej ,ale pripisujem to teplu a ze je smadna - no a vyzera ,ze sa mi nestihaju prsniky doplnat. Zacala papat tak ,ze si zo mna skor odpija nez sustavne pije,stipe ma na prsniky a akoby ich skusala stlacat..Vecer sme museli dost dlho cakat aby sa mi vobec spustilo mlieko,nastastie nesla do revu, inak neviem co za stresy by som mala.Nocne krmenie je ok to sa stihnu doplnit ale poobede uz akosi nestiham.Co robit?? Ci je to normalne? Nejak si nemozeme najst rovnovahu,bud ho mam vela alebo malo 😢