Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

rony253
9. feb 2009

ahoj annag,
ja neviem preco zrazu sa mi nieco take prihodilo, zacalo to minuly týžden, caj jej dam len sem tam, hlavne ked mala medzi druhym a tretim mesiacom koliky.
Ina v noci pekne tahala a aj vyorazdnovala sustredila som sa na ten prsnik, aj som mala celu noc slivkovy lekvar, a som davala teple obklady aj sprchu, dnes som uz aj odsavala, dala som si aj ten sprej s oxytocínom a nic, dala som si teply obklad pred odsavanim, a z toho uz vylieceneho prsa beho m par minut som mala 80ml von a z toho upchateho ani 10ml.
Malej striedam polohy aj v lahu, aj nad nou, dnes v noci papala tak bokom, ze nohy mala za mnou len tak som ju k tomu prsu prikladala. A rano popala z oboch,dala som si horucu sprchu a nic sa neuvolnuje, klobuciky nepouzivam, aj po odsati som ju isla prikladat no asi bola plna, lebo nechcela nic.
ja este mam prist dnes do nemocnice, vraj mi daju nejaky krem. a pomaly to zacina cervenat tak sa to zapaluje. raz mam vela mlieka a raz malo, aj pijem tn caj na kojenie, aby sa mliecko vytvaralo a doteraz som nemala ziadny problem, praveze sa mi niekedy zda, ze tam v tých prsiach ani nic nemam, lebo su len jak mäkke lanngose. tak ja uz neviem, vazne robim vsetko preto, aby sa to dalo dokopy.
pobolieva ma aj bradavka, no davali mi vcera leaser a mam Lasinoh masticku, ja dufam, ze sa to zlepsi.

bimbia
9. feb 2009

zelmirka
tak ani mi sme nechceli dudel a poviem ti velka drina naucit babo na cumel. ale nam sa to podarilo aspon pri zaspavani a niekedy aj cez den. skus sa s nim hrat ked ma dobru naladu ze jej ho das a potom vytiahnes, mi sme ho davali aj pri kupkani kym sme sa nepoobliekali lebo mala stale mala prst v ustach a este ked uspavas a maly mrndzi akebo place |ak nie tak neviem ci ho vezme 🙂 |
a mi sme takto uspeli. alebo dat rukavicky na chvilu a nasej to tak menej chuti lebo si nevie cmulat prst 😀

pipika
9. feb 2009

Ahoj annag! 🙂
Poradili mi, aby som sa teba pytala na moj problem.
Mam mesacnu malu doma, kojim ju. Lenze pravy prsnik mam dost cato zapaleny a vsymla som si, ze mam v nom malo mlieka. mala si potiahne 2-3 krat a a uz viacej ani vytlacit neviem. Potom ju dam na druhy prsik z ktoreho vytiahne vsetko a nestaci jej, stale hlada. Mam asi zacat dokrmovat, vsak? Mam jej davat striedavo prsni a umele?
Dakujem za odpoved.

annag
9. feb 2009

pipika, určite nie dokrmovať, všetko napravíme. Zápaly Ti vznikajú preto, že sa prsník zle vyprázdňuje, mliečko v ňom zostáva, dlhodobo to vedie k postupnému hromadeniu inhibítora, ktorý laktáciu v takomto prsníku utlmí a mliečko sa v ňom prestáva tvoriť. Tvojou úlohou teda bude prsník často a správne vyprázdňovať spolu s tým dobrým. Napíš mi, ako často dojčíš, v akých polohách a ako dlho trvá dojčenie. Napíš aj, prečo si myslíš, že je stále hladná , ako sa ten hlad prejavuje. Chodíš s bábetkom na prechádzky a koľko? Má aj iný problém - reflux - grckanie, koliku, pravidelný večerný plač?

annag
9. feb 2009

petal, ja som kortikoidy užívala dlhodobo, denne skoro celý rok. Bez problémov si ho natieraj aj každý deň. Takto sa Ti bradavka má šancu zahojiť skôr. Ten biely fľak nie je Raynaudov fenomén, to je len prejav infekcie. RF je bolestivé "odkrvenie" končeka bradavky, stiahnutie ciev na pár sekúnd a hneď prechádza do červenej farby, žena pritom cíti takú pulzujúcu bolesť. V ktorom si teraz týždni, určite sa to aspoň trošku zmierni. Aké lieky Ti predpísala - napíš názov.

Tvoj problém nie je v kompetencii gynekológa, on lieči prsník zvnútra, zvonku ho lieči kožný. Ale ak nechcela kožná uvažovať o systémových antimykotikách, opýtaj sa gynekológa, pretože oni mykózy liečia veľmi často - v rodidlách. Ja som si medzitým pozrela na amerisvkej stránke oficiálnej databázy liekov, kde je antimykotikum s účinnou látkou Flukonazol počas tehotenstva povolený - opatrnosť, resp. vyhýbanie je vhodné len počas prvého trimestra - podobne ako u väčšiny liekov, keď sa tvoria orgány bábetka. Počas dojčenia sa bežne používa i doporučuje.

Pre lekárov u nás je často tehotná a dojčiaca mamička postrah, najmä tých odborných, čo ich často neliečia.

annag
9. feb 2009

bezaz, ráno som nestíhala viac dopísať, martinka má pravdu. 3 mesiac mamičky veľmi prekvapí, že bábo začne často piť len veľmi krátko a radšej častejšie. Ono už sa na prsníku nudí, chce sa hrať a nie neustále cuckať. Má vypestovaný veľký sací reflex, preto sa môže stať, že zrazu mliečko veľmi prudko tečie a to ho hnevá. Ďalší problém niekedy je, že mamička v záujme dojčenia dáva bábetku prsník nonstop, pretože chce každý plač zahnať prsníkom a dojčením, nevie dobre rozoznať hlad. Potom si jeho nezáujem vysvetľuje ako bojkot, odmietanie prsníka ...

Ak to chceme správne posúdiť, treba, aby si napísala dojčenia - frekvencie i dĺžky dojčení počas 24 hodín. Možno to nie je také zlé, ako sa Ti zdá. Možno je tam pár dojčení, ktoré trvajú dlhšie než pár hltov. Takže skús si najbližšie dojčenia zapisovať a napíš ich. Takisto sleduj počet pocikaných plienok a stolicu.

annag
9. feb 2009

rony, som veľmi rada, že si pod dobrou kontrolou , to nemá každá mamička takú možnosť 😉 . Príčin môže byť veľmi veľa, ale podstata tkvie v tom, že prsník sa zle vyprázdňuje. Stále je upchatie v tomto istom prsníku?

petal
9. feb 2009

anna, mas IP

martina46
9. feb 2009

pre bezaz:
tu som raz zalozila temu o tom nesustredenom piti.
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...
😉

amatula
9. feb 2009

annag dakujem 😵
mali cez den uz pije len z flase....obcas ked sme celi den mimo domu mu dam ja............a mliecka sa mi tvori cim dalej tim menej 😉 takze zabera tvoja rada 😉

akurat ze v noci chce len odomna,flasu ani vidiet 😒 ved uvidim dam tomu trochu caasu 😉

misutovo
9. feb 2009

Annag,

je ta vaha v poriadku alebo mame papat castejsie? Ked mne sa zda ze ona sa po tych dvoch hod, tak dobre napapa a nespekuluje.

annag
9. feb 2009

misutovo, prepáč, zase si mi ušla, už viem, je to keď píšem odpoveď a medzitým do témy pribudne príspevok, tak si ho nevšimnem, budem pozornejšia

- ak je váha v poriadku, tak pribrala ozaj málo a treba počet dojčení zvýšiť, predtým priberala krásne, o koľko sa intervaly odvtedy zmenili? ako dlho papá z prsníka - koľko trvá dojčenie? v nocí papá koľko krát?

misutovo
9. feb 2009

Annag,

dojcenie nam trva tak 15min dojcime z oboch prsnikov a napr. dnes sa mi zdalo, ze by este po vyprazdneni oboch prsnikov papala. Ked ja to neviem rozlisit ci uz chce len cumlat bradavku ako cumlik alebo este by jedla keby tieklo. Sem tam sa na konci ked uz nic nejde hneva. Z toho sudim ze by este jedla ( ked jej zmykam prso tak kludne papa)

Asi tyzden som sa snazila taku pol hodinu po kojeni odsavat (to som ti aj pisala ze hura odsala som 30ml). Odsala som 2x (pred obedom a po obede) a potom sa mi zdalo ze sa mi nestacilo dost mliecka pre nu vytvorit na dalsie kojenie.

Skusala som takto (nakojit, po pol hodine odsat a za 2 hod zas kojit) odsavat asi tyzden a miesto zvysenia produkcie mliecka mi normalne chybalo na dalsie krmenie.Dosledkom bol ubytok na vahe !!!

Tak som dnes uz neodsavala a zdalo sa mi ze za tie 2 hod medzi krmeniami sa mi nazbieralo v prsniku dost na dalsie kojenie. Som zvedava ked ju dnes zvazim co bude.

Normalne zavidim maminkam co maju nadbytok mliecka a musia odsavat lebo maju tak plne prsia ze ich to az tlaci.
Ja taky pocit ani nepoznam. ☹ ☹ ☹

pipika
9. feb 2009

Annag,
cez den dojcim kazde 2 hodiny, v noci kazdych 3-4. Cez den posediacky, v noci lezim vedla nej. Na pravom prsniku ju mam asi 5 minut, na druhom niekedy aj 3/4 hodiny. Myslim si, ze jej nestaci, lebo hned potom place a otvara usta. Vecer pravidelne place, koliku nema, po jedle pekne grcka. Snazim sa jej mlieko tlacit do ust ked kojim, ale ani vtedy uz nic netece.
Ako casto mam odsavat mlieko?
pijem dost tekutiny.

annag
9. feb 2009

misutovo, ak chceme podporiť laktáciu, tak odsávať treba hneď po dojčení a takisto vždy, keď máme pocit plnších pŕs a bábo má svoju zvyčajnú dlhšiu pauzu. Mliečko sa tvorí non stop, aj počas práve prebiehajúceho dojčenia, preto sa prsník nikdy úplne nevyprázdni. Ak odsaješ po polhodine a dáš až o 2 hodiny prsník, lebo bábo aj dovtedy v takom intervale papalo, tak mliečka v ňom musí byť dosť. No Ty si spolu s odsávaním začala zároveň nevedomky tvorbu mliečka znižovať, lebo si umelo predĺžila intervaly, efekt odsávania sa stratil. Dovtedy totiž intervaly neboli "dve" hodiny.

Píšeš, že nadojčíš, potom po polhodine odsávaš a potom máš dve hodiny pauzu, tak interval nie je 2 hodiny ale 2,75 hodiny a to je ozaj dlho a tu bude pes zakopaný. Interval by sa mal počítať od začiatku dojčenia, pretože zakaždým sa dojčí v rôznej dĺžke, okrem toho, bábo má piť na požiadanie, teda pár krát to môže byť každú hodinu, inokedy každé tri a niekedy aj dlhšia nočná prestávka napr. 6 hodín. Takže problém 100% nebol v odsávaní, ale v tom, že si neúmerne, skokom a bez želania bábetka predĺžila intervaly.

Chápem, že niekedy treba nastoliť trošku poriadok, keď je laktácia dobre rozbehnutá, bábo priberá, no nevieš rozlíšiť hlad od nervozity či cuckania, najmä pri refluxe, ale nie takto drasticky. Takže by to malo byť napr. takto : nadojčím a prsník dám keď si bábo samé vypýta v čase od začiatku predchádzajúceho dojčenia v rozpätí hodina až tri hodiny - v tomto rozpätí väčšina detí ozaj vyhladne. No raz to môže byť po hodine, inokedy po troch, ak spí aj dlhšie. Dojčené bábo si nemusí vypiť rovnaké množstvo, preto aj intervaly nemusia byť pravidelné.

Preto si mala aj zápal prsníka, prudko si prešla na príliš predĺžený interval, prsníky boli zvyknuté na vyššiu tvorbu mliečka, zle sa vyprázdňovali a došlo k zástave mliečka.

Je rozdiel, ak dojčíš povedzme 12 x denne a zrazu zo dňa na deň 8 x denne. To sa ne váhe zákonite odzrkadlí.

Neboj nič, stačí začať opäť dojčiť častejšie a všetko bude raz dva v poriadku. 🙂

janzi
9. feb 2009

Annag, prosim ta o radu, mala mi najskor pekne priberala, a mliecka som mala nadbytok, potom sa to ustalilo s tvorbou mlieka, a teraz mi mala posledne dva mesiace zle pribera. Mala obdobie ked pribrala za 3 tyzdne velmi malo a nenarastla ani 1 cm, potom to dobehla a teraz zase - za 3tyzdne pribrala iba 150g do dlzky 0, dr. mi poradila davat jej na noc kasu co som veeelmi nechcela a tak som pridala na tvoju radu dojcenie v noci, budila som ju kazde 3 h ale aj tak pribrala za 10 dni iba 40g, tak som jej tu kasu zacala s tazkm srdcom davat a za 3 dni co ju jedla, pribrala 150g. Dr. dnes skonstatovala, ze bola hladna a mala malo mliecka, preto nepriberala. Vzdy ked si mala pyta papat tak jej dam, ale nieje to skor ako za 3 h cez den a v noci spavala bez jedenia aj 8-9h, tak podla mna nemam malo mliecka, ved by sa budila castejsi a aj cez den by pytala castejsie, nie?? Skusila som si dnes mlieko odsat, ale mam iba taku tu obycaju pumpickovu odsavacku, a podarilo sa mi s nou vytiahnut iba 50ml ale malu som si prilozila na prsnik, zacala tahat, a az vtedy som citila ako sa mi spustilo mliecko same, a potom som jej dala dopit aj to z flasky. Je mozne ze by mala bola aj hladna, ale nepytala by papt??

annag
9. feb 2009

pipika, takže pravý prsník je problémový a začalo sa v ňom tvoriť menej mliečka, ľavý je dobrý.

V prvom rade, neexistuje, aby bábo dokázalo 3/4 hodiny aktívne sať mliečko, takéto papanie nemá zmysel, ona Ti na prsníku spí a cucká, ale z toho sa nenaje.

Musíš začať dojčiť efektívne, tak, aby bábo počas dojčenia salo, nielen cuckalo prsník namiesto cumľa:
Napr 5 minút pravý prsník klasická poloha, 5 minút ľavý prsník futbalová poloha, 5 minút pravý prsník futbalová poloha, 5 minút ľavý prsník klasická poloha. Túto sériu môžeš zopakovať aj viackrát. 5 minút je príklad, bude to čas, kým bábo ozaj saje, nielen cucká. Možno to bude 10 minút - neviem, budeš musieť sama posúdiť. Kedy bábo cucká - keď vidíš, že evidentne nepregĺga mliečko, prsník ľahko vytiahneš z pusinky, bábo len tak plytko stláča bradavku. Prečo budeš striedať polohy - preto, lebo bábo aktívne stimuluje vždy iné mliekovody, takto si viac mliečka vypije a aj sa ho bude viac tvoriť.

Ak Ti začne zaspávať na prsníku,cuckať, tak ju z prsníka stiahneš, necháš spinkať, ak sa preberie, tak ju dáš odgrnúť, prebalíš a chvíľu ponosíš, tiež by mala zaspať. Takéto bábo by sa už malo napapať asi do 30 minút - uvidíme, možno to bude len 10 minút. Asi o hodinu a pol od začiatku predchádzajúceho dojčenia by si už znovu mohla prsník pýtať - tak znovu začneš celú sériu dojčení.

Odsávať môžeš po každom dojčení, len chvíľu (5-10 minút), aby vyšli posledné kvapky, potom vždy, keď by mala dlhšiu prestávku a Ty pocit plných pŕs - no podľa toho, čo píšeš sa budí často.

Teda aby som to zhrnula, budeš dojčiť striedavo s obidvoch prsníkov aj viackrát pri jednom dojčení, o čosi kratšie, lebo budeš sledovať či ozaj saje a oveľa častejšie než doteraz, asi každú hodinu a pol od začiatku predchádzajúceho dojčenia. Ak bude spinkať dlhšie, tak ju nechaj , ale do 3 hodín ju určite nadojči, hoci len v polospánku.

ešte mi napíš, koľko vážila a merala pri narodení, koľko teraz. Akú má stolicu a či má 6-8 plienok pocikaných za 24 hodín. A ozvi sa zajtra, ako sa Ti darí, zapisuj si dojčenia - koľko trvali , kedy papala, a kedy spinkala.

annag
9. feb 2009

janzi, malá má dlhodobo menší príjem mliečka, zvykla si, preto vznikol problém, tie intervaly sú pre ňu dlhé. Ak bábo dlhodobo dostáva menší príjem mliečka, tak sa jeho organizmus prispôsobí a ani pocit hladu mu nechýba.

Neboli by intervaly dlhé, pokiaľ ide o bábo, ktoré si naraz vytiahne veľa mliečka. Neboj sa, nič sa nedeje, začni ju dojčiť oveľa častejšie a budeš ešte plne dojčiť. Takže dojči zásadne z obidvoch prsníkov aspoň každé dve hodiny od začiatku predchádzajúceho dojčenia aj v noci. Ak malá doteraz pila napr. 6 x denne 70 ml = 420, tak teraz bude 12x denne 70 ml =840ml a bude priberať ako drak. Samozrejme, je to obrazné, lebo tie dávky môžu byť rôzne, no ukazujem princíp.

janzi
9. feb 2009

annag nechapem kde sa stala chyba, preco si zvykla na mensi prijem mliecka, ked bola laktacna kriza, dopila jeden a este sa pytala na druhe prso, a teraz dopapa jedno a je spokojna a ked jej ponuknem aj druhe tak uz nechce, ale napr ked jej dam teraz vecer tu kasu spapa 150ml a este sa pyta na prsko a aktivne taha a prehlta.

annag
9. feb 2009

musel to byť plynulý prechod na menšie dávky - zriedkavejšie dávky, ona nebola hladná, neber si to tak, necítila to a menej priberala. Ak bude ochotná papať často, tak ju rozkŕmiš. Kaša je sladká, tá deťom chutí.

martina46
9. feb 2009

tie kase su nejaka zahada, tanka po rannom kojeni, kedy stiahla po prespatej noci oba plne prsniky, este pekne s chutou spapala aj cca 150ml kase.
a tu vidim, ze dokonca po kasi babo dostane este chut na mliecko... 😕

rony253
9. feb 2009

Nie annag, to upchatie v lavom preslo, ako nahle som ho zacala aj odsavat, to nemocnicnou odsavackou a o par dni na to sa upchalo druhe ale to tak rychlo rozbehnut nejde, toto moje prso nechce nejako spolupracovat, neprijma ziadnu metodu, co sa týka papania, odsavania, teplych a studenych obklladov, tvaroh a ani slivkový lekvar nepomohli. A dnes sa to aj pomalicky zapalilo, tak mi dali aj tabletky proti bolesti, lebo to poriadne aj bolelo maju aj protizapalovy ucinok, a nejaku mast s nejakym hormonom na prikadanie, atu som si dala az teraz, lebo som cez den cakala co bude, ono prsnik je uz mäkky, aj mala pekne z neho papa, no ten uzol tam ostava nechrobim co robim. Tu sme sa dnes s laktacnymi sestrami a doktorkou smiali, ze uz som presla takymi pokusmi, ze zachvili mozem aj robit v nemocnici, lebo uz ovladam vsetky metody. Tento rakusky tím je vazne super, vo dne a aj v noci. Predstav si ked mi dali z nemocnice odsavacku, co sa mi stalo. Bol to moj den plny nervov, lebo mala nechcela vobec prsnik, tak som cely den odsavala a tak jej potom dala. Vecer ked som vyvarala tie nasadky a flase z pumpy,tak som na ne zabudla, ze sa varia a prisla som v minute dvanastej do kuchyne, ked sa to vsetko zacalo priskvarovat k hrncu, ja v mojom celodennom strese som spustila plac a volala do nemocnice co sa mi stalo, a sestricka ma ukludnovala, ze mam pekne prist a to bolo 23.00, ze ona mi vsetko co mi zhorelo da. tak som ja letela do tej nemocnice, lebo som sa bala, preboha, ked sa mi naplnia prsia a mala nebude chciet, a nemam ani odsavacie veci, tak som letela jak strela. Vazne kedykolvek ich potrebujes su tu pre teba.

annag
9. feb 2009

rony, to znie ako z rozprávky 😵 , aspoň niekde to funguje, škoda, že nie u nás, u nás o odsávačkách často ani nesnívajú 😀 , netráp sa pre tú hrču, ono sa vstrebe aj sama, dali Ti niečo s obsahom ibuprofenu zrejme. Vieš koľko som ja mala zápalov a dojčila som nakoniec dcérku 26 mesiacov, sa vytrénuješ a už Ťa ani neprekvapia (6 riadnych do 3 mesiacov som si nazbierala 😀 🤐 )

borkax
10. feb 2009

Ahoj Annag - zalozila som forum ci moja mala nepribera prilis rychlo - dostala som uz par odpovedi, myslis ze ju prekrmujem? tu preposielam svoj prispevok:
Dobry den, nasa Laura ma zajtra 4 tyzdne, kojim aj dokrmujem nutrilonom. mala papa kazde 3-4 hodiny, v noci len okolo 23.00, 02:00 a potom medzi 6-7hod rano. cez den mam vacsinou dost mliecka a vazim ju, je stale hladna a vypije 90, niekedy ale aj 110ml. za cely den vypije 650-700ml materskeho mlieka a nutrilonu. Vazime sa poslednych 9 dni a odvtedy pribrala neskutocnych 600gramov. Narodila sa s vahou 3390g, o par dni to bolo uz len nieco nad tri kila, dnes mala 3930gramov. Trochu sa vydesim vzdy ked pozriem na vahu, lebo podla tabuliek ma za tyzden pribrat vraj len menej ako 200 gramov a my sme pribrali pol kila! lekarka tvrdi, ze malu neprekrmujeme, dokonca v nemocnici /mali sme dlho zltacku - bilirubin az 340/ mi kazali jest 160ml/kg/den minimalne. Nezda sa vam ten hmotnostny prirastok enormny? takto z nas bude o chvilu slon... dakujem

bezaz
10. feb 2009

borka a preco vlastne dokrmujes? 😲

borkax
10. feb 2009

to som tiez pisala - niekedy mam tak malo mlieka ze mala z oboch prs vypije len 20ml, potom uz sa pusti a hned strasne place, je z toho zuriva ze nema co pit. nechapem preco mam raz mlieka dost a potom skoro nic.

misutovo
10. feb 2009

Ahoj Annag,

ano mala si pravdu ratala som dve hodiny az od skoncenia dojcenia, takze intervaly boli nieco cez dve hodiny, no odsavala som pol hodinu po dojceni v ramci tych dvoch hodin lebo hned po dojceni som nikdy nic neodsala, cize ani nic neodlozila na horsie casy.

Ale nevadi budem odsavat hned po dojceni aj ked su to len dve-tri kvapky.

Opat dakujem za radu,inak ja si uz pripadam ako uplna dilina 😖 . Nieco mi poradis a ja nevedomky spacham presny opak. Asi mi uz z toho vsetkeho preskakuje.

Dakujem za trpezlivost. 😉

annag
10. feb 2009

borkax a ešte mi napíš, ako sa malá správa po dokrmovaní, či je spokojná s takouto dávkou alebo hneď vyzerá veľmi hladná, ako sa tá nervozita - hlad prejavuje, či často štikúta, či veľa grká, či niekedy aj grcká, či máva koliky, vetry, či nemá iné ochorenie - napr. soplíky ...

pipika
10. feb 2009

Annag, ahoj!
teraz som precitala tvoje rady.
Mala mala 2820g a 46cm pri narodeni, zajtra ju meriame. Pred dvoma tyzdnami mala iba presne 3 kg. Stolicu ma riedku a horcicovej farby. Plienok ma asi 5-6 denne.
Coskoro sa zobudi a vyskusam polohy. Ta futbalova poloha je ktora?

pipika
10. feb 2009

Uz som sa pozrela v tvojom albume. Vecer napisem ako sme dopadli. Dakujem zatial.