Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

bezaz
5. feb 2009

ahoj anna, idem informovat, ako sa nam dari
takze uz po kupani nebyva taka vyhecovana, prso neodmieta, dokonca si cez den zacala pytat castejsie, ako kazde 2hodky, co ma teda sice tesi, lebo mliecka je dost, no ale 😅
so spanim je ale problem, vecer na prse zaspi, ale akonahle ju dam do postielky, tak sa zobudi a zuruje, vcera sme ju uspavali vyse hodiny, dnes sme to zmakli lepsie, asi len pol hodku.. tak neviem, ci si len na tu zmenu musi zvyknut.. a rano sa budi skor, co ma absolutne netesi, kdeze by ona spala 12hodin.. 😝
tiez musim velmi podakovat za cenne rady a povzbudenia 😵

tin007
5. feb 2009

ahoj annag, vidim, ze mas toho hodne, ale dufam, ze si najdes trochu casu a par riadkov aj na mna. minule (27. 1.) som pisala, ze ma bradavky rezu (a teraz to uz nie je iba na zaciatku prisatia, ale aj pocas kojenia a niekedy aj potom, po dokojeni) a ze mi stenkla a zosvetlila koza dvorcov. teraz sa k tomu pridal aj taky fenomen, ze hockedy mi bradavky velmi stvrdnu a konceky ostanu uplne biele. pytala som sa gynekologa, aj pediatricky (aj som im prsia ukazovala) ci to je mykoza alebo nejaka infekcia, ale gynekolog povedal, ze podla neho to nic nie je a bradavky si musia zvyknut na kojenie bez klobucikov, pediatricka odporucila klobuciky 😠 (potom, ako som si vybojovala ich "zahodenie"), obaja natieranie lanolinom a kalciovou mastrou. takze natieram, vetram, ale zlepsenie nevidim. vedela by si mi, prosim, poradit? dakujem ti vopred
p.s.: od kojenia bez klobucikov sa mi urobili pluzgieriky na bradavkach ale uz tvrdnu, takze tam budem mat mozole 😉

pastuska
5. feb 2009

Annag a ostatné maminy, mám otázku a neviem, kam ju zaradiť...a na samostatnú tému to nie je.
Malý má druhý deň teploty 39, konečne po x-tom nurofene klesli. Pediatrička povedala, že asi zápal uška - idú mu totiž horné aj spodné zúbky naraz...ale, prišli sme dnes domov, a do večera sa celý "vyhádzal", ale nie je to drobný výsev. Práve naopak, červené fľaky väčšie ako päťkoruna, mal včera jeden na rúčke, zmizol, ráno jeden za krkom - ten doktorka videla, že budeme to sledovať. No a kým sme prišli domov, tak celý zadok, nožičky - proste veľké červené fľaky. Ten čo má na krku - je už uprostred taký nažltlý, ako na dotyk taký istý a zdá sa, že ho to nebolí...nie je to šupinaté ani nič..tak neviem, čo to môže byť. Ráno ihneď padám zas k doktorke, len sa chcem spýtať, či ste to niektorá nezažili a čo to môže byť.

tamilla
5. feb 2009

Ahoj Annag, len sa pripominam vcera vnoci si pisala, ze napises dnes, viem ze mas toho nad hlavu pri 3 detickach a ste tato poradna, obdivujem TA.
Inak dnes som rozmyslala, neviem ake je tvoje povolanie, ale mohla by si celu tuto debatu vydat knizne a urcite by to bol bestseller, ja osobne si kupim aspon 2ks 😀 Este som zabudla povedat, ze Hanka mala dost silny reflux, vygrckala dost vela aj napriek AR mlieku.
A este jedna otazka ma teraz napadla, byva dost casto stavena odkedy papame prikrm. Varim jej denne cerstve jedlo a ryzu, mrkvu aj banan som uz vylucila. Dr. mi povedala, ze jej mam davat caje po jedle, ale ona caje este nepila iba vodu. Neviem ake caje tie granulovane sa mi nepacia a sackove su zevraj dost silne alergeny.
Radila mi marhulu, slivku, ale kde teraz v zime dostanem take ovocie. Asi iba od HIPP a tam je pridavany cukor. Tak ako na zapchu.

annag
5. feb 2009

tin, samozrejkme, je to mykóza a to blednutie bradavky je Raynaudov fenomén. Poznám to veľmi dobre a je to nepríjemné. Takže si choď kúpiť do lekárne Canesten alebo Candibene krém, a bradavky si natieraj 3 x denne - ráno, na obed a večer po dojčení. Najskôr si bradavky vydezinfikuj v slabučkom slanom roztoku. Pol čajovej lyžičky rozpustíš v prevarenej vode v sterilnej miske, namočíš gázu a dáš si mierne teplý, vlažný obklad - taký, aby si si nevyvolala RF na asi 10 minút. Potom si bradavku vysušíš sterilnou gázou, papierovou vreckovkou a v tenkej vrstve nanesieš mastičku.
Aby si sa vyhla RF, tak okrem liečby antimykotickou masťou sa budeš držať v teple, keď pôjdeš von,daj si na prsia teplý šál pod kabát, doslova si obaľ prsia. Dojči v teplej miestnosti a vyvaruj sa toho, aby Ti bola zima. Pomedzi to si pred a po každom dojčení (okrem toho po nanesení antimykotickej masti) nateraj prsníky lanolínom, nie kalciovou masťou. Kúp si v lekárni probiotiká a uživaj ich aspoň 2 týždne.

99% gynekológov a pediatrov nemá o tomto probléme ani poňatia 😉 🙂 , aj tu na MK som diskutovala s mamičkou - lekárkou, ktorá pre tento problém zbytočne odstavila dieťatko, ani ona, ani jej gynekológ nevedeli o tomto ochorení.

annag
5. feb 2009

pastuska, hneď to skonzultuj s pohotovosťou, resp. tam aj choď, takéto vyrážky môžu byť prejavom závažnejšieho ochorenia, najmä ak má malý teplotu

annag
5. feb 2009

bezaz, skús malú naučiť dávať do postieľky keď ešte celkom nespí, to je rada však 😀 , ale ak sa Ti to podarí, máš vyhraté

skrecok
5. feb 2009

Ahoj Annag, velmi ta obdivujem, ze zvladas este popri detoch pomahat mamickam...si proste anjel 😵 .
Velmi si mi pomohla v case, ked moj od Vianoc malo papal, priberal a nakoniec par dni odrazu odmietal papat ci uz z prsnika a flasky (skusali sme to raz). Stale mal zelenu stolicu. Boli to hrozne casy, nikomu to neprajem...za mesiac nic nepribral. Keby som nemala od Teba podporu, tak by som sa asi zrutila 😔 .
Len pre info...Teraz mam opacny problem 😀 , ovela viac ho dojcim ako pred Vianocami...aj kazdu hodinu max.dve hodiny cez den, v noci raz az dva krat co predtym spinkal celu noc. Mam dost mliecka pre neho, len ma trosisku trapi ze uz nepapa takmer naraz z oboch, ale z jedneho prsnika a niekedy nespapa "az do dna". Druhy az o polhodinu az hodinu a tym padom sa dobre nenasyti. Mne castejsie dojcenie az tak nevadi (len uz rozmyslam ako to vyriesim ked uz by som chcela ist kadernicke 😅 ), naopak som velmi stastna ze ho mozem plne dojcitt...je to proste neopisatelny pocit. 😵 Sice nepribera ukazkovo podla tabulky (za 3 tyzdne cca 350 gramov) a patri v tomto veku celkovo medzi drobcekov, ale hlavne ze je zdravucky, silny a spokojny. 🙂
Este raz vdaka Annag za radu a podporu.

annag
5. feb 2009

tamilla, Tebe sa laktácia ani nestihla rozbehnúť. Niekedy mliečko nastupuje až na 5, 7 deň, niekedy aj neskôr. Vo vzácnych prípadoch sa stáva, že má žena málo hormónov, ktoré tvoria mliečko, ale je to fakt minimum, v zahraničí sa to rieši aj dočasným podávaním hormónov.

Oveľa pravdepodobnejšie je, že laktácia sa zatlačila práve dokrmovaním, bábetko si fľašou osvojilo nesprávne prisávanie sa na prsník, nedokázalo účinne sať. Ak sa laktácia takto omešká, treba na dokrmovanie využívať laktačné pomôcky - kŕmenie po prste hadičkou, suplementorom, pohárikom ...pozri môj album. Kým treba bábetku dávať prsník, tak ideálne suplemnetorom - pozri môj album, bábo saj aa stimuluje bradavku, popritom sa naje iného mliečka. Postupne sa prívod mliečka škrtí a bábo prechádza plynulo na plné dojčenie.
Po pôrode treba dojčiť veľmi krátko a často - kým nie je mliečko. Napr. 3-5 minút jeden prsník, 3-5 minút druhý prsník, o hodinku znovu. Prsníky masírovať a pokúsiť sa ich ručne odsávať, zbierať po kvapkách kolostrum. Nie je dôvod stresovať mamičku, je treba mamičku upokojiť a ukázať jej alternatívy, ktoré nezabránia rozbehu laktácii hoci až po príchode domov. Prsia nemusia byť vôbec naliate a mamička má mliečka dosť. Ďalším problémom je reflux. Refluxom si často mamičky vysvetľujú nedostatok mliečka, pretože bábo si chce neustále zapíjať kyselinu,záhu. Je plačlivé, nepokojné, neustále pôsobí ako hladné, cmúľa si palčeky, štikúta ...Je veľmi pravdepodobné, že malá bola po UM spokojnejšia preto, že sa jej mliečko zahustilo. Aj zahustené mliečko sa dá podávať inak než z fľaše. Reflux sa zmierňuje po polroku, zavedením príkrmov, pretože sa strava zahustí a aj pažerák - zvierač dozreje. Pri refluxe je väčšinou potrebné dávať oveľa menšie dávky, aj UM a radšej častejšie.

k zápche, nemusíš jej dávať čaje, stačí čistá voda, moje deti čaje vôbec nepoznali. Malá je už dosť veľká, ak nie ste alergici, mohla by už papať aj lepok, väčšina názorov sa zhoduje na ukončenom 7 mesiaci, malá už má o 3 týždne viac, takže vyskúšaj ovsené vločky aj vývar z ovsených vločiek. Vodu z neho zmiešaš do UM - nerozpustná vláknina by jej mohla pomôcť. 🙂

annag
5. feb 2009

ahoj skrecok, to som veľmi rada 😵 😵 😵 , každé zachránené dojčenie má neskutočne teší, však preto radím 😀 , pribral krásne na 4 mesačné bábo, mohol by aj 200 g a bolo by to v rámci tabuľky 😉 , malý papá tak ako dojčiatka často papjú v tomto období - krátko a často, on totižto nemá čas na prsníku tráviť celý deň, on musí predsa objavovať svet a ku kaderníčke choď, uvidíš, že vydrží , však aj on chce peknú maminu 🙂

annag
5. feb 2009

misutovo, jedine čo by mohlo byť je, že mu tam nájdu nejakú baktériu, to sa prelieči probiotikami a bude fajn, niekedy sa príčina nezistí, často ju mávajú deti mamičiek, čo majú veľmi veľa mliečka, rýchlo preletí tráviacim traktom, deti rýchlo a veľa pijú

martina46
5. feb 2009

annag, tym castym a kratkym kojenim v zaciatkoch sa da predpokladam uspesne vyhnut ragadam......
ako to citam, tak som urobila tolko chyb na zaciatku.....
robim si rekapitulaciu 😀

annag
5. feb 2009

contessa, máš výborne rozbehnutú laktáciu, ale čo je moc, to je príliš 😀

v prvom rade - v akej polohe dojčíš v noci? je rovnaká než cez deň?

tvorbu mliečka trošku zmiernime, určite to dokážeš:

- dojči len z jedného prsníka pri jednom dojčení a takto: jedno dojčenie ľavý, druhé ľavý, tretie pravý, štvrté pravý - čiže 2x pravý, 2x ľavý - ak to nepomôže, zvýšime sériu na 3x3, pokús sa prsníky neodsávať a vydržať, hoci budú na prasknutie, nechaj si pokojne mliečko voľne vytekať, existujú aj zberače mliečka, ale to je teraz zbytočné, tvorbu treba znížiť, pomedzi dojčenie si môžeš dať na úľavú chladný obklad prsníka - kapustný list, octan, vínny ...

- ak by si nevládala vydržať, tak si ich odsaj raz do dňa, asi hodinu pred zvyčajným dojčením

- tvorba mliečka sa o čosi zníži prirodzene po 6-8 týždni, no Ty ju musíš znížiť skôr, lebo malá bude napriek veľkej tvorbe mliečka hladná - nedokáže sa napapať, tým, že budeš viac krát dojčiť na jednej strane, znížiš frekvenciu vyprázdňovania a mliečka sa začne tvoriť menej, nebude prudko tiecť, je to pravý opak toho, keď chceme tvorbu mliečka zvýšiť

annag
5. feb 2009

martinka, jasne, kým "nie je" mliečko, dá sa vyhnúť ani nie ragádam, ale boľavým bradavkám a dvorcom, predsa len sú veľmi citlivé a ten tlak je obrovský, sliny k tomu ... ragády sú z nesprávneho prisatia, čo je na začiatku bežné, k ragádam by dochádzať nemalo pokiaľ sa bábo správne prisaje, deti majú sací reflex, ale musia sa naučiť správne prisať, mamičky zase prikladať, 🙂

contessa
6. feb 2009

annag dakujem za rady 😉

V noci dojcim len po leziacky,malinka pekne papa este v takom polospanku,dam ju odgrgnut a v polospanku cestuje spat do postielky. 🙂

Striedanie prsnikov pri dojceni zacnem asi hned seriou 3x3 lebo 2x2 priblizne dodrziavam teraz.
Bez odsavania by som to mala vydrzat,necham len to,co volne vytecie.Snad nebudem lutovat,ked pride prva laktacna kriza,ze idem tvorbu MM znizovat.

Takze myslis,ze nechce pekne papat,lebo MM prilis rychlo tecie? Neviem,doteraz mi to nerobila a to som mala MM este viac.

Este jedna otazka,ciste nahodou nemas skusenosti s bolavou kostrcou po porode? Skusila som uz rozne masaze,elektroliecbu ale stale ju citim. 😒

prsky
6. feb 2009

ahoj annag, nemam sice nastastie problem s mlieckom, len sa chcem opytat, ci je normalne, ked sa nase dojciatko koji kazde 2-2,5 hodky, pricom kojenie trva cca 10 min z ktorych asi 5 min realne pije a potom sa uz len hra (pusti bradavku, zakloni hlavu, znova sa pricucne)? vacsinu dna je nalepena na mne v babyvaku, tak by to nemalo byt potrebou kontaktu so mnou. v noci sa tiez budi v tej istej frekvencii, spi so mnou, ale myslim, ze sa vtedy nehra, kedze pije v polospanku (ja povacsinou zaspim skor ako mala dopije 😔 ). nejak extra mi to nevadi, len neviem, ci som jej tento rezim nenanutila ja tym, ze vzdy ked sa zobudi, ponukam automaticky malako 😉 aha a najlepsie sa nam koji po leziacky..v sede sa castejsie odtrha a znovu prisava

annag
6. feb 2009

contesa a keď ju cez deň budeš dojčiť po ležiačky, bude sa tiež odtŕhať? možno ju len cez deň dojčíš v nepohodlnej polohe , ale veľké a prudké striekanie bábo veľmi obmedzuje, v noci má bábo oslabené reflexy a nemusí ani účinne stláčať dvorec, len tak komótne. Ale poloha má veľký vplyv, pretože dráždiť ju môžu len niektoré mliekovody, väčšinou sú rôzne produktívne - skús odsať a pozoruj, z kadiaľ mliečko rýchlo strieka, koľkými prúdikmi, koľko mliečka odsaješ povedzme za 10 minút a napíš

- neboj sa, tak ako sa dá laktácia znížiť, tak sa dá aj naspäť zvýšiť , keby dačo ...

- tá bolesť môže trvať pomerne dlho, aj 3-4 mesiace

annag
6. feb 2009

prsky, papáte ukážkovo a aj všetko ostatné je úplne v poriadku, po tomto túži väčšina detičiek, nosiť sa čo najviac, má krásny režim, pri dojčení je takáto frekvencia papania úplne bežná a primeraná , len takto pokračuj a materstvo i dojčenie si takto naplno užívaj 🙂 🙂 🙂

zanetuska
6. feb 2009

Annag chcem ta poprosit o radu v pravom prse sa mi zacina stracat mlieko, spravila som chybu ja, davala som malemu viacej z laveho a teraz s praveho nechche velmi tahat, mam ho o vela mensie ako to lave. Vedela by si mi poradit? Dakujem

annag
6. feb 2009

zanetuska, nie je to nič nezvyčajné, bábetko i mamička často uprednostňujú jeden prsník pred druhým, máš dve možnosti, buď to necháš tak, malý bude piť pravý len trošku a možno sa od neho celkom odstaví, alebo v ňom produkciu trošku zvýšiš a rozdiel sa vyrovná . Ako na to : budeš zakaždým dojčiť pravý plus ľavý, pokús sa vždy začať pravým a až keď ho vypapá tak prejdi k ľavému. Okrem toho ho stláčaj počas dojčenia. Pozri môj album - keď už bude prestávať piť, tak prsník stlač a drž cca pol minútky - mliečko začne tiecť prudšie, malý začne opäť intenzívne sať, keď bude prestávať, zmeníš polohu prstov trošku a opäť prsník stlačíš, malý opäť začne sať ...
Po každom dojčení a hocikedy keď budeš mať čas, začni tento prsník aj odsávať. Hoci to bude najprv len pár kvapiek, neustálou stimuláciou - saním a odsávaním sa tvorba v ňom zvýši. Po dojčení odsávaj cca 5-10 minút, medzi dojčeniami aj dlhšie, max 20 minút. Ideálne by bolo i v noci, vtedy je hladina prolaktínu najvyššia, tvorí sa veľa mliečka.

Nech už sa rozhodneš akokoľvek, po odstavení sa rozdiel prsníkov vyrovná, nezostanú také navždy 🙂

andre
6. feb 2009

ahoj annag 🙂 ... čítala som pár krát tvoje rady pre maminky, ako im vieš pomôcť pri problémoch s kojením... chcem sa ťa otýtať či by si aj nám vedela poradiť... máme problém s nepriberaním
malý bude mať bud. týždeň 4 mesiace, už 2 týždeň je na rovnakej váhe 6030... predtým priberal celkom slušne, takmer 900 za 5t. cca, vážili ho na každej poradni... na tej poslednej 22.1.08 mal 6030, čo je nárast oproti predošlej o 400 g. len... po týždni, po tej poradni sme boli na očk. tak som ho dala prevážiť, vážil stále tých 6030, kojím 5x denne, dr. nám poradila nech skúsim dať UM, 1x za deň, vtedy ak mám pocit že mám najmenej mliečka a nech prídeme o týždeň na preváženie, boli sme tam teda dnes a ani deko navrch, stále len 6030... dostali sme váhu a pred každým papaní aj po ho máme vážiť, aby sme vedeli koľko odo mňa vypije, ak je z jedného prsníka málo tak mu mám dať aj druhý, aby dokopy vypil tých 100 ml., tak cez deň by to malo byť cca 500 ml., stačí to pre 4m. dieťatko ? ... chcem sa opýtať na tvoj názor, či nemáš s niečím podobných skúsenosti, alebo či nevieš čím to môže byť že nepriberá... papá v pohode stále, neplače od hladu, v noci spí od 21 do 6

veľmi pekne ďakujem za odpoveď

patricia1971
6. feb 2009

ahoj anng,
idem zase pre radu. Moja malá má dnes presne 8 mes., od začiatku ju kojím iba z jedného prsníka, z druhého si odsávam ráno a večer cca 15-20ml. Poraď mi, mám si stále odsávať z toho jedného,alebo už možem kašlať na to??? 🙂 🙂 🙂 🙂

bimbia
6. feb 2009

annag
tak som skusila ten nutrilon dat lyzickou s mojim mlieckom ale grckala tak isto. a vobec nechce kojenie v sede. tak som to este skusila ze lezi na vankusi a ja jej drzim hlavicku tak uvidime ale aj tak sa jej podarilo grckat. uz neviem co mam vyskusat. ten tanecnik mi nejde ☹ a este som sa chcela spytat ze mala ked vstane je hned akoby ospala, stale si tre ocka. nemoze byt chora? dufam ze nie, ale nemam skusenost. mame len sopliky. predtym sme vstavali a smiali sme sa, teraz hned si trie ocka a hotovo.

annag
6. feb 2009

andre, netreba ho dokrmovať a nemusí ani na jeden raz vypiť 100ml, podstatné je, koľko vypije za celý deň. Takže ho začni dojčiť oveľa častejšie a bude po probléme. Čo je to častejšie - aspoň každé dve hodiny a zakaždým mu ponúkni aj druhý prsník, v tom má lekárka úplnú pravdu. V noci ho aj v polospánku nadojči aspoň 2-3 krát.

Inak, bábetko vôbec nemusí priberať každý týždeň či každý deň. Dojčené deti priberajú prirodzene a teda aj skokom. Jeden týždeň nič, ďalší týždeň raz toľko. 500 ml by pre neho bolo už dosť málo, aspoň 750 ml za 24 hodín by vypiť mal. On si toľko vypije, len mu musíš dať šancu - teda ponúknuť prsníky oveľa častejšie než doteraz.

Problém vznikol veľmi malým počtom dojčení, 5x je málo na plne dojčené bábo a dlhou nočnou prestávkou. Neviem, či si ho takto dojčila od začiatku, alebo sa to len postupne takto upravilo na také málo časté papanie. Pri takomto zriedkavom dojčení dochádza k poklesu hormónov zodpovedných za dojčenie a zvyšovaniu hladiny inhibítora v prsných žľazách, ktorý zabraňuje tvorbe mliečka - mliečka sa začne tvoriť menej než bábo potrebuje na to, aby aj rástlo priberalo.

Váženie - môžeš ho informatívne odvážiť, ale vypité množstvá môžu byť veľmi rôzne a mamičky to extrémne stresuje, takisto deti, ktoré sa namiesto prsníka dostanú na váhu, rozplačú sa od hladu, potom sa zle odvážia a bábo papá hltavo, bolí ho bruško alebo odmieta prsník. Stačí odvážiť bábo raz do dňa. Aj tá váha je diskutabilná, pretože je rozdiel, či ho vážiš s plným bruškom a mechúrom alebo prázdnym. Obraz nám preto dá len priemer minimálne za jeden týždeň. Takisto váženie je len informácia a nie riešenie problému. Riešenie je časté obojstranné dojčenie. Stačí, že ustriehneš počet plienok - 6-8 za 24 hodín a peknú žltú stolicu.

Každopádne dokŕmenie v takomto prípade UM a z fľaše problém vyhrotí tak, že sa úplne zbytočne odstavíš. Najskôr treba začať dojčiť. 🙂

annag
6. feb 2009

bimbia - nutriton, ten prášok na zahustenie, aby sme sa rozumeli

- nevadí ak nechce v sede, daj ju po ležiačky, ale vyvýš matrac sebe i jej, takže obidve budete dolu kopcom - nestačí nadvihnúť hlávku, celé telíčko sa musí zvažovať dole.

- ak má soplíky, musíš jej ich pred dojčením vždy odsať, lebo potom sa bábetku zle pije. Môže byť chorá, odmeraj jej teplotu v zadočku, aj pár krát do dňa. Choré detičky potrebujú veľa spinkať

annag
6. feb 2009

patricia - kašli na to 🙂 , iba ak by sa Ti zdalo, že sa moc nalieva, tak si trošku odsaj

andre
6. feb 2009

annag... ďakujem 🙂 ... skúsime, dám info ako sme dopadli 😉
takže tá jeho váha 6030 na takmer 4m, je ok ? rovnako staré detičky tu na fóre majú už takmer 7 kg, aj keď sú plne dojčene, alebo čiastočne dokrmovane... malý mal pôrodnú váhu 3640 a 52 cm

patricia1971
6. feb 2009

ďakujem,mne sa vôbec nenalieva,len som sa bála,aby sa mi to tam nejako neupchalo. Zato ten,z ktorého kojím je riadne plný,malá je už na príkrmoch,už toľko necicá,tak to cítim. Ale dávam jej cez deń aj v noci,takže to potom vyťahá.pa 🙂 🙂 🙂

andre-my sme chudunký,malá má dnes 8 mes. a váhu 6900g,takže neboj, nie ste chudý....javascript:addEmoticon('😉','vBody') 😉 😉 😉

bimbia
6. feb 2009

annag,
tak ten nutriton nemame mame len nutrilon ar, ale dnes grcame este viac ako inokedy a uz je z toho poriadne nervozna. take velke grcania si ani nepamatam. a kojila som aj tak ze sme na velkom vankusi a este na malon takze by mala byt v sikmine (mame jeden matrac takze sa neda vyvysit. 😒 tak uz som bezradna. a vobec je to pre mna tazke. ziadne hranie ani ju pomaly polozit. este ze sa da kocikovat. aspon to nas bavi obidve 😉

annag
6. feb 2009

bimbia, nutrilon ar Ti nepomôže! dojčíš ju z obidvoch prsníkov? nie je po jednom lepšia? vracká rovnako veľa len po papní z jedného? musí papať menej a častejšie. A zadováž jej ten Nutriton, to sú dve úplne rozdielne veci