Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

geegee
31. jan 2009

euphoria, moj starsi sym bol kojeny do roka, a tiez nikdy flasu neprijal. Caje pil z poharika s naustkom, cumel na flasi nejako nepochopil ako zdroj jedla 😅

annag
31. jan 2009

euphoria, k fľaške - tiež si myslím, že učiť je v tomto veku na fľašu je zbytočné. Ak tak z pohárika s náustkom, slamkou ... ale dojčiť ju môžeš hocikde, chce to len správne oblečenie. 5 týždňov je pre bábetko ešte veľmi dlhá doba, dovtedy ešte dozreje aj mentálne k tomu, aby pila aj inak než z prsníka. Vtedy už začneš aj s príkrmami asi.

No ja Ti poradím traz pravý opak - o 5 týždňov bude mať 6 mesiacov a 1 týždeň. Nezavádzaj dovtedy nič, ani príkrmy, ani fľašu. Takúto dovolenku najlepšie a najjednoduchšie prežiješ s plným dojčením. Malá môže mať v období prvých príkrmov problémy s trávením, do toho by mala byť vynerváčená s fľašou. MM z prsníka je hygienicky nezávadné, nemusíš riešiť čistenie fľaše a manipuláciu s mliečkom v teréne. Práve manipuláciou s mliekom a fľašami vznikajú infekcie bruška, preto ich aj deti na UM mávajú oveľa častejšie, mlieko sa rýchlo kazí, baktérie sa v ňom množia jedna radosť. Do toho zmena prostredia, režimu .... malá Ti tento humbuk prežije najlepšie na prsníku.

bradavka - urob si slaný roztok na dezinfekciu - pol čajovej lyžičky na 2,5 dcl prevarenej vody, z neho si sprav obklad na cca 10 minút, nechaj voľne vyschnúť alebo utri jemne papierovou vreckovkou či gázou, natri v tenkej vrstve lanolín a bradavku udržuj v suchu - často meň tampóny. čo najviac ju vetraj voľne na vzduchu. Ak by problém neustúpil v priebehu pár dní 2-3, treba lokálnu ATB mastičku - bactroban, ale aj Framykoin pomôže. Pokiaľ by ani po tejto liečbe nedošlo k úľave, tak môže ísť aj o mykotickú infekciu a bude treba Canesten, Candibene masť.

ešte sa spýtam, bradavka Ti v chlade alebo pred dojčením keď ju vytiahneš alebo keď vyjdeš zo sprchy náhodou bolestivo neobelie a po chvíli naopak očervenie?

euphoria
31. jan 2009

geegee, myslim ze ani moja mala to nepochopi 😀

Dakujem Annag, prave nad tym som tiez rozmyslala, ze zacat s prikrmami o desat dni neskor by nemal byt problem.Snad to pochopi aj nasa pediatricka. Mala krasne pribera, ma 6700g, 69cm(porodna vaha bola 3170g, schdula na 2780g, narodila sa v 36tt)
S tou flaskou mi skor islo o to, ze ked sa nahodou nestihnem vratit zo svahu na papanie, aby jej moja mamina mala co dat. Je to skor z psychologickeho hladiska. Ja budem kludna, ze ak by bola hladna, dostane papat a moja mamina nebude tie dve tri hodinky dva krat za den stresovat, ze co s nou bude robit ked bude mala hladna. Ta vyciti jej nervozitu a bude plakat.. Zacarovany kruh. Je to tak aj teraz. Mala ked je so mnou, je cely den v pohode. Ked odidem na dve hodinky trosku sa prevetrat (max. raz za tyzden), je s manzelom a place, place....

Pokia ide o bradavku, nereaguju zmenou farby na zmenu teploty. Ta bolest je len zaciatku papania. No dnes ma zabolela, aj ked sme boli vonku na prechadzke. Ten roztok na dezifenkciu si urobim, no nemam ten lanolin. Ma len bepanthen.Ma to rovnaky ucinok ci ani nie??

annag
31. jan 2009

daj aj bepanthen a vždy si po tom roztoku aj strekni svojho mliečka trošku na bradavku, tá bolesť i liečba, pokiaľ tam nie je infekcia je vlastne to isté čo po pôrode, keď bývajú ragády

- však to môžeš, odsaješ trošku mliečka a malá ak bude veľmi hladná, tak si ho dá, alebo babka pôjde na sánkach za Tebou na svah a prsíčko dáš tam , s takým malinkým bábetkom je to bohužiaľ ešte tak, ťažko vydrží bez prsíčka i mamičky , ale dve tri hodinky by bez jedla mohla vydržať. Pediatričke to ani nemusíš spomínať, týždeň hore dole, ale určite je to takto lepšie, bábetká sú veľmi citlivé na akékoľvek zmeny . Najlepšia dovolenka je s plne dojčeným bábetkom, ale poteší aj čiastočné dojčenie - do ďalekých krajín určite.

martina35
31. jan 2009

Milá Anag,píšem na odporučenie mojej sesternice a chcem ťa poprosiť o radu .Som babička. Nikdy som pri mojich troch deťoch nemala žiadne problémy s kojením preto neviem ani ja čo robiť. Dnes prišla dcéra domov z pôrodnice.Pri kojení má už druhý deň problémy, malá odmieta prsník. Hľadá ale nechce sa prisať tlačíme jej bradavku až do krku a nechce , potom veľmi plače potom ju upokojíme a nasleduje to niekoľko krát za sebou.Po pol hodine náreku zaspí hladná a o chvílu sa to opakuje.Dcéra má naliate prsia ale maličká sa nechce alebo nemôže prisať.Nevydržala ju počúvať plakať , odsala si mliečko a hneď jej ho dala z fľaše. Bol pokoj a spala pekne. toto sa dnes všetko opakovalo 3 krát. Bojím sa aby o mliečko neprišla tak poraď. ďakujem

euphoria
31. jan 2009

S tymi sankami si ma pobavila🙂 skusim navrhnut🙂)) Ale vazne, dve tri hodinky bezne vydrzi bez papania, asi to urobim tak, ze mliecko odsajem pre pripad najvacsej nudze a bud si ho da z lyzicky ci flasky alebo vydrzi kym dofrcim.

Dakujem krasne za rady.Co by som si bez Teba pocala.

A prosim Ta, ako casto si mam robit tie obklady?

annag
1. feb 2009

martinka, v prvom rade ak malá odmieta prsník, musí si začať prsníky intenzívne odsávať, lebo inak o mliečko príde. (ak by sa malá vôbec nikdy neprisala, tak každé 2 hodiny obidva prsníky)

- v prvom rade napíš, koľko bábetko vážilo pri narodení, ak vie, koľko schudlo a s akou váhou išlo domov. Treba sledovať, koľko má pocikaných plienok za 24 hodín - musí ich byť asi 6-8, či a akým kaká. Dostávala malá fľašu aj v pôrodnici ako pila z prsníka tam, či bez problémov. Ďalej napíš, či je to kompletne pri každom kojení, alebo len v niektorých situáciách.

Zatiaľ napíšem len toľko, že bábeko musí byť pred priloženim pokojné, takže nech ju prikladá pred prebaľovaním, hneď ako sa začne mrviť po prebudení. Nech ju skúsi priložiť v iných polohách - skúste priečnu - pozri môj album. Nemá náhodou opuchnutý dvorec tak, že si ho nedokáže uchopiť? Bradavky má vystúpené?

-

kamilka12
1. feb 2009

Ahoj Anag,

ak si nájdeš čas, bola by som rada, keby si aj mne odpovedala na moju otázku. Od Martinkovho druhého mesiaca kojím iba z jedného prsníka, v druhom sa mi prestalo tvoriť mlieko (určite aj mojou chybou). Ale nevadilo mi to, malému vždy stačilo keď sa najedol z toho jedného, bol spokojný a priberal pekne. Aj keď ja som nikdy nemala pocit nejakých extrémne plných pŕs, ani som nikdy nepoužila odsávačku,lebo všetko vytiahol. V poslednom čase,asi tak dva týždne, však malý papá dosť často, hlavne večer keď sa ho snažím udržať bdelého a potom v noci sa budí aj 4 - 5x a kojím. To by však problém nebol, keby na nezačala pri tom tak veľmi bolieť bradavka. Čím to može byť? Bolela ma iba keď sa malý snažil prvý krát prisať ešte v nemocnici a potom som s tým problém nikdy nemala. Prsník zapálený nemám, cítim si ho skor stále taký napoly prázdny a na bradavke nevidím nič, čo by mohlo byť príčinou tej bolesti. Može to byť tým, že malý začal častejšie papať a silnejšie sať? Pokazím tým niečo ak mu začnem večer po kojení zarábať aspon 50 ml UM, aby aspon v noci vydržal dlhšie sýty? ďakujem za odpoveď

annag
1. feb 2009

euphoria - obklady si daj tri krát denne, takisto si ich môžeš pretrieť genciánom raz do dňa

annag
1. feb 2009

kamilka, malý je v rastovom špurte, čo je úplne normálne a myslím, že na stretnutie s UM má ešte čas, to budenie je ešte úplne v pohode. Môže to byť tým, že častejšie dojčíš, najmä ak musí silno ťahať, ale môže tam byť už aj infekcia, lebo sa môže držať hlbšie pod kožou bradavky, nielen na povrchu. Skús opísať tú bolesť - páli, štípe, svrbí niekedy, zle reaguje na chlad? Zatiaľ skús liečbu slaným roztokom ako som písala euphorii - slaný roztok na dezinfekciu, lanolín na doplnenie tuku a potri si ju ráno a večer genciánom. AK do 7 dní bolesť neustúpi, bude treba aj inú mastičku. Prsník drž v suchu a teple, veľmi často ho vetraj na vzduchu.

malého dojči cez deň veľmi často a radšej kratšie, napr. aj každú hodinu mu prsník ponúkni - ak si vezme, ak by nechcel, nenúť ho - aby pil rýchlo tečúce mliečko

kamilka12
1. feb 2009

ďakujem anag,

ja tú bolesť ani neviem poriadne opísať...keď sa bradavky dotknem sama, nič necítim, začne ma bolieť akonáhle malý začne sať. Mám vtedy taký pocit, akoby malý pred tým tú bradavku 2hodiny žužlal...a nie je to taká bolesť ako keď som začínala kojiť, že iba na začiatku kojenia a potom to prejde. Ja to cítim celý čas ako saje.

annag
1. feb 2009

jasné kamilka, bude to mykotická infekcia - zatiaľ skús čo som písala - gencian (má antimykotický a dezinfekčný účinok) plus lanolín, ak by to do týždňa nezabralo, tak si kúp Canesten alebo Candibene mastičku - budeš si ňom mastiť 2x denne bradavku, pred dojčením nič nezotieraj, malý v pusinke nemá soor?

kamilka12
1. feb 2009

pozrela som čo je soor v tvojom albume 😉 a to je vlastne ľudovo povedané tá žaba? To myslím že nemá, naposledy mu to dr. pozerala na poradni a povedala,že má trošku biely jazyk ale od mlieka, vraj žabu nemá. Už som si myslela, že či to nie je tým, že mu zrejme pojdu každú chvíľu zúbky, má také tvrdé ďasná, dosť ostré, tak že či ma nimi nehryzie ale to by som asi inak cítila. Skúsim to čo si mi poradila, ďakujem 😉

tanitta
1. feb 2009

Ahoj Annag...
dnesna noc sa zopakovala s tym istym scenarom ako vcera... bol hore do 4°°rano...nespravne prisatie na prsnik...no teraz som ho nenutila.. ale zase sa nedal ani utisit plakal nonstop... takze dosiahol zase co chcel.. 😢 ...zobudil sa po 4hodinach spanku t.j 8°° ...rano nemal problem sa prichytit...pocuckal ale len predne mliecko(15xcucol) a zaspal...o najedeni asi vobec nie je rec ☹ po tomto jedeni som odsala 130ml).... dobre vysatie(15min-20min) a plne najedenie dosiahneme max 2xza den...tie ostatne kojenia su kratke(max5min) a nasledne zaspatie...preto asi aj tych plienociek bolo viac suchych....dovcverajsku vecera asi len max 4pocikane plienocky...

annag
1. feb 2009

kamilka, taká štipľavá bolesť idúca skôr zvnútra bradavky býva pri mykotickej infekcii, každopádne, nech by bola akákoľvek, takáto ličba by mala pomôcť. Áno, je to žabka, ale bábo ju nemusí mať a Ty mykózu môžeš mať, aj tak sa stáva.

kubkovka
1. feb 2009

ahoj annag, chcem sa spytat, ci je normalne, ked citim bolest pri zacati satia a aj odsavania? potom to prejde, len tych par tahov

annag
1. feb 2009

tanitta, skús ho cez deň dojčiť veľmi často, hoci aj v polospánku, on keď cez deň spí, v noci je hore. Stláčaj prsník a striedaj prsníky aj viackrát, skús dosiahnuť to, aby bol čo najviac na prsníku bez hnevu. Hoci si medzitým na ňom aj chvíľu zdriemne. V takomto prípade je ideálne netlačiť na pílu - ľahni si do postele s bábetkom, daj mu prsník, hoci si na ňom aj pospinká, Ty si čítaj knihu, pi teplý čaj a tak sa spolu tulkajte. Malý musí cítiť Tvoju pohodu, že ho k ničomu nenútiš, že jmá prsník kedykoľvek k dispozícii. Nemáš čo stratiť, iba získať, je už veľmi dlho na fľašu naučený. V posteli môžeš prsníky aj odsávať - Vy dvaja sa potrebujete veľa cítiť, byť v tesnom kontakte. Fakt to pomáha, ja som takto dakedy prekonala krízu pri staršej dcérke.

6 plienok za 24 hodín, bolo ich toľko?

annag
1. feb 2009

kubkovka, to je normálne, často dojčíš, bradavka je citlivá , pokiaľ je to len pri prisatí či odsávaní na začiatku , môžeš si ju natierať lanolínom

kubkovka
1. feb 2009

ok, to som rada, ono to kojenie ma dost vyhod, skoda, ze trva iba tak kratko.....

annag
1. feb 2009

kubkovka, aj potom má veľa výhod, ak napr. bábo ochorie a chce len prsník, ak si vonku, v zahraničí , keď bábo spadne a sa udrie, keď sa mu stane veľká krivda ... - to je len paráda, dáš cucnúť a je dobre 🙂

martina35
1. feb 2009

anag: maličká vážila pri narodení 2950g , pri prepustení 2710g. dnes je druhý deń doma pri kúpaní ju odvážime.Pocikaných plienok je menej asi 4 a pokakaných bolo včera spolu 3 kaká žltú riedku praženicu tretie bola prekakaná až na chrbát. V porodnici jej dávali glukózu a pýtali si večer aj dcérine odstriekané mliečko takže asi jej dávali aj z flaše.Po narodení prvý deň problém nebol od druhého dňa to trvá pri takmer pri každom kojení. včera večer tahala asi najviac ale potom sa to začalo.Zatial som dcére povedala aby bola trpezlivá bez použitia flaše aby si malá rýchlo nezvykla

bimbia
1. feb 2009

annag,
mam znacku "Baby farlin" taka obycajna ale rozmyslala som nad tou elektrickou. skusala som to s nou ale nejak mi to neslo. iba par kvapiek. teply cajik pijem pred kazdym kojenim ako si mi poradila. aj v noci si dam. takze malej mam davat po desat minut z oboch prsnikou? a ak sa mi nepodari odsat vytvori sa dostatocne mnozstvo mliecka? a odsavat mam hned po kojeni alebo po tej hodinke? inak po papani mam pocit prazdnych prs hned. iba niekedy ale to malo ze este tam nieco ostalo. a niekedy mi nejde ani kvapka

martina46
1. feb 2009

bimbia, skusala si odstriekavat rucne? mne odsavackou neslo, mala som rucnu medelu, po 10 minutach sa spustilo a asi 10-20ml a dost. skusila som elektricku medelu, to bolo este horsie, pracuje pomaly, hoci je velky podtlak.
rucne mi to celkom slo, annag ma v albume, ako na to. a este predtym stimulovat bradavku, mne to tak pomohlo privolat spustenie mliecka 🙂

martina35
1. feb 2009

Anag: ešte som zabudla prsníky má naliate dvorec veľký bradavku vystúpenú iba asi 0,5 cm. Skúšali sme aj prikladať po odsatí časti mliečka aby bola bradavka mekučká ale nepomáha to. Maličká sa vôbec neprisaje plače s naplno otvorenými ústami v ktorých je prsník .Ak sa chytí tak potiane 3 krát a potom plače a sem tam prehltne čo stečie počas plakania. Myslíme si že musí byť hladná... dávať alebo nie jej to odsaté mliečko z flašky???

geegee
1. feb 2009

martina35, az mi mraz presiel po chrbte...presne som aj ja zazivala ako hladne dieta place pri prsniku plnom lieka a nie a nie papat...koncilo to vacsinou aj mojim placom 😢 Dufam, ze to zvladnete 🙂

annag
1. feb 2009

martina35 - odpoviem Ti cez IP, aby mi neušli súvislosti

tin007
1. feb 2009

ahoj annag, dufam, ze to nie je predcasne chvalenie sa, ale od vcera vecera (skor noci) kojim bez klobucikov z oboch prs. maleho som jednoducho "zlomila" tolkym nukanim bradavky, ze sa uz vie celkom pekne chytit (sice este obcas "medituje", ci chytit a dlhsie mu to trva pri dokrmovani - po prebaleni, ked uz potrebuje iba "dezert") a hlavne papa. mam pocit, ze aj cas, ked je na prsnikoch, sa skratil (asi mu MM tecie intenzivnejsie), akurat uz asi 4-5 dni sa pri papani trha (obcas necakane trhne hlavou), co sa prejavuje na mojich bolavych bradavkach (ale mam pocit, ze je to preto, lebo sa mu hybe obsah bruska a jeho hlavicka sa hybe spolu s nim 😉 a niekedy tym, ze sa pusti a musi sa znovu prisat)

annag
1. feb 2009

tin, paráááda 😵 , dúfam, že už bude dobre,ak tak nerobíš, pridržiavaj mu hlávku počas dojčenia, niektoré deti to doslova potrebujú, nieže by si ho nasilu držala, ale keď bude cítiť, že ho držíš, bude o čosi pokojnejší pri papaní, však on sa ešte vycibrí a bude fajn, samozrejme, mal by sa oveľa rýchlejšie napapať než s klobúčikmi, aj mliečka by sa malo viac tvoriť - stimulácia na kožu nemá chybu ,

annag
1. feb 2009

bimbia, osobné skúsenosti s tou odsávačkou nemám, ale viem ktorá to je - máš pákovú či balónikovú? Myslím, že by si odsala aj ňou. Keďže máš "prázdne" prsia po dojčení, skús až po tej hodinke. A presne ako píše matka, skús aj ručne - pozri môj album. Keby sa Ti aj nepodarilo odsať, nič sa nedeje, mliečka si vyrobíš dosť aj bez toho, treba len využiť tú najlepšiu odsávačku čo máš doma a zadarmo - Tvoju Ninku - prikladaj ju naraz z obidvoch prsníkov, neviem na ako dlho - to musíš zistiť Ty, len zopakujem prsník vystriedaš, keď prestane malá aktívne sať - možno po 10 minútach,možno aj skôr či neskôr a zmeníš aj polohu. Ak bude ochotná vypiť obidva prsníky a prisaje sa aj tretí raz, tak jej prsník nechaj. To môžeš opakovať viackrát. Dôležité je, aby si jej prsníky ponúkala častejšie - samozrejme, musí sama chcieť častejšie papať, ak sa bude hnevať, prsník odmietať, tak ju stiahni z prsníka a ponúkni neskôr. Odsávanie je len doplnok pri zvyšovaní tvorby mliečka, ale pokiaľ malá pekne ciká, kaká, je spokojná, nemáš sa čoho obávať, stačí dojčiť o čosi viac.

amatula
1. feb 2009

ahoj annag
radila som sa s tebou ze ako prestat s kojenim..
mali sa napapa rano,niekedy raz za den a to mu staci z jedneho.ked chce dam mu UM...do vecera vydrzim ale to mam potom prsniky ako balony a mliecko samo tecie ako z vodovodu 😅
uz to tak robim asi dva tyzdne a mam pocit ze sa tvori rovnako.nepostrehla som ze by bolo menej