Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
12. feb 2009

jaja, zajtra sa ozvi pediatričke, pretože takéto malé bábetká veľa slín zvyčajne ešte nemávajú, malá má aj tie hlieny v stolici, to všetko môže byť príznak nejakého ochorenia v brušku, čo som Ti dnes spomínala ,ale je to len môj laický názor , preto sa poraď s ňou

evixa
12. feb 2009

ahoj annag, nas Gregor, aby sa rodicia nenudili, znova prisiel so zmenou vo svojom dojcenskom spravani. Po 2-3 min. papaniach a protestoch ked som ho dalej ponukala sa vratil k dudlaniu. Najskor pekne papa, ale neodpojisa, len dalej dudla a ked mu zoberiem prsko, bud sa rozplace, alebo sa snazi prisat o to co so mna najskor najde. Pri snahe odgrgnut som cela oslintana. Tak mu dam znova prsko a dudla a dudla. Potom prejde do pitia a dudlanie, niekedy zas pitie a takto to ide niekedy aj 30 min. Skusam uz aj davat mu oba prsniky. Popri tom dudlani vycedi oba. Chcela by som tomu porozumiet. Myslis, ze mu je malo? Alebo "citi", ze sa blizi mrkvicka? 🙂 Fakt sa bojim ci mam dost mlieka. Kaka 2-3x za den, tak hladny asi nieje. Priberame teraz pomalsie, no viac sa hybe, zacina lozit (7,7kg). Dakujem

annag
12. feb 2009

evixa, bude treba trošku laktáciu podporiť, takže dudlať ho nenechaj a rob to asi takto:

ľavý prsník 3 minúty, pravý 3 minúty, ľavý 3 minúty, pravý 3 minúty - takto to môžeš zopakovať aj viackrát počas jedného dojčenia. Počas dojčenia môžeš prsník stláčať, pozri môj album, prsník stlačíš ako pri ručnom odsávaní len o dosť vyššie a budeš ho stlačený držať asi 30 sekúnd, mal by začať intenzívne sať, nielen dudlať, keď bude prestávať, zmeníš trošku polohu prstov a prsník opäť stlačíš, zase začne intenzívne sať ... Takto z toho možno bude 4-5 minút súvislého papania na jednom prsníku.Samozrejme striedaj aj polohy. Prsníky mu ponúkaj častejšie, aspoň každé dve hodiny a aj v noci, aspoň 3 krát, čím viac, tým lepšie. O pár dní bude piť lepšie. 🙂

janzi
12. feb 2009

Annag prosim ta znovu o radu. Malu prikladam kazde 2 h na oba prsniky ako si poradila, ale stale sa obavam ci mam dost mliecka. Vobec nemam predstavu kolko vypije a ci jej staci..... Dam ju na prsnk, zacne tahat, o chvilocku sa mi mliecko pusti, ona hltavo preglga, ale o chvilku ako keby mala uz vsetko vypite a len dudka, netaha poriadne. Ked si ju idem prelozit na druhe prso, zacne plakat, ale ja neviem ci to je preto ze je este hladna alebo ze som jej prso zobrala a ona si chcela dudkat... Ked ju dam na druhu stranu tak si dudka, mliecko sa mi opat spusti, to vypije hned a zase iba dudka (alebo sa prestane snazit ak jej uz netecie?) a ked ju davam dole s prsa zase protestuje. Ako mam rozoznat ci je este hladna alebo chce iba dudkat?? Ked jej dam cumlik tak prestane plakat, ale bojim sa aby som ju tak iba neodbila a neutisila, aj ked je hladna... Skusala som si mliecko aj odsat, v pondelok som si odsala aspon 50 ml ale necitila som samotne spustenie mliecka v prsniku, a ked som nan v zapati prilozila malu az vtedy sa mi mliecko spustilo, ale teraz sa mi podari odsat ledva 2-3 kvapky ☹ Cely den sa nalievam s vodou, pijem caj na podporu kojenia, kupila som si homeopatika......strasne by som chela malu kojit, ale mam pocit ze o mlicko prichadzam, ako som on uz neprisla a moje dieta sa iba netvari ze je najedene, a iba zbozne caka do vecera kedy jej dam flasku s kasou.......

annag
12. feb 2009

janzi, Ty ju môžeš na prsníkoch otočiť aj viackrát, nielen raz ľavý a raz pravý, skúsila si prsník počas dojčenia aj stláčať?. Skús odstopnúť ten čas, koľko ozaj saje počas dojčenia. Dožaduje sa sama prsníka po 2 hodinách alebo už skôr?

dzani
12. feb 2009

Annag vela som o tebe pocula, tvoje dobre rady pomohli aj pomahaju maminkam, preto mam aj ja otazocku na teba. Dned pri kupkani som malinkej spozorovala drobne cervene vyrazky na telicku, na brusku chrbatiku viac na ruckach a nozickach pomenej, je to nejaka alergicka reakcia, mam ist zajtra k lekarke? dakujem pekne vopred za odpoved 😉

annag
12. feb 2009

ahoj dzani, všetky vyrážky na diaľku sa ťažko posudzujú, okrem toho nie som lekár 😀 , ale najskôr to bude alergický prejav,buď na oblečenie alebo si možno čosi nevhodné zjedla , takže ak to do rána neustúpi, ak by mala teplotu, bola nervózna, svrbelo ju to , tak choď k lekárke, veľa zdravíčka 🙂

dzani
12. feb 2009

dakujem pekne si zlata 😵 hej uvidime rano. Dobru nocku 😵

janzi
12. feb 2009

annag prsnik jej davam sama, praveze u nas to vsetko vzniklo asi tak, ze mne sa asi postupne zacalo tvorit menej mliecka (ja som si myslela ze sa jedna iba o ustalenie tvorby, pretoze predtym som mala nadbytok, musela som nosit plienku v podprsneke aby som nebola mokra na veciach) a mala si na menej a menej mlecka zvykla, lebo zacala malo priberat, cca 40g za 3 tyzdne, a dr. skonstatovala ze mam malo mliecka a ked som jej oponovala ze mala si pyta papat aj po 3-3,5 h a v noci spi az 7-9h, vraj je taka dobra ze ani jest nepyta, ze to niektore deti byvaju, tak preto som si ju zacala prikladat aj ked nepyta. A ked jej dam kasu na noc (na odporucenie dr.) tak vypije 140 ml a este ju dam aj na prso a cosi si potiahne. Ked jej davam tu kasu, tak za 3 dni priberie cca 100 az 130g

annag
12. feb 2009

janzi, neboj sa, odstopni ten čas na prsníku a uvidíme

evixa
13. feb 2009

janzi tvoja dorotka mi pripomina nasho gregora (inak ak by bol gregor baba bol by dorotka🙂 ). Akurat, ze gregor pije v noci kazdu hodinku az dve. Cez den 2,5-3 hod. Tiez sa nalievam vodou a potom v noci raz na WC, raz kojit ... ako zbity pes som rano 🙂
Dakujem Anna, skusim to castejsie striedanie prsnikov. Som sa vyplasila trosku. Polohy sa mi horsie menia, lebo mam problem s rukami (silna bolest v zapestiach). Zvycajne sme poleziacky a mam dojem, ze aj Gregorovi to najlepsie sadne. Ale pokusim sa.

annag
13. feb 2009

evixa, ak Ťa bolia ruky, tak dojči len tak, ako Ti je pohodlne. A vodou sa nemusíš nalievať, radšej poriadne oddychuj, dojči tak po ležiačky a neplaš sa, takéto výkyvy sú bežné, stačí dojčiť často a z oboch prsníkov a sledovať aby ozaj pil, nielen cuckal. 😉 🙂

jaja257
13. feb 2009

Annag, dakujem za vsetky cenne rady. Vcera som nakoniec zistila ze slinky neboli slinky ale zvysok mliecka. A kakanie sa upravilo. Stolica je opat oranzova a hlieniky uspuju. Akokeby jej konecne zacalo brusko travit to nove mliecko. A tvari sa spokojne. Dokonca uz aj papa bez hnevania 🙂

janzi
13. feb 2009

annag tak som to stopla teraz rano, z kazdeho prsnika pije hltavo +/- 1 minutu s tym ze ju kojim cez klobucik a vtedy ma v klobuciku natecene mlicko, takze jej tecie rychlo a lahko. Viem ze by som sa mala klobucikov zbavit, ale inak nechce papat, papa tak od narodenia, lebo sa nechcela prisat a potom si uz zvykla 😒
evixa aj my sme uvazovali nad Gregorom, ale nakoniec by bola Dominik, keby to bol chlapec 😉

annag
13. feb 2009

jaja, no super 😀 , no na diaľku slinky od mliečka nerozoznám 😅 , ale hlavne že si ich rozoznala Ty, tak spokojné papanie a veľa zdravia 🙂

annag
13. feb 2009

janzi, tak to papá ozaj veľmi, veľmi krátko a z toho sa najesť veru nemôže. Ak papá len jednu minútu, musíš prsníky vystriedať dookola veľakrát a popritom stláčať prsník, mala by papať niekoľko minút a dojčiť aj každú hodinu. Myslím, že to prisatie maličkej bude veľmi zlé, tým, že sa zle prisáva, si aj vytiahne veľmi málo mliečka. Preto by bolo maximálne vhodné, ak by si sa skontaktovala s nejakou laktačnou poradkyňou v okolí, ktorá by sa na Teba pozrela naživo a ukázala Ti správne prisatie. Toto je najdôležitejší krok k aspoň čiastočnej náprave.

Janzi, pokiaľ papá tak krátko musíš v prvom rade v záujme laktácie mliečko odsávať po každom dojčení.AK budeš mať veľa mliečka, malá si ho lepšie vytiahne, hoci nebude dokonale prisatá a bude s klobúčikom. Malá si totiž mliečko nesprávnym prisatím nedokáže vytvoriť dostatok mliečka sama, preto jej musíš pomôcť odsávaním. Odsaté mliečko pokiaľ takto hrozne papá je môžeš po dojčení dať lyžičkou, pohárikom ...

Problém je aj fľaša. Prečo jej dávaš kašičku cez fľašu, je to už veľké dievčatko, malo by papať normálne kašu lyžičkou. Pretože fľaša len spôsobuje ešte horšie prisávanie sa na prsník. Ja by som však na Tvojom mieste volila už aj normálny príkrm - zeleninu , ovocie, mäsko ... pretože kaša je veľmi sladká, treba, aby sa naučila v prvom rade na normálnu chuť ovocia a zeleniny, ktoré jej aj dodajú potrebné živiny. Jednoducho začni teraz s normálnymi príkrmami ako v polroku a snaž sa veľa dojčiť, odsávať a upraviť prisatie maličkej.

natasa8
13. feb 2009

ahoj annag... tak ja si tiez idem ku tebe opat po radu.....

mam problem s mykozou na bradavkach... asi pred dvoma mesiacmi som mala bodave bolesti v prsnikoch, navyse ten ray... fenomen. Kupila som si Canesten, ale kedze uz po dvoch dnoch bolesti prestali, prestala som natierat....
No teraz sa to vratilo- bolesti pri dojceni .... takze som zahajila opat liecbu Canestenom + dezinfekcia slanym roztokom ako si radila dievcatam vyssie....

No mala zacala uplne inak papavat.... doteraz papala cez den kazde 2 hodiny a v noci dva krat. Vzdy som dojcila z obidvoch prsnikov. No teraz ju to uz po chvilne papania prestane bavit... zacne si zvatlat a "rozpravat" s prsnikom v puse. Nevypapa ani jeden prsnik ... samozrejme ze uz o hodinu je opat hladna, ale scenar sa opakuje. No a kedze sa poriadne nenapapa cez den, dohana to v noci... budi sa mi na papanie kazde 2 hodiny ☹ Navyse sa jej uplne zmenila stolica - doteraz sme mali taku kriklavo oranzovu raz za jeden resp. 2 dni. Teraz kaka 3x do dna - take svetlozlte riedke (skoro cele sa to vsaje do plienky). Inak je vesela, nevyzera ze by mala problem. Takto je to uz piaty den.

Nemoze mat ta zmena stolice a papania nieco spolocne s tou mykozou? Mam si ten Canesten pred dojcenim umyvat? (Canestenom si bradavky natieram len 2. den, zmena stolice je uz 5 dni..)(Mam doma aj Imazol - nie je lepsi ako Canesten?)

bimbia
13. feb 2009

annag,
dakujem za odpoved, este mam otazku. malinka mava velmi casto take stavy ze sa krci a potom hned vystiera, vyzera to ako by chcela tlacit. neviem cim to moze byt. davam jej cajik na brusko, aj sab simplex ale myslim ze to nezabera a ked cvicime s nozkami tak neprdi. myslimze to su tie prdiky co ju trapia aj v noci. zacne sa hmirit a potom uz len rev a musim tisit a niekedy daj aj prso aby sa ukludnila. myslela som ze to moze byt aj ta stolica ale si mi povedala ze je to ok.

cristin
13. feb 2009

Anna,mala by som malej davat aj nico na pitie?Ak si nas nepametas - prikrmujem a kojim na poziadavanie.Inac v noci sa mi casto budi...zvlastne je,ze ona svoju pauzu,kedy nepapa ma od tretej v noci do deviatej rana.
A este vera som jej dala pol banana s hruskovou vyzivou a velmi jej to chutilo.Ako casto mozem davat podla teba banan a kolko rat do tyzdna.Pockam naskor ci sa bude vediet vykakat?Jedna holka mi napisala,zemalej dava kazdy den cely banan.To bu bolo super,mozno by konecne pribrala viac ako 350 g za mesiac.
Dakujem za vsetko a najme je uzasne,ze na nas na vsetky vzdy najdes cas!

annag
13. feb 2009

natasha, mykózu musíš liečiť hoci sa prejavy stratia aspoň dva týždne aj po odoznení príznakov, to , že ju nevidíš či necítiš ešte neznamená, že ju nemáš. Takže kúru dodržiavaj dlhodobo. Stolica a jej zmena bude tým, že sa zmenil počet dojčení,stolica je úplne v poriadku, je redšia, lebo malá často pije. Canesten nemusíš zmývať pred dojčením, tam už sú len maličké pozostatky a nevadia, skôr pomôžu, lebo liečia aj pusinku ak je tiež chorá. Imazol je vlastne to isté čo Canesten, obsahuje tú istú látku, rozdiel nepocítiš a stolica s ním nesúvisí.

K papaniu, skús zapísať jednotlivé časy a dĺžky dojčení, ozajstného sania prsníka, nielen cuckania. Možno zistíme, že tých krátkych dojčení je len niekoľko a že to boli dojčenia napr. len od smädu.

Najčastejší problém je ten, že cez deň je nepozorná, zaujíma ju všeličo iné. Ak v noci pije pekne, tak ju skús dojčiť aj cez deň keď nie je ešte celkom prebratá - teda ak napr. vidíš, že už sa v postieľke začína trošku mrviť, chytro ju nadojči. Treba skúsiť využiť čas, keď je ešte ospalá. Pri dojčení sa pokús o čo najväčší pokoj, aby nemala vzruchy okolo seba, možno pomôže zmena polohy pri dojčení, možno plienka na hlávku, možno len zmena Tvojho výrazu v tvári, skús s ňou menej komunikovať počas dojčenia, tak aby sa na jedlo sústredila.

Ďalší problém môže byť v tom, ako silno tečie mliečko. AK jej tečie pomaly, tak už je lenivá keď je v bdelom stave sa namáhať a ťahať ďalej - preto potrebujem vedieť, po akom čase sa začína len hrať.V noci keď je ospalá tak ťahá dlhšie. Môžeš vyskúšať aj stláčanie prsníka počas dojčenia - keď už vidíš, že sa začína len hrať, prsník stlač (na dlhšiu dobu, možno aj 30 sekúnd), mliečko jej začne tiecť rýchlejšie , bude o pekne sať, keď spomalí, trošku zmeň polohu prstov a znovu prsník stlač. ... Deti sú múdre, čo by sa namáhali, keď sa nemusia.

annag
13. feb 2009

bimbia, má koliku - zastavené vetry, čo je pri refluxe bežné , chybou nie je stolica, ale vzduch, ktorý sa v čievkach spení s hlienom a vetry ani stolica nemôžu ísť von. AK jej pomáha prsník, kľudne jej ho daj, vtedy sa v brušku všetko zvykne pohnúť. Treba klasické protikolikové opatrenia a hlavne obmedziť hltavé papanie.
Čajík je vonkoncom nedávaj, ten pri refluxe narobí viac škody než osohu, radšej čaj vypi Ty sama, látky z byliniek do bruška prejdú. Sab simplex môžeš dávať aj pred každým dojčením, často.

annag
13. feb 2009

cristin, aj každý deň jej môžeš dať banán, ak bude dobre kakať. Vodičku jej môžeš kľudne začať dávať, nech sa naučí piť z pohárika, hoci vypije len pár ml do dňa, to je v tomto veku len na učenie. Pokiaľ ju dojčíš, nemusíš sa obávať o tekutiny, MM je pre ňu zároveň aj od smädu aj od hladu. Neuč ju piť z fľaše, len z pohárika. Ak by začala piť vodu vo veľkom, tak pozor, lebo z vody sa nenaje. Dôležité sú príkrmy a dojčenie pre jej rast.

cristin
13. feb 2009

Anna,tak aspon s tym pitim mas rovnaky nazor ako ta nasa lekarka,len som sa nastrasila,lebo v teme o prikrmoch baby pisu,ze treba pit....Dakujem

annag
13. feb 2009

cristin, aspoň v niečom 😀 , objem mliečka v tomto veku predstavuje asi 70% celkového objemu stravy. Správny pitný režim nie je neustále pocuckávanie sladkého čaju z fľaštičky 😉

martina46
13. feb 2009

annag,
ked spominas pocuckavanie, napadla mi otazka, ake je vlastne "spravne" pitie - pitny rezim? napriklad nasej tanicky, pije rano 200ml mlieka a vecer 150. pomedzi to sa snazim "naliat" ju vodou, 4dl za den, viac sa nam nedari, lebo je to vsetko lyickou a je to narocne. preto tie 4dl rozlozim na 4x po 1dl. je to v poriadku, alebo by bolo vhodnejsie rozlozit jej tu davku na viackrat po mensom mnozstve? takto nam to totiz aspon ako tak vyhovuje, aj tak stale lietam s lyzickou, ci uz s jedlom alebo pitim....

natasa8
13. feb 2009

annag.. dakujem za rychlu odpoved 🙂
canesten si natieram od vcera, dnes ma to uz pri kojeni nebolelo, ale tentokrat vydrzim aspon tie dva tyzdne.

Co sa tyka kojenia, tak kojim len v polohe po leziacky (inak sa nevie napapat, lebo sa stale obzera za seba). Ani si ju k sebe neotacam, lebo aj to ju rozptyluje ☹ . Kojim takto: lahnem si na pravy bok, chrbat si podlozim vankusom, dam jej prave prso. Ked jej menim prsia, tak sa len trosku naklonim ku nej a dam jej lave prso - neotacam sa na druhy bok. Nasledujuce kojenie kojim na lavom boku.

Teraz som si skusila dlzku kojenia odmerat:
Najskor som jej dala pravy prsnik. Po 45 sek. dudlania sa jej pustilo mliecko - tahala 1 min. 30 sek.
Dala som jej lave prso - tu sa mliecko spustilo uz po 2 sekundach - tahala opat 1 min. 30 sek.
Potom som ju dala odgrgnut (zurivo totiz pri papani kyvala pravou rucickou). Potom sa uz prisat odmietla. Respektive aj sa prisala, dvakrat zadudlala a uz sa obzerala okolo.

Toto bolo dnes prvy krat, co papala z obidvoch prsnikov. Predtym ked som jej ponukla druhy prsnik, tak si dvakrat potiahla, hned sa odtrhla, poobzerala sa, nieco si zazvatlala, potom sa opat prisala.. asi tri krat to zopakovala a potom si uz zacala obzerat rucicky a pchat ich do ust.

Skusim to kojenie po zobudeni... no ja mam take zlate dieta, ona ked sa zobudi, tak tisko lezi v postielke a hra sa s cumlikom resp. s maznacikom... a ja ju musim chodit kontrolovat, ci este spi alebo je uz hore 😅

misutovo
13. feb 2009

Ahoj Annag,

raz si tu pisala ohladom polohovania na brusku. Mala nechce moc lezat na brusku a nieto ze este zaspat. Vydrzi max tak 4min. Aky to ma dovod davat ju na brusko? Je to len o tom aby dvihala hlavicku?

Ps: Dala som do albumu nase fotky aby si nas videla ( Ze komu si tak dobre poradila) Potom ich zmazem.

Tak zatial.

svenka
13. feb 2009

Ahoj Annag,
chcem sa Ta opytat, ci je potrebne, aby som si teraz preventivne odsavala MM a davala do mrazaku na "horsie casy"... Teda o par mesiacov, ked uz budem prikrmovat a postupne sa mi tym padom asi bude tvorit menej mliecka, kedze aj budem menej kojit... Zaujima ma, ci je to nutne? Ja si teraz MM neodsavam, mam ho tak akurat, kojim casto, resp. "na poziadanie"... Ale obcas, ked citim, ze to potrebujem, tak odsajem a vylejem 😨
Ako sa mam podla Teba zariadit?
Dakujem za odpoved 🙂

annag
13. feb 2009

misutovo, ste nádherné a malá je krásna bacuľka, mliečka pije isto dosť 😵 😵 😵

na brušku robí dobre niektorým deťom, čo majú problém s bruškom - teda ak sa im páči, treba im to umožniť, ale musia sa sledovať. No a neskôr je polohovanie na brušku dôležité na to, aby sa dobre motoricky vyvíjalo. Ak to nemá rada, dávaj ju na bruško zatiaľ len pri brebaľovaní na chvíľočku, aby Ťa potom nevytáčali lekári s tým, že nedvíha hlávku, aj tých pár minút denne stačí. 🙂

annag
13. feb 2009

svenka, nie je to potrebné, ale je fajn, ak mamička vie odsávať prsníky, lepšie ich aj spozná, vidí, ako sa ktorý prsník zapĺňa, ako mliečko z neho tečie ... no v zásade to potrebné nie je, zle je, ak mamička odsávať nevie , ak príde k nejakému náhlemu odlúčeniu od bábetka. Odsaté mliičko určite nevylievaj, to je akoby si vylievala tekuté zlato, pekne ho zamraz 😉 🙂 , je fajn, kašičku robíš z odsatého mliečka než z UM. A máš pravdu, začať odsávať v napr. 8 mesiaci nie je také jednoduché než teraz 🙂