Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
17. aug 2009

- babulka, skús 🙂

- cibina, to som rada, že ste zdraví 😅

annag
17. aug 2009

kvietocek

- ozaj sa venujem dojčeniu, ale moja maličká bola prenosená, šúpala sa a odporučili mi infadolan - teda ozaj skôr tá vazelinka môže pomôcť. Priznám sa, ja som ju tým prakticky nenatierala - v tomto nie som tabuľková 😅 , myslím, že väčšina novorodeneckých kožných prejavov sa vytratí bez akejkoľvek liečby ... a aj sa tak stalo

- do nošteka kvapkaj viackrát do dňa čerstvo odsaté mliečko, má antibakteriálne a antivírusové účinky, zvlhčí sliznice ...

- kolika - skôr by som posúdila celé dojčenie, väčšinou sa dajú takéto drobné tráviace problémiky, ako i nádha čo spomínaš, u detí eliminovať úpravou dojčenia , ale v zásade - buď má bo plynnatosť - pomôže "odpeňovač" - napr. Espumisan, alebo ide o záhu ... tej sa dá tiež úspešne predchádzať ... uvidíme, napíšem do IP

annag
17. aug 2009

luciarichard

- reflux u detí je normálny jav, z ktorého vyrastú - to isto vieš. Každé bábo má trošku slabší zvierač pažeráka, nie každé má refluxnú chorobu.Úpravou dojčenia sa dajú refluxné prejavy často krásne eliminovať tak, aby si nemusela zahusťovať, bábo prakticky negckalo a dokonca bolo aj spokojné . Preto tiež napíšem do IP. Fenikel či iné bylinky môžu niektorým bábetkám ozaj vadiť. Dojčené bábo nemusí odgrgávať , ani Tvoje a možno bude paradoxne spokojnejšia - posúdim dojčenie a čosi vymyslíme 🙂

janlam
18. aug 2009

ahoj annag, ja mam problem so zapalom prsnika. Dcerku dojcim, ma 17 mesiacov, v nedelu som mala teplotu 38° a bolel ma prsnik, nahmatala som si v nom hrcku a bol zacervenany. Davala som si studene obklady zo zemiakov a stale dojcila v roznych polohach, bolest po 1-2 dnoch presla, aj teplota, ale stale tam mam cerveny flak o priemere 4 cm. Je to zapal, mam ist k lekarovi? Trochu sa bojim, ci to nie je nieco vazne. Kedy mi to zmizne, davam si 1x denne aj Ibalgin. Dik za odpoved.

stija
18. aug 2009

ahoj annag, aj mne si pomohla, dakujem.
mam otazku. malu iba dojcim. ale pri poslednej kontrole mi lekarka zistila, ze zacala slabsie priberat. mala prespi celu noc, do piatej rano. minuly tazden som mala asi menej mlieka, mala si pytala casto, sice v noci spala, cez den poslabsie. a nemala oriadne pocikane plienky, tak som si mylsela, ze som mala menej mlieka. skusila som si potom v noci odsat, ale nebolo toho vela. uz som odsavala aj skor, aby som zvysila tvorbu a pomohlo mi to. teraz toho bolo vyrazne menej. tak myslim, ze preto nepriberala dobre. ale uz sa to s mliekom lepsi. doktorka mi kazala ju v noci budt, o dva tyzdne idem na prevazenie, ak sa to nezlepsi, vraj budeme prikrmovat. ale mam z toho budenia trocha obavy, ze mi potom nebuse tak dobra spat, aby som jej to nerozhodila. vcera som nebudila, boli sme na ockovani a tazko zaspavala, aj sa najprv budila, tak som ju uz potom nechala spat. dnes este bola z toho cely den rozhodena a skoro nespala, vecer zase nevedela zaspat. ale neviem co zajtra ?dakujem

annag
19. aug 2009

janlam - je to len následok upchatého mliekovodu, netreba ísť k lekárovi. Dojči tak, aby brada pusinky smerovala k tomu miestu . Nie je to nič vážne. To červené miesto je vlastne reakcia okolitého tkaniva, kože - mliečko, ktoré nevyšlo von cez bradavku sa začalo vstrebávať do okolia. Ale skontroluj bradavku, či na nej nie je pľuzgierik - bodka - ten treba sterilnou ihlou prepichnúť, alebo v teplej sprche vytlačiť tak, aby bol mliekovod preichodný. No podľa opisu už je spriechodnený a všetko sa dostane do normálu. Držím palce 🙂

annag
19. aug 2009

stija, maličká sa musí predovšetkým dobre napapať keď je sama hore. Ak sa bábo dobre napapá cez deň, v pohode môže prespať celú noc. No aj sa však maličká dlhodobo nastavila na malý prísun mliečka, prespí celú noc, je spokojná, prospieva, len horšie priberá, to musíme zmeniť, musí sa rozpapať. V noci ak sa začne preberať, mrviť, tak ju nadojči v polospánku. No ak spí hlboko, zrejme ju neprebudíš a nebude piť, takže využívaj ľahké fázy spánku a tak, aby si to ani nevšimla, len ju nadojči, nedávaj odgrgávať, len ju po papaní opatrne prelož naspäť . Možno Ťa mýli cumeľ - pretože bábo uspí namiesto dojčenia.

- cez deň, vždy keď je hore, ponúkaj prsníky často , trebárs aj každú hodinu - napr. po prebudení i pred ďalším spánkom , prsníky stláčaj a vystriedaj ich viackrát - vždy sa vráť aspoň raz na prvý i druhý prsník aby vytiahla zadné mliekčo

- odsávaj, aby bolo mliečka dosť, takisto pi všetky čajíky čo tu spomíname na laktáciu - senovka, benedikt, alfalfa - lucerna, fenikel, aníz, kôpor, majorán , ovsené vločky .....

- musím však posúdiť celé dojčenie - napíšem do IP , možno nájdeme ešte čosi, čo treba upraviť

susann11
19. aug 2009

Ahoj Annaq, som si myslela, ze uz dojcenie celkom dobre zvladam aj po tvojich radach,ale mam pocit, ze v poslednej dobe asi nieco robim zle. Maly v poslednych dvoch tyzdnoch papa cez den velmi casto, aj kazdu hodku a pol a zda sa mi, ze nie je uplne spokojny, na prsniku je nepokojny, po par minutach sa odklana, ale akoby bol stale hladny, len sa uz nechce prisat ani ked vymenim prisniky. A posledne noci, asi tak tyzden je hore aj 5-6 krat za noc, sa mi zda, ako by dobiehal v papani den. Najprv som to pripisovala tym horucavam, ale nie som si ista, ci mam dost mliecka a co je horsie, ani nemam pocit, ze by sa tvorba nejak vyrazne stimulovala tym castym papanim. Alebo ze by to boli prejavy zubkov - to sa mi vsak nezda, aspon ziadne nevidim. Dakujem za radu.

cikyta
19. aug 2009

Annag.Je možne,že bábätká maju takú silu,že urobia cucflak? 😀 Dnes sa mi to stalo.Pricucla sa mi do pleca.Som zvedavá,ako to vysvetlím mužovi. 😀

sssimi
19. aug 2009

Ahojte Kočky!
Annag chcela by som ťa poprosiť o radu. Kojím cez klobúčiky. Malá mala včera 3 mesiace. Posledné 3 dni mi nechce poriadne papať. 2x si cucne a potom začne strááášne plakať keďže jej hneď netečie. V noci papá dobre bez problémov-zatiaľ a cez deň je to boj. Trvá to aj pol hodinu a aj viac kým ju donútim začať ťahať. Mlieka mám dosť. Flašu nedávam vôbec, ale dudlík si vyžaduje-hlavne pri zaspávaní. A včera sme dávali aj naušničky, ale to s tým asi nebude mať nič spoločné. ďakujem za radu.

Cikyta moja malá spravila cuclak mužovi 😉

matja
19. aug 2009

cikyta, môj malý si spravil cucfľak sám sebe a trvalo mu asi 5 dní, kým mu zmizol 😀 A to sme boli hneď v ten deň na krvičke, som sa bála, či doktorka nepošle na mňa sociálku 😀

ludmilabb
19. aug 2009

aj moja dcerka spravila sestre na rameno a strasne sa smiala, ze co jej to tam preboha vyraba 😀

cikyta
19. aug 2009

😀

babulka123
19. aug 2009

susan ahooj . cmuk filipkovi..

dooscoby
20. aug 2009

ahoj annag..potrebujem tvoju radu...mame trosku podobny problem ako pise susann11....malinka ma 4 mesiace a posledne 2 dni som uz vyriadena bo od 9 do rana do siestej kym nevstane tak sa dojci kazde 2 hodky po pol hodine priblizne...cez den uz toho nenaspi tak max. 2 pol hodinky a 1x2 hodinovy spanok..som ju skusala dojcit castejsie cez den nech ma zasobu na noc ale dako to nefunguje...pripada mi to ako prevrateny rezim ale s tym ze ona spi len papa castejsie..odkedy sa toci na bok tak chce spat len na boku a myslim ze nato sa budi ze sa prevali na chrbatik a potom cestuje po celej postielke 🙂 ...cez den papa dobre v intervaloch 2-4 hodiny ale taha kratucko ..skusala som rozne polohy lebo ju vsetko zaujima tak raz taha dlhsie raz kratucko....mas daku radu ako ju prinutit v noci spinkat ale to nechat tak a cakat kym to prejde ...vdaka

bika10
20. aug 2009

Ahoj Annag,v prvom rade sa Ti chcem krásne a od srdiečka poďakovať za naše krásne a pohodové polročné plné dojčenie 😵 😵 😵 . Hlavne za tú pohodu vďačím len a len Tebe, pretože kojila som aj staršiu dcérku rok a pol - ale s mnohými problémami - hlavne na začiatku - a dosť sme sa vytrápili, keďže mi nemal kto skúsený poradiť. S týmto kojením sa to nedá vôbec porovnať - ešte raz ĎAKUJEM.

Ak môžem, mám na Teba jednu otázočku- papáme už pekne zeleninku a posledné dni máme problém s kakaním. Predtým maličká kakala 3-4x denne, keď sme začali dávať príkrmy bolo to 2x ráno a teraz už nekakala 4.deň. Doteraz ani nejak netlačila ale dnes sa zobudila s plačom, tlačila, aj som sa jej snažila pomôcť teplomerom a stískali sme nožičky k brušku ale nepomohlo.
Papáme zamiačik, mrvičku, petržlen. Zo začiatku som jej nedávala vodičku, potom som jej dala po obedíku vodičku - vypila vždy max.30ml, teraz keď má problém s kakaním ponúkam jej čajík aj viackrát denne, ale vypije za deň tak max.50ml. Včera som jej skúsila dať aj jablčkovú výživu, ale moc jej to to nechutilo, tak len trošku poolizovala. Neviem či jej už môžem dať surové jablčko, keďže ja som alergička...
Inak vetry jej odchádzajú v pohode, len to kakanie 😒
Je to normálne? Ako by som jej prosím Ťa mohla pomôcť aby sa vykakala?
Ďakujem

rencica
20. aug 2009

Dobry den ANNAG,

mam jeden problemik a uz neviem ako ho vyrieit..vcera mi malinka od20-23h preplakala ako este doteraz nie..zo zufalstva som uz aj sunar pripravila i ked kojim,ale ten nechcela,nakoniec sme zistili,ze ju boli asi brusko..ma 6tyzdnov..uz vcera poobede sa nervacila pri kojeni..najprv papa normalne predne mliecko a potom sa zacne pucit a nervacit..uz som si myslela,ze mam malo mliecka abo uz nemam mliecko..neviem ci to je normalne abo nie..a dnes sa to opakolvalo znova..prikladam si ju tak casto ako ona chce,tak si nemyslim,ze nemam mlicko abo ho mam malo,nuz neviem.. dakujem

zuzula20
20. aug 2009

Ahoj Annag,
aj ja by som prosim potrebovala poradit.
Moja dcerka je uz sice 10mesacna slecna, ale este stale kojim (asi tak 5x za den + 2-3x za noc). Vsimla som si ze jej v poslednej dobe dost dlho trva kym sa jaj spusti mliecko. Taha, vrti sa pri tom, rozhadzuje nohami, teda az kym nezacne prehltat, potom uz pekne papa. je to normalne? Zacina sa mi tvorit uz menej mliecka? Ani neviem ci jej to staci, lebo kratko po kojeni, by zas daco papala. Mam to nechat tak, nech sa uz pomalicky odstavujeme?
Mame 2 prikrmy za den + pomedzi nejake ovocie, pecivo.
Dakujem 😉

nany100
20. aug 2009

ahoj Annag, po nejakom čase prosím opäť o radu...už tu pár dievčat písalo, ako sa im bábätká v 4-och mesiacoch zhoršili čo sa týka nočného papania a spania. Vďaka tvojim radám je Adelka plne kojená a cez deň som si už na tie 1 a 1/2 až 2 hod. intervaly v pohode zvykla a prispôsobujeme tomu náš deň. V noci jej stačilo raz max.2x papať (v dvoch mesiacoch som ju budievala aby v noci papala, nech lepšie priberá). Teraz zaspáva okolo deviatej večer a potom je cca každé 2 hodiny hore (so strašným revom) a chce papať (trvá to 10 max.15 min.). Ťahá zo sna poriadne, prehĺta o dušu 🙂 ...ale o dve hoďky zase strašný rev a hlad a nad ránom už pomaly každú hodinu. Myslím, že mliečka mám dosť. Cez deň papá ako som písala a trvá to dosť krátko 5 max. 10 min. a je najedená...je to nočné papanie normál? Dá sa to vydržať, ale ak mám málo mliečka, tak by som to mala začať riešiť...no a ešte jeden nie zanedbateľný problém, náš malý závisláčik sa naučil zaspávať na cicíku, čo nám našťastie ukončilo tie večerné plače počas prvých troch mesiacov a doteraz to trvá...neodopieram jej večer prsník, ale začala to vyžadovať aj ku spánku v kočiari a máva hrozné amoky keď sa jej chce spať a nedostane prso na ukľudnenie (podotýkam, nie je hladná lebo pred odchodom z domu ju nadojčím). Cumeľ nechce a ja sa poriadne spotím a ona vyvrieska kým prídeme domov alebo niekam, kde ju môžem ukľudniť. Vieš mi poradiť ako riešiť toto? Dať jej prsník kdekoľvek a kedykoľvek kvôli ukľudneniu? Ďakujem za odpoveď.

tanity
20. aug 2009

mila annag,

obraciam sa na teba s prosbou...urcite si to tu uz niekde spominala, mna to mrzi, ze necitam vsetky prispevky dozadu, ale pri malom sa neda...chce sa len nosit a nosit, zlato moje 🙂
takze snad sa velmi nebudem opakovat 😉
moj problem je, ze sme vcera boli v poradni a pani doktorka az zhzikla, ked zistila, ze sme od naordenia pribrali skoro 1400g a nie tabulkovych 600 😉 sme proste papkosi...plne dojcim od porodu, strasne sa mi to paci, milujem ten pocit..po pociatocnych problemoch (so sebadoverou, ze naozaj mam dost mlieka a "zlyhanim" v podani vody a caju, po kto. maly len kaslal a vrackal a tiez po prekonani infekcie prsnika...), som nakoniec kojenie ustalila a kojime pekne, na poziadanie, ale dari sa aj tak, ze aj kazde 3 hodinky...niekedy kazde 4, inokedy kazdu hodinku, dve...pani doktorka povedala, ze maly ma reflux, co sme spozorovali, lebo sa mu vracalo po papani uz natravene mliecko...tak sme zacali polohovat a dojcim v co najvertikalnejsej polohe, po dojceni len drzim v tej istej polohe a az nasledne zdvihnem na odgrgnutie (nie vzdy si vsak grgne)...a odporucila, aby sme trosku zacali obmedzovat dojcenie v zmysle, ze naozaj dodrzaivat ten 3hod. odstup a oklamat ho nejakym cajikom podanym na lyzicke...aby sa mu prilis nezatazoval zaludocek, lebo ze je az prepapany (ukazala nam brusko, ktore je naozaj dost nafuknute, prepapane)...a ze ked upravime dojcenie, upravi sa aj reflux....nevracka nastastie prudom, len sa mu vracaju tie natravene kusky mliecka, potom chce splachnut zlu chut v ustach a zasa ho prilozim, len si cucne a uz aj zatvara ocka...tiez po kojeni niekedy mrnci, p[uci sa, kruti, place, pri dojceni sa ku koncu zacne ruckami odtahovat, a nasledne sa s vervou prisava, natahuje mi bradavku...je to neprijemne, ale asi je toi tym, ze uz chce prestat a spat, ale este nedokaze pustit prso...nechcem mu pretazovat zaludocek, ale nechcem mu podavat ani vodicku ba ani cajik-som za plne dojcenie do 6.m 😉 co robit? vies poradit? pocuvnut doktorku, alebo sa riadit nadalej instiktom a dojcit na poziadanie? aj dnes si pytal castejsie, lebo som ho zacala obmedzovat v mnozstve a tak si znova zacal cmulat prstiky a plackat uz po hodinke a pol...skusila som cajik 😔 (zlyhanie)...ale nechcel ho...vypluval a plakal...ale ked som mu dala prsnik, prisal sa ako tiger....mozes mi poradit annag? cenim si to vopred x

vinka
20. aug 2009

Ahojte maminy a Annag.Mám otázku ak mám zápal či môžem kojiť z toho prsníka.Je začervenalý lavý z vnútornej strany a horúci.Nieje tvrdý.Sestrička od gynekologa mi kázala kúpiť odstanovú masť a robiť sa zábal a kázala odstriekavať a vylievať mlieko.To neviem či ju zas utiahnem na jednom. ☹ Prosím poradte mi. ☹

vinka
20. aug 2009

Alebo čo mi pomôže stiahnúť zápal skôr ako odstan.Kyslá smotana nemôže byť?Dakujem vám za vaše rady.

henrieta76
20. aug 2009

ahojte
tanity mne mala pribrala 1250g a nic mi doktorka nepovedala len ju pochvalila ako narastla.ja tiez kojim ked si ona to ptrebuje a potom sa sama nastavy a tak sa aj stalo.

annag chcem sa ta opytat niekolko prispevkov pozadu si niekomu radila aj alfualfu na zvysenie produkcie mliecka ja mam tabletky od jamiesonu mozem aj tie?lebo pisu ze tehotne a kojace mamicky by nemali.

vinka
20. aug 2009

Annag teraz som si spätne prečítala,že si radila janlam.Ale ja hrudku nemám a mám to začervenalé tak asi 5x5 cm.Je to zápal? 😕 Lebo to nemám na bradavke.No a mám prasknutú bradavku v knižke som sa dočítala,že zápal môže byť aj z toho.

tanity
20. aug 2009

henrieta, dakujem 🙂 ja som tiez rada, ze maly pekne pribera z mliecka 🙂 a mame skoro rovnako mlade deticky 😀 cely den dnes pocitujem take napatie z toho, ze by som ho mala obmedzovat v papani, resp. ze ako vlastne papa a kojim...som si povedala, ze sa na to vykaslem a budem si uzivat nase chvilky...nakojim ho, ked bude chciet 😉 a basta 🙂 annag? 😉
heni, ja som na zvysenie produkcie mliecka brala homeopatika ricinus communis, na volny predaj v lekarni.

vinka, ja som mala take cosi..na lavom prsniku, na dvorci, cele zacervenale, horuce,,,bolo to az take silno ruzove...a palilo to, svrbelo, nemohla som v noci ani spat..celkova unava a vycerpanie k tomu...sla som k doktorovi, ze to bude od maleho, mal soor (zabu v puse, plesen) a ze mi ju odovzdal..takze som mastila mastickou imazol, 2x denne (rano a vecer), pred kojenim som to umyla...este vlastne stale mastim, annag-nevies ako dlho by sa malo mastit?ja uz mazem vyse tyzdna..dakujem 🙂

vinka
20. aug 2009

A ako to vyzeralo u malého v puse?Pozrem sa malej do pusi.

vinka
20. aug 2009

Tanity ale ja to nemám na dvorci ale na vnútornej strane lavého prsníka.Teraz si ho odstriekavam.

tanity
20. aug 2009

vinka neviem ohladom toho prsnika...naozaj....snad annag bude vediet poradit 😉
a v puse to vyzera ako taky biely povlak na jazycku, nas to mal dost silne, az take hrudky (a nebolo to natravene mliecko) a tiez to moze byt na podnebi, perach a celej oblasti ustociek...

vinka
20. aug 2009

Tak v puse nemá nič./plne čisté som pozerala.Tak to bude asi zápal.No a len sa ho teraz zbaviť. 😒

bika10
20. aug 2009

Ahoj Vinka, nie som Annag, ale aspoň kým sa Ti ozve:
Zo zapáleného prsníka rozhodne kojiť môžeš a mala by si, aby sa mliečko dostalo všetko von, inak sa zápalu nezbavíš. Skontroluj si bradavku, či tam nemáš bielu bodku- vtedy by to bol upchatý mliekovod, bodku treba sterilnou ihlou prepichnúť, mlieko odstriekať a bábatko priložiť.
Na zápal je dobrý obklad z tvarohu, pomliaždeného kapustného listu, vína, alebo bieleho tvrdého alkoholu-pod tvrdý alkohol ale treba prsník nahrubo natrieť nejakým mastným krémom aby si si nespálila pokožku.
Najlepšie je bábatko priložiť tak, aby mu briadka smerovala k postihnutému miestu-aby odtiaľ najlepšie ťahalo.
Aj ja som kedysi mala prasknuté bradavky a z toho aj zápaly...ale čo na bradavku Ti poradiť neviem