Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

smejko26
7. mar 2011

Ahojte, potrebujem radu. Mám 8 dňového synčeka a niekedy mám problém s kojením. Na ľavom prsíku sa nevie dobre prisať,bradavka je už trošku boľavá, mám na nej chrastu, ale aj tak ho prikladám a skúšam rôzne polohy.
V noci mi prespal 5 hodín a keď som ho prebalila, tak sa zobudil, že ideme papať. Hoci pekne papal, tak keď som ho odložila, tak stále pýtal papať a to trvalo aj s prebalením asi 3 hodiny, čo sa mi zdá strašne dlho. Občas sa to stane aj cez deň. Ťahá 15-20 minút, potom zaspinká, tak ho dám odgrgnúť, ale na pleci sa zobudí a začne hľadať, priložím ho znova, ťahá zas a takto to párkrát pokračuje. Potom som ho dala spinkať aj s cumľom a spal 3 hodinky. Často dosť hltavo pije a grcká mi. Niekedy to z neho vytriskne. Tak sa snažím ho kojiť v čo najzvislejšej polohe a dávam ho často odgrgnúť, ale nie vždy to pomáha. Viem, že je ešte maličký a potrvá, kým si zvykne, ale to grckanie ma trápi. Vždy sa bojím ho prebaliť, že sa mi pogrcká. Čakám hodinu po kojení a potom prebaľujem. Vždy totiž kaká pri papaní a nechcem ho dlho nechávať v takom špinavom.

nikina17
7. mar 2011

Neviem ci do tejto temy este niekto chodi, ale ak by tu bola anag prosila by som o radu.
Pred takmer mesiacom som mala zapal prsnika laveho, nasadili mi ATB Klacid 500mg, stav sa zhorsoval a az natolko, ze som dostala z toho zapalu absces. Ten mi museli v nemocnici narezat a zaviest dren. Ranka sa zacala pomaly hojit, su to uz tri tyzdne od zakroku, no este stale nieje celkom zacelena. Ranka ma teraz velkost asi ako spendlikova hlavicka a stale odtial vyteka materske mliecko. Ako mam docielit,aby sa ranka zahojila a aby som mohla opat kojit z tohoto prsnika nakolko kojit z jedneho je dost narocne. Dakujem za kazdu radu.

prsky
7. mar 2011

@smejko26 najefektivnejsie by bolo stretnut sa s laktacnou poradkynou http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po...
pri prikladani treba dbat na spravne prisatie, najlepsie sa prisatie uci vo fotbalovej polohe (http://www.kojeni.net/vsede.php#poloha3)
treba sa naucit rozoznat, kedy dieta aktivne pije a dbat na spravne prisatie + poloha - vtedy zvycajne netreba odgrgavat (http://dojcenie.wordpress.com/2010/06/25/potreb...) ak hltavo pije, je mozne, ze mas silny tok mliecka, ktore dietatku vadi, ale to by trebalo posudit osobne (http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/ )
grckanie je fyziologicky jav u tak maleho babatka .. s prebalovanim robis spravne ... babatka zvyknu kakat pocas dojcenia alebo tesne po - fajn je odchytit stolicu rovno do nocnicka/lavorika 🙂

hobit
7. mar 2011

@sisqa19 ahoj, idem ta trochu podporit, my sme presli niecom podobnym, ja som znenavidela a znechutila si kojenie, ale treba vydrzat, casom sa vsetko zlepsi, u nas od takeho 3-4 mesiaca je to naozaj radost...drzim palce

sisqa19
7. mar 2011

@akdarka
@biehn dakujem za rady, ja som z ba. už som s jednou volala, dala mi tipy, že čo mám vyskúšať, tak skúsim a ked nezaberie, tak jej mám znova volať
@smejko26 jeeejda, kde sa mi ešte nestretneme, v akej téme?! 😅 vidím, že aj ty sa trápiš s kojením ☹ my máme problem s nadbytkom mliečka zase, takže kojenie je boj, ktorého sa normálne desím ☹
@hobit ou vážne?? nie som jediná, ktorá sa toho desí? normálne mám paniku z toho, ked si predstavím, ako budeme spolu bojovať pri tom a on bude trpieť pri papaní. žiadna radosť ☹ a upravilo sa ti to samé alebo si niečo skúšala?

akdarka
7. mar 2011

@biehn ano robi poradenstvo len ma maleho synceka tak neviem ci chodi priamo domov. preto som pisala, ze si to treba overit 🙂 a je perfektna!

akdarka
7. mar 2011

@sisqa19 drzim palce 😉 a potvrdzujem, ze sa to zlepsi aj vekom...

hobit
7. mar 2011

@sisqa19 viac-menej same, od 3. mesiaca sa zrazu tak ustalila tvorba mliecka, ze som uz nemusela pouzivat vlozky do podprsenky 😉 ....a ked som videla, ze mu to naozaj ruchlo tecie a nestiha, otocila som ho na brusko, aby tahal "do kopca" ten prvy naval, to nam dost pomahalo...len vydrz a bude to fajn

sisqa19
7. mar 2011

@akdarka bože bože, bodaj by si mala pravdu, už nex to je ☹

zuzkapt
7. mar 2011

Ahojte. Odporučili ma do tejto diskusie. Mám štvormesačného chlapčeka. Dojčím ho cca každé 2 hodiny. Pri dojčení striedam oba prsníky a malý papá z každého prsníka veľmi krátko čo je približne 2 až 3 minúty. Ja mám pocit že za takú krátku dobu sa nemôže "poriadne" napapať. Napriek tomu však veľmi dobre priberá.. 😉 . Zo začiatku sme mali s dojčením veľké problémy a napriek tomu, že som to chcela veľakrát vzdať sme vydržali doteraz. Stále mám však pocit, že mám málo mliečka a preto ma zaujíma, keďže malý tak dobre priberá či je niečo pravdy na frázach ako "dobré mlieko" či "slabé mlieko"? Vďaka.... 🙂

zuzkat1
7. mar 2011

baby potrebujem asi skor podporu ako radu🙂 mala mi hrozne malo papa normalne jedlo... zje tak polku jogurtu obcas celeho maleho pribinacika... este neranajkuje, obed par lyziciek, olovrant podla nalady polka vyzivy alebo polovica jablka ci ineho ovocia (banan zje cely) a na veceru v poslednej dobe nic nechce ...predtym par lyziciek nejakej kase... ale pribera - kojim ju este stale kedy chce... mne to nevadi este aspon pol roka by som chcela na poziadanie kojit... lenze mama stale ze co len s nou bude ked neje, ze mam menej kojit, uz len rano a vecer a ze nepije ine (pije ale velmi velmi malo asi 3 tyzdne jej davam a moc nechce - spociatku aj chcela ale posledne dni sa za tym hrabe akoze velmi chce a potom si naberie do pusy a s usmevom to vypluva) .... myslite ze mam kojit naozaj menej... mne sa nechce kojit menej ked pribera a je spokojna... a ved ma len rok...

olifcek
7. mar 2011

@zuzkat1 my tiez papame ako kedy 😅 neriesim, nechudneme /i ked, ja bych mohla, no smakuje mi nugetka a nutella, toz.../, je vitalna, spokojna 😵 😵 😵 urcite koj na poziadanie... my uz sme par noci mali takych, ze oliv len raz, ci dvakrat cuckala... upravi sa vsetko, neboooj... Tvoja mamina je stara skola... ved moja nam davala od troch mesiacov kocku cukru denne, bo lekar/pediater kazal 😀

prsky
7. mar 2011

@zuzkapt dobre/zle mlieko neexistuje, existuje len spravna/nespravna technika dojcenia .. 2-3minuty je dost kratka doba aktivneho satia na 1 prsniku, hrozi riziko, ze pije viac-menej iba predne mliecko a nevypija prsniky "do dna" (do dna sa uplne prsniky nedaju vypit, lebo mliecko sa tvori aj pocas dojcenia. je mozne, ze mas dobry spustaci reflex a dietatko pocas tych par minut dostane do bruska dostatok mliecka bez nejakej velkej namahy, alebo je to bojovnik a taha aktivne.
pre pokoj duse by bolo fajn kontaktovat laktacnu poradkynu v tvojom okoli http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po... posudenim na mieste ti vie laktacna poradkyna lepsie a rychlejsie poradit
alebo si pocitaj na annaginej stranke clanocky k dojceniu, pochopis vela suvislosti aj sama: http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/

zuzkat1
7. mar 2011

@sisqa19 skus inu polohu... taku kde je gravitacia proti tebe🙂 teda ja som kojila dost na boku v lahu alebo si ho priloz na brusko a ty lez na chrbte...ked mas naozaj vela mlieka tak by mal takto menej "nabrat" do pusy naraz... ja som inak vlozky do podprdy odlozila az ked mala 9 mesiacov ale tvorby mliecka sa ustali asi tak po tretom mesiaci urcite a aj to bude lepsie, inak trojmesacne koliky ktore drobec pravdepodobne prekonava su bezne takmer u kazdeho babatka... u nas to preslo doslova zo dna na den..preve tri mesiace prerevala - nie plakala - revala...a jedneho dna akoby utalo... neboj bude dobre...samozrejme ze laktacnou poradkynou nic nepokazis 😉

nice202
7. mar 2011

@zuzkat1 ja mam taky isty problem 😒 mne tiez nic nechce jest. velmi malokedy... a pit vypije tak 50 ml ak ma dobry den. tiez kojim cez den dost casto a v noci 2 - 3x.. sice je mladsia ako tvoja, ale trapime sa s prikrmamy od zaciatku

prsky
7. mar 2011

@zuzkat1 moja dcera ma teraz take obdobie, ze papa asi take mnozstva, ako pises 😀 ranajky odmieta (ale neranajkuje ani muz, tak mozno to ma po nom, ze proste rano nie je hladna - ja som zas pravy opak, len rozlepim oci a musim jest - ranajky jej ponukam, ale vypije len kakauko a max zlize syr alebo maslo z chlebika) k tvojej dileme ma annag pekne vysvetlenie /treba robit presny opak ako pises/: http://dojcenie.wordpress.com/2010/10/14/ked-di...

zuzkat1
7. mar 2011

@olifcek 🙂 to moja cukor nie ale v 4roch mesiach som vraj uz jedla 3 broskyne naraz a podobne🙂 a teraz sa cuduje ze mala ako vrabcek... no inak ona je dost mala... nosi 74ky oblecko a len zopar kusov ma 80ky a tie su jej este volne🙂 este nema 9 kil...ale tak podla mna je akurat... v noci uz posledne len 4x je hore...ale stane sa este ze ma horsiu noc a zobudi sa 6x - klasika🙂

biehn
7. mar 2011

@sisqa19
Škoda, že si dostala rady len telefonické, úprava polohy a prisatia s týmto dokážu veľmu veľa plus ďalšie opatrenia môžu veľmi pomôcť. Nestálo by za to skúsiť obvolať poradkyne, či by niektorá neprišla aj osobne? Ak ide skutočne o nadprodukciu, tá sa časom upravuje, jasné, len dovtedy sa môžeš zbytočne trápiť. A hnevajúce sa bábätko si človek aj pri najlepšej snahe nebrať to osobne, dosť pripúšťa, je to aj psychicky náročné. Pomôcť Ti môžu aj tieto informácie http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po...
@akdarka
čo mám ja posledné info, tak Veronika robí poradenstvo zatiaľ len u seba doma, ale ona je taká akčnica, že u nej človek nevie 😀

zuzkat1
7. mar 2011

@prsky presny opak ako pisem? nechapem... idem pozriet clanok🙂 snad pochopim

prsky
7. mar 2011

@zuzkat1 no ze treba praveze viac dojcit 😉

zuzkat1
7. mar 2011

@prsky aha ze dojcit este castejsie?😀 to ale hrozi ze ju nedam dole s prsnika uz nikdy🙂 lebo ja kojim aj kazdu hodinu😅

prsky
7. mar 2011

@zuzkat1 no u nas to tiez nezabera k lepsiemu papaniu, ale ja to beriem tak, ze jej asi staci, ja som tiez nebola v detstve bohvieaky jedak a bola som chuducka (ale nie podvyzivena) - proste nas nasi nenutili jest viac, ako sme chceli - 5x denne sme nejedli hadam niky, aj desiatu v skole som bud darovala, alebo tajne vyhodila

zuzkat1
7. mar 2011

@nice202 no s tym pitim...ja som zacala az teraz davat....tak verim ze jej este zachuti do leta🙂 a to jedlo by som ja ani neriesila keby neriesili ludia okolo mna🙂 lebo ved pribera tak jej asi nic nechyba...

zuzkat1
7. mar 2011

@prsky 😀 desiate mama nachadzala vzdy na konci tyzdna v mojej taske🙂 a ranajky som zacala jest az ked som bola dospela... nezaberalo nic...mama spociatku skusala ze tam budem sediet kym nezjem, ale potom si musela vybrat ze ci ma vezme do skoly alebo budem jest😀 a manzel vravi ze ani on nebol velky jedak... ja stale cakam ze sa rozpapa este je mala a kojim a planuje este dva roky tak zatial som v pohode, len moja mama stale ze mlieko jej nemoze stacit (nie na rast alebo zasytenie ale na ziviny 😝 )

prsky
7. mar 2011

@zuzkat1 tak to si bola ako moj brat .. ten mal na konci tyzdna pol aktovky desiate v roznych stadiach rozkladu a pol tasky knizky - az na to, ze on bol hrozny bordelar a nosil v aktovke vsetko so sebou (neunuval sa davat si tam iba ucebnice a zosity na dany den) a ucebnice boli pekne ponasiakavane tymi desiatami 😅

sisqa19
7. mar 2011

@zuzkat1 ja kojím na boku od začiatku tiež. dnes som skúsila kojiť na xrbte a drobca na sebe, teda môžem povedať, že mlieko bolo všade!! doslova! po papaní, ale aj tak reval ☹ tak sa budem modliť, aby čo najskôr prešlo toho jeden a pol mesiaca, čo nám xýba do týx magický trox 😒
@biehn dakujem, dôsledne som to preštudovala. tak uvidíme, poskúšam dačo. tiež som dúfala, že príde hned, lebo už nás to trápi dva týždne a ako vravíš, aj ked sa človek snaží si to nebrať osobne, tak sa to nedá ☹ proste to trápi ☹

sisqa19
7. mar 2011

@hobit inak to som skúšala teraz tú polohu, že bruškom na moje bruško a mlieko bolo po celej posteli!

hobit
7. mar 2011

@zuzkapt aj my takto papame uz asi 2 mesiace a priberame takze neriesim 😉
@sisqa19 tak inu radu uz pre teba nemam...drzim palce

prsky
7. mar 2011

@sisqa19 ak mliecko velmi strieka, skus priskrtit tok mliecka cigaretovym/noznicovym uchopom (stlac okraj dvorca medzi prostrednik a ukazovak a drz stlacene) - tym by sa mal tok mliecka spomalit, vdaka comu by sa dietatku malo lepsie pit

mozno ti uz baby davali link, necitala som, tak ak hej, sorry za duplicitu: http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mlieck...

johanka.
7. mar 2011

@zuzkat1 vsak to ti celkom v pohode papa 😅 My sme na tom podobne. No mam super pediatra, ktory mi hned preventivne povedal, nech sa tym absolutne netrapim, papa kolko potrebuje. Nemam porovnavat s inymi detmi - hento je susedovie Durko, ktory papa ako kyselina, a toto je Miska, ktora spapa par lyziciek - no a co? A ze mlieko nestaci so zivinami? To je divna myslienka, ved je to najprirodzenejsia vyziva pre dieta, nie? Pit vodu mi zacala tiez az ked mala vyse roka. Aj som jej ponukala predtym, ale nejak nejavila zaujem, tak som to nesilila. Mam ju v latkovych plienkach, tak vecer zratam zacikane a vidim, ci je dehydrovana - nebola. Az ked mala vyse roka, tak sa mi dva ci tri dni po sebe zdalo, ze ma malo zacikanych plienok, tak som jej zase ponukla vodu, a to si uz dala s chutou, odvtedy ju pije. No neviem kolko, nesledujem to. Ma hrncek, sama si uchlipkava, pripadne rozlieva, a ked sa vyprazdni, pride reklamovat, ze treba doliat. Cika dost. A naspat k jedeniu - stale mava obdobia, ked za cely den skoro nic nezje. No dojcim ju stale vydatne, pribera, je zdrava, vesela, tak nevidim dovod nieco riesit. Pokial planujes este dlho dojcit, tak tiez nemusis nic riesit. Riesila by si, keby si chcela uz odstavit.