Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

katkaromi
3. jan 2011

@sonka31 poznám Tvoju situáciu. Tiež som mala podobný problém, moja malá bola veľká papkáčka, v nemocke kázali prikladať-prikladať, hoci sa mi mliečko začalo robiť až na piaty deň a zbytočne sa mi bradavky zničili. Jasné, že treba prikladať ale nie natoľko aby sa len naprázdno dudlalo polhodinu. Pri druhom bábatku som už bola múdrejšia, a žiadne problémy nás nepostihli. Dojčíme sa stále-14 mes. aj keď už malého pomaly chcem odstaviť. No ale k Tvojmu problému. Tiež som pri prikladaní dcérky videla všetky hviezdičky, slzy mi tiekli pri každom dojčení. Tiež som sa natierala mastičkami-Multi mam, oni robia aj také liečivé náplaste aj lanolínovú masť, takto sa mi podarilo-ako-tak zaceliť jednu bradavku, čiže som dojčila najprv z tej a tú druhú som si začala natierať Bactrobanom. A asi 5-7 dní som si z toho prsníka odstriekavala-ručne /odsávačkou by to veľmi bolelo podľa mňa/ do fľašky a z tej som malú kŕmila. Tak sa ranka zacelila a moje trápenie sa skončilo. Ak to máš veľmi zničené, dojčiť sa nedá, poznám to podľa seba, lebo čo sa začne zacelovať, po priložení sa hneď otvorí a začne krvácať znova. Tá chvíľka čo som dávala malej fľašu a striedavo dojčila z druhého prsníka vôbec nemala vplyv na to žeby malá odmietala prsník. Malú som dojčila do 17 mesiacov bez problémov. Prajem Ti veľa síl aby si to čím skôr prekonala. Ozaj poznám aj mamičky, ktoré dávajú deťom cumlík a nemajú problém s dojčením, to sú podľa mňa len povery že potom prsník odmietajú, mňa práve mrzelo, že som si deti nenaučila na cumlík lebo potom si skôr či neskôr urobia cumlík z maminy a inak sa nevedia ukľudniť. A ešte dodám, že tie deti spia lepšie v noci, lebo im stačí na ukľudnenie cumlík zatiaľ čo napr naši drobci vyžadujú prsník zakaždým, aj keď sa len trošku pomrvia. To len tak na margo.

katkaromi
3. jan 2011

@sonka31 ešte k tomu množstvu. Daj dieťatku toľko, koľko si pýta. Moja malá vyžadovala v nemocnici aj 70, sestričky mi to nechceli veriť, keďže som ešte nemala svoje mliečko, chodila som si pýtať, a potom keďže bola hladná dosť plakala. Bábätko Ti samo dá najavo, keď je nasýtené. Jedine keby si ho chvíľu dokrmovala svojím odstriekaným mliekom z fľaše tak mu povedzme rob sem-tam malé pauzy v pití. Lebo odtiaľ to predsa len ide rýchlejšie. Inak som si už doma nikdy nekontrolovala množstvo vypitého mliečka. Je to zbytočné.

neverendinglove
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
shira_
4. jan 2011

@katkaromi ja som nedopadla dobre, pre veľkú bolesť som začala kŕmiť odsatým mliečkom z fľaše a malý už na bradavku ani nekukne ☹ teraz neviem, ako to vrátiť naspäť aby sme pri tom nácviku kojenia všetci doma čo najmenej trpeli ( tým myslím aj sa napapali, aj vyspali) existuje nejaký spôsob? teraz si bijem hlavu že som mala tú bolesť vydržať, lenže som to vtedy nezvládala ani ja, ani malý, na naliate tvrdé prsia sa nechcel prisať, nič nezjedol, len cumlal bradavky ktoré boleli stále viac. teraz sú už zahojené, ani odsávačka ma už nebolí. Netušila som že existujú aj iné spôsoby dokrmovania ako fľaša 😒 týždeň fľaškujeme a celé dojčenie je zabité 😠 ☹ ☹

akdarka
4. jan 2011

@shira_ no hadam tyzden by sa dal este napravit. neskusila si sa skontaktovat s laktacnou poradkynou? www.mamila.sk - odsavanie namiesto dojcenia musi byt velmi unavne...laktacne pridu za tebou, posudia, poradia, vedia aj pripadne pomocky zohnat/odporucit. za pokus by to mozno stalo 🙂

njonja
4. jan 2011

Dievcata, mam 11 mesacneho syna a este dojcim. Viete mi niektora poradit, kolko mliecnych davok ma dostat dieta v jeho veku? Pripadne, kde by som to nasla? Kojim cca 3x denne (teda vecer, v noci a rano), niekedy ma kasu k tomu na veceru. Inac nic mliecne nedostava - ziadne jogurty, syry, mlieko...

strapco13
4. jan 2011

@njonja mozes uz skusit jogurt..ale nie nizkotucny, nie aktiviu - ta je az od 3r., ja som v 12. mesiaci pridala na ranajky rozok sso smotanovou lucinou
inak kojit na poziadanie, a mleicka ma dost od teba..mlieko kravske az po roku..ale pokial kojis tak na co..jedine ak do kase

njonja
4. jan 2011

@strapco13 Dakujem🙂 Bala som sa, ze to bude malo,lebo kocky davaju mnohe mlieko po kazdom jedle plus kojenie.... Skusim daky jogurt alebo Lucivnu...

strapco13
4. jan 2011

@njonja ako ja kojim 2x v noci cca podla spanku a cez den neratam 😀 ..ale nie po jedle..moj sa tak napraska, ze aspon tu polhodku nepyta...ale MM pomaha detom travit, takze mu to neodmietam, ked si vypyta..cize my sa kojime cez den min tych 3x...plus vecer pred spanim a ked sa poobede a rano zobudi..cize dokopy tak..cize tych 6-7x urcite

lubocka
4. jan 2011

Babenky ,uz som sem raz pisala. Potrebujem surne poradit. Mam 4mesacneho synceka, ktoreho kojim, ale uz tyzden odmieta pravy prsnik. Mlieko v nom je, ide mu sice pomalsie ako z laveho, ale akonahle ho otocim na pravu stranu zacne plakat. Ani sa nechce prisat. Uz som podla annag skusala vsetky mozne polohy, no nic nezabera. Na zaciatku jeho protestu sa z praveho prska napil aspon v noci, ked to akosi nevnimal. No teraz uz ani v noci, ani cez den. Stale z neho odsavam, aby som tam udrzala mlieko, ale uz nevladzem. Je mi z toho doplacu. Chcem mu dat to najlepsie a chcela by som dojcit co najdlhsie. Zatial mu ten lavy staci, ale co ak nebude? Moze to byt tym, ze ked maleho nosim na rukach, nosim ho vzdy na lavej strane? Uz to skusam aj tak, ze maleho mam na lavom predlakti a ja sa cela pootocim o 90 stupnov, aby mal pocit, ze taha z laveho. Tak to aspon trosku ide, ale mne idu rebra vyskakat.
Dakujem za rady

🙂

strapco13
4. jan 2011

@lubocka skusala si stlacanie prsnika?

katkaromi
4. jan 2011

@shira_ hm, a keby si skúsila masáž prsníka pred kojením aby mu ľahšie tieklo mliečko? Môj maličký zase v nemocnici zaspával na prsníku máličko cucal, tak sestry kázali ho trošku poťahať za noštek, uško, líčko, ale to asi nie je váš prípad. To odstriekavanie je náročné to je jasné. A ani keď je veľmi hladný sa neskúsi prisať? Skús prípadne trošku prsník stláčať, aby zistil, že odtiaľ tečie mliečko, možno sa chytí... Budem vám držať palce.

elinka27
4. jan 2011

@shira_ neboj sa tyzden je mala doba, ale urcite su to nervy, ja by som mu skusila pred papanim trosku mlieko odsat nech si uvolnis prsnik a nieje taky naliaty.A pri papani skus stlacat prsnik, neverim ze po tyzdni je to stratene, rozmyslala si ze sa nakontaktujes na nejaku laktacnu poradkynu v tvojom okoli?Osobna navsteva by mozno pomohla,moja bola v nemocici len na flaske,lebo ja som mlieko nemala a az doma v klude sa spustilo, dovtedy len zaspavala na prsniku a v nemocnici sa s tym neparali, nepije tak sup flasa.Takze neboj aj tvoja sa chyti len treba bojovat

lubocka
4. jan 2011

@strapco13 Ahojky, skusala som uz vsetko mozne, pozrela vsetky videa o spravnom dojceni a prisavani. Skusala polohu v lahu na boku, futbalovu polohu, vsetko bez uspechu. Od vcera aspon trochu vypije, ale ako som spominala, ja sa musim vytocit ako paragraf. Keby videla nejaka laktacna poradkyna "nasu polohu" tak sa zhrozi. Ale dnes sme sa boli u doktorky prevazit a ma krasnych 7100 g. Vraj, co stresujem, kolke zeny dojcia len z jedneho prsnika. Ale mne je z toho smutno. Lebo ked stlacim ten pravy prsnik, mlieko z neho strieka.

strapco13
4. jan 2011

@lubocka a strieka mlieko aj z laveho?..lebo ak z neho nie..tak potom maly odmieta oravy prsnik preto, ze je tam silny tok mliecka a nezvlada ho...skus priskrtenie toku noznicovm uchopom

barbora87
4. jan 2011

Babule potrebujem poradit...maly ma 6dni mliecko mi nabehlo asi na druhy treti den...prsia som mala naliate ako balony v nemocke som musela prave odstriekat lebo maly z neho nemohol tahat...potom vsetko super az do dnes...prsia uz nemam naliate...bojim sa ze pridem o mliecko :((( maly papka a zaspinka ale preco uz nemam naliate prsia???beriem aj homeopatikum a pijem cajik...prosim poradte

lubocka
4. jan 2011

@strapco13 Z laveho mu praveze tecie este viac,z neho sa mu lahsie saje. Noznicovy uchop robim vlastne skoro stale, pretoze maleho nedrzim pri dojceni tak, ako by sa malo podla tych videi. Ja ho drzim na lavom predlakti a pravou si pridrzam prsnik. Take to asymetricke prilozenie, cize babatko je na pravej ruke a pije z laveho prska u nas nefunguje. Jeho to asi boli, ked mu tak pridrzam hlavicku. My mame taku tu polohu "madony". Zial, v PB v porodnici chyba kompetentna osoba ohladom dojcenia. Rodila som cisarskym v sobotu doobeda a malinkeho mi dali prvykrat na prilozenie v pondelok o 12tej na obed, zial napapaneho z Nutrilonu, takze sa nepotreboval prisat. Pytala som si ho hned ako mi ho vybrali, ale vraj nemozu. Pytala som si ho na pooperacke, vraj tam nie su na to podmienky. No a ked ma previezli na porodnicu, bola som sama na izbe, maleho mi polozili na ruky, zatvorili dvere a tak som sa snazila ako som vedela. Takze nasa technika dojcenia je taka, akoby som povedala "instinktivna", ako som citila, tak som robila.

lubocka
4. jan 2011

@barbora87 ahoj.Ja som tiez mala v nemocke take naliate prsia, ze mi museli davat oxytocin. Potom to uz bolo v pohodke. Prsia sa uz prisposobili potrebe babatka, nakolko ste sa uz "rozkojili". Aj ja som sa potom zlakla,ked som ich uz mala makke. Teraz treba len prikladat babatko podla jeho poziadaviek a neboj mliecko sa bude tvorit. Prsne zlazy sa prisposobia a nepotrebuju sa tak nalievat. Ved ti je urcite pohodlnejsie s takymi maksimi prsiami, ci nie? A hlavne pi vela tekutin.

nibiru
4. jan 2011

@lubocka ja som to vyriesila tak ze kojim tak ze lezim malu vobec neotacam pootocim sa a dvihnem sa ja a papa s oboch 🙂 som povedala ze ked dokojim budem mat didki ako indianska mamicka na kolenach ☹ urcite to nieje spravna polocha ale v poctate mi vyhovuje aj ked mala spi napapa sa z oboch bez toho aby som s nou hybala.

strapco13
4. jan 2011

@nibiru tak potom potrebuje silny tok mliecka...casto deti ktore nemaju uplne spravne prisatie, potrebuju velmi silny tok a nadprodukciu aby sa napapali, lebo vtedy sa tolko nenamakaju
cize tu skus to stlacanie prsnika
ono, dieta si moze oblubit jeden prsnik kvoli tvaru , polohe a toku mliecku...a jedna z veci co mozes je "klamat" ho..teda tvarit sa ide na oblubeny a v poslednej sekunde mu strcis neoblubeny 😅
mozes dlhodobo kojit len z jedneho..len potom je trosku vidiet rozdiel vo velkosti
skus si najst poradkynu vo svojom okoli
http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po...

strapco13
4. jan 2011

@barbora87 zahod starosti 😉 ...prsia sa prisposobili potrebam krpca...koj na poziadanie, pokial ti bude priberat /a je jedno kolko, len nech pribera/, bude dostatocne cikat a kakat a bude spokojny...tak je vsetko OK

nibiru
4. jan 2011

@strapco13 tak kojim len doma a vecer pri spani ked sme vonku papa pekne s oboch nemame problem ale je pravda ze mliecka mam viac.inak nam kojenie ide to len mala obdobie kedy sa pri jednom certila potom to preslo a niak som zistila ze mi je lahsie pootacat sa nez snou hybat ked napriklad spinka kedze pinka pri mne🙂

strapco13
4. jan 2011

@lubocka ten moj prispevok pre @nubiru mal byt pre teba

nibiru
4. jan 2011

@strapco13 🙂

strapco13
4. jan 2011

@nibiru chybicka sa stava...ale ved to nepisem tajne..nech si to precita kazdy 🙂

lubocka
5. jan 2011

Babenky moje, dakujem za rady. Musim len skusat a modlit sa, aby sa mi podarilo dojcit aspon do 6 mesiacov (ale radsej este dlhsie 🙂 ) Pijem aj caj pre dojciace mamicky, vineu, ktoru nenavidim, ale zavriem oci, zapcham nos a pijem. Skusim, este "techniku" aku ma NIBIRU. Budem indianska mama, ci ako to nazvala 😀 .
Ozaj, nikdy som si nemyslela, ze dojcenie je naozaj veda, ktoru sa treba naucit. Ja som si vzdy myslela, ze je to nieco maximalne prirodzene, prilozis babo a ono taha do uspania. Ale aj tak som stastna, ze mozem svojho vytuzeneho synceka dojcit, aj ked ta technika nie je naj.

vejula
5. jan 2011

čafte baby.... je normalne aby dieťa dalo prednosť suchej kôrke pred mliečkom???? Včera si krpaty ožužlaval suchu kôrku ja som vytasila prso a on len pozrel a dalwej ožužlaval tu kôrku.... 😅

akdarka
5. jan 2011

@vejula tak to ta dobre „zrusil” 🙂 zlaty krpec....

strapco13
5. jan 2011

@vejula dostal nieco nove..to je vzdy zaujimavejsie ako to okukane...ale neboj, on na mliecko nezabudne...len si ho vyrusila v zaujimavej cinnosti a nemienil sa jej vzdat
a neries vsetko 😉

vejula
5. jan 2011

@akdarka no som ostala odvrhnuta, zdolana kôrkou z chleba 😅 Ale inač fakt ma to trocha zaskočilo, som si vždy myslela že prsa su to naj čo mu chuti uplne najviaceja nedal by za nič na svete... A nakoniec obyčajna sucha kôrka???? No teda ☹ 😉