Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

mailinka
17. apr 2009

ahoj mima22,to urcite neni malo.priam by som povedala ze dost.moja mala bude mat coskoro tiez 3 mesiace a vazi asi okolo 5300g a porodnu hmotnost mala 3550g.myslim ze tvoja mala ma krasnu vahu a to ze pribrala iba 80g este nic neznamena.my sme jeden cas za 2 tyzdne nepribrali nic

annag
17. apr 2009

blau, no ak jej to nebude vadiť, tak ho zruš. Toto je krásne , ukážkové plynulé odstavovanie, ktoré si bábo ani neuvedomí. Super, krásne dlho dojčíš, viac než rok, netlačíš na pílu, nesnažíš sa ukončiť dojčenie rýchlo. Paráda 😉 🙂

annag
17. apr 2009

paskova, tie kvapky neuškodia, môžu iba pomôcť, ale podľa toho, čo si písala, tak jej plyny voľne odchádzajú, v brušku sa nehromadia tak, že ju naduje a nedokážu vyjsť von, tieto kvapky pomáhajú najmä vtedy, keď plyny z bruška von nejdú.

annag
17. apr 2009

gabii83 - a plače aj pri dojčení? Menezes môže zmeniť chuť mliečka, samozrejme aj zúbky v nej môžu spôsobiť nervozitu- Papá dobre, rovnako ako pred tým?

clea333
17. apr 2009

Ahoj Annag, dakujem ti za radu ohladom mojho zacinajuceho zapalu prsnika-strana 89. Urobila som vsetko ako si napisala a zapal polavil hned na druhy den, vcera to uz zmizlo uplne, ani som uz nemala horucku. Skusala som tu priecnu polohu, aj nam to pekne ide, dokonca sme to skusali aj bez klobucikov-pekne sa prisal, lenze vydrzali sme len den, lebo som mala hrozne bolesti-mam strasne citlive bradavky aj bolave, do toho ten zapal, maly plakal, ja zase od bolesti, takze dojcime zase s klobucikmi. Urcite to chcem vyskusat aj bez nich, ale teraz isto nie, lebo som z toho bola vystresovana a maly potom ani poriadne nechcel papat. Mna to velmi stve, ale nedalo sa mi inac, strasne ma to bolelo.Dakujem ti za rady 🙂

blau
autor
17. apr 2009

oooo dakujem, si ma teraz tak potesila, lebo som bola smutna. Padol a narazil si z vnutra peru. Obavala som sa, ze nebude chciet papat moje mliecko, ale v pohode. Nie je mu to nevadi a asi nechyba. To bolo dojcenie poobede pred spanim. Dnes som to vyskusala a krasne zaspinkal. Dakujem 🙂

annag
17. apr 2009

clea333 - bradavky poliečime, akú bolesť cítiš? Aj Ťa štípu, pália, svrbia? Sú citlivé na chlad? Zvyknú niekedy bolestivo obelieť na pár sekúnd a následne očervenieť - pri tom cítiš takú pulzujúcu bolesť? Máš na nich ragády? Bolia Ťa pri prisatí a potom bolesť ustúpi, alebo po dojčení bolia tiež, možno ešte viac? Pozri môj album, či tam podobné nenájdeš

annag
17. apr 2009

blau, máš parašutistu ako je môj Miško 😀 Keby ma pediatrička nepoznala, tak určite by pár krát po prehliadke nahlásila na polícii podozrenie na týranie dieťaťa , samá modrina a škrabanec

annag
17. apr 2009

zuzi, áno, môže byť taký pre očkovanie. Nedávaj mu zakaždým prsník, lebo potom Ti grcká. Normálne vydrž na obvyklý interval - teda dojči niekde medzi 1.5 až 3 hodinami. Ak často papá , má záhu, dožaduje sa nervózne prsníka, grcká znovu a to sa potom ťahá donekonečna. Takže asertívne dodrž interval, daj pozor, aby prsník nepocukával a všetko bude opäť v poriadku.

blau
autor
17. apr 2009

presne, modrinove nohy ako futbalista...ale on je indian, moc neplace, ale toto ho prekvapilo. NO co uz to patri k tomu, len nas to zakazdym mrzi, ze?

matja
17. apr 2009

annag, prosím ťa, nemýlim synčeka, keď v noci od neho vyžadujem iba to, aby sa napapal a znovu spinkal a cez deň mu dovolím byť na prsníku dlhšie, nech si pocucká aj naprázdno?

A ešte jedna otázočka, vieš poradiť aj to, ako sa stravovať počas dojčenia? Alebo si to tu už niekde písala? Je mi jasné, že nafukujúce potraviny nejesť a takisto ani alergény, ale dokedy? Lebo zo zeleniny jem jedine mrkvu, z ovocia iba banány a ošúpané jablká, z konzervy som jedla aj mandarinky a zavárané broskyne. Ale kedy môžem začať skúšať aj ďalšie potraviny?
Ďalej ma zaujíma, či sú tieto potraviny alergénmi: ovsené vločky, huby, reďkovka, tvaroh, syr Niva. A z nápojov - čierny, zelený čaj, bylinkové čaje, mlieko - čo z toho môžem piť? Už mi začína byť moja strava dosť jednotvárna. Malý sa mi už dvakrát vyhádzal, tak si dávam pozor na to, čo zjem.

annag
17. apr 2009

skusim v skratke tiez opisat nas porod... wild horses - mali sme to dost podobne 🙂

Takze - rano v sobotu pred 5 mi zacali kontrakcie, o 3 poobede sme dosli do porodneho domu, to uz boli po 5 minutach. Midwife bola fajn, chcela nas poslat domov, lebo som podla nej bola prilis v pohode na to, aby som rodila 😀 ale ostali sme tam, dostali sme peknu porodnu salu s balonom, vanou zachodom, roznymi pomockami (pisem to preto, lebo na Slovensku by toto bol tazky nadstandard), pustili sme si hudbu, tancovala som brusne tance, predychavala kontrakcie, midwife nam uvarila caj (mala som specialny na kojenie este z domu) a priebezne nam nosila novy a toasty a lekvar 😀 potom mi napustila vanu, vliezla som si do nej a bola to prijemna ulava (kontrakcie som mala strasne bolestive - pomahalo mi ich predychavat a pri vydychu robit hlboky zvuk "vuuuuu". A este mi velmi pomahalo, ze ma manzel stale masiroval - mali sme to nacvicene z predporodneho kurzu, takze vedel presne, co ma robit, bol uzasny.). Ozaj, jest neodporucam - ja som si len hryzla z mueslitycinky a hned som sa z toho povracala. 😖 Ale pila som stale a vela. Potom, ked som tie bolesti uz nevedela vydrzat, poprosila som midwife, ci uz mozem ist do bazena a ona, ze este asi nie som dost otvorena, ale skontrolovala ma a zistila, ze uz som na 6 cm, tak hura do bazena 😀 no a tam to bolelo este viac, neskor mi ponukla ten entonox, tak som ho skusila a bolo to super 😀 som z toho bola uplne sfetovana 😀 no hej a mala som fakt ten orgasmic birth, takze je to pravda, da sa to. (midwife bola dost prekvapena z toho, ako rychlo sa otvaram a ako dobre predychavam kontrakcie, mala som zo seba velmi dobry pocit, som jej vysvetlila, ze robim jogu 😉 ) Potom akurat nastal problem, ze babatko akosi nechcelo ist von, kedze bolo asi take obrovske. Medzitym sa vymenili midwife a to bolo super, lebo ta druha midwife bola uplne uzasna a uz sme ju poznali - ona ma prijimala. Najprv ma len pozorovala, radila mi, co mam robit a ked to neslo, vyhlasila, ze ideme z bazena von, tak sme sli na stolicku, tam sa mi podarilo nieco vytlacit, ale babatko to nebolo 😅 (midwife ma velmi pochvalila a slo sa dalej), potom sme sli na postel a tlacila som v polosede, jednu nohu som mala zapretu do manzela a druhu do midwife. No a takto som tlacila asi 3 hodiny, lebo Zoranko asi cely cas spinkal 😀 . Myslela som si, ze umriem, ze ho nevytlacim, ze budem musiet mat cisarsky, nastrih, zvon a neviem co este, no a nakoniec sa nam to podarilo 😀 bol to ten najkrajsi pocit na svete, ked som pocitila, ze uz konecne ide von a potom, ked som ho uvidela - bol nadherny, najkrajsi na svete 😀 . Manzel si musel sadnut, lebo toho bolo nanho trochu moc (videl viac ako ja 😀 . Hned mi Zoranka polozili na brusko a prikryli nasim cervenym uterakom a tak sme tam nejaku dobu ostali a tesili sme sa. Potom mi pomohli prejst na stolicku, kde som vytlacila placentu (bez syntocinonu), midwife ju skontrolovala, ukazala nam ju (Zoranka medzitym drzal dojaty ocko). Potom som presla na postel, midwife ma skontrolovala, mala som male natrhnutie, ktore zasila (dala mi entonox a umrtvovaciu injekciu - vobec to nebolelo a bolo to hned). Potom mi prilozili Zoranka na prsia, ale cuckat sa mu nechcelo, tak sme sa len tak vytesovali. Potom som zaspala.
Idem kojit - dokoncim neskor 😉

gabii83
17. apr 2009

papa dobre rovnako ako pred tym, ale aj pri tom za za reve, tak neviem.... ale papa dost ☹

clea333
17. apr 2009

Annag, ja mam tie bradavky take popraskane-ani by som nepovedala, ze su to ragady-mozno zacinajuce ale len na jednom prsniku, pouzivam aj lanolin, aj som davala Cicadermu, lenze ked som zacala dojcit bez klobucikov, tak ich este viac maly natahoval-vtedy mi urobil tie trhlinky. Lavy prsnik mam od zaciatku horsi-na nom bol aj ten zapal, aj pri dojceni cez klobuciky citim bolest na nom pri prisati, ale za chvilu prejde a je to v poriadku (bolest akoby ihly). Lenze ked som dojcila bez klobucikov, tak ma priserne bolelo nielen prisatie na OBOCH prsnikoch, ale bolelo aj ked cucal, akoby mi ihlami pichal niekto do prsnika, boleli ma aj po dojceni, proste stale.Potom maly este viac natahoval bradavku smerom dozadu, aj ked som mu hlavicku snazila pritlacit spat, tak on to robil preto, ze sa strasne pajedil, ze mu to zle ide. On sa pekne prisal (ja som nejako tu moju plochu bradavku stimulovala, aby sa zvacsila), lenze bradavka zase splasla jemu v ustach asi alebo co...ja som bola z toho uz zufala a volila som radsej moznost dojcit s klobucikmi ako skoncovat s dojcenim, pretoze on vobec nepapal a bolo to cim dalej tym horsie. Podotykam, ze zo zaciatku (mozno prve tri dojcenia) sa maly snazil, ale potom akoby zacal zrazu strajkovat, ja fakt neviem...bradavky nesvrbia a ked dam na ne studenu vodu, tak vystupia...pre mna to bolo utrpenie dojcit bez tych klobucikov.

annag
17. apr 2009

Clea, bradavky treba preliečiť, máš na nich infekciu. Dojčenie nesmie bolieť. Kúp si v lekárni Canesten alebo Candibene krém a 3 x denne si natieraj bradavky po dojčení, pred dojčením nezotieraj. Už o 2-3 dni by si mala cítiť výrazné zlepšenie - ozvi sa, či zabralo. Potom skúsime napraviť prisatie.

annag
17. apr 2009

nima, mohlo by to byť OK, keby .... doteraz priberala pekne, niekedy majú detičky stagnujúce obdobie, ale u Teba viem aj jeho dôvod. Prosím Ťa, skús sa ozaj skontaktovať laktačnou poradkyňou, kým sa klobúčikov nezbavíš, tak ten problém s dojčením nám bude narastať. 😔

annag
17. apr 2009

matja

- trošku cuckania neublíži , ale ak si ho chceš užiť a pomojkať, odporúčam šatku na dojčenie, aj malému sa bude páčiť

- každé bábo reaguje inak, niečo iné dostalo do vienka, má inú imunitu ... takže treba skúšať. Také výrazné alergény ako citrusy len veľmi opatrne, radšej po polroku. No ostatné bežné potraviny, vrátane nafukovacích môžeš skúšať. Takže zjedz danú potravinu a počkaj minimálne 6 hodín, odporúčam radšej celý deň ako bude reagovať - teda výsyp. bolesť bruška, stolica ... ak sa nič nestane, kľudne ju ďalej konzumuj

- z toho, čo si vypísala -môžeš takito prakticky všetko, opatrnosť venuj Nive - plesňové syry môžu byť alergénom, ale Niva je pasterizovaný syr, teda listeriózy by sme sa obávať nemali. Pozor na tvaroh - obsahuje veľa kravskej bielkoviny - alergény kravskej bielkoviny sú prvé potravinové alergény, na ktoré môže bábo cez MM alergicky zareagovať. Ćím je vyššia hladina tohto alergénu, tým horšie môže bábo reagovať. Čierny čaj opatrne skôr kvôli tomu, že môže horšie spinkať-

Teda všetko môžeš, len maličkého sleduj. Inak, ak na niečo zle reaguje teraz, o polroka nemusí. Takže po dlhšej dobe smelo alergén vyskúšaj opäť.

annag
17. apr 2009

gabi, pokiaľ je v poriadku - teda papá, ciká, kaká, nemá teplotu .... tak ešte vydrž, bude to len krátkodobá záležitosť. Ak by bola apatická, nepapala, tak choď na pohotovosť. AK by sa ozaj stalo, že odmieta papať, mliečko odsávaj, aby si si udržala laktáciu. No myslím, že všetko sa opäť napraví. Ak by sa Ti zajtra stále nezdala, napíš mi úplne presne režim dňa - kedy koľko papala, spinkala, akú mala stolicu, koľko cikala. - do IP

caly8
17. apr 2009

ahoj anka 🙂

tak ja som tu s výsledkom od ortopéda... nakoniec sa dysplázia nepotvrdila, bolo to nepresné meranie a po kontorle a opätovnom premeraní máme kĺbiky dobre aj ked jedna nôžka sa vyvíja pomalšie ale už je to fajn..potvrdil nam to aj druhý ortopéd ako si radila navštíviť aj iného 🙂

ak ťa môžem poprosiť o radu...malá má dva mesiace aj tri týždne...posledne si často pýta prso a práve máme za sebou večer, keď som ju o šiestej okupkala predtým ju chovám o tej piatej..lebo by bola nervózna pri kúpaní to mám už odskúšané..potom o siedmej ju ukladám s tým, že jej ponúknem prso a začne sa kolotoč...ona cucká 10min. potom si grgne pekne zaspinká o pol hodku je hore..to bolo dnes..usúdila som, že málo papala, tak som jej ponúkla ten istý a už sa zlostila na ňom..ona cucká, pustí, krúti hlavičkou..tak ju odtiahnem dám grgnúť..no ale to už je nervozna, unavená a chce byť pri prsku no ale to sa potom hnevá, že jej asi tečie mliečko..no a je po spaní...plač..grgy..to bolo dnes...
cez deň si teraz pýta často..len ked je von vydrží dve, tri hodky...
mlieko mi tečie dosť rýchlo ale len z jedného prsa, druhé mi dáva stále menej 😒 aj ked ju prikladám k nemu...a nechám ho vypiť do dna..

ako vyriešiť to odťahovanie sa aa hnevanie? teraz sa mi prsníky naplňaju na prasknutie lebo aj v noci je každé dve a pol hodky hore na papanie(bez grgania) pije pokojnejšie..
mám odsávať?
ďakujem za tvoj vzácny čas anka 🙂

zuz11
17. apr 2009

Ahoj Annag, problem je ze ho nedojcim castejsie 🤐 hrozne byva zly cez den a skoro vobec nespi a aj vecer je ho tym padom dost problem uspat 🤐
inak z prveho ockovania mu neni vidiet ani vpich takze po roku by sme mali ist na neake vysetrenie koli tomu 🤐
akoze zdrave dieta a nic ine nerobim iba beham po dr. 😔

tatiana75
18. apr 2009

ahoj, Anna.
cely den a vecer som jej davala papat tak, ako si mi radila. cez den som ju musela raz dokrmit aj z druheho prsnika, ale to si len trosku potiahla. to bolo vtedy, ked som jej davala uz druhy krat z toho isteho. v noci som mala prsniky naliate, musela som odstriekavat z toho, z ktoreho som jej nedavala. ale ona papa o 20.00, potom sa zobudi okolo 01.30 a potom okolo 05.00.
stolicu mala hustu, ale teraz nadranom mala nakonci troku hlienovitu-zelenu.
DAKUJEM za pomoc... 🙂

gabii83
18. apr 2009

dakujem ANNA, teraz mala spi v kociku a papala dobre, mala rano stolicu raz normalnu...

dufam, ze nam to prejde rychlo, a este sa chcem spytat, toto bude pri kazdej menstruacii robit pokial ju kojim??? 😒 😒

som ti vdacna, ak este nieco vyskytne tak sa obratim na TEBA.
prajem vsetkym kraasny dnik 😉

oliverkaa
18. apr 2009

Ahoj Annag
Tak taka noc aka bola ta posledna dufam ze uz nebude.Maly zaspinkal o 20.30 ako kazdy den,predtym spinkal stale do tej 12stej a potom sa budil kazde 2hodinky. Za posledne 3-4 dni noci boli horsie,stale zaspaval tak okolo 20.00-20.30,ale uz o 22.00 si pytal papat,potom zaspinkal ale v spanku sa strasne metal taksom si ho davala stale k sebe,kazda noc bola rovnaka,tam si uz pytal prsnik kazdu hodinku a aj zaspaval na nom,to by nevadilo,ale vcerajsia noc ma strasne vystrasila,maly zaspinkal o 20.30 a spinkal do 23.30,tak si pytal papat tak som si ho prilozila,papal asi 1 min a potom spustil velmi ale velmi silny plac,vobec nechcel prsnik a ani cumel,takto plackal az do 1 rana,akurat ked som ho vzala na ruky hore tak sa utisil a pozeral vsade dookola co sa deje,ked som sa pokusala ho prilozit hned spustil.Potom o 1 zaspinkal od unavy,o 2.30 trosku potahal len 5-6 min a zaspinkal,o 4.30 som ho prebalila,sa pokakal a zase spustil plac,tak som ho prilozila ale nechcel vobec,tak som si rychlo odsala mliecko rucne 60ml a to vypil ale uz v polospanku.O 7rano sa uz chytil a papal 7 min a potom o 8 papal 10 min.Nevies co moze byt pricinou tohto jeho placu?Mohol sa bat niecoho?Alebo mal zly sen?Neviem ale velmi som sa bala ze ho nieco boli ☹ ,stolicu mava kazdy den aj 2-3x do dna,aj prdy mu odchadzaju,tak neviem.Chudacik moj maly.

monika77
18. apr 2009

mamičky chcem sa vás spýtať, miminká vám spia v postielke, či s vami?

gabii83
18. apr 2009

monika moja Leika zaspi sama v postielke vzdy na tu iste CD - ko a potom ked sa prvy krat pyta papat uz je do rana so mnou, ale ak mam tolko sil tak ju dam naspat, ale postielka je hned pri mojom posteli a moja ruka sa jej vzdy dotyka je mi to ukludnujuce....
nema s tym problem byt sama v postielke to by bolo spravne, ale ja chcem ju mat pri sebe kym sa da

oliverkaa
18. apr 2009

monika
moj maly do prveho papania spinka v postielke,potom si ho beriem k sebe lebo sa velmi hadze,meta,kope s nozickami,robi to aj potom pri mne na posteli ale mam ho pri sebe 🙂

oliverkaa
18. apr 2009

Annag,maly vstal o 8.30 a bol usmievavy ako kazde rano,ale mal velmi unavene ocka,a teraz o 10.15 zaspinkal(UK cas).Mozno sa trapi kvoli tym zubkam,tak preto ten nocny plac,fakt neviem

bika10
18. apr 2009

Ahoj Annag,
už si mi viackrát pomohla, za čo Ti veľmi pekne ďakujem. Teraz ale píšem v mene mojeje kamarátky, nemá internet...Má 2-týždňové bábätko a že jej malá začala štrajkovať pri prsníku - nechce sa prisať, lebo že má veľké bradavky 😨 , mne sa to nezdá - problém sú malé a vpadnuté bradavky a veľké bradavky by mali byť skôr výhoda, nie? Skôr si myslím, že malá sa hnevá, lebo nie je spokojná ako jej tečie mliečko - prirýchlo alebo príliš pomaly...nie je to tak? Už ju aj prikrmovala, keďže sa jej nechcela prisať ☹ Ináč ciká jej dosť, kaká do každej plienky a prespí aj 3-4hodiny. Kamarátka má už nachystané klobúčiky, že ich ide vyskúšať, môžu jej pomôcť?
Veľme pekne ďakujem za pomoc, si naozaj nenahraditeľná 🙂

annag
18. apr 2009

bika, veľmi správne uvažuješ. Pokiaľ sa báíbo doteraz prisávalo, tak sa musí aj naďalej. Ak sa prisať nechce, tak je problém v toku mliečka. Pokiaľ sa vôbec nechce prisať - tak skôr je mliečka veľa. Lebo ak ho je málo, tak bábo sa hnevá skôr až po nejakom čase na prsníku . Do úvahy prichádza aj nútenie do papania v čase, keď bábo hladné nie je. AJ počet stolíc nasvedčuje nadmernej tvorbe mliečka.

Takže nech skúsi odsať pár ml mliečka tesne prd dojčením a tak bábo priložiť - možno 20-30ml. A ozvi sa, či pomohlo - potom vymyslíme stratégiu.

Klobúčiky sú môj úhlavný nepriateľ. Ony síce v takomto prípade zdanlivo pomôžu, no o pár dní - týždňov by sme riešili nedostatok mliečka alebo zápal. Takže klobúčiky sú nesprávna voľba.

annag
18. apr 2009

oliverka, asi to budú ozaj len tie zúbky, môže to byť ochorenie, môže byť nervózny, lebo mu je zima, teplo, má koliku, záhu.... Bábetká majú právo byť tiež občas nervózne a uplakané. Len ho prosím nedokrmuj - zas tak chorý nie je, no v takomto období sa to môže ľahko skĺznuť do štrajku - odmietania prsníka na niekoľko dní - zvyčajne vtedy, ak sa mamka zlomí a začne kŕmiť inak. Je to veľký chlapček, on môže teoreticky prespať celú noc bez jedla - alebo naopak, celý deň a len v noci papať. V takomto prípade netreba robiť nič, len skúšať dojčiť úplne inak ako zvyčajne - napr. po stojačky, v inej miestnosti, v posteli , a nenútiť, vyskúšať dojčiť v polospánku. A je fajn ak bábo odmieta prsník udržať s laktáciu odsávaním.