Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

monickapd
17. jan 2012

@strapco13 jasne, dik 🙂 tak som to začala robiť keď som zistila že som tehotna., vedela som, že to je začiatok. Ale nejako sme sa zasekli, ak vies ako to myslim. Dúfala som, že aspoň obedne spinkanie zvládne bez mliečka, ale nezvládne. 3 dni nespala poobede, len vecer, ale to si už vieš predstaviť tu únavu. Je veľmi tvrdohlava, ak nedostane 'mie' nebude buvat. A prítom ľúbi caj aj kravske ml. vypije, ale bez toho svojho spať nebude. Neviem si predstavit vecer bez..tu neplati nechať vyplakat, čo mi už bolo radene ale v živote by som to neurobila, poznám svoje dieťa, bude to tvrdy orech...

prsky
17. jan 2012

@monickapd poviem to tak, ze sa asi trochu na mna nahnevas, ale podla mna je skoda a nefer voci dietatu, ked kvoli usulaniu surodenca ma byt ukratene o mliecko /odstavovala by si ju, keby si necakala babo?/ .. mne je luto, ze maloktora maminka dojci dlhsie ako rok /co nie je tvoj pripad, to uz tak vseobecne teraz/.. a k nenasilnemu odstaveniu mozes dospiet tak, ako som pisala a ako pisala strapco, neponukat, neodmietat .. ak chces odstavit rychlo, tak navod na take cosi treba hladat inde 😅

prsky
17. jan 2012

@monickapd inak je to velka zmena, takemu dietatku to trva dlhsie..moja mala, kym sa s tym zmierila, presiel mesiac

strapco13
17. jan 2012

@monickapd a este k technickej a praktickej stranke dojcenia dvocch deti naraz....ver ze je ovela lahsie dojcit dve deti naraz ako jedno a to druhe strazit ako pobehuje po byte, lezie na skrinky, maldsie ho samozrejme chce sledovat a nedojci sa v klude
je to naozaj ovela lahsie, ked deti sedia pri tebe a kludne sa dojcia..aj ty si odychnes, nebudes v strese, ze co vyvadza starsi..a co mi vraveli mamicky /kamosky/ co uz nekojili...tak starsi surodenec chce pocas dojcenia maleho, kedze citi ze sa mu nevenujes..tak vzdy vtedy chce cikat, pit, citat si, opravit hracku..proste vselijak na seba upozornuje a mamky su potom neststne lebo maju pocit, ze jedno dieta zanedbavaju
ked dojcis obe deti naraz..tak toto vsetko odpada, mas obe deti vo svojom naruci, ani jedno neciti, ze by nemalo tvoju pozornost

lenko
17. jan 2012

@monickapd môj tiež je tvrdohlavý. A keby mi nehrozil potrat (neskôr predčasný pôrod) a neustále počúvanie v prípade zhoršenia odchod nemocnica, kojím staršieho dodnes. Vtedy mal 35 mes keď som prestala úplne. Ale keď už si tak rozhodnutá, tak najlepšie je ísť na to postupne. Môj tiež mal prsník kedy chcel, v dvoch rokoch sa nám to podarilo ustáliť pred spánkom, a v noci kedy chcel. Keď začali moje problémy v tehu, tak som skracovala nielen interval, ale radšej nech na obed nespí, alebo len oddychuje a drieme, večer samozrejme prsník, a v noci podľa uváženia, a začal proces držania za ruku, prešlo to držanie za krk, spinkávanie spolu, teda ja pri ňom som ležala a on na dobreže na mne 😀 v jeho posteli. V noci som pendlovala, a miešala ruky, prsník podľa únavy. Po vyše mesiaci už prsník len chytal, aj to som ho odučila, ale hlavu si o moju hruď opiera dodnes, ruky, krk ostalo. Možno 5x si poplačkal, ale vždy som bola pri ňom, a ten plač sa dal zvládnuť. Zo začiatku keď sa druhý syn narodil strašne žiarlil, a vymýšľal samozrejme najviac vtedy, keď som kojila. Braček len zaplače a už ma posiela za ním, aby som mu dala papať. Len raz sa stalo, že pýtal prsník aj on, cecať ešte vie, ale už zabudol nepoužívať pri tom zuby. 😀 Občas prsník pohladí keď kojím, Mliečka by bolo pre oboch, veď do pôrodnice som dosť litrov odniesla, trvalo skoro tri mesiace kým sa znížila tvorba, aj to "vďaka" chorobe.
Je to len na Tebe pre čo sa rozhodneš, či to ešte nejaký čas potiahneš, ale bude nesmierne ťažké ustriehnuť staršiu keď budeš kojiť, hlavne ak je živé striebro ako ten môj a využi každú možnú situáciu. Držím palce, aby Ti to vyšlo tak ako si to želáš. 😉

monickapd
17. jan 2012

ženyyyy....mne je to všetko jasné, ale ako dám spat malú aj bábo naraz ked obe deti budu chciet mliecko a nedajboze spat na mne tak ako teraz mala??? 😀 moja celodenna napln nie je len dojcenie 😀 nemusim tu sice obhajovat ziadnu svoju vetu, kazdy ma pravo na svoj nazor, ale aj ked som zastanca vylucne dojcenia, nesmie to presiahnut zdravy rozum a nad dva roky je to moc podla mna. Mne maly na ulici trhal tricko lebo chcel mliecko a to si len cucal, to uz nie je dojcenie ako dojcenie........ Treba vediet aj kedy prestat, nie ako tu jedna maminka pisala ze este dava 5 rocnemu dietatu. Takze, nemoze mala zaspavat nadalej na mne, resp.na mlieku, pretoze budem potrebovat obriadit mensie babo, byt, starsieho, skolu, nakupy atd atd. A vobec, nechajme to... 😀 dakujem za rady a za Vas cas... nemam dovod sa na nikoho hnevat ani nic podobne, kazdy ma pravo na svoj nazor 🙂 majte sa pekne a dojceniu zdar 😉 😉

monickapd
17. jan 2012

@lenko to vsetko je sice velmi pekne, mozno s dvoma detmi by som tiez nevahala, ale ja mam este tretieho skolaka, s ktorym treba rano ist a poobede ist pre neho tak sa zamozrejme nemoze vsetko tocit okolo mliecka, teda aspon u nas to tak byvalo pri babu zo zaciatku.....bolo normalne kojit aj kazdu hodinu bolo obdobie 🙂 ale dakujem za rady a za Tvoj pribeh 🙂 drzte sa a opatrujte deticky 🙂

lenko
17. jan 2012

@monickapd čo sa týka dĺžky kojenia, jednou vetou:
najlepšie kojenie je také, kedy vyhovuje obom stranám, tak ako dieťaťu, aj matke. Obe strany majú byť spokojné, a od toho závisí aj tá doba kojenia. Ja nie som laktačná poradkyňa, ja som Ti len napísala svoju skúsenosť. 😉
A teraz uspávam, najprv jedného, potom druhého, málokedy naraz, a keď naraz, tak mladšieho kojím, som ale pri staršom, a ten ma drží kde dočiahne. 😲 Niekedy kým obaja zaspia prejde aj hodinka. Síce nemám školáka, a len dve deti, ale pri nich si po večeroch, či nociach 😕 privyrábam účtovníctvom.
Drž sa, aj tvoje deťúrence. 😉

prsky
17. jan 2012

@monickapd no ja som 600nedelie tak dojcila, ze maly bol na mne, mala vedla, ja na chrbte a cucali obaja - dokonca to bolo tak uplne vyhodne, lebo ked dojcis 2, tak sa drzi nadprodukcia dost dlho..mliecko mi velmi striekalo a maly mal trochu problem so silnym tokom mliecka,takze poloha proti gravitacii bola naj, co sa dalo vtedy robit...postupne sme potom presli na dojcenie najprv babo, potom batola - s nou som si zatial spievala 🙂
a tiez mam aj inu napln ako dojcit 24/7 😉 dokonca je moj syncek mensi "cucak" ako dcerka a neustale ma to udivuje (ona brala didu vsetkymi 10timi vzdy, aj teraz nezavaha a sustredi sa vzdy len na dojcenie, synatora cez den div prsom nenahanam a aj tak si len cucne a potom uz odchadza, ma lepsie na praci, plnohodnotne sa nadojci zo 4-5x v noci) .. takze podla mna sa to vzdy utrasie tak, aby to vyhovovalo vsetkym zucastnenym, pausalne dopredu sa neda predpovedat, co bude a preto je nejake oducanie podla mna bezpredmetne .. a hlavne, kym nie si vnutorne rozhodnuta, dieta sa neodstavi, ono to musi citit, ze uz si dosiahla svoj limit .. inak pre mna je dojcenie 3r uplne normalne..predtym som sa nad tym nezamyslala, ale nejak sa do odstavovania nehrabem, nechavam tomu volny priebeh, rozpravame sa o tom, ale momentalne nenavidi vetu "uz si velka baba, tak.." takze to tymto smerom nesilim

beton
17. jan 2012

@monickapd myslim, ze sa tym vela zaoberas, ako sa to nebude dat. do augusta este dlha doba.... dieta sa vie situacii krasne prisposobit, ale treba ten vyvoj nechat na neho. ak ho nasilne odstavis skor ako je na to pripravene (a podla tvojho prispevku sa mi zda, ze este nie je ani nahodou na to pripravena), urcite si to bude kompenzovat inak a moze ta to v konecnom dosledku zatazit viac ako dojcenie. podla mna sa trosku uvolni, lebo tym napatim bude aj odstavenie horsie znasat a nechaj veciam volny priebeh. vela deticiek sa odstavi pocas tehotenstva samo. a niektore sa potom opat zacnu dojcit a je to uplne v poriadku, lebo sa necitia odstrcene a nepovazuju surodenca za votrelca, co mu berie mamu. urcite sa to podari tak, ako chces, len sa tym nestresuj. taketo situacie sa akosi vzdy vyriesia sami a spravidla najlepsim moznym sposobom. drzim palce.

lenko
17. jan 2012

@beton presne ako píšeš, ja tiež som mala toho v hlave až až, ako ho odstaviť keď mi hrozila nemocnica a nakoniec to malo celkom hladký priebeh, aj keď postupne, v čo som ani nedúfala, našiel si za prsník náhradu, zvyčajne môj krk, ruka, keď nie je ani jedno, a kojím mladšieho, tak aj noha je dobrá. 😀 Len nech som pri ňom. 😉

monickapd
17. jan 2012

@beton 🙂) dakujem, ale nemam kedy sa uvolnit ani pocas noci, aj vtedy rozmyslam co budem varit 😀 ale dik za tip 🙂

laskonka28
17. jan 2012

Annaq
Dobrý večer,
bolo mi poradené od lenka_da, že Vám mám napísať :
Mám veľký problém :
dnes som bola u detskej dr. a tá mi povedala, že sme málo pribrali.
Vážili sme 5510g a dnes po 6.týždňoch vážime 6000g - čiže sme pribrali 490g - je to málo ?
Sme výlučne dojčený - máme 4 mesiace a 3 týždne.
Výška - minule 58cm - teraz 60cm, ale doma sme ju merali včera a mala 62cm.
A teraz ten problém :
Dr. mi prikázala prikrmovať !
Ale ja odmietam - moje mliečko jej stačí, Natálka je "pucka" !
Ja chcem prikrmovať až od ukončeného 6.mesiaca, veď všade tak čítam.
Vraj je to po starom.
Po novom treba prikrmovať už od 4.mesiaca, tak mi dnes povedala.
Ďakujem za radu, nešťastná mamička Zuzana.
A ešte, vraj mám určite málo mliečka.

lenko
17. jan 2012

@laskonka28
nie som síce annag
ale tak napr.:
veronikapp U nas prevlada nazor z minulodti ze dieta ma priberat priblizne 150g tyzdenne.Dnes toto tvrdenie nie je spravne. Plne dojcene dieta moze mat aj plochejsiu hmotnostnu krivku. Nie je spravne ho vtesnavat do kriviek vytvorenych pre prekrmene umelo zivene deti.

V 1. a 2. mesiaci ma dieta priberat 130-140g tyzdenne
v 3. a 4. mesiaci 70-110g tyzdenne
v 5. a 6. mesiaci 35-55g tyzdenne
Hmotnost sa nemusi zvysovat pravidelne, moze aj stat. Niektore deti priberaju tzv. rastovymi skokmi.
pozri tému:
https://www.modrykonik.sk/forum/ma-1-az-3-roky/pomale-priberanie-2/

a myslím si, že kľudne môžeš pokračovať v kojení aj bez prikrmovania, len tú váhu odsledovať.

stvura
17. jan 2012

@laskonka28 ahoj, tiez nie som annag, ale co ti napisala @lenko je uplna pravda.
Podla mna mate skvelu vahu, riad sa vlastnym instintom, ako to citis ty. Ak je tvoje dietatko spokojne, ma pravidelne stolicu, nema prejavy podrazdenosti je vsetko v najlepsom poriadku.
Ja mam osobne obe deti velmi male, drobne a utle. Moja 15m dcerka ma momentalne 8250g, moj coskoro 3.5r syncek ma 13kg. Nie vsetky deti musia byt vyslovene "maly Mischellin"...moje deti nikdy nemali faldiky, neviem co to je, su obe pokojne (sice velmi aktivne a akcne) deti. Spadaju do tych 3 percentilov deti co su hold male a nikdy nepriberali podla tabuliek. Vela spravi genetika, strava v neskorsom veku (moji nejedia nejako extra sladke a varim velmi racionalne). Dokrmovanie odmietni - ja som podpisovala papier u pediatricky ze odmietam svoje dieta prikrmovat, nesla som ani na ziadne vysetrenie ani s jednym (u maleho mi navrhla pichanie rastoveho hormonu). Ak by dlhodobo stagnovala alebo mala prejavy ubytku vahy (dva mesiace minimalne) tak potom sa tym naozaj treba zaoberat, pokial ma hmotnostna krivka rastuci charakter a plati co som pisala skorej tak sa nic nedeje. Drzim palce, urcite ste v poriadku ak to tak citis (apropo, pre porovnanie, moja dcerka mala 5200kg v pol roku, syn mal presne 5800g v pol roku / obe deti narodene po termine s vahou 3kg)

prsky
17. jan 2012

@laskonka28 annag sem uz vobec nechodi, ma vlastne forum forum.dojcenie.eu , takze ak chces vyslovene Katku, napis jej tam
ak mozem odpovedat ja, 490g nie je super vela na 5m babatko, ale zas to nie je pohroma. ja osobne by som neprikrmovala ani nedavala UM. Treba sa zamerat na techniku dojcenia, naucit sa, co babo na prsniku robi.
aj po novom sa stale idealne zacina s prikrmami v ukoncenom 6m (aj neskor, podla toho, ako sa dieta prejavuje - ci sa hrabe rodicom do taniera a pod - vtedy je pravdepodobne, ze je dieta na prikrmy pripravene - ono je to totiz aj o psychike). len niektori pediatri pochopili novsie ustanovenia po svojom (vid clanok http://dojcenie.wordpress.com/2010/05/02/zavadz... )
na tej stranke si pozri aj clanky o dojceni, ktore sa ta tykaju a zaujmu ta - najma kategoriu http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/ a o neprospievani pise katka tu http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mam-ma...

laskonka28
17. jan 2012

@lenko
@stvura
@prsky Ďakujem Vám veľmi pekne za odpovede...

strapco13
17. jan 2012

@laskonka28 odpisala som ti v inej teme..ale v podstate suhlasim s nazormi co tu odozneli... @prsky @beton

keena
19. jan 2012

babyyyy, zajtra mame 6 mesiacov a ja stale v noci dojcim kazdu hodinu!!!! Mozno 1-2x sa stane, ze sa nezobudi po tej hodine. Pomooooc, som uz z toho unavena! Uz sme zacali prikrmovat, obed ako-tak spapka, ale vecer kasu ani za svet nechce, takze ju nema ani co zasytit! Mala spi so mnou, nema zmyslel ju prekladat do posielky, lebo sa mi zobudi cca o 20 min a chce ist na prso, tak takto si "pospim" aspon hodinu ked je pri mne... co robit? Uz chcem aby spavala v postielke a vyzdala dlhsie. Ale uz by som nechela aby sa kojila kazdu hodinu, kedy sa to zacne predlzovat ten interaval, cca 3 hodky by boli fajn 😅
+ @strapco13
@prsky

fuska
19. jan 2012

Ahojte, viete mi poradit? Syn ma 2 tyzdne, kojim cez klobuciky, skusim aj bez nich, ale zatial to nejde. Viac ma trapi to, ze po kazdom kojeni musim este dokrmovat Nutrilonom 30 - 60 ml. Maly papa cca pol hodinu a skoro cely cas pekne pije. Ako sa zbavit toho Nutrilonu? Zacala som s nim pred 5 dnami.

bezaz
19. jan 2012

@keena vecerna kasa vobec nie je zarukou, ze ti prespi dlhsie 😅 ak ta to potesi, aj moj skoro 11mesacny synator spi tak max 2hodinky, resp ani neviem, kolko v noci spi, lebo ho len prehodim na druhe prso a nesledujem, ako casto je hore, lebo by som len sledovala, ako casto je hore a nespala by som.. pekny clanok ohladom casteho nocneho vstavania na mamile http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?... par myslienok z neho je uzasnych, najma
Časť nočnej únavy je naozaj možné eliminovať tým, že PRIJMEME, že dieťatko sa v noci budí, prestaneme prebudenia počítať a nadobudneme istotu, že každé dieťa raz samo od seba noc prespí.

beton
19. jan 2012

@keena zdielam tvoje pocity. kasa naozaj nic nevyriesi, dokonca moze situaciu este zhorsit. takze ako pise @bezaz len vydrzat a situaciu prijat. pripadne skus stlacanie prsnika, to by mohlo trochu pomoct. inak to nie je o hlade, ale len o kontakte, ktory skus vynahradzovat viac aj cez den.

beton
19. jan 2012

@fuska urcite si zavolaj laktacnu poradkynu, ktora by ta osobne navigovala, pretoze tych problemov je tam viac. v prvom rade klobuciky pokazia prisatie dietatka, ktore nie je schopne efektivne pit a teda ani stimulovat tvorbu mlieka. pitie cez klobucik rovnako, dietatko nestimuluje efektivne tvorbu mlieka a teda ho bude coraz menej. nepises dovod pouzivania klobucikov, ak je to bolest, znamena to, ze treba napravit prisatie a polohu pri dojceni. mas este velmi male babatko a tento zaciatok urcite nesmies zanedbat, ak chces dojcit. druha vec je dokrmovanie. ak je potrebne, tak jedine cez cievku, nikdy nie flaskou, lebo postup ktory opisujes je v kombinacii s flaskou "samovrazda dojcenia". vsetko je riesitelne, v pohode sa opat pekne prirodzene rozkojite, len bude treba sa trosku na zaciatku potrapit a potom uz vsetko pekne pojde. zoznam poradkyn najdes tu> www. mamila.sk. drzim palce.

beton
19. jan 2012

@keena este prikladam link k stlacaniu, vyskusaj http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojcen...

beton
19. jan 2012

@fuska este niekolko linkov k teme:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojcen...
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojcen...
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojcen...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b...
http://dojcenie.wordpress.com/2009/12/06/preco-...

napada mi este otazka, ze preco si vlastne s nutrilonom zacala? ked vravis, ze pekne pije, naco ten nutrilon teda? este pises, ze bez klobucikov to zatial nejde. po klobucikoch to nepojde urcite, lebo sposob sania je ako z flasky. babatko sa potom uz spravne prisat vacsinou nevie. preto klobuciky zahod a trenujte aspon podla linkov, ktore som poslala. ak si nebudes v niecom ista, pis, pripadne volaj laktacnu poradkynu k sebe domov.... drzim palce, urcite to rozkojite..:o))

prsky
19. jan 2012

@keena uplne chapem tvoju frustraciu. Otazka na zaciatok znie: spavala predtym lepsie /aj ked mam skor pocit, ze je to tak +- od narodenia)?

a taka vseobecnejsia odpoved zalozena na mojich preferenciach a skusenostiach - deticky maju svoje obdobia, pokial je to, co sa prave s dietatkom deje, pre teba a manzela a surodencov babatka akceptovatelne, prisposob sa danemu prechodnemu stavu (prechodny moze byt aj niekolko mesiacov, urcite sa to ale raz zmeni). Ak mas pocit, ze je to uz neunosne a potrebujes situaciu riesit, tak si treba premysliet AKO chcem zmenu docielit a potom ju konsekventne dodrzat. Ja osobne nedokazem nechat babatko (ani batola) plakat, deticky maju (podla mna) vzdy nejaky dovod, preco sa spravaju tak, ako sa spravaju (k tomu patri aj caste nocne budenie). Okolo 6 a 8-9 mesiaca moze dochadzat jednak k rastovemu spurtu, takze maju potrebu viac papat a castejsie teda pytaju, aby produkciu mliecka zvysili (to moze trvat od par dni po par tyzdnov), okolo 8mesiaca potom zacina tzv. separacna uzkost, pocas ktorej sa deticky tiez zvyknu casto budit a overovat si, ci tam maminka je (ta trva do cca roka a prechadza do strachu z neznameho). Polrocne deticky uz su aj dost vnimave, cez den maju vela "roboty", nemaju "cas" pit mliecko (ako ktore - moja dcera ma dojcenie velmi rada, ked pije, tak sa na to maximalne sustredi, vtedy pre nu svet neexistuje, syncek zas naopak, je prave ten typ, ze cez den nema cas, tak dohana v noci).
Nech je ako chce... mozes sklbit viacero moznosti - 1. snazit sa, aby sa mala napapala co najviac cez den (=dojcit v klude, bez vzruchov, stlacat prsnik, ked aktivne nepije, ale dovolit jej aj "dudkat", pripadne prestriedat prsniky), 2. naucit sa spat pri dojceni (ja spim, netusim, kolkokrat sa maly v noci dojci, spolieham sa na svoj vnutorny radar - ono to funguje tak, ze maly sa ani nezobudi, ale ja uz citim, ze sa chce napit, tak sa dostanem asi do lahsej fazy spanku a prsnik vytiahnem, ale nezobudim sa tiez..neviem to lepsie popisat, ale viem, ze nie kazda mamina to zvlada) 3. ak je situacia neunosna (aj babatko sa potrebuje vyspat, lebo potom je aj den "na prd"), tak podla mojho nazoru je schodne skombinovat bod 1 a tracy hogg = zaviest vecerny ritual, uspavat dieta inde ako cez den, uspavat ho nakojene, ciste, unavene, ale nie prilis alebo prestimulovane (ked si dieta 3x v priebehu minuty-dvoch zivne, zmoli si ocka a pod., tak je ten spravny cas zacat ritual), nesmie mu byt prilis teplo ani zima atd atp... takze zacnes vtedy s vybranym ritualom (hojdanie v hojdacke, suchanie chrbatika, spievanie, hmkanie..hocico, co si ochotna robit aj ked bude mat 10a viac kg). ked sa dostane do fazy, ze bude mat nepritomny pohlad, polozit na miesto, kde ma spat (nesmie sa toho miesta bat - niekedy sa deticky boja postielky, hlavne take, ktore boli "trenovane" ferberovou metodou a jej podobnymi - ak sa bude bat, nezaspi tam ani keby co bolo). ked zostane v "limbe" aj ked ju polozis, mas na 90% vyhrane, lebo to za chvilu zaspi. ak zacne mrnkat, skus suchat chrbatik, buchat po zadocku, hmkat, spievat, sepkat, ak sa upokoji a dostane sa do zelaneho stavu nepritomneho pohladu, super, vzdial sa, alebo pockaj, kym zaspi..ak zacne plakat, tak krok s5...zo zaciatku to moze trvat velmi dlho, ale do cca mesiaca by sa mala takto naucit spinkat. je pravdepodobne, ze sa intervaly medzi dojceniami predlzia. ak nie, tak sa zatnes a v noci nedas prsnik kazdu hodku, ale si daj interval..bude plakat, az revat, budes s nou a skusis to, co vies, ze ju upokojuje okrem prsnika...podstatne je, ze nebude sama a nebude frustrovana - toto by bolo fajn spravit az ked ti bude rozumiet, najskor od 1,5 roka, ale je tu to AK, co som spominala vyssie (ak mas pocit, ze to treba riesit...)..
na zaver ta chcem povzbudit, ze nic netrva vecne, babatka sa strasne rychlo menia, takze treba si uzivat aj taketo peripetie, bude aspon na co spominat 😉

prsky
19. jan 2012

@keena este dodam, ze by mohol pomoct fyzicky kontakt cez den - napr. nosenie v satke/nosici a kontakt koža na kožu

beton
20. jan 2012

@prsky dodala si mi dalsiu chut do nocneho "boja" dakujem za podrobny opis tejto metody. mm spi s dietatom v manduce na boku, bo inak to momentalne nejde :o))) tak len verit im, tym detickam, ze vedia, co naozaj potrebuju a nielen zneuzivaju nasu dobrotu...sa to hovori cez den :o)))

rough
21. jan 2012

Ahojte, prosim o radu. Mam 3 mesacneho synceka, ktoreho vylucne dojcim na poziadanie. Flasku sme doteraz nikdy nepouzili a rada by som sa jej vyhla uplne. Riesim vsak problem ako nechat mimino na viac ako hodinku - hodinku a pol na starost manzelovi alebo babinke, ak si potrebujem nieco vybavit. Napriklad, o par dni ma caka navsteva u zubara, co mi aj s cestou zaberie skoro dve hodiny (mozno neplanovane aj viac) a mam problem co so synom, lebo sa vsetci obavaju, ze co ak bude chciet ist na didu (moje miminko je na dide vcelku zavisle🙂) aky je najvhodnejsi sposob podat odsate mliecko 3 mesacnemu babatku niekym inym nez mamou? Je problem v takom vynimocnom pripade pouzit flasu? Vdaka za rady🙂

mirkita
21. jan 2012

@rough ahoj moj krpec dudel nechcel a flasku si vzal ked v nom bolo moje mliecko a to v pripadoch ked som musela odist na par hodin..a ziaden problem - ma uz 13 mesiacov a asi 2 mesiace pil denne odstriekane mliecko z flasky a vobec si na nu nezvykol ani neodmietal prsnik...teraz si napr ani vodu nechce dat z flasky, uz pije z poharika...
ak sa bojis, este by mu mozno niekto vedel dat striekackou alebo lyzickou mliecko...ale to je asi dost piplacka