Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

strapco13
23. sep 2011

@pami27 http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/02/hryzie... ..skus,,snad nieco zaberie
ked mas pocit, ze menej mlieka? preco mas ten pocit? ako vyzera vase dojcenie, ois mi ho, cika a kaka maly, vahove prirastky, pouzivas cumlik, flasku, prikrmujes UM ak ano ako? proste vsetko o dojceni mi napis

pami27
25. sep 2011

@strapco13 Mám pocit, že mlieka je menej, lebo hneď po prvom rannom dojčení sú prsníky mäkké. V noci kojím 1x, ale niekedy syn prespí aj celú noc (od 20:00 do 04:00 hod.). Malý má už týždeň nádchu a bola aj teplota, tak menej papal. Ja som to chytila vo štvrtok a rozmýšľam či aj to na množstvo mlieka nemôže mať vplyv. Dojčím vo futbalovej polohe a nepoužívam cumlík ani fľašu. Zatiaľ neprikrmujem UM iba začínam so zeleninou (cca 3 lyžičky denne). Už od piatku kojím s oboch prsníkov a snažim sa prikladať po 1-2 hodinách. Z každého prsníka papá 2-3 min. a mám pocit, že keby mu išlo mlieko ľahšie papal by viac. Napriek odsávaniu soplíkov (3x denne) dosť ťažko pri kojení dýcha a aj sa odtrhne. Ciká viac do obeda a kaká približne 2x denne. Za 3 týždne pribral 230g.

olifcek
25. sep 2011

@pami27 tvrdost prsnikov TI o mnozstve mm nepovie nic.. ja mam prsniky makkucke a stale kojim na poziadanie 😉 oliv bola prve mesiace nonstop na mne nalepena.. az mi z toho sibalo sem tam, ale nemenila bych nic 😵 😵 😵 pribral Ti maly kraaaasne...

ja som mala krizu v 6 a potom v 9 mesiacoch olivky, lebo som mala pocit, ze mam malo mm, ale pomohla mi laktacna poradkyna i mm.. vsekto bolo ok, len oliv proste bola v rastovom skoku, tak pila viac

strapco13
25. sep 2011

@pami27 pokial ma nadchu a nedycha dostatocne nosom tak pije menej...skus toaletu nosa podla mojho clanku v mojom fotoblogu, treba dat nosne kvapky proti opuchu, odsavanie samotne nezaberie
pokial si to chytila moze klesnut tvorba mliecka..treba ju zvysit..okrem casteho prikladania, odsavania po kojeni skus senovku a benedikt alebo Costi /to je liek na predpis moze hociktory lekar/, skus tiez stlacanie prsnika

veron_
26. sep 2011

Ahojte, viemi prosim niekto poradit, uz som uplne bezmocna a dost velmi smutna. Malicky ma 5 tyzdnov a je plne kojeny, pediatricka je spokojna lebo krasne pribera, len uz asi 2 tyzdne je straaasne vyhadzany a denne vidim ze sa mu to zhorsuje a vyhadzuje sa na novych miestach - vyhadzany je na tvaricke, hlavicke a teraz uz aj na krku. Kozna doktorka ho uz tie dva tyzdne sleduje a stale chce aby som drzala prisnu dietu - dokopy nic iba vsetko na prirodno, mrkvu, cestoviny s tvarohom a to je tak vsetko, ale uz viac ako 8 dni tuto stravu dodrziavam a ziadne vysledky. som velmi na pochybach ze to ma zo stravy, bo predtym som jedla aj napr. paradajky a nebol vobec vyhadzany.. mate s tymto niektora nejake skusenosti?? veeelmi dakujem za pomoc..

veron_
26. sep 2011

jeeej a este vcera v noci sa mi prvy krat stalo, ze vygrckal uplne vsetko mliecko co vypil a neviem preco.. ☹

tamoulik
26. sep 2011

@veron_ Ide pravdepodobne o novoredenecke akne, ktore sa prejavuje prave v 3.tyzdni, miekomu vymizne do 2. mesiaca, niekomu neskor, ty sa cistis od hormonov, ktore prechadzaju do mlieka a babatko na to reaguje, so stravou to nema nic spolocne,Babatko toi ani nesvrbi, ani neboli, mozes potriet materskym mliekom ale nemusis nicim, samo to prejde. A stravuj sa pestroi a zdravo, zelenina, ovocie, strukoviny, vsetko co mas rada...

strapco13
26. sep 2011

@veron_ my sme to tiez mali..ide o novorodenecke akne ..ako pise tamoulik..pokial to nehnisa, nesvrbi tak to netreba riesit, zmizne to bez nasledkov 😉
k tomu grckaniu....nakojila si ho a hned grckal alebo si s nim nejak manipulovala..t.j davala odgrgnut, prebalovala..nespravila si trosku prudsi pohyb?..pokial sa to neopakuje, nemusis riesit..jednorazovych zgrckani este bude 😅

denisse
26. sep 2011

ahojte ...
chcela by som sa opytat na caste nocne kojenie .. mam 14 mesacnu dceru, ktora sa este stale v noci casto koji ... spi so mnou v posteli a pocet kojeni sa jednotlive noci lisi, rovnako ako aj intervaly medzi nimi ...
zatial ju nechcem odstavit, chcem kojit dalej a preto ma zaujima, ci toto nocne kojenie nie su pre nu, neviem ako sa spravne vyjadrit, dufam, ze to nevyznie hlupo 😉 , ci to proste nie su "kalorie navyse" .. mala nie je ziaden drobcek, skor taka baculka ... a ci traviaca sustava si nepotrebuje v noci trosku odpocinut a nie permanentne travit materske mlieko? mam sa snazit nasilu toto nocne kojenie obmedzit? dudlik nemame, tak si v noci cuca prsnik ...

diusik
27. sep 2011

Ahojte,chcela by som sa spytat na vas nazor,ak sa tu najde mamina.Moj 5 mesacny syn je plne dojceny.Domov prisiel s vahou 2900(narodil sa s 3150) dojcenie nabehlo v pohode,pekne priberal,aj viac nez treba,teda podla tabuliek.V 3.mesiaci mal peknych 6200g,dalej pekne priberal,lenze teraz v 4-5 mesiaci sa priberanie spomalilo a teraz mam pocit ze az zastavilo.ked mal 4 a pol mesiaca sa zastavil na 6700 a odvtedy ziadny prirastok.V podstate za dva mesiace sa mi zda 500g uboho maly prirastok ☹ Dr mi povedala ze nech dojcim dalej,ze maly je v dobrej "forme" ale mna to znepokojuje,stale sa doma vazime a vobec to nejde hore.Inak cez den neplace,nezda sa mi hladny,je kludny,usmievavy.cez noc sa budi asi 2 krat na papanie.mava tych 5 pocikanych plienok,ale viac nie.Uz mam nachystany nutrilon.Mozem mat nieco s mliekom?dakujem velmi za rady!

denisse
27. sep 2011

@diusik
ja teda nie som ziaden odbornik, ale na tvojom mieste by som nutrilon zahodila 😉 a kojila dalej a pripadne, ak si znepokojena, tak radsej skus zacat s prvymi prikrmami, mrkvicka a tak ... maly ma 5 mesiacov, teraz sa uz striktne nemusi cakat na 6. mesiac ... podla mna lepsie ako nutrilon, lebo akonahle das prvu flasu UM tak onedlho bude uplne po kojeni ... ale urcite si pockaj na rady odbornikov v tejto teme, mne tu vzdy dobre poradili 😉

pehulkama
27. sep 2011

@diusik
ja som svojho mladšieho syna kojila do 4-och rokov a vôbec nebanujem..na tvojom mieste by som v žiadnom prípade nerozmýšľala nad umelým mliečkom, dojčené detičky nemusia až tak rýchlo priberať...buď rada, že môžeš kojiť a maličký je spokojný, na váhu sa až tak neupínaj, v tvojom mliečku má všetky živiny, vitamíny a kojením mu dávaš aj psychickú pohodu a dobrý základ do budúcna....úplne súhlasím s denisse, radšej začni opatrne s príkrmami 🙂

pehulkama
27. sep 2011

@denisse
ja som svojho syna často kojila aj cez deň nielen v noci..niekedy som mala pocit, že celý deň nič iné nerobím len kojím 😀 ..skúšali sme aj dudlík, ale všetky ho napínali...po niekoľkých pokusoch som to vzdala a kojila ,,nonstop"....tiež v noci so mnou spal a môj prsník používal ako dudlík, teda ja som mala taký pocit, vždy ho to ukľudnilo..tiež patril k tým bacuľkom..teraz má skoro 17 a patrí skôr k tým vychudnutým športovcom, takže kalórie navyše by som v tomto veku neriešila, ona to vybehá 🙂

denisse
27. sep 2011

@pehulkama
diky 😀 ja sa obezity bojim, sama trpim od detsva kilami navyse, nechcem aby sa trapila ... starsia dcera sa zda, ze bude stihla ale tato je naozaj baculka, tak uvidime 🙂

strapco13
27. sep 2011

@denisse to nie su kalorie navyse...to su kalorie ktore tvoje dieta potrebuje 😉 ..neboj mala to vybeha
skus stalcanie prsnika pri dojceni, moze si potom potiahnut viac mliecka naraz a mozno to trosku natiahne interval medzi dojceniami..ale urciete nic nasilu
a ze bude baculka...no zavisi skor od genetiky a stravy potom..z materskeho mliecka nie je obezita v dospelosti 😉

strapco13
27. sep 2011

@diusik to by bolo dobre vidiet dojcenie...skus sa nakontaktovat na laktacnu poradkynu osobne http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-do...
lebo je mozne ze pije dostatok mliecka a kedze sa spomalilo priberanie, je mozne ze nepije az tak efektiovne
opis mi dojcenie a bezny den cca aky mate rezim, dvas dudel, flasu, ine tej´kutiny?
diojcis z jedneho prsnika alebo oboch? ako dlho trva jedno dojcenie?
skus stlacanie prsnika http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojcen...

denisse
27. sep 2011

@strapco13
dakujem .. nemyslim, ze sa budi hladom .. skor ju nieco zobudi a inak ako "cucnutim" nedokaze znova zaspat ... niekedy citim, ze skoro nepije, len si tak cucka, inokedy naozaj preglga a pije ... niekedy si cucne dva tri krat a staci, inokedy saje aj 10 minut ... naozaj je to rozne ...
tak to nebudem zatial riesit, dam jej, kolko pyta 😉

ajkaag
27. sep 2011

@diusik my sme mali cca v 4 mesiaci asi 3 tyzdne kedy nepribral drobec ani deko a potom za dalsich 5 tyzdnov a skoro dve kila 😅 mam pocit ze oni chrustikovia priberaju v takych vlnach, takze ak je spokojna, pekne cika, a aj lekarka si mysli ze je v dobrej kondicii skus este par tyzdnov s nutrilonom pockat, ona by sa ozvala keby bola hladna 😉
@denisse takeho presne pricucnika mam aj ja doma, kalorii navyse by som sa nebala, do par mesiacov ti zacne behat naplno a uvidis aka bude slang 😉 aspon teda ten nas mlieckoholik nestiha priberat skoro vobec 😅

diusik
28. sep 2011

@strapco13 zial byvam v takom kraji kde laktacne poradkyne nie su moc "rozbehnute" alebo su moc daleko 😒
Inak rezim je taky,zacnem vecerom,ze kupanie o siedmej,potom dojcenie asi 30min,teda az kym nezaspi na prsniku a potom bez problemov spi asi do 2-3 hod.potom uz je umna v posteli a budi sa znovu asi kazde 2 hodiny az do cca 7.30.Od tohto casu cez den dojcim kazde dve hodiny,popripadne na poziadanie aj castejsie.Spi malo,niekedy dva krat pol hodinky za cely den,alebo zriedka 1 hodinu.Vetsinou je ale hore cely den.Mrnka si,ohryza hracky,usmieva sa,proste sa mi zda byt spokojny.
Nuz len to kojenie,trva aj 20 minut,vzdy pri nom zaspi.Predtym som si vzdy sledovala mlieko po 10min a uz islo to zadne lebo bolo take pekne biele,inak je priesvitne,ale teraz ani po 20 min nie je biele,asi fakt nesaje tak efektyvne,ze sa nedostane k tomu zadnemu 😒 Skusala som aj stlacat prsnik,vtedy zacal viac hltat,tak to asi zaberalo,ale len par glgov a potom nic.ja nechapem tie babatka,preco ked je hladny a je na prsniku tak preco nesaje poriadne? 😠 diky moc za rady a zaujem,velmi si to cenim
inak ziadny cumlik,dudlik,flasku ani vodu ani nic nepozna.dojcim striedavo,raz lavy raz pravy prsnik.

veron_
28. sep 2011

@strapco13 @tamoulik kočky, dakujem za odpovede.. vcera sme boli na preventivnej prehliedke u pediatricky a povedala ze asi ma najskor alergiu na mliecnu bilekovinu t, takze som 10 dni bez mliecnych vyrobkov. som zvedava ci to bude mat aj nejaky efekt. uz to mal krajsie a vcera sa zase strasne vyhadzal a obavam sa , ze ho to aj svrbi pretoze mrnka a ide si tam stale rucickami.. K tomu grckanu - vygrackal uplne vsetko mliecko hned ako dopapal, doktorka povedala ze ked to nieje pravidlo, netreba si to vsimat, len ked ja mam uz paniku zo vsetkeho 🙂 ..

strapco13
28. sep 2011

@diusik pomaly tok uspava babatko..je to preto aby na konci dojcenia babatko pekne zaspinkalo a oddychlo si
stlacanim prsnika zvysisi tok mliecka, preto bude babatko znovu pekne sat, a kludne mozes na jedno dojcenie ponuknut oba prsniky...nechaj ho nech vypije prvy prsnik, potom stlac prsnik a ked uz ani tak nebude pit, tak mu ponukni druhy prsnik ak ho vypije, znovu stlac prsnik..ak nebude chciet uz pit, preloz ho na prvy a nechaj zaspinkat
prsniky mozes pocas dojcenia vystriedat takto aj viackrat...cim viac bude maly pit, tym viac sa ti bude mliecka tvorit
inak aj ja som mala takeho nespavca..a zavidim ti, ze spal polhodku 😉 ..moj daval 20 minutovky 2x do dna 🙄 ..neboj casom sa to zlepsi teraz spi raz do dna ale celu hodku 😀 ..niekedy aj hodku a pol

strapco13
28. sep 2011

@veron_ z jednorazoveho grckania si naozaj nic nerob
tie vyrazky...neskodi mu nejaka kozmetika?..ty nemas zapal prsnika? nemas citlive bradavky? ni je prilis naobliekany?dudlik, flasku nema /moze to byt zdroj infekcie/

diusik
29. sep 2011

Ahojte,@strapco13 diky za rady,budem sa ich drzat,dufam nam kojenie este vydrzi.

natalii6
29. sep 2011

ahojte chcela by som vas poprosit o radu ohladom kojenia..mam doma tyzden aj2dni stareho synceka ktoreho kojim ale aj dokrmujem kedze v nemocnici mi povedali ze treba dokrmovat lebo nemam este dostatok mlieka,rodila som cisarskym tak mi mliecko naskocilo az na 3 den comu som rada lebo pri prvom sa mi nepodarilo kojit vobec ☹ pre rozbehnutie laktacie som pila caje brala homeopatika a pila vineu a kedze som predtym nekojila neviem ci uz mam dostatok mlieka a ci spravne dojcim..citala som ze treba dojcit tak ze najprv vyprazdnit jeden prsnik a potom druhy ale ako zistim ci uz mam vyprazdneny prsnik? a ak ma maly iba bradavku v ustach je to spatne?a dieta si ma zobrat samo prsnik ale mne sa to nie vzdy podari tak ako to mam spravit aby si ho zobralo samo?dakujem za odpovede a dufam ze som to napisala zrozumitelne 😉 a este jedna vec po vecernom kojeni to je okolo19h ho davam do postielky spiaceho ale po par minutach sa mi zobudi a place a ja neviem preco

bezaz
29. sep 2011

@natalii6 tu mas zoznam laktacnych poradkyn, najlepsie sa taketo veci riesia osobne 😉 http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-do...

prsky
29. sep 2011

@natalii6 http://dojcenie.wordpress.com/2010/04/20/neviem...
ked ma syncek v ustach iba bradavku, je to velmi nespravne, lebo ti jednak moze poskodit bradavky (=vzniknu ranky, ragady) a jednak nedostatocne stimuluje tok mliecka, cim sa dostatocne nenapapa, a tym nebude prospievat a zaroven sa nebude tvorit dostatok mliecka. o spravnom prisati tu http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...
najlepsie by bolo, ako pise bezaz, kontaktovat laktacnu poradkynu, hlavne, ak sa ti nepodarilo dojcit prvykrat, ta ti pomoze nastartovat laktaciu a tiez ti bude psychickou podporou, ta je velmi dolezita
spiace deticky prelozene do postielky sa mozu zobudit (a vacsina to aj robi) .. preto ak nechces dietatko uspavat na prsniku, lepsi variant je ucit ho zaspavat sameho, t.j. vytvorit si ritual - okupkat, nakojit, pohojdat, zaspievat ... cokolvek, co ho upokojuje a ked bude mat taky nepritomny pohlad, ulozit do postielky a odist. ked zacne mrnkat, vratit sa, pohladkat, pošššškat, ak nepomoze a rozplace sa, vratit sa o krok s5. je to sice ucenie na dlhe lakte, ale efektivne (lepsie ako o par mesiacov nechat vyplakavat same do nemoty). a budi sa ti preto, lebo si bola s nim, citil ta, a zrazu je niekde uplne inde, bez tvojej pritomnosti a to je pre babatko matuce, nevie, ako sa ocitol v postielke a preto ta vola ... nieco ako "mamaaa pomoooc, kde som to, kam si zmila" 😉

jja
29. sep 2011

@strapco13 ahoj ...nedavno sme sa tu bavili o antib. na helikobaktera. ze vraj mozem uzivat. bola som u dr. dat si predpisat. potom som si citala pribalove letaky, helicid a ospamox v pohode ale nepaci sa mi klaritromycin. je tam zdoraznene ze sa nema podavat teh. a dojc. matkam a este aj ze nemam dojcit ak ho beriem, pretoze male množstvo klar. moze prestupovat do mat. mlieka.
je to OK?
dakujem ti za pomoc 🙂

strapco13
29. sep 2011

@jja Klacid beru v sirupovej forme detom od 6. mesiacov
v pribalovych letakoch to mas napisane skoro vzdy...lebo neexistuju studie na tehotych a dojciacich zenach a na malych detoch..je to neeticke na nich vcielene testovat a tak sa firmy chrania
cize kludne mozes dojcit 😉

jja
29. sep 2011

@strapco13 dakujem, budem brat dalej. vcera som zacala🙂

lucia2207
29. sep 2011

@natalii6 Ahoj, takéto problémy sme mali aj my ,ale vydržali sme a úspešme sa len kojíme, stačí ak si budeš synčeka prikladať čo najčastejšie my sme sa kojili aj kažfú pol hodinu resp. stále keď si pýtal.Najlepšie zistíš či máš dostatok mliečka podľa priberania tvojho synčeka.Vieš takéto malé bábätká si myslia,že všetko sa vyrieši prisaním na prsník tak nech ťa nemýli,že je hôadný ani by sali vkuse 🙂 nevzdávaj a vydrž.Môj prvý syn bol kojený necelý mesiac,lebo som poslúchla svokru vraj slabé mlieko 😒 pri sdruhom som rok odsávala lebo sme mali reflux, a teraz som si povedala,že vydržím a som na seba hrdá 🙂 veľa mojich známych to vzdalo,ale ja nie.Chcem kojiť lebo viem že z hľadiska imunity je to pre môjho drobčeka to naj.Držím palce. 🙂