Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

irin12
1. feb 2014

@sharlotta ma cumel iba na zaspavanie, ktory vypluje po zaspati

sharlotta
1. feb 2014

@irin12 tazko takto cez net radit. Moze to byt bud mykoza, ktora sa na prsnik prenasa prave z cumla, alebo z klobucikov, alebo to moze byt normalka, cim si kazda presla, kym si koza zvykne. Zatat zuby a ides dalej 🙂 ono to prejde. Ale pre istotu ak mas niekde na blizku nejaku laktacnu, tak by som to skonzultovala.

veve16
1. feb 2014

mala by si kontaktovať laktačnú poradkyňu, môžeš mať candidu a tej sa bez špeciálnej mastičky a vitamínov nezbavíš.

yasminne
5. feb 2014

ahojte vedel by mi prosim niekto doporucit laktacnu poradkynu, ktora ma skusenosti s pripravou na dojcenie adoptovaneho dietata? presla som si zoznam na mamila.sk, ale ziadna poradkyna zo zoznamu nema uvedenu takuto specializaciu. No pred tym nez by som sa ozvala jednej z nich, skusam najst takto niekoho konkretneho kto ma uz skusenost. dakujem 🙂

bezaz
5. feb 2014

@yasminne kuk http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojcen... a rovno napisat do mamily, ony maju prehlad, kto by ti priamo vedel poradit 😉

magda89
12. feb 2014

Ahojte mamicky, tu prispievam jednym zaujimavym clankom o dojceni:
http://www.prosimspinkaj.sk/19/post/2014/02/doj...

srsnovana
21. feb 2014

potrebujem radu kojim cez klobuciky mala ma 1 mesiac a posledny tyzden ma take ze sa zobudi dam jej papat a ako keby zle preglgla a zacne plakat strasne tak ju dam na plece nech si odgrgne,odgrgne si a po chvili znova len place potom ani sa nenapapa len sa rozculuje..date mi daku radu co snou

koliecko
23. feb 2014

ahojte, je normálne ked moj 10 dňový synček si pýta prsník každú hodinu a pol?

weirdo
23. feb 2014

@koliecko - ahoj, urcite ano. Moja mala aj ako niekolko tyzdnova pytala prsnik casto, niekedy aj kazdych 15 minut, proste sa ukludnovala, lebo doteraz (necelych 6 mesiacov) je taky dudkaci typ a cucka velakrat aj castejsie ako Tvoje 10-dnove babatko 🙂

helka107
8. mar 2014

baby dnes som našla na FB jednu zaujímavú stránku, dosť ma zaujala, môže sa v nej pýtať na čokolvek a anonymne,asi len začínajú,ale kuknite https://www.facebook.com/pages/Materstvo-a-rodi...

inivana
10. mar 2014

Viete mi prosím poradiť? Spravila sa mi tvrdá hrča pod prsníkom ktorá veľmi bolela. Nahrievala som si to a masírova, prikladala len na tento prsník, hrča zmizla. Na druhý deň mi ale ztvrdol celý prsník a neskutočne ma bolel, nešlo mi ani odsávať a malý si tiež nevedel potiahnuť. Ďalší deň bolesť ustúpila ale prsník mám stále veľmi tvrdý. Ide mi už odsávať ale mám pocit, že malý si z neho nevie tak potiahnuť ako z druhého (úplne inak ho počujem prehĺtať ako pri druhom). Lekár mi ordinuje až v utorok, volala som s ním a povedal, že mi môže dať jedine antibiotiká. Viete mi poradiť čo iné môžem robiť ako sa napchať antibiotikami? Snažím sa ho nahrievať a masírovať, odsávať...

baruskas
10. mar 2014

na postihnuté miesto nastrúhat zemiak a zakryt sáčikom...znie to ako hovadina...ale je to super...hned začne zemiak posobit...ja som fungovala na tom 7 mesiacov,lebo som mala príliš vela mlieka a dcéra nestíhala piť...aj som odstriekavala ale hrče masírovala...tá hrča je upchatý mliekovod,ktorý by sa nemal zapálit( potom ATB)...moja kombinácia bola zemiak+masáž+dieta a dokola pokým to nezmizlo...

lejinka
19. máj 2014

Ahojte, pisem prvy krat, syncek ma 2 mesiace, no mam problem:
- mam vela mliecka, same tecie po 2 hodinach ak maly zrovna nie je hore a nepyta.. ked papa, z druheho prsnika tecie mliecko same, ba sem tam aj strieka..
on zacne pit z jedneho, velakrat mu zabehne.. mlieko vsade, po brade, na dupackach, kym dokasle ma ho vsade... po 5-10min ked "dotecie" samo, sa zacne jedovat, odtrhava sa od prsnika, hryzie bradavku, krici, jeduje sa ...co mam robit? denny spanok skoro zrusil... pije dost casto, kedze sa asi poriadne nezasyti, je vkuse hore.. za posledne dva tyzdne pribral 400g, dnes uz som nevedela co s nim a dala som mu vo flaske moje "odkvapkane mliecko", i ked viem, ze je to totalne nespravne... skusala som aj stlacanie prsnika, ale nereaguje.. je hrozne nervozny cely den... vacsinou teda iba vecer, ale dnes od rana..vobec nespal.. zaspi na 10 minut a hned je hore, potom 30 minut a zase hore...
ako mu mam pomoct aby sa nejedoval? ked mu budem davat odkvapkane mliecko vo flaske, pokazim si produkciu mlieka??
prisatie mu kontrolujem, a ked sa da, opravim
na dudlik bol nauceny, teraz uz sa jeduje aj na dudlik... zrejme caka flasku s mliekom a citi sa "oklamany".
na flasku s odkvapanym mlieckom som ho bohuzial naucila... priznavam... ale neviem co s nim... za dve kojenia mam 80ml odkvapanych..s tym sa zasyti...ale kojenie mi to nezachrani, to viem.. prosim poradte, kto ma podobnu skusenost...

gega
22. máj 2014

Moze my niekto poradit kojim uz rok a pol a zrazu ma zacali boliet bradavky pri kojeni a su cervene aj okolie a robia sa my take suche supinky. Poradte co by bolo dobre dakujem za kazdu radu.

monikags
22. máj 2014

@lejinka moj maly ma tiez dva mesiace a presli sme si tymto istym...ani za svet som nevedela preco sa po par minutach dojcenia jeduje, je placlivy a odtahuje sa...tiez som robila aj to, ze som si mlieko odsala a podala mu ho vo flaske, vtedy jedol bez problemov...az laktacna poradkyna mi vysvetlila, ze ked mlieko tecie na zaciatku tak dieta nemusi vynalozit velku snahu, no potom uz musi sat poriadne a vtedy /vacsinou chlapcov/ pri tom sati zacne boliet brusko...tak som mu po konzultacii s doktorkou nasadila probiotika PROBIO FIX a vecer pred spanim davala espumisan, no a problem do tyzdna zmizol 🙂 tak skusvyskusat, mozno aj u vas to bude tlak v brusku...

pe
27. máj 2014

@gega ja by som na to skusila Bepanthen, mne zvykol pomoct vzdy dost rychlo, tak ak po dvoch dnoch nebudes citit ulavu, je mozne, ze to bude nieco vaznejsie, Bepanthen som mala vzdy po ruke, kvoli tomu, ze sa dava aj na zapareny zadocek, ale na bradavky mi vzdy pomohol, a skus si nechavat bradavky bez podprsenky, nech sa kremik hned nezmaze, inak ho netreba ani umyvat pred kojenim, ma neskodne zlozenie, ale v podstate sa vstrebe, takze zase babo ho nespapa...

matabari
29. máj 2014

na bolave bradavky sa mi najlepsie osvedcili multimum compresses a lanolin, lacnejsia ale nie tak ucinna nahrada je babylove masticka na prsia dojciacich matiek, problem s nadmerne namahanymi bradavkami ustupil az ku koncu tretieho mesiaca, teraz osetrujem len materskym mlieckom 🙂

zuzkamilko
2. jún 2014

maminky,skusim aj tu napisat,ci my nebudete vediet poradit,mam 6 dnovu dcerku,dojcim podla pozaidania,vela papka a aj grcka,asi 2x sa mi stalo,ze vratene mliecko nebolo cirej bielej farby,ale take svetlucko hnede ci ako to napisat,je to normalne?prveho syna som tiez kojila,ake nepamatam,ci take mal...

modrofuzik11
2. jún 2014

dva tyzdne trvalo, nez som sa rozkojila. popravde, mala som aj zapal prsnika, neskutocne bolave az krvave bradavky. musim povedat, ze mi fakt pomohol bepanthen. ranky sa zahojili rychlejsie a ani tak neboleli. som rada, ze uz je vsetko v pohode a toto mam za sebou.

pavlina2222
8. jún 2014

Ahojte, viete mi prosim poradit ako zistim, ze moj syncek vypil tolko mliecka aby mu stacilo? po kojeni je kludny, dam ho do postielky a pekne lezi..ale ked by som sa nahodou k nemu priblizila s prstom alebo dudlikom a vyskusala ci este chce, automaticky zacne sat...a ja neviem ci mu mam pridat este mliecka alebo ma dost :( prosim poradte mi co robit,,, nechcem aby hladoval, lebo v nemocke ho museli troska prikrmovat z dovodu, ze mal iba 2350 g a hned sa pri sati unavil a skoro nic nevypil...dakujem!!!

beton
14. jún 2014

@yasminne zavolaj niektorej z mamily a ta sa popyta alebo aj pozna, nie vsetky poradkyne maju kontakt na stranke. ked nestihaju, tak sa stiahnu. pripadne napis priamo do mamily a ti niekoho odporucia. kontakty maju aj pripravne organizacie na osvojenie. skus tadial.

misinka26
4. júl 2014

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ohľadom odstavenia môjho skoro dvojročného synčeka ... malý sa už vlastne nekojí, problém je skôr s mojimi prsiami, sú naliaté a bolestivé ... dostala so aj od Dr. lieky na zastavenie laktácie ale zatiaľ vôbec nepomáhajú, dávam si obklady, potroške do uvoľnenia odsávam, ale aj tak sú pevné ako skaly a bolia ☹ je ešte nejaký zaručený recept ako to zmierniť ??? Ďakujem

mariamihalikova
11. júl 2014

Babule,ja som prvé bábo kojila len 2 týždne, čisto kolostrum, potom som mliečko vôbec nemala, dala som UM. Teraz sa veľmi snažím, chcem kojiť, mám ploché bradavky tak to som poriešila klobúčikmi, prisala sa malá... zo začiatku som cítila ako sa mi nalievajú prsia, boli tvrdé, musela som rozmasírovávať, odásvať keď malá nepila, ale celkovo mám málo mliečka, musím od pôrodnice dokrmovať UM. Niekedy netreba, stačí jej moje, niekedy treba každé papanie dokrmiť. Posledné 2 dni mám prsia úplne mäkké, mľandravé akoby tam mlieko vôbec nebolo... aj sa mi nenalejú na každé papanie a potom mi zase tečú za chvíľu...ja už neviem ako to rozbehnúť, skúšam všetko od Viney, čierneho piva, zásmaškových polievok, veľa pitia, najem sa riadne, homeopatiká .... má to u mňa vôbec zmysel?? veľmi chcem kojiť,budem vďačná za každú radu

dankariska
11. júl 2014

@mariamihalikova ahoj, vies aj na zaklade ineho priznaku, ze mas malo mlieka, alebo usudzujes len podla toho, ze mas makke prsia? Lebo mne sa zo zaciatku nalievali stale prsniky, ale teraz uz nie. Teraz ich mam stale makke, ale mlieko tam je, lebo dojcim normalne, aj mala pije pekne. Casom uz tie prsia nie su tak naliate. Mala ma teraz 8 tyzdnov. Akurat citim to spustanie mlieka ked malu prilozim.

sharlotta
11. júl 2014

@mariamihalikova odstranit klobuciky, pouzivanim klobucikov sa tvorba mlieka znizuje, lebo dieta nesaje a nestimuluje prsnik spravne. Zavolat laktacnu poradkynu, ktora pomoze s prisatim. Makkostútvrdost prsnikov nie je vobec smerodajna. V podstate je tvrdost prsnikov a ich naliatie neziaduci jav, ktory sa vyskytuje len na zaciatku, ked su hormony v "hura systeme". Potom by sa mala tvorba mlieka prisposobit potrebam dietatka bez nadprodukcie.

dankariska
11. júl 2014

@pavlina2222 Ahoj, dokrmovanie v nemocnici je kapitola sama o sebe. Na to zabudni. Prvu poradnu u pediatra mate za sebou? Dietatko dobre pribralo? Ak ano tak neries, ze chce znova sat, lebo niektore deti by boli na prsniku stale. Ich to upokojuje a vela inych veci. Ak sa ti vidi ze je napapane a spokojne, tak uz neponukaj cumel ani prso. Pockaj kym si samo vypyta.

mariamihalikova
11. júl 2014

@dankariska ešte podľa toho, že mu musím dokrmiť, ale nie vždy, niekedy sa napije aj z mäkkých pekne... veď to, že neviem, či majú byť prsia počas celého dojčenia tvrdé alebo zmäknú...

dankariska
11. júl 2014

@gega ahoj este ten problem s bradavkami mas, alebo si to uz vyriesila?

mariamihalikova
11. júl 2014

@sharlotta Ahaaa, lebo ja som len laicky usúdila z toho, že mi zmäkli prsia, že tam nieje mliečko... no budem sledovať, či sa malá z nich napapá dostatočne....ak hej, tak je všetko v poriadku 🙂ďakujem za ozrejmenie

sharlotta
11. júl 2014

@mariamihalikova skus si precitat tuto skusenost https://www.modrykonik.sk/dojcenie/#exp-2165 Naozaj je to tak.