Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
11. aug 2009

nikollette - ešte dlho 😀 , do roka sa kravské mlieko (resp. mlieko iných cicavcov) neodporúča, po roku sa môže dávať plnotučné kravské mlieko, pokiaľ samozrejme nie je alergické .... Pokiaľ bábo papá UM a papá i mäso - stačí mu denne po 6 mesiacoch papať cca 280-500ml mlieka, pokiaľ mäso ešte nepapá, tak aspoň 400 ml mlieka potrebuje vypiť. Ak pije obyčajné UM , tak môže namiesto mlieka papať i jogurty a čerstvé syry , kde je kravská bielkovina už modifikovaná podobne ako v UM. Takže skús mu dávať mliečne kaše, po 6 mesiacoch i tie jogurty a syry po troške a snáď to dáko do neho dostaneš. Ide najmä o bielkoviny, vápnik a železo, ktoré pre svoj rast nevyhnutne potrebuje.

annag
11. aug 2009

babulka, bábo si môže cucať koľko chce a bradavky by bolieť nemali , ale také teplé prsníky ešte môžeš mať

slniecko - ak si musíš odsávať, tak s tým čosi urobiť treba

obom Vám napíšem do IP, aby mi neušli súvislosti a posúdim radšej celé dojčenie 🙂

annag
11. aug 2009

adrioska

- bábo môže prespať celú noc a nevadí to, bude pekne prospievať, ale nemusí. pre bábo do jedného roka je normálne a prirodzené ak sa z x príčin často budí. Jedna z funkcíí dojčenia je, že uspáva - ak teda dojčenie u Vás funguje ako výborný uspávací prostriedok, spokojne ďalej pokračuj 🙂

- samozrejme, môže byť aj smädný, môže mať len ľahký spánok, si empatická mamička a to je dobre, materstvo je istým spôsobom aj obeta, zle prespaté noci k tomu patria. Inak aj tak väčšina detí začne okolo roka lepšie spinkať bez ohľadu na to, či ich mamičky odúčajú alebo nie - detičky totiž k dlhším hlbokým fázam spánku samé dospejú

- pokiaľ ho často na požiadanie dojčíš, ozaj mu iné tekutiny nechýbajú - on sa pomaličky rozpije, MM obsahuje 87% vody, deti nedojčené by mali vypiť asi 400-600ml vody, čajov... okrem mlieka

- zdravé je dojčiť dovtedy, kým to mamičke a dieťatku vyhovuje , aj po roku je MM zdravé a bábetku poskytuje množstvo cenných látok, okrem toho dojčenie nie je len kŕmenie - a to Ty určite sama dobre vieš , takže je normálne dojčiť hoci aj 2 či 3 ba aj viac rokov - i keď dlhšie je to už fakt výnimočné ...

- riešenie otázky ako ďalej s dojčením je fajn tak, že prsníky naďalej aj po roku dáš, keď si ich bábo vypýta, ale neponúkaš ich - teda vždy počkáš, kedy sa bábo ozve .... a ono sa začne ozývať čoraz menej, až sa raz zabudne ozvať aj posledný krát - určite to funguje 🙂

- môžeš dávať čerstvé syry - cotage, lučina ... acidko ... satčí malé dávky , okolo roka tvrdé - to už dokáže lepšie spracovať, tavené sa ozaj neodporúčajú

adrioska
11. aug 2009

Ďakujem Annag, si strašne zlatá, ani neviem, ako sa Ti odvďačiť. 🙂 V podstate som si myslela to, čo si mi odpísala, ale potrebovala som si to od Teba overiť, uistiť sa, pretože keď si prečítam niekde inde opak, tak naozaj zneistiem, minimálne mi to začne vŕtať v hlave a premýšľam nad tým a u Teba vždy nájdem odpoveď, ktorú na iných stránkach len tak ľahko nenájdem. Aj si Tvoje odpovede na moje otázky odkladám, pretože sa nájdu ľudia, ktorí sa začudujú, keď im poviem, že ešte dojčím.
Ešte raz vrelá vďaka a prajem Ti všetko len to najlepšie! 😵 😵 😵

annag
11. aug 2009

nela3 - ale to mliečko je rovnako dobré 🙂 , hoci bolo len zachytené a hoci bolo zmiešané z viacerých dávok. Môžeš ho smelo pridávať do kašičiek . Mliečko sa nedá vlastne deliť na predné a zadné - ide stále o to isté mliečko, rozdiel je iba v obsahu tuku. No na to, koľko tuku v mliečku je vplývajú aj iné faktory a zakaždým to môže byť iné . Takže smelo ho používaj, bola by obrovská škoda ho vyhodiť 🙂

annag
11. aug 2009

adrisoka, ďakujem veľmi pekne a máme rovnako "staré" deťúrence, naša Anna je 4.11. 😅

nela3
11. aug 2009

Ešte raz ďakujem za odpoveď, potešila si ma. Mám toho mliečka doma dosť takže ho začnem používať. Pekný večer. 😀

adrioska
11. aug 2009

Annag, aj mne odtiekla voda už 4.11., ale Matúškovi sa asi ešte nechcelo na svet, tak si to natiahol do ďalšieho dňa. 🙂 😅

carodejnica
11. aug 2009

Milá Annaq,
rada si čítam tvoje rady mamičkám (fakt je to super pomoc, človek sa kadečo podozvedá).

Ja v zásade nemám žiadny problém, dojčím rada, prsia sú ok, dieťatko - 7 týždňové dievčatko - sa tvári tiež spokojne a pekne priberá.
(zo začiatku som mala škaredé krvavé ragády, ale po zavedení zlatého pravidla - prikladaj dieťa k prsníku, nie prsník k dieťatu a vetrania prsníkov "hore bez" - sa to po pár dňoch krásne vyriešilo)

Dojčím "intuitívne" - skrátka sa nechám viesť matkou prírodou, proste dojíčm vtedy, keď si myslím, že je malá hladná, cez deň to vychádza aj na každé dve hodiny, v noci každé štyri a dojčím v priemere 20-40 minút.

Zaujala ma táto tvoja rada z prechádzajúcej stránky... cit. "A ešte - určite nedávaj teraz maličkej cumeľ - lebo môže mýliť ju aj Teba - malá sa nemusí pýtať na papanie, Ty nedokážeš rozlíšiť hlad" .... koniec cit.

Toto sa mi občas stáva.
Malej dávam cumeľ výnimočne, ona ho ani moc nechce - vypľúva ho, ale raz za par dní sú situácie, keď som v koncoch - nakŕmená, prebalená, vyprdkaná - a plače, tak zaberie jedine cumeľ.

Dnes sa mi to práve stalo - kŕmila som od 19:00 do 19:30, krásne sa napapala, odgrli sme si. Okolo 20:30 začala mrnkať akoby bola hladná (už ten plač viem rozoznať), ale stále priebežne vygrckávala nadbytočné mliečko, už aj čiastočne natrávené, tak som ju kŕmiť ešte nechcela, aby ešte viac negrckala a navyše sa mi to zdalo zavčasu. Tak som jej dala cumlik, to ju uspokojilo a zaspala a spí doteraz (22:30). Rátam, že sa tak do pol hodinky zobudí a budeme papať.

Mohlo sa stať, že fakt bola hladná a tým cumlíkom som ju oklamala? Mala som ju nakŕmiť? Čo si o tom myslíš?
Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

annag
12. aug 2009

carodejnica - zrejme hladná nebola 😅 , no v takej chvíli dokáže aj prsník rovnako poslúžiť a nič zlé by sa nestalo, ak by si jej prsíčko dala a nechala rozhodnúť maličkú - bábo si ho ľahko cucká podobne ako cumlík ... avšak sú deti, ktorým to prekáža a ozaj potrebujú prestávku medzi dojčením, prsník doslova odmietajú , vrtia sa, odtŕhajú...

Cumlík uspokojil namiesto prsníka jej potrebu sať - však na to bol vymyslený . No používanie cumlíka sprevádzajú riziká, pre ktoré sa počas dojčenia neodporúča ... okrem toho, čo som písala včera, tak i pre možný štrajk, odmietanie prsníka, infekcie, nesprávne prisávanie ...

- maličká bola len unavená, grckaním si vyvolávala záhu - cuckaním zyvšovala množstvo slín a tie jej záhu spláchli. Cuckanie ju následne aj upokojilo a mohla v pokoji zaspinkať .

- presne slová čo si napísala - mne sa to zdalo zavčasu ... môžu mamičku mýliť - mýlia najmä mamičku po pôrode, maličké bábo sa dokáže prispôsobiť nízkemu príjmu mliečku, je navonok spokojné, pekne spinká ... len nepriberá. Je aj štatisticky dokázané , že deti s cumlíkom papajú menej často, pomalšie priberajú a aj dojčenie je častejšie spojené s problémami.

dm1
12. aug 2009

Ahoj annag opat idem otravovat s problemom. Maly uz tak 3-4 dni ma problem cez den s papanim. V noci je to bez problemov ale cez den len ho dam do kojacej polohy a natocim mu hlavicku a uz spusti mrcanie. Nie je mozne mu potom nijako tu hlavicku nasmerovat ked sa o to pokusim zacne plakat. Niekedy sa aj nachvilu chyti ale ani necucne a uz ju pusti. Kojime preto len poleziacky lebo to sa mi do neho podari dostat najviac. Zasadne pritom otaca hlavu vzdy na opacnu stranu ako mu davam prsnik a to sa mozem presuvat z jednej strany na druhu. podari sa mi ho oklamat len tak, ze mu dam dudlik pomaly velmi pomaly mu natacam hlavicku tam kde chcem a potom sup miesto dudlika prso. Vlastne cez den papa len ked uz je moc unaveny a chce spinkat alebo hned ak sa zobudi taky ospaty. A to je problem ze spi ovela menej a predtym zaspaval na prsniku co je teraz trochu problem ked ho nechce. Nevies co to moze byt?
A este za posledny necely mesiac /bez 4 dni/ pribral len 360gr. Predtym posledny prirastok za 14 dni 450gr! Doktor povedal ze este mu dava sancu a buduci tyzden sa mame prist prevazit. Chcem kojit co najdlhsie aj si ho teraz posledne 2 dni prikladam skoro kazdu hodinu ale ked to vzdy bojujeme spolu.

ludmilabb
12. aug 2009

dm1 to akoby som o sebe citala len s tym rozdielom ze moja neplace ale rovno ziape akoby ju nieco bolelo ☹
cervena je ako paprika ju musim ukludnovat a je po papani. V noci s nou nemam problem, cez den sa otaca na opacnu stranu furt sa prisaje a v momente pusti prsnik a takto dokolecka kym sa nerozplace ked sa jej pokusam prilozit len co zbada prsnik uz spusi rev. Uz neviem co to ma byt ale pribera a v noci spinka tak keby bola velmi nespokojna a hladovala nestrajkovala by takto. Ja tiez kojim hlavne poleziacky.

dm1
12. aug 2009

annag este doplnam ze cumel predtym nechcel zacala som mu ho vlastne davat az ked strajkuje a nechce mi prso. Ja by som ho tiez najradsej upokojovala aj uspavala na prsniku ale on nechce! Proste ked je napapany zbada prso a uz mrnci.

kasis
12. aug 2009

dm1 a ludmilabb, u nas to iste od soboty,mala cez den len co zbadala prsnik, spustila rev, krutila sa a ani sa len neprisala. Ale v noci krasne papala,pred tym papala uz len nad ranom, teraz aj 3x. Vcera som uz musela zacat aj odsavat, aby neklesla tvorba MM. Zrejma ide o dojcensky strajk, lebo mala je kludna, vysmiata a v noci tiez dobre spi. U syna mi pomohlo kojenie za pochodu a tapkanie po zadocku 🙂 . U dcery pomohla zmena vzduchu, asi 😀 . Boli sme cely den v prirode,mala dobre spinkala a zacala aj pekne a ovela viac papat a to za bdela. Treba vyskusat zmenu polohy pri dojceni, kludnejsie miesto, lebo uz su strasne zvedave 🙂 a hlavne nenutit.

dm1
12. aug 2009

ludmilabb - a mala si to tak odzaciatku alebo len v poslednej dobe?

kajuska111
12. aug 2009

ahoj annag,
chcela by som ta poprosit o radu. Dnes som prvykrat od porodu dostala menstruaciu. Malu plne dojcim a dufam, ze este budem. Preto mam strach, ci menstruacia nejako neovplyvni tvorbu mliecka. Mala s tym nastastie nema problem (citala som ze niektore deti vtedy mozu odmietat prsnik).
Pripadne sa chcem spytat, ci pocas menstruacie nemam malu castejsie prikladat...

Dakujem velmi pekne za radu, pomohla si mi uz niekolko krat a vzdy perfektne.

annag
12. aug 2009

tak, ako píše kasis - nenútiť a vyskúšať iné polohy,iné miestnosti, dojčenie v polospánku, po stojačky za pochodu - improvizácii sa medze nekladú 😅 - bábo si môže meniť intervaly dojčení - je možné, že má deň, kedy sa mu veľa papať nechce a vtedy ho netreba nútiť, ale vyčkať, kým si prsník ochotne nevezme. Možno o 4-5 hodín bude ochotné sa najesť. Avšak vždy treba vylúčiť ochorenie - hrdielko, ušká, noštek .... Veľmi často sa takto správa dieťa unavené , ktoré zle spí, - a kasis to opäť vyriešila vynikajúco - čerstvý vzduch zlepší apetít, bábo sa dobre vyspinká z mrzutosti a je po probléme. Ak bábo neustále nútime na prsník, tak ho môže i definitívne odmietnuť. Vzniká nekonečný kolobeh nepodarených dojčení , ktorý treba radikálnou zmenou zaužívaných stereotypov pretrhnúť. Taká zmena bábetko možno prekvapí, možno upokojí ... a zvyčajne ozaj pomôže. No a samozrejme, nezabudnúť si laktáciu udržať , ak bábo odmieta prsník, treba si ho odsať.

dm - ale potrebujeme zistiť , prečo menej pribral, i keď to nie je taká katastrofa , však neschudol 😅 - takže napíšem do IP , nemôžeme predsa dopustiť, aby si ho musela dokrmovať 😉 😅

annag
12. aug 2009

kajuska - väčšina detí si to ani nevšimne, normálne pokračuj ďalej. Niektoré mamičky počas menzesiu pociťujú menšiu tvorbu mliečka, ktorá súvisí s poklesom vápnika v krvi, im pomáha dopĺňať si ho v období od ovoulácie do menzesu v tabletkovej podobe. Ale pokiaľ sa nič nezmenilo, nemáš sa čoho obávať a môžeš spokojne dojčiť aj ďalej tak, ako to máte zaužívané 🙂

ludmilabb
13. aug 2009

dm1 nemala som, predtym pekne papala, tento problem riesim len posledne tyzdne najpr. som mala prisilny tok mliecka az mi striekalo ale teraz neviem co je za problem. Skusim menej casto dojcit a menit polohy 😉

cikyta
13. aug 2009

Chcem sa spýtať:
Už asi 3 den mi malá menej často papá.Boli sme zvyknuté každu 2-3 hod.cez den a po 5 hod.vnoci.
Teraz po 2-3 hod.nechce,až po takých 4-5hod.No a vnoci,kebyže ju nezobudím,asi by spinkala bez papania aj do rána.
Žiadne zmeny nebadám,len jednu takú,že niekedy tak zrazu zakričí a zaplače.Akoby sa udrela,alebo tak nejak.No po chvílke ju utíšim a je pokoj.
Žeby zubky? ☹ Tie som pozerala,tak dolu nejdu.Skôr sa mi zdá,že po bokoch dole má také biele bodky na dasienkach.Môžu ísť bočne zubky prv ako tie predne? ☹

cikyta
13. aug 2009

Ani v mliečku problém nemám.Je ho dosť a vnoci+ráno si musím druhé prso,z ktoreho nekojím,prekryť plienkou,lebo mi z neho tečie mliečko aj cez tampony.

carodejnica
13. aug 2009

Annaq, ďakujem za odpoveď. 🙂
S tým cumlíkom je to pravda, že s jeho cuckaním sú spojené riziká pre dojčenie, veď preto jej ho dávam nerada a už len ako konečné riešenie, keď všetko ostatné zlyháva.

ludmilabb
13. aug 2009

Ahoj cikyta aj ja som nasla malej take biele bodky na dasienkach a boli to kvasinky...preliecili sa Diflucanom a kremikmi som si natierala bradavky

cikyta
13. aug 2009

Ludmila-tiež sme to mali,ked sme prišli z pôrodnice.Dávali sme fialovu vodičku.(Ona si stále cmula palčeky a tak sa ani nečudujem,keby mala zase "žabku"v puse.Totižto cumel nechce od narodenia.)

annag
13. aug 2009

cikyta,

- pusinku , infekciu,hrdielko treba vždy vylúčiť - fialovou vodičkou nič nepokazíš, ak ju máš, tak je to natri - môže to byť budúci zúbok, rovnako ako afta či žabka

- a zaplače uprostred spánku alebo keď bdie?

- na prsníku je inak spokojná, papá spokojne na prsníku, nepúšťa sa, nepije hltavo, ako dlho asi trvá jedno dojčenie? koľko dojčení vychádza na 24 hodín? Ak sa mliečka tvorí veľa, a veľa sa napije na jeden raz, môže papať aj zreidkavejšie a vôbec to nevadí. No ak sa mliečka tvorí príliš veľa, malá je na prsníku nepokojná, môže byť nadprodukcia aj prekážkou a dôvodom, prečo papá menej často . Koľko ciká a kaká za 24 hodín?

cibina
13. aug 2009

Ahoj Anka,
pripajam sa aj ja s podakovanim za trpezlive odpovede a dobre rady 🙂
Este by som sa chcela spytat aj ja nieco. Mam asi 1,5 rocneho synceka, ktoreho stale dojcim. Dnes som zjedla doma zavarane masko (neskoro som zistila, ze bolo postarsie 😅 ) a bolo mi po nom asi 2 hodiny na vracanie aj som mala teplotu, teraz uz je mi fajn. Bola som aj na pohotovosti, aj na infekcnej, zobrali mi krvny obraz aj odber na zakladne biochemicke parametre, vsetko bolo ok. Boli si isti, ze dnes by som maleho nemala dojcit ( to zas bude noc! 😅 ) ale nevedeli mi povedat, kedy vlastne mozem maleho zacat znova dojcit. Asi to nebude az taky casty pripad 😅 Nemas nejaky napad? Bojim sa aj botulotoxinu (ten sa vraj u nas v krvi nevysetruje). Dakujem velmi pekne a prajem dobru noc.

annag
13. aug 2009

cibina, ani pri takomto akútnom ochorení zažívacieho traktu dojčenie nie je potrebné prerušovať, mliečko zasiahnuté nie je. Jedine ak by to bola ťažká infekcia a infekcia by sa dostala do krvi, tak by teoreticky baktérie mohli prejsť aj do mliečka.Ani vtedy sa neodporúča dojčenie prerušiť, stačí liečiť súčasne mamičku i bábo ... Keďže Ti už je dobre, tak to nebolo nič vážne a pokiaľ si dokázala napísať tento príspevok, tak to nebude ani botulizmus 😅 , lebo to by si už videla zdvojene - ozaj botulizmus nie je sranda, poznám rodinu, kde jedna osoba umrela, a traja boli na pokraji života ... z jednej ryby z hypermarketu, ale ozaj príznaky sú , že sa najskôr paralyzuje videnie. Skutočne zákaz dojčenia v takomto prípade je rovnaký lekársky mýtus ako je mýtus nedojčiť pri zápale prsníka či horúčke nad 39 stupňov. Prajem Ti všetko dobré 🙂

cibina
14. aug 2009

😀 dakujem-dakujem

cikyta
14. aug 2009

Dakujem Annag.Tak ked pôjdem pediatričke,vypýtam si recept na fialovu vodičku,lebo ju už nemám.
Asi dva dni zaplakala aj počas spánku,aj ked bdie.Včerajšok bol bol už o dosť lepší,aj ked ešte nie uplne.
Na prsníku nepije hltavo.Len vnoci tak riadne a schuti ťahá.Cez den začala robiť tak,že pije a zrazu ho pustí,kukne na mna a začne sa smiať.Potom sa vrhne na prso a znovu to urobí...toto opakuje niekolkokrát,až skončím s celým kojením 😀 Kojím tak zhruba 8 krát za 24 hod.Teda,snažím sa.Malej by možno stačilo aj 6 krát.Vnoci pije asi tak 10 minut-ale riadne ťahá.No a cez den riadne ťahá možno 3 minutky a potom len tak pocuckáva,alebo "vyvádza",ako som už písala.
Ciká strašne vela.Každá plienka je velmi ťažká od moču.S kakaním je to biednejšie.Tak raz za 2 dni.

noricka
14. aug 2009

annag,nezabudla si na mna? 😨 Písala som ti 11.augusta...či s mojim problemom sa nedá už nič riešit?