Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

micikatka
13. jún 2012

@strapco13 len ja mam potom pocit ze sa mi tvori menej mliecka, ked ju nemozem stale prikladat :o(

mimi
14. jún 2012

@strapco13 a zacala si ju prikrmovat, ci ste to nechali tak? Radila som sa este s jednou lekarkou a ta mi povedala, ze to priberanie je hranicne, ze by som ju mala dokrmovat. Co s tym?

beton
14. jún 2012

@mimi prikrmovat, ci dokrmovat ti ju radila. prikrmovat znamena davat aj inu stravu, dokrmovat znamena davat UM. lekarky toho nanestastie narozpravaju....riad sa poctom pocikanych plienok (6-8 denne), celkovym spravanim dietata, spokojnostou. urcite sa nenechaj vystresovat. dietatko s rastucim poctom mesiacov pribera stale menej. aj menej rastie. pokial plne dojcis na poziadanie, tak prikrmy okolo 6 mesiacov. btw. tabulky su robene podla deti na UM, takze vtesnat dojcene dieta do nejakej tabulky nema zmysel.

lakte
14. jún 2012

@rybka08 nevadi, aj tak by som ti odporucila skontakovat sa s porakynou, okrem tej senovky ti povie nieco o dojceni, ako spravne zacat po narodeni babatka. Aby si vedela, ak by sa vyskytli nejake problemy, ale pevne verim, ze tentokrat ich mat nebudete 😉 Ak sa zacne "spravne" je to prevencia voci nejakym trampotam, ktore by ta mohli stretnut

mimi
14. jún 2012

@beton myslela som dokrmovat. Ona skoro po kazdom papani si grcne, tak si myslim, ze je napapana.Nerada by som presla opat na flasku, som rada, ze sme sa jej zbavili...

rybka08
14. jún 2012

@lakte @beton a deticky sa u nas umyvaju a k maminke ich donesu na niekolko minut uz oblecene a v zavinovacke - na prve prilozenie. Je to velka skoda, ze to takto "funguje"

vajanika27
14. jún 2012

Baby potrebujem radu, uz asi 4 tyzden mam problem, zacalo sa to najprv palivou bolestou po dojceni, niajko som to neriesila bolo to tesne po porode, tak som si myslela ze je to normalne kym si bradavky zvyknu...laktacna mi poradila natierat bradavky gentianom ze vraj na betom je to kandidoza, mierne to ustupilo az uplne, prestala som a po tyzdni prisla strasna bolest po kojeni, pichlava az rezava bolest na nevydrzanie...boli ma to tak, ze si mlieko len odstriekavam...inak sme na prikrme od 5 dna, maly sa krasne prisava...co potvrdila aj laktacana, akurat mame malo mlieka....nepomohli ani kapsule senovky a benedikta...akurat pomohli homeopatika

zfidorka
14. jún 2012

@vajanika27 pozri sa, ci nemas na bradavke mliecny pluzgierik, to zvykne tak boliet ako pises...
http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/02/biela-...

happy8051
15. jún 2012

ahojte, chcela by som poznat vae nazory. mam 9 dnovu dcerku, je plne dojcena. mlieka mam dost. problem je v tom ze jedno kojenie trva hodinu a zaspava vyhradne na prsniku, inak nevie zaspat. napapa sa na trikrat, vzdy jej davam z oboch prsnikov. medzi jednotlivymi dojceniami ma pauzu 2 hodiny, niekedy 3. vela cika, viem to aj podla toho, ze pouzivame latkove plienky. pekne grga, nezvracia mlieko. kaka takmer do kazdej plienky.
chcela by som vediet, ako dlho bude trvat takyto styl dojcenia. prva dcerka vzdy papala maximalne 20 minut a teraz cele dni len kojim 🙂

didulka85
15. jún 2012

@happy8051 u nas to bolo presne tak isto. Pod hodinu som nedojcila snad do pol roka. A aj potom vacsinou bola hodinu na prse.
Grgat sme nikdy nedavali, lebo vzdy na prse zaspala.

beton
15. jún 2012

@rybka08 je super, ze to vies dopredu. takze ked prides do nemocky, tak posli svoj doporovod, alebo aj ty, ked zvladnes na novorodenecke oddelenie. pozoznamujes sa, kto ma sluzbu a poviete vase poziadavky. mozes to riesit aj cez porodny plan, ktory mas v dvoch kopiach, jednu pre gyn. jednu detskym. v tom pripade by bolo dobre to mat podpisane od primarov oboch oddeleni. ak sa ti to zda prilis byro....tak by som to riesila, ako som pisala na zaciatku. a aj na sale na tom trvat, napr. otec dietata ma pravo ist na vsetky vysetrenia po porode, merania a pod. s dietatom (teda ak nezvladne ich presvedcit, ze sa toto vsetko odklada po prvom prisavani, teda hned po narodeni dietatka polozenom na brucho hole). asertivne, cielavedomo a slusne.....mozno ti daju podpisat, ze preberas zodpovednost, rizika a pod. takto sa chrania, aby si ich nemohla zalovat, keby sa nieco stalo. som zvedava, ako to dopadne.

beton
15. jún 2012

@mimi podla mna to nie je potrebne. zvaz spravanie babatka, pocet mokrych plienok denne... dokrmovanie sa nemusi robit vylucne flaskou. praveze toto je najhorsi a najnevhodnejsi sposob dokrmovania, resp. odstavovania dietatka, lebo spravidla k tomu to vedie. takze ak zhodnotite, ze objektivne treba dokrmovat, tak jedine cievkou na prsniku. ked das UM z flasky, stimulacia tvorby mlieka satim dietatka ziadna, teda tvorba mliecka ide dole, az sa skor ci neskor strati. preto sa cievka nalepi na dvorec, druhy koniec cievky je vo flaske s UM alebo odstriekanym tvojim mlieckom a babatko papa aj od teba, aj z flasky. je normalne prisate na prsnik a stimuluje tvorbu mlieka. telo dostava signal, ze treba tvorit, tvorit, tvorit. dokrmovat mimo tela ide proti dojceniu. ak pouzivate cumlik, tak vtedy dava dietatko prilis neskoro najavo, ze je hladne a teda sa dojci menej, akoby sa dojcilo, keby cumlik nemalo. aj toto moze byt jeden z dovodov. dokrmovat je posledny sposob, predtym treba urobit vsetky opatrenia na zvysenie tvorby mlieka, castejsie dojcit, lahnut do postele a dojcit sa uplne vkuse, o nic ine sa nestarat. nosit sa v satke, ergonosici, najlepsie naholo. cim viac kontaktu koza na kozu. ak toto vsetko nezaberie na zvysenie poctu dojceni a teda aj mliecka, tak potom mozeme zacat realizovat dokrmovanie cez cievku. skus si to premietnut na svoju situaciu a potom zvaz, co dalej a ozvi sa, ak potrebujes poradit detailnejsie o niektorom z odporucani.

beton
15. jún 2012

@happy8051 slepo zavidim tie 2-3 hodinove pauzy medzi dojceniami a ver, ze aj vela dalsich mamiciek 🙂 vacsinou to trva tak do 3 mesiacov, kym dietatko nezacina spoznavat aj sirsi svet ako 10 cm od seba, lebo len potial vidi...
moje odporucanie je, urobit si z tychto dlhych dojceni cas, kedy si bud pospis, alebo nieco dobre precitas....dobre su napinave detektivky, ze sa ti neziada ani skoncit dojcenie, bo chces vediet, co bude dalej. jednoducho najst si sposob, aby si sa na to dojcenie tesila a nebol to len taky strateny cas, ze si mohla robit nieco ine. ak potrebujes, dojcit sa da aj za pochodu v satke, babyvaku, vacsie deti aj v ergonosici a mas volne ruky. skusaj, skusaj, nieco sa ti iste osvedci a kym na to prides, co, tak dieta opat zmeni rezim a bude spat menej....som ta potesila, co 🙂

vejula
15. jún 2012

@happy8051 ahojky, ozaj ako, skušala si priložiť Natalku?

beton
15. jún 2012

@vajanika27 ked ste na dokrme od 5ho dna, ako to mliecko podavas? ak z flasky, to je dovod, preco je mliecka malo. a bude ho stale menej. zakladna cesta k zvyseniu nie su bylinky a tabletky, ale spravne prisate, co vraj mate, dojcenie na poziadanie, aj castejsie, ak nam treba zvysit tvorbu mliecka. efektivne vyprazdnovanie prsnikov, teda schopnost rozlisit, ci dietatko na prsniku naozaj pije. odhodit cumlik, flasku, klobuciky, lebo su to kontraindikacie dojcenia. k tej kandidoze....urcite osobna navteva laktacnej poradkyne, aby ste zistili, co to naozaj je. casto sa to prenesie z flasky, cumlika, klobucika a riesenie je velmi dlhodoba zalezitost. zoznam poradkyn najdes na www.mamila.sk

happy8051
15. jún 2012

@vejula neskusala a asi ani nehrozi.... vobec ju uz nezaujima prsnik 😢 😢

beton
15. jún 2012

@happy8051 aby si sa este necudovala. teraz je este babo male, nie je pre neho az takym ohrozenim vztahu s mamickou, lebo este nic nerobi, tak to ani nevnima ako ziveho tvora. ale postupne zacne a potom uvidis. ja som neponukala, lebo tiez som myslela, ze sa uz neprisaje a on si nacupital k prsniku a sam si vypytal po takmer polrocnej pauze. bolo to zhruba okolo 3 mesiacov po porode. takze este nevesaj hlavu a caakj, co bude. je dost pravdepodobne, ze ked si tejto moznosti naklonena, bude aj on a a podari sa. 🙂

vajanika27
15. jún 2012

@beton na prikrme sme preto, lebo ja som si nedokazala odstriekat ani 2O ml a maly je velky jedak, takze som musela zacat prikrmovat, lebo bol stale hladny...co sa tyka prisatia tak to mi aj laktacna povedala, ze prisatie je spravne...nepouzivam klobuciky ani cumel to nebolo potrebne, maly aj napriek flasi sa krasne prisal, stym nebol problem...tie bylinky mi doporucila laktacna, ktora ma kontakt na mamile, takze predpokladam ze mi neporadila zle...lakatacnu som si zavolala hned po prichode z poronice a ta mi hned povedala, ze mam malo mlieka, nasadila cvievku a bylinky...

vajanika27
15. jún 2012

@zfidorka dakujem za radu a mala si pravdu, mam mliecny pluzgierik...postupovala som ako sa pise na mamile, vyslo mi mlieko, ale ked som isla odstriekavat o 2 hosiny, tak opat mlieko z kanalika netieklo, pravdepodobne stale je upchaty, nevies mi poradit ako mam postupovat aby som ho zpriechodnila?

zfidorka
15. jún 2012

@vajanika27 ked to nepomohlo, tak bude najlepsie ak budes kontaktovat priamo laktacnu poradkynu, nech sa na to pozrie osobne...
ja ked som mala problem s pluzgierikom, tak mi ho potom "roztahala" mala pri dojceni...

jennyka
15. jún 2012

ahoj, neviete mi poradit ako zabranim rychlemu toku mlieka? a nasledne hltaniu mliecka? ☹

mimi
16. jún 2012

@beton dakujem za radu. Je pravda, ze cumlik jej davam, ale ona papa kazde dve, tri hodinky a v noci prespi aj pat hodin.Skusim jej nedavat flasku, teda nedokrmovat, cika teraz do kazdej plienocky. Som si spomenula, ze na novorodeneckom mi lekarka vravela, ze ak vela nepriberie, nemam stresovat, ze ona aj rastie, ze to tiez treba brat do uvahy. Inac je spokojna, skoro po kazdom papani si grcne, tak hadam aj to je signal, ze je napapana. Vsak uvidime o tyzden ako to pojde 🙂

p.mariquita
16. jún 2012

ahoj, potrebovala bych poradit a budu vdecna za jakoukoliv radu. Mam 12-ti tydenniho chlapecka, ktery chce papa kazdou hodinu. Vic jak hodinu bez jidla nevydrzi a to saje dobrou pul hodinu v kuse. Zkousela jsem ho vazit a za tu pul hodinu si vezme z jednoho prsa cca 130ml.Vsude ctu a kazdy radi, aby mel maly prestavku alespon 1,5 -2 hodiny, ze davat mu jist kazdou hodinu mu skodi. Ale ja jsem bezradna. Po te hodince vyvadi jako sileny a uklidni ho jen jidlo. Zkousim ho po hodine, kdy je vzhuru, uspavat v kocaru, aby jeste aspon tu pul hodinku vydrzel, ale vzdycky hrozne place. V noci vydrzi max. 3 hodiny bez jidla a po 3.hodine rano se uz take budi na jidlo kazdou hodinu.Prosim, pokud mate nejaky tip, jak tento interval mezi jidly prodlouzit nejak setrne, budu moc rada. Jsem uz z toho hrozne nestastna. Diky...

evulilik
16. jún 2012

@p.mariquita skušala si cumlik ? Moja bude mať 11 tyždňou a papame kazde 2 az 2,5 hod. ale nedavno robila to iste až kym som neprišla na to že ona sa na mne aj takto uspava a tak sme prešli na cumlik . Zo začiatku sa jej to moc nepacilo ale teraz je to ok a hlavne veľa sa spolu hrame čo ju tiež zabáva a odputava pozornosť od papania 😉

p.mariquita
16. jún 2012

@evulilik dekuju moc za reakci.dudlicek jsme zkouseli,ale zadny nechce.Koupili jsme vsechny mozne tvary,ale zadny uspech a spis ho rozcili.kdyz mu ho do pusinky dam. My si hrajeme tu hodinu,ale po te hodince zacne fnukat a pomuze jen jidlo...

evulilik
16. jún 2012

@p.mariquita no to ani moja zo zaciatku nechcela cumlik ale potom si zvykla, nemame ho stale ale iba ked už veľmi papame ruky. Inač neviem ako spoľahlivú vahu maš, lebo ja tiež malu važim a vraj je presna až na plus/mínus 5 ml , no nie vzdy sa mi to vidi a tak som to otestovala s odmerkou vody plnou 200 ml a potom som tu pdmeru naplnila na 400 ml a ukazalo mi 420 ml takze už viem že ani to važenie nieje spoľahlivé 😖

p.mariquita
16. jún 2012

tak ja to s tim dudlikem tedy nebudu vzdavat a jeste mu ho budu zkouset davat 🙂 Ja jsem mela vahu jen zapujcenou, protoze jsem si chtela overit, jestli maly opravdu papa nebo jen cumla prs, protoze by byl prisaty nejradeji neustale. Uz od narozeni ma velky apetit 🙂 A potvrdilo se mi, ze za prvnich 10 minut toho vypije nejvic a pak uz jen po troskach. Takze kdyz ho odstavim po 30 minutach, tak by mel mit plny brisko.Kdyz papa dele, tak pak nekdy ublinkne. Nekde jsem cetla, ze kdyz mimi pije hodne, tak MM je "ridsi" a kdyz naopak malo, tak je "vyzivnejsi". Takze to sledovani, kolik mimi vypije MM, asi neni moc smerodatne.

p.mariquita
16. jún 2012

@evulilik ak ja to s tim dudlikem tedy nebudu vzdavat a jeste mu ho budu zkouset davat Ja jsem mela vahu jen zapujcenou, protoze jsem si chtela overit, jestli maly opravdu papa nebo jen cumla prs, protoze by byl prisaty nejradeji neustale. Uz od narozeni ma velky apetit A potvrdilo se mi, ze za prvnich 10 minut toho vypije nejvic a pak uz jen po troskach. Takze kdyz ho odstavim po 30 minutach, tak by mel mit plny brisko.Kdyz papa dele, tak pak nekdy ublinkne. Nekde jsem cetla, ze kdyz mimi pije hodne, tak MM je "ridsi" a kdyz naopak malo, tak je "vyzivnejsi". Takze to sledovani, kolik mimi vypije MM, asi neni moc smerodatne.

boka79
16. jún 2012

@p.mariquita

ahoj nechcem sa do toho miesat, ale tie intervaly dojcenia, pokial dojcis na poziadanie su uplne v poriadku, my tiez tak dojcime , mas jedno dietatko, mas na neho cas, tak preco nie..

Dudlikom si to mozes pokazit, ale su take a take deticky, zavisi od toho, ako dolezite ti dojcenie je.
Urcite Ti napise aj nejaka laktacna, tak sa nebudem rozpisovat. Ale pri dojceni na poziadanie je to plne normalne, a tie doby sa skratia, dietatko aj ty sa naucite dojcit, musime sa to naucit aj my mamky a aj babatka, takze trpezlivost.
Ja mam druhe a musim sa starat aj o dcerku ale nejako to zvladame aj tak, niekedy sa dojcime aj dvakrat za hodinu, niekedy raz za tri. Naozaj zavisi od toho, ako ti je dojcenie dolezite 🙂
Drzim palce.

happy8051
17. jún 2012

mam problem. dojcim na poziadanie, ale noci su katasrofalne. napriklad dnes od 00:40 do 02:30 sme nerobili ine len dojcili, grgali a prebalovali. nasledok tolkeho jedenia bolo zvracanie dnes rano. cumlik som povodne nechcela dat, nakoniec som dala, ale aj tak ho nechce, takze som aj rada. na druhej strane neviem, ci je takyto nocny rezim celkom v poriadku.... co myslite?