Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
9. aug 2009

bianocka -

odsaté mlieko nie je dobré podávať preto, lebo prsníky v takomto čase stoja - teda sú pomýlené, každé takéto vybočenie z harmónie medzi prsníkmi a bábetkom je spojené s rizikom upchatia mliekovodov, mastitídy, štrajkom bábetka ... bábo môže začať preferovať akýkoľvek iný spôsob príjmu mliečka - teda i napr, striekačku ... Pokiaľ pozná iba prsník, tak riziko, že by dojčenie nebolo úspešné je minimálne. Fľaša je ozaj najväščí zákerák, lebo pre bábo i mamičku je také kŕmenie pohodlné, bábo nemusí otvárať dokorán pusu, úplne inak má položený jazýček ... a tok mliečka je plynulý a súvislý - úplne iný než tok mliečka pri saní z prsníka . Z prsníka tečie mliečko v niekoľkých fázach, sama možno vieš, že sa spúšťa až po niekoľkých sekundách po priložení . Pri pití z pohárika je riziko menšie - pretože ak pije z neho správne - teda pohárik sa priloží k spodnej pere a ono ho musí lízať ako mačiatko , tak jazýček aktívne pracuje.

Ak si odlúčená od bábetka - je dôležité si prsníky aj tak odsať - pretože a zvlášť u mamičiek, čo majú veľa mliečka - už v priebehu pár hodín od preplnenia prsníkov môže dôjsť k opačnému extrému - úbytku mliečka. No a v neposlednom rade - riziko infekcie pri pití mliečka z fľaše je neporovnateľne vyššie než pri pití z prsníka - tam je to prakticky nulové - preto je aj minimálna šanca, aby sa bábo nakazilo z mliečka - nakazí sa skôr kvapôčkovou infekciou, tým že je v blízkosti mamičky. Je to len reklamný slogan výrobcu, môže byť lepší cumlík Avent než povedzme Nuk, ale ani jeden cumlík nie je bradavka a ani jedna fľaša nie je prsník, sú to všetko len neúspešné napodobneniny .... Takže aj u svokrovcov je ideálne dojčiť , máš byť na čo hrdá 😉 🙂

Ak sa bábo na prsníku občas vrtí - nevadí - môže sa mu chcieť kakať, môže byť len vyrušované okolím - zasýtilo najväčší hlad, je zvedavé , čo sa deje ... ak by to bolo pravidlo, určite sa ozvi - u Vás to bude silný tok mliečka a to už treba riešiť - buď teda viac odsávať alebo produkciu utlmiť - to sme si už hovorili. Lebo sa stáva, že deti, ktorých mamičky majú veľa mliečka, zostávajú hladné , lebo sa nedokážu z preplneného prsníka najesť...

vranka4
9. aug 2009

annag,ďakujem za odpoveď,upokojila si ma,takže ešte počkám,snáď sa to samo zastaví,a k tomu dlhému kojeniu dvojičiek-však ,čo lepšie a zdravšie by som im v prvých mesiacoch mohla ponúknuť? mliečka bolo dosť,tak sme kojenie potiahli dlhšie,na začiatku som si povedala,že aspoň 6 mesiacov,potom keď ho bolo dostatok,tak som predĺžila do roka a nakoniec som potiahla až dva 🙂 ,prajem všetkým maminkám,aby zažili ten pocit dojčiť dieťatko a nevzdávali to po prvých neúspechoch,mastitídach a laktačných krízach-je to z veľkej časti aj o psychike,pokiaľ mamička chce dojčiť,tak bude.........

bambusko
9. aug 2009

vranka, ja nekojim od polovicky marca a tiez mam stale mlieko, ked stlacim bradavku 😉

vranka4
9. aug 2009

bambusko,tak nie som sama 🙂

annag
9. aug 2009

baskaj - takýchto výskumov chrlia vedci každý deň 🙂 , ale, lekári u nás by sa mali riadiť na základe odporúčaní Ministrestva zdravotníctva, to sa zase riadi normami Európskej únie. Európska komisia vydala dokument o dojčení a stravovaní dojčiat a batoliat - dojčenie má trvať do ukončeného 6 mesiaca. Je to v súlade so Svetovou zdravotníckou organizáciou, Unicef, rovnaký čas odporúča aj Americká asociácia pediatrov, Medzinárodná laktačná liga ... všetky uznávané medzinárodné inštitúcie odporúčajú plne dojčiť do ukončeného 6 mesiaca . Skrátka, v otázke zavádzania príkrmov existuje medzinárodná zhoda , ktorá je výsledkom dlhoročných výskumov a štúdií z celého sveta a nič sa v tomto smere nezmenilo a asi ani tak skoro nezmení. Ak sa na nejakej konferencii o tejto preoblematike diskutuje, je to v poriadku, ale nemôže sa to prezentovať ako fakt, ktorý sa prenáša do praxe a odporúča súčasným mamičkám. Mimochodom, ak by to tak bolo - prečo sú ambulancie alergológov také preplnené? Kto z nás bol plne dojčený 6 mesiacov? možno niektorej stará mama ... Celé naše generácie začali jesť ďaleko skôr, niekotré ozaj v 6 -8 týždňoch, niekto v 12 či neskôr, no drvivá väčšina sa s jedlom stretla pred 6 mesiacom - koľko je obéznych ľudí, cukrovkárov ... 😔

slniecko26
10. aug 2009

Ahoj Annag
chcem sa spýtať kolko krát má kakať plne dojčené bábetko? som tu čítala že jednej mamičke kaka už len 3-4 krát za 24 hod., (čo napísala že je úspech, predtým to bolo tuším 9) naša maličká ma viac zašpinených plienok, je to zlé?? ona to pripisovala k tomu že prestala jesť mliečne výrobky. Ja jem 3 jogurty denne, je to veľa mala by som to obmedziť?

lucim
10. aug 2009

ahoj annag, katka. 🙂 mozno je to zvlastne, ale nic nepotrebujem. len som ti chcela napisat , ze ta obdivujem, a tak ako sa vola tato tema, ze DAKUJEM. 😉
takmer kazdy den si citam tvoje forum, a nasavam neocenitelne informacie o dojceni a aj o pristupe k dietatku. mliecka mam dost a som kludna, nedavam ziadne ine tekutiny, vieme zvladnut, ked moc strieka, snazime sa bojovat s obcasnou vecernou kolikou a zahou, nestresujeme sa. dufam, ze budem kojit aspon rok a matej bude zdravy ako repa ci buk alebo ina rastlina. 🙂
to len, aby si vedela, ze mas nejednu fanynku a obdivovatelku, citatelku. nech sa tebe aj rodinke dari, a dufam, ze budes mat dost sil zvladat nase otazky prosby a obavy. si super mama aj odbornicka. DAKUJEM 😵

sunea
10. aug 2009

Ja som tiez fanynka a obdivovatelka Katky 😀 Sice len virtualna, ale oddana 🙂 klobuk dole pred takymto clovekom.

baskaj
10. aug 2009

anna - ďakujem 😉

annag
10. aug 2009

lucim, sunea a všetky mamičky, ďakujem veľmi pekne 😵 mňa zase teší, ak Vám čo i len trošku pomôžem či povzbudím v ťažkých chvíľach ,prajem Vám veľa radosti s Vašimi bábetkami 🙂

annag
10. aug 2009

basaj - ďakujem - veľmi ma to teší , budem sa snažiť odpovedať koľko bude v mojich silách 😅

slniecko -

počet stolíc môže byť rôzny, avšak - po príchode z pôrodnice prvé týždne, tak 3-4 by malo bábetko spontánne kakať asi 2-3x za 24 hodín, ak nekaká, tak má zrejme malý prísun mliečka. Ak bábetko kaká veľmi často, ak je stolica riedka , niekedy zelená, niekedy s krovičkou, tak najčastejším dôvodom býva nadprodukcia mliečka a s tým spojený menší prísun mliečka s vysokým obsahom tuku - teda to známe zadné mliečko, alebo to môže byť potravinová alergia - najčastejšie alergia na kravskú bielkovinu zo stravy mamičky, niekedy je to kombinácia viacerých príčin.... Pokiaľ však bábo priberá pekne, prospieva, je spokojné na prsníku i mimo neho - tak na konzistencii či farbe stolice vôbec nezáleží. Teda pokiaľ je Tvoje bábo spokojné, priberá , nemá výrazné kožné či tráviace problémy , tak je jedno , že kaká často - fakt to môže byť praženička hustejšia či redšia a viac či menej krát za deň. Deti staršie nemusia kakať niekoľko dní, ba aj týždňov a je to v poriadku rovnako ako keď kakajú niekoľkokrát za deň. Aj v tomto ohľade je to obrovská prednosť oproti deťom na UM. 🙂

pasoa
10. aug 2009

annag, nedá mi nezareagovať na príspevok, čo si napísala "našej" baskaj...
máš pravdu. ja vo svojej knižočke novorodenca, čo mi rodičia s láskou viedli prvé mesiace života, som sa dočítala, že ako 3 mesačná som pila citrónovú šťavičku, moje sestry zas ako 3 mesačné papali jahodové pyré... sme 3 sestry a ani jedna z nás nebola dojčená dlhšie ako týždeň-
ja mám siiilnú peľovú alergiu, sestra silnýýý atopický exém. tá najstaršia slabú peľovú alergiu (prejavila sa jej až okolo 25-30r !!!)
nevravím, že je to následkom jahôd a citrónov a nedojčenia, ale akosi si to tak myslím.
a dosť ma zaráža, ak niektorá mamička povie "a mňa mama nedojčila a jedla som všetko a nič mi nieje..." Preto sú za vetou o mojej sestre 3 výkričníky.. lebo sa to môže prejaviť hocikedy v živote.
z každého pravidla sú výnimky a takéto mamičky netušia, čo činia svojim deťom, ak zrovna im nič nie je, tak ich dieťatku môže byť ix-krát toľko...

to len tak na okraj.

papa

vinka
10. aug 2009

Annag chcem sa ti véééélmi pekne podakovať za radu. 🙂 No som zvedavá ako mi to pôjde.Chcela by som teraz už čo najdlhšie kojiť tak dúfam,že mi to vyjde. 😉 Ešte raz dakujem za tvoju pomoc. 🙂

kristies
10. aug 2009

Ahoj Annag,
všetko sa upravilo, synček mi od soboty znovu krásne saje mliečko. 🙂 V piatok sme boli u lekárky, podľa nej je uško v poriadku, aj tak sme dostali kvapky. Údajne to bola reakcia na očkovanie plus rastú nám zúbky. Dúfam, že má pravdu a už sa to nezopakuje. 😝 Aspoň som si uvedomila, ako veľmi by mi chýbalo dojčenie, ako veľmi by mi chýbali večere, keď mám malého na rukách a on si pokojne pije mliečko a niekedy pritom zaspinká.
Pekný večer Annag a ďakujem

annag
10. aug 2009

pasoa - áno, nikdy nevieme, čo nás čaká a kedy sa nejaké ochorenie prejaví ... ide o to, že dojčenie znižuje riziko civilizačných ochorení - teda je možné, že dojčené dieťa bude alergik, bude mať iné ochorenie, ale riziko, že sa tak stane je výrazne nižšie, než pre dieťa, ktoré dojčené nie je 🙂

vinka - držím palce 🙂

kristies - no super, tak som rada , že sa chytil - ozaj to takto býva, pokiaľ si laktáciu mamička udrží, bojkot prsníka je len krátkodobá záležitosť ...

spokojné a dlhé dojčenie všetkým mamičkám 🙂

adrioska
10. aug 2009

Ahoj Annag, znovu Ta chcem poprosit o info. Mam 9-mesacneho synceka a uz nejaky cas sa casto budi v noci, najma nadranom. Docitala som sa, ze to moze byt z roznych pricin (horucavy, zubky-mimochodom dnes som si aj vsimla, ze nam ide horna dvojka a hned za nou aj druha, takze urcite aj kvoli tomu..., potrebuje ma citit a tak). Samozrejme ukludni sa, len ked mu ponuknem prsnik. Spanok mam sice dotrhany, ale zatial to zvladamei. Je tu vsak aj na MK tema, kde som sa docitala, ze niektore mamicky od nocneho papania oducali svoje deticky (z dovodu zavislosti na prsniku), ze deticky od urciteho veku nepotrebuju v noci papat, maju spinkat. Je to naozaj tak, treba deticky oducat od prsnika? Lebo ja napr. neviem hned z voleja povedat, ze preco potrebuje tolko papat v noci...aj teraz to bolo pravdepodobne kvoli zubkom, ale kym vysiel, tak to trvalo...A este v tychto teplach mu aj preto davam, lebo si myslim, ze je asi v noci tiez smadny. A kolko by malo babatko v jeho veku vypit tekutin? Pretoze z cajika vela nevypije(dnes napr. priblizne 40ml), preto mu aj cez den casto ponukam prsnik a to uz papame prikrmy 4x za den...ale ponuknem aj kvoli tekutinam. A ako dlho je zdrave dojcit? Pocula som, ze do roka, potom uz to MM nie je az take zdrave. Ale zrejme to budel len nejaka "babska povera", ze?
A este by som sa chcela spytat....od 9 mesiacov uz odporucaju detickam davat rozne mliecne vrobky. Ake mozem davat? Vraj tavene syry sa neodporucaju kvoli vysokemu obsahu soli. Maly papa biely jogurtik, ten mu chuti. Skusala som aj syr, taveny spapkal, ale tvrdy syr vyplul. A maslo mu tiez akosi nesmakuje.
Dakujem vopred za radu Annag, prajem pekny den

babulka123
10. aug 2009

ahoj annag , ja som teda pruuuudko cerstva maminka. a chcela by som sa spytat. co robit aby ma taaak strasne neboleli bradavky.. po kazdom kojeni mi je skoro do placu ..
snazim sa malu prkladat striedavo na kazdy prsnik, nechat ju tam max 20 min. ale napriek tomu to velmi boli.

dakujem velmi pekne..
a co sa tyka kakania, u nas to je tiez tak ze kaka 3-4-5 x za den, riedke ale spokojna je, pribera, stale spinka tak som spokojna..

este k tomu spinkaniu, cez den mi spi aj 4 hodiny niekedy aj viac. mam ju kvoli krmeniu budit alebo nie?? dakujem velmi pekne za radu.

annag
11. aug 2009

babulka123 - bradavky by Ťa nemali staršne bolieť, môžu bolieť trošku, kým si zvyknú na ťah a slinky bábetka, ale nie strašne. Ak Ťa takto bolia, tak buď sa bábo neprisáva celkom správne, alebo máš na nich aj infekciu a tú by bolo treba preliečiť. ...Máš na nich trhlinky - ragády, alebo aj pália, svrbia , sú citlivé na chlad? kuk môj album, či tam nejaké nájdeš, natieraš ich teraz niečím?

nie je dobré ohraničovať dĺžku dojčenia minútami, každé bábo pije iný čas. Niekedy len 5 minút, inokedy 15 či viac ... to, že je bábo na prsníku 20 minút nám nič nehovorí o tom, či sa dobre najedlo a či nepotrebuje aj druhý prsník ...

takže skús takto:
ak bábo ozaj pije mliečko, vidíš, ako mu počas dojčenia pri pití klesá hlboko brada, pri poklese nastáva pauza - vtedy má bábo plnú pusu mliečka, po návrate brady počuješ, ako mliečko preglglo. Ak už bábo na prsníku nepije mliečko, iba cucká , pohyby sú plytké, jemné, rýchle, bez pauzy, prsník ľahko vytiahneš.

- počas dojčenia využívaj stláčanie prsníka - teda keď vidíš, že bábo po skutočnom pití prechádza do cuckania, prsník na pár sekúnd stlač - bábo začne pekne piť (prsník chyť ďalej od dvorca akoby si išla odsávať - prsty dole, palec hore - do tvaru písmena C) , keď bude prestávať, prsty uvoľni a opäť stlač - opäť začne piť .... takýmto stláčaním prsníka predlžuješ aktívny čas na prsníku - vtedy si bábo vypije viac mliečka . Stlač pevne, ale nie bolestivo, s prstami nepohybuj, len stlač tak, aby si zvýšila tlak v prsníku a mliečko tieklo rýchlo. Keď už stláčanie nefunguje, ponúkni prsník druhý a pokračuj rovnako. Ak druhý prsník bude odmietať - nie je hladné a netreba ho nútiť. Ak by bábo bolo nepokojné aj po vypití druhého prsníka, vráť sa opäť na prvý, druhý .... Dojči dovtedy, kým stláčanie prsníkov funguje - teda kým bábo ozaj pije. Samozrejme, môžeš ho nechať i cuckať prsník, no maj na pamäti, že vtedy už ide o uspokojenie iných potrieb. Napr. sa chce tulkať, mojkať, cítiť bezpečne, upokojiť .... Aj počas cuckania bábo začne viackrát aktívne na chvíľočku piť - to sa stane, ak sa mliečko reflexne spustí a bábo zacíti silnejší tok mliečka, no už to nie je aktívne papanie.

tu vidno stláčanie prsníka:
http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content...

tu vidíš, ako sa prisáva bábo :
http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content...

ak máš ragády, skús vystriedať polohy pri dojčení tak, aby ragáda bola v kútiku pusinky - tam je najmenší tlak bábetka. Vyskúšaj napr. futbalovú polohu, priečnu . Len ešte dodám, nepoužívaj klobúčiky na dojčenie - tie stav iba zhoršia.

Je ťažko povedať, či sú 4 hodiny pre ňu veľa,nevidím Vás dojčiť. Ale podľa mojich skúseností to veľa je - netreba ju budiť, stačí, ak sa počas bdenia , keď sa sama prirodzene prebudí, napije dosť mliečka. Ak je bábo pridlho na prsníku, zaspinká , lebo cíti pomalý tok mliečka, a potom už do neho veľa mliečka nedostaneš. Práve preto treba prsníky stláčať, sledovať, či ešte ozaj pije a ponúknuť i druhý prsník, prípadne to otočiť viackrát. Ak bude piť ešte viac mliečka, sama sa začne aktívne hlásiť na papanie povedzme každé dve hodiny, ba ja častejšie. A ešte - určite nedávaj teraz maličkej cumeľ - lebo môže mýliť ju aj Teba - malá sa nemusí pýtať na papanie, Ty nedokážeš rozlíšiť hlad ...

Máš iba týždňové bábo, bolo by fajn skontaktovať sa s poradkyňou, ktorý by správne prisatie skontrolovala , ukázala Ti polohy i stláčanie prsníka a bratislavské poradkyne (pozri www.mamila.sk) si dávajú v lekárni miešať mastičku na bradavky, ktorá by Ti ich rýchlo vyliečila. Skús , prosím, niektorej zavolať a ozvi sa , ako sa Vám darí . Rada Ti všetko ostatné poradím, no toto by bolo dobré s poradkyňou naživo riešiť, lebo správne a bezbolestné prisatie je kľúč k úspešnému dojčeniu.

tinapp
11. aug 2009

Ahoj Annag,mam prasknute bradavky od 20.5. striedavo raz jednu, potom druhu alebo obidve.Vyskušala som všetky maste bepanten,calcium,lanolin,nipple cream,dermochlorophyl,,olej olivovy...,olej trezalkov,homeopatika,vela,vela olejov.ktore mi poradila aj laktačna poradkyna,ale len raz sa mi vyliečila jedna bradavka na 3 dni s bioptronovou lampou,ale teraz v nedelu sa mi obidve strašne zapalili,štipali a bolelo to tak,že pred kojenim mi slzy tiekli same.Jednu bradavku mam prasknutu celu a na druhej mam pol cm ranku hore a druhu dole. Našla som tvoj prispevok a dala som si canesten a trochu mi to ustupilo,ale boli to stale,teraz idem ku kožnemu...nenavidim akykolvek dotyk prs,nedokažem si odsat mliečko,radšej vydržim bolest,ale netušim dokedy.Každy mesiac kupim bebu,ale potom si poviem,že ešte tyžden... 🙄

annag
11. aug 2009

tinapp - výborne - smer kožná a dojčenie Ťa opäť začne tešiť, zrejme Ti predpíše aj kortikoidnú mastičku, ktorá praskliny pomerne rýchlo vylieči - je to neliečená mykotická infekcia, ku ktorej sa už pridružil ekzém , všetky tie mastičky mohli ešte viac škodiť , často vznikajú ďalšie a ďalšie alergické reakcie - takže ozaj to chce kožnú - držím palce a ozvi sa ,určite výraznú úľavu pocítiš okamžite 🙂

adrioska - mám Ťa na pamäti - odpíšem neskôr 🙂

noricka
11. aug 2009

Ahoj Annag,ja mám 5 apol mesačného synčeka,je plne dojčený,je to spokojné babatko ale...za posledné dva mesiace pribral iba 0,5 kg. Prvý mesiac od porodu pribral 1,5kg a potom po 700g a 800g. Teraz má 7,5 kg,viem že je to akurát,ale aj dokt mi vravela že málo pribral. No ked je spokojný,tak sme zatial nič neriešili iba o mesiac ideme na preváženie. Kojím ho každe dve hod ale niekedy aj častejšie,kedže byvajú velké teplá, a to z jedného prsníka,ked vidím že je hladný dám mu aj z druhého. V noci tak 2-3 krát. Neviem si to vysvetlit,čo robím zle... ☹

vivusika
11. aug 2009

Annag, patrí ti moje veľké Ď A K U J E M za podporu pri kojení počas prvých týždňov nášho drobca. Teraz má deväť mesiacov, 10kg /pôrodná váha 3800g/ a je stále dojčený aj popri papaní zeleninky, ovocia či iných príkrmov. Oceňujem to najmä teraz, keď mu idú zúbky a pri prsku sa ukľudní a pekne zaspinká i keď je to 2-3 krát za noc. Čaj či vodu zásadne nepije - to sa tvári, ako keby som ho chcela otráviť keď náhodou niečo prehltne. Ešte tak riedenú ovocnú šťavu.

slniecko26
11. aug 2009

Ahoj Annag
Tak naša maličká je spokojná, priberá tiež dobre (porodná vaha 2700g a teraz mala 2 mesiace a má vahu 5200g), spinká dobre.
Len som sa zľakla že asi káka veľa oproti iným bábetkám (býva to tak 6-7x za 24 hod). A čo sa týka tej nadprodukcie tak si myslím že to bude asi tým ☹ je to veľmi zlé že sa nenapije veľa zadného mliečka? Čo by som mala urobiť aby sa dostala aj k nemu?
V noci si mlieko musím aj odsávať.
Veľmi pekne ti dakujem za radu!!! si proste úžasný človek ktorý dokáže veľa mamičkám pomôcť, nebyť teba asi už nekojím. Na začiatku asi okolo 3 týždna som mala laktačnu krízu a lekárka povedala aby som začala dávať Nutrilon, dostala ho len 2x kým som nenašla túto temu. Potom sme to rozkojili 🙂 Naozaj ti veľmi pekne dakujem!!!

babulka123
11. aug 2009

annag dakujem, myslim ze som nenasla nic co by bolo u teba v albume u mna na prsiach.. snad to bude ok.... boli to ale asi len kvoli tomu cucaniu.. ale mam este jednu otazku .. je mozne ze ma palia, respektive citim ze mam teple prsia..?? nemam ich ani tvrde ani nic.. len citim ako keby horucavu.. bojim sa nejakeho zapalu tak preto sa pytam ...

dakujem

hanam
11. aug 2009

baby co hovorite na to ak 1 mesacne babo kojim kazde 3 hodiny? Moja lekarka mi hovorila ze babatku sa ma davat tak casto ako chce. No problem je ze ja som nevedela ci chce alebo nie lebo ked bol rozruseny a plakal tvaril sa akoze aj chce. Potom sa chvilku napil, ale po case mu to zacalo robit zle a strasne mi vracal. Tak som sa vratila s rezimu s porodnice a zacala som davat kazde 3 hodiny. Momentalne sa tvari akoze mu to vyhovuje. Neviem mate niektora skusenost s takymto rezimom kojenia. Pripadne osvedcilo sa vam to? Ja len kojim, nedavam zatial nic ine. Dakujem za rady a odpovede.

tinapp
11. aug 2009

annag,kožna mi dala dermazulen a calcium a ak to nepomože,tak bactroban.Povedala,že sa mi to možno vylieči do tyždna ☹ ,ale že to je skor citliva koža.

annag
11. aug 2009

tinapp - do IP , aby sme sa o liekoch nebavili na fóre 🙂

nikollette
11. aug 2009

Ahoj annag..
Maly uz je na UM, od 2,5 mesiaca...
teraz bude mat pol roka za 8dní...
Mozem sa opýtat do kedy potrebuje mat dietatko prísun mliečka? Nakolko moj nutrilon, starsne odmieta, nemyslím ze je to mliečkom, značkou myslím, proste mu nešmakuje už mlieko..
krmim ho len v noci, asi 4x, po 130ml.. iba po spaicky to do neho dostanem, nakolko viem ze este prísn mliecka potrebuje... do kedy musi dietatko pit mliečko (detské) ???

annag
11. aug 2009

hanam - bábo by malo papať na požiadanie, i keď sa dokáže časom nastaviť na pomerne pravidelný režim - ale to sa nastaví ono samé, neurčuje mu to mamička .... násilne stanovené pravidelné intervaly sa spájajú s veľkým rizikom do budúcnosti. Radšej by som posúdila celé Vaše dojčenie i režim - napíšem do IP , aby si mohla spokojne dojčiť ešte dlho 🙂

nela3
11. aug 2009

ahoj annag, mala by som takúto otázku. mám 7-mesačného syna, ktorého stále dojčím. keď mal štyri mesiace, zdalo sa mi, že večer pre spaním už nemám dosť mliečka a že sa dobre nenapapá. Keď som cez deň dojčila z jedného prsníka, z druhého mi vždy mliečko vytekalo. Začala som ho zachytávať a do večera som nazbierala cca 50 ml, niekedy 100 ml. keď som mala pocit, že má Brunko večer málo mliečka, dala som mu vypiť mliečko nazbierané počas dňa. robila som to takto, lebo som mu nechcela dávať večer UM. Neviem či som nerobila chybu, lebo mliečko bolo zmiešané aj zo šiestich kojení cez deň. toto trvalo asi 2 týždne a potom mal večer už dosť mliečka ale ja som cez deň stále mliečko zachytávala v strachu, aby náhodou večer nebolo málo. Keď som ho nezužitkovala hneď, tak som ho zamrazila. Ako som už písala teraz má malý už sedem mesiacov, mlieka je dosť, už aj prikrmujeme ale zatiaľ len zeleninku na obed ale neviem čo s tým zamrazeným mliečkom. Teraz premýšľam, či som nerobila chybu, že som mliečko takto zachytávala, keďže je zmiešané z viacerých dojčení, či to nevadí keď je to len to predné mliečko, lebo vlastne z druhého prsníka mi vždy vytieklo len to predné. Chcem sa opýtať, či môžem takéto mliečko použiť do varenia pre malého teraz keď už ho prikrmujem? Napríklad či nevadí že mu spravím nemliečnu kašu z môjho mlieka, ktoré ale nie je plnohodnotné pretože v zachytenom mliečku nie je aj to zadné mlieko. Dúfam že som to nenapísala moc zložito alebo nezrozumiteľne. Vopred ti ďakujem za odpoveď.