Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
26. mar 2009

ejusaaa - hylak sa dáva na obnovu črevnej flóry, teda ak je hnačka, niekedy aj ako prevencia hnačky, aká je dnes stolica?

suziad
26. mar 2009

Annag ahoj. Malu uz 2tyzden musim prikrmovat umelym mliekom, zatial 1-2x za den, po kojeni proste nieje spokojna a vypije este 40-60ml mlieka. Ma 5,5m. Myslis ze je cas zacat s tuhou stravou?

annag
26. mar 2009

suziad - samozrejme, ak si sa rozhodla dávať čosi iné, tak ideálne ak by si namiesto UM začala dávať tuhú stravu, aby sa zbytočne predčasne neodstavila. 🙂

nikollette
26. mar 2009

Stolicu ma peknu zltu..
viac dovodov..hm.. co myslis z coho asi?? pekne papa, kaka, cika 🙂 len tie vyrazky 😒

annag
26. mar 2009

viac dôvodov 😀 , veľa 😀

- detičky majú všetko nezrelé a ako všetky orgány, aj koža má svoje rezervy. Pokožka je veľmi citlivá, niekedy produkuje veľa mazu, niekedy málo, odrážajú sa na nej hormóny čo má bábo od mamičky, zle zareaguje na zaobchádzanie, pri spotení - potničky, pri styku s agresívnym pracím práškom. Môže to byť alergická reakcia na alergény , ktoré sa do materského mliečka dostanú z Tvojej stravy - napr. ako spomínala vejinka, z paradajok. Ale najčastejším potravinovým alergénom bývajú mlieko, resp. mliečne výrobky, ktoré mamička je. Na diaľku je to veľmi ťažké posúdiť, teda najlepšie je,ak sa poradíš s pediatrom. Treba zabrániť infekcii - teda nebabrať do toho, držať v suchu, prečistiť zatiaľ prevarenou vodou, inak takéto vyrážky ustúpia aj bez akejkoľvek liečby - ale kľudne sa poraď s pediatričkou.

zelmirka1
26. mar 2009

ahoj annag prosim mam problem:
maly je plne kojeny a v poslednej dobe papa len 2-3 minuty a uz sa odtrha od prsnika a hneva...potom dam druhy a po 1-2 minutach sa odtrha...pritom otvara ustocka akokeby chcel ale ked mu dam chyti bradavku a hned pusti a mrnci...neviem preco dufam ze napapa len predne mliecko...moze byt ze je lenivy tahat zadne ? stlacanie prsnika nepomahalo ale myslim ze mliecka mam stale dost. Inak celkove pribera dost, ma 7400 g v 6M, nevazim ho casto len ked ideme na poradnu. Tiez mal tmavo zelenu stolicu tak sa bojim co sa deje, chcem dalej dojcit, myslis ze mu to moze stacit tak kratko papat?

Skusala som mu dat prvy prikrm mrkvicku, 2x som skusila kupovanu a aj ked sa mracil jednu-dve lyzicky zjedol a potom som mu dala doma uvarenu mrkvicku zmiesanu s mojim rozmrazenym MM to ho natiahlo a vygrckal. Skusila som este zemiak a tiez ho natiahlo. Tak som prestala zatial, je normalne aby ho natahovalo alebo len nie je este pripraveny na prikrmy?

nikollette
26. mar 2009

annag po neviem kolkaty krat vďaka..
cize nemusim sa nejak bat.. 😉

annag
26. mar 2009

zelmirka. a robí tak zakaždým? aj v noci, stále pije tak krátko? ako často papá?? užíva železo? zúbky mu nejdú? ako ciká? teraz je stolica už v poriadku?

- na príkrmy nemusí byť pripravený, to nevadí, stačí ak spapá lyžičku, nemáš sa kam ponáhľať

caly8
26. mar 2009

ahoj annag 🙂

ozývam sa dosť neskoro, dúfam, že si ešte budeš môj problém pamätať 🙂

písala som o tom širokom balení, že sme mali na pravej nôžke zaostalý vývin bedrového kĺbiku..dokonca som sa dozvedela, že je to dedičné...manžel mal s tým ako dieťa problémy.. no a v súvislosti s tým som sa pýtala, či môže byť malá nervóznejšia..ten deň potrebovala prso každú hodinku a pol.. odpoviem na tvoje otázky..
kojím ju tak, že nechám ju úplne vypiť najprv jeden prsník a ak ešte má potrebu ponúknem jej druhý ale to je málo kedy pretože s jedného som odsala 100ml a druhý je menej výkonnejši ten dá najviac 60ml..aj ked sa snažím ho odsávať často..neviem či sa to niekedy zmení.. cez deň vydrží dve, tri hodiny spokojná a v noci sa mi tiež tak budí po troch hodinách..cez deň papá 20min. ale ako som už dávnejšie spomínala zaspávala mi na prsníku tak meníme polohy podľa tvojich rád a aj podľa toho ako bábätká s refluxom majú papať..
v noci pijem samozrejme pokojnejšie a mám pocit, že len tak od smädu, lebo ani negrgne a cez deň grgá ako starý tirák 😀 v noci niekedy akoby mala zapchatý noštek ale šušníky jej každý večer vyčistím + s MAR kvapkami, ktoré nastriekam na vatičku a tak jemne nie hlboko, môže to mať súvis s tým refluxom? keď ju uspávam sú to aj dve hodiny s tým, že mám pocit ako by sa jej vracalo ale ked ju držím zvislo nevygrcne, takže sa asi jedná o ten tichý reflux? dá sa to nejako zmierniť, či s toho musí vyrásť? snažím sa tie hodiny natiahnuť aby som ju nekojila každu 1,5h ale to sa mi stalo len ked bola velmi maličká a teraz ako som spomínala...

k tým nôžkam, mali sme II.a a uhly pravá 59°73° ľavá 53°74° klinický nález : vpravo-fyziologicky nezrelá coxa vľavo- D.C.C.l.h.n.
ja sa do toho absolútne nerozumiem možno mi ty budeš vedieť povedať 🙂

ďakujem ti za tvoj čas 🙂 veľmi pekne annag 🙂

zelmirka1
26. mar 2009

no v noci to nemeriam lebo nesvietim ale asi papa dlhsie...to si rad aj podudle tak ho necham. Ale cez den zakazdym fakt velmi kratko...normalne som dostala strach ci sa mi bude dobre tvorit mliecko ked tak kratko pije. Zelezo sme uzivali ale teraz uz nie preto ma ta stolica zarazila. Zubky zatial nejdu aspon som nic nevidela. To cikanie si tiez nie som ista lebo ja pouzivam pampersky a mam pocit ze mam mensiu spotrebu ako na zaciatku.
Ja viem ze sa nemusim ponahlat len ma zarazilo ako ho natiahlo ked prehltol. Mozno sa zbytocne plasim neviem.

annag
26. mar 2009

caly, dojčíš ukážkovo, ozaj tam nevidím chybu a môžeš byť spokojná. 😉 🙂 Áno, soplíky môžu byť aj z refluxu, ale to je nič podľa opisu, môže to byť aj suchým vzduchom. Tichý reflux treba pretrpieť, bábo z neho vyrastie, on sa ešte môže aj o čosi zhoršiť, kulminuje okolo 3-4 mesiaca, ale oveľa horšie to nebude.

- k nôžkam, podľa toho čo uvádzaš, je horší ten ľavý kĺbik, ten aj označil ako dyspláziu bedrového kĺbu -( uhol alfa má byť v ideálnom prípade Ia väčší naž 60 a beta menší než 55). Aj vzhľadom na možnú nepresnosť pri meraní ako aj predispozíciu po manželovi, by som trvala na remienkoch - pri takýchto kĺbikoch sa podľa Vyhlášky Ministerstva zdravotníctva odporúčajú. Prečo - aby boli kĺbiky non stop v správnej polohe. Pri širokom balení vzniká problém ako som písala. Teda ja by som si žiadala remienky, alebo navštívila ešte jedného ortopéda. Tento typ kĺbiku treba aj veľmi dobre posúdiť - určite to súvisí aj so skúsenosťami ortopéda v tejto oblasti

annag
26. mar 2009

zelmirka, takže ešte raz to skús zajtra posúdiť - sleduj stolicu, počet plienočiek, resp. si aj zapíš jednotlivé dojčenia,možno je medzi nimi dosť dlhých. Skontroluj mu pusinku pri dennom svetle. Dojči ho aj naďalej z obidvoch, často a uvidíme ako ďalej.
Toho napínania sa neobávaj, pokiaľ nemá problém v pusinke tak to bude len nezvykom na tuhú stravu. Dačo vymyslíme 🙂

caly8
26. mar 2009

ďakujem krásne za odpoveď.. si ma potešila, že v dojčení je všetko oukej malá aj veľmi dobre prospieva priberá mi okolo 700g 🙂

s kĺbikmi máme ísť na kontrolu 15.4. tak uvidím čo mi povie, aj ked mám pocit, že on vôbec tie remienky nevylučuje, lebo niečo naznačil také, ale povedal, že sa uvidí o mesiac..malá si celkom zvykla na to balenie aj ked ona napr. ked kaká potrebuje si pomáhať nožičkami alebo keď má vetry preto ju musím vtedy na chvíľku dostať z tých poštoliek lebo neskutočne plače ako náhle jej to zložím je úsmev na tvári..dúfam, že tým nič nepokazím ale vykakať sa ináč bez plaču zatiaľ nevie 🙂

tak sa len budem modliť aby sme mali aspoň nejaké zlepšenie a už nech sa zaháji liečba aká bude potrebná radšej teraz kým nechodí ☹

ďakujem ešte raz dobrú noc 🙂

annag
26. mar 2009

caly, tu nejde len o to, aby nemala remienky neskôr, keď sa bude napr. otáčať, liezť ...ide o to, aby Ti na niekoľko týždňov neskončila v sadre . Ja na Tvojom mieste by som išla za ortopédom a požiadala o remienky čím skôr, trebárs mu povedz, že malá má koliky a je nervózna - čo vlastne aj ozaj je. Niekedy sa to ortopédi zdráhajú mamičkám dať len kvôli tomu, že mamičky to ťažko znášajú. Ale ozaj je to tá najlepšia pomôcka, ktorá šetrne a dobre poslúži svojmu účelu. 3 týždne do kontroly je veľmi dlhá doba . Držím palce, nech sú kĺbiky čím sklr v poriadku 🙂

bika10
27. mar 2009

Ahoj Annag, písala som Ti pred 2 dňami že sa si myslím, že malá málo pribrala a že sa hnevá pri prsníku. Radila si mi papať každé 2 hodiny namiesto 1,5hodiny. To sa nám super osvedčilo. Malá je spokojnejšia, už skoro vôbec nepregĺga a hnevá sa už iba večer trochu - ale to je už asi nervozna, lebo je ustatá. Tak Ti ďakujem za radu. Už len počkať do toho utorka do poradne, koľko pribrala. Dúfam, že to teda bude trochu viac ako som namerala doma, aj keď prvý mesiac sa nám váhy doma a u dr. zhodovali. No uvidím. Zatiaľ Ti teda veľmi pekne ďakujem za pomoc🙂
Mám ešte takú jednu otázočku. Keďže pri prvej dcére som mala často zápaly prsníka, teraz sa snažím robiť všetko preto, aby som sa im vyhla. Zatiaľ sa mi klop,klop darí. Chcem sa ale opýtať, či je potrebné nosiť plienku na prsiach aby neprechladli a nezapálili sa? Alebo sa zapália iba tak, že keď sú tam ragády dostane sa tam infekcia? Nosím plienku na prsiach stále, aj doma a už ma to aj dosť otravuje 😒

blau
autor
27. mar 2009

bika podla mna plienku nemusis nosit, ale chranit prsia ano. Su velmi citlive. Prsnik sa nezapali len s ragad moze sa aj ked ho ofukne. Su haklive, ja by som si ich chranila cibulovou vrstvou oblecenia( podprsenka +tielko) tricko atd.

janzi
27. mar 2009

Anag prosim ta o radu, mala zacala mat taku tuhsiu, formovanu stolicu 😕 pred casom som jej davala ryzovu kasu, lebo malo priberala, ale uz je zhruba 3 tyzdne opat plne kojena 🙂 Kaka zhruba raz za 5-6 dni, prdiky jej odchadzaju pekne, ale pri kazdom papani tlaci a stale sa jej nedari vykakat. 😖 Viem ze pri plnom kojieni neusi kakat aj 10 a viac dni, farba je pekna zltucka......ale trapi ma ta konzistencia stolice.

zelmirka1
27. mar 2009

ahoj annag
tak som dnes sledovala to kratke papanie ako som ti vcera pisala:
v noci 23.30 z jednoho prsnika, druhy nechcel, odhadom 6-7 min aj ked ciastocne pritom spinka a dudle
v noci 2.30 z jedneho prisnika, druhy nechcel, odhadom 6-7 min, tiez zaspinkal a dudlal
7.00: L 4 min, P 2 min
10.30: L 4 min, P 3 min
13.30: L 3 min, P 2 min
16.30: L 3 min, P 2 min
19.30: L 3 min, P 5 min
plienky boli 5, v noci neprebalujem takze nocna bola riadne tazka.
stolicu nemal uz par dni, predtym bola zelena. Ustocka ma v poriadku.
Myslis ze mu to staci aj ked papa takto kratko ? Ked mu ponuknem v intervale po 2 hod. tak pije len minutku a jeduje sa.

annag
27. mar 2009

bika, no tak to som rada, ak je malá spokojnejšia - nielen váha je ukazovateľ toho, či sa bábetku dobre darí. Plienku nosiť nemusíš, príčinou upchatia prsníka je to, že sa zle vyprázdňuje. Toto upchatie sa môže veľmi podobať infekčej mastitíde, ale väčšinou ide o sterilnú . Pokiaľ sa do prsníka dostane infekcia, môže dôjsť aj k infekčnej mastitíde, väčšinou cez ragády, ale nemusí, pretože na svedomí ju má z drvivej väčšiny zlatý stafylokok, ktorý sa do tela môže dostať aj inou cestou. Rozdiel sa niekedy veľmi ťažko určí, spravidla sa za infekčný zápal hodnotí prsník s hrčou a teplotou, ktorá po cca 24 neustupuje. Pri bežnom upchatí teplota aj sama ustúpi - keď sa prsník vyprázdni.

Ale to čo si opisovala - časté zápaly (teda upachtia mliekovodov) , to bolo spôsobené predovšetkým zlým vyprázdňovaním prsníka - teda ak bábo nevypije prsník "do dna" - to stáva, ak bábo neúčinne pije alebo ak je mliečka viac, než bábo dokáže vypiť. Veľmi dobrou prevenciou je striedanie polôh pri dojčení - teda zaraď pravidelne napr. jedno dojčenie klasická (priečna, tanečník) a ďalšie futbalová - tam, kam smeruje brada, tam bábo najlepšie ťahá . Veľmi dobré, zvlášť pri veľkých prsníkoch je stláčanie prsníka počas dojčenia - bábo nemá tendenciu robiť prestávky, nekončí dojčenie skôr ako prsník ozaj vypije. Pokiaľ sa tvorí mliečka veľa - tak buď treba jeho tvorbu utlmiť, alebo , čo je úctyhodné, odsávať nadbytočné mliečko a odovzdávať ho do laktačnej banky. 🙂

V teple prsníky treba držať, ale tak normálne, teda nebehať po vonku na ľahko. No s plienkou netreba. Teplo a plienku treba v tedy, keď má mamička choré bradavky a chlad jej spôsobuje bolesť.

annag
27. mar 2009

janzi, no to som rada, že plne nanovo dojčíš 😵 , keď bábo kaká menej často, tak je stolica hustejšia. Deti sa pri kakaní trošku pučia, keď ju dojčíš, tak vtedy sa v brušku všetko pohne, má nutkanie kakať, ale ak nemá čo, tak nekaká. Keďže pekne puká, nemá koliku, tak sa nemáš čoho obávať. O pár dní začneš so zeleninkou a to sa všetko aj tak obráti . 🙂

annag
27. mar 2009

zelmirka, ciká krásne, zelená stolica je určite spôsobená tým, že pije krátko, to nevadí, pokiaľ bábo inak dobre prospieva. Podľa intervalov nevyzerá, že by bol hladný - v noci sa budí málo, cez deň sú tiež riadne dlhé - skôr si prsník nepýta sám? Je to už veľký chlap, teda ak by bol ozaj hladný, pýtal by si papať sám. Možné príčiny - mliečka máš veľa, dokáže si dosť vytiahnuť v krátkom čase, má nejaký problém v pusinke - zúbky, hrdielko ..., má obdobie prechodného nechutenstva. Pokiaľ mu takéto papanie vyhovuje, je to v poriadku. Ak by to bol prejav ochorenia, resp. ak máš o laktáciu obavy, môžeš si mliečko po dojčení odsávať. Inak je spokojný, aktívny ?

katika
27. mar 2009

Ahoj Annaq,
to s tym kratkym papkanim by zaujimalo aj mna. Aj moja dcera od narodenia pije velmi kratko, niekedy len minutku, viac nechce ani z druheho prsnika. Ale ja som ju potom casto kojila, aj kazdu hodinku. Nepriberala dobre, ani nemala stolicu niekolko dni, kym sme sa len kojili. Do polroka sme ledva zdvojnasobili hmotnost, pre nas to znamenalo 6 kg. Nastastie nemam tabulkovu doktorku. Ale chcela som ju kojit, preto som ju kojila casto. Teraz mame 9 mesiacov a cez den pije kratko, dobiehame to v noci, prikladam si ju ked trochu zamrnci,aby cosi vytiahla. V pusinke som nic podozrive nenasla. Myslis, ze ju mozem takymto kojenim ohrozit? Stale si hovorim, ze dietatko si samo urci, kolko chce.

annag
27. mar 2009

katika, ohroziť ju v tomto veku neohrozíš. Niektoré deti sa takto nastavia, pijú viac predného mliečka, neťahajú zadné, ktoré tečie pomalšie. V prvom polroku to môže ozaj ohrozovať dojčenie, lebo krátkym papaním bábo nedostatočne stimuluje prsníky a dochádza k úbytku mliečka. No po polroku , keď začnú prevažovať príkrmy, to už také dôležité nie je. Preto by som sa pri Tebe ani pri zelmirke neobávala, ale keby si mi písala ako mamička povedzme 2 mesačného bábetka, tak by som to určite s Tebou riešila 🙂

bika10
27. mar 2009

Annag, ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď. Áno, pri prvej dcére som mala veeeeľa mliečka, strašné ragády, nemala som odsávačku (odsávala som ručne) ani toľko informácií ako mám teraz. Tie prvé mesiace boli utrpenie, ale prekonali sme a kojili sa 1,5 roka, čo som bola veľmi rada. 🙂 Teraz ragády nemám, polohy striedam aj mliečko odsávam, keď treba. A tú plienku teda odložím, čomu sa veľmi teším. Vďaka 🙂

katika
27. mar 2009

Annaq,
My sme sa strasne natrapili s kojenim, strasne. Vobec to nebolo pre nas prirodzene, ale ja som tak strasne chcela kojit, ze som dceru asi poriadne vytrapila ☹ aj seba. Ale chodila som casto do poradne na kontrolu, z vlastnej iniciativy a volala som s lakt. poradkynou.
Ja som ta pozde objavila, len pred par tyzdnami ☹ Ked som ta potom zacala sledovat 🙂 ako odpovedas na otazky, tak som bola uplne hotova. Na vela otazok si mi odpovedala. 🙂
Stale som bojovala s nedostatkom mlieka, tym pocitom, ale asi to nocne kojenie, ktore bolo caste ma udrzalo pri kojeni.
A ako by som to mohla riesit, skor, teda na zaciatku, ked som dceru nevedela donutit dlhsie. Aj som ju dala odgrgnut, ale neodgrgla si, takze to jej nevadilo. Neviem ako by sa to dalo predlzit, ked nechcela. Polohu pri kojeni sme si oblubili tanecnika, lebo sa zle prisavala, takou malou pusinkou, ani tu pusinu som ju nevedela naucit urobit vacsiu. Stale sa potom ked zacala papkat uzavrela. Ked prestala papkat, tak este mliecko streklo, takze este by mohla podla mna aj dlhsie.

zelmirka1
27. mar 2009

annag
mne sa tazko odhaduje kedy chce papat a kedy je unaveny lebo place rovnako...skusala som kratsie intervaly ale to si len cucol chvilku a hned pustil bradavku. Pribera dobre tak myslim ze je spokojny ale casto je cez den mrzuty lebo je unaveny a neda sa mu zaspat aj ked ho dam do postielky...jedine ked mu pomozem...to by nevadilo ale spi kratko len pol hodinku a potom je zase rychlo unaveny, uz je dost velky aby vydrzal hore 2-3 hodiny ci nie ?
V kociku vonku spi aj dve hodiny. Myslela som ze je hladny ked papa tak kratko a preto je aj mrzuty ale asi to nebude hlad.
Odsavala som len prve dva mesiace, mam zasoby, teraz uz ked je tvorba mliecka ustalena neodsavam lebo to islo tazko a zbytocne ma to znervoznovalo,ked si pri dojceni stlacim prsnik tak strieka mliecko tak hadam mam dost.

katika
27. mar 2009

Ospravedlnujem sa, niekomu som ukradla nick, takze to nabuduce napravim. Som tu nova 🙂

shupolienka
27. mar 2009

Ahoj Annag: chcem sa spytat, ten framykoin si natieram na tu ragadu uz siedmi den, a este stale neni zahojena. Ako dlho sa moze ten framykoin pouzivat? Co v tom pripade ak mi nezaberie? 😖

annag
28. mar 2009

shupolienka, ak nepomohlo, tak už nenatieraj. Ragáda sa stále nehojí - aj sa zväčšuje? Máš pocit, že sa naň pisáva správne? Na akom mieste ju máš, aj Ťa páli , svrbí či štípe bradavka, dvorec mimo dojčenia, resp. po dojčení? Máš bradavky citlivé na dotyk alebo na chlad?

chiiqie
28. mar 2009

Ahoj Annag....neviem, či tu už mal niekto taký problém, ale......moja malá má 6 mesiacov a 3 týždne. Doteraz bola plne kojená a nemali sme žiadny problém. Asi pred troma týždňami jej vyšli prvé zúbky a vtedy začal náš problém. Proste ma začala nenormálne hrýzť do bradavky. Strašne to bolí, najprv len zopár krát, stisla som zuby a vydržala to....ale teraz keď má už vonku tie dva zúbky tak je to neznesiteľné. Mávam aj krvavé podprsenky, čo sa tak zahryzne....skúšali sme dávať na ďasienka aj calgel, ale nepomohlo to....čím ďalej to robí viac a viac, akoby to bola nejaká jej hra. 😖 ....som z toho troška na nervy, lebo strašne moc ju chcem ešte kojiť, ale neviem či nie je čas odstaviť ju a dať jej umelé mliečko.....ale rada by som ešte kojila....neviem či mi budeš vedieť v tomto pomôcť, ale za každú radu ďakujem 🙂