Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

bimbia
19. feb 2009

annag
tak som tu znova. uz som to nevydrzala a dala som jej dnes z flase. mala straasne place ale poviem ti ze jej tecu slzy ako z vodovodu. tak uz som uplne zufala. neviem co jej je. dnes sme boli na poradni a doktorka povedala ze ma asi zapalene uska. ale usneho som uz dnes nestihla. a vobec sa nechce prisat. a ked sa tak len dvakrat potiahne a pusti. ma bolesti bruska davam jej ten sab simplex zacala som jej dnes davat pred kazdym jedenim 10 kvapiek, ale kupila som aj biogaia. ja uz neviem co jej moze byt. viem ze si nevie riadne prdiet a ked kaka tak tiez dlhooo tlaci ale doktorka povedala len tie kvapky a nic viac. tak uz si neviem vobec rady

iwanna
19. feb 2009

patkao: Viem ako ta to velmi boli. 😖 Ja som bojovala s ragadami do dva a pol mesiaca. Nepomahalo mi vobec nic. Uz som mala na male, ze kojenie asi vzdam. Nakoniec si prsia asi zvykli a nastastie to preslo same 😵 ....

annag
19. feb 2009

bimbia, ak ju bolia ušká, zle sa jej pije, bolí ju to.To je veľmi zlé a urýchlene to treba riešiť. Keď pije z fľaše, tak s čeľusťou nepohybuje a nebolí ju papanie.

Dávaj je od bolesti dnes detský sirupček, hoci nemá teplotu Nurofen (teda taký, čo obsahuje ibuprofen)... presne podľa návodu, každých 6 hodín. Pozor, zaúčinkuje asi až po hodine, takže skôr ju ani neprikladaj, ideálne asi po tej hodine by mohla byť najspokojnejšia. Môže papať aj menej často, nevadí, dôležité je sledovať plienočky, aspoň 6 za 24 hod.

Musíš si udržať vysokú laktáciu, odsávaj koľko vládzeš, každé dve hodiny aj v noci. Skús ju dojčiť v spaní, aby bolesť tak veľmi nevnímala, ak sa nebude chcieť prisať,a evidentne bude hladná, tak ju v nevyhnutnom prípade dokŕm. No je veľmi, veľmi dôležité odsávať.

annag
19. feb 2009

patkao, nehoja sa, lebo používaš klobúčik, klobúčiky sa pri boľavých bradvkách vôbec nemajú používať, lebo iba zhoršujú situáciu a predlžujú čas, kým sa bradvky zahoja. Pred dojčením si ich natri lanolínom, prilož a po dojčení ich vydezinfikuj slaným roztokom - do 250 ml pol čl soli - prevarená voda, sterilná miska. Potom natri lanolínom. AK máš doma framykoin do očí alebo bactroban,sú to lokálne ATB, zahojia prípadnú infekciu. Prd dojčením nezmývaj, len ho natieraj po dojčení v tenkej vrstve. Takisto dva krát do dňa nanes na ne gencián ako lokálne antimykotikum - fialovú vodičku.

Veľmi často bradavky vetraj a daj pozor, aby sa Ti nepriliepali o prsné vložky.

Pokús sa ju priložiť na prvý krát, lebo bolí najmä priloženie, pozri môj album, vyskúšaj priečnu polohu - držíš hlávku a prsník pri nej, dobre sa bábo prisáva takto. Pred dojčením strekni trošku mliečka na bradavku a prejdi bradavkou po vrchnej pere aby otvorila ústočká dokorán. Pred dojčením sa pokús spustiť mliečko - nahrej prsník, pomasíruje, prípadne trošku odsaj aby nemusela tak silno rozpumpovávať prsník.

bimbia
19. feb 2009

annag,
dakujem za radu. tak zajtra letim k usnemu. mam ju dnes aj okupkat? a ked sa zobudi nemam jej skusit podat vobec prsnik? az po tej hodine? a teraz jedla naposledy o druhej a uz spinka uz od tretej a asi ju nemam budit ze? ale uz dvakrat zacala strasnee kricat. ale teraz este spinka.

annag
19. feb 2009

bimbia, nekúp ju dnes, nech ma kľud. Jasne, môžeš prsník skúsiť, ale ak bude plakať, tak daj najskôr liek a počkaj kým zaberie, teda asi o hodinu. A nezabudni odsávať

sjuzocka
19. feb 2009

Anka, dakujem za radu. V podstate to tak robim, maly zaspi v postielke a nakoniec konci pri mne a kojim ho v noci taka namesacna :-P ale bojim sa ze si zvykne,predsalen za mesiac ma pol roka, mal by zacat celu noc prespavat a miesto toho je kazdu hodinu na mne pricucnuty. Sladke casy novorodenecke! Vtedy mi prespal celu noc.

Jo a zubky hladam uz mesiac a nic 😀

misutovo
19. feb 2009

Ahoj Annag,

ritka sa zlepsila (klop, klop,klop), pomohla kalciova mast a Bepanthen chvalabohu.
Asi to boli tie obrusky. Uz ich nebudem pouzivat.

Chcela som sa este spytat jednu vec: Z toho prsnika v ktorom bol zapal mi ide ovela menej mliecka ako z druheho. Asi taka tretina mnozstva ako z toho druheho.
Je mi to dost luto 😒 Da sa to este neako zachranit alebo to uz tak zostane?

Dakujem.

anna181
19. feb 2009

Anka este otazocka. Mam si este stale odsavat? To preto aby sa mi tvorilo viac mliecka? Treba po kazdom kojeni ci nie? Dakujem moja za odpovede. DAKUJEM strasne krasne!!!

annag
19. feb 2009

áno, to sa po zápale stáva, zápal je vlastne odozva na hromadenie mliečka v prsníku. AK sa mliečko hromadí a nevyprázdňuje, prestane sa tvoriť. Riešením je časté prikladanie a odsávanie. Takže zakaždým začni aj týmto prsníkom kým je v ňom tak málo mliečka a pokračuj dobrým. Okrem toho ho odsávaj hocikedy v priebehu dňa, hoci len na chvíľu. Počas dojčenia, keď bude prestávať piť stláčaj prsník - kuk album - mliečko bude tiecť rýchlejšie, malá bude ťahať dlhšie. Stlačíš - malá začne stívne ťahať, keď bude prestávať, prsty uvoľníš, trošku zmeníš polohu prstov a opäť stlačíš ... takto stláčaš kým prsník pije, keď už bude len cuckať napriek stláčaniu, prehoď ju na druhý

annag
19. feb 2009

ani, pokiaľ sa sám na dávky budí do cca 2-3 hodín, nemusíš odsávať po dojčení. Stále však dodržuj dojčenie do 3 hodín cez deň, v noci, aby pekne priberal a vždy po vypití jedného ponúkni aj druhý prsník. Ale zvykni si odsávať na udržanie vysokej laktácie - raz - dva krát denne - ráno, večer - stanov si nejaký limit a to každý deň odsaj. Máš dosť starostí, nech sa mliečka veľa tvorí, nepotrebuješ o starosť navyše. A zajtra napíš ako priberá 🙂

anna181
19. feb 2009

Ok odsavaniu, zdar 🙂 Odsavam len nie po kazdom dojceni, tak budem ako si pisala, dakujem moja.
No nenudim sa cez den, ale v pohode, na odsavanie si najdem cas. Dakujem. Zajtra napisem urcite..teda aspon dufam, ze pribral 🙂

anna181
19. feb 2009

Anka este tolko, ze sa mi zda, ze kratko papa z prsnika a potom si vsimnem, ze zase len cmula... To tak, ze mu viem vytiahnut rychlo bradavku, vtedy iba cucka... Je mozne, ze za par minut by vysal mliecko? Je inak pokojny, no ale vsak vseliako zajtra uvidime ci mu to staci. A aj kaka a cika dost. Aj to je dobre vsak? Nechcem Ta obtazovat zbytocnymi otazkami. Prepac. Len si chcem byt ista, ze pekne papa. Prajem dobru noc.

rohacka
19. feb 2009

Annag, prosim, porad, ak vies. Dnes som bola u kamosky, ma 4-mesacneho syna a hrozne bojuju so spankom. Za cely den prespi maximalne 10 hodin, cez den len 15 min, polhodinu a vecer, ked ho uspia napr. o 20.00, tak uz o 21.00 hod. je opat hore a dlho, dlho ho treba uspavat, kym znova zaspi, uspavanie trva aj 1.5-2 hod. v noci a zasa si pospi len kratko. Zacinali s flasou, ale postupne sa vypracovali na plne dojcenie. Dojci na poziadanie. Zvlast vecer je vraj velmi nervozny, parkrat potiahne z prsnika, odvracia sa a place, po vymene prsnika opat po chvili to iste. Boli poslani na neurologiu, ale vysledky su v pohode. Lekarka povedala, ze je velmi zivy a sikovny, a ze taketo deti nepotrebuju spat. Viem, ze naozaj su deti, ktore malo spia cez den, ale to nocne nespanie a hrozne zaspavanie sa mi zda divne. Dieta predsa potrebuje aj dlhsie spanie kvoli dozrievaniu mozgu, rastu, priberaniu. Osobne si myslim, ci nemoze byt problem tichy reflux, lebo aj pocas dna je dost nervozny, vyzaduje nosit na rukach, lebo tam je spokojny. Aspon mne sa zda, ze viacere veci svedcia o refluxe, aj ked navonok sa to nezda, lebo negrcka. Navrhla som jej robit preventivne antirefluxne opatrenia + baby masaze + kupel s nejakou prisadou na jednoduchsie zaspavanie. Je samozrejme vycerpana, unavena... Chcu skusit aj dojcenske plavanie, ci to nepomoze. A este jeden postreh - neviem, ci to suvisi - ale ucila som ju dnes baby masaze a vsimla som si, ze nema rad polohu na brusku - co mi jeho mamka aj potvrdila - mal zatate pasticky a ako keby sa snazil vytocit do jednej strany (ona tvrdi, ze uz sa vie otocit z bruska na chrbatik) - len mi tak napadlo, ci to nemoze byt hypertonicke dietatko - tie su vraj nepokojne, zle spia a tak. Prosim, porad, ak vies. Vopred srdecna vdaka!

annag
19. feb 2009

anka a koľko je to krátko ? a je to tak vždy? zapisuj si dĺžky dojčení, možno je to len pár krát , keď pije od smädu

annag
19. feb 2009

rohacka, môže to byť aj množstvom mliečka. Skús zistiť aké má prírastky, nech zapíše počet dojčení a dĺžky, keď ozaj pije, nielen cucká. Či si odsáva mliečko a koľko. Či máva pocit plných pŕs. AK aj neodsáva, nech skúsi odsať plný prsník a koľko to bude za aký čas. Nech zistí počet dobre precikaných plienok za 24 hodín a ako vyzerá stolica.

Môže byť problém aj v refluxe, polohovanie je správny krok, je horší po odgrnutí? Rozplače sa náhle v spánku? Sliní? Máva často štikútku?

- to otáčanie bude len prevalenie sa na chrbátik, nie cielené, kontrolované otočenie, v jeho veku sa otáčať ešte nemusí a vytočenie do jednej strany bude tým, že jednu stranu má silnejšiu než druhú, čo je bežné a normálne, lebo aj dospelý preferuje jednu stranu pred druhou. Pokiaľ tam lekár nenájde výraznú preferenciu jednej strany, tak sa to upraví samé. Treba ho dávať hoci na krátko na bruško, aspoň 5-6 krát do dňa aspoň na 10 minút, nech sa cvičí a upevňuje svalstvo.

stvura
20. feb 2009

Ahoj Annag, tak sa po dlhsom case ozyvam znova.
Dakujem za rady ktore si mi dala pri trojmesacnej laktacnej krize, krasne sme sa s kojenim dopracovali az do ukonceneho siesteho mesiaca {stale kojim}...a mam znova otazku. Neviem ci to je laktacna kriza alebo co {nezda sa mi, lebo mliecka je dost} no maly by chcel byt vecne na prsiach. Zubky nam nevychadzaju, neustale by hryzol, dokonca aj v noci spusti narek ked mu chyba prso. Su i noci ked spi vylucne na prse a ani sa pohnut odo mna. Co to moze byt? Je to hrozne, nevyspim sa, no luto mi je ho nechat plakat {gel na zubky skor zlize ako by mu mal posobit}....dakujem

anna181
20. feb 2009

Anka ja citim, ze niekedy sa dobre prisaje a naozaj pije, inokedy chyti len koniec bradavky a cucka... Ale snad sa napije dost, uvidime dnes, hned ti napisem ked prideme. Ja stale dufam, ze to cuckanie je po tych klobucikoch zial..on stale nevie dobre chytit prsnik na prvykrat, musime sa este ucit 🙂 Ale vdaka tebe sme to super zvladli, teda zatial. Drzkajte sa babulky, Anka dakujem Ti za vsetko.
Papa.

anna181
20. feb 2009

Ahoj Anka, tak sme pribrali 300 g za tyzden, supeeeeeeeeeeeeeer, tesim sa 🙂
Pekny den prajem.

bimbia
20. feb 2009

annag
tak sa nam chvalabohu uska nepotvrdili. ale mala ma strasny problem s bruskom. uz aj pri kakani sa chuda namaha a potom place. stale grcka a uz si neviem rady. asi prejdem na ten nutriton. nech sa chuda netrapi. stale place a prepína sa. neviem ci nie je hladna ale ked jej ponuknem prso tak ho nejak nechce. aj ked papa tak uz len 5 min a potom uz sa len pusti a chyti a tak a potom sa na mna pozre a je dojedene. neviem ci uz nechce prsnik alebo co sa jej proste stalo. zatial vydrzala 3 hod. a aj dlhsie ale teraz sa mi zda ze je po hodine a pol hladna ale stale grcka a asi ju pali zaha ale ked som ju chcela dat na prsnik tak len rev. tak uz som uplne zufala.

blau
autor
20. feb 2009

bimbia ako chces prejst na nutriton? to je ine ako nutrilon ci ako si to myslela?

blau
autor
20. feb 2009

A preco si stale myslis, ze je hladna? Mozno je jej teplo zima , nudi sa chce sa trosku nosit, poukazuj jej vselico pritul si ju. Nebud zufala, po jedeni ju nehaj v klude lezkat. Nas maly tiez grckaval a davala som ho odgrgnut a antirefluxne polohy a vsetko mozne. Ale najlepsie bolo, ked som s nim nenarabala a nehala tak.

bimbia
20. feb 2009

blau
ona mi nechce znovu zobrat prsnik

bimbia
20. feb 2009

annag
tak som asi naozaj dokojila. malej som dala 60 nutritonu a 60 ar-ka a vsetko spapala. mne sa v pravom prsniku ani nevytvorilo mliecko od piatej co som ju nakojila. teda je uplne makke. v noci jej este skusim dat prsnik tak dufam ze ho vezme. ak nie ostaneme asi pri flaske.

blau
nutriton je ine ako nutrilon. je pre dete s refluxom. obsahuje svetojansky chleba. malo by to v brusku zhustnut a mala by to nemala vygrckat.

annag
20. feb 2009

bimbia, idem Ti napísať do IP, aby som Ťa sledovala 😉

oliverkaa
20. feb 2009

annag,nutriton mam dat pred kazdym kojenim alebo len 3 x za den?

annag
20. feb 2009

oliverka, daj pri každom dojčení, ale začni s polovičnou dávkou, aby si videla reakciu

annag
20. feb 2009

anka, no paráda, aj ja sa teším 😵 😵 😵 😵

tin007
20. feb 2009

ahoj annag, vidim, ze mas toho hodne, takze mi postaci odpoved aj po par dnoch. chcela by som sa poradit ako dalej pokracovat v liecbe: 5.2. som pisala, ze ma pri kojeni rezu bradavky (a aj po nom) plus sa k tomu pridal Raynaudov fenomén. odvtedy uz vlastne 2 tyzdne bradavky liecim tym slanym roztokom, canestenom a cicadermou a co je zaujimave, prava bradavka si zije svoj vlastny "zivot" od lavej, t.j. bolesti a rezanie pri kojeni aj po nom prestali, uz mi koniec nebelie, co sa vsak neda povedat o lavej. takze neviem co robit dalej, ci to po istom case prejde aj na lavej bradavke (t.j. mykozu sa mi podari zlikvidovat), alebo uvazovat nad tym, ci tam nebude este nejaky iny problem (infekcia) a podla toho si napr. zohnat tu masticku s ATB a preventivne si bradavky natierat. dakujem za radu

annag
20. feb 2009

stvura, to som veľmi rada, že sa malému prsíčko páči 🙂 . Dojčenie nie je len o hlade, o neho to hlad určite ne je. Dojčenie lieči každú boliestku, prsník ho upokojuje, cíti sa na ňom dobre. Deti okolo polroka - trištvrte roka majú takéto obdobie častého sa budenia - je to normálny jav, ktorý je súčasťou ich vývinu. Preto tu na MK vzniklo o nočnom budení sa toľko tém. Pred pár dňami som to tu spomínala - buď to budeš riešiť ako doteraz, v spoločnej posteli, alebo začneš proti tomu bojovať. Máš na to právo, je to na Tebe, ja osobne za takýto boj príliš nie som, najmä ak je sprevádzaný drastickými opatreniami.

Pre začiatok by som skúsila jedine spávanie v oddelenej miestnosti, deti mamičku "zavetria" a takisto ich dospelí rušia, pretože ony majú teraz plytký spánok a hocičo ich preberie. Zobudia sa a problém je v tom, že nevedia samé rýchlo a nepozorovane zaspať. Vedeli to ako maličké, teraz sa to musia naučiť znovu. Aj dospelý má problém zaspať, ak sa v noci prebudí a partner vedľa neho povedzme chrápe. Môže byť aj smädný, miestnosti sú v zime prekúrené - dobre vetraj a zníž teplotu aby príliš nevysmädol . Jediný účinný a nedrastický účinok je čas - okolo roka by sa mal "zlepšiť".