Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

strociatka
4. jún 2012

@beton flasku nepozname, aj som jej skusala dat, lebo ju chcem naucit pit uz aj cajik, ale uplne flasku odmieta, zisiel by sa napad, ako ju to naucit, lebo ona nie je ani moc cumlikova, vlastne cumlik odmieta, chce ho len ked zaspava, potom ho aj tak vypluje a spiiii. Pocas dna cumlik vobec nechce.

Dakujem za radu, budem viac vpohode a mliecko urcite skor potecie, zvykne to dlhsie trvat tak na vecer, ked uz nie je prsnik mlieckom pretlakovany a je ho vlastne po dni aj menej. Inak teda ja asi nedavam mlieko, ale smotanu, v piatich mesiacoch mala dosiahla 9 kil a teraz netusim, uz dlho sme neboli na poradni. Mala je vyhradne a plne kojena, az teraz sa zaciname trapit s prvymi prikrmami, hadam to pojde 😉

strapco13
4. jún 2012

@weronnka18 dieta sa na prsniku zlostio kvoli toku mliecka..bud je silny alebo slaby
mliecko tecie ked sa odtiahne, strieka? alebo nie?
pouzivas dudlik, flasku, klobucik?
opis mi bezny den a dojcenie viac..vies rozoznat kedy pije a kedy len tak saje na prsniku?
najlepsie by ale bolo skontaktovat sa osobne s laktacnou poradkynou poradkynou, nech skontroluje dojcenie www.mamila.sk

strapco13
4. jún 2012

@sasena033 mozes urologicky caj, brusnice..ale ak treba tak aj ATB..ako si na tom?

beton
5. jún 2012

@strociatka tak to mas co nosit...nech zacne skoro chodit 🙂
este k tej flaske...cajik, lepsie vodu potrebuje dieta najskor v 8-10 mesiaci. my mame uz rok a vodu davam len ked je 35 stupnov. ak je dieta dojcene na poziadanie, ziadne ine tekutiny do 10m nepotrebuje. ked uz na tekutiny prejdete, urcite nie z flasky. je to krok spat a navyse moze ohrozit vase dojcenie. to je taka predstava z obrazkov usmievavych deti, ze dieta musi mat flasku. dietatu flasku vobec poznat netreba. tekutiny podavame z poharika so sosacikom, ale deti zvladnu pit aj z normalneho poharika alebo cez slamku, urcite si najdete svoj sposob.
ad. prikrmy: prikrmy dojcenie len doplnaju, nie nahradzaju. teda pocet dojceni by mal ostat zachovany, len pomedzi to pridas prikrmy. moze byt, ze je mala prilis syta z prikrmu a aj preto jej vadi, ze sa mliecko spusta neskor? ved ona ho az tak velmi uz nechce, tak naco cakat... nezacalo sa toto spravanie zaroven s prikrmami?

strociatka
5. jún 2012

@beton prikrmy zatial odmieta, ked sa mi podari do nej nieco zazrakom dostat, zvycajne potom sa chce este dojcit a paradoxne po prikrme chce pit viac (asi ju to unavi) a vypyta si pit z oboch prsnikov - je to zrutko. V porodnici mi ju na prsnik prilepili sekundakom a zabudli povedat, ko to odlepit 😀 😀 😀

S tym pitim to asi bude presne tak, vyhodim tu flasku (aj tak ju nechce) a skusim teda poharik so sosacikom, uvidime, co na to buchticka povie, mozno sa jej bude viac pacit. Kojim stale na poziadanie, len mala ma strasne vycicava, som unavena, asi mam malo vitaminov a tekutin, malicka je zaroven strasne velka a tucko (sme uplne na hornej hranici tabuliek), tak mi lekarka doporucila nejake to kojenie nahradit prikrmom a vodickou (co sa mi teda zatial vobec nedari) 😒

beton
5. jún 2012

@strociatka aj zavedenie prikrmov treba nechat na dietati, pokial ona sa neprejavuje, ze to chce, tak je to zbytocne do nech tlacit. prides o nervy. skusat treba. pripadne si daj tyzden pauzu a vyskusaj znovu a tak. ale zbytocne to silit nema zmysel. su deti, co zacnu jest ine az takmer v roku. sama vidis, ze tvoje mliecko jej staci. ono aj pocas zavadzania prikrmov ma do 1 roka dietata tvorit dojcenie 75 percent stravy dietata. takze ziadne nahradzanie dojcenia tuhou stravou....len doplnanie. lekari to maju vacsinou trosku pomylene. maloktory z nich totiz nieco o dojceni vie a takto sa potom deticky zbytocne predcasne odstavuju. predcasnym odstavenim sa rozumie pred 2 rokom zivota. dieta takze pokracujte ako doteraz. ano niekedy je to unavne, ale da sa. vezmi knizku alebo si lahnite. dolezite je, aby si ty sama povazovala dojcenie za relax, nie za neprijemnu povinnost.
inak aj ten zaspavaci cumlik moze narobit svoje. pokusila by som sa ho zbavit.

strociatka
5. jún 2012

@beton tak som to nemyslela, dojcenie ma naplna, len prichadzam o zuby, uz sa mi zlomili dva a byvam vycerpana, ale tesim a auzivam si to...

chcela by som vediet viac o tom cumliku, lebo inak sa koji velmi casto a zrejme (usudzujem podla vahy a neskutocnej spokojnosti dietatka), za aj vpohode a dostatocne, cumlik dostane len na zaspatie (mam este starsiu dcerku a navyse hyperaktivnu a nemozem si dovolit uspavat na prsniku). Moze to byt problem, ked inak prospieva viac ako len vyborne?

weronnka18
5. jún 2012

@strociatka to ako keby som o sebe a svojom drobcovi čítala 😀 pozerám že si asi rodila v bratislave, ale aj v topoľčanoch dávajú to sekundové lepidlo 😝 😀 môj zlatúšik síce nemá podľa mňa nejako veľa kg, teda sme taký priemer, ale teda líčiská má, aj záreziky chutné a tiež by furt papkal, vodičku nechce vôbec a čajik už absolútne 😀 však ho ani nenútim, ale keď náhodou že vyskúšam, tak to vyplúva ako keby som mu neviem čo dávala 😀 ja som bývala tiež unavená zo začiatku, ale kúpila som si femibion energetic mum - tam je veľa vitamínkov a myslím, že mi to pomáha 🙂

@strapco13 no s tým tokom mliečka to asi nebude, lebo ako začne ťahať, tak mliečko strieka, ale to mu vôbec nevadí - ťahá ako o život a pekne papá a potom zrazu za 5 minút približne sa začne odťahovať, ale nerobí to pri každom dojčení, to mi je čudné... náš deň vyzerá - doobeda zvykne byť už dlhšie hore, niekedy celé doobedie a papá tak 3 krát, medzitým je na hracej deke alebo sa nosíme po byte a podobne, poobede ideme vždy na prechádzku, cez deň papá tak každé dve hodinky, vždy keď si vypýta proste, no a večer naposledy papá okolo 9tej a keď zaspí tak, že my ešte pozeráme telku v obývačke, tak ho potom presuniem do postieľky a v noci sa zobudí niekedy o druhej, niekedy o tretej a odvtedy je už s nami v posteli až do rána, a keď papá až neskôr, že aj my už ideme spať, tak zaspíme obaja, drobec na prsníku a ja tiež zaspím pritom... väčšinou v noci papá tak 2 krát 🙂
cumlík používame sem tam - cez deň keď napr v kočíku zaspáva, ale potom ho vypľuje... fľašku nechce absolútne, takže to nepoužívame, ale však ani nie je treba...

weronnka18
5. jún 2012

@beton ináč s tými doktormi je to hrozné... mne moja gynekologička!! povedala, že nemám malému dávať skôr ako za dve hodiny papať, lebo že potom má z toho koliky / koliky nás trápia, niekedy sa zdá že už menej/, že to mliečko nestihne natráviť a potom má z toho problémy... lenže to ako môže povedať, to mi ale nepovedala, že čo mám akože robiť, keď si bábo vypýta papať a ja mu nemám dať kvôli tomu, že nestihne natráviť mliečko? 😀 😅 nechápem...

strociatka
5. jún 2012

@weronnka18 ano 😀 ten sekundak drzi pevne, asi sa nam bude tazko raz odstavovat 😀 ale velmi sa na to tesim, lebo starsia sa odstavila sama a privelmi skoro, skoda, ze som vtedy nemala dobre laktacne poradkyne, nemuselo to tak dopadnut, som nesmierne vdacna za tieto fora a tolko milych a ochotnych ludi, co vedia aj poradit a staci im za to len dakujem

weronnka18
5. jún 2012

@strociatka 😀 no to hej, ale však nech len držia, potom nám bude aj smutno za tým 😀 😝 tak tak, je to fajn sa takto poradiť 🙂 niekedy to fakt pomôže veeeľmi a niekedy človek nepotrebuje ani tak poradiť, ako ubezpečiť sa že robí niečo dobre 😉

zuzanka7117
5. jún 2012

Ahojte baby, tak prve ockovanie za nami.....uvidime aka bude reakcia.....
Inak uz som zufala, moj maly vobec nechce jest...v noci je to v pohode, ale caz den katastrofa, dnes som si aj dobre porevala.....Ruku si ide spapat, otvara usta, vyplazuje jazyk, pery ma mierne vysusene a ani za svet nechce zobrat prso do ust, uz neviem co mam robit. Nechapem co mu moze vadit. V ustockach nic viditelne nema, ja na bradavkach tiez nie, tak uz potom neviem....ked sa ho snazim prilozit, spusti neskutocny rev, nervacsky sa odtahuje. Dojcim poleziacky, uz si idem k nemu lahnut a vytahujem prso, len to vidi a uz place. Skusam to stale dookola, menim miesta, polohy, nic nepomaha. Niekedy na 40-ty krat sa prisaje, pocucka minutu a bud zaspi, alebo pusti a skoncil. Za posledne 2 tyzdne pribral len 150 gramov. Dnes sme boli na poradni, pytala som sa na to, povedali, z je to normalne, ze mam cakat ci to prejde, popripade zacat dokrmovat....fakt neviem co robit a dokedy cakat. Flasku mu nechcem davat. A ak nechce prso, pochybujem ze by zobral aj flasu. Mlieka mam dost, idem aj teraz odstriekat a skusim mu dat po lyzickach ked sa zobudi, no neviem...... pochybujem, ze bude mat trpezlivost na lyzicku, v poslednej dobe je z neho poriadny nervak. Uz to mame asi 3 tyzdne, po dvoch sa to zlepsilo, myslela som, ze kriza je zazehnana, ale posledne 2-3 dni je to este horsie. Co by ste mi poradili?

strapco13
5. jún 2012

@weronnka18 ak je to po tom ako sa napapa..tak bud chce spat..ale kedze pozna dudel, tak sa na prsniku nevie ukludnit ..alebo mu vadi ze uz mliecko netecie a chce viac..skus stlacanie prsnika http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojcen... a potom ponuknut druhy prsnik
na cumlik pozor moze sposobit strajk

strapco13
5. jún 2012

@zuzanka7117 zrejme mate strajk..ten je casto nasledkom pouzivania cumlika, flasky , klobucikov
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/odmiet...

beton
5. jún 2012

@strociatka o cumliku viac tu http://dojcenie.wordpress.com/2009/11/29/preco-...
zrada cumlika je v tom, ze dosledky jeho pouzivania sa neprejavuju hned ale aj s niekolkomesacnym oneskorenim, takze si to mamicky potom s cumlikom nespajaju. su deti, ktorym to nevadi, ale prevazna vacsina deti reaguje na cumlik skor ci neskor, odmietanim prsnika, hnevanim, bojkotom a pod, cim sa znizi tvorba mliecka. casto si neuvedomujeme, ze odstavenie dietata pred 2-2,5 rokom nie je prirodzene a mamicky sa tesia, ze sa dietatko pekne samo odstavilo v 10m a podobne. toto nie je normalny stav a znamena to, ze nieco s dojcenim nebolo ok.
ad. starsie dieta. pozname.... na toto jedine satka alebo ergonosic, v oboch sa da dojcit za pochodu a tiez spat a vsetko robit, aj tancovat, skakat, robit furik...co treba. co myslis, ako teraz pisem? zapasana v manduce, jasne.... 🙂
drzim palce, uz sa zacne viac pohybovat po zemi a hrat a bude to lahsie. zas aj prejavy hnevu budu svojraznejsie (mam dohryzene nohy, ruky, krk....hmhmh). dojciaca zena je hormonalne nastavena tak, ze ma dostatocne zasoby vapnika zivin, takze strasenie oseioporozou z kojenia a pod. su myty. zeny co dojcia maju mensie riziko osteoporozy. u zubov neviem, podla mna by sa kazili tak ci tak. spajat to priamo s dojcenim by som si netrufla, hoci sa to tiez hovori. telo je stvorene tak, aby dokazalo zivit vlastne deti bez toho, aby skodilo samo sebe.

beton
5. jún 2012

@weronnka18 ak ma dieta koliky, tak dojcenim sa mu jednak posuva mliecko v brusku aj to starsie natravene, takze mu to skor prejde, jednak pri dojceni dieta neciti bolest. prisatemu dietatu tie koliky ulahcis maximalne. ako striedas prsniky pri dojceni? teda ak vam tie koliky este trvaju. niekedy pomoze prilozit dieta najprv k prsniku, z ktoreho pilo naposledy a az potom k druhemu, ked prvy dopije "do dna". to moze byt aj na 2 dojcenia. jednoducho nestriedat prilis casto. niektore deti reaguju kolikovo, ak prijmu vela predneho mliecka.
gynekologovia a zial aj detski lekari toho narozpravaju....ale mali by ti prilozit aj zdroje z coho cerpaju, lebo toto ma teda naozaj najviac zaujima. ako ma minule moja vytocila, ze 11m dieta by malo mat MM tak max. 2x denne....(a to som dovtedy mala pocit, ze je celkom prodojciaca). tak som jej povedala "... ale ja ho chcem kojit, nie odstavit..." a bolo vybavene. vacsinou sa do mna s dojcenim nepusta, preto ma to prekvapilo. aspon viem, co hovori ostatnym, ktore nemaju dost info a potom koncia bezdovodne na UM.
este k tym kolikam mi napadlo. u mnohych deticiek zaberie bezplienkova metoda. ked pride kolikove obdobie skrutis ho do klbka, ako tureckeho sedu nad nocnicek, nadobku, umyvadlo, opries o seba a v tejto polohe sa krasne vyprdka, vykaka. spravidla kolikove deticky pri BKM s kolikami skoncia. (zial iba pri jednom dietati nam to vyslo, ale mozno ste vy ti stastni :o)))

zuzanka7117
5. jún 2012

@strapco13 flasku a klobuciky nemame, cumlik sme par krat skusali,ale nechcel ho, tak uz ani neskusam.....dnes navyse po tom ockovani je veeelmi uplakany. A nam tento strajk trva uz takmer 3 tyzdne, su lepsie a horsie dni, ale tieto posledne 2 su najhorsie. A urobila sa mi na lavom prsniku dnes velka hra asi 6x5 cm, pokusala som sa to vymasirovat v horucej sprche, odsat, ale neuspesne....malinky mi to asi nevytiahne, kedze moc nechce papat....co s tym? Odsala som odtial asi 100 ml, ale hrca je rovnaka..... ☹

beton
5. jún 2012

@nat28 pises, ze papa 7-9x denne plus 2x v noci. ale tym myslis to pocuckavanie, ci naozaj pije? ak pije zakazdym co len par minut, tak je to uplne v poriadku. dieta si vytiahne vacsinu toho, co potrebuje za prvych par minut, to dalsie satie a pocuckavanie je skor vec fyzickej blizkosti, kontaktu s matkou. aj nenutritivne sanie je pre dieta dolezite a podporuje tvorbu mliecka, samozrejme nie tak efektivne ako riadne sanie. takze samo o sebe nepostacuje. pri tomto pocte dojceni, ak dojcis aj v noci a navyse este odsavas, by sa ti tvorba znizit nemala. pravda, dieta uz nebude priberat tak rychlo ako na zaciatku, tie prirastky sa budu s bliziacim rokom znizovat. teda otazka stoji uz len ta, ci tie pocty, co si uviedla su riadne dojcenia alebo len cuckanie. sledujem vas od zaciatku a som rada, ze vam to takto dobre ide 🙂

zuzanka7117
5. jún 2012

@beton Vedela by si, prosim ta aj mne poradit na vyssie uvedeny problem?? 😨

beton
5. jún 2012

@zuzanka7117 teply obklad, nahriat napr. el. vankusom, rozmasirovat a prikladat, odstriekavat, pripadne aj pocas toho masirovat. ak maly netaha, poprosit hoci aj manzela. ak by sa maly predsa rozhodol pit, tak brada nech smeruje k hrcke. po dojceni, studeny obklad, alebo obklad z tvarohu, bieleho vina...kazdemu ine zaberie. mozes skusit rozvalkany kapustny list, ale max. 3x denne na 20 minut, lebo to znizuje tvorbu mlieka. (mozno to zaberie na tu nadprodukciu). maly ta potrapi riadne, ked ti este aj zapal privodi tym strajkovanim. skusala si menit polohy? (uz si nepamatam presne, co vsetko sme uz skusali). kolko teraz prijme denne vlastne mliecka? ked pises, ze ma suche pery, aby ste sa nedehydrovali. skusala si podat striekackou, lyzickou, aby prijem mal.... ako sa inak sprava cez den (nie po ockovani...to mu nepridalo), aky je?

beton
5. jún 2012

@zuzanka7117 uz som zacala pisat, kym si napisala 😀 🙂

zuzanka7117
5. jún 2012

@beton aj pred ockovanim bol dost uplakany, hlavne poobede, navecer, ale nie ze place, vresti akoby som mu nieco robila, niekedy ma uplne odmieta, len si k nemu lahnem a uz protestuje......hrca je od bradavky smerom hore, to sa neda aby brada tam smerovala......manzel je v praci a maly ak nespi, tak place a musim ho len nosit.....v satke a nosici byt nechce, jedine na rukach na tigrika.....nemam cas ani odsavat, ale nejako sa pokusam.....nemam predstavu kolko asi vypije, v noci papa celkom fajn, aj ked to nie su velke mnozstva, ale je hore kazdu hodinu, takze papa casto......a teraz popri spanku trochu pocucka.....na lyzicku on mat trpezlivost asi nebude, ale vyskusam......Rano byva fajn, zabava sa, smeje sa, niekedy ma take svetle chvilky aj cez den, ale navecer je to horsie....a to som rozmyslala, ze zacnem znova skusat normalne mlieko a rozne potraviny co som vysadila....ale asi este pockam..... 🙂

strociatka
5. jún 2012

@beton fuha, tak to ma presvedcilo, ako teraz ten dudlik odstranit? mala ho cez den nepotrebuje, co je fajn, ale nevie bez neho zaspinkat ☹ zial som ju naucila, ze dam dudku a ide sa spat, funguje to ako zaklinadlo, mam to teraz seknut a viac ho nedat? je lepsie takto sokom? budeme mat 7 mesiacov

zuzanka7117
5. jún 2012

@beton slava....hrcu sa podarilo odstranit, malinky v polospanku nieco vytiahol a zbytok sa mi podarilo odsat,......a potom s lyzickou spapal asi 50 ml......celkom sa mu to pacilo.....🙂

nat28
5. jún 2012

@beton ahoj, dakujem za odpoved, uz sa to zlepsilo, opat krasne a vela papa, kazde cca 1,5 az 2 hod. Akurat mam pocit ze sa mi uz tak nenalievaju prsia ako predtym, ale dakde som citala, vraj je to okolo 3 m bezne, ze prsia ostanu maksie a na pocit prazdnejsie. Mliecka je nastastie stale dost 🙂 tak este raz dakujem za rady a drz palce nech mozem kojit az dokym znova neotehotniem 😵

beton
6. jún 2012

@strociatka na prsniku ju neuspis? nezaspi ti? alebo v nosici alebo len tak na pleci a zlozit? ja by som to sekla teraz, kym je este hlupucka a nepamata a nevie si vypapulovat :o))

beton
6. jún 2012

@zuzanka7117 ako ten zapal. podarilo sa odstranit? da vacsinou vznikne zapal presne na miesto, ktore pises, lebo sa nevyprazdnuje dostatocne. v tom pripade si ho normalne daj na postel lezat na chrbat, ty si klakni nad neho a natoc mu tu bradu tam, kde potrebujes. je to krkolomne, ale da sa. uz sa to zlepsilo s tym odmietanim prsnika, ci stale to pretrvava? moze to byt aj kvoli tomu, ze tu hrcku tam citil uz skor, hoci ty si o nej nevedela. existuje aj taka moznost, ze hrcka bola/je vo vnutri, zvonka ju nevidno, necitit, ale on, ked taha mu vadi a preto sa odtahuje. to vecerne vrestanie ja dobre poznam....myslela som, ze okolo roka to bude lepsie. nie je, len hlasnejsie ☹ taka predspankova etapa nepokoja, na to len nosenia a nekonecna pozornost zaberie. on si zjavne nadbehne tolko dojcenia v noci, ze cez den to az tak nepotrebuje. bolo by dobre to nejako vymenit. napis, ako pokracuju denne dojcenia, ak je to bieda, odsavaj, aj kvoli tomu zapalu, aj kvoli tvorbe mliecka.

beton
6. jún 2012

@nat28 ano, citala si spravne. prsia dojciacej zeny maju byt makke. uz sa tvorba mliecka prisposobila potrebam babatka, tak je mliecka tolko, kolko potrebujete. nalejes sa uz len pri vacsej pauze v dojceni, napr. ked dlhsie spi a tak. vtedy si treba ustriehnut, aby si nedostala zapal. jednoducho vzdy, ked sa nalejes si po dojceni prehmataj, ci nie je niekde tvrdsie miesto, cervene, horuce... aj s tym odstavanim, pokial na to naozaj nemas dovod, tak je odsavanie len praca navyse. tvorba mliecka sa vzdy prisposobi babatku, teda kolko ho prikladas a saje, tolko mliecka sa vytvori. a nezabudaj....dojcenie je v hlave, nie v prsnikoch, takze ked si sebauvedomela dojciaca mamicka, tak aj mliecka bude tolko, kolko potrebujete. tesim sa z vas.

nelinqua
6. jún 2012

@beton pisala si ze pri dojceni skor prejdu koliky...mne mala ale nechce pri kolike prsnik ani vidiet...naposledy ked ju trapila kolika nejedla cez den az 9 hodin...skusala som jej prsnik neustale ponukat no vzdy sa pri tom este viac rozplakala...uz som bola uplne zufala...:( a potom vycerpana, uplakana sa najedla..no nezazila som lepsi pocit.. inak skusali sme spinkat spolu ako si mi nedavno poradila...ale malej sa to velmi nepacilo, stale rozhadzovala rukami a kazdu chvilu sa budila a teda ani dojcit v posteli po leziacky nic moc..lebo ona pri tom samozrejme zadrieme a budi sa so strasnym placom ze jej treba odgrgnut:( skusili sme...nabuduce skusim znova mozno sa jej nakoniec zapaci spinkanie vo velkej posteli...pokusame sa tiez odstranit cumel, zatial neuspesne:(

boka79
6. jún 2012

@lakte
@strapco

ahoj, chcela som sa ohladom stravovania spytat. Moj muz chce zacat robit detoxikacnu kuru podla antonie macingovej, neviem, ci to poznate. A chcela by som sa stravovat s nim, ale nechcem mlieko zatazit toxinmi, neviem, v podstate tak kratko ide o detoxikaciu organizmu a strava sa sklada prevazne so zeleniny, ovocia, syr, rastlinny olej, aleaj cestovinny, vajco, v podstate vsetko, len menej maska a menej kompl. Uhlohydratov. Som rozmyslala, ze by som to robila s nim a k tomu by som si dala evtl. trochu chlba, alebo tak.

Lucia, ty si lekarka tiez, hanbim sa, ze toto si neviem sama odpovedat, ale , neviem v akom rozsahu prechadzeju tox. a tak do mlieka, lakte uz pisala , ze ani nie, tak co vy na to?