Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

mizulienka
11. mar 2009

Dakujem velmi pekne annag 😵 vo vnutri som aj ja bola presvedcena, ze robim spravne, ale tie vsetky tety Betky a babky Majky...vedia nasadit chrobaka do hlavy 😒 ale super, dakujem ti velmi pekne za povzbudenie a radu 😀 pekny den

labelka
11. mar 2009

dakujem annag 😵 ..tak asi treba len viac trpezlivosti a skusat 😵

janzi
11. mar 2009

anag prosim ta o dalsiu radu 😔 mala sa mi v noci zacala menej casto budit na papanie najskor papala pred spanim o 20,00 dalej o 12,30, 4,00 a 6,30 v poslednych par dni jedla v noci iba okolo 3,00 a dnes prespala od vecerneho krmenia az do 5,30 😕 Sice sme sa uz dlho tak vela v kuse nespali, ale v posteli sme mali mliecnu potopu 😕 prsia som mala na prasknutie. Mala zvladla vyprazdnit tak na 3/4 iba jedno prso, druhe som si tak na 1/2 odstriekala (90 ml 😀 to sa mi nikdy nepodarilo, ked som skusila odsat tak nanjviac 50 ml) Mozem ju nechat spat bez jedenia tak dlho, alebo ju mam budit aspon 2x za noc??? Ak bude v noci papat iba 1x aky velky vplv to bude mat na celkovu tvorbu mliecka??

martina1305
11. mar 2009

annag, nasa mala robi toto iste, ako u janzi. naposledy sa naje tak okolo 20.00 - 21.00 a potom prespi az do 04.00- 05.00 rano. mam ju nechat spinkat alebo radsej zobudit este medzi tym?

tina55
11. mar 2009

ahoj annag. chcela by som poprosit radu. posledny t ma maly taku zvasnu riedku zelenu stolicu niekedy mam pocit ako keby tam boli hlieny. naprikl vcera vecer mal taku nomalnu zltu trosku zele. ale v noci a teraz rano 3x zelena riedka stl. a nas naj problem maly si nevie odgrnut a ked sa podari tak hned stikutka 😖.

neviem co sa deje este pred tyzdnom ziadny problem a teraz stikutka grckanie zelena stolica a od dnes tusim aj sup. v hlave ☹

annag
11. mar 2009

tin, napíš mi do IP:
- ako často dojčíš,
- či a koľko dokrmuješ
- či používaš klobúčiky
- v akých polohách dojčíš
- koľko trvá jedno dojčenie
- či ponúkaš vždy obidva prsníky, koľko ozaj papaá z jedného prsníka
-či dávaš aj čaj, fľašu
-či aj grcká, či sa budí v spaní, či ho polohuješ, ako spinká a koľko za deň , či má aj koliky
-či máš pocit plných prs, či aj odsávaš
-či po vyprázdnení prsníka je citeľne prázdnejší

koľko bábo vážilo pri narodení, aké malo prírastky , koľko váži teraz
-

zelmirka1
11. mar 2009

ahoj annag
prosim ta ako sa volaju kvapky v ktorych je zelezo...uz si mi to pisala ale zabudla som a neviem to najst.
dakujem

lenullkak.
11. mar 2009

Ahojky annag. Môžem ti poslať IP s mojim problémom??? 😅

annag
11. mar 2009

zelmirka Aktiferrin, Maltrofer

lenullkak - jasne 😉

bubinko83
11. mar 2009

annag,dokedy je nutne dojčit dietatko v noci? Je to normalne ked mi maly papa aj každe dve hodiny v jeho veku? 😕

annag
11. mar 2009

janzi, Ty si dobre pospi a načerpaj nové sily do ďalších týždňov, je dosť možné, že po polroku budeš riešiť opačný problém, ale v jej veku môžeš byť spokojná. Tvorba sa trošku zníži, keďže dopyt je menší, ale pokiaľ dosť papá cez deň, tak by si to pocítiť nemusela. Skús jej pred spaním dať obidva prsníky a ráno si prsník môžeš odsať, však mliečko využiješ o chvíľu v príkrmoch . Budeš asi spokojnejšia, ale v zásade nemusíš, príkrmy sú predo dvermi. Po 6 mesiacoch je bábo z hľadiska výživy môže prespať celú noc, už prechádza na režim starších detí. No väčšina detí okolo polroka až do cca 8 mesiacov má obdobie, keď sa v noci veľmi často budí, nielen pre hlad.

martinka - vzhľadom na to, čo sme prežili, by som zatiaľ odporučila v polospánku aspoň raz nadojčiť 😉 🙂

klementina
11. mar 2009

ahoj annaq, s tym spankom to skusame, ked vystihnem tie dve hodiny tak fakt zaspi. dakujem.
rada by som sa ta opytala este jednu vec, len pre zaujimavost. moja mala pekne papa aj kaka zlto tak ako maju babetka, len vcera sa jej stalo, ze mala poobede jednu plienku uplne zelenu, ako od spenatu. tak som myslela, ze sa malo napapala, tak som jej dala z jedneho prsnika, tak ako vzdy ze dopila az ked bol vyprazdneny, a potom som jej ponukla este druhy, co nerobievam a dost si potiahla aj z neho a potom asi za pol hodiny sa povracala tak riadne. potom som ju normlane ulozila spat a v noci uz normalne papala aj kakala na zlto, aj dnes bolo vsetko v pohode. tak sa chcem spytat, co mohla ta jedna zelena plienka znamenat? a s tym povracanim, sa jej to stalo predtym asi dva krat a to tiez ked uz bola napapana, a dostala stikutku, tak som jej dala este papat, nech tu stikutku zapije - tak sa asi prepapala. vedia si deti regulovat kedy maju plny zaludok? lrno normalne asi ano, len ked jej ponuknem viac, tak neodmietne.

annag
11. mar 2009

klementinka, takáto zelená kaka sa prihodí občas, keď bábo vypije viac predného mliečka - teda ak je prsník preplnený alebo ak dojčíš viac krát krátko za sebou. Z toho si zatiaľ nič nerob. Bábo si vie množstvo mliečka regulovať podobne ako dospelí, len jeho zvierač pažeráka je ešte slabý. Ak má trošku miesta v žalúdku, tak mliečko neodmietne pokiaľ mu tečie ľahko. Počas pitia sa môže stať, že informácia o tom, že žalúdok je už preplnený príde do mozgu oneskorene a potom sa pogrcká.

bibka333
11. mar 2009

ahoj annag chcela by som ta poprasit o radu mam 4 mesacne babo a kojim vsetci naokolo mi hucia aby som jej uz davala cajik mam ci nemam dat? a odkedy mam zacat davat prikrmy ked chcem najdlksie kojit dakujem

klementina
11. mar 2009

dakujem za rychlu odpoved 😉

annag
11. mar 2009

bibka, žiaden čajík, od smädu je predné mliečko, čajík je pre dojčenie zabijak. Klame bábetko, zaplní žalúdok, ale nezasýti. Klame prsníky, ktoré namiesto dojčenia čakajú, kým sa v žalúdku uvoľní priestor pre mliečko. Za ten čas sa v prsníkoch hromadí látka, ktorá má za úlohu znížiť tvorbu mliečka.

Príkrmy pokiaľ chceš svojmu dieťatku to najlepšie, začni zavádzať najskôr od ukončeného 6 mesiaca - teda odo dňa, keď oslávite pol roka. Dojčiť môžeš popri príkrmoch veľmi dlho aj 2-3 roky, každá kvapka mliečka je pre bábetko dobrá. 🙂

paola.o1
11. mar 2009

ahoj annag, pri kojeni teda ziaden cajik, aco ked je dietatku uz iba na UM? vtedy uz je treba dat cajik, alebo stacia tekutiny z UM? dakujem

annag
11. mar 2009

paola, aj tam by malo stačiť iba mliečko - najmä do 4 mesiacov. No UM je ťažšie stráviteľné aj hustejšie, spôsobuje zápchu, niekedy čajík pomôže. No pre všetky deti platí, že sa nemajú tekutinami prelievať, lebo to je obrovská záťaž pre nezrelé obličky. Teda dodržať asi 150ml na 1 kg tekutín za 24 hodín.

narika
11. mar 2009

mam 3 mesiacneho synceka,ktoremu uz nedavam moje mliecko pravidelne. stojim pred otazkou kedy zacat mu dat kojenecku vodu bo som pocula ze pokjal dieta papa pr.materske mliecko,nepotrebuje ziadnu tekutinu hmm.teraz fakt nevijem

narika
11. mar 2009

cakam na odpoved, nikto otom nevie mi nic povedat?

annag
11. mar 2009

narika, teda stále iba dojčíš alebo dávaš aj umelé mlieko?

narika
11. mar 2009

hej davam aj umele,moje papa az v noci. a dik annag za odpoved 😀

annag
11. mar 2009

Ak Tvoje bábo nemá žiadne problémy s trávením, dobre kaká, ciká, tak mu žiadnu vodu nemusíš dávať. Stačí ju začať dávať s príkrmami - teda keď o mesiac začneš dávať zeleninu ...

bubadlo27
11. mar 2009

ahoj ani,
odsavas? 😀 😀 😀 😀

narika
11. mar 2009

aha chapem takze neni to nutne, bo moj mali nema ziadne tazkosti s travenim. len niekedi mam pocit ze any to umele mliecko mu neni dost.preto tie obavi som mala, ci nechyba mu voda.dik ze si ma poradila 😅

narika
11. mar 2009

ahoj bubadlo nie neodsavam, precoooooooooooo?

bubadlo27
11. mar 2009

nari ahoj,
sice to nebolo pre teba, ale pre annag, ale nevadi 😉 😉 😉

narika
11. mar 2009

aha ups tak sorry moja. 🤐

narika
11. mar 2009

annag otebe su same chvali, tak by som chcela aby si aj mne poradila v otazke krmenia,bo nerada malemu davam tak skoro umele.toho mliecka mam strasne malo, pocula som taktiez o gravimilke ze vraj pomaha vytvorit mlieko.vies otom nieco??? ☹

annag
12. mar 2009

bubadlo, už bolo doodsávané 😉 😀